Onderwijsbonden: 10 pet loon voor 14.500 banen Help schoolverlaters aan werk' Vakmanschap ^—herkenjezo. Winsemius: bodemsanering heeft hoogste prioriteit Dikke mensen eten dikwijls niet teveel Europese verkiezingen volgend jaar 14 juni MINISTER POSITIEF OVER PLANNEN: Kabinet komt met nieuwe 'stopwet' CNV-leden: loon inleveren onder voorwaarden BEROEP VAN DE KONING OP WERKGEVERS: CDA: Ook voor Jehova's vervangende dienst DONDERDAG 26 MEI 1983 jHUSSEL Na maandenlang heen-en-weer-geschuif heeft de Europese Een wetswijziging tn Nederland moet ervoor zorgen dat alle Nederlanders, ministerraad woensdag in Brussel de datums voor de Europese verkiezingen ook zij die in andere Europese landen wonen, kunnen stemmen, eventueel over in 1984 definitief vastgesteld. Ze vallen inde periode van donderdag 14 tot en de post met zondag 17 juni. In Nederland wordt dat 14 juni, in andere landen die Enkele Europese landen willen dit recht niet aan hun in het gewend zijn op zondag te stemmen 17 juni. De bedoeling is dat Nederland de buitenland verblijvende onderdanen geven omdat dit de stemuitslag te zeer uitslag van de stemming tot maandag geheim houdt, om andere landen niet te zou beïnvloeden. Zo'n 120.000 Europese burgers zullen daardoor niet aan de beïnvloeden. verkiezingen kunnen deelnemen. PZC/bitinen-buitenland RIJSWIJK (GPD) De onderwijsbonden KOV, ABOP, PCO en het Christelijk AVO stellen de leden voor loon in te leveren voor behoud van arbeidsplaatsen in het onderwijs. Voor het behoud van 14.500 arbeidsplaatsen door middel van 10 procent arbeidstijdverkorting zullen leerkrachten in het voortgezet onderwijs gedurende de komende drie jaren in totaal 10 procent van het loon moeten inleveren, 8,65 procent in het lager en buitengewoon onderwijs en 7,95 procent in het kleuteronderwijs. Deze salarisvermindenng betekent volgens de bonden op netto basis een inkomensvermindering van 2 procent per jaar voor een kleuterleidster tot ongeveer 2,7 procent per jaar voor een leerkracht in het voortgezet onder- arbeidstijdverkorting welke gepaard de arbeidstijdverkorting van onder- moet gaan met inleveren van inko- wijsgevenden komt. maar hiermee men door ambtenaren, niet bovenop wordt verrekend. Minister Deetman (onderwijs) heeft het initiatief van de onderwijsvakor ganisaties positief ontvangen. in een eerste reactie benadrukt de minister dat hij de plannen van de bonden nog niet heeft ontvangen. Van belang is, aldus de minister, welke id is voorwaarden de bonden precies kop pelen aan de extra loonmatiging. Er tullen, aldus de minister, in het over leg nog wel een paar hobbels genomen moeten worden, als de bonden finan- rieringsbronnen voor hun plan gaan meken in de opbrengst van de nieuwe alarisstructuur en in de besparing op «ïtslaguitkeringen. ONDERZOEK UNIVERSITEIT LIMBURG Hinder lesuren De arbeidstijdverkorting willen de bonden realiseren door het terugbren gen van het aantal lesuren van 29 26 in het voortgezet onderwijs en met het invoeren van een vrije mid- oag per week in het lager-, buitenge woon- en kleuteronderwijs. De plan ten voor de salarisvermindering is volgens de bonden alleen aanvaard baar als onderwijsgevenden door mi nster Deetman van onderwijs en we tenschappen dan verder gevrijwaard blijven van extra kortingen op het Inkomen en bezuignigingen die banen losten. Met minister Deetman willen de bon- 'fcn voor een periode tot 1987 wat zij i spijkerharde afspraken ma- tot uitvoering van de plannen kunnen komen. De bezuinigings- iatregelen uit de onderwijsbegro- ïg voor 1983 moeten worden terug- lraaid. Hiervoor willen zij de minis- >r de tijd geven tot uiterlijk 1 augus- ïs 1984. Met de minister van binnen- idse zaken willen de onderwijsbon den afspreken dat eventuele nieuwe AMSTERDAM (ANP) Uit verschillende we tenschappelijke onder zoekingen is komen vast te staan dat dikke mensen dikwijls niet te veel eten. De oorzaak van hun omvang moet niet in hoofdzaak ge zocht worden in over maat aan voedsel. Er is eerder een verband te leggen tussen de manier van eten, het energie verbruik en de bewe ging en de hoogte van het lichaamsgewicht. Vermageren door min der te eten helpt vaak niet of weinig. Deze bevindingen zijn voor de rijksuniversiteit Limburg reden om een onderzoek in te stellen naar de manier warop de mens zijn energie ver bruikt. De wetenschap pers proberen meer dui delijkheid te krijgen over het mechanisme van energieverbruik. Men weet nog niet pre cies hoe dit werkt. In de komende herfst zal met het onderzoek wor den begonnen. Er zijn daartoe twee zogenaam de respiratiekamers ge bouwd, waarin proefper sonen enkele dagen zul len verblijven. De ka mers zijn ingericht met slaap-, zit- en kookgele genheid, televisie, radio, telefoon en een fietser- gometer. Er zitten lucht dichte sluizen in. waar door voedsel en de krant kunnen worden aange reikt. De proefpersonen eten volgens een be paald schema maaltij den van verschillende calorische waarde en sa menstelling. Zij moeten een bepaald programma van oefeningen op de stilstaande fiets afwer ken. Intussen worden metingen van het ener gieverbruik verricht. In de loop van dit jaar zal de universiteit in Maastricht in samen werking met "het labora torium voor isotopenfy sica in Groningen ook de dagelijkse lichaams- activiteit van mensen en het daarmee samenhan gende energieverbruik onder normale leefom standigheden gaan me ten. Zowel mannen als vrouwen met en zonder overgewicht zullen ge- VRIJLATING EN ONDERZOEK IN DIOXINE-ZAAK SAINT-QUENTIN (AFP/DPA) De Justitie in de Noordfranse stad Saint- Quentin heeft de sinds eind maart wegens illegale invoer van dioxine uit het Italiaanse Seveso naar Frank rijk gevangen zittende 'makelaar' in jiftig afval, Bcrnhard Paringaux, voorlopig vrijgelaten. 'Paringaux was de enige die wist waar ',de 41 vaten dioxine waren verborgen. Hij wilde dat aanvankelijk niet zeg- Igen. maar ging vorige week door de kmeen en vertelde dat de partij, waar naar in verscheidene landen bijna |twee maanden koortsachtig was ge zocht, in een loods in de buurt van Saint-Quentin lag. tti gerechtelijk vooronderzoek 'ordt ingesteld naar de Italiaanse (Christen-democra U Luigi Noe, die he llast was met toezicht op Seveso. On derzocht zal worden of Noe zich heeft [schuldig gemaakt aan chantage. tVan onze parlementaire redactie DEN HAAG De ministers Korthals Altes (justitie) en Rietkerk (binnen landse zaken) hebben bij de Tweede Kamer een nieuwe zogeheten stop- wet ingediend. Hiermee wprdt een einde gemaakt aan de automatische overgang van rijks- naar gemeente politie als gemeenten een inwonertal van 25.000 bereiken. Een eerder voorstel van de regenng werd door de Eerste Kamer verwor pen De senatoren bleken onoverko melijke bezwaren te hebben tegen de terugwerkende kracht in het wetsont werp. Door deze bepaling werd aan twee gemeenten een eigen gemeente korps onthouden, alhoewel dit al door de minister was toegezegd De Eerste Kamer heeft niet zoals de Tweede Kamer het recht om wijzigin gen in een wetsvoorstel aan te bren gen, en er bleef de senatoren niets over dan het ontwerp te verwerpen. In het nieuwe voorstel van de ministers is de bepaling van terugwerkende kracht weggelaten. De stopwet loopt vooruit op de nieu we politiewet, waarbij de politie pro vinciaal zal worden georganiseerd. Het is volgens het kabinet „kapitaal vernietiging" om nieuwe gemeente korpsen in te stellen. Het geld dat het stopzetten van de overgang van rijks naar gemeentepolitie opbrengt, zal de regering gebruiken voor extra uitbrei ding van de politie in de vier grote steden. durende enige tijd met een handzaam apparaat om de enkel rondlopen voor de registratie van hun bewegingen. Tafelen Behalve met'beweging lijkt het dik worden ook iets te maken te hebben met de wijze van tafelen. Al etend krijg je een verzadigingsgevoel dat er voor zorgt dat je met éten ophoudt. De ene eetstijl zou het volgens de Limburgse onderzoe kers beter mogelijk kun nen maken dat op tijd op het verzadigingsge voel wordt gereageerd, dan de andere. De wetenschappers ver moeden dat dik-worden samengaat met een ho ge eetsnelheid. Zij ver onderstellen dat snel- eters te laat het sein 'maag vol' ontvangen. Zij hebben door hun snelheid dan al meer gegeten dan ze nodig hebben. Daarom willen zij onderzoeken met welke snelheid door ie mand gegeten wordt en hoe deze tijdens de maaltijd verandert. De eerste stap van de arbeidstijdver korting moet volgens de bonden zo snel mogelijk plaatsvinden, doch ui terlijk op 1 januari 1984. De tweede en derde stap kunnen volgens hen dan plaatsvinden op 1 augustus 1984 en 1 augustus 1985. De bonden willen in juni nog het gehele plan voorleggen aan de leden De bonden zeggen een uiterste poging te willen doen om het onderwijs uit het slop te halen. Bij voortzetting van het huidige kabi netsbeleid zullen tot 1987 nog 30.930 arbeidsplaatsen in het onderwijs moe ten verdwijnen. Volgens de bonden leiden hun plan nen tot een direct positief effect voor de werkgelegenheid van 14.500 volle dige banen en een financieel voordeel voor de overheid waardoor de bezui nigingsmaatregelen ten koste van ar beidsplaatsen voor het grootste deel achterwege kunnen blijven, zonder dat het feitelijke bedrag aan bezuini gingen vermindert. Ouders verbieden publikaties over reageerbuisbaby DELFT (ANP) Media die foto's openbaar maken van Nederlands eer ste reageerbuisbaby Stephanie Li uit Assen of van haar ouders, zullen worden vervolgd op grond van arti kel 21 van de auteurswet. Dat heeft de advocaat van het echtpaar Li, mr. R. A. A. Gcene uit Assen, dezer dagen per brief aan diverse kranten meege deeld. Blijkens de brief heeft het echtpaar, in overleg met zijn raadsman, tevoren afgesproken dat een gerichte publici teitscampagne rond de geboorte van hun kind door drie media verzorgd zal worden, te weten het Algemeen Dag blad. KRO Brandpunt en het week blad Margriet Deze drie media heb ben zich contractueel verbonden in één keer de verstrekte informatie te publiceren en af te zien van vervolg- publikaties Het echtpaar zal gedu rende een afgesproken periode geen informatie aan andere media ver strekken De ouders van Stephanie Li vragen in de brief van hun advocaat begrip voor hun motieven om de publiciteit rond hun baby af te remmen WILLIAMSBURG (AP) In Williamsburg heeft een in oude kledij gehulde militie een demonstratie gegeven van hoe men vroeger de nederzetting beschermde. In de fraai gerestaureerde koloniale hoofdstad van Virginia komen zondag zeven wereldleiders bijeen voor een belangrijke economische topconferentie. De bescherming zal dan echter wel in handen zijn van een heel anders getrainde militairen. NEW YORK tAPi In New York is het honderdjarig bestaan van de beroemde Brooklyn-brug op uitbundige wijze gevierd. Feestelijkheden oiverdag en vuurwerk 's avonds gaven uiting aan waardering van de Newyorkers voor de bejaarde overspanning. (Van onze redactie economiei DEN HAAG De leden van de bij het CNV aangesloten bonden zijn in gro te meerderheid bereid loon in ;te leveren voor arbeidstijdverkorting. Aan dat inleveren willen de CNV- leden wel voorwaarden verbinden, zoals een eerlijker lastenverdeling. Ook wil men van de werkgevers werk gelegenheidsgaranties hebben Ongeveer 80 procent van de leden wil dit loon inleveren voor arbeidstijdver korting na afloop van de thans nóg lopende cao's Zolang de overheid geen goedkeuring verleent aan de in december '82 over eengekomen cao bij de spoorwegen (28.000 werknemers), zal de vervoers- bond CNV niet meedoen aan Ijet overleg met de NS-directie over de plannen om in het reizigers- en goede renvervoer te gaan bezuinigen. Dat heeft de CNV-bond meegedeeld in een open bnef aan minister Smit-Krdes van verkeer en waterstaat. De Federatieve Spoorweg Vakvereni ging (FSO) en de vervoersbond FNV blijven 'in het belang van de leden' wel praten met de NS-directie. Belden vinden het middel dat het CNV niet juist. Frits Drijver In zijn woonplaats Noordwijk aan Zee is maandag 'op 86-jarige leeftijd oud-presidént- directeur Frits Albert Drijver van thomassen en Drijver-Verblifa overle den Drijver was met zijn zwager Thomassen in 1919 de oprichter van de kleine blikslagerij in Deventer die in de loop der jaren uitgroeide tot een van de belangrijkste verpakklngsin- dustrieén in de Benelux Industrieel pionier Drijver ontdekte de grote mogelijkheden van betrouw bare conservenbussen voor de opko mende voedingsmiddelenindustrie en de voor die industrie belangrijk ex port. VERTRAGING IN PROGRAMMA'S Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bestrijding van luchtverontreiniging en geluidhin der en de sanering milieuhinderlijke bedrijven wordt vertraagd, wanneer blijkt dal op langere termijn onvol doende geld beschikbaar is voor de schoonmaak van vervuilde grond. Minister Winsemius (milieubeheer) zei gisteren bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer dat de bodemsanering de hoogste priori teit krijgt. Op dit moment is er nog voldoende geld voor zowel de uitvoering van het milieubeleid als voor de reiniging van de bodem Voor de bodemsanering schiet zelfs geld over, omdat er ernsti ge vertraging is opgetreden in de uitvoering van de schoonmaakpro- gramma's. Minister Winsemius gaf vier oorzaken aan voor de vertraging. De onderzoe ken vergen meer tijd. de sanerings technieken zijn niet voldoende be schikbaar. de tijdelijke opslag van verontreinigde grond verloopt moei zaam als gevolg van protesten door de bevolking en er zijn financiële en procedurele knelpunten bij provincies en gemeenten. Op dit moment heeft de minister goedkeuring gegeven aan de schoon maak van 150 gevallen van bodemver vuiling. Winsemius zegt dat er binnenkort overleg is over de problemen bij pro vincies en gemeenten. Landbouw Hel slepende geschil tussen de minis teries van milieubeheer en landbouw en visserij over de ontwerp-wet Bo- Ontvoerd paard De Ierse politie heeft de zoekactie naar het ontvoerde paard Shergar gestaakt. Volgens een woordvoerder van de politie moet er vanuit worden gegaan, dat de waarde volle hengst niet meer in leven is. Men heeft geen enkel spoor kunnen vin den. ■ADVERTENTIE) dembescherming is opgelost. Minis ter Braks erkent nu dat landbouw negatieve gevolgen kan hebben voor het milieu. Om die reden zal hij samen met minister Winsemius van milieubeheer het ontwerp- Bodembescherming ondertekenen. Het conflict tussen beide ministeries spitste zich vooral toe op de bemes ting van het land. Als gevolg van jarenlange overbemesting van -de landbouwgronden verarmen flora, en fauna en zijn vele duizenden hectares door te hoge kopergehaltes onge schikt geworden voor het houden van schapen. Verder zijn de voortdurende mestgif- ten op een groot aantal plaatsen, de oorzaak van de verontreiniging van het grondwater met nitraten en wordt het fosfaatgehalte van grondwater en bodem hier en daar onrustbarend genoemd. Minister Braks zal in de nieuwe Mest stoffenwet. die momenteel in voorbe reiding is, strengere regels steljen voor het gebruik van mest Het Is niet bekend hoever hij daarmee wil gaan Al meer dan 500 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke w ijze En dat proef je Vakmanschap is Meesterschap iVan onze redactie economie i DEN HAAG In een brief aan 200- .P00 werkgevers heeft minister De Koning van sociale zaken en werkge legenheid gevraagd het uiterste te doen om dit jaar 260.000 schoolverla ters aan werk te helpen. De minister wijst de werkgevers op de financiële tegemoetkoming in scholings- en op- leidingskosten van jongeren die de overheid in een aantal gevallen ver strekt. „Gezamenlijk zullen we moeite, tijd op werkgevers en op jongeren die dit jaar van de schoolbanken komen. De schoolverlaters wordt geadvi seerd zich tijdig (voor 1 julil bij het arbeidsbureau te laten inschrijven onder het motto „ga nu al aan het werk voor work". Die inschrijving is noodzakelijk voor het verkrijgen van een uilkering of kinderbijslag. De brief van De Koning is een onder- Sinds 1977 is het aantal schoolverla- deel van een door het ministerie ge- ters dat zich bij een arbeidsbureau starte voorlichtingscampagne gericht laat inschrijven meer dan verdubbeld. en geld moeten investeren om te zorgen voor een nieuwe generatie waardevolle medewerkers in onze be drijven en instellingen. Immers wat zal de toekomst van onze maatschap pij zijn als we onze jeugd geen toe komst kunnen bieden", zo schrijft de minister. van ongeveer 105.000 in 1977 tot onge veer 220 000 in 1982. Die 220.000 zijn ongeveer 84 procent van het totale aantal schoolverlaters. Het ministerie vermoedt dat de verslechterde situa tie op de arbeidsmarkt, en wijzigingen in de sociale zekerheid extra stimu lansen voor jongeren zijn om zich bij een arbeidsbureau te laten inschrij ven. Volgens verwachting zal het aantal schoolverlaters tot 1987 blijven stij gen Dan zullen ongeveer 269.000 jon geren van de schoolbanken komen. Daarna wordt een daling voozien als gevolg van de na 1970 ingezette ge boortedaling. Steeds meer jongeren kiezen voor doorstuderen. Ongeveer twee derde var. de 260.000 schoolverlaters van vorig jaar stond eind maart niet meer bij een arbeids bureau ingeschreven. Dat was toen 84.000. Velen hadden toen gekozen voor doorstuderen of hadden werk gevonden. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG De Jehovah's Getui gen moeten net als andere dienstwei geraars vervangende dienstplicht gaan vervullen. De huidige praktijk, waarbij de Jehovah's buiten de Wet Gewetensbezwaren ook cle vervan gende dienstplicht kunnen ontlopen, betekent dat zij worden bevoordeeld boven andere dienstweigeraars. Dit is een van de conclusies van bet rapport 'Gewetensbezwaren vragen de aandacht', dat is opgesteld door het wetenschappelijke bureau van het CDA. De uitzonderingspositie van de Jehovah's wordt door totaalweige raars en hun sympathisanten be schouwd als „uiterst onrechtvaardig en discriminerend" aldus het rapport Volgens de CDA-wetenschappers be horen gewetensbezwaren in pnncipe te worden erkend Alleen als die be zwaren ten koste zouden gaan van bijvoorbeeld „vrede en gerechtig heid". dient erkenning achterwege te blijven, aldus het rapport Gewetens bezwaren kunnen alleen per persoon gelden Een „collectief geweten" be staat niet en kan niet worden erkend, menen de CDA'ers De procedure rond de erkenning van gewetensbezwaren militaire dienst moet volgens de CDA-onderzoekërs van het ministerie van defensie over gebracht worden naar bijvoorbeeld justitie Daardoor komen de personen die een beroep doen op de wet voor de burgerrechter en niet meer voor 'de knjgsraad Er moet zoveel mogelijk worden voorkomen dat gewetensbe zwaarden in de cel terechtkomen. Het rapport pleit voor de instellijig van 'vertrouwenspersonen' bij de poli tie om gewetensbezwaren van agen ten te beoordelen. In principe zouden ook deze bezwaren moeten worden erkend als die zich maar niet nchtèn tegen de centrale taak van de politie, namelijk ordehandhaving. Bij de gro te anti-kernenergiedemonstratie bij Dodewaard whren er agenten die niet tegen de demonstranten wilden optre den j Tenslotte willen de samenstellers van het rapport dal een Maatschap pelijke Raad Gewetensbezwaren wordt ingesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5