)onderdag massaal protest an Rotterdamse ambtenaren Verzoek beslaglegging zieke robjes afgewezen Meer borrels verkocht in '82 Doden door noodweer in VS Dode bij ontploffing in pompstation Kopenhagen Een gezellige testrit met het hele gezin. Een prachtig reisboek kado. En een verrassing voor de kinderen. Kom naar de Opel-Zomershow!; Van 20 tot en met 28 mei PZC/k'nnen"buitenland HA OS VER WA CHT IN CENTR UM STAD RPF: werklozen inschakelen bij landbouw Record aantal Nederlanders in buitenlandse gevangenis Veertien doden bij busongeluk in Italië Chef binnenland Slavenburg gearresteerd Doelmatige behandeling hooikoortspatiënten TERUGGANG DIT JAAR DOOR DALENDE INKOMENS lENSDAG 25 MEI 1983 Weigering wwv «vrijwillige' erklozen et uitsluiten ITTERDAM (ANP) De ambtenarenbonden ABVA/KABO verwachten dat donderdag dce 000 Rotterdamse gemeente-ambtenaren massaal het werk zullen neerleggen om voor het idhuis op de Coolsingel te demonstreren tegen de bezuiningsplannen van de gemeente, rsoneel van reinigingsdienst, brandweer, RET (openbaar vervoer), havenbedrijf en tretarie-afdelingen zullen vanaf drie punten in de stad een mars houden naar het stadhuis, sar om twee uur wordt begonnen met de behandeling van de bezuiningsplannen door de aieenteraad. demonstratie zal, zo wordt ver- RET-personeel vorige week de bezui pt, een chaos in het stadscentrum ningsplannen veroordeeld. Onder het oorzaken. Bovendien verwachten openbaar-vervoerpersoneel spelen bestuurders van de ambtenaren- naast de gemeentelijke bezuinings- r(ien dat zowel voor als na de ronde, nog tal van andere zaken waar- nonstratie niet of maar gedeelte- over groot ongenoegen bestaat, Het zal worden gewerkt. Dit betekent RET-persorieel wil vrijdag ook protes ter andere dat in bepaalde wijken teren tegen tegen de plannen om het a vuilnis wordt opgehaald. openbaar vervoer in de avonduren gfdels staat vrijwel vast. dat het minder frequent te laten rijden. Een nbaar vervoer in Rotterdam vrij- dergelijke aantasting van de voorzie- 'voor 24 uur in staking gaat. Op ningen is volgens het personeel on- ledenvergaderingen heeft het aanvaardbaar. Temeer daar. door de teruglopende economie, steeds meer mensen op het openbaar vervoer zijn aangewezen. Een dergelijke ingreep kost de RET naar schatting 300 ar beidsplaatsen. Via pamfletten, die HAAG (ANP) Overwogen «la (i worden of 'onvrijwillig' werk- m in de toekomst een wwv- tering moet worden onthouden. plaats van 75 procent van het rerdiendc loon zou deze werk- een rww-uitkering op bij- udsniveau kunnen worden toege- id, Bij niet-vrijwillige werkloos- moet de mogelijkheid gescha- worden om een korting op de :ring toe te passen. suggestie heeft de eerste- eDl jierfractie van de VVD voorgelegd i staatssecretaris De Graaf van i jale zaken. De staatssecretaris DEN HAAG §e;fdl laten weten het voorstel te zul- betrekken bij de komende inter- vnjdag en zaterdag in de stad worden verspreid, roepen de RET-ers de be volking op hiertegen te protesteren. Achteruit In een gesprek met de ambtenaren- DEN HAAG (ANP) Het RPF- kamerlid Meindert Leerling heeft de regering gevraagd maatregelen te ne men om werkloze werknemers (met behoud van uitkering) in te schake len bij land- en tuinbouwwerkzaam- heden. In schriftelijke vragen wijst Leerling erop. dat de ongekend grote regenval dit voorjaar in het bijzonder landbou- bonden heeft het Rotterdamse ge meentebestuur dinsdag laten weten vast te houden aan de voorstellen met betrekking tot de arbeidsvoorwaar den van de ambtenaren Als gevolg van die voorstellen gaan de laagstbe taalde ambtenaren er volgens de bon den honderden guldens per maand op achteruit. Het college heeft de bonden laten weten wel bereid te zijn om. indien de noodzaak daar is. de func ties van individuele ambtenaren op te waarderen. Volgens ABVA-bestuurder S. Doren bos zijn de toezeggingen van het gemeentebestuur dermate vaag, dat hiermee geen genoegen kan worden genomen. Volgens Dorenbos breekt Rotterdam met de eind vorig jaar bij de eerste bezuiningsronde gedane be lofte om de arbeidsvoorwaarden niet aan te tasten. Hij verwacht dat. als de gemeenteraad donderdag de plan nen van het college overneemt, er gerekend moet worden op langdurige stakingen in Rotterdam. Onderzoek zonne-energie Minis ter Van Aardenne van economische zaken heeft 3,6 miljoen gulden extra beschikbaar gesteld voor de tweede fase van het Nationaal Onderzoekpro gramma Zonne-energie. nadat hij het werkplan 1983 voor deze fase heeft wers voor zware problemen stelt bij goedgekeurd. In totaal krijgt NOZ-2 23.6 miljoen gulden. het poten en/of zaaien van de gewas- a?r: a!«l tde WD-suggestie 'de kern' van de raakt. Tot dusver wordt bij de immers geen onderscheid ge lakt naar 'vrijwillige' dan wel 'on- jwillige' werkloosheid. echnische gegevens gbr kerncentrale lirrisburg vervalst ANP) Hoewel het akantieseizoen nog maar nauwe lijks is begonnen zit een ongekend uii me van werkloosheidsregelingen ïroot aantal Nederlanders in buiten- 4 je voorgenomen herzieningen van jandse gevangenissen, het merendeel sociale-zekerheidsstelsel. In een in verband met drugs. lUtelijke reactie op het verslag van rbereiding, door de senaat, van Het ministerie van buitenlandse za- [wetsontwerp tot beperking van de ken. dat dit dinsdagochtend meedeel- Y-uitkering aan werkloze jongeren de. verwacht dat tegen het einde van jaar. stelt de staatssecretaris de zomer het. huidige aantal van 439 gedetineerden, van wie 299 m verband met drugs, nog aanzienlijk zal zijn gestegen. Sinds het begin van dit jaar zijn in het buitenland 281 Nederlanders gearres teerd. van wie 128 wegens verdovende middelen. West-Duitsland houdt de meeste Nederlanders gevangen, 131 (van wie 78 in verband met drugsde licten). Vorig jaar zaten eind mei nog 388 Nederlanders in buitenlandse gevan- BftlNGTON (UPI) Personeel genissen ,1e kerncentrale Three Mile Is- Het merendeel van degenen die we- d.bij de Amerikaanse stad Harris- eMW drugs gevangen zitten zijn koe- ij, heen technische gegevens over rters- personen >n de leeftijd van der- h' Ikoelsysteem van de centrale ver- «8 tot vijftig jaar die zich kennelijk Dat was gebeurd vóór het nlet voldoende realiseren dat in het 9,1 itluk in maart 11)79, waarbij door idefect in het koelsysteem een van twee reactors ernstig werd be zadigd. functionaris van de 'Nuclear re- itory commission (nrc), die toe- al op de naleving van de voor ^centrales geldende voorschriften ntroleert, heeft dit dinsdag op een ig van de commissie verklaard, wist niet wat het motief van de Jkkenen was om de gegevens te lsen, aangezien het onderzoek (compleet is. De zaak was aan het gekomen door onthullingen een personeelslid. (belangrijkste eigenaar van de cen- 'General Public Utilities' pro- al vier jaar lang van de nrc stemming te krijgen de niet be- idigde reactor weer in bedrijf te )wjet-Unie straft opnieuw sidenten IOSKOU (AFP/UPI/RTR) De Sow- ■Unie heeft dinsdag twee dissiden- i lot enige jaren celstraf en aan- iaitend interne verbanning veroor- itfld. ilery Repin, 32. beheerder van het olzjenitsyn-fonds voor verwanten ui veroordeelde dissidenten, kreeg fee jaar gevangenisstraf plus drie ir interne verbanning. Lev Volok- iiski, 37 leider van de verboden vrije ibond 'Smot' voor sociale zelfver- diging van arbeiders, vijf jaar cel us vier jaar verbanning. Volokhons- heeft nog slechts kort een paar jaar Bkkamp achter de rug. nieuwe veroordelingen van dissi- inten wegens 'tegen de staat gerich- i activiteit' werden gemeld door het bwjet-persbureau Tass. De eveneens aders dan de staat denkende schrij- if Georgy Vladimov hoopt morgen kSowjet-Unie met een uitreisvisum verlaten. Hij gaat naar Keulen, nar verklaarde 'later' eventueel aarde Sowjet-Unie te willen terugke- buitenland bezit van verdovende mid delen onvergelijkelijk veel zwaarder wordt bestraft dan in Nederland, al dus het ministerie. De zwaarst ge strafte. die aanvankelijk levenslang had gekregen, zit in een Thaise gevan genis een vonnis van 75. jaar uit. waarvan zes jaar zijn verstreken Elk jaar bij het begin van het vakan tieseizoen laat buitenlandse zaken de gebruikelijke waarschuwingen uit gaan: laat gegevens achter (over giro- of bankrekening, huisarts, reisverze kering, ziekenfonds en reisdoel), zorg zo nodig voor medische verklaringen, ga na of een buitenlandse reis geoor loofd is in verband met eventuele sociale voorzieningen, pas op met fotograferen, voer geen antiek uit. neem geld grotendeels mee in de vorm van betaalkaarten of cheques, zwem niet naakt waar dit niet mag, en, vooral, zorg voor een geldig reisdocu ment. Slechts in acute noodsituaties bemid delt buitenlandse zaken bij het over name van geld voor hen die in buiten land in financiële moeilijkheden ko men. BRESCIA (RTR/UPI) In de buurt van de stad Brescia in het noorden van Italië is dinsdag een autobus die pelgrims vervoerde voor het heilig dom van Monte Castello op de oever van het Gardameer. van de bergweg geraakt en naar beneden gevallen. Volgens de politie zijn 14 mensen omgekomen. De slachtoffers zijn 13 vrouwen uit Monza en de chauffeur. De vrouwen, allen boven de 55, maak ten een pelgrimstocht naar het heilig dom van monte Castello De oorzaak van het ongeluk is vrijwel zeker het falen van de remmen van de bus. ROTTERDAM (ANP) Het "onder zoek naar zwart-geldpraktijken en andere malverstaties onder het per soneel van Slavenburg's Bank heeft dinsdag geleid tot een zesde arresta tie. Volgens een mededeling van het openbaar ministerie heeft het speciale opsporingsteam dinsdag de 61-jarige L. van W.. voormalig directeur van het Haagse hoofdkantoor, in Rotterdam aangehouden. Van W. wordt verdacht van valsheid in geschrifte, aldus de Rotterdamse officier van justitie Van W is sinds 1981 hoofd van het directo raat binnenland op het hoofdkantoor van Slavenburg in Rotterdam. Hij is sinds 1953 in dienst bij de bank. Een inwoner van Greensburg in Pennsylvania bij de resten van zijn door een wervelwind geteisterde huis HOUSTON (UPI) Als gevolg van vijf dagen nood weer met tornado's en zware regenval zijn in het zuidwesten van de Verenigde Staten 16 mensen om het leven gekomen. Meer dan 27.000 mensen werden gedwongen hun woning te verlaten. In de staat Mississippi, waar tien doden vielen, staat bijna een half miljoen ha onder water. Daar zijn 20.000 evacues, terwijl in Texas, waar het dodental tot dusver zes bedraagt, 7000 mensen dakloos zijn geworden. De schade als gevolg van de overstromingen wordt op 135 miljoen dollar 370 miljoen) geraamd. Ook in Pennsyl vania werd forse schade aan gericht. 'VOORRAADHANDELAAR NU IN PIETERBUREN fVan onze correspondent) PIETERBl'REN-DEN HAAG De inspectiedienst van de Dierenbe scherming wil dat de officier van justitie in Utrecht beslag legt op de 19 overgebleven Baikal-robben die een dierenhandelaar uit Soest enkele weken geleden uit Rusland heeft geïmporteerd. De dierenhandelaar voerde in totaal 25 van deze zoetwaterrobben in, waar van er de afgelopen dagen zes zijn doodgegaan Volgens Lenie 't Hart, leidster van het Zeehondenopvang centrum in Pieterburen, die zich over de 19 nog levende robjes heeft ont fermd, is een aantal van de dieren eigenlijk nog te jong om zich zonder hun moeder te kunrien redden. De hoofdofficier van justitie bij de Utrechtse rechtbank mr. Herstel zegt niet te kunnen ingrijpen, omdat de dierenhandelaar uit Soest de baikal- robben niet illegaal heeft ingevoerd. Ook maakt de man zich niet schuldig aan het strafbare feit van ,.het node loos onthouden van verzorging aan dieren". De handelaar heeft de Utrechtse hoofdofficier inmiddels la ten weten dat hij ..nooit meer aan baikal-robben begint". De import van jonge robben uit Sibe rië is vonge week aan het licht geko men toen in het Zeeaquarium in Ber gen aan Zee twee van de dieren niet wilden eten, waardoor hun conditie hard achteruit ging. Lenie 't Hart schat de leeftijd van de robjes op drie maanden schat. Zaterdag hebben Lenie 't Hart en mr. Van Oers, het hoofd van de inspectie dienst van de dierenbescherming in DeHaag. een bezoek gebracht aan het bedrijf van dierenhandelaar Van de Brink. Zij kregen te horen dat er al vier robben waren doodgegaan. ..We hebben in overleg met Van de Brink alle diertjes naar Pieterburen over laten brengen, waar die twee zieke robjes ook dood zijn gegaan", aldus mevrouw 't Hart „Tien van de 19 eten nu zelfstandig vis. Ik heb goede hoop de meeste in leven te kunnen houden. Als ze straks sterk genoeg zijn, moeten ze jammer genoeg naar Van de Brink terug. Het is vreselijk dat ik op die manier gebruikt word door een dierenhande laar." aldus Leni 't Hart. die vindt dat er snel een verbod moet komen op de import van Baikal-robben Mr Van Oers van de Dierenbescher ming deelt de opvattingen van Lenie 't Hart. D ehandelaar valt volgens Van Oers niet veel te verwijten. Toch wilde hij proberen de dieren in beslag te laten nemen, omdat de handelaar de dieren de nodige verzorging heeft onthou den „Hij heeft er weliswaar een dierenarts bij gehaald, maar geen echte deskundige", aldus Van Oers, die daarbij zelf al opmerkte, dat de kans dat de officier op zijn verzoek ingaat klein was. ROTTERDAM (ANP) Mensen met ernstige hooikoorts, waarvan de symptomen niet gemak kelijk met de gebruike lijke middelen onder drukt kunnen worden, kunnen doelmatig wor den behandeld met langdurige inspuitin gen met een extract van graspollen. De methode, over het nut waarvan veelal werd getwijfeld, heeft een dui delijk verminderend ef fect op de ernst en duur van de aandoening. Dit blijkt uit een onderzoek van de Rotterdamse al- lergoloog P. Dieges. De tijd van de hooi koorts begint zo rond half mei en duurt tot ongeveer half juli. Men sen die daar gevoelig voor zijn krijgen in deze periode in meer of min dere mate hinder van het rondzwervende stuifmeel van planten of de stuifmeelkorrels van gras i pollen). Slijmvlie zen van ogen. neus en keel raken ontstoken. Een waterige afschei ding. jeuk en niezen zijn het gevolg. met allerlei middelen Een afdoende geneeswij ze is nog niet voor han den. De Rotterdamse des kundige op het gebied van allergische aandoe ningen heeft gedurende twee jaar een onderzoek ingesteld naar de wer king van langdurige in spuitingen met een af treksel van graspollen. Ofschoon de resultaten geen inzicht geven in hoe het effect tot stand komt. blijkt de methode goed te werken, vooral bij langdurige behande ling. EG veroordeelt geweld in zuidelijk Afrika BRUSSEL (ANP) De regeringen van de tien EG lidstaten zijn 'diep getroffen door de jongste escalatie van geweld in Zuid-Afrika en Mo zambique'. Dat staat in een verklaring die de ministers van buitenlandse zaken van de tien dinsdagmiddag in Brussel hebben uitgeven. Over die gebeurte nissen „als gevolg waarvan het verlies van tientallen mensenlevens te be treuren is" hebben ze ook hun 'diepe zorg' uitgesproken. In de verklaring van de tien staat dat ze „het gebruik van geweld om een politieke doelstelling te bereiken con sequent en in elk geval van de hand wijzen, waarbij het er niet toe doet wie zulk geweld ook aanwendt" Zij noe men veranderingen in Zuid-Afrika echter 'dringend noodzakelijk'. Zuid-Afrika heeft dinsdag zijn zwarte buurlanden gewaarschuwd dat zij zelf de gevolgen moeten dragen, als zij hun grondgebied laten gebruiken door guerrillastrijders die tegen Zuid- Afrika vechten. Bij de actie in Mozambique zouden in totaal 64 mensen, waarvan 41 ANG- leden. zijn gedood. Mozambique ont kent. dat leden van het ANC zich in haar land zouden ophouden. I ADVERTENTIE) KOPENHAGEN (DPA/UPI) In het centrum van Kopen- de luchtdruk schade op. Het incident had plaats op het hagen zijn dinsdag een dode en vier ernstig gewonden Varnelandsgade op het eiland Amager. gevallen door de explosie van een benzinetank in een pompstation. Op de foto zoeken brandweermensen tiaar slachtoffers Dit werd geheel vernield en omliggende huizen liepen door tussen het puin van het potnpstation. SCHIEDAM Er is vorig jaar 2,6 tocent meer sterke drank verkocht 'in in 1981. De afzet van Nederlands ^istilleerd steeg met 3,4 procent, van buitenlands gedistilleerd toofdzakelijk whisky) bleef gelijk, '"staat in het jaarverslag 1982 van dproduktschap voor gedistilleerde bnken. Het wordt maandag 13 juni ^gesteld. fet bestuur van het produktschap tawacht dat de resultaten over het lopende jaax «won zullen zijn. Het voorziet een terugval in vooral de verkoop van whisky, cognac en bui tenlandse likeuren als gevolg van de dalende inkomens. Hoewel er meer sterke drank is ver kocht. zijn de omzetten van de slijters per saldo gedaald. Vooral de kleinere slijters hebben mede als gevolg van de geldontwaarding en ivoor hem slechte prijzen enkele procenten aan omzet moeten inleveren. Daarentegen heeft ue horeca het nog reiauui goed ge daan in 1982 Uit het jaarverslag blijkt dat de omzet van de gehele horeca met acht procent is gestegen. Dat is zonder inflatiecorrectie, zodat zij ei genlijk een procent of twee meer heeft omgezet. Van de drie horecagroepen - hotels, restaurants en cafés - hebben de res taurants het nog het beste gedaan De hotels gingen iets vooruit, de café branche moest duidelijk inleveren De exportwaarde van sterke drank zakte vorig jaar in van 151 miljoen gulden naar 129 miljoen gulden. Beste afne mer bleef Groot-Brittanmé (22,5 mil joen) gevolgd door de Bondsrepubliek (22.3 miljoen). Een belangrijk deel van de drank. ging in Duitsland naar de NAVO-troepen Tegen dc verwachting in - aldus het jaarverslag - konden de Nederlandse distillateurs vorig jaar voor ruim 1.5 miljoen gulden naar Polen uitvoeren. Dat is 43 procent meer dan in 1981. De komende Zomcrshow is meer dan een groots spektakel van zo"n beetje alles wat er op autogebied te koop is. Zeker na de introduktie van de kleine, maar volwassen Corsa heeft Opel de grootste keus in modellen. Naast een heleboel waardevolle informatie neemt u veel meer mee naar huis. De unieke ervaring van een proefrit in het model van uw keus. Een rijk geïllustreerd reisboek met 22 unieke, toeristische routes door de Benelux. Winkelwaarde: f29.50. En niet te vergeten een leuke verrassing voor de kinderen. Dat alles geheel gratis. En in de gastvrije sfeer waar iedere Opel-dealer in r..1 J 1 Nederland u hoopt te mogen verwelkomen. ■■■mjJL— 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5