Faillissement 'De Wereld' dupeert 5000 polishouders Uitbreiding onderwijs voor buitenlanders in de maak Woningraad wil dubbele aantal woningwetwoningel 7s Deetman houdt vast aan studentenstops 1 \NEEKEN! lilUilU VOOR HET EERST IN VERZEKERINGSBRANCHE Menselijk embryo zonder bevruchting gegroeid Minder eigen bijdrage awbz Familie uit Leek eist alle slangen terug Devaluatie IJsland ZATERDAG 28 MEI 1983 'Van onze parlementaire redactiei demonstreren handelt het CDJA daarmee tegen de zin van het algemeen DEN HAAG - Het CDJA, de jongerenorganisatie van het CDA, doet bestuur van het CDA. Het besloot enkele maanden geleden om niet als partij waarschijnlijk officieel tnee aan de grote vredesdemonstratie die p 29 aan de demonstratie en de organisatie daarvan mee te doen Individuele leden oktober in Den Haag zal worden gehouden. staat het overigens vrij toch te gaan demonstreren. Het dagelijks bestuur van het CDJA heeft daartoe een voorstel gedaan, dat op De CDJA kan zich wel vinden in de afgesproken demonstratieleuzen en is zelfs 11 juni door de CDJA-raad zal worden besproken van mening dat deze volledig sporen met. de uitgangspunten en het Wanneer de CDJA-raad besluit inderdaad als organisatie te gaan mee- verkiezingsprogramma van het CDA. ROTTERDAM (ANP) Voor het eerst in de Nederlandse geschiedenis is vorige week een Verzekeringmaatschappij failliet gegaan. Op 17 mei heeft de rechtbank in Rotterdam, op verzoek van de verzekeringskamer, de rotterdamse levensverzekeringmaatschap 'De Wereld' m staat van faillissement verklaard. 'De Wereld', een kleine maatschappij, is in 1970 opgericht. In november 1982 plaatste de verzekeringskamer, de in stantie die van overheidswege toe- ONDERZOEKERS IN TIJDSCHRIFT: LONDEN iRTRUPI) In een Brits laborato rium is het ontstaan van een menselijk em bryo waargenomen waaraan geen bevruch ting vooraf was gegaan. Twee onderzoekers van de medical research council (MRC) en de universiteit van Edin burgh hebben dit we reldkundig gemaakt in de jongste uitgave van het wetenschappelijk tijdschrift Nature. Dr. Dennis Lincoln, een van de onderzoekers, verklaarde dat het de eerste keer in de medi sche geschiedenis was dat het bestaan van dit fenomeen bij de mens werd vastgesteld. De ge leerden kunnen het nog niet verklaren. Men wist De maatschappij is niet aangesloten tekorten niet door andere instanties bij de Nederlandse Vereniging van worden overgenomen De strop is Levensverzekeraars (NVWi, zodat de voor de pollshouders. Volgens een van de curatoren, de accountant drs. J .'Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De eigen bijdrage in de algemene wet bijzondere ziekte kosten wordt verminderd. Volgens een door staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) voorge stelde wetswijziging zal een ver pleegde meer geld overhouden ter vrije besteding. Ook wordt de aftrek van revalidaliekosten verruimd. De ministerraad heeft vrijdag met het plan van de staatssecretaris inge stemd. Het gaat nu voor advies naar de Ziekenfondsraad. Volgens vice- premier Van Aardenne zal de maatre gel enkele tientallen miljoenen kos ten. Daarvoor zal .binnen dezelfde sfeer" dekking worden gezocht. LEEK (ANP1) De advocaat van de familie T. uit Leek heeft bij de recht bank in Groningen een eis tot terug- gaaf van alle driehonderd slangen en vierduizend ratten en muizen inge diend, die woensdag uit de woningen van de familie werden gehaald. De advocaat, mr. H. J van Balen uit Groningen, wil bovendien een arob- procedure aanspannen om de beslis sing van de gemeente Leek om alle djeren weg te halen aan te vechten. Volgens mr. Van Balen is niet geble ken dat de dieren stank of overlast hebben veroorzaakt, noch dat de slan gen gevaarlijk zouden zijn. „De fami lie T houdt al bijna twintig jaar slangen In al die tijd is er nooit iets gebeurd", meent hij. Volgens hem is de officier van justitie in Groningen in 1979 bij de. familie T. óp bezoek geweest om te controleren Of de dieren goed werden verzorgd. „Toen is van slechte verzorging niets gebleken en mochten de dieren blij ven". aldus de raadsman. Hij verwijt de overheid een onevenre dig zwaai- optreden Franse beperking aardappelinvoer voor Europees Hof DEN HAAG (ANP) De Europese Commissie wil Frankrijk voor het friuropese Hof van justitie dagen om dat het, in strijd met het EEG- verdrag, de invoer van consumptie aardappelen beperkt. IJlt heeft de Europese Commissie, het 'dagelijks bestuur' van de gemeen schap. meegedeeld in antwoord op vragen van een Westduits lid van het Europees Parlement, de christen democraat Rudolf Wedekind Frank rijk laat alleen aardappelsoorten toe die zijn vermeld op de Franse lijst van consumptie-artikelen. Die komt niet overeen met de wat in gemeenschaps jargon wordt aangeduid als "de ge meenschappelijke lijst voor land bouwgewassen'. Onduidelijkheid over korten vakantiegeld uit neveninkomsten QEN HAAG (ANP) Vakantiegeld uit neveninkomsten naast een bij standsuitkering mag niet volledig gekort worden op die bijstandsuitke ringen. Öe vakantie-uitkering mag. net als aïidere neveninkomsten, maar voor 75 procent worden gekort De 25 procent van het vakantiegeld die de bijstands ontvanger mag houden, mag samen met de 25 procent van alle andere inkomsten die niet gekort worden jaarlijks niet boven een maximum uitkomen Dat zegt de landelijke Stichting Ombudsvrouw, die klach ten over het korten van de volledige vakantietoeslag op de bijstandsuitke ring had ontvangen. De gemeentelijke sociale diensten legden de tekst van het bijstandsbesluit vaak zo uit dat de school, vakantie-uitkering volledig verdween In het bewuste besluit, artikel 11, Een uitbreiding van dit speciale on- wordt overigens over nevemnkom- derwijs tot het voortgezet onderwijs is sten gesproken zonder naar daaruit in de maak Diverse instanties zullen voortvloeiend vakantiegeld te verwij- daarover advies uitbrengen, waarna zen. De Ombudsvrouw heeft het mi- het voorstel aan de tweede kamer zal nisterie van sociale zaken benaderd worden voorgelegd, en het ministerie zal de sociale dien- De staatssecretaris heeft dat laten sten informeren over de uitleg die weten in een schriftelijke reactie op moet worden gegeven aan het artikel; kanttekeningen van de kamer bij het vakantiegeld mag maar tot 75 procent wetsontwerp om het bestaande on- worden gekort. lan, is dat nog nooit eerder ontaard in een faillissement. Het bestuur van de NVL heeft na rijp beraad besloten 'De Wereld' niet bij te springen. Ten eerste omdat de maat schappij gfeen lid is van de vereniging zicht houdt op de branche, het bedrijf en ten tweede omdat de deconfiture onder een zoge.emde 'noodregelmg'. volgens de NVL te wijten is aan omdat het niet meer aan zijn verplich- 'mismanagement'. 'De Wereld' is in de tingen kon voldoen. Die regeling loop der tijden diverse malen van houdt in dat de verzekeringskamer eigenaar veranderd, en maakte sinds zelf het bewind overneemt. De nood- 1979 onderdeel uit van de Drimmo- regeling is sinds 1922, het jaar waarin groep, een Rotterdamse projectont- de verzekeringskamer werd opge- wikkelaar, die inmiddels ook failliet is richt, diverse malen toegepast, maar gegaan, volgens de voorzitter, prof. C. de Ga- Offers De bij 'De Wereld' ingelegde premies, zo bevestigt De Galan, werden sedert dien vrijwel integraal op de onroe rendgoedmarkt belegd, zodat het be drijf met het instorten van de huizenmarkt mee de afgrond in ging. De NVL wil daarom de tekorten niet overnemen, zij vindt het onjuist om voor het 'wanbestuur' van de maat- gebied van reageerbuis- schappij financiële offers aan haar baby's, dr Robert Ed- leden te vragen, die weer ten laste wards, merkte in hetzelf- komen van de eigen polishouders hun artikel in Nature de tijdschrift op dat de dat het embryo, dat is ontdekking de al eerder verzekeringskamer zal in de loop de vrucht vanaf de be- geuitte veronderstellin- van volgende week over de affaire vruchting Lot zes a acht gen steunt dat in een uitvoerig verslag uitbrengen aan het weken na het begin van vroeg stadium menselij- ministerie van justitie, aldus voorzit- de zwangerschap, zich ke ontwikkeling zonder ter De Galan Hij beschouwt het fail- het bevruchting mogelijk is. lissement als een 'uitzonderlijk en een De meeste geleerden gc- beroerd geval, dat niet maatgevend is loven dat het niet moge lijk is dat een embryo dat maar de helft van de normale hoeveelheid chromosomen bezit zich tot een menselijk wen-, zèn kan ontwikkelen. Dierproeven hebben echter bij anderen de gedachte doen post vat ten dat eens mensen ge boren zullen worden aan wier ontstaan de man part noch deel heeft gehad. wel dat het bij dieren kan voorkomen. De on derzoekers zeiden ontwikkelde achtcellige stadium, uitermate vroeg sta dium in de groei, en toen afstierf. Maar toen hadden de onderzoekers iets waar genomen dat hen ver baasd deed staan. Het embryo had 22 vrouwe lijke en totaal geen man nelijke chromosomen. Normaliter smelten bij een bevruchting 23 man nelijke en 23 vrouwelijke chromosomen samen De Britse pionier op het voor de algehele situatie op de v keringsmarkt'. i Advertentie/ BESTO VROUWENPOLDER tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen, diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit PARIJS Gisteren is op het vliegveld Le Bourget bt) Op de foto de Panama Tornado, een produkt van Parijs de 35ste internationale luchtvaartshou open fabrieken uit Engeland. West Duitsland en Italië Het gegaan gevechtstoestel, dat met tweemaal de geluidssnelheid Alle vliegtuigfabnkanten. plus leveranciers van randkan vliegen, is omgeven door de diverse bommen en produkten tonen hier hun nieuwtjes raketten die het kan 'afleveren'. ROTTERDAM Secretaris- Rotterdamse politie had daar voor te laten maken in de voor de bruidt 21 generaal Luns van de NAVO heeft uitgebreide veiligheidsmaatregelen gom. marinier Holierhoek, passen- gisteren een onaangekondigd be- gezorgd. de entourage. Geheel onverwachle zoek gebracht aan Rotterdam. Hij Foto: een niets vermoedend bruids- raakten jong-gehuwden verzeilt81 arriveerde aan boord van het fregat paar was juist rond het tijdstip van tussen de veiligheidsagenten en po - De Ruyter bij de Parkkade. De aankomst op de Parkkade om foto's HHp-wao0".* KRITIEK OP STIMULEREN KOPEN WONINGEN mil AMSTERDAM (ANP) - len er geen 20.000 ma ningwetwoningen moeten worden hypotheek moeten gebouwd. Uil onderzoek van het mi- rente-aftrek brengt dit dan een aan- nisterie van volkshuisvesting, ruim- zienlijke vermindering van het inko- telijke ordening en milieubeheer men van de overheid met zich mee. blijkt dat er grote behoefte beslaat aldus de adjunct-directeur van de aan woningwetwoningen, daarom NWR moeten er meer nieuwe woningen Een dergelijk beleid levert geen dit type worden gebouwd. drage aan beheersing van de woonlas- In 1984 zul- heidsbudget zo gunstig is. De kopers Het voornemen om de aanvangshii 40.000 wo- van woningwetwoningen zullen een met 100 gulden per maand in vier] door de tijd te verhogen moet worden trokken. Hij is verder van meningfe de verlaging van de maximale gn ,M': van de individuele huursubsidie 750 naar 600 gulden te fors is Hij vreest dat dit alles een sle< invloed op de nieuwbouw heeft De individuele huursubsidie i Dit zei adjunct-directer drs. D. Ha- ten en aan een zo rechtvaardig moge- naar zijn mening eindelijk eens i lijk worden verankerd en verantw lef delijke bewindslieden moeten du oor lijk maken dat individuele subsi an< ring geen aalmoes is maar een bela mr rijk volkshuisvestingsinstrument, laai lingwetwoningen absoluut niet omhoog. mersma van de Nationale Woning- lijke verdeling van de woonlasten, raad (NWR) vrijdag op een forumdis cussie, van het planologisch en demo- fJijfpn grafisch instituut van de universiteit van amsLerdam. De bijeenkomst was Volgens de NWR-adjunct-directeur gewijd aan de vraag "is goedkoper mogen tic aanvangshuren voor nieuw Hamersma pleitte er'tenslotte vo est bouwen goedkoper wonen?". Volgens Hamersma is bouwen in de huursector woningwetwoningen i voor de overheid goedkoper dan in de koopsector. De koopsector kost ge GENEES- EN TANDHEELKUNDE meenschapsgeld, veel geld, en jaren lang meer dan woningwetwoningen Toch vreemd, dat terwijl in het ver haal van minister Ruding (financiën) de huursector, vanwege de benodigde gemeenschapssubsidie, zo zwart wordt afgeschilderd, terwijl de koop sector buiten proporties wordt beju beld. betoogde Hamersma. Hij keerde zich ook tegen de rege ringsplannen de verkoop van woning wetwoningen krachtig te stimuleren. Terwijl door economische stagnatie en het kleiner worden van inkomens de behoefte aan goede betaalbare hum-woningen groter wordt, zou door voeren van de regeringsplannen op dit punt de voorraad van dergelijke woningen doen slinken. Los van de principiële bezwaren, valt ook te be twijfelen of dit plan voor het over- DEN HAAG (ANP) De universitei- met bezuinigingen in het ten hebben bij het opgeven van hun schappelijk onderwijs, capaciteit bij geneeskunde en tand- Door gebrek aan voldoende facill heelkunde geen rekening gehouden ten kunnen studenten in de la! if jaren van hun studie in problen ma REYKJAVIK De IJslandse kroon is vrijdag met gemiddeld 14,6 procent gedevalueerd ten opzichte van het 'valutamandje' waarin de waarde van de IJslandse valuta tegenwoor dig wordt uitgedrukt. Het was de vierde devaluatie in iets meer dan een jaar. Zij maakt deel uit van de economische maatregelen van de de zer dagen aangetreden nieuwe cen trum-rechtse regering. Het nieuwe kabinet van IJsland telt 10 bewindslieden. Van hen behoren er vier tot de Progressieve Partij (PP) en zes tot de Onafhankelijkheidspartij (OP). De centrum-rechtse coalitie kan rekenen op steun van 37 van de 60 leden van de Al thing, het een- kamerparlement in de Noordeuropese eilandenrepubliek. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Van Leijenhorst (onderwijs) ver wacht, dat in het schooljaar 1985/1986 het reeds bestaande lager onderw ijs in de eigen taal en cultuur aan kinde ren van buitenlanders in Nederland worden uitgebreid tot de kleuter- eigen taal en cultuur op de die wel over die faciliteit beschikt. Schoolbes'uren kunnen weigeren om Van vergoeding van daarmee gemoei- buitenlandse onderwijzers in te scha- de reiskosten zal geen sprake zijn. lessen in eigen taal en niet ten koste ie gaan van het volgen lagere school een wettelijke basis te cultuur op een andere school volgen, van de gewone lessen. In plaats van een gemiddeld lesprogramma van vijfeneenhalf uur per dag mogen de buitenlandse kinderen maximaal zes uur per dag lessen volgen. Dat is per week 2.5 uur meer en in een schooljaar onderwijs van veertig weken honderd uur. Kinderen en Antilliaanse en Sun- kelen. zo geeft de staatssecretaris toe. Maar via de medezeggenschapsraad dan wel de ouderraad kunnen buiten landse ouders druk uitoefenen om die bijzondere leerkrachten toch aan te stellen. Van een verplichting tot het volgen van onderwijs in eigen taal en cultuur is geen sprake. De ouders van kinderen die ervoor in aanmerking komen moeten schriftelijk toestem ming geven. Voor kleine lagere scholen zonder buitenlandse leerkracht wordt het mogelijk gemaakt dat buitenlandse Kosten De staatssecretaris verwacht dat de wettelijke regeling geen extra kosten zal meebrengen. "aa™^^?^ Het betreft uitsluitend de legalise- regeling. Zij kennen immers het Ne- ccn reeds in de praktijk aerlands als eigen taal, aldus de ring gegroeide situatie, aldus V horst. Buitenlandse kinderen zullen krach tens het voorstel per schooljaar maxi maal honderd uur les kunnen krijgen in de eigen taal en cultuur Dat hoeft staatssecretaris. Op den duur is de bedoeling dat het onderwijs in eigen taal en cultuur worden gegeven door in Nederland opgelegde onderwijzers uit minder heidsgroepen. en zo mogelijk ook door Nederlandse onderwijzers. Toenemende behoefte aan recreatieruimte DEN HAAG (ANP) Bij de invulling van het openluchtre- creatiebeleid en het toeristisch beleid moet rekening worden gehouden met een toenemende ruimtebehoefte van verblijfsre- creatie in ons land. Dit blijkt uit een advies van de coördinatiecommissie openluch trecreatie in een advies aan mi nister Braks (landbouw en visse rij) en staatssecretaris Van Zeil (economische zaken). De depar tementen hebben het advies vrij dag naar buiten gebracht. De coördinatiecommissie stelt dat in Nederland in de periode 1979- 1995 bijna 105.000 toeristische standplaatsen voor caravans en tenten bij moeten komën. Voor vaste jaar- en seizoenstandplaat sen is die toeneming 24.000 en voor huurbungalows ongeveer 18.000. In ruimte uitgedrukt betekent dat er 2.650 hectare nodig is. In de periode 1979-1983 is daarvan reeds ongeveer 600 hectare ge realiseerd. zodat daarna nog ruim 2.000 hectare aan extra ruimte te scheppen valt. zo leert het advies. Het advies is gebaseerd op het rapport van de werkgroep be hoefteraming verblijfdsaccom- modatie Die werkgroep is medio 1981 ingesteld door de toenmali ge staatssecretaris van economi sche zaken, De werkgroep heeft een tweetal ramingsvarianten voor 1995 doorgerekend, reke ning houdend met de verwach tingen ten aanzien van sociaal- economische. sociaal-culturele en demografische ontwikkelin gen. De coördinatiecommissie denkt dat zich in 1995 een situa tie voordoet dat het midden houdt tussen de uitkomsten van beide ramingen In de werkgroep zaten vertegen woordigers van het Centraal Planbureau, het Nationaal Bu reau voor Toerisme, de Kam- peerraad. het Nederland Re search Instituut voor Recreatie en Toerisme, de TH Twente en de departementen van economi sche zaken en van landbouw en visserij. komen. De aantallen toe te la eerstejaarsstudenten voor beide sM dierichtingen moeten daarom staB? gewijs worden verminderd. Hl schrijft minister Deetman (onderi vrijdag in een brief aan de Twe 1 Kamer. De brief is een antwoord op °a felle kritiek, die de minister woens fr; in de Tweede Kamer, van zowel n ers' ringspartijen als oppositie, te hc 'laj had gekregen tegen zijn voorneu om voor het komend studiejaar!" aantal toe te laten studenten u genees- en tandheelkunde te bep 29 n ken. De minister gmg in zijn bej ion king (toelating van respectievf fea 1700 en 420 eerstejaars) verder daii 10 r adviezen van de Academische R Ion (1980 en 465) las De bezuinigingen moeten voorat reikt worden door beperking instroom van studenten, aldus!V< minister. Hij vindt dat het wetfli schappelijk onderzoek zoveel mo lijk moet worden ontzien. Uitbi !atc ding van de opleidingen in béiHls; studierichtingen leidt, volgens li fe"' tot verlies van kwaliteit e Rijksambtenaren worden mobieler Ito den haag (ANP) Het personeels jer leid bij de rijksdienst wordt op nieuwe leest geschoeid. In het bijt Kre< der zullen ambtenaren eerder of Brui lakkei ijker worden overgeplaalMna juist omdat deze ver- en overpla Klis: sing een bijdrage kunnen leveren a fen het tegengaan van de 'verkokeri|^5r binnen de rijksdienst. b Een en ander blijkt uit een d minister Rietkerk binnenlandse Jb" kern aan de tweede kamer g notitie over de reorganisatie rijksdienst. De mobiliteits-bevorderende mail gelen zijn met name bedoeld voor ambtenaren, die werkzaam zijn z beleids-, staf- en beheersfuncties. fis hogere en topambtenaren zullen £en verplaatsing-in aanmerking (kunt £jr komen. De maatregelen voorzien dermeer in een periodiek loopbaar kjCi raad. benoeming in een functie v Brui een bepaalde tijd en in interdepa Zon mentale uitwisseling. fis Teri Ziet 0 (re- dse, Bral 'zocdjj— ai ad De radio- en televisieprogrc ma's van dit weekeinde vil ffet u op de pagina's 27 en 29 S£

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2