Forse geldboetes in de laatste visfraudezaken Rapport maakt geen indruk op bestuur bouwvereniging RUGBY-MOEDER Raad Kortgene bespreekt verhuizing bureau Verburg Betere controle bepleit op bescherming van kiekendief 'Sport is voor mij goede uitlaatklep' EINDE GERUCHTMAKENDE AFFAIRE ZATERDAG 28 MEI 1983 MIDDELBURG - De laatste verdachten in de geruchtmakende visfraudezaken zijn vrijdag door de rechtbank in Middelburg tot het betalen van forse geldboetes veroordeeld. Op één uitzondering na werd conform de eis van de officier van justitie gevonnist. H. (35) uit Vlissingen kreeg een maanden). De N. verzweeg van 1977 geldboete van 7500 gulden, bij niet tot en met 1979 inkomsten tot een betaling te vervangen door drie we- bedrag van 22.000 gulden. Zowel S. als ken hechtenis. S. had in de periode De D werkten toen bij een schipper 1976-1979 te weinig inkomsten opge- uit Arnemuiden geven, het ging in totaal om 24.000 Ook de firma B uit Colijnsplaat en gulden. Zijn 36-jarige stadsgenoot G. de N. kreeg 6100 gulden boete, bij niet betaling 1 maand hechtenis (eis was 2 Afscheid Provoost van het Zeeuws volleybaldistrict TERHOLE Het het bestuur van volleybaldistrict Zeeland nam vrij dagavond tijdens een buitengewone ledenvergadering officieel afscheid van Louis Provoost. Provoost was mede-oprichter van district Zeeuw- sch-Vlaanderen en later secretaris van district Zeeland. Voorzitter Wim Kruidenier opende de rij van sprekers. Hij prees Provoost en noemde hem een bestuurder met stoï cijnse trekken. De voorzitter stelde voorts de verga dering voor om Provoost tot ere-lid van het district Zeeland te benoemen. De vergadering ging unaniem ak koord, waarna het besluit met over handiging van het bijbehorende oor konde werd bekrach tigd. Tenslotte overhandigde de voorzitter namens het district een wereldontvanger. Joop Klein, vice-voorzitter van het hoofdbestuur van de Nederlandse Volleybal Bond, beklemtoonde het vele werk dat de heer Provoost heeft vier betrokken familieleden werden vrijdag veroordeeld in verband met belastingontduiking in de visfraude zaken. De firma moet 6600 gulden boete betalen. In de jaren 1977 tot en met 1980 is voor 95.000 gulden te weinig belastbare winst opgeven en vennootschapsbelasting betaald. De firmant I. B. werd conform de eis tot een geldboete van 11.300 gulden ver oordeeld (of 3 maanden). Deze gaf van 1977 tot en met 1979 voor 41.000 gulden te weinig aan inkomsten op. Vergeten" Ook de drie bij de zaak betrokken familieleden van I. B. werden tot betaling van forse geldboetes veroor deeld. De 23-jarige D. B. uit Kortgene was indertijd 'vergeten' om een be drag van 16.800 gulden aan inkom sten op zijn belastingformulieren te melden en kreeg daarvoor een geld boete van elfduizend gulden. De 29- jarige B. \V. B. uit Vlissingen zal 10.700 gulden moeten betalen. Hij gaf een bedrag van 16.900 gulden niet op aan de belasting. Tenslotte werd de 27-jarige A. B. uit Colijnsplaat tot een boete van 10.500 gulden veroordeeld. Hij meldde 17.000 gulden te weinig aan de belasting dienst. In alle gevallen van de B's ging het vrijdag om veroordelingen con form de eis van de officier Steeds werd drie maanden hechtenis opge legd voor het geval dat de boetes niet betaald zouden worden. Met deze veroordelingen is waar schijnlijk een einde gekomen aan de omvangrijke visfraudezaak die ruim twee jaar geleden begon met een onderzoek bij de firma S. op Tholen. Naar aanleiding daarvan werd de gang van zaken op de vismijnen onderzocht, in maart 1981. Vorig jaar werden de eerste groepen verdachten al berecht. Met de visfraudezaak is een bedrag van zes miljoen gulden gemoeid geweest. Vlissinger in hoger beroep: maagbitter zou promillage hebben beïnvloed Vervolgens schetste Morres-trainer Jo Everaert in het kort de loopbaan van Provoost. We hebben dertig jaar sa mengewerkt en nooit een conflict ge had. Het getuigt van een enorme flexibiliteit". Namens Morres Rulst ontving Provoost een enveloppe met inhoud De buitengewone ledenverga dering werd besloten met een woord van dank van de scheidende secreta ris, waarna een drukbezochte receptie volgde. Receptie jubileum deken Aerts Zeeland MIDDELBURG - De receptie die zon dag in Middelburg wordt gegeven ter gelegenheid van het 25-jarig priester jubileum van deken J. Aerts, begint niet om 17.30 uur. zoals in onze editie van vnjdag is gemeld. Aansluitend aan de plechtige eucharistieviering in 'de Hoeksteen' in Middelburg-zuid, waarbij bisschop Ernst van Breda aanwezig zal zijn, is er voor belang stellenden gelegenheid, de jubileren de deken geluk te wensen. Om 17.30 wordt de receptie, eveneens in 'De Hoeksteen', besloten. Backten Reede in Vlissingen besluit seizoen met feest VLISSINGEN Op dinsdag 7 juni vanaf 19.30 uur wordt in het diensten centrum 'Bachten Reede' aan de Vre- dedhoflaan in Vlissingen een feest avond gehouden ter afsluiting van het seizoen. Deze feestavond zal verzorgd worden door de entertainer Hans Borghardt. die een luchtig programma brengt voor alle ouderen van Vlissingen. Het programma omvat: muziek, con férences, een onhandige goochelaar, liedjes (kun je zingen, zing dan mee», show en een quiz. De zaal gaat om 19 00 uur open DEN HAAG - Een flesje maagbitter legen maagpijn stond centraal in de zaak tegen de 37-jarige A. O. S. uit Vlissingen bij het Haagse gerechts hof. Verdachte was in hoger beroep gegaan, nadat de politierechter in Middelburg hem had veroordeeld tot een boete van 1.000 cn negen maan den intrekking van het rijbewijs, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. S. was in zijn woonplaats door de politie aangehouden voor het rij den onder invloed. De bloedproef had een promillage van 1,72 aangewezen. van mening dat het maagbitter, dat verdachte vlak voor zijn aanhouding zou hebben ingenomen, veel had bij gedragen aan de toestand van S. De vraag was van hoeveel invloed de inhoud van het flesje maagbitter was geweest op het promillage. Het ge- rechtskundig laboratorium had on derzocht. dat er dan nog altijd een resterend promillage zou zijn geweest van 1,01. Verdachte had verklaard, dat hij het flesje in één teug had leeggedronken. De betreffende politie agenten had den verklaard S. wegens zijn rijgedrag te hebben gevolgd en geen flesje had den gevonden, of verdachte daaruit te hebben zien drinken. Ook aan het verricht Klein overhandigde namens De raadsman van de verdachte was stopteken had verdachte niet vol- vjjjj- j-' daan. De procureur-generaal zag geen reden tot wijziging van het vonnis en eiste bevestiging daarvan. Het hof wijst 7 juni arrest. V oorlichtingsavond Nutsacademie en NGOLB in Goes GOES Hel Nederlands Genoot schap tot Opleiding van Leraren voor het Beroepsonderwijs (NGOLB) in Goes en de Nutsacademie voor peda gogische en maatschappelijke vor ming in Middelburg houden woens dag 1 juni een gezamenlijke voorlich tingsavond. Het NGOLB geeft voorlichting over tweede en derdegraads lerarenoplei dingen in de richtingen bouwtech niek. electrotechniek, mechanische techniek, motorvoertuigentechniek, installatietechniek en wis- en natuur kunde. Ook wordt informatie ver strekt over een voorbereidende lera renopleiding en over de opleiding voor het pedagogisch-didaktisch di ploma. De Nutsacademie zal belangstellen den voorlichting verstrekken over de tweedegraads opleidingen Neder lands. Engels. Duits en Wiskunde. Voorts wordt informatie gegeven over de particuliere cursus Frans MO-A. De voorlichtingsavond in het gebouw van het Christelijk Lyceum aan de Bergweg in Goes begipt om 19.30 uur GOES In toenemende mate wor den in Zeeland broedende bruine kiekendieven bedreigd. Hoewel de vogels wettelijk zijn beschermd, ver giftigen sommige 'natuurvrienden' de dieren. Ook zijn verschillende kiekendieven doodgeschoten. Dit schrijft het Zeeuws Vogelaarsoverleg in Goes in een persbericht. De oorzaak is met name het misver stand dat andere vogelsoorten door de roofvogel worden bedreigd. Naar de mening van het Vogelaarsoverleg is de toename van het aantal paren bruine kiekendieven in de provincie een natuurlijke ontwikkeling. Kieken dieven houden vogelsoorten op een doeltreffende manier in stand, aldus De bruine kiekendief het schrijven. De zwakkeren vallen ten prooi en de sterksten planten een gezond en levensvatbaar ras voort Zonder alle jagers over één. kam te scheren, meent het vogelaarsoverleg dat jagers de kiekendief vaak als een lastige concurrent zien. Het persbe richt meldt dat een natuurlijke selec tie zonder menselijk ingrijpen even wel de voorkeur verdient. „Een roof vogel richt zich op meerdere soorten dieren en kan feilloos de zwakkeren onderscheiden". Het uitroeien vari een vogelsoort is daardoor onmogelijk tenzij andere factoren een rolspelen, aldus de persbrief. Fotograferen Het vogelaarsoverleg waarschuwt ook fotografen tegen het naderen van kie kendiefnesten. Het gevaar van versto ring is groot en het voorbeeld zet anderen aan met alle gevolgen van dién. Jagers wenden soms ongeoor loofde middelen aan om hun 'concur rent' te verstoren of te doden. Het laatste is zelfs een strafbaar feit. ver melden de samenstellers van het be richt. ..We verzoeken de veldpolitie evenals de controleurs vogelwet nauwlettend de gang van zaken in het oog te houden", betogen de leden van het vogelaarsoverleg. Volgens hen zou het nog beter zijn wanneer iedereen de rol. die bruine kiekendieven ver vullen, zou begrijpen en waarderen, zodat uitspattingen achterwege blij- VOORZITTER: ALLEEN AANDACHT OUDE ZAKEN TERNEUZEN Het algemeen be stuur van de woningbouwvereniging 'Terneuzen' is niet onder de indruk van de resultaten van liet 'organi satieonderzoek', uitgevoerd door de Nationale Woningraad iNWRl. Voor zitter A. Janse: ..Eigenlijk heeft het rapport van de NWR. zoals we dat eind april onder ogen kregen, ons verbijsterd. De woningraad heeft op geen enkele wijze aan de opdracht, die wij haar verstrekt hadden, vol daan". Vrijdag maakte de PZC melding van de vernietigende conclusies, die de NWR-onderzoekers trokken nadat ze het 'apparaat' van de bouwvereniging hadden doorgelicht. Ook over de ma nier waarop de onderzoekers te werk gingen - „twee mensen van de NWR hadden kennelijk aan anderhalve dag rondlopen in het bednjf genoeg" - is het algemeen bestuur niet te spreken. Belangrijkste conclusie van de rap porteurs: een belangrijk deel van het managementteam van de woning bouwvereniging is niet geschikt en moet worden vervangen. Voorzitter Janse vindt dat onzin „Men heeft slechts feiten van vroeger, uit het verleden dus, aangedragen. En men heeft nota bene op geen enkele wijze aandacht besteed aan de veran deringen die het nieuwe bestuur sinds ,ecember vorig jaar - na die roerige periode - heeft doorgevoerd. Niets van al het werk dat inmiddels is verricht, vind je in het NWR-rapport terug". Beleidsplan Het nieuwe algemeen bestuur dat na Voorzitter A Janse de 'affaire Engclsma' (de directeur van de bouwvereniging) aan de slag ging, werkt momenteel aan een be leidsplan, stelde een bestuursregle ment vast, vervaardigde een func tieomschrijving voor de directeur, riep een participatïecommissie (van bewonersl in het leven, wijzigde de statuten en voerde intern wat kleine pcrsoneelsverschuivingen uit. Janse geïrriteerd: „Niets daarvan vind je terug in dat rapport. Men staat alleen maar stil bij al die oude zaken. Nou, wij hebben gezegd. „Daar hebben wij niet om gevraagd NWR. Waarom staat dit en dat niet in jullie rapport, en als je dit of dat beweert, kom dan maar eens met bewijzen". Wij hebben als bestuur zo goed moge lijk geprobeerd orde op zaken te stel len Dat was nodig, vonden wij. Stap voor slap proberen we te komen tot een efficientere werkmethode, die vooral gericht is op onze leden, de huurders. De eerste resultaten zijn er al. het aantal klachten van bewoners Is enorm gedaald". De NWR kreeg een week geleden een brief waarin het algemeen bestuur van de bouwvereniging nadere infor matie vroeg. Voorzitter Janse: ..Zodra we dat materiaal binnen hebben, kortom, zodra we een totaal-beeld hebben, gaan we als bestuur knopen doorhakken. En daar is mets geheim zinnigs aan: dat doen we openlijk. Bovendien zullen we dan met de ondernemingsraad en de bonden gaan praten" Minne streek Overigens vindt Janse het uitlekken van het vertrouwelijke i rapport van de NWR 'erg ongelukkig' „Het is een minne streek om een dergelijk ver trouwelijk rapport in handen te spe len van de krant, Maar de mensen die daar achter zitten moeten niet den ken dat dit bestuur zich laat manipu leren. Als bestuur zijn wij een eenheid. In een sfeer van goede verstandhou ding proberen we de woningbouwver eniging zo effient mogelijk te laten draaien. Dat doen we met open vizier. En dat rapport van de NWR. ik zeg het nogmaals, is gewoonweg een ach terhaald stuk. waarin alle fouten die in het verleden zijn gemaakt nog eens worden gepresenteerd". Voorzitter Janse riep vrijdagochtend het personeel van de bouwvereniging (ruim 50 man) bijeen om het te infor meren over de huidige stand van zaken. De vakbonden, die hel NWR-rapport inmiddels ook binnen hebben, hou den zich nog even afzijdig. Binnen kort worden ze door het bestuur uitgenodigd voor een gesprek. Córrie Bomoens aan de bal', geflankeerd door haar zoons Charlou tlinks' en Wilco De afgelopen vier jaar was mevrouw Corrie Bouwens uit Middelburg een enthousiast supporter van haar zoons Charlou (18 jaar) en Wilco (16 jaar) als ze moesten aantreden voor een wedstrijd van Oemoemenoe, de eerste Zeeuwse rugbyclub uit Middelburg. Een half jaar geleden wilde Corrie Bouwens wel eens wat anders dan kijken. Eerst probeerde deze Middelburgse moeder van 43 jaar of ze de conditietraining van het Oemoemenoe-damesrugbyteam kon bijbenen cn toen dat lukte meldde ze zich vijf maanden geleden aan als speelster. Inmiddels heeft Corrie Bouwens al een aantal wedstrijden achter de rug. De rollen in huize Bouwens zijn houden dankzij het feit, dat het omgedraaid op zaterdag als moeder het rugbytenue aantrekt om zich eens heerlijk uit te leven in het veld. Dan zijn haar zoons fervente sup porters. Ze keken er niet vreemd van op. toen hun moeder eveneens hun favoriete sport ging bedrijven, Charlou, cüe regelmatig in het eer ste herenteam van Oemoemenoe wordt opgesteld, terwijl Wilco in het jeugdteam van 14 tot en met 16 jaar speelt, maakt duidelijk: „We had den het wel een beetje verwacht. Ze kwam steeds vaker naar ons kijken en ze werd steeds enthousiaster". Lieden die niets van rugby afweten („menigeen denkt dat het Ameri kaans football is", oppert Charlou) barstten in een gierende lach uit toen ze hoorden dat een 43-jarige moeder van drie kinderen (ook de 7-jarige Annechien) zich met deze 'gevaarlijke sport' ging bezighou den. team vorig jaar in Castricum natio naal kampioen werd. Nationaal kampioen kunnen de teams niet meer worden, omdat de tital vanaf dit seizoen gedurende de competi tie te winnen is, maar de twaalf uit geheel Nederland naar de Nadorst komende vijftientallen zullen er natuurlijk alles aan doen om een nieuw succes van Oemoemenoe te verhinderen. Het wordt het eerste grote toernooi van Corrie Bou wens. „Het kriebelt al een beetje in de maagstreek", bekent ze. Corrie Bouwens behoort beslist niet tot degenen, die over een menigte kan uitkijken! Ze reikt tot 1.54 meter en de weegschaal stopt bij 49 kilogram, „Geen bezwaar", vindt ze, „ik kan overal onder- en tussen door. Maar in Geleen keek ik toch wel een beetje benauwd toen er een aanvalslijn van grote, sterke dames Bij Oemoemenoe vond men het op me af kwam stormen. Ik heb normaal, dat- een vrouw, die de toen maar een stapje opzij gedaan, moeder kon zijn van de meisjes van Nu probeer ik zo'n grote speelster de speelstersgroep. die zo rond de twintig zijn, mee wilde doen. Me vrouw Bouwens: „Ik werd meteen bij de ploeg betrokken. Damestrai- ner Peter Kruijk kende ik al, omdat ik die in de afgelopen jaren nog uit haar baan of evenwicht te bren gen door aan haar shirtje te trek ken, zodat andere speelsters haar makkelijker kunnen opvangen. De dames van Oemoemenoe trainen soms met de heren mee. Dan trek ik eens tegenkwam op het veld, maar ook wel eens zo'n forse knaap aan de dames nog niet allemaal. Ik heb het kennismakingsprobleem opge lost door de kleedkamer binnen te stappen, waar in meedeelde, dat ik de moeder van Charlou en Wilco was Daarmee was het ijs meteen gebroken". Het verheugd de Mid delburgse huisvrouw, dat de team geest In de damesclubje zo goed Corrie Bouwens wilde niet hele maal onvoorbereid voor de leeuwen geworpen worden. Met haar zoons liep ze in de donkere novemberdagen op de Walclierse binnenwegen een aantal rondjes om wat conditie te kweken. Voor dat ze aan het 'echte werk' begon wilde ze meedoen in een vriend schappelijke wedstrijd. Zo gebeur de het. Corrie Bouwens verzekert: „De meisjes deden in die partij erg hun best me een try te laten maken. Vervolgens speelde ik voor de com petitie enkele thuiswedstrijden cn uitduels in Geleen en Nijmegen". En zondag speelt mevrouw Bou wens natuurlijk mee in het jaar lijks nationaal damestoernooi, dat ditmaal in Middelburg wordt ge- z'n shirtje Dat heeft echter niet veel invloed, zelfs niet als je aan het shirt blijft hangen. Voor die mannen is het alleen maar een beetje bagage. Dat voelen ze niet". Rugby gevaarlijk? „Welnee", lacht Corrie Bouwens, „je kunt je er heerlijk in uitleven. Dc Middel burgse houdt wel van een pittige training of partij. Heel wat beter dan de huisvrouwengymnastiek waar ze vroeger op was. Die kwam op haar een beetje saai over. „Ik vond daar niet wat ik als uit laatklep nodig had. Bij Oemoeme noe is dat wel het geval. Bovendien trekt de teamsport me toch meer dan dc individuele turnsport, die ik in mijn jeugd bij Medioburgum beoefende". Medische keuring? Corrie Bouwens is er niet heen geweest voordat ze met rugby begon. „Ik voel wel aan wat ik niet en wel kan. Als het tijdens de trainingen of de wedstrij den wat te snel voor me gaat. rust ik even uit. In de beginfase had ik pijn in de armen, maar ach, je -moet kunnen incasseren. Gelukkig heb ik daar nooit moeite mee gehad. Een paar weken terug werk ik tijdens de training een paar meter opzij gewor pen. Dat kwam wel even aan. Ik lette even niet op. omdat ik de spelregels nog niet allemaal ken. Ik moet nog een hoop leren". Corrie Bouwens denkt erg nuchter over haar sportieve bezigheden op 'latere leeftijd'. „Als ik merk dat ik achterop kom en blijf sukkelen, ga ik van de club af. Het is niet leuk als je de ploeg zou ophouden. Maar het is vooralsnog de bedoeling, dat ik het een paar jaartjes volhoud. Ik voel me er veel beter door, niet alleen lichamelijk, maar ook geeste lijk In de zomerperiode, als de rugbycompetitie stil ligt, wil ik toch doortrainen, want als ik nu met een snel opgebouwde conditie een tijdje zou stoppen, tijdens de vakantie bijvoorbeeld, zou ik die conditie ook snel kwijtraken". Corrie Bouwens, die parttime als verpleegster werkt, kan in de 'rugbyloze' periode gaan tennissen. Ze is vorig jaar met de lessen begon nen. Of ze kan gaan surfen. Trainer Kruijk heeft het haar geleerd. Het valt niet te ontkennen mevrouw Bouwens heeft op haar 43e meer dan voldoende sportactiviteiten ontdekt. Peter Verhage UIT DORPSKERN VAN COLIJNSPLAA T KORTGENE De verhuizing van het technisch bureau Verburg Hol land uit de dorpskern van Colijns plaat naar de Molenweg zal wan neer alles meezit niet al te lang meer op zich laten wachten. Het dagelijks bestuur van dc gemeente Kortgene heeft het 'verhuisplan' in middels uitgewerkt cn stelt de raad maandag 6 juni voor daarmee in te stemmen. Daarna is het de beurt aan gedeputeerde staten van Zeeland om hel besluit goed te keuren. Het is de bedoeling dat de provincie 1 miljoen gulden aan de kosten van de ver plaatsing bijdraagt. Het rijk betaalt 1,3 miljoen gulden en de gemeente telt 0,4 miljoen gulden neer. De totale som 2,7 miljoen gulden - is nodig om alle panden en terreinen van Verbuig m v,onjnsplaat aan te kopen. Aan de Molenweg Oostzeedijk koopt de gemeente de benodigde grond en verkoopt die door aan het bedrijf. Op de nieuwe locatie (vijf hectare grooti bouwt Verburg het nieuwe bednjf. beginnend met de hui dige activiteiten, maar met mogelijk heden tot uitbreiding, Het bedrag omvat de aankoopsom (2.350.000 gulden) en een vergoeding voor verplaatsings- en vertragings- kosten (350.000 gulden) Van de koop som zal 1.580 000 gulden door de ge meente in een soort bouwdeposito worden bewaard In gedeelten ont vangt Verburg dit bedrag al naarge lang de kosten, die voor de bouw van het meuwe bedrijfspand worden ge maakt. Volgens het voorstel dient Verburg, bij een verontreinigde bo dem op een van de verkochte locatie zelf voor de kosten op te draaien. d« bij het reinigen worden uitgegeven Bovendien moet de bestaande werk gelegenheid izo'n zestig werknemers bij het nieuw te bouwen bedrijf, ooi op de lange duur, worden gewaar borgd. Alle bedrijfsactiviteiten dit nen, voor zover mogelijk, op nleuwi terreinen te worden geconcentreerd Binnen negen maanden na ontvangt van alle benodigde vergunningen moeten de nieuwe bedrijfshallen u gebruik worden genomen. Tijdens dt Kortgeense raadsvergadering voorts het nieuwe PvdA-raadslid J. c- Looff uit Kortgene beedigd worden De vergadering begint om 20 uur u het gemeentehuis m Kortgene

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 10