Zf 'Top bouwvereniging Terneuzen deugt niet' PZC-directie fel tegen 1 invoering regionale STER Caravanbewoner vraagt 'asiel' aan de kerk PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT almanak Space shuttlein Zeeuwse luchtruim ERNIETIGEND RAPPORT WONINGRAAD: NOTITIE VOOR PROVINCIEBESTUUR Landgoed Ter Hooge zonder verbodsbord PZC VRIJDAG 27 MEI 1983 ZEEUWSE Jan Beckers bij zijn caravan voor de hervormde kerk in Vrouwenpolder. VROUWENPOLDER - De 'principiële woonwagenbewoner' Jan Beckers heeft 'asiel' gevraagd aan het bestuur van de Nederlands hervormde kerk in Vrouwenpolder. Zijn caravan staat nu op het terrein van de kerk aan de Fort den Haakweg in Vrouwenpolder. Beckers heeft zijn vorige standplaats, het grote parkeerterrein aan de voet van de duinen in Breczand, verlaten omdat de grond hem daar te heet onder de voeten werd. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben hem te verstaan gegeven dat hij daar moest vertrekken. Het dagelijks bestuur van de provincie, dat optrad op verzoek van de gemeente Veere. voegde daaraan toe dat Beckers' caravan zal worden ontruimd, als hij niet uit eigen beweging zou opkrassen. Gs zouden niet schromen om de politie bij de ontruiming in te zetten. „Volgens mij hebben gedeputeerde staten van Zeeland helemaal niet de bevoegdheid om, om welke rede nen dan ook. over te gaan tot ontruiming Ik heb inmiddels een AROB-procedure aangespannen te gen die beslissing Maar omdat deze procedure geen schorsende werking heeft, word ik met directe ontrui ming bedreigd", aldus Jan Beckers donderdagavond. Vanwege die dreigende ontruiming doet Beckers een beroep op be scherming door de kerk. „Ik vraag een vorm van asielverlening, die wellicht niet door de wet wordt erkend", meent Beckers. Toch hoopt hij dat dc symbolische waar de ervan door zowel het kerkbe stuur. als door de besturen van de provincie en van de gemeente Vee- re. en door de politie worden geres pecteerd Jan Beckers voert, zoals gemeld. een principestrijd. Hij wordt wordt voortdurend bekeurd wegens ille gaal kamperen. Maar hij vindt van zichzelf, dat hij geen illegaal kam peerder is Hij heeft immers geen enkele andere plaats om te wonen. Illegale kampeerders daarentegen hebben bijna altijd elders nog een huis. Beckers is dus niet welkom op openbare stukken grond. De maat regelen die tegen hem worden geno men, vindt hij in strijd met het Europees Verdrag tot Bescherming van de Rechten van de Mens. Ook druist het 'opjagen' van Beckers, naar eigen zeggen, in tegen de fun damentele vrijheden van de mens. Beckers gaat nog iets verder en zegt dat toepassing van de woonwagen- wet een vorm van discriminatie zou inhouden, die volgens het ook door Nederland geratificeerde Verdrag van New York is verboden. Met toepassing van de woonwagenwet bedoelt Beckers, dat de autoriteiten hem wellicht dwingen zijn caravan op eén van de bestaande woonwa genterreinen te zetten Dat staat hem ook tegen, omdat hij dan welis waar m zijn caravan kan wonen, maar toch niet vrij is in de keuze van zijn vestigingsplaats. Nood Namens het bestuur van de Neder landse hervormde kerk in Vrou wenpolder gaf scriba J. C. Spek snijder donderdagavond een reac tie. .„Beckers zegt dat hij in nood verkeert. Dan zeg ik: Als iemand echt in nood zit. dan hoort een kerk in te springen. Maar wij hebben nog niet de kans gehad om te bestuderen óf hij in nood is. daar om wil ik eerst eens met hem praten, voor we zeggen of hij moet verdwijnen. Jan Beckers staat nu op zijn cara van op privé-terrein. De politie kan hem daar alleen weghalen na op dracht van de eigenaar van de grond, in dit geval de kerkeraad. Daarom zijn de gemeente Veere en de groep Veere van de rijkspolitie niet langer betrokken in de 'zaak- Beckers'. Toen Beckers nog op het openbare parkeerterrein stond heb ben gemeente en politie zich wel met de kwestie beziggehouden. Toch hebben zij gedoogd dat Bec kers daar enkele maanden met zijn caravan bleef staan. 'ARIJS VLISSINGEN - Naar alle taarschijnlijkheid zal zondag 5 juni iel Amerikaanse ruimteveer 'Enter prise' op de rug van een Boeing- itraalvliegluig hel Zeeuwse 'lucht ruim' doorkruisen. Het ruimteveer, lat zich thans op de luchthaven Bour et bij Parijs bevindt waar een inter- utionale luchtvaartexpositie wordt phouden. zal die dag op een hoogte van ongeveer 600 meter langs de Nederlandse kust vliegen totaan IJ- muiden. Vandaar zal hel langs dezelf de iveg terugkeren naar Parijs, met eventueel een 'uitstapje' naar Amster dam. De demonstratievlucht zou aanvan kelijk aanstaande zondag plaatsvin den. maar is wegens de slechte weers omstandigheden een week uitgesteld. De Europese ruimtevaartorganisatie ESA I European Space Agency meldt vanuit. Parijs dat de demonstratie vlucht van de space shuttle' ts be doeld als een gebaar van de VS naar ons land. dat samen met andere Euro pese landen deelneemt in het Ameri kaanse ruimlelaboratorium. Bij goed weer kunnen belangstellen den de vlucht van beide toestellen tussen ongeveer drie uur en half vijj aan de Nederlandse stranden goed volgen. De Boeing zal met hoger dan 600 meter vliegen met een betrekkelijk lage snelheid van 500 kilometer per uur'. Bij een te laag hangende bewol king zal de vlucht niet doorgaan omdat de toestellen dan niet meer te zien zijn en zij niet lager dan 600 meter kunnen vliegen. IERNEUZEN Het managementteam van de Woningbouwvereniging 'Terneuzen' deugt liet en moet worden vervangen. Tot die vernietigende conclusie komt de Nationale Woningraad (NWR) in een 'organisatierapport', opgesteld in opdracht van het algemeen bestuur van de vereniging. De NWR laat niets heel van de 'top' van de bouwvereniging, die terantwoordelijk wordt gesteld voor tal van onopgeloste conflictsituaties. De woningraad adviseert het bestuur dan ook 'ingrijpende beslissingen te nemen teneinde een normalisering ran de verhoudingen en een doelmatige uitvoering van uw bestuursbeleid te kunnen realiseren'. die duiden op een opstelling van uw directeur die ons ernstig doerr twijfe len aan de integriteit van diens stijl van leiding geven' neemt het huidige bestuur de NWR bepaald met in dank zitten en waar we een andere struc tuur en andere procedures moeten gaan volgen. Maar we krijgen nu een rapport, dat een herhaling is van wat men voorheen al eens heeft gezegd' Efficiënter De directie van de NWR schrijft in brief, die het rapport begeleidt itrder: „Wij willen aangeven dat maatregelen geen effect zullen heb- als niet een goed gemotiveerd. ::ed samenwerkend management- onder bezielende leiding van de Srecteur. die samenhang brengt in werken, goede verhoudingen tot rand brengt en daarmee vertrouwen rekt en saamhorigheid kweekt, daar- werkt en blijft werken. U beschikt net over zo'n managementteam" Dc kritiek van de Woningraad betreft bet alleen directeur ing H. Engelsma die vorig najaar door het bestuur aan Ie dijk werd gezet, maar later door et nieuwe bestuur in z'n functie werd irsteld). maar ook het hoofd Perso- lel en Organisatie, het hoofd Ver en Bewonerszaken, de chef Be- jfsbureau en in mindere mate het ofd financieel-economischee dienst ihet hoofd Technische Dienst. De imenstelling van dat team moet orden gewijzigd, meent de NWR. lebeurt dat niet, dan kan het bestuur lóg zoveel leuke plannen hebben, ichte verbeteringen in de hele organi- latie zal dat niet opleveren. „Verbete- ilngen zullen dan geen resultaten heb- ben. voortdurend de kop opstekende itlatieconflicten zullen het verande ringsproces frustreren en de relatie iet derden, waaronder de bewoners. Kijft vertroebeld", aldus de Woning- nad. nig verhitte. Aanvankelijk zou de Woningraad een 'knelpuntenonder zoek' verrichten. Het nieuwe bestuur, dat begin december aan de slag ging, vond dat onzin en achtte een 'organi satie-onderzoek' zinvoller. De affaire Engelsma" loopt overigens als een rode draacj door de rapportage van de onderzoekers heen. En daar mee is het algemeen bestuur van de bouwvereniging niet bijster gelukkig. Opmerkingen als 'wij hebben ervarin gen, feiten en meningen verkregen, af Secretaris J. J Kruimink: „Daar heb ben we niet om gevraagd. Dergelijke conclusies hebben ons als bestuur erg bevreemd Wij hadden gevraagd om een goed organisatie-onderzoek, waarin aangegeven zou worden waar binnen de organisatie zaken niet goed Knelpunten J.J Kruimink Kruimink stelt vast dat er bij de bouwvereniging efficiënter gewerkt moet worden „Daar is behoefte aan. Wij voelen er niets voor de zaken nu weer op scherp te stellen. In feite is dat rapport net een partijprogramma: holle leuzen, waarvan je later maar moet zien hoe je ze verder invult. Nou. dat hoeft voor ons niet Wij wilden duidelijke adviezen, en waarom dan weer alles op Engelsma schuiven. Die man zou wel gek zijn wanneer hij op de oude voet zou voortgaan. Wij heb ben hem destijds gezegd Engelsma, ga je in de fout. dan is het met je gebeurd! En ik moet zeggen dat de zaak in positieve zin aan het verande ren is". De NWR presenteerde het rapport eind april. Vorige week heeft het alge meen bestuur de woningraad - onte vreden - om uitleg over een groot aantal beweringen in het rapport ge vraagd. Kruimink: „We hebben de NWR een vragenlijst toegezonden. Waarom dit. waarom zus en zo en kom eens met bewijzen, hebben we gezegd Ze hebben drie weken de tijd gekre gen voor een antwoord" Hel bestuur heeft het rapport i ver trouwelijk) toegestuurd aan de vak bonden, die vorig jaar nauw betrok ken waren bij de 'affaire Engelsma'. De Ondernemingsraad heeft het rap port nog niet mogen inzien, ondanks herhaalde verzoeken. Kruimink: „We willen nog even de aanvullende infor matie van de NWR afwachten en dan met zowel de OR als de bonden om de tafel gaan zitten". De secretaris tenslotte zuchtend: „Ja. als je het rapport goed leest, moet die eruit en die en die. Er blijft niks over.". Medewerkers van de NWR stelden liweer geruime tijd geleden een on derzoek in naar de situatie binnen het apparaat' van de ruim vijftig werknemers tellende bouwvereni- jing. Dat gebeurde direct na de af wikkeling van de 'affaire Engelsma', die de gemoederen vorig najaar da- Onderweg Die man is een oppassend per soon en een fijnzinnig automo bilist. Wij kunnen het getuigen, want wij zaten van de week tijdens een rit door de Zeeuw se dreven een ochtend lang naast hem. Wij maakten mee, hoe hij tot op de bumper nauwkeurig file parkeerde, met piepende rem men voor een zebra stopte, toen er bejaarden bliefden over te steken, hij sneed uit sluitend fietsers, toen er meer - dan dne naast elkaar reden en weigerde vrouwelijke lif- sters mee te nemen. Hij meldde zelf alrijd een geva- rendriehoek bij zich te hebben en na een radarcontrole direct wegenbelasting te betalen. En zelfs toen hij op een vent- weg - keurig vijftig rijdend - werd gepasseerd door een sterk opgevoerde brommer, die naar een voorzichtige schatting de zeventig makke lijk haalde, gaf hij geen krimp. Languit liggend op zijn voer tuig flitste de bromfietser ons voorbij - maar wij zagen niet eens de rechtervoet van onze buurman beivégen om het gas pedaal iets in te drukken Alleen: een kilometer verder zagen we de bromfietser weer. Ditmaal horizontaal naast z'n brommer, met een snelheid van drie tot vier kilometer per uur en zwaar duwend. En toen pas keek onze buur man even om en lachte. Toen pas ook begrepen wij waarom leedvermaak zo'n mooie vorm van vermaak is. In aanwezigheid van een aantal genodigden venoijderde gedeputeerde Maris-Koster de paal met het verbodsbord op het landgoed Ter Hooge. MIDDELBURG - Mevrouw E. Ma ris-Koster, lid van het dagelijks bestuur van de provincie, heeft vrijdag voor enige liberalisatie van het landgoed 'Ter Hooge' bij Middelburg gezorgd. Aan het be gin van één van de wandelpaden op het landgoed trok ze een paal uil de grond, met daarop het bord je „Verboden Toegang", waarmee ze officieel een belemmerend voorschrift wegnam voor natuur liefhebbers. die zich op het land goed willen vertreden. Dc Stichting „Het Zeeuwse Land schap" die „Ter Hooge" beheert besloot onlangs het landgoed be perkt open te stellen. Begunstigers van de stichting mogen een wan delroute volgen, die de meest ge voelige delen van het landgoed ontziet en de privacy van de bewo ners waarborgt. Mevrouw Maris toonde ln een kor te toespraak voor de openstelling wel begrip voor de beperkingen, omdat voorzichtig moet worden omgesprongen met de natuur waarden van het gebied. Zij pleitte er niettemin voor niet al te streng te zijn en mensen op aanvraag toe te laten tot het landgoed. Ze wees eiup, act ook deovinciale staten van Zeeland zich in die zin over de toegankelijkheid van waardevolle natuurgebieden hebben uitgspro- ken. „We moeten oppassen, dat natuur- en landschapsbescher mers met een nieuwe elite gaan vormen Denk er nog eens over", hield ze het bestuur van „Het Zeeuwse Landschap voor In haar toespraak toonde de gede puteerde waardering voor het werk van de stichting Ze wees erop. dat de provincie jaarlijks forse bedragen uitgeeft voor het behoud van natuur en landschap en dat een instelling als „Het Zeeuwse Landschap" een waarde volle taak verricht. „De doelstel ling van het provinciaal beleid is 'de burgers zoveel mogelijk passief en actief hierbij te betrekken Dat kan de overheid nauwelijks al leen". aldus mevrouw Maris Na de openstelling van „Ter Hoo ge' maakte een gezelschap van genodigden een wandeling over het landgoed. Vernieuwing Voorafgaand aan een rondleiding door het nieuwe bedrijf gaf PZC- directeur F van de Velde het gs- gezelschap gistermorgen een over zicht van het druktechnisch vernieu wingsproces bij de krant en de nieuwe mogelijkheden daarmee voor de lan gere termijn „Er kan meer concurre rend worden gewerkt dan met het oude hoogdruk-procédé, de kwaliteit is belangrijk verbeterd en we hebben overdag produktie gekregen op deze nieuwe pers", aldus de heer Van de Velde Hij zette vervolgens uiteen hoe de verhoudingen van de PZC liggen ten opzichte van Sijthoff-Pers in Den Haag (die als minderheid deelneemt In het bedrijf) en ten opzichte van Vink Holding bv in Axel (waarin de PZC zelf als minderheid deelneemt) VLISSINGEN - De Provinciale Zeeuwse Courant (PZC) heeft grote problemen met een mogelijke invoe ring van regionale STER-reclame als financieringsbron voor een in Zee land op te richten regionale omroep. In een notitie van de directie van deze krant, aangeboden aan gedepu teerde staten van Zeeland, wordt vastgesteld dat een dergelijke over heveling van reclamegelden ernstige gevolgen heeft voor de rendements positie van de regionale pers. Het college van gs bracht gisteren een werkbezoek aan het nieuwe offset- rotatiebedrijf van de PZC in Vlissin- gen. Ervan uitgaand dat financiering van een regionale omroep in Zeeland nog steeds een groot struikelblok is voor de uitvoering van plannen in deze richting en inhakend op de jongste denkbeelden van minister Brinkman van WVC in zijn laatste versie van de concept-medianota wilde de PZC- directie het gs-college gisteren met de neus op de feiten drukken. „De krant is aangewezen op abonnees en adver tenties Dat is een waarborg voor de pluriformiteit De bestaande media kunnen zich geen financiële aderlatin gen permitteren, de plannen van de minister in deze richting zijn bijzon der verontrustend", zo zei de heer W. De heer F van de Velde één van de PZC-directeuren. geeft het gs-college uitleg in het nieuwe offset-rotatiebedrijj' van de PZC in Vlissingen. Op de foto vlnr de heer Van de Velde, commissaris der koningin drBoertien. gedeputeerde Boersma en waarnemend griffier van de staten, de heer Lander. Toen de gedeputeerden de nieuwe pers in werking hadden gezien werd nog enige tijd nagepraat over de gang van zaken bij het bedrijf, waarop PZC-directeur K. Scherphuis het Zeeuwse college bedankte voor zijn komst. F. de Pagter. een van de PZC- directeuren in een toelichting op het stuk. Hij voegde er nog aan toe dat sinds 1979 de advertentie-omvang in de PZC een teruggang met 25 procent heeft te zien gegevengegeven. De PZC maakt moeilijke jaren door, ook al omdat de investeringen in het nieuwe bedrijf - ƒ20 miljoen - zwaar op de exploitatie drukken Toch ziet de toe komst er niet somber uit Met de outillage in het nieuwe krantenge bouw kan de PZC vooruit Bovendien is de laatste tijd het personeelsbe stand uitgebreid Alleen moeten de advertentieinkomsten van de krant met verder worden aangetast met invoering van regionale etherreclame, waardoor ook de werkgelegenheid in gevaar kan komen. In de nota pleit de PZC-directie ervoor de krant als 'in formatieleverancier' te betrekken bij de opzet van een regionale omroep. Via een samenwerkingsverband zou den belangrijke kostenbesparingen kunnen worden bereikt en een regio nale omroep eerder dan via de huidige exploitatie-opzet haalbaar zijn. De commissaris der koningin, dr C. Boer- tien. deed de PZC-directie de toezeg ging dat na verschijning van de me dia-nota van minister Brinkman een gesprek met het Zeeuwse college van gs zal worden gevoerd over het PZC- standpunt in deze zaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11