'Verheugend nieuws, maar we zijn er nog niet...' De Schelde zelfstandig Pinksterkamp INVASIE VAN SPORTDUIKERS HOORT ZIET Rapport hoogleraren: uitstel besluiten ketelbouw is funest l EACTIES OP VERZELFSTANDIGING KMS: taxichauffeur [iddelburg met5 les belaagd COLIJNbv ?r WOENSDAG 25 MEI 1983 11 Ei PZC/ provincie 15 Directeur Pröpper benadrukte in zijn bedrag, buitengewoon belangrijk. De •gespraak tot de ongeveer 2000 aan- vijftig miljoen èn het gezamenlijk op- sezigen het belang van de steun die treden van de Zeeuwse bevolking. ,de KMS via provincie en gemeenten waaronder begrepen provincie, ge- i heeft gekregen van de PZEM ,,Was meenten, alle politieke partijen en iet geld er niet geweest bij de PZEM directie en personeel van de KMS en de beleidsinstanties waren niet hebben dit resultaat tweeg gebracht", bereid geweest om vijftig miljoen voor Voorzitter David de Leeuw van de de KMS uit te trekken, dan was de ondernemingsraad van de KMS rea- KMS er nu vele malen slechter aan geerde nuchter op de verzeifstandi- VLISSINGEN - 'Verheugend nieuws, maar we zijn er nog niet'. Dit was dinsdag in het algemeen de reactie van een aantal direct betrokkenen op de verzelfstandiging van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen. Door de overdracht van het aandelen pakket aan twee stichtingen is de weg naar de opheffing van de surséance van betaling vrijgemaakt. Is dat achter de rug, dan 'staat de KMS pas weer echt op eigen benen en kunnen we zaken doen', zoals groepsdirecteur ir B. G. C. Pröpper de werknemers van de KMS dinsdag middag tijdens een bijeenkomst in het Scheldekwartier in Vlissingen voorhield. toe geweest", ize overtuiging zijn ook drs P. folters. burgemeester van Middel- 4l. J burg. tan c ging van de Schelde: „Het is op zich een goede zaak. maar we beseffen wel dat er toch veel arbeidsplaatsen verlo- wethouder D. J. P. Bruinooge ren zijn gegaan en dat de toekomst ran onder meer werkgelegenheid van met over rozen zal gaan", zo zei hij. (ie gemeente Vlissingen toegedaan. Het behoud van de RSV-gieterij in Door een substantiële bijdrage en Middelburg en RSV-Montagebedrijf «en hechte samenwerking is dit resul- in Vlissingen als volle dochters van de taat bereikt", aldus burgemeester KMS noemde hij 'erg positief. Wolters, „Het is echter van het groot-. Districtsbestuurder R. R. Jacobs van iste belang dat we de gelederen nu de Unie BLHP toonde zich eveneens gesloten houden om de zaak weer op verheugd over het bereikte resultaat. te brengen. Het feit dat deze „Maar we zijn er nog niet. De politieke «appe is afgelegd stemt echter tot steun Sie is ondervonden legt ons de lenheid". Wethouder Bruinooge morele verplichting op waar te maken ras met ir Pröpper van mening dat dat de KMS een levensvatbaar bedrijf Ook hij noemde de steun van «n gemeenten heel wat slechter met vijftig miljoen een beslissinde factor: Schelde was afgelopen: „De bijdra- „Anders was het tot een activa- was, los van de hoogte van het transactie gekomen met alle gevolgen van dien, met name voor de onderaan nemers. Dat zou uiteindelijk tot een ontwrichting van de Zeeuwse bedrij ven hebben betekend". Een vrijwel gelijkluidende reactie kwam van CNV-districtsbestuurder Tj. Hoek- stra. Vooral het feit dat RSVM en de gieterij volle dochters van de KMS blijven noemde hij een positief resul taat 'Pure chantage', zo omschreef W. Waumans, districtsbestuurder van de Industriebond FNV, de wijze waarop de nu gevonden oplossing voor de KMS tot stand is gekomen. Hij toonde zich weliswaar opgelucht dat de Schelde nu niet meer verder meegesleurd kan worden in, wat hij noemde, het RSV-debacle. „maar de tol die de werknemers hebben moe ten betalen is te hoog". „De tol die betaald moest worden is helemaal bij de werknemers terecht gekomen. Bij de gieterij, RSVM en de Schelde zelf verdwijnen in totaal zo'n 700 arbeidsplaatsen. Da's niet niks", aldus Waumans. „Als je toch ziet op wat voor een afschuwelijke manier de mensen geselecteerd worden die eruit moeten. Er zijn er bij die dertig jaar of langer in dienst zijn. Dan wordt er 's middags wel een mooi praatje gehou den over het voortbestaan van de KMS. maar er wordt met geen woord aandacht besteed aan die oudere werknemers. En het zijn niet alleen de ouderen, er gaan ook nog eens zo'n vijftig leerlingen van de bedrijfsschool de WW in, als ze daar al voor in aanmerking komen. Dat is bijna niet te aanvaarden" Volgens de districtsbestuurder waren gedwongen ontslagen te vermijden geweest: „Het bedrijf maakte elk jaar winst. Ze hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om de boel te reor ganiseren. Het was pure chantage; als we niet tot een-akkoord waren geko men had een activa-transactie plaats gevonden, dus we moesten wel. Er is nooit een fatsoenlijk plan geweest over het aantal ontslagen en de invul ling daarvan". Volgens Waumans is het aantal arbeidsplaatsen dat bij toeleveringsbedrijven en onderaanne mers van de KMS dat door de proble men verloren zijn gegaan en zullen gaan te schatten op ongeveer een kwart van het aantal dat bij De Schelde zelf verdwijnt. „Dan kom je uit op 150 tot 200 arbeidsplaatsen aldus de districtsbestuurder. Snel Vrijwel iedereen was het er dinsdag over eens dat opheffen van de sur seance nu zo snel mogelijk bewerk stelligd moet worden. Directeur Pröp per verklaarde in zijn toespraak tot het personeel die opheffing nog deze week te verwachten, „of maandag of dinsdag op zijn laatst". De heer Pröp per vroeg, en kreeg, applaus voor iedereen die heeft meegewerkt aan het behoud van de KMS: de Zeeuwse bevolking, de kerken van Zeeland met hun 'unieke oproep tot steun', provin ciale en gemeentelijke autoriteiten van Zeeland, de politieke partijen en de bedrijven in Zeeland en met name de PZEM. „Nu moeten de schouders eronder. In het overlevingsplan zijn nog veel punten die uitgewerkt moeten wor den. Daar hebben we ongeveer een jaar voor nodig", aldus de heer Pröp per, „En het gedonder met de ketel- bouw is ook nog niet over". urn MIDDELBURG - De politie in Mid- ;lburg heeft de 26-jarige J. K. F. uit die stad aangehouden omdat de man ten taxichauffeur met een mes te lijf was gegaan. De chauffeur slaagde er evenwel in zijn belager het mes af handig te maken en bleef ongedeerd. Kort daarvoor had F. een cafébezoe- ,ker met een kapotgeslagen bierglas (trwond. F., die is ingesloten in het Middelburgse politiebureau, kan lich van beide voorvallen niets meer herinneren. jDe moeilijkheden ontstonden in de licht van vrijdag op zaterdag. De ithauffeur bracht F. vanuit een café laar huis. Aan het einde van de rit ïfeek, dat de man geen geld bij zich ad. Op F.'s verzoek ging de chauffeur Eet hem het huis binnen Daar greep David de Leeuw, voorzitter ondeme- F plotseling een mes en stak in de mingsraad KMS richting van de chauffeur. Deze kon Districtsbestuurder W Waumans van de Industriebond FNV. Wethouder D J.P. Bruinooge van Vlis singen de steek afweren en pakte F het mes af. Bij deze schermutselingen raakte de kleding van de chauffeur bescha digd Eerder op de avond had F. in een café de 34-jarige J. B. met een kapot glas zodanig in zijn gezicht verwond, dat zich onder doktersbehande ling moest stellen. i Geslaagd J HULST Aan het Moller Instituut in Tilburg slaagde voor leraar Duits en Engels, oud-Hulst,enaar Willy Verpa len jr. LICHTRECLAME I Slot van pagina 1) wees erop dat de nu gekozen weg kan *orden bewandeld zonder werkne mers én crediteuren daar extra onder te laten lijden. Meeter: „De verzelf standiging van De Schelde is positief uitgedrukt watje zou kunnen noemen de ontbinding van RSV. De S verlaat het concern" RSV-financieel top- Van Rijn was er gelukkig mee it de continuiteit van de KMS is indeerd. maar hij zei het te ?uren dat het ooit zo ver heeft :ten komen. I Vordering g De aandelenovcrdracht, die dinsdag Teen feit werd, heeft minstens ander halve week op zich laten wachten. De porzaak: de raad van commissarissen van RSV wilde een voor het concern riendelijke regeling met betrekking tot de vorderingen die de KMS op RSV heeft. De Schelde had bij het intreden van de surséance 480 mil joen tegoed van RSV, geld dat in Afgesproken is nu dat alle partijen, dus ook de holding „aan hun trekken moeten komen", aldus Meeter: KMS zal maximaal 35 procent van haar vorderingen terugkrijgen, een bedrag van 168 miljoen. De KMS krijgt niet méér: „de rest wordt beschouwd als de prijs van de aandelen", aldus Mee ter. Dit is met name van belang voor het geval de kolengraver in de Verenigde Staten geld gaat opleveren als RSV meer dan die 168 miljoen terugkrijgt, mag het concern die zelf voor eigen activiteiten houden. Volgens betrok kenen wil het concern mede op die wijze zelfstandig blijven voortbe staan, maar aan de andere kant kan worden gewezen op de enorme vorde ringen die het rijk op RSV heeft, vorderingen die Van Aardenne in een positie brengen dat hij de holding kan maken of breken. Overigens zijn de verledhde boedel- en overbruggings kredieten aan RSV toegerekend; de KMS wordt daar met mee belast. Die regelingen stellen De Schelde in staat om. zoals Pröpper dat zei. met een min of meer gezonde balans te begin nen, één die „niet overladen is met schulden. Die balans zal er overigens wat magerder uitzien dan in het verle den". Honderden miljoenen Mei de operatie die dinsdag werd voltooid gaan honderden miljoenen gepaard. Via de Nationale Investe ringsbank wordt namelijk het geld op tafel gelegd dat nodig is om de huidige marine-opdrachten te kun nen voltooien. Het gaat om betalin gen die al door defensie zijn verricht, maar die in RSV-verband voor ande re doelen zijn aangewend en die nu opnieuw beschikbaar moeten komen. Leliveld kon dinsdag nog met precies aangeven hoeveel geld er via de NIB op tafel komt voor de voltooiing van de marne-orders, en hoeveei vuw nei opnieuw verschaffen van werkkapi taal. Dat moet in de komende dagen verder worden bekeken De surséance van betaling moet zo mogelijk deze week, maar in ieder geval voor 1 juni worden beëindigd. Daarvoor moet, om Meeter's woorden te gebruiken, de geldkraan open. Het kan overigens wat langer duren voor dat de NIB dat inderdaad doet. maar uit Meeter's woorden blijkt dat gepro beerd wordt krediet via de banken aan te trekken met de zekerheid dat het NIB-geld er in ieder geval komt De zelfstandige KMS krijgt een raad van commissarissen die uit f>mannen of vrouwen zal bestaan, aldus Leli veld. De provincie Zeeland mag er eén aanwijzen Ir. Pröpper tenslotte benadrukte dinsdag zijn grote waardering voor iedereen die bij de redding van de KMS betrokken is geweest. „Er is ongelofelijk hard gewerkt. Dat dat drie en een halve maand heeft ge duurd illustreert de gecompliceerd heid hiervan". Volgens de overlevering begon het allemaal met Anna van Vlimmeren uit Den Haag, de vrouw van de redacteur van het blad Onderwater sport. Zij kwam op een regenachtige dag min of meer verdwaald aan in Dreischor en 'stuitte' daar op de toenmalige burgemeester A. H. Vermeulen, die haar een warm onderdak en een bakje koffie aanbood. Dat gebaar van het toenmalig gemeentehoofd is haar zo bij gebleven dat ze ieder jaar terugkeerde naar Dreischor en in haar kielzog bevonden zich steeds meer sportduikers. Of dat verhaal klopt is onduidelijk, want er is ook een versie die verhaalt over sportduikkampen nabij Ouddorp die steeds groter werden. Die kampen werden verplaatst naar Dreischor en het afgelopen weekeinde vond daar al weer het zestiende offïcièle Pinksterkamp van de Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) plaats, georganiseerd door de Haagse vereniging Scuba Libre. Het is dus wat vaag hoe het alle maal begon, maar het is overduide lijk waar het toe heeft geleid. Dat blijkt tijdens het Pinksterweekein- de als ongeveer 3000 sportduikers op Schouwen-Duiveland vertoeven, van wie een erg groot aantal ter gelegenheid van het Pinksterkamp. Er zijn natuurlijk in het voorjaar en zomer altijd wel sportduikers op Schouwen-Duiveland. maar tijdens Pinksteren lijkt het wel een invasie. Dat is tenminste het beeld bij bij voorbeeld Den Osse in de buurt van Scharendijke. Rijen auto's langs de dijk, tientallen flessen met lucht voor duikers en zwarte mannetjes en vrouwtjes die het water in- en uitgaan. Bij Den Osse staat zelfs een complete bus die ooit tot het openbaar vervoer moet hebben be hoord. De bus is eigendom van de Belgische sportduikvereniging Ar gus uit Turnhout. Bij de bus horen 27 duikers die min of meer toevallig juist dit weekeinde hadden uitgeko zen voor een duik in het Grevelin- genmeer. omdat het zicht in de Oosterschelde nog te slecht was. Achter de bus staat een erg lawaaie rige compressor die dient voor het vullen van de flessen. En 10 meter daar vandaan aan de dijk staat er nog een Ze produceren met be paald het geluid dat bij een landelij ke dijk aan het Grevelingenmeer hoort. Sterker nog, een normaal gesprek in een cirkel van 15 meter rond die dingen is nagenoeg met mogelijk. Frans Kok is met zo gelukkig met al die rijdende compressoren. Hij heeft zelf een vulstation en een winkel met sportduikartikelen in Drei schor: „Wij hebben voor onze appa ratuur een hinderwetvergunning nodig als bedrijf, maar op die rijden de apparaten wordt met gecontro leerd". Bij het haventje Flaauwers. met ver van Zierikzee. staan enkele Belgi sche sportduikers. Zij willen wel wat kwijt over het feit dat sportdui kers, en vooral Belgische, de naam hebben de Zeeuwse wateren leeg te stropen. Pertinent niet waar, bena drukken ze. Natuurlijk, er zal er heus wel eens een tussen zitten, de bekende uitzondering op de regel, maar het is onterecht dat alle sport duikers die naam hebben, zo wordt gesteld. Eén van de duikers voegt er aan toe dat sportvissers veel meer dieren uit het water meenemen, vaak tientallen kilo's vis. „En als zo iemand dan veel heeft gevangen dan wordt er geapplaudiseerd. want dat is een prestatie En als een duiker een vis uit het water mee neemt dan is het een stroper". Daar om bestaat er wel belangstelling voor het idee van Henk van Vlim meren om als gezamenlijke Belgi sche en Nederlandse duikers dit probleem aan te pakken en te pro beren een andere voorlichting over dit onderwerpt te bewerkstelligen. Maar ze zien ook wel in dat dat moeilijk zal zijn, als zelfs de Zeeuw se rijkspolitie al met verhalen komt dat er veel duikers zijn die stropen. Van Vlimmeren: „Er blijft eigenlijk maar één mogelijkheid over. Je moet met feiten en bewijzen komen. Maar dat betekent dat je als het ware verklikkertje moet gaan spe len en dat ligt ons niet zo". Waar alle duikers het zonder meer unaniem over eens zijn, dat is de goede kwaliteit van het Grevelingenmeer. Van Vlimmeren: „Ieder jaar wordt het Grevelingen meer beter en is het voor duikers aantrekkelijker om daar te duiken. Een jaar of 10 geleden was het nog een modderput, maar nu is het prachtig". Het zal duidelijk zijn dat voor de sportduikers de discussie Grevelin- gen zout of zoet helemaal niet ge voerd hoeft te worden. Er is maar één antwoord mogelijk zout. zeker nu meer en meer duidelijk wordt dat het Zoommeer voldoende zoet water kan leveren voor de agrariërs. Een van de hoogtepunten van het Pinksterkamp van de sportduikers was in het verleden altijd de barbe cue in de open lucht aan de Ring in Dreischor. Dat werd echter op den duur zo'n massale gebeurtenis dat veel sportduikers met een eigen clubje een barbecue hebben opge zet. Enkele dorpsbewoners staan geïnteresseerd naar de voorberei dingen voor de barbecue te kijken Om de hongerige duikers enige be schutting te bieden worden twee parachutes voor het dorpshuis ge spannen waar de barbecue droog onder kan staan. In het dorpshuis kan desgèwenst de karbonade naar binnen worden gewerkt. Een belangstellende bejaarde inwo ner van Dreischor vindt het alle maal prima, zolang de duikers maar niet te veel overlast veroorzaken en dat doen ze niet. zegt hij. Twee van zijn dorpsgenoten zijn het met hem eens. Al is het in het verleden wel eens voorgekomen dat een duiker het water van de Ring rondzwom. Maar dat willen ze liever niet te veel over kwijt, want dat heeft de plaat selijke bevolking met de viering van koninginnedag ook wel eens ge daan. Er is evenwel een groep van de bevolking die zich heeft gestoord aan de duikers. Niet zozeer aan het feit dat ze in Dreischor hun kamp hielden, maar aan de gevolgen daar van. Dat waren de vertegenwoordi gers van de plaatselijke voetbalver eniging. Wat blijkt de auto's en caravans hebben het oude voetbal veld kapot gereden omdat het zo nat was Voetbalsecretaris A. Geel hoed: „Wij zeggen altijd tegen onze spelers je mag niet op dat veld anders gaat het kapot en nu zie je dit. Het is één modderpoel" Om te bekijken of wat aan dat probleem kon worden gedaan is er zaterdag een vergadering ge weest tussen vertegenwoordigers van de voetbal, enkele raadsleden en sportduikders. Maar het leed was al geleden, er was weinig meer aan te doen. Volgens Geelhoed had de gemeente Brouwershaven beter op moeten letten. Zeker nu het zo nat is hadden er voorzieningen getroffen moeten worden. De enige oplossing die er voor de voetbal nog rest is uitstel van het opknap pen van het nieuwe veld. zodat daar de toernooien afgewerkt kun nen worden. Verder is Geelhoed niet tegen de sportduikers. Het is goed voor de middenstand van Dreischor. vertelt hij. De slager levert de karbonades voor de barbecue en het café de Drie Schapen beleeft het hoogtepunt van het jaar Daar is het een gezelli ge drukte, vooral tijdens het regen achtige weekeinde. De duikers heb ben er blijkens stickers rond de bar ook al hun sporen achtergelaten. Naast een plakker van de WD prijkt er een van een Duitse vereni ging met de tekst: 'Wir harpunieren nicht'. De sportduikers kijken al weer te rug op een geslaagd Pinksterkamp, ondanks het slechte weer. Ze zijn wel gewend aan nattigheid onder water bijvoorbeeld. En ook van bin nen. gelet op de hoeveelheden drank die worden verzet. Rene Schrier. ENSCHEDE Zolang het overheidsbeleid voor de industrie die apparatuur voor de energie- en processec tor produceert onvolledig is. kan het langdurig uitstellen van besluiten over de centrale ketelbouw deze gehele industrietak in gevaar brengen. Voor Twente, toch al koploper in de groei van de werkloosheid, zou dit een onaanvaardbare ontwikkeling betekenen, ook omdat in deze streek alternatieven voor de zware metaalsector ontbreken. Dit staat in een rapport van prof. ir W. Draijer, rector- magnificus van de th Twente, en prof dr J Bilderbeek, hoogleraar aan dit onderwijsinstituut In het aan Stork ketels in Hengelo iMeski uitgebrachte rapport wijzen de hoogleraren erop dat een verdergaande teruggang in de zware metaalsector op den duur zulke veranderingen van de regionale industriële infrastructuur in Twente zou veroorzaken, dat hiermee ook de plaats van de th-Twente in het geding zou komen. Draijer en Bilderbeek geven volgens het persbericht van de th in hun rapport suggesties om Stork ketels te redden In verband met het onderzoek dat minister Van Aardenne naar de toekomst van de ketelbouw in Nederland laat instellen wil de th-Twente op dit moment met nader ingaan op de mogelijkheden die de beide hoogleraren hiervoor aangeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23