PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT jWW-uitkering lager bij hogere premies PZC Aftrek groot onderhoud ondanks kritiek aanvaard Gesprek aartsbisschop Managua en Lubbers Trieste aanblik Vriesdood voor vijf toeristen op Corsica Politieke ambtsdragers blijven buiten schot iFORSE KRITIEK UIT ALLE GELEDINGEN Groot aantal slangen in woonhuizen Reagan mag doorgaan nmet MX ^ru kondigt noodtoestand af Scheepsramp op de Nijl vandaag 226e jaargang no. 121 )onderdag 26 mei 1983 Af en toe regen Veel beioolking en af en toe regen of motregen. Middagtemperatuur onge veer dertien graden Vrij krachtige noordwestenwind aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan hard De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144. heer v. d. Bulck. btif- (Van onze redactie economie )EN HAAG De werkloosheidsuit- [tringen van iedereen worden door |e voorstellen van de regering danig igetast. behalve die van politieke W mbtsdragers. Ministers, staatssecre- 1 ju irissen, kamerleden, gedeputeerden Hk tg wethouders blijven hun afvloei- ledc tofs- en pensioenregelingen behou- qjtn, zoals ze die zichzelf in 1979 •bben toegekend bij de vaststelling van de Algemene Pensioenregeling Politieke Ambtsdragers. Op een vraag of het kabinet bij de drastische verlaging van de werkloos heidsuitkeringen van werknemers en ambtenaren ook nog had gedacht aan die van politieke ambtsdragers, ant woordde staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid na een aanvankelijke verwarring zij nerzijds met een voluit neen. Hij zei dat het kabinet daarover nog niet had nagedacht. Volgens de regeling behoeft een poli tieke ambtsdrager maar 10 jaar een politieke loopbaan te hebben gehad en de vijftig-jarige leeftijd te zijn ge passeerd om tot aan de pensioenge rechtigde leeftijd een uitkering te krij gen waarvan men behoorlijk kan rondkomen. Ex-gedeputeerden, oud wethouders die na hun politieke loop baan weer een baan kregen lh het bedrijfsleven hebben vaak gepro beerd hun uitkering te weigeren Te vergeefs Zo luidt de regeling namen- lijk niet Een gemeente als Den Haag waarin gemiddeld per jaar wel een wethou der verdwijnt, heeft inmiddels voor 1983 een bedrag van ruim 20 miljoen gulden op de begroting staan als uitkering voor gewezen wethouders. be i Van onze redactie economie) heiJ DEN HAAG De werkloosheidsuitkeringen gaan omlaag, de premie ervoor omhoog. Daar «la resulteren de plannen in die de staatssecretarissen van sociale zaken De Graaf en Kappeyne :va van de Coppello (emancipatiezaken) gisteren hebben gepresenteerd. Voor ambtenaren, die nu sterk afwijkende regels kennen in geval van werkloosheid, moeten volgens de regering dezelfde regels gaan gelden als voor werknemers in het bedrijfsleven. De maatregelen zouden fta foor een deel al in 1984 moeten ingaan. Het zal daarbij gaan om mensen die dan werkloos Teritlijll 'worden, en om een eerste fase van een verlaging van al lopende uitkeringen. Voor 1 juli volgend jaar moet de Sociaal-Economische Raad er een advies over hebben uitgebracht. ;hn Het uitkeringspercentage wordt voor de WW of de WAO (thans 80 procent) van 75 naar 70 procent worden ge- 1 iet eerste half jaar dat men werkloos worden verlaagd tot 75 procent: uitke- bracht, tgebracht op 70 procent van het ringen op grond iatst verdiende loon. Naarmate men seer verdient dan het wettelijk mini- Eumloon (thans 2048,80 gulden bruto er maand of 24.585 gulden per jaar), sl dat uitkeringspercentage lager vorden. oor iemand met een jaarsalaris van haj B.000 gulden, zal de werkloosheids- reij ikering niet hoger zijn dan 60 pro- el v het laatst verdiende loon. t 1 bor mensen die al werkloos zijn op moment dat de nieuwe regels chjpan gelden, zal een overgangsmaat- jsi Egel worden getroffen. Al volgend Of lar zouden uitkeringen op grond van procent volgen, en voor zover het hogere uitkeringen betreft tot 65 pro cent van het 'maximum dagloon'; Deze laatste uitkeringen zouden in 1986 ten slotte naar de voor anderen dan al geldende 60 procent worden teruggebracht. GRONINGEN (ANP) De rijkspo litie heeft na een inval in twee woningen in Leek in totaal 4500 ratten en muizen en zo'n 300 slan gen. eigendom van de familie T„ in beslag genomen. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie was er sprake van een 'levensgevaarlijke situatie' omdat er gevaar voor ontsnapping van de slagen bestond. Burgemeester Th. P. Zwart erkende dat de gemeente de situatie te lang heeft getolereerd Tot de inval in beide woningen werd besloten na klachten van buurtbewoners die last hadden van ratten die waren ontsnapt Alle dieren zijn meegeno men door medewekers van de dier gaarde Blijdorp in Rotterdam, die nog een bestemming voor de bees ten zullen zoeken Op de foto wordt een levensgrote wurgslang door deskundigen uit een van de huizen gehaald. n de WWV zouden In 1985 zou verdere verlaging tot 70 eta kc Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft, een dag na het Huis van 5u' Afgevaardigden, de plannen voor de •f" verdere ontwikkeling van de nieuwe MX -raket goedgekeurd. Aan de voor- ivond van de economische topconfe- "J rentic in Williamsburg betekent dit ten belangrijke versterking van Rea lms prestige. Veel liberale Democra ten die nu vóór hebben gestemd, beklemtonen echter, dat een finale beslissing over de produktie van 100 iva raketten nog afhankelijk is van de Ijver en politieke bereidheid waarmee Reagan een ontwapeningsakkoord met de Russen nastreeft, en van de voortgang die wordt gemaakt met de ïtwikkeling van e en nieuwe, kleine- intercontinentale raket. ^Van het totale bedrag is 65 miljoen dollar bestemd voor de financiering van proefvluchten en 560 miljoen voor verdere studie van de opstelling in silo's van de verouderde 'Minuteman'. De solide meerderheid in het Congres ten spijt (die Reagan heeft moeten 'lopen' met schriftelijke beloften om- Jent zijn plannen voor wapenvermm- denng en de bouw van een kleine raket, met één kernkop, in plaats van de tien op de MXi zijn zowel in het luis ais in de Senaat grote bezwaren egen de verdere produktie van de nieuwe intercontinentale raket blij ven bestaan. De oorspronkelijke plannen voor de MX waren de consequentie van de overtuiging dat nieuwe Sowjet- wapens de 'Minuteman' te kwetsbaar zouden maken. Niettemin komt de MX nu te staan in diezelfde kwetsbare silo's, en over het zogenaamde 'ven ster van kwetsbaarheid' waarmee Reagan de VS angst aan joeg. spreken Pentagon en Witte Huis bij voorkeur niet meer. UMA (AFP) De regering van Peru beeft woensdag voor drie dagen de noodtoestand afgekondigd in de hoofdstad Lima en in de provincie jiCallao. Volgens het officiële persbureau is hiertoe besloten na muiterij van de politie. Ongeveer duizend leden van de Guardia Civil in Lima gingen die rK| dag in staking voor een hoger loon. De regering besloot tevens de grondwet telijke bescherming op te schorten. In jdi overleg met de legerleiding hebben de K «utonteiten het leger opdracht gege ven de orde in de hoofdstad te hand haven. maakt mij niet wijs dat dit nog iets wordt", sprak minister Braks van landbouw en visserij woensdag zorgelijk tijdens een bliksembezoek aan het bedrijf van landbouwer Risseeuw in Schoondijke die, zoals zoveel boeren in hel hele land, onder de overvloedige regenval gebukt gaat. ..Het is tiiest om le zien', moest de bewindsman constateren, geknield bij een perceel waar uien zijn gezaaid, maar waar nu alleen nog maar water en klei is te zien. De minister wordt hier geflankeerd door commissaris der koningin dr C Boertien en landbouwer Risseeuw. (zie ook pag. 13) Al naar gelang de leeftijd zal men langer of korter gebruik kunnen ma ken van de werkloosheidsvoorzie ning, zoals die van 1985 af zal be staan. Wie nog geen 23 is. zal er slechts een half jaar van kunnen trekken. Tot en met 29 jaar geldt een periode van één jaar. Voor elke vijf jaar die men ouder is, wordt de uitkeringstermijn een hair jaar lan ger. Zestigjarigen en ouderen kunnen daardoor aan de nieuwe regeling vijf jaar lang een uilkering ontlenen. Wie straks eenmaal een werkloos heidsuitkering ontvangt, zal die elk half jaar zien dalen. In die halfjaarlijk se stappen wordt de uitkering terug gebracht tot een bedrag dat gelijk is aan 70 procent van het (bruto) mini mumloon. Procentueel zullen die stappen voor de een groter zijn dan voor de ander. Dat verschil ontstaat doordat niet iedereen even lang van de werkloosheidsvoorziening zal kun nen profiteren Onder de 70 procent van het mini mumloon zal men nooit kunnen zak ken. Het wordt als de basis (het vangnet) in het nieuwe systeem be schouwd. Men is dan aangeland op het 'sociale minimum' voor een al leenstaande. Vergelijkbaar hiermee is de aow-uitkering voor een ongehuw de. Heeft de betrokken werkloze ook nog anderen van zijn uitkering te onderhouden (een gezin), dan wordt een toeslag verstrekt die de uitkering optrekt tot het niveau van het mini mumloon. Met de 70 procent van het minimum loon komt de werkloze tegelijkertijd op het niveau van de uitkering die men na de periode van de werkloos heidsvoorziening tegemoet kan zier op grond van de RWW (de Rijks groepsregeling Werkloze Werkne mers). Die is in feite niet anders dar een bijstandsuitkering. Ook in deze situatie zal men een aanvulling tot het bedrag van het minimumloor. ontvangen, wanneer de werkloze nog anderen te onderhouden heeft ('echte minima'). Voordat men van de werkloosheidsre geling deze RWW-bijstand instapt, zai een tussenfase gelden. Het uitkerings bedrag blijft een jaar lang gehand haafd op 70 procent van het mini mumloon: er wordt dan nog niet nage gaan of de uitkeringstrekker wellicht nog andere inkomensbronnen binnen zijn leefeenheid heeft. Dat zou een verdienende of ook een uitkering trek (Slot zie pagina 3 kolom. 2) ONTMOETING 'VOLKOMEN TOEVALLIG' CARACAS (ANP) Premier Lubbers en minister van buitenlandse zaken Van der Broek hebben dinsdagavond in Venezuela volkomen onverwacht gesproken met de aartsbischop van de Nicaraguaanse hoofdstad Mana gua, mgr. Miguel Obando y Bravo. Deze geldt als scherp criticus van het Sandinistische bewind in Nicaragua en als tegenstander van de in dat land florerende 'volkskerk', waartoe onder anderen enkele priester ministers behoren. Tijdens een gesprek van de beide ministers met de president-kandidaat van de regerende Copei-partij Rafaél Caldera, voegde de aartsbisschop van Managua zich bij hen. Premier Lub bers verklaarde desgevraagd dat de ontmoeting met mgr. Obando y Bravo niet was gearrangeerd maar 'volko men toevallig' plaatshad. Hij wilde geen mededelingen doen over de in houd van het één uur durende ge sprek met de aartsbisschop. ,,Ik houd dat liever in portefeuille tot na het bezoek van minister Van den Broek aan Nicaragua", aldus Lubbers. Zoals bekend begint minister Van den Broek donderdag een reis naar Costa Rica, Nicaragua en El Salvador. Premier Lubbers heeft zich woens dag uitermate tevreden getoond over het bezoek aan Venezuela. Lubbers zei. dat het bezoek vooral moet wor den gezien als een 'investering in de toekomst', dit met het oog op de belangrijke positie van Venezuela op het Zuidamerikaanse continent en de Nederlandse positie in de Europese Gemeenschap. Fonds Nederland krijgt uit het Europees Sociaal Fonds een bedrag van bijna 28 miljoen gulden Dat blijkt uit gegevens die de EG- commissie in Brussel woensdag heeft bekendgemaakt over de eerste uitke ringen uit het fonds in 1983. Van het totaal van die eerste uitkeringen, (bij na 1,38 miljard gulden) krijgt ons land ruim twee procent. CAIRO (UPI) Woensdag zijn door het zinken van een Egyptisch passa gierschip op liet brede stuwmeer voor de Assoeandam in de Nijl ver moedelijk meer dan 200 mensen om gekomen. Het schip zonk s ochtends nadat het in brand was geraakt door vuur dat voor het aanbreken van de dageraad ontstond in de machinekamer. Ver moedelijk door het ontploffen van een gasfles In het donker sprongen vele opvarenden in paniek over boord in het water van het Nassermeer voor de dam dat ter plekke tachtig meter diep is. twintig kilometer breed en wemelt van de krokodillen die zich voor de dam bevinden. Ruim 300 mensen wer den gered. AJACCIO, CORSICA (DPA) In het bergmassief Cinto in centraal Corsi ca zijn in de nacht van dinsdag op woensdag vijf Westduitse toeristen doodgevroren. De politie in Corte werd door Oosten rijkse toeristen gewaarschuwd die de lijken woensdag gezien hadden Een zesde lid van de groep wordt nog vermist. De slachtoffers van een zware sneeuwstorm en dichte mist zijn drie jongemannen en een vader van een gezin en zijn dochter. De vijf waren- dinsdagavond bij een bezoek aan een afgelegen plaats bij Asco op 25 kilo meter ten noordwesten van Corte door het zware weer overvallen. De politie heeft vooralsnog geen nadere bijzonderheden gevonden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer stemt in meerderheid in met de plan nen van het kabinet om de kosten van groot onderhoud aan de eigen woning, inclusief het schilderwerk, aftrekbaar te maken voor de inkom stenbelasting. Maar alleen dc WD- fractie toonde zich gisteren echt te vreden met het wetsvoorstel van minister Ruding en staatssecretaris Koning (financiën). De andere fracties hadden nogal wat kritische kanttekeningen bij de voor stellen. maar alleen de PvdA en de kleine linkse partijen verbonden daar aan de conclusie ertegen te zullen stemmen. Overigens gaven ook Ru- ding en Koning toe dat het wetsont werp met fraai is. Volgens Koning verdient het „geen enkele schoon heidsprijs". De staatssecretaris noemde het wets voorstel een voorbeeld van de nood zaak tussen regeringspartners com promissen te sluiten. Vooral de WD heeft sterk op deze regeling aange drongen. Het CDA had er aanvanke lijk weinig behoefte aan Pas kort geleden ging ook het CDA akkoord met de aftrekbaarheid van het schil derwerk. De PvdA'er Kombrink ging het verst in zijn kritiek. Hij verweet het kabinet te pakken van de laagstbetaalden en cadeautjes uit te delen aan de hoge inkomens, die het meest, van de af trekbaarheid profiteren. Kombrink Werkgelegenheid Het kabinet ziet de regeling voor de aftrekbaarheid als een middel om de werkgelegenheid in de bouw te be vorderen. Door de tijdelijkheid van de regeling (drie jaar) gaat daarvan een „zweepslag-effect" uit. aldus Ru- ding. De maatrtegcl kost de schatkist 125 miljoen gulden aan minder belasting inkomsten die slechts voor 70 miljoen gulden wordt gedekt door een verho ging van het huurwaardeforfait Mi nister Ruding sloot niet uit dat het tekort zal oplopen tot 90 miljoen gulden. Hoe hij dit denkt te dekken kon hij nog niet zeggen, maar de huurders zullen darbij niet bij voor baat worden ontzien, Vanuit de Kamer werden diverse wij zigingsvoorstellen ingediend, maar die werden door minister Ruding en staatssecretaris Koning alle afgewe zen Het kabinet wil de regeling op 1 januari 1986 weer opheffen Om de kosten van de aftrekbaarheid van het groot-onderhoud te kunnen dekken wordt het forfait verhoogd van 1,3 tot 1,5 procent. Daar komt nog eens 0.1 procent bij nu het kabinet besloten heeft ook het schilderwerk aftrekbaar te maken Volgens staatssecretaris Koning is er ruimte voor die verhoging nu de hu ren en de rente minder sterk stijgen Europa Cup Hamburger SV heeft in Athene de Europabeker voor landskampioe nen gewonnen. De formatie onder leiding van Ernst Happel versloeg de Italiaanse kampioen Juventus met 1-0 Deze stand stond al na acht minuten spelen op het score bord Magath verschalkte doel man Zoff met een schitterende lob. (PAGINA 21) Beroep Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid doet een beroep op de werkgevers om dit jaar 260.000 schoolverlaters aan een baan te helpen. De be windsman in zijn brief: 'Immers wat zal de toekomst van onze maatschappij zijn als we onze jeuqd geen toekomst kunnen bie den' (PAGINA 5) Vergoeding Het bijwonen van een vergaderinq levert de commissarissen van de WMZ in de toekomst 180 gulden op Deze vergoeding is vergelijkbaar met de honorering die de leden van provinciale staten per bijeen komst ontvangen (PAGINA 15) Fosfaatverbod Het fosfaatverbod in wasmiddelen zal vermoedelijk pas in 1987 wor den ingevoerd Minister Van Aar- denne liet dal doorschemeren tij dens zijn toespraak bij de opening van het nieuwe hoofdkantoor van Hoechsl Holland in Amsterdam. (PAGINA 17) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Varia: 9 en 11. Provincie: 13, 15, 17 en 19. Sport: 21.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1