IN KAART i weer mannetjes verdraaid, daar zit toch een hele geschiedenis achter PZC/weekendkrant e Mt' kunststukken voor de gewone man in boekvorm gebundeld AMATEURS STEUN VOOR BEROEPS METEOROLOGEN JATERDAG 28 MEI 1983 19 de meest gave exemplaren te pakken te kunnen krijgen. Voordeel voor hen was dat zij als handelaren redelijk op de hoogte zijn wie in het bezit zijn van De waardin van de jachtclub in Breskens acht, wanneer zij na de maaltijd van die bezoekers aan het tafeltje bij het raam de borden met graten van de gebakken tong komt weghalen, het bewijs wel geleverd. „U eet de kuit niet op", stelt zij vragenderwijs vast, zich richtend tot een heer uit het gezelschap. „Dan laat u eigenlijk de ziel liggen. U zult wel geen ;evn echte Bressiaander zijn". Laat dat nou kloppen. Franz Gittenberger (45) woont wel in Breskens maar is een halve Oostenrijker. Hij was in de zestiger jaren als fotograaf in Wenen zo'n beetje kind aan huis bij ^allerlei bekendheden uit de wereld van de klassieke muziek. Robert Stolz, Von Karajan, iiijl; Bernstein, Boskovsky. Het was op een verjaarspartijtje van dekking van de plaatsen van de ramp die van het traditionele nieuwjaars- met de Indièvaarder 't Vlicgent Hart. concert zo bekende dirigent Willy naar de restanten van welk schip ook £oskovsky, dat Franz Gittenberger in deze zomer weer naarstig zal worden gesprek kwam met iemand die pas gespeurd, heeft volgens Gittenberger interessante kaarten, een boek had bemachtigd uit 1492. De andermaal duidelijk gemaakt, dat man was er helemaal weg van. Moetje het niet zomaar kaarten zijn, die aan je voorstellen, had-ie gezegd, 1492, het een fantasierijk brein zijn ontspro- ~d' iaar dat Amerika ontdekt is! Gitten- ten. „Als je aan de hand van zo'n - berger weet het nog precies: vanaf die kaart in de archieven gaat zoeken 'e™'tijd is hij zich gaan interesseren voor naar manuscriptkaarten is er altijd oude landkaarten. Die belangstelling wel iets te vinden, groeide zover uit, dat op de duur het Die kaarten zijn niet uit de losse pols fotograferen op de achtergrond raak- opgezet. Voordat die ontstonden werd te. Vandaag de dag vormen die oude eerst het hele gebied in manuscript kaarten deel van zijn leven. Stad en land speurt Franz af, op zoek naar weer onbekender kaarten. Hij is er ook in gaan handelen, omdat hij ont dekte dat nu er naar de maan en verder wordt gereisd de mensen een opgenomen. Het kan hooguit een keer beetje de grond onder de voeten heb- tweehonderd meter verschillen. Je ben verloren. Oude landkaarten hel- moet natuurlijk wel weten op welke jen die weg terug te vinden. Door w«ze er vroeger werd gemeten", intwoord te geven op vragen als: De kaarten die zijn opgenomen in het raar komen wij vandaan. En: waar en nieuwe boek. dat waarschijnlijk al in jacques cats De verschijning van een dergelijk boek- het gaat waarschijnlijk nog geen honderd gulden kosten- maakt het mogelijk dat een breed publiek in de gelegenheid wordt gesteld om reproducties van die oude kaarten eens op het gemakje te kunnen bestu deren. Want hoe gaat het in de prak tijk. „Als je in een museum een kaart wilt bekijken", vertelt Franz, „dan krijg je een fotootje in handen ge drukt. Dertien bij achttien Kom je voor een bepaald studiedoeleinde dan moet je eerst een bepaald formuliertje teke nen en dan krijg je het origineel onder ogen. Maar dan blijven ze wel achter je staan tot je het bekeken hebt. Zo kun je niks ontdekken". Wie een originele landkaart wil kopen boe hebben onze voorouders geleefd, ju), ten doop wordt gehouden, komen moet tegenwoordig wel een paar Tlif» QfiitTAnH*» intprpïcp in u/ot unnrhii 1- Kï, -„„l-, I „b-nn „V, .1 f voor een belangrijk deel uit particu lier bezit. Weiss en Gittenberger reis den er duizenden kilometers voor om Die stijgende interesse in wat voorbij Is heeft Franz Gittenberger jaren gele den al op het idee gebracht om een aantal van die kaarten, waarvan de aanschaf nog wel eens flink in de papieren wil lopen, onder het oog van een breder publiek te brengen, Door ze gebundeld in een boek te presente ren. Voor een acceptabele prijs. In januari van dit jaar vond hij een geldschieter in een Belgische hande laar. die al eerder met succes met dat bijltje had gehakt. Binnenkort is het zover. Dan komt het boek uit. .Zeeland in oude kaar ten' heet het. Zonder veel omhaal van 'woorden wordt erin een indruk gege- van de ontstaansgeschiedenis van de provincie Zeeland. En hoe het allemaal zo kon groeien. Veranderen !ook. Tientallen kaarten bijeen ge voegd. Waarvan een aantal zwart-wit. Maar een indrukwekkende hoeveel heid oud-ingekleurd. Honderdzestig kladzijden. Nader verlucht met onder jmeer Prinsen-portretten. Destijds ge drukt bijl' Van der Venne in Middel burg. ;Gittenberger kan helemaal lyrisch Eén van de landkaarten lfot onder ten bij zich steken Zo'n aanschafkost al gauw duizend gulden. Gittenber ger „Maar dat wil nog met zeggen dat zo'n kaart ook duur is. Want in de tijd toen die kaarten gedrukt werden, kostten ze ook een vermogen. De kaarten werden in een kleine oplage gedrukt. Dat ging gewoon niet groter. Daarvoor duurde het allemaal te lang. Zes platen in een uur, bijvoorbeeld. Neem nou de atlas van Blaeu. Daar zitten zeshonderd kaarten in In de tijd van de uitgave kostte die atlas f 450. Dat mag je gelijk stellen met vier jaarsalarissen. Kun je nu zo n mooie oud gekleurde 12-delige Blaeu-atlas kopen, dan komt die waarschijnlijk op een bedrag tussen de f300.000 en f400.000. Dat is natuurlijk een gewel dig bedrag, maar dat wil nog niet zeggen dat dat duur is. Want wat zal er nog van over zijn? Misschien be staan er bij elkaar nog vijftig echt mooie complete 12-delige exempla ren Wanneer bijvoorbeeld in Amerika een dergelijke atlas driehonderddui zend gulden opbrengt halen ze die uit elkaar, want op die manier kun je er veel meer van maken. Alle Europese kaarten gaan dan naar Europa, de Nederlandse naar Nederland en hier worden ze weer over de provincies verdeeld" De prijsverschillen zitten 'm met na me in de tijd van inkleuren van de kaarten. Daardoor kan het best zijn dat er bij de ene handelaar vijfhon derd gulden moet worden neergeteld voor een Zeeland-kaart terwijl diezelf de kaart bij een ander f1500 moet kosten. Verder is de waarde van een oude kaart een stuk minder hoog. wanneer die is opgeplakt. „Carrière in Middelburg heeft dat vroeger dikwijls gedaan", weet Franz Gittenberger „Die liet die dingen ge- •worden als hij het over z'n kaarten heeft. „Cartografisch gezien is Zee- iand de 'decoratiefste' provincie van Nederland", weet hij zeker. En dan ilegt hij uit hoe het kustgebied aan de monding van de Ooster- en Wester- •schelde in de loop der tijden steeds ppnieuw ingrijpend veranderde. Na natuurrampen en oorlogen. Recente lijk ook door de industrialisatie. koperplaat cr in het verleden weer een inpoldering of overstroming was ge weest moest de koperplaat met be hulp waarvan de kaarten werden afgedrukt weer worden bijgewerkt. Zo bestaan er van de allereerste in druk verschenen kaart van Zeeland, van Ortelius uit 1570, minstens vijf varianten. Mercator, de Jode, Kaerius, Claes J. Visscher en velen daarna, besteedden aandacht aan Zeeland. De bekende Amsterdamse uitgever Blaeau gaf in 1662 afzonderlijke kaar ten uit van de Zeeuwse eilanden, welk •voorbeeld negentig jaar later werd gevolgd door Tirion. 'Het boek dat Gittenberger samen met Icollega-handelaar Helmut Weiss uit ;Knokke samenstelde, wil in chronolo gische volgorde een overzicht geven van Zeeuwse kaarten, die vanaf 1570 tot en met het begin van de twintigste eeuw in druk zijn verschenen. Zo zijn daar de Verbiest. Van Langren, Guic- ciardoni en de 'Smallegange'-kaart Uit de periode 1650- 1750 volgen dan kaarten van De Wit. Allard en Seut- ter, bijgewerkte verkleiningen van de 'grote negendelige Visscherwandkaart van Zeeland. De Ottens en de Sanson kaart gaan weer terug op Franse voorbeelden. zeekaarten Daarnaast worden er enkele zeekaar ten besproken zoals de 'Waghenaer- kaart' van 1583 en- als aanknopings punt voor wat recentelijk aan het licht is gekomen - een detailkaart van de Vlaamse en Walcherse kust, waarop ingetekend de op 3 februari 1735 vergane schepen de 'Anna Ca- tharina' en 't Vliegent Hart. De ont- die in het niemve Zeeland-boek wor den opgenomen. De landkaarten wor den afgewisseld met enkele stadsplat tegronden, belegeringskaarten en Zeeuwse gezichten. Verder onder meer afbeeldingen van figuren, die de kaarten hielpen maken. Zoals de landmeter Ifoto rechts) Tenslotte be vat het boek een aantal pnnsenpor- tretten. zoals ze eeuwen geleden wer den gedrukt bij Van de Venne in Middelburg. Frans Gittenberger woon op karton plakken. En daarna gingen ze heel mooi strak in een lijstje. Dat is jammer. Als je postze gels verzamelt en je plakt die onge stempelde zegels met een gom in je album dan heb je wel de postzegel, maar is dat nu echt9 Eigenlijk met. Daarom zeg ik ook altijd er mag best een scheur zitten in zo'n oude kaart Desnoods een grote vlek Want uitein delijk zijn die kaarten toch zoveel honderd jaar oud". duur Omdat de. kaarten destijds in aan schaf zo duur waren zijn ze over het algemeen ook goed opgeborgen. Van daar dat er nog betrekkelijk veel kaarten bestaan, die in een perfecte staat verkeren.. „Kijk maar naar de negendelige atlas van Blaeu, die.De Ruyter geloof ik ooit nog eens heeft gekregen naar aanleiding van het winnen van de Engelse veldslag. Die ligt bij de provincie in Middelburg achter vitrineglas. En die zal daar. denk ik. over honderd jaar nog wel liggen". Oude landkaarten: ze vormen een redelijk betrouwbaar houvast om in detail het spoor terug in het verleden te volgen Het vinden van het wrak van 't Vliegent Hart is er het duidelij ke bewijs van. Gittenberger heeft thuis nog een kaart, waarop het oude Ijzendijke staat ingetekend in manus cript, op een andere plaats dan ieder een denkt. „Misschien is dat wel de kaart waar de juiste plaats op is aangegeven" Zo is Franz nog wel meer interessante dingen legen geko men. Op een oude kaart zag hij een visvijver aangegeven. En op een ande re honderd jaar jongere kaart prijkte die vijver ook al Dat is toch wel iets bijzonders vond Gittenberger. En hij zag kans de plaats op te sporen. Of ze er wel van wisten, dat er ter plaatse ooit een visvijver moet hebben be staan. informeerde hij bij de bewo ners Zeker wel. kreeg Franz te horen. Ze hadden de plas na de oorlog volge- gooid met puin. Een vijver, die er misschien driehonderd jaar geleden ook al lag. „Daar moeten ze dus in de loop van de tijden van alles in hebben gegooid", bedenkt de Oostenrijkse Bressiaander „Dezelfde familie De huidige bewoners trouwens ook. In de oorlog hadden ze er nog koperen lampen in gedumpt. Om ze met aan de moffen te hoeven afdragen „Wie weet wat daar allemaal in liet", vraagt Gittenberger zich peizend af. „Ik zou 'm uitgraven". kunst Franz uit Breskens houdt het erop. dat een oude landkaart de goedkoop ste oude kunst is die je kunt kopen „Als je ziet hoe zo'n kaart gemaakt werd. Hoeveel bloed, zweet en tranen dat gekost heeft Stel je maar eens voor: dat hele beeld moest in spiegel beeld in koperplaat gekrast worden. Na een tijd hadden ze het zo geperfec tioneerd, dat er wel vijf jaar aan één koperplaat werd gewerkt. Daar moe ten mensen gek van zijn geworden" Aan net tafeltje bij het raam is inmid dels de koffie geserveerd Mede- ïmtiatiefnemer Helmut Weiss die het gesprek lardeert met opmerkingen dat de oude kaarten zullen worden gebundeld in 'een droom van een boek' met een nog even geheim te houden oplage, moet nodig weg „Vlug weer terug naar Knokke", vraag ik hem Maar meneer blijkt iets verder te moeten Naar China Met enkele proefplaten blijven we achter Gittenberger legt ze neer. zijn blik verplaatst zich naar het raam. van waaruit het nant uitkijken is op de Westerschelde. Zo'n mooi plekje voor een jachtclub hebben ze zelfs in Saint Tropez nog niet, heeft zojuist een bereisde zeiler aan een ander tafeltje in het etablissement gemeld. Bij het aanschouwen van het waterige panorama blijven Gittenbergers ogen even iets langer gericht op de jachthaven „Daar ligt een deel van mijn klandizie", zegt Franz. Gittenberger, hij moet bezeten zijn van die landkaarten. Zoals hij er op los filosofeert En fantaseert. Zo'n kaart wil nog wel eens naar rook ruiken. Heeft zeker bij de open haard gehangen Hoeveel oorlogen zal zo'n kaart wel hebben overleefd En dan die ouderdom. Rembrandt De Ruij- ter ze kunnen zo'n exemplaar in handen hebben gehad De 'halve Oostenrijker' stelt vast: „Een Rembrandt is mooi. .Maar zo'n schilderij kost miljoenen. Ken oude kaart is goedkoper. Maar komt wel uit dezelfde tijd. Daarom noem ik het ook kunststukken voor de gewone man. Want verdraaid, daar zit toch een hele geschiedenis achter peter van der maat Met een daverende dreun barstte op 4 april van het vorig jaar de Mexicaanse vulkaan El Chichon open. Hij braakte een gigantische stofwolk uit. Die fijne deeltjes stegen tot een hoogte van 25 kilometer en vormden een 'schil' rond de aarde. Daardoor raakten alle winden uit de koers en regent het hier al weken zowat onafgebroken Een iets te sterk verhaal? Je zou het slot van rekening: het kan vriezen, denken Toch zijn er over de hele maar het kan ook dooien, hoewel wereld op dit moment weerkundi- dat voor de zomer wel hele vreem- gen bezig om het uit te zoeken De de begrippen zijn. Mizee neemt zelf Utrechtse amateur-meteoroloog in elk geval het zekere voor het Huub Mizee (25) vertelt: „Het is een onzekere. Voor hij zijn vakantiebe- veronderstelling die best eens waar stemming bepaalt, slaat hij eerst zou kunnen zijn. Vrijwel overal op even wat vakliteratuur op om te aarde is het weer van slag en de zien of het wel goed zit met de mogelijkheid bestaat dat die vul- gemiddelde temperaturen en zo. kaanuitbarstmg van invloed is ge- Behalve de bij de vereniging aange weest" sloten weeramateurs telt ons land Professoren in meteorologische in- nog een groot aantal ongeorgam- stituten in alle uithoeken zullen er seerde Pelleboeren'. De 71-jarige A. voorlopig nog wel even op studeren Ham uit Wijk bij Duurstede is er zo En de spuwende Etna zal die klus er een. maar wellicht is dat iets te veel niet simpeler op maken. Ondertus- gezegd. Het instrumentarium van sen spoelt de lente voorbij en ma- deze oud-administrateur van Ja- ken de paraplufabrikanten overu- vaanse koffie- en rubberplantages ren bestaat uit niet meer dan één Het weer altijd al goed voor maatglas om regen te verzamelen, gemeenplaatsen en een prettig on- En dat staat dan nog verscholen derwerp voor pijnlijk vlottende ge- tussen de begonia's en dergelijke in sprekken houdt de gemiddelde het tuintje achter zijn meuwbouw- Nederlander weer eens behoorlijk in woning de klem. Tjonge jonge, het wil nog Ham 'werkt' voor de weerman van maar niet zomeren. Zeg. ik dacht de NCRV en het ochtendblad dat jij wel beter weer zou meebren- Trouw, Hans de Jong uit Gorredijk gen! Ach. na regen komt zonne- Al twaalf jaar staat hij's ochtends schijn, zo is 't toch. met dan? Van om zeven uur op om te zien hoeveel dat soort aangename teksten dus. millimeter nattigheid er is afgele- Een feit is echter dat nagenoeg verd. Zijn bevindingen noteert hij iedereen last van het hemelwater op speciaal daarvoor gedrukte gele heeft De boer. maar ook de bu- kaartjes die hij, als ze na een maand reauklerk die zijn poncho met ver- vol zijn. opstuurt naar de Fnese geten mag De regen komt. nee i stroomt, de neuzen uit. Toch fascineert het weer. De Neder- landse Vereniging voor Weer- en Sterrekunde waarvan de Werk- groep Weeramateurs deel uit maakt meteoroloog. De Jong heeft zo een groeide in dertien jaar tijd van heel net van correspondenten en vijftien naar 600 leden. De begin- met hun gegevens doet hij zijn ners hebben alleen een windmeter voordeel of een maatglas om regen op te jomcrsn vangen in de achtertuin staan. maar de meest fanatieke bedienen Volgens Ham gaat „de lieve heer zich van gecomputeriseerde appa- toch z'n eigen gang wat het weer ratuur ineen heus privé'KNMI-tje'. aangaat, dus ook hij waagt zich Bh Huub Mizee bijvoorbeeld - al niet aan voorspellingen. „Als je sinds 1970 lid - hoest een telex wilt weten of het nog gaat zomeren naast, zijn bed alle mogelijke gege- moet je met een gulden tossen. Dat vens op, die door weerstations over kan niemand regelen. Zo ver zijn de hele aarde worden uitgezonden, we nog niet. en gelukkig maar, Het is dat hem een tuin ontbreekt, want anders zou er nog ruzie ko- anders had hij daarin beslist een 1 hutje met op zijn minst wind-, neer- dat het droog is e slag-, vochtigheids- en barometers. een buitje willen Een andere De Jong-medewerker is G. Voskamp uit Maarssen. Op zijn ervaring land tussen zijn woning en de Huub kan op grond van zijn erva- Maarsseveense Plassen in Maars- ring nu voor hooguit twaalf uur sen heeft ook hij een meetglas opge- een verwachting opstellen. „Wat steld Eigenlijk zou hij wel wat meer wij doen. is meer dan zomaar een apparatuur willen hebben maar praatje over het weer, je mag het dat kost duizenden guldens en dan wel populair-wetenschappelijk denk je ach. zo fervent ben ik nou noemen. Maar een officiële ver- ook weer met wachting kunnen we toch niet ma- Voskamp hielp de Gorredïjkse ken. Er zijn leden die bijna een weerman nog maar pas. toen hij zijn week vooruit kunnen kijken, maar grote klapper maakte De wervel- langer is onmogelijk. Dat kunnen storm die in 1977 over de Maarsse- de professionals van het KNMI niet veense Plassen en Tienhoven raas eens. laat staan amateurs". de en een boerdenj plat legde De vereniging wordt volgens Mizee zag hij overkomen Meteen De Jong heel serieus genomen door het Ko- gebeld en zijn melding over ..van die ninklijk Nederlands Meteorologisch draaiende slurven tot op de grond" Instituut De vereniging geeft on- stond de volgende dag in de krant, weerswaamemingen door aan de „Je kunt het nooit met zekerheid befoeps in De Bilt, houdt de zeggen houdt Voskamp een slag sneeuwhoogtes 's winters voor hen om de arm, maar in een beste zomer bij en sommige amateurs zijn dag geloof ik niet hoor. daar is het veel en nacht beschikbaar om gegevens te nat voor Het water in de zee is door te bellen naar de weerdienst koud en de lucht is al wat warmer van het instituut Er zijn leden bij en dat geeft buien en depressies, het KNMI in dienst getreden en er Het, hele continent is van slag en er zijn zelfs Biltse meteorologen lid moet heel wat gebeuren voor dat van de Weeramateurs geworden weer goed Is Mizee: „In 1977 hebben we de ver- Over het KNMI is de Maarssenaar wachtingen van het KNMI getoetst met echt te spreken. Hij zegt „Die Een van de conclusies was dat de jongens hebben te weinig steunpun- temperatuur goed wordt verwacht, ten in het land. Van die enorme maar dat mist en onweer bijzonder storm op Hemelvaart hadden ze moeilijk te voorzien zijn. Over het moeten weten, maar ze hebben geen jaar genomen bleek De Bilt trou- mensen in het land die ze helpen, wens niets slechter te zijn dan Duit- Hans de Jong heeft die we! en hij se en Belgische weerstations, die we was dan ook de enige die de storm ook hebben bekeken De regenver- op de radio voorspelde. Een man in wachting bleek nauwelijks te onder- Noord-Holland met een apparaat zoeken Omschrijvingen als 'hier en dat wind zie aankomen, had hem daar' en 'af en toe een bui waren gewaarschuwd Van zijn buren, meest boeren, heeft G. Voskamp een oude volkswijs; heid vernomen. „Ja jongen", zeg* gen ze hier, „onweer op dor hout van geeft een zomer nat en koud". „In een nieuwe zwembroek dit jaar nog het voorjaar hebben we dal gehad verantwoord acht. wil Huub Mizee en je ziet hoe het nu is. Ik geloof e^ het antwoord schuldig blijven. Per wel in". tussen de mensen die willen a mensen die wel daarvoor iets te vaag. zwembroek Op de vraag of hij de a E# «t PRACHIIS^f Vft'izoN" 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19