PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Deens parlement tegen nieuwe kemraketten zc Rotterdammers reageren lakoniek op stakingsacties van ambtenaren ERLENGING GENEEFS OVERLEG BEPLEIT NIJPELS TROUWT MEDEWERKSTER Demonstratie Coolsingel DE JAGER-TOLHOEK RMD njf/ffifW G> luiszoeking ij voorzitter eugdfront Amerikaan gedood in El Salvador Mogelijk toch ruimere aftrek schilderwerk Beter later dan rammelend HASJV ANGST IN ANTWERPEN Perioden met regen Ztcaar bewolkt en perioden met re- fen Middagtemperatuur ongeveer 12 paden. Vrij krachtige noordwesten find, aan de kust en op het IJssel- meer nu en dan hard. 26e jaargang no. 122 rijdag 27 mei 1983 GOES Houtxade 7 lel 01100-21250- zaterdag van 10 00-'2 00 MIDDELBURG Korte Noordstraat 1001 bouwmaterialen onder één dak! IjUSSEL lANP) De kogel is eindelijk definitief door de kerk. Nederlandse i pers sullen op vlaggetjesdag mogen uitvaren om 3.000 ton maatjes te ngen. Donderdagmiddag heeft de Deense regering namelijk laten weten niet tger beswaar te hebben tegen het voorstel van de EG-commissie in Brussel. bekend houdt dat voorstel in dat Nederlandse vissers met ingang van 28 neen haringvangst voorschot krijgen van 3.000 ton. Met ingang van 1 juni :j het Verenigd Koninkrijk eveneens 3.000 ton haring vangen Drie andere EG-lidstaten mogen van dieselfde datum af elk 1.000 ton vangen. Dat zijn Duitsland, Frankrijk en Denemarken. De Deense delegatgie bij de Europese gemeenschap in Brussel heeft wel laten weten dat hel geven van dit voorschot op de haringvangst van in totaal 9.000 ton geen precedentwerking mag hebben voor verdere quota-verdeling Met andere woorden het feit dal Nederland nu vast 3.000 ton haring mag vangen, mag met betekenen dat bij later nog vast te stellen vangstquota ons land dan ook meer haring zal mogen vangen dan andere EG-lidstaten. OPENHAVEN (RTR/DPA) Denemarken is woensdag na een dramatisch debat in het arlement afgestapt van belangrijke delen van het NAVO-dubbelbesluit. Zijn parlement eeft de regering in bindende besluiten in de eerste plaats opgedragen aan te dringen op erlenging van de termijn voor de Geneefse onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Ie Sowjet-Unie over vermindering van te land gestationeerde kernwapens voor de liddellange afstand in Europa voor het geval er vor het eind van dit jaar geen akkoord rordt bereikt. olgens het dubbelbesluit zou de NA- De meerderheid van het parlement de regering ook op te dragen om te - bij het uitblijven van een akkoord besloot op voorstel van de in de ir het eind van dit jaar beginnen oppositie zijnde sociaal-democraten t de plaatsing van 572 nieuwe ikaanse raketten m Europa in in vijf landen. Pershing-2's in Wes- Duitsland en kruisraketten in Ne erland, Belgie, Engeland en Italië. leze raketten hebben elk één kern- LBL'RG (ANP) Rechercheurs n de politiekorpsen van Tilburg en otterdam hebben woensdag huis- leking verricht in de Rotterdamse ioning van de voorzitter van het El Utionaal Jeugdfront, M. Freling. lezocht is naar bewijsmateriaal voor It bomaanslag eerder deze maand op iet Tilburgse PSP-kantoor Woord- oerders van de Tilburgse en Rotter- imse politie hebben dit donderdag Ih'estigd. Het Nationaal Jeugdfront ■■de jeugdafdeling van de Nederland- rfc Volksunie, ïbij de huiszoeking iets belastends i aangetroffen, is niet gezegd. Vol tas Freling, die elke betrokkenheid et de aanslag van de hand wijst, eeft de politie een typemachine en enkele onbelangrijke papieren" mee- inomen. oewel telefonisch de verantwoorde- jklieid werd opgeeist door 'het Natio- laal'Jeugdfront afdeling Tilburg', is sretaris C. Ladestein van het Jeugd- it van mening dat de aanslag is ileegd door symphatisantcn van de groepering Voorpost. pogen te voorkomen dat nieuwe kern raketten in Europa worden geplaatst zolang de Amerikaans-Russische on derhandelingen duren Met 83 tegen 70 stemmen bij twee onthoudingen en 24 absente leden droeg het parlement het door de conservatieven geleide minderheidskabinet van premier Poul Schluter voorts op te bevorderen dat de 290 Britse en Franse kernwa pens in het Geneefse overleg worden meegerekend. Volgens het besluit van het parlement dient het. aantal SS-20- raketten (geschat op 243 kernkoppen) van de Sowjet-Unie in Europa zo te worden verminderd dat plaatsing van de 572 nieuwe Amerikaanse raketten door de NAVO niet meer nodig is. 'Verboden' Denemarken heeft zijn grondgebied verboden verklaard voor kernwa pens. Ofschoon het niet direct betrokken is bij het NAVO-besluit wordt verwacht dat het evenals andere NAVO-landen zal bijdragen in de kosten van de plaatsing, al werd in december ook op voordracht van de sociaal democraten besloten elke nieuwe Deense betaling ten behoeve van de ontwikkeling van steunpunten voor de nieuwe Amerikaanse raketten 'tot nader order' op te schorten. De nieuwe besluiten van het parle ment noemde premier Schluter een 'steek in de rug' van de bondgenoten van Denemarken in de NAVO. ,,Ik vrees dat Denemarken steeds meer het risico loopt te gaan worden be schouwd als een tweederangs NAVO- lid". zo zei hij. Denemarken kan binnen de NAVO zeker op krachtig verzet rekenen te gen zijn standpunt met betrekking tot het meetellen van de Britse en Franse kernwapens. Beide betrokken landen zowel als de NAVO in haar geheel hebben een- Sowjet-voorstel daartoe afgewezen. DEN HAAG tANPi Drs Ed Nijpels <33/. voorzitter van de VVD-fraclie in de tweede kamer, gaat trouwen met de 28-jarige mr Ingrid Pielers. Het huwelijk zal op 8 juli in Bergen op Zoom. worden voltrokken, zo heeft de liberaal donderdagmiddag meegedeeld. Ingrid Pieters is persoonlijk medewerkster van Nijpels. Daarvóór studeerde zij in het buitenland en was zij fractiemedewerkster bij D'66. Op de foto Nijpels en zijn verloofde op een bal in Bergen op Zoom. !"JJSAN SALVADOR/WASHINGTON UPI/AFP/DPA/RTR) Een Ameri kaanse militair is woensdag op het trrein van de universiteit van San Salvador doodgeschoten. De gedode ïilitair is luitenant-ter-zee Albert schaufelbergcr, een 32-jarige mari- utr die verbonden was aan de mari- itstaf van de Amerikaanse ambassa- i< in San Salvador. Volgens de zegs- tan van de Amerikaanse ambassade «erd Schaufelbergcr vier keer in het oofd geschoten toen hij bij de uni versiteit op een vriend stond te a «achten. Volgens de woordvoerder had Schau- a ilberger zijn auto geparkeerd op het terrein van de centraalamerikaanse i_H mlversiteit, die wordt geleid door lezuieten Hij claxoneerde toen een ffidere auto langsreed, waarop vier schoten klonken. Schaufelberger is de eerste Amerikaanse militair die in het 2 tóddenamerikaanse land is doodge schoten. De Verenigde Staten hebben e' er 55 militaire adviseurs alsmede ver scheidene officieren die belast zijn aet de bewaking van de ambassade. Schaufelberger was plaatsvervan- ?end hoofd van de Amerikaanse advi seurs in El Salvador en van het mili taire personeel van de ambasaade. Hij Ihad voorts de leiding van de opleiding van de kleine marine van El Salvador to hielp marinepatrouilles te concen- treren om een eind te maken aan Wapensmokkel langs de kust. Hij was ;e! op 1 augustus vorig jaar in El Salva- for aangekomen. J -De moord verandert niets aan het jjj Amerikaanse beleid inzake El Salva- s hor", zo verklaarde de Amerikaanse l6" president Ronald Reagan donderdag u- in een interview met buitenlandse lournalisten. ROTTERDAM Op de Coolsingel voor het Rotterdamse Stadhuis demonstreerden duizenden ambtenaren tegen de voorgestelde bezuinigingen bij de gemeente. De opkomst was dermate groot dat de politie genoodzaakt was de Coolsingel voor het verkeer af te sluiten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat meer mensen zullen kunnen profiteren van de mo gelijkheid de kosten van schilderwerk aan de eigen woning af te trekken voor de inkomstenbelasting. CDA en VVD zijn het zogoed als eens over een verdere verruiming van de door de regering voor gestelde regeling. De afhandeling van het wetsontwerp op de aftrekbaarheid van groot onder houd en schilderwerk is daarom don derdag plotseling opgeschort Dat ge beurde op verzoek van het CDA- Tweede-Kamerlid Woliers. Het ko mende weekeinde gaat hij overleggen met zijn VVD-collega De Grave en de bewindslieden van financiën dr. Ru- ding en Koning. Volgens het wetsvoorstel van het ka binet is het schilderwerk aftrekbaar voor zover het meer kost dan 1400 gulden bij woningen tot 180.000 gul den of 2100 gulden bij duurdere wo ningen met een maximum van 10.000 gulden. Wolters wil nu die grens verla gen naar 1000 gulden of anderhalf procent van het huurwaardeforfait, het bedrag dat huiseigenaren bij hun inkomen moeten optellen Het maxi mum zou dan kunnen vervallen. Regionale STER Invoering van regionale STE- R-reclame zal ernstige gevol gen hebben voor de regionale pers Dat staal in een notitie van de PZC-directie aan gede puteerde staten van Zeeland. (PAGINA 11) Vervanging De Nationale Woningraad meent dat de top van de Wo ningbouwvereniging 'Temeu- zen'met deugt en moet worden vervangen In een rapport aan hei algemeen bestuur komt de NWR tot de conclusie dat al leen een dergelijke drastische maatregel de hele organisatie weer in het goede spoor kan brengen. (PAGINA 11) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Provincie: 11, 13. 15 en 17. Sport: 19. ROTTERDAM (GPD) De jongen stond heel rustig, zijn krantje lezend, bij de tramhalte op de Rotterdamse Goudse Rijweg. Dat hij de enige wachtende was, viel hem niet direct op. Na de vraag: „Weet jij niet dat de tram vandaag niet rijdt'?", kwam het verbaasde antwoord: „Die staken toch morgen pas?" en de conclusie „ik vond het al zo stil. Nou ja. dan ga ik maar lopen". Zo laconiek als die Rotterdammer reageren veel mensen op de 48-uursstaking van het ver voerpersoneel van de Rotterdamse Elektrische Tram, die nog tot zater dagmorgen 1 uur duurt. De passagiersvervoerders stonden gisteren niet alléén in hun actie. Ze kregen niet alleen de steun van colle ga's bij het streekvervoer die in Rotterdam geen passagiers opnamen die binnen de stad vervoerd wilden worden maar ook van ongeveer 15.000 mede-ambtenaren Zij liepen voor een twee uur durende demon stratie tegen gemeentelijke bezuini gingsplannen en voor het behoud van werkgelegenheid te hoop op de Cool singel. Daar lieten, in een welhaast gezellige sfeer, brandweerheden en ambulancepersoneel van de GG en GD. met loeiende sirenes op het 'ma terieel'. weten dat zij er ook waren. De mammoet-vergadering voor het stadhuis had meer het karakter van een reünie compleet met verras- singskreten als ..Hé, jij ook hier" dan van verbeten actie voerende amb tenaren Stedebouwkundigen, vuil nisophalers oppassers van de Dier gaarde Biydorp met een in gorilla- kostuum gestoken collega, en de RE- T'ers. ze stonden allemaal broederlijk naast elkaar. Swingend Maar die' 15.000 demonstranten waren ook creatief in het bedenken van leuzen voor spandoeken, getuige de uitspraken ..Waterwerk dicht, kraan dicht" (van de drinkwaterleiding). „Deze beestachtige afbraak treft mens en dier" i Diergaarde Bhjdorpi. en het rigoureuze „Weg met de bevne- eing. ik heb het al zo koud". Als vakbondsbestuurders of kaderle den even met de microioon voor zich opeisten, pakten een stel swingende brandweerlieden de kans om op hel Abba lied 'Money, money' mee te dei nen, en zongen anderen geestdriftig mee of scandeerden ze de voornaam van Rotterdams burgervader: „Bram- metje, Brammetje". Toen eindelijk de petitie van de geza menlijke ambtenaren in de hal van het stadhuis aan burgemeester Peper kon worden aangeboden, lieten de actievoerders die mee naar binnen mochten zich pas van een grimmiger kant zien. Volmondig stemden ze in met de strekking van die petitie, niet als sluitpost op de gemeentelijke be groting te willen dienen Onze belo ning is slechts een normaal gemiddel de van wat bij de 774 Nederlandse gemeenten gebruikelijk Is", luidt de tekst van de petitie Haven Donderdag braken in Rotterdam ook stakingen uit bij de stukgoedbedrij- ven Kroonvlag (250 man personeel), Muller Thomsom (700 werknemers). Seaport Terminals (G00 werknemers) en Quick Dispatch t850 man). Het protest geldt het woensdag vastgelo pen overleg over de werkgelegenheid in dc stukgoedsector en de medede ling dat de werkgevers collectief ont slag willen aanvragen voor 500 tot 850 stukgoedwerkers. -pve paardemiddelenpo- ■\.j I J_/litiek' die het kabinet- Lubbers sinds zijn eerste op- [■.■-■H treden toepast levert af en I I toe staaltjes van gelegen- heidwetgeving'op. waarmee velen ern stige problemen hebben De belas tingverhoging voor de zogeheten 'tweeverdieners' is daarvan een type rend voorbeeld Invoering van deze maatregel per 1 juli aanstaande voor (voorlopig' gehuwde tweeverdieners is erg twijfelachtig geworden sinds de tweede kamer gisteren haar schrifte lijk commentaar op de plannen van de regering heeft kenbaar gemaakt. Juist de ongelijke behandeling die er in de nu gepresenteerde voorstellen zit heeft de meeste bezwaren opgeroe pen. De regering wil alle tweeverdie ners meer belasting laten betalen, maar omdat het technisch en prac- tisch niet eenvoudig is om gehuwden en ongehuwden in één klap onder een dergelijke maatregel te laten vallen moest met de gehuwde tweeverdie ners alvast op korte termijn een begin worden gemaakt Dat zou dan een bedrag van 85 miljoen opleveren, bestemd voor een bijdrage aan de „echte minimaZo niet, dan zou er een gat in de begroting vallen Het ligt voor de hand dat een brede stroming - dwars door de belangrijkste partijen heen - veel moeite heeft met zo'n oplossing, want ze is verre van fraai en rechtvaardig. Al eerder heeft de Raad van State zich in een advies aan het kabinet verzet tegen een overhaaste invoering van een dergelijke nieuwe vorm van belasting en aanbevolen om met een samenhangend voorstel te komen En dat is hel juist waaraan het ontbreekt. In de snelheid om een niet onaanzien lijke som aan belastingen binnen te krijgen heeft het kabinet zich met een rammelend voorstel in de nesten ge werkt Terecht komt er veel weer stand tegen een aantal ingebakken onbillijkheden. De belangrijkste daar van is dat opnieuw en heel nadrukke lijk (al wordt het dan als zeer tijdelijk 'verkocht') wordt gespot met emanci patie en gelijke behandeling, terwijl óók dit kabinet een staatssecretaris heeft om juist op de bevordenng daarvan te letten. Nu kan natuurlijk worden aangevoerd dat de fiscus in rap tempo regelingen zal uitwerken die het onderscheid tussen gehuwde en ongehuwd samenwonende twee verdieners ongedaan moeten maken Maar dan blijft de vraag of het toch maar met beter is meteen ien dan wat later) met een waterdicht voorstel te komen en verwijten over naar discri minatie riekend beleid te vermijden. Bovendien blijkt uit de kritiek van de kamer (zowel van regerings- als oppo sitie-partijen) dat er in de voorlopige maatregelen nog méér onrechtvaar digheden en oneffenheden zitten. En tenslotte is er het vermoeden dat het nog wel eens veel langer dan nu voorzien zou kunnen duren voordat ongehuwd samenwonenden met twee inkomens onder hetzelfde regiem val len als gehuwde tweeverdieners. Waarmee de maatregel, eenmaal van toepassing op de gemakkelijkst grijp bare groep, het onderscheid alleen maar zou vergroten Nee. een gat in de begroting is een te goedkoop argu ment om dit soort hap-snap- wetgeving te rechtvaardigen. Het ka binet had er beter aan gedaan de maatregel tot invoering van een hoge re belasting voor mensen met een dubbel inkomen van het eerste mo ment af met groter zorgvuldigheid te omringen. Dan waren er waarschijn lijk minder problemen gerezen. Hoe gevoelig ingrijpende maatre gelen van deze aard liggen heb ben deze week de plannen van staats secretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) voor herzieniAg van de totale sociale zekerheid aange toond. Er wordt geschrokken en fel gereageerd op voorstellen om tot ver gaande verlaging van de sociale uitke ringen over te gaan. En de kritiek komt van alle kanten Er is nu een advies-aanvraag uit naar de Sociaal Economische Raad (SER en naar de Emancipatieraad. Juist omdat het hier om zo n ingrijpende herziening van het stelsel van sociale zekerheid gaat is het zaak dat alle fundamentele kritiek op voorstellen in deze richting grondig wordt doorgemeten. Juist als cr veel op het spel staat is uiterste omzichtigheid geboden. De voorlopig nog krakkemikkige plannen met ex tra belasting op tweeverdieners heb ben duidelijk gemaakt hoe het niet moet. vdM BRUSSEL (ANP) De Belgische rijkswacht heeft in samenwerking met de douanediensten in Antwerpen en dc politie van die havenstad be slag kunnen leggen op 6.5 ton hasj. Het gaat om de grootste vangst van verdovende middelen in de Belgische historie. De rijkswacht had zes vrachtwagens nodig om de drugs te vervoeren. Ze raamt de handelswaar de ervan op (omgerekend) 55 miljoen gulden. Het onderzoek kwam aan het rollen door een arrestatie dit weekein de in de buurt van Breda. De drugs kwamen uit Singapore Het vermoe den bestaat dat de hasj bestemd was voor Nederland De rijkswacht denkt tevens dat de eerder in de buurt van Breda gevonden lege containers ook hasj hebben bevat De nu gevonden drugs zullen m de verbrandingsoven bij Antwerpen worden vernietigd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1