Alleen hogere EG-bijdrage bij landbouwbezuiniging Soepeler houding VS jegens Polen wekt irritaties in West-Europa PZCfi Den Uyl ontvangt eerste Grote problemenboek Hollandse Nieuwe als voorschot VS beschuldigd van achterhouden bewijzen Japanse oorlogsmisdaden HARDER NEDERLANDS STANDPUNT het weer Arnhem wil in 1992 Floriade Reagan wil een betere 'hot line' met Moskou WOENSDAG 25 MEI 1983 PZC/binnen-buitenland Van onze correspondent BRUSSEL Nederland heeft gisteren een harder standpunt ingenomen in de onderhandelin gen over uitbreiding van de financiële middelen voor de Europese Gemeenschap, door te 5 eisen dat eerst de landbouwuitgaven, die momenteel zo'n 65 procent van de EG-begroting innemen, onder controle zijn gebracht. Staatssecretaris Van Eekelen heeft zich gisteren met ,i£ dit standpunt op één lijn geplaatst met Engeland en West-Duitsland. Deze landen zijn ook legen iedere verhoging van de EG-uitgaven zolang de landbouwkosten niet worden beperkt. V' net voorstel van de Europese Com- missie heeft recent gewaarschuwd dat de landen die. omdat zij veel van de missie om snel tot uitbreiding van de de Gemeenschap in 1984 al in de Europese landbouwuitgaven profite- gemeenschappelijke financiën over geldproblemen zal komen. Volgens ren. wel wat extra voor de EG over 'f 5 gaan, met name door het maximum Van Eekelen moet de EG in dat geval hadden en zeker niet te veel op de lijks moet terugkrijgen van wat het ,an 1 procent aan nationale btw- Iracht aan Brussel te doorbreken, lakt hierdoor weinig kans. De Com- i Grote hoeveelheid drugs onderschept HOME (DPA, RTR) De Italiaanse politie heeft dinsdag in Milaan be slag gelegd op 35,5 kilo heroine die lich bevonden in een vrachtwagen met Nederlands kenteken. De desbe treffende tip, die leidde tot de aan houding van vijf mannen over wie ,r terder niets is meegedeeld, was af- iomstig van de Zwitserse politie in w Bazel. heroïne heeft in Italië een zwarte- rktwaarde van 21 miljard lire. Ancona op de Adriatische kust - rond de politie 4 kilo heroïne in een at Griekenland afkomstige kampeer- bus. De Italiaanse bestuurder is gear- xsteerd. In de haven van Triest werd :.600 kilo hasjiesj ontdekt aan boord san een vrachtschip uit het midden oosten. In de Verenigde Staten is een mlljardensmokkel met drugs ontdekt. Op beschuldiging van het smokkelen ran marijuana en hasj ter waarde van jaar schatting 700 miljoen dollar (cir ri ƒ1.9 miljard) naar de Verenigde h Baten zijn 12 mensen aangehouden, .ader wie twee in Australië. Dit heb- Amerikaanse functionarissen bandag te Columbia in Zuid- :'-1 Carolina bekendgemaakt. Deltagebied binnen de bestaande begroting landbouw willen beknotten Dinsdag bezuinigen. Alleen de uitbreiding van echter heeft Van Eekelen de Europese de Europese Gemeenschap met Span- Commissie verzocht met nieuwe voor- je en Portugal, die extra geld zal stellen te komen om de groeiende kosten, is voor Nederland een echte landbouwuitgaven terug te dringen, reden om meer geld naar Brussel te Volgens betrouwbare bron hebben de sturen, zo benadrukte Van Eekelen. grote bezumigmgsnood in Den Haag Traditioneel behoorde Nederland tot inderdaad de pan uit rijzen voor een verandering van het Nederlandse standpunt gezorgd De Europese ministerraad zal op 13 juni verder over de financiële proble men praten ter voorbereiding van de topconferentie van regeringsleiders uit de EG-landen, die van 1" tot 19 juni in Stuttgart wordt gehouden. Daarbij zal ook het Britse probleem aan de orde komen, dat gaat om de raag hoeveel Groot-Brittannië jaar- te veel aan de EG betaalt, en hoe dit steeds weer terugkerende twistpunt blijvend uit de wereld geholpen kan porden. Overval Drie nog voortvluchtige en het feit dat de landbouwuitgaven mannen hebben dinsdag rond het middaguur een gewapende overval gepleegd op het bijkantoor van de Rabobank in het winkelcentrum van Geleen-Zuid. Zij gingen er met een buit van minstens 120.000 gulden van door in een gereedstaande auto. (ADVERTENTIE I BRUSSEL Vlag getjesdag, komende za terdag, kan na zes jaar weer het traditionele begin van het Neder landse haringseizoen zijn. Ondanks proble men tussen Noorwegen en de Europese Ge meenschap over de ver deling van de toegesta ne haringvangst op de Noordzee, wil de Euro pese Commissie, voor uitlopend op een defini tief akkoord, de Neder- Commissie voorgesteld ook aan Engeland 3000 ton aan voorschot vangst toe te staan en 1000 ton aan Duitsland. Frankrijk en Denemar ken ieder. De Commis sie heeft de voorschot ten beperkt gehouden wegen eist de helft van deze totale vangst, maar zover wil de EG niet Zonder akkoord zou de haringvangst normaal gezien gesloten blijven. De Nederlandse vissers, om Noorwegen met het die deels in Engelse wa- oog op de voortgezette teren haring vangen, onderhandelingen, vol gende week, niet te pro voceren zouden zelfs kans lopen op harde botsingen met de Britse marine. Om De internationale visse- dat te voorkomen en ge- landse vissers een voor- sing van de haring, schot aan te vangen ha- weer genoeg van het zil- rij biologen zijn het over eens dat er, na ja ren van een vangstver bod wegens overbevis- nu ring geven van 3000 ton. De vissers hadden ove rigens op 5000 ton gere kend. veren zeebanket i zien de sterke'traditie in Nederland van Vlag getjesdag. heeft de Eu ropese Commissie voor Nederland een uitzonde ring willen maken en daarom het voorschot Noordzee rondzwemt voorgesteld. De Neder- .000 ton totaal te landse vissers mogen mogen vangen De Euro- Om de andere EG- pese Commissie en daarbij al per 28 mei met daadwerkelijke lidstaten mee te krijgen Noorwegen konden het vangst beginnen, terwijl vandaag moeten de tot i visserijministers hun eens worden over een fiat geven heeft de verdeling hiervan Nnnr- toe echter met de andere landen pas op 1 juni de netten mogen ophalen. JONGE DUBBELE GRAANJENEVER t veel bewolking en perioden met 1, later ook opklaringen. Middagtem- tuur rond 17 graden. Aanhoudend koud en onbestendig, ingewikkeld lagedrukgebied bo- midden- en oost-Europa veran- de komende dagen weinig van iaats en de rug van hoge luchtdruk muit zich tegelijkertijd boven de Iritee eilanden op. Deze twee syste- ien zorgen voor een noordelijke lichtstroom boven west-Europa. Om- int storingen binnen het lagedrukge- iied dicht bij ons land langs zullen lekken, is de kans op regen hoog. 'andaag is er opnieuw veel bewol king waaruit af en toe regen zal tallen. Vanwege de krachtige noorde- jke wind blijft het koud en de maxi- imtemperatuur wordt met hoger m 12 graden. De komende nacht het kwik tot rond de 8 graden. Vooruitzichten voor donderdag: wei- vg verandering. AMSTERDAM Dinsdagmiddag werd aan Joop den Uyl tl) het eerste exemplaar overhandigd van 'Het Grote Problemenboek' van ombudsman Frits Bom tri. In dit boek worden de meest uiteenlopende vragen op sociaal-maatschappelijk terrein behandeld. AMSTERDAM Voor het Maagdenhuis is dinsdag de vong jaar ontslagen docente vrouwenstudies, dr Hannelore Schroder, in honger staking gegaan. Voor het ambtenarengerecht is haar ontslag onrechtma tig verklaard maar ondanks vacatures bij vrouwenstudies is zij niet in functie hersteld Duizenden mensen geëvacueerd in Noord-Italië SONDRIO CHL'R iDPA RTR) ;De aardverschuivingen die de Pinkster dagen de Noorditaliaanse plaats Tre- senda, hij Sondrio aan de grens met Zwitserland, troffen, hebben tot dus ver aan 13 mensen het leven gekost. Aangezien er nieuwe grondverschui vingen worden verwacht, zijn enige duizenden mensen geevacueerd. De verschuivingen worden veroor zaakt door langdurige regenval Ook in het oostelijker gelegen Zuid-Tirol hebben mensen hun huizen moeten verlaten met het oog op dergelijke aardverschuivingen Inmiddels is de regen in vele delen van Zuid-Tirol dinsdagochtend opgehouden. In het oosten van Zwitserland zijn dinsdag enkele passen in verband met sneeuw gesloten. De toegang tot het Engadin-dal, waai- duizenden toeris ten vakantie houden, is daardoor ern stig bemoeilijkt, zo hebben automo- bielorganisaties verklaard. Het Enga- din-dal. waarin onder meer St. Montz ligt. kan alleen via Oostenrijk en Italië over de weg worden bereikt. Vanwege lawine-gevaar zijn vier Zwit serse passen daar gesloten Ook tien tallen wegen zijn door aanhoudende regen en sneeuwval onbegaanbaar Lichaam vermiste man na weken op heide gevonden BARNEVELD-BENNEBROEK (GPD) Op de heide tussen Kootwijk ën Stroe is maandagmiddag het stoffe lijk overschot van de vermiste direc teur van het Bennebroekse psychia trisch ziekenhuis Vogelenzang. H. W. G. Stofsel, gevonden. Hoe lang gele den de 53-jarige Stofsel is overleden, is niet duidelijk. De directeur van het psychiatrisch ziekenhuis werd onder een boom ge vonden door wandelaars, die tijdens de Tweede Pinksterdag op de heiae bij Kootwijk hepen. Sinds zaterdag26 maart werd de medische directeur van Vogelenzang vermist. Stofsel heeft zich onder meer beziggehouden met de eerste opvang van gegijzelden en hun familie tijdens de Molukse gijzelingsacties in Bijster en De Punt TOKIO (UPI) De Verenigde Staten houden bewijsmate riaal achter over experimen ten die Japanners tijdens de tweede wereldoorlog uitvoer den op krijgsgevangenen, om te voorkomen dat deze gege vens de Sowjet-Unie berei ken. Dit heeft de Nederlandse professor Bert Roeling dins dag verklaard op een perscon ferentie in Tokio. Roeling had na de tweede wereldoorlog namens Nederland zitting in het Japanse oorlogstribunaal. Roeling verklaarde pas vijfjaar na het tribunaal op de hoogte te zyn geko men van deze misdaden Zijn aanvan kelijke scepsis verdween en hij gelooft nu dat de berichten waar zijn over de proeven die in Mantsjoenje werden uitgevoerd onder leiding van luite nant-generaal Shiro Ishn op bevel van topfunctionarissen in Tokio. Was hington wist destijds af van deze excessen als Roeling De Japanse schrijver Seenchi Mon- mura beschreef in zijn in 1982 versche nen boek 'De vraatzucht van de dui vel' de misdaden in het nu beruchte kamp 731. Gevangenen, meest Rus sen. Chinezen en Koreanen. werden gedood met gassen en allerlei vergif- met typhus, cholera, de pest en ande ten Gevangenen werden levend ont- re bacteriën, aldus Morimura. De leed of bevroren Ze kregen injecties meeste proeven waren van baeteriolo- glsche of biologische aard. maar pp ARNHEM (ANP) Dc gemeente Arnhem en Huissen hebben zich hij de nationale tuinbouwraad gezamenlijk kandidaat gesteld als locatie voor de Floriade 1992. Beide gemeenten hebben een meer dan 80 hectare groot ge bied ten westen van Arnhem op het oog voor deze tienjaarlijkse tentoonstelling, die vorig jaar in Amsterdam werd gehouden en toen meer dan 4,5 miljoen bezoe kers trok. Groot voordeel van het gebied, een typisch rivieren landschap. is volgens Arnhems wethouders G. Kuiper, dat nu al vrij veel elementen voor een toe komstige tentoonstelling aanwe zig zijn sommige gevangenen werden ook proeven genomen met vlammenwer pers en granaten Roeling zei dat het bevel tot de proeven, die aan ongeveer 2.000 tot 3.000 mensen het leven kosttén, kwam van de regering zelf. Mischien gaven meerdere kabinetsleden op dracht maar in ieder geval de minjs- ter van defensie. Hij sloot uit dat de keizer betrokken was bij de besluit vorming over deze zaak. Roeling woont in Tokio een internationaal symposium bij over oorlogsmisda den. WASHINGTON (RTRi President Reagan w il de in 1963 geïnstalleerde 'hot lines' tussen het Witte Huis en het Kremlin aan de nieuwste technie ken aanpassen. De verbindingen die nen om in het geval van een plotse linge internationale crisis in de Ame- rikaans-Sowjetrussische betrekkin gen snel contact tussen de zenuwcen tra van de twee supermogendheden te kunnen leggen en het risico van het 'per ongeluk' uitbreken van een oorlog te voorkomen. sie Caspar Wemberger leverde vorige maand een desbetreffend plan bij hem in. Dat omvat onder meer uitbreiding van de 'hot lines' met een op hoge snelheid werkend beeldtelegrafie- apparaat (facsimile), een afzonderlijke verbinding tussen het ministerie van defensie in Washington met het mili taire hoofdkwartier in Moskou en snelle verbindingen tussen de weder zijdse ministeries van buitenlandse zaken en de ambassades De Verenig de Staten willen voorts met de Sow- Reagan heeft Moskou gevraagd in te jet-Unie afspraken maken om elkaar stemmen met zijn plan de verbindin gen te verbeteren. Minister van defen- te raadplegen over manieren om atoomterrorisme te bestrijden. i Van onze correspondent i BRUSSEL Onder de Europese NA- VO-landen is irritatie ontstaan over een plotselinge koerswijziging van de Verenigde Staten tegenover Polen. De NAVO-ambassadeurs in Brussel werden afgelopen donderdag onaan genaam verrast door Amerikaanse suggesties om de geldende sancties tegen Polen op te heffen. Dit terwijl de Europese landen in het kader van de Europese Gemeenschap recentelijk nog besloten de sancties voorlopig te handhaven, omdat er in de mensenrechtensituatie in Polen nog weinig is verbeterd. Een hoge Amerikaanse functonaris, Marc Palmer, kwam de nieuwe bood schap in Brussel afleveren nadat de Amerikaanse regering eerder die week al officieel, maar zonder enig overleg met de NAVO. had aangekon digd weer met de Russen te zullen gaan onderhandelen over nieuwe graanleveranties aan de Sowjet-Unie Daarmee doorbrak de regering al de sancties die het Westen in december 1981 tegen Polen en de Sowjet-Unie instelde wegens de militaire macht- Warschau. ..Het is weer een tvpisch voorbeeld van het slechte overleg tussen de Verenigde Staten en de bondgenoten. We waren nergens op voorbereid. Die Amerikaan hield hier een schijnhei lig verhaal, om enerzijds sancties op te heffen, maar anderzijds toch vast te houden aan de verdediging van de mensenrechten in Polen, en dat is dan nogal moeilijk", zo zei een be trouwbare bron in NAVO-kring. Het Westen heeft er steeds bij Polen op aangedrongen dat alle politieke gevangenen vrijgelaten moeten wor den, dat de dialoog tussen de regenng enerzijds en de vrije vakbeweging Solidariteit alsmede de kerken ander zijds wordt hervat en dat de militaire staat van beleg wordt beëindigd „Er is momenteel geen reden het beleid ten aanzien van Polen te versoepelen, eerder het tegendeel", zo werd in NAVO-kring opgemerkt Men wacht nu meer gedetailleerde voorstellen van Amerikaanse zijde ten aanzien van Polen af Deze zullen ongetwijfeld op de komende NAVO-mmisterraad. op 9 en 10 juni te Parijs, nog tot enige hartige woordenwisselingen leiden De indruk bestaat, dat de Verenigde Staten een koerswijziging met name hebben voorgesteld om besprekingen met Polen te kunnen beginnen over een regeling van de miljardenschul den die dit land in het Westen heeft uitstaan Tot nu toe hebben de wes terse landen zulke besprekingen steeds afgewezen, omdat overleg de indruk van een soepeler beleid jegens Polen zou geven Naarmate particu liere banken steeds meer hun belan gen in Polen veilig weten te stellen, zou echter de aandrang in Washing ton en bij een aantal neutrale landen om toch ook maar met Polen rond de tafel te gaan zitten, zijn toegenomen. Dat is dan de reden voor Washington om het koele beleid ten aanzien van Warschau weer wat te gaan opwar men Directie. K Scherphuis, W F de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie M. P. Dieleman en C. van der Maas BUREAUS Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, tel (01184) 15144 Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg. lel. (01180) 27651 Goes Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457, Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t m vrijdag van af 19.00 uur: 101184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag tm vri|dag van 08 00-17 00 uur s Zaterdags van 09 00 tot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533 Advertentie-afdeling. (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 61.20; franco per post 72.-. per maand f 21,-; losse num mers 0,85 (alle Dedragen mciusief 4 pet btw Postrek nr 3754316, l.n.v ab rek Middelburg PZC Advertentietarieven 117 cent per mm. minimumprijs per advertentie 17,55, ingezonden mededelingen 2 V? x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3