Rotterdamse gemeenteraad akkoord met ombuigingen Van den Broek is bezorgd over situatie Nicaragua Verkoper Kujau schreef zelf Hitler-dagboeken c TWEEDE DAG RET-STAKING GAF WEINIG PROBLEMEN Ex-voorman van Volksunie opnieuw cel in Muis met staartje Geen steun gemeente Rotterdam aan stukgoed inspekteur financieringen ELEKTRO INSTRUMENTATIE MONTEUR (in dagdienst) m/v ZATERDAG 28 MEI 1983 PZC/b'nnen"t»uitenland ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse gemeenteraad is donderdagavond laat akkoord gegaan met een ombuigingsoperatie van 120 miljoen gulden voor de jaren 1984 tot en met 1987 om lopende begrotingstekorten voor een groot deel te dekken. De coalitiepartijen D'66 en PvdA stemden voor een voorstel van het college van b en vv van die strekking en werden daarin gesteund door de gedoogpartners PSP/PPR en CPN in de raad. CDA en VVD stemden tegen. De voorstellen van het college van b en w werden op kleine punten gewij zigd, met name op basis van voorstel- Oprichting van trauma teams voor hulp hij rampen Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er komt een landelij ke organisatie van „trauma-teams" voor snelle medische hulp bij grote ongevallen en rampen. De minister raad stemde vrijdag in met een wets voorstel van staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid). Zeven tien ziekenhuizen hebben al mede werking toegezegd aan de organisa tie. De eerste taak van de nieuwe organi satie is snelle hulpverlening op de plaats van het ongeluk of de ramp. De teams, die bestaan uit een chirurg, een anesthesist en twee verpleegkun digen, kunnen levens redden met me dische ingrepen voordat de slachtof fers naar een ziekenhuis worden ge bracht. Daarnaast zijn de trauma teams beschikbaar voor hulp in zie- 'kenhuizen, die bij een ramp een groot aantal slachtoffers te behandelen krij gen. DEN HAAG (ANP) De Haagse rechtbank heeft de 54-jarige Hage naar Joop Gl. veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf wegens op zettelijk belediging van joden. De officier van justitie had twee weken geleden tien weken cel geëist. G., oud-voorzitter van de Nederlandse Volks Unie, deed zijn beledigende uitlatingen begin vorig jaar in het geschrift Storm Amsterdam, 1. In het artikel maakte hij zich druk over de joodse achtergronden van familiele den van de huidige top van de Volksu nie. De zich volksnationalist noemende Hagenaar liep eerdeF dit jaar al een straf van zes weken op bij de Amster damse rechtbank wegens belediging van een bevolkingsgroep op grond van hun ras Voor de Haagse recht bank het G. weten dat hij zich van gevangenisstraf niets zal aantrekken. STROOMUITVAL TREFT ZIEKENHUIS TWEEDE MAAL TILBURG (ANP) Het Sint Elisa- bethziekenhuis in Tilburg heeft als gevolg van een breuk in een hoog spanningskabel in de nacht van woensdag op donderdag anderhalf uur zonder stroom gezeten. Het was de tweede stroomstoring in het zie kenhuis binnen acht maanden. Door de storing zijn donderdag vijftig operaties uitgesteld. Dit heeft direc tie-secretaris D Hus van het zieken huis eerst vrijdag meegedeeld. Door de storing, die van twee tot halfvier uur duurde, viel zowel de elektrici teitslevering via het openbare net als die via de eigen 'total energy' installa tie uit. Door gebruik te maken van accu's is de patiëntenzorg, volgens Hus, echter op geen enkel moment in gevaar geweest In oktober vorig jaar had het toen gloednieuwe Sint Elisabethzieken- huis ook al te maken met een stroom storing. Toen overleed een 69-jange patiënt. Het feit dat nu betrekkelijk kort na de eerste storing de stroom weer is uitgevallen beschouwt Hus 'als louter toeval'. Senator RPF - De 4G-jange prof. E. Schuurman uit Breukelen is de eerste op de kandidatenlijst van de RPF voor de Eerste Kamer. Een woord voerder van de RPF die dit vrijdag bekend maakte, verwacht dat de RPF met één zetel in de nieuwe Eerste Kamer vertegenwoordigd zal zijn. De RPF maakt momenteel nog geen deel uit van de Senaat. len van klein links. Een motie van die derdag en de tweedaagse staking bij partijen om de korting op secundaire het vervoersbedrijf RET. Wel werd arbeids-voorzieningen van gemeente- een motie aangenomen waarin de ambtenaren ten bedrage van 20 gevolgen van deze maatregelen nog miljoen gulden ongedaan te maken eens zullen worden bekeken. Daarbij werd verworpen. Klem links kreeg de moeten ook de alternatieven van de steun van VVD. CDA en SGP. maar vakbeweging meegenomen worden PvdA en D'66 stemden unaniem te gen. Het college van b en w houdt vol dat Deze kortsingsoperatie was de voor- het achterwege laten van deze salaris- naamste reden van het gemeentelijk maatregelen driehonderd arbeids- personeel in Rotterdam voor een de- plaatsen bij de gemeente zal kosten :nr>n<;tratieve werkonderbreking don- De tweede en voorlopig laatste dag OWEGO iUPIi Een politieagent in Oioego in de Amerikaanse staat New York is wegens het opeten van een levende 'wedstrijdmuis' in een café drie dagen met inhouding van salaris geschorst. en peper up de muis en stopte hem in zijn mond. Hij zei dat de staart zwiepte in zijn mond en dat hij twee keer moest slikken", vertelde caféhouder Donald Wheeland. Creeley's chef. James Ayers, vond een straf op zijn plaats omdat de agent diskrediet had Arnold Creeley had in zijn vrije tijd i) de Rainbow Trail Tavern ingezet op het politiekorps een muisrace over 8 meter. Hij maak- gebracht, te bekend dat hij de muis zou opeten ..Het ivas wangedrag. Ziekelijk. Ik als hij zou verliezen. ben al meer dan dertig jaar bij de Hij verloor, iemand hield hem aan politie en dacht dat ik alles had zijn belofte en hij deed ketchup, zout meegemaakt"zei Ayers. van de RET-staking in Rotterdam heeft vrijdag niet geleid tot een ver keerschaos in de stad. Volgens de Rotterdamse politie zijn er geen noe menswaardige files geweest. Daar de staking van vrijdag in tegenstelling tot die van donderdag van tevoren aangekondigd was, hebben veel men sen er rekening mee gehouden dat er geen openbaar vervoer zou zijn. Bij een aantal grote bedrijven in Rot terdam bestaat de indruk dat niet veel mensen zijn thuis gebleven of een snipperdag hebben genomen in ver band met de staking. Veel werkne mers zijn wel te laat op hun werk gekomen. De stakingsactie van het RET- personeel liep door tot vanmorgen vier uur. Kaderleden van de ABVAJ KABO hebben vrijdag de alternatieve opening verricht van het nieuwe me tro sneltramtraject naar Rotterdam oost. Dislrictsbestuurster Carolien Tuijthof verrichtte op station Ro meinshof in de wijk Ommoord de opening met behulp van twee staken de RET'ers, door met een symboli sche botte bijl een lint door te hakken. Burgemeester en wethouders van Rotterdam besloten vorige week vrij dag de oftlciéle opening door minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat niet door te laten gaan in verband met de aangekondigde staking van het RET-personeel. Vandaag wordt de nieuwe lijn voor het publiek in gebruik gesteld. Reizi gers kunnen zich vandaag en zondag gratis over het nieuwe traject laten vervoeren. Franse schrijfster Louise Weiss in Parijs overleden PARIJS tUPL'AP) Louise Weiss, de Franse schrijfster, journaliste, femi niste en oudste lid van het Europese Parlement, is donderdag op 90-jarige leeftijd in haar woning in Parijs overleden. De uit Arras afkomstige Louise Weiss was in de tweede wereldoorlog actief in het Franse verzet. In die tijd sticht te zij een ondergronds blad 'La Nou velle Republique'. Voorts was zij in haar lange leven nauw betrokken bij het feminisme en het streven naar Europese eenheid. Tussen de twee wereldoorlogen was zij de bekendste feministe van Frankrijk. De hedendaagse feministen verweet zij een gebruik van 'extreme midde len'. Voor haar vele geschriften, waaronder haar- uit zes delen bestaande autobio grafie 'Mémoires d'une Européenne', ontving zij in 1980 de Europa-prijs voor letterkunde. In 1947 had zij al voor haar boek 'La Marseillaise' de literatuurprijs van de Academie Fran- qaise gekregen. ROTTERDAM (ANP) De gemeente Rotterdam is niet bereid om een overbruggingskrediet van tien mil joen gulden beschikbaar te stellen voor de sociale herstructurering van de stukgoedsector van de haven. Wet houder drs. R. den Dunnen heeft dat de leden van de commissie die zich bezighoudt met de werkgelegen- heidsproblematiek ide zogenoemde Commissie Twee) vrijdagavond mee gedeeld. De vervoersbond FNV had om een overbruggingsfinanciering gevraagd, teneinde gedwongen ont slagen in de stukgoedsector te voor komen. De bond FNV wil dat ook het pen sioenfonds van de vervoer- en haven bedrijven in Rotterdam de komende tijd tijdelijke leegloop in de stukgoed sector uit de reserves gaat financie ren. Het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam, dat het voorstel van de Vervoersbond FNV vijdagmiddag behandelde, acht een financiële bijdrage zoals de bond die wil onmogelijk. Het gemeentebestuur zou dan een oneigenlijke rol spelen in het overleg tussen de sociale partners in de haven, aldus de open brief aan de leden van de Commissie Twee. Het stadsbestuur zal zich blijven rich ten op het ruimtelijke herstructure ringsproces (hei verkaveling van stuk- goedterreinen en mogelijk nieuwe sa menwerkingsvormen). Daarvoor wil Rotterdam vele tientallen miljoenen gulden beschikbaar stellen. De vervoersbond FNV is uitermate teleurgesteld over het standpunt. Be stuurder Kees Marges heeft wel waar dering voor de opvatting van het stadsbestuur dat het overleg in de Commissie Twee moet worden voort gezet en dat de werkgevers de plan nen en argumenten van de vervoers bond FNV niet zonder meer van tafel mogen vegen. De FNV-bestuurder zei nog eens i, er grote moeilijkheden in het slu> goed te vernachten zijn als maands* avond blijkt, dat geen overeenst® ming is te bereiken in de Commiss Twee en dat er toch gedwongen oe' slagen zullen vallen. Het persont van vier grote stukgoedbedrijven het Rotterdamse havengebied is middels weer aan het werk gegaa Turkse actie op grondgebied Irak ANKARA (AFP'RTR) Na een vankelijke ontkenning heeft Turkij vrijdagmiddag toegegeven dat bj leger een 'beperkte' militaire acti heeft uitgevoerd op Iraaks grondp bied om 'gewapende groepen' gevu gen te nemen die aanvallen uitvou den op Turks grondgebied. In een verklaring van het minister* bf van buitenlandse zaken werden d* aanvallers niet met name genoem; I maar algemeen wordt aangenoms m dat het Koerdische guerrillastnjde to betreft. Donderdag werd uit officia b< bronnen vernomen dat twee Tuxis d( brigades met meer dan 2000 man v c op 30 km op Iraaks grondgebied v« ren doorgedrongen tijdens een achte volging van Koerden. In Ankara wordt niet verwacht dg deze grensoverschrijding problems zal opleveren tussen Turkije en Iral Chevron De industriebonden vc het FNV en het CNV hebben vrijda met de directie van de oliemaatsclu; pij Chevron ip Rotterdam (5500 weri nemers) een principe-akkoord afgi ten voor een nieuwe cao met looptijd van een jaar. WASHINGTON VERVANGT ENDERS (Van onze correspondent) MANAGUA De ongerustheid van minister Hans van de Broek van buitenlandse zaken, dat Nicaragua naar een „totalitair" systeem toe gaat. is toegenomen na de gesprekken die hij gisteren gevoerd heeft met verschillen de sandinistische topmensen. Opmerkelijk is het. dat de sandinisten tijdens de gesprekken weinig vertrouwen bij Van den Broek hebben weten op te wekken. ROTTERDAM In verband met de stakingen bij de RET ging de officiële opening van de nieuwe metrolijn naar Rotterdam-Ommoord niet door. In plaats daarvan opende Caroline Tuythof. voorzitter van de vakbond ABVA KABO bij de RET met een botte bijl het station Romeynshof. iVan onze correspondent) BONN De affaire rond de valse „dagboeken van Adolf Hitler" na dert zijn ontknoping. De Stutlgar- ter handelaar in nazi-artikelen en fascisme-fan Konrad Kujau heeft in de gevangenis toegegeven dat hij zelf de 60 dagboeken heeft ge schreven. Kujau, alias dr. Fischer, ondertekende zijn schriftelijke ver klaring macaber genoeg met: Adolf Hitler, alias Konrad Kujau. Inmiddels is ook de kort geleden op staande voet ontslagen Stern journalist Gerd Heidemann gear resteerd. Ruim twee weken geleden had Stern-uitgever Mannen een klacht wegens bedrog tegen hem ingediend. Heidemann had immers de dagboeken opgespoord en dat had de uitgeverij meer dan 9 mil joen mark gekost. De verdenking rees dat hij zichzelf verrijkt had. Het openbaar ministerie heeft hem in voorarrest gezet omdat wordt ge vreesd dat Heidemann „sporen van een misdaad uit zou kunnen wis sen" en „zou kunnen vluchten". Konrad Kujau heeft Heidemann zwaar belast De nazi-freak, die af en toe verkleed als SS-generaal nachtclubs in Stuttgart bezocht en daar met vele duizenden marken smeet, beweert dat hij maar 2,5 miljoen mark van de vroegere Ster n-reporter voor de vervalste dag boeken heeft gekregen. Heidemann op zijn beurt zegt dat hij maar 1,5 miljoen van de uitgeverij heeft ont vangen. Er zijn dus tussen de 7 en 8 miljoen mark „zoek". Het zal buitengewoon moeilijk zijn alle financiële transacties, die ver bonden zijn met een van de grootste persschandalen van de geschiede nis. te achterhalen. Het geld trans porteerde Heidemann in een zwarte koffer. Kwitanties ontbreken. Stern heeft slechts een kennelijk op wat velletjes papier genoteerd overzicht afgedrukt, waaruit blijkt dat 9 340.000 mark is uitgegeven. Maar dat heeft meer weg van het werk van een amateur dan van een gewe tensvolle boekhouder. Vast staat dat Heidemann india nenverhalen heeft opgedist. Er be staat geen generaal in Oost- Duitsland die als bemiddelaar bij de leverantie van de vervalste Hitle- r-aantekeningen is opgetreden. Evenmin is het juist dat geld en dagboeken door geopende raampjes van op een autoweg in de DDR naast elkaar rijdende auto's zijn gegooid. De minister is inmiddels aangekomen in El Salvador, de laatste stop van het Middenamerikaanse deel van deze reis naar hel Amerikaanse halfrond. Van tevoren heeft Van den Broek in Nicaragua nog contacten gehad met belangrijke personen van het Salva doraanse verzet. Over het gesprek dat de minister voerde met onder anderen Ruben Zamora, wilde hij echter niets zeggen. De belangrijkste Nicaraguaanse ge sprekspartners van Van den Broek waren Danipl Ortega, de coordinator van de .junta van wederopbouw", en Miguel D'Escoto. de minister van bui tenlandse zaken. Van den Broek sprak tijdens zijn ontmoetingen met de sandinistische leiders in ieder geval allereerst de redenen van zijn „twijfels" uit: de noodtoestand, die overigens slechts aan de grenzen met Honduras en Costa Rica heerst, maar Van den Broek doelde waarschijnlijk op de economische noodtoestand die en dat staat vast de vrijheden van het bedrijfsleven en de vakbonden be perkt en waardoor tal van produkten op de bon zijn gezet, met name de benzine, de perscensuur; de „politieke gevangenen": de Misquito-indianen en ook bijvoorbeeld de onderwijspro gramma's, die volgens minister Van den Broek nogal eenzijdig zijn. Het antwoord dat hij op die „twijfels" kreeg, was voor Van den Broek onvol doende. „Ortega schrijft alles toe aan de agressie van buitenaf, die het revo lutionaire proces heeft vertraagd", al dus Van den Broek.Wat betreft de voor 1985 geprogrammeerde verkie zingen in Nicaragua legde Van den Broeks collega, D'Escoto, uit dat men niet precies op een Europees model uit is, maar wel op een pluralistisch model. Van den Broek zei er begrip voor te hebben dat een democratie in een ontwikkelingsland moet worden aangepast aan bepaalde eigen behoef ten. Maar hij was nogal pessimistisch over de toezegging van D'Escoto dat ernaar wordt gestreefd een democra tisch voorbeeld te worden voor heel Latijns-Amerika. De minister vroeg junta-leider Ortega ook naar'de door Washington en de omringende Middenamerikaanse lan den beweerde wapensmokkel naai- de vrijheidsbewegingen in de regio, met name de Salvadoraanse guerrilla. Het bestaan van een dergelijke wapen smokkel werd door Ortega natuurlijk fel ontkend. Volgens de minister zou Ortega hebben gesteld dat het gaat om pure leugens, die men in twee jaar tijd nog nooit heeft kunnen bewijzen. Laat ze nu eerst maar eens met bewi. zen komen, zo zou de sandinistisclt leider hebben gesteld. Niettemin lijkt Van den Broek er w van overtuigd dat Nicaragua wel it gelijk wapens doorgeeft aan de Salvj doraanse guerrilla. „Zonder een de gelijk wapenverkeer kan de guerriü; gewoon niet bestaan", aldus de minis ter. „Waar halen ze de wapens anden vandaan", zo vroeg hij zich af. Luchtfoto's Het Witte Huis heeft vrijdag twe luchtfoto's gepubliceerd van Russ sche vrachtschepen in de Nicars guaanse haven Corinto aan de kui van de Stille Oceaan. Enkele ure tevoren had president Ronald Rea gan tegen zes buitenlandse journalls ten verklaard, dat „onlangs verschei dene Sowjet-schepen wapens in Nice ragua hebben gelost, bestemd het streven om de regering van E Salvador omver te werpen". De Amerikaanse onderminister buitenlandse zaken voor inftr Amerikaanse aangelegenheden, Tho mas Enders, 51, die verantwoordelijl is voor het Amerikaanse beleid ic Centraal-Amerika en geldt als archi tect van het speciaal ten aanzien vat El Salvador gevoerde beleid, wordl vervangen. Enders wordt opgevolgd oor de hui dige Amerikaanse ambassadeur Brazilië. Langhorne Motley, zodra dt senaat diens benoeming bevestigt,es zal een belangrijke diplomatiek post krijgen. >r het rayon Zeeland e 23t/m 30 jaar Vola is één der toonaangevende financieringsmaatschappijen in Nederland. Haar Hoofdkantoor is gevestigd in Amsterdam, postkode 1015 BE, Herengracht 105-107 Door het hele land verspreid heeft zij momenteel 13 regionale kantoren Via assurantie- en financierings tussenpersonen biedt Vola haar uitgebreide financieringspakket (produktief krediet, persoonlijke leningen, krediet-hypotheken leasingovereenkomsten, door lopend krediet) en spaarcertifi- katen aan de konsument aan. Na een opleiding op één of meer van onze kantoren (veel buitendiensttraimng. maar ook burowerk) moet de betreffende medewerker zelfstandig kunnen opereren De instandhouding en de uitbreiding van kontakten met c 'e relaties behoort tot een essentieel onderdeel van zijn taak Nodig is een goede algemene ontwikkeling (middelbare opleiding), uitgesproken goede kontaktuele en kommerciele eigenschappen, representativiteit en doorzettings vermogen Als u branchgerichti ervaring heeft, is dat een voordeel, maar het is geen vereiste. De honorering en sekundaire arbeidsvoorwaarden aan deze funktie verbonden, zijn zonder meer uitstekend Ie noemen. Heeft u belangstelling'' Schrijt dan naar ons hoofdkantoor, afdeling Personeelszaken, t.a.v. mevr. L Hagenaar Will u meer weten over deze funktie neem dan kontakt op met het rayonkantoor, telefoon 076-224622, Acaciastraat 112-114.4814 HK 8reda, en vraag naar de heer J van Munster Of 's-avonds. telefoon 01620-26889 Vola is er voor geld. Vraag uw assurantieadviseur. /be RabobanlN| Zoutelande I vraagt een medewerker (m/v) Een groot deel van deze functie omvat het uit breiden van onze as- surantieportefeuille. Van kandidaten ver wachten wij minimaal HAVO/ME AO- opleiding. Leeftijd tot 23 |aar. Sollicitaties worden gaarne ontvangen bin nen 10 dagen door de directeur van de Rabo bank, Postbus 1. 4374 ZG Zoutelande j General Electric Plastics B.V., gevestigd te Bergen op Zoom, is een dochter onderneming van General Electric Company uit de U.S.A. en houdt zich in Nederland voornamelijk bezig met de fabrikage van zogenaamde "Engineering Plastics", kunststoffen voor technische toepassingen. Voor een van onze produktiebedrijven, van waaruit ook de energievoorziening voor het gehele bedrijf plaatsvindt, is op korte termijn plaats voor een De werkzaamheden bestaan uit het opheffen van storingen en het uitvoeren van planmatig onderhoud op het elektro- en instrumentatie gebied; het installeren van nieuwe meet- en regelapparatuur; het renoveren en modificeren van bestaande plant-equipment. Voor deze afwisselende baan zoeken wij een elektro/instrumentatie monteur die binnen een klein team, zelfstandig en op een breed terrein van zijnhaar vakgebied wil bezig zijn. Funktie-eisen: MTS-elektronica, aangevuld met Bemetel instrumentatie kursussen of gelijkwaardig. Bedrijfservaring 3 tot 5 jaar. Geïnteresseerden worden verzocht hun sollicitatiebrief te richten aan de heer G.J.G. Dejonghe, Manager Employee Relations Manufacturing. Postbus 117, 4600 AC te Bergen op Zoom (tel. 01640-32203). GENERAL ELECTRIC GENERAL ELECTRIC PLASTICS B V. Postbus 117 4600 AC Bergen op Zoom. Holland Tel (01640)32911

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4