O O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Schelde' zelfstandig; iverk voor 3300 man ZC I\ANDELEN NAAR RIJK EN PROVINCIE Hypotheekrente met 0,3 procent omhoog auta adria Gewonden bij aanslag op politiepost in Belfast Reagan vraagt via krant fondsen voor MX-raketten Brazilië belooft Suriname steun 'aag ff en toe regen 'tel bewolking en af en toe regen liddagtemperatuur ongeveer 13 gra in. Vrij krachtige noordelijke wind. de kust hard tot stormachtig. jaargang no. 120 oensdag 25 mei 1983 geflzwMe wagëMé wuwpw.: cfom u/B 'MOSKOU (RTR/AFP) De luiste raar naar de Engelstalige wereld- dienst van radio-Moskou moet maandag wel moeite hebben gehad oren te geloven toen hij naar bet nieuws luisterde. In drie achter- involgende nieuwsuitzendingen, jm 11.00 uur, 12.00 uur en 13.00 uur GMT (13,14 en 15.00 uur Nederland se tijd) werden de Afghanen gepre- sen voor hun strijd tegen de Russi- binnendringers. De Russische nieuwslezer Wladimir Danchey meldde om 11.00 uur GMT dat de bevolking van Afghanistan een steeds grotere rol speelt bij de verdediging van het Afghaanse grondgebied tegen de Russische be zetters. Op een vergadenng van (Af ghaanse) stamleiders is verklaard dat de activiteit vanaf Russisch grondgebied de veiligheid van het Afghaanse volk in gevaar brengt, aldus .de nieuwslezer. Een uur later las Danchey dezelfde tekst voor en bij de nieuwsuitzen ding van 13.00 uur GMT was de tekst wel enigszins veranderd, maar nog steeds werden de Russische troepen aangeduid als de agressors, in plaats van de anti communistische Afghaanse verzets strijders. In die uitzending zei Dan chey dat de Afghaanse bevolking een steeds grotere rol speelt bij de verdediging van haar land tegen 'bendes die infiltreren vanuit de Sowjet-Unie'. ..Volgens berichten uit Kaboel hebben stammen in de oostelijke provincies Nanghahar en <«Psloten bij de strijd tegen de Russische binnendrin gers", aldus Danchey. Een uur later las een ander het nieuws voor en werd weer melding gemaakt van het gebruikelijke Rus sische standpunt ten aanzien Afgha nistan. Een woordvoerder van radio- Moskou verklaarde dinsdag dat hel om een fout van Danchey ging. Hij gaf geen nadere bijzonderheden en zei niet of er maatregelen tegen de nieuwslezer zijn genomen. (Van onze Haagse redacteur) EN HAAG De Koninklijke Maatschappij de Schelde in Vlissingen is sinds dinsdagoch- nd een zelfstandig bedrijf. „De 'S' heeft nu RSV verlaten", zei bewindvoerder tnr F. Meeter nsdagochtend op het ministerie van economische zaken, waar zojuist het rijk en de lovincie de aandelen-KMS van RSV hadden overgenomen en de Schelde uit het ineenstor- nde RSV-rijk hadden losgeweekt, een operatie waarmee honderden miljoenen guldens zijn moeid. flicht deze week, maar in ieder tal vóór 1 juni zal de surséance van laling waarin de KMS nog verkeert i die echt zelfstandige activiteiten Icmmert, worden beëindigd en zul- talleen de 520 ontslagen herinneren ade weinig succesvolle jaren die in SV-verband zijn doorgebracht, „Met operatie is in ieder geval de ^gelegenheid van 3.300 man veilig steld". zei drs H, Leliveld, directeur- Kraal industrie, gisteren nadat hij sans minister Van Aardenne van aamische zaken zijn handtekening i gezet onder de overeenkomst irmee de aandelen aan rijk en mncie werden overgedragen. Voor ketelbouwsector volgt nog een irt besluit aandelen-KMS zijn in twee ver- illlende handen terecht gekomen: procent ervan wordt beheerd orde Zeeuwse stichting die is opge- ht om de financiële steunoperatie d 50 miljoen, die de provincie Zee- ad uitvoert, mogelijk te maken. De de aandelen gaat over naar stichting Marinebouw en Indus- öe Belangen Vlissingen. de stieh- die economische zaken heeft op- Et en die wordt bestuurd door de Nationale Investeringsbank. Leli- !d zei overigens te verwachten dat stichting de KMS-aandelen niet al te lang zal beheren; er is belangstel ling vanuit het bedrijfsleven, en hij verwacht over enkele maanden duide lijkheid. Tevredenheid Aan de kant van alle betrokkenen heerste dinsdag tevredenheid. Gede puteerde Barbe was verheugd over het feit dat bijna alle voorwaarden die de provincie heeft gesteld bij het realiseren van de '50 miljoen operatie' zijn vervuld: zo zijn, in tegenstelling tot de wensen van eco nomische zaken, de RSV-gieterij Mid delburg en RSV-Montage behouden gebleven. De provincie heeft daar voor elf miljoen beschikbaar gesteld: de overige 3!) miljoen vormen een deel van het werkkapitaal van de KMS. Ir. B C. G. Pröpper, groepsdirecteur van de Schelde, was vooral blij over het feit dat nu de weg uit de surseance kan worden ingeslagen (te denken valt aan de ketelorders op Taiwan, die liggen te wachten i én over de gekozen oplossing: de aandelentransactie in plaats van de activa-transactie. Barbé was met ongelukkig over de rol die de provincie op dit gebied heeft gespeeld en Propper is er verheugd over dat de Schelde op deze manier „in dezelfde vorm kan blijven bestaan als voor de BELFAST (RTR/UPL'AFP DPA) Een autobom is dinsdag ontploft voor een zwaar bewaakte politiepost in Belfast. Hierbij hebben zeker 15 mensen verwondingen opgelopen. Dit heeft de politie bekendgemaakt. De politie die slechts twee minuten van te voren was getipt, probeerde nog uit alle macht voorbijgangers te waarschuwen. Een stalen muur rond de post werd uit zijn voegen gerukt en door de kracht van de explosie tegen het gebouw geworpen Talrijke huizen in de omgeving liepen schade op Bewindvoerder Meeter op zijn beurt (Slot zie pagina 15 kolom 1) WASHINGTON (L'PI) De Amerikaanse president. Ro nald Reagan, heeft dinsdag in een artikel in het dagblad de Washington Post het congres opgeroepen fondsen voor de MX-raket goed te keuren in dienst van de vrede en om een eind te maken aan 'nucleaire verschrikking". Het zeldzame feit dat de presi dent een dagbladartikel schreef komt kort voor het Huis van Afgevaardigden en mogelijk ook de Senaat naar verwachting een besluit zal nemen over de vraag of bijna 1.5 miljard gulden be schikbaar zal worden gesteld voor het ontwerpen en de ont wikkeling van de strategische MX-raket en 170 miljoen voor proefvluchten met de nieuwe Amerikaanse intercontinenta le kernraket. Reagan riep op tot steun van beide partijen in het parle ment voor de MX-raket en noemde een stem ervoor een stem voor wapenbeperking. Volgens de president is de kwestie „een van de belang rijkste keuzes bij de wapenbe perking". „waar het congres ooit voor zal staan'„Nu het uur van de stemming nadert, is de keuze voor het voltallige congres duidelijk: „een stem voor de MX is een stem voor wat wij allen hier en onder onze vrienden overzee voor ons nageslacht willen, vrede, veiligheid, aanzienlijke wa penbeperking en een einde maken aan de nucleaire ver schrikking". aldus de Ameri kaanse president. „Voor dit edele doel, beloof ik u nauw samen te werken met het Con gres om te komen tot beper king afbraak van de kemwapenarsenalen". schreef Reagan. Gedeputeerde R C E. Barbê tekent op hel ministerie van economische zaken in Den Haag de overeenkomst over de overdracht van de KMS-aandelen Links van hem zit de directeur-generaal industrie van dal ministerie, drs H. Leliveld en rechts Schelde-directeur ir B.C.G. Propper. De handtekeningen werden gezet onder toeziend oog van de Rotterdamse notaris mr Voogd. OPNIEUW TEKENEN RENTESTIJGING AMSTERDAM (ANP) - De hypo theekrente in ons land is verder aan het stijgen. De Westland- Utrecht Hypotheekbank heeft dinsdag haar tarieven met 0.3 pet verhoogd. De basisrente voor een standaardhypothcek voor twee jaar vast bedraagt thans 8,9 pet (was 8,6 pet). Voor een tophypotheek voor twee jaar vast rekent de bank nu een tarief van 9.4 pet en voor een hypotheek met gemeentegarantie 8.7 pet. Voor hypotheken voor vijf tot tien jaar vast geldt een basis rente van 9.4 pet en voor hypothe ken voor 11 tot 15 jaar vast een basisrente van 9.6 pet De maatregel houdt, aldus een woordvoerder van de bank. ver band met de rentestijging op de kapitaalmarkt. Vooral het misluk ken van de jongste 8.25 pet staats lening, die tegen 99 pet maar f 800 min opbracht, gaf hiertoe aanlei-. ding. De bank is vorige week niet gelijk met de aanpassing van haar tarieven gekomen om de zaak nog even aan te kijken. „Het is nog altijd geen rozegeur en maneschijn in de woningmarkt'.Dinsdag is toch echter tot de verhoging beslo ten. De woordvoerder durfde geen uitspraak te doen over de gevolgen van de rentestijging op de woning markt. Ook de FGH Hypotheekbank heelt tot een verhoging besloten De ta rieven varieren thans tussen 9.3 pet voor een hypotheek met gemeente garantie tot 9,65 pet voort een tophypotheek. Spaarbrieven De stijging van de rente in ons land uitte zich dinsdag ook in de afgifte- prijzen van de bank- en spaarbrie ven. De afgifteprijzen voor dit ren tedragende papier zijn verlaagd, waardoor het effectieve rendement is toegenomen tot ca. 8.75 pet. Zo heeft de Amro Bank heeft de afgiftekoers van haar 7,25 pet spaarbrieven 1983-89 en van de 9 pet spaarbrieven 1982-88 verlaagd tot 93,2 pet resp. 105.9 pet waarin de opgelopen rente van f 8,06 sinds 15 april 1983 resp van f 47,75 sinds 15 november 1982 is begrepen. Het effectieve rendement op beide le ningen komt hierdoor op 8,75 pet. De bank verlaagt eveneens de afgif tekoers van de 9 pet bankbrieven 1982 per 19865-90 tot 101 pet. waar door het effectieve rendement ook op 8.75 pet komt. Ook ABN. NMB cn Bank Mees en Hope hebben de afgifteprijzen voor hun bank- en spaarbrieven verlaagd, zodat het effectieve ren dement op ca. 8,75 pet uitkomt. BRASILIA (ANP) Het Braziliaanse staatshoofd generaal Joao Figueire- do heeft het Surinaamse bewind la ten weten dat ieder land 'onafhanke lijk zijn eigen ontwikkeling mag kie zen zonder welke inmenging van bui ten af dan ook". De Braziliaanse president reageerde aldus op de toe spraak van de Surinaamse premier Errol Alibux, die fel uitviel tegen de 'voortdurende en kwaadaardige cam pagne om de Surinaamse revolutie te doen mislukken". De Surinaamse regeringsleider zei tij dens een gezamenlijke lunch op het Braziliaanse ministerie van buiten landse zaken, dat Suriname in het verleden leed onder een 'hard kolo niaal systeem, wat het land verhinder de zich economisch te ontwikkelen". Het Braziliaanse staatshoofd verze kerde in zijn toespraak dat Brazilië bereid is nauw samen te werken met Suriname. Met name noemde hij sa menwerking op het gebied van mijn onderzoek. de telefoonverbindingen, de bouw en het ontwerpen van auto wegen en waterkrachtcentrales als mede samenwerking op het gebied van het tot stand brengen van lucht en scheepvaartverbindingen tussen Suriname en Brazilië. Op 28 mei zullen premier Lubbers en minister van buitenlandse zaken Van den Broek, die een reis naar de Neder landse Antillen en Latijnsamerikaan- se landen maken, voor een bezoek in Brazilië aankomen. m Advertenties De advertentie-inkomsten bij de Perscombinatie zijn in 1982 verder teruggelopen. De hoofddirectie ziet op korte termijn hienn geen veran dering optreden Het verlies van de Perscombinatie bedroeg vorig jaar 3.6 miljoen gulden. (PAGINA 7) Schrijvers Piet Schrijvers staat in de komen de twee seizoenen bij FC Gronin gen onder de lat. De transfervrije doelman van Ajax tekende gister middag in Zeist het contract. Schrijvers was aanvankelijk van plan zijn laatste voetbaljaren in Canada te slijten, maar hij zag daar later vanaf. Het was al langer bekend dat Schrijvers na negen jaar Ajax zou verlaten. FC Groningen bleek tij dens de onderhandelingen het bes te alternatief te zijn voor de 36- jarige doelman. Schrijvers neemt bij Groningen de plaats in van Johan Tukker. (PAGINA 19) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Varia: 9. Provincie: 11, 13, 15 en 17. Sport: 19. Visseizoen Op 28 mei begint het nieuwe vissei zoen. maar de echte hengelaar is al maanden met de voorbereiding bezig. Observaties tijdens wande lingen langs de waterkant en denkwerkin de luie stoel thuis moeten succesvolle vangsten ga randeren. (PAGINA 9) Rampjaar Door de vele regenval dreigt dit jaar voor de landbouwers een rampjaar te worden. Minister Braks van landbouw en visserij zal vandaag een bezoek brengen aan twee Zeeuws-Vlaamse agrarische bedrijven, om zich op de hoogte te stellen van de ernst van de toe stand. (PAGINA 11) PARIJS (UPI) Een groep Franse studenten is dinsdag in Parijs op nieuw slaags geraakt met de politie. Duizenden van hen waren met docen ten uit heel Frankrijk gekomen en in vier verschillende groepen de stad binnen getrokken om te belogen te gen de omstreden wet op de hervor ming van het universitaire onder wijs, terwijl in het parlement de debatten daarover begonnen. Er ontstonden ongeregeldheden toen een groepje studenten een resolutie aan wilde bieden. Ook in andere Franse steden betoog den studenten. Bij het parlementsgebouw in Parijs ontruimde de politie later met water kanon, traangas en de wapenstok het grote plein waar zich enige duizenden betogers hadden verzameld. Nadat zij op deze wijze waren ver spreid richtten de studenten barrica des op met bouwmaterialen De barri cades slaken zij in brand Het wetsontwerp zal naar wordt ver wacht na enige dagen van debatten in stemming worden gebracht. Geweld in Zuid-Afrika T""\e bomaanslag in Preto- [\3Tl l-sria en de vrijwel meteen daarop gevolgde represaille- J aanval van de Zuidafrikaan- se luchtmacht op veronder stelde bases van het ANC (African National Congres, het zwarte verzet) in de Mozambiquaanse hoofdstad Ma puto luidt een nieuwe, en gevaarlijke, fase in van de strijd tussen blank en zwart in Zuid-Afrika. Door de bom aanslag in Pretoria geeft het zwarte verzet blijk van een veranderende taktiek. Tientallen jaren lang is ge tracht met vreedzame middelen ver andering te brengen in het gehate stelsel van rassenscheiding. Het ge volg is slechts geweest, dat de blanke regering de zwarte bevolking aan toe nemende vervolging en onderdruk king heeft blootgesteld. Na de aansla gen van het ANC op installaties en gebouwen in de afgelopen maanden, is voor het verzet thans de fase aange broken van toeslaan-zonder-onder- scheid. De totale oorlog is (nog) ver weg de blanke minderheid houdt het land stevig onder controle maar dat het geweld in Zuid-en Zuidelijk- Afrika de komende tijd zal toenemen, is een zekerheid. Pretoria en Maputo zijn een symptoom van een niet meer te keren proces. Het ANC is met de bomaanslag in Pretoria verder ge gaan dan ooit: voor het eerst vielen slachtoffers onder onschuldige bur gers blanke en zwarte voorbijgan gers zodat in dit opzicht van een escalatie kan worden gesproken. Het moet al ver zijn gekomen met het zwarte verzet, dat het naar dergelijke grove middelen grijpt, die gewoonlijk het handelsmerk zijn van terroristen. Die constatering geeft tegelijkertijd aan hoe wanhopig de zwarten zijn en hoe weinig uitzicht zij hebben op ook maar de genngste verandering. Bom aanslagen als die in Pretoria zijn niet goed te praten. Daar kan geen misver stand over bestaan. Geweld lokt te gengeweld uit, waarvan het eind én het leed niet is te overzien. Het is een prijs die té hoog is. Wat is de positie van de Zuidafri- kaanse regering in dit lugubere spel van losgebroken krachten, die met of nauwelijks meer te beteugelen zijn? Door haar politiek van rassen scheiding en het ontzeggen van fun damentele rechten aan de zwarte meerderheid heeft de Zuidafrikaanse regering zichzelf buiten de internatio nale gemeenschap geplaatst. De poli tieke onderdrukking niet alleen van zwarten, maar ook van hervor mingsgezinde blanken is de hoek steen van het regeringsbeleid. Tegen over de omringende onafhankelijke zwarte staten voert de Zuidafrikaanse regering een politiek van destabilisa tie en intimidatie, teneinde deze sta ten te dwingen elke vorm van steun aan het zwarte verzet in Zuid-Afrika te stoppen. Militaire acties en econo mische sancties tegen die landen vor men de kern van deze verwerpelijke politiek. Het heeft alles te maken met een toenemend onbehagen in rege ringskring. Naarmate de druk van binnen, maar vooral van buiten op het apartheidsstelsel toeneemt, gaat 'Pre toria' de zetel van de Zuidafrikaanse regering) over tot het tegenoffensief, waarbij weinig selectief wordt opge treden. Zuid-Afrika, althans het blan ke establishment, voert meer en meer een strijd om het naakte bestaan. De zwarten eisen niets meer en niets minder dan een volledige democrati sering van de samenleving, die een eind moet maken aan de alleenheer schappij van de blanke minderheid De botsing tussen deze twee belan gen. die twee totaal verschillende vi sies vertegenwoordigen, ligt aan de basis van het geweld iri Zuid-Afrika De vergeldingsaanval van de Zuid afrikaanse luchtmacht op Mapu to is buiten alle proporties Het ging volgens Pretoria om guerrilla-bases van het ANC en om een raketbasis van het leger van Mozambique. Vol strekt onwaar, berichtte gisteren een correspondent van de onafhankelijke Engelse BBC in Mozambique Vol gens hem en hij was ter plekke is in het gebombardeerde gebied geen enkele basis te vinden. Wél of geen basis. Zuid-Afrika schond opnieuw de internationale wet. Geen enkel res pect voor het vrije en onafhankelijke buurland Mozambique, op welks grondgebied anti-regeringsgezinde groeperingen zo royaal met Zuidafri kaanse wapens worden gesteund, Zuid-Afrika buit zijn militair over wicht op zijn zwakke buurlanden vol ledig uit. Dat past geheel in de strate gie van een voorwaarts gerichte ver dediging. De geweldslijn Pretoria- Maputo maakt pijnlijk duidelijk, dat Zuid-Afrika eigen onrecht de weige ring om de zwarten in de macht te laten delen afwentelt op de zwarte buurlanden, die niet in staat zijn om militair iets terug te doen- Als Zuid- Afrika op deze wijze doorgaat roept het krachten op. die op den duur met meer zijn te keren Dim Negen gewonden bij aanrijding Zl.'IDWOLDE (ANP) Bij een onge luk op Rijksweg 36 bij het Drentse Zuidwolde zijn dinsdag negen perso nen. onder wie zeven kinderen in leeftijd variërend van drie tot tw aalf jaar. gewond geraakt, sommigen zijn er volgens de politie zeer ernstig aan toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1