zeeland: een provinciegeld meer oor 'Jeugd en Muziek' Schotse oudstrijders legden krans bij Vlissings monument weede verdachte in moordzaak Vlissingen 'Werklozenprojecten vorm van sluipmoord op bedrijfsleven' STATEN: OOK GEEN 'NOODFESTIVAL Kerkbestuur Vrouwenpolder weigert asiel woonwagenbewoner ZATEBDAG 28 MEI 1983 PAGINA 7 SjSSINGEN - De 23-jarige W. J. is jjüderdagavond omstreeks elf uur in n woning in Vlissingen aangehou- jndoor de Vlissingse gemeentepoli- Je als tweede verdachte in verband |et de moord op de 79-jarige me- B. C. van Loenhoul-Roelse. De Spuw werd zoals bekend dinsdag 17 mei door familieleden dood aange troffen in haar woning aan de Willem Witsenlaan. Sectie wees later uit dat zij is gewurgd. De vrouw is volgens dc politie het slachtoffer geworden van roofmoord. Deze week hield de politie de 26-jarige H J. J. uit Vlissingen aan. De donder dag aangehouden verdachte is een neef van hem. De laatste wordt nog steeds door de politie verhoord Uit het feit dat het onderzoek heeft aangetoond dat in brede kring be kend moet zijn geweest dat de alleen wonende vrouw een flink bedrag aan contant geld in' huis moet hebben gehad, leidt de politie af dat er sprake is van roofmoord. De politie vermoedt dat daarbij slechts een deel van dat geld is buitgemaakt. In de woning van de alleenwonende mevrouw Van Loenhout vond de politie op verschil lende plaatsen geld. in totaal enkele tienduizenden guldens [IDDELBURG Niet alleen zal de provincie Zeeland de activiteiten van 'Jeugd en Muziek' een subsidie meer geven, ook zal van provinciewege géén festival Nieuwe Muziek in 1983 lorden 'aangezwengeld'. Wel zullen de schulden van Jeugd en Muziek worden gesaneerd en al het dagelijks bestuur in het najaar met voorstellen komen over vernieuwende kunstuitingen in de komende jaren. Die beslissingen zijn vrijdag in de Zeeuwse staten het itsultaat geweest van de discussie over de bij Jeugd en Muziek geconstateerde tekorten (250 aille). verhoging vragen. Ik krijg nu hèt idee dat CDA en WD zeggen het goed te menen met het festival, maar onder- ding naar het rijk toe van de 7 ton. die hand denken: ziezo, dat zijn we kwijt". Waarop Van Zwieten: ,,AIs vernieu wende activiteiten zo kwetsbaar zijn dat ze niet één jaar onderbreking kunnen overleven, ziet het er slecht uit. Maar dat geloof ik niet. Laten we in alle rust werken aan volgen jaar". Bij de discussie deed de heer P Scheele (D'66) de sugges tie een stich ting te vormen, waarin de organisatie van alle vernieuwende podiumkun sten in Zeeland wordt ondèrgebracht. De statenleden J. Dupré (psp-cpn) i de provincie bij het oplopen van de J. en M-tekorten zei Boersma: ..Als van Jeugd en Muziek uit een aantal keren wordt gezegd, dat er geen schulden zijn. als er vervolgens bij de liquidatie van de Stichting Cultuurspreiding een ton tekort tevoorschijn komt, als vervolgens wordt aangeduid dat er geen verdere tekorten zijn en het bommetje barst op 250 mille - dan is er geen reden meer voor vertrouwen. Wellicht zijn wij te lang te goed van vertrouwen geweest en hebben we in het belang van de activiteiten gezegd: toe maar". Hij verweet het bestuur dat er in de richting van de provincie verwijten zijn gemaakt 'met een su- bfi% voorbijgaan van wat er de afgelo- lp PSP CPN-statenlid J. Dupré na kwalitatief wel degelijk van betekenis ingen de staten akkoord met het is. Hij vond het bovendien van belang wrstel van gs geen provinciegeld dóór te gaan, vanwege de verantwoor- neer in Jeugd en Muziek te steken; lat in die richting werd gedacht, de provincie onder meer voor vemieu- ileek al eerder uit de discussies in de wende kunstbevordering krijgt en de iestuurscommissie van de staten. Het continuïteit van het festival in de iringende pleidooi van gedeputeerde toekomst. „Hoe we vanaf 1984 verder P Boersma om voor 1983 een gaan is volstrekt open. Alleen de weg uit. Maar dat geloof ik niet. Laten we pen jaren is gebeurd Daarbij doelde noodoplossing' toe te staan om aldus naar Jeugd en Muziek als organisator let muziekfestival'83 te kunnen laten is afgesloten. Zij hebben niet het joorgaan. vond alleen bij PvdA, D'66, alleenvertoningsrecht voor vemieu- ?PR en PSP gehoor: de meerderheid wing'in.de cultuur. We dragen ook bij ran CDA, VVD. SGP en GPV/RPF aan zaken als het Holland Festival, rilde er niet aan. Forum, het Vleeshalsbeleid". Tot de Sedeputeerde Boersma betoogde met 'open situatie' rekende hij ook, dat de tem, dat een kleiner festival dit jaar organisatie weer via het particulier C. van Waterschoot (ppr-evp) vroegen zich af of in de toekomst een gereorga niseerd Jeugd en Muziek het festival ttistrictsbestuurder Vlaris van Leeuwen tan de FNV vertrekt initiatief gestalte kan krijgen. Kater hij met name op de administratieve ondersteuning, die J en M kon krijgen in de periode dat het ondergebracht was bij de Stichting Cultuurspreiding Zeeland. „Daar zijn allerlei strubbe lingen en tegenstellingen geweest, waardoor dat slecht is gelukt. Maar dat rechtvaardigt niet de administra tie dubbel te laten doen". toch weer niet ter hand zou kunnen nemen. „We moeten niet uitsluiten dat dit na een afkoelingsperiode weer mogelijk is", zei Van Waterschoot. Daar voelde gedeputeerde Boersma echter niet voor In antwoord op vra gen naar de verantwoordelijkheid van Politie neemt in Kats illegale zender in beslag KATS De groep Kortgene van de rijkspolitie heeft een illegale radio zender in beslag genomen. De zender bevond zich in de woning van J. P. te Kats. CD A-woord voerder J, Scheffers noemde echter de organisatie van een afgeslankt festival via de Zeeuwse culturele raad 'een te grote hypotheek op de toekomstige structuur'. WD- woordvoerder J. G. van Zwieten ÏIDDELBURG Met ingang van 1 vreesde, dat een mager festival dit ngustus zal FNV- jaar 'een kater zal achterlaten' bij listrictsbestuurder Maris van Leeu- deelnemers en bezoekers Hij wilde dit ren van standplaats verwisselen en jaar overslaan 'om de handen vrij te lis FNV-bestuurder werkzaam zijn in hebben voor de opbouw van het festi et FNV-district Utrepht. Concreet val '84'. Van PvdA-statenlid P. de tekent deze personeels-mutatie dat Nooijer - die eerder de noodzaak van 'bemanning' van het FNV-district en voortdurende ondersteuning van Ifrug wordt gebracht van twee naar vernieuwende activiteiten had onder Iftn. Tjeu Strous blijft in Zeeland als streept - kwam daarop de interuptie: I nige FNV-districlsbestuurder werk- ,.Men kan voor dit jaar toch subsidie- I tam. leze terugbrenging in de bezetting is ioodzakelijk geworden als gevolg van Ie bezuinigingen binnen de FNV van- lege de terugloop in leden-aantal. Dit Jeelt de FNV in een persbericht mee De personeels-inkrimping zal ook ge paard gaan met een nadere priori teitsstelling in aandachts-velden. Na- tuk zal blijven liggen op zaken als. sociaal-economisch beleid, werkgele genheid, arbeidsmarkt, sociale zeker heid, individuele dienstverlening en ïerenigingsorganisatie. Verminderde sandacht zal er noodzakelijkerwijs Sjn voor ruimtelijke ordening, milieu, onderwijsbeleid en welzijnsbeleid, soorzover deze beleidssoorten niet di- $ct de werkgel'egenheid en het so ciaal-economisch gebeuren raken. Maris van Leeuwen neemt afscheid na afloop van de districtsbestuurs- fergadering op woensdag 15 juni op het FNV-districtskantocr. Walplein 6 Middelburg Aanvang 19 30 uur Ingebroken in tweede woningen in Kamperland KAMPERLAND In Kamperland is mm-j mmr Ingebroken in twee woningen die als bevrijding Van Zuid-Nederland in kranslegging werd het gezelschap tweede woning in gebruik zijn. Om 1S44 OIUjer meer bij de landing in ontvangen in het Vlissingse stadhuis, er niets is vermist was er Vlissingen zijn gesneuveld. Zij leg- waarna de oudstrijders via Westka- Diets dat interessant was voor de ongenode gast of gasten. De politie stelt een onderzoek in. Augiusstal Gedeputeerde Boersma Een uitvoerig betoog kwam van de heer H. J. Colijn (namens sgp en gpv-rpfi. Hij had voor het inhoudelijke beleid van Jeugd en Muziek weinig goede woorden, vond de activiteiten 'eerder demonisch dan goddelijk ge richt', en gispte het optreden van bestuur en manager: „De verantwoor dingsplicht aan wie dan ook was taboe - een van de weinige taboes, die niet werd doorbroken". Hij voelde niets voor voortzetting van het festi val en voor sanering van de schulden 'in deze Augiusstal'. Wat dat laatste punt betreft sprak ook een deel van het CDA zich - met gedeputeerde J. B. Ventevogel - tegen de overname van de J en M-schulden uit Waarop PSP-statenlid Dupré vast stelde. met een verwijzing naar de gang van zaken bij RSV: „Je moet bij een financieel wanbeleid kennelijk honderden miljoenen doen verdwij nen voor je financieel te hulp wordt gekomen door de overheid, en niet met tienduizenden guldens tekort. En zeker niet in een provincie, waar kunst als een luxe wordt be schouwd". VLISSINGEN - De Unie van Reddings- en Sleepdiensten in Antwerpen zal binnenkort de legendarische sleepboot 'Scaldis' verkopen. De 'Scaldis' was jarenlang stationssleper in Vlissingen en heeft tientallen bergingen op z'n naam staan. De onderhandelingen over de verkoop zijn in volle gang, maar van de zijde van de 'Union' wilde men nog niet meedelen wie de belangstellende is. Er zijn onlangs ook enkele oudere tigde rederij South Atlantic Ship- vaartuigen uit het grote sleepboten- Pmg Co waarachter Nederlandse bestand van de Union verkocht. Dit belangen schuilgaan Het drietal als gevolg van het in de vaart ilgt op dit moment afgemeerd in nemen van de vierde nieuwbouws- leepboot 'Rupelmonde'. Binnen kort worden nog meer oudere sleep boten verkocht. Vorige week zijn de 'Brugge' (bouw jaar 1930-renovatie 19631, de 'Fran- Amsterdam. De 'Brugge' blijft voor lopig onder haar oorspronkelijke naam in de vaart, bij de andere twee slepers is het achtervoegsel 'Letzer' verwijderd. De 'P Valentin Letzer' is vanuit coise Letzer' (bouwjaar 1957i en de Antwerpen binnendoor naar Am- 'P Valentin Letzer' (bouwjaar 19611 sterdam gevaren, de andere twee- verkocht aan de in Panama geves- slepers zijn - niet zonder moeilijkhe- rederijen. den - het afgelopen weekeinde uit Zeebrugge naar Amsterdam ver trokken Bij vertrek uit Zeebrugge schakelde de havendienst de Zeevaartpolitie in, omdat de scheepspapieren niet in orde zouden zijn. Ook werd de Nederlandse RP te water ingescha keld. nadat een achtervolging door een vaartuig van de Zeevaartpolitie geen resultaat had opgeleverd. Bij aankomst in Amsterdam bleek ech ter alles in orde te zijn. Al eerder verkocht de Union de sleepboten 'Baron De Maere' (bouwjaar 1939). 'Rolf Gerling' (bouwjaar 1943» en 'Sea Rover' (bouwjaar 1949) aan buitenlandse VOORZITTER ONDERNEMERS BOUWNIJVERHEID: SLUIS De werkverruimende maatregelen van de overheid - werklozen- projecten - zijn een vorm van 'sluipmoord' op het bedrijfsleven. Het beleid dient dan ook volledig omgegooid te worden. Projecten die nu worden uitgevoerd door werklozen met behoud van uitkering kunnen niet alleen beter, maar uiteindelijk ook goedkoper aangepakt worden door bouwbedrij ven. „Iedere werkloze die op deze manier aan de slag gaat verdringt ergens anders een werknemer uit zijn baan". Dat zei voorzitter M. J. Leenhouts van uitkering in een paar jaar tijds volle- het Nederlands Verbond van Onder- dig uit de hand gelopen „Er wordt 335 nemers in de Bouwnijverheid (NVOB) miljoen gulden beschikbaar gesteld gewest Zeeland vrijdagmorgen in aan uitkeringenzei hij ..Daar ko- Sluis, ter gelegenheid van de voor- men nog allerlei apparaatskosten van jaarsvergadering van zijn organisatie, gemeenten en provincie bij De totale 3pVlIlQl€V6tl(l Volgens Leenhouts is het systeem van financiële steun aan werklozenprojec- - - voornaamste drijfveer 'politiek suc ces' is. "en niet het vinden van een wezenlijke oplossing van het werk loosheidsprobleem Het wordt volgens de NCOB- voorzitter dan ook hoog tijd dat der gelijke maatregelen verdwijnen. Voorzitter M. J Leenhouts hield zijn redevoering vrijdag bij de voorjaarsle denvergadering van de Zeeuwse NVOB in Sluis. werklozenprojecten met behoud ten is dan ook misschien wel het dubbele van de officiële subsidies. Daarom zeggen we: stop met die zaak" Leenhouts is geen tegenstander van werklozenprojecten maar vindt dat de financiering uit allerlei overheids- potjes niet deugt. Bij de uitvoering van de projecten wil hij het totale bouwbedrijfsleven inschakelen, en met alleen maar een enkele opzichter L"1 of ervaren metselaar die de werklozen begeleidt. Bij die gelegenheid sprak ook het Tweede Kamerlid Pol de Beer (WD). Hij signaleerde dat de koopsector weer springlevend blijkt te zijn door enkele versoepelende maatregelen en de daling van de hypotheekrente. Een belangrijke markt zag hij in de aangepaste, goedkope woningbouw in de particuliere sector, toegespitst op kleine huishoudens. „In die sec- zo zei hij, "liggen nog goede oor ondernemers die met nieuwe ideeën de markt op willen". .Daarvoor", voegde hij e 1 - „i'dai uui 1 uctuc HIJ ciaau luc, IJ Uit de huidige situatie blijkt dat er „h[,.r dc medewerki„E van de nog wel degelijk geld ,s voor projecten mc(,ntcn d,c en restauraties, maar het wordt alleen dachle dats de vriJe ee„ ergens anders vandaan gehaald melkkoe is". VLISSINGEN - Veertig oudstrijders den een krans bij het monument ter van The Royal British Legion Scot- nagedachtenis aan de landing van de land hebben vrijdag in Vlissingen 52nd Lowland Division aan de Com- hun kameraden herdacht die bij de maudoweg in Vlissingen. Na de pelle naar Middelburg reden waar hen eveneens een ontvangst in het gemeentehuis ten deel viel. Het bezoek van de oudstrijders vorm de een tegenbezoek aan het Nationaal Verbond der Belgische Oorlogskrui- sen. waarbij ook een aantal Neder- Project Hel is er de tijd voor Kinderen in het straatbeeld Papier en pen in de hand Bezig met een schoolproject. Dal al maanden tevoren keu rig gepland was Door een enthousiaste leerkracht Die veronderstelde dat hel tegen Y, de tijd van uitvoering loei 'technisch weer' zou zijn Weersomstandigheden om er op uit te trekken. De uitbundige regenval deer de het clubje kinderen niet. dat zich dezer dagen joelend en per fiets over de Vlissingse boulevard verplaatste. Papier en pen in de hand „Daar staat -ie". nep de voor ste in het peloton, wijzend op het standbeeld aan het eind van de boulevard ..Piet Hein" ..Hoi. hoi. Piet Hem nep het peloton vrolijk, vervolgens af stappend om snel een aante kening te maken. Schoolprojecten, je leert er veel van. landse dragers van het Belgische Oor- logskruis zijn aangesloten, dat in 1980 naar Schotland ging. De Schotse oudstrijders kwamen vrij dagmorgen omstreeks kwart voor elf aan op de Zeilmarkt in Vlissingen en marcheerden vandaar, voorafgegaan door twee doedelzakspelers in tradi tionele Schotse dracht en de vaandels van The Royal British legion Scot land en de Womens Forces van het zelfde leger en de Britse vlag, naar het monument aan de Commandoweg. Daar werden de oudstrijders, van wie een aantal de traditionele Schotse kilt droeg, welkom geheten door burge meester drs Th J Westerhout van Vlissingen en de wethouders D. J P Brumooge, ing G. J AM. Adan en A Hoefkens en gemeentesecretaris drs J M. A. van Nassau. Na de kranslegging en de herdenking van de gevallenen toog het Schotse gezelschap naar het gemeentehuis waar burgemeester Westerhout hen toesprak. „U zult veel veranderingen in Vlissingen hebben waargenomen", aldus de burgemeester, „Er is echter een ding dat nooit zal veranderen en dat is de dank van de bevolking voor het brengen van de vrijheid". De Schotten boden de heer Wester hout als dank voor de ontvangst een wapenschild van de afdeling Edin burgh van The Royal British Legion Scotland en een fotoboek over Edin burgh aan Het laatste geschenk werd de bur gemeester overhandigd na mens de Lord Provost burgemeester 1 van de Schotse stad De Schotse oudstrijders maakten na de lunch een rondrit over Walcheren en deden daarbij onder meer Westka- pelle aan. In Middelburg werden de gasten eveneens ontvangen door het gemeentebestuur en brachten daarna een bezoek aan ambachtencentrum Beckers Gemak Door het gemak waarmee bouwpro- jecten het predikaat 'additioneel' of jarenlang is blijven liggen door een scheefgegroeid huur- en "Subsidiebe- „Het herstel in de bouw zal voor een groot deel uit de marktsector moeten komen. Hier wordt een gat gevuld dat leid". Beraadsgroep jeugdhulpverlening bijeen in Middelburg 'niet-concurrentievervalsend' kun nen verwerven is er volgens Leen houts veel 'echt' werk in de sfeer v werklozenprojecten terechtgekomen. „De NVOB zal proberen de protesten te bundelen, al is het niet gemakke lijk een begrip als concurrentiever valsing hard te maken". Een red dingsactie van de PZEM a la 'De Schelde' komt volgens de NVOB- voorzitter ook erg van pas 1 bouwwereld, al heeft hij weinig hoop dat de vrijgevigheid van de PZEM MIDDELBURG - De provinciale be: nog eens de kop opsteekt. raadsgroep jeugdhulpverlening ver- Wel haalbaar vindt hij een genent en gadert dinsdag 31 mei in het gebouw overzichtelijk aanbestedingsbeleid van de stichting Zeeland aan de Dam voor bijvoorbeeld restauraties en wa- 31 in Middelburg Op de agenda- terzuiveringswerken Die projecten staan informatie over school 'Zeer kunnen volgens Leenhouts gemakke- Moeilijk Opvoedbare Kinderen', me- lijk naar voren worden geschoven ningsvorming over plaatsingadvies- zodat de bedrijven aan de gang kun- commissie, volledige bezetting justi nen blijven tievoorzieningen Kinderzorg en signa Dat politici op landelijk, provinciaal lering van nieuwe ontwikkelingen en gemeentelijk vlak desondanks sup- knelpunten, behoeften en dergelijke porters blijven van de werklozenpro- in de jeugdhulpverlening in Zeeland jecten komt volgens Leenhouts hun De aanvang is 9 30 uur. VROUWENPOLDER - De 'principiële woonwagenbewoner' Jan Beckers is vrijdagmorgen rond tien uur weer vertrokken van het terrein van de hervormde kerk in Vrouwenpolder. inn ais uuiiwdgciibewoner, maar eerder als illegale kampeerder. Ook het gemeentebestuur van Veere wil. Beckers en zijn wagen zien verdwij nen Uit vrees voor ontruiming door Dat gebeurde nadat het kerkbestuur de rijkspolitie besloot Beckers daari hem had laten weten niets te zien Becker's asielaanvraag. Hij werd ge sommeerd weg te gaan omdat anders een aanklacht wegens pcrceelvrede- breuk tegen hem zou worden inge diend. weer teruggegaan n r het Met gestreken vaandels herdachten de Schotse oudstrijders vnjdag in Vlissingen de bij dc bevrijding van Zeeland gesneuvelden Demerary in de Zeeuwse hoofdstad parkeerterrein aan de voet van de Na het diner in Miniatuur Walcheren duinen bij Breezand ten noorden van vertrokken de oudstrijders naar Gilze Vrouwenpolder. De woonwagenbewo- R"jen- ner heeft het aan de stok met gedepu- teerde staten Dit college erkent hem om donderdag om bij de kerk te gaan staan en symbolisch asiel te vragen „Ik blijf nu maar op het parkeerter rein staan' aldus Jan Beckers ..Wordt ik ontruimd dan wordt Ik ontruimd In feite ben ik door gs vogelvrij verklaard in Zeeland dus heeft het geen zin om elders in de provincie te gaan staan Zou ik naar Noord-Brabant of een andere provin cie trekken dan staat me na vier of vijf maanden weer een vogelvrijverkla ring te wachten" aldus Beckers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7