ZEELAND" inister vandaag naar latte landbouwbedrijven Uiterlijk over twee jaar zekerheid Baalhoekkanaal t 'lan voor 'zwemparadijs' in Bruinisse Locomotief defect na botsing met koeien Bij PZEM weer 20 schoolverlaters PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT \IIJ BEZOEK AAN ZEEUWSCH- VLAANDEREN ANTWERPSE SCHEPEN HUYGHEBAERT: Vrouw gewond bij aanrijding r PAGINA 11 WOENSDAG 25 MEI 1983 INISSE Recradelta Bruinisse heeft een plan gelanceerd voor de bouw Ju een 'zwem- en speelparadijs' op het dagrecreatieterrein bij het recrealie- _ect Aquadelta. Recradelta, een (familie)-vennootschap onder firma, Üoiteert sedert zeven jaar, los van Aquadelta, maar direct bij de pgalow- en caravanparken allerlei toeristische openluchtattracties zoals •rfietsen, speeltuin, motorbootvijver, roeien, zonneweiden en mini-golf. £tde bouw van het 'zwem- en speelparadijs' in dit dagrecreatiegebied van 5 zes hectare, zal zo'n tien miljoen gulden gemoeid zijn. gens procuratiehouder I. Spitters heeft Recradelta voor het van de grond Igen van het nieuwe project een rijksbijdrage van drie miljoen gulden en antstelling voor eveneens drie miljoen aangevraagd bij het ministerie van jmomische zaken. Verder is een verzoek ingediend voor het verkrijgen van 6bijdrage van twee miljoen gulden uit het werkgelegenheidsfonds van de lforlncie Zeeland. Spitters deelt in dit verband mee, dat het recreatieproject tenminste zo'n vijftig nieuwe blijvende arbeidsplaatsen kan gaan opleveren. Ook is het de bedoeling bij de bouw zoveel mogelijk Zeeuwse bedrijven in te schakelen. Uitgangspunt is. nog voor de komende winter, zo mogelijk in september, met de eigenlijke bouw te beginnen Subtropisch De bouw van het 'zwem- en speelparadijs' beslaat een oppervlakte van zesduizend vierkante meter. Volgens Spitters moet de attractie een 'subtropi sche sfeer' gaan vertonen De bedoeling is dat de mensen zich er de hele dag kunnen vermaken en het plan voorziet daarin met bruiskruiden- en wisselba den, sauna's, zonnebanken, zwembad, kinderopvang, restaurant, binnen- en buitenterrassen, bowlingbanen en twee dansvloeren. Een toegangskaartje voor een volwassene moet 20.- gaan kosten, voor kinderen wordt de dagprijs 15.-. 1HOONDIJKE - Minister ir G. Braks zal vandaag (woensdag) van zijn bezoek aan de tierende rijksmiddelbare agrarische school en de landbouwpraktijkschool Prins Willem Schoondijke gebruik maken om ook een kijkje te nemen bij twee agrarische bedrijven in toondijke en Biervliet. De minister van landbouw en visserij is ernstig bezorgd over de rolgen van de uitzonderlijk slechte weersomstandigheden voor de Nederlandse landbouw, deze gevolgen wil hij zich bij zijn bezoek, wellicht in gezelschap van de Zeeuwse nissaris van de koningin dr C. Boertien, aan de West-Zeeuws-Vlaamse bedrijven op de igte stellen. de klimatologische omstandighe- i zich niet snel ten goede keren, rziet de minister voor veel betrok- in de landbouw rampzalige n. zo liet hij dinsdagavond in "e Kamer weten tijdens over- de vaste commissie voor douw en visserij. Hij had het in Brussel bereikte akkoord over de landbouwprijzen positief beoordeeld, zei hij, in de veronderstelling dat deze ramp zich niet zou voltrekken. Pas in een later stadium van het jaar zal de invloed van het slechte weer kunnen worden beoordeeld en vertaald naar Europa en het gemeenschappelijk landbouwbeleid, meende de minister, die vanmiddag om half drie verwacht wordt in Schoondijke. Voordien zal hij evenwel een bezoek brengen aan de 'twee landbouwbedrijven. De Friese Maatschappij van Land- ANDERHALF UUR VERTRAAGD bouw heeft berekend dat het natte voorjaar de landbouw in deze provin cie tot nu toe een schadepost tussen de 240 en 250 miljoen gulden heeft opoeleverd. Dit is een gevolg van de te verwachten mindere opbrengst van de pootaardappels, de mindere sui keropbrengst van de bieten en van het feit dat de wintergranen al geel worden en men met zaaidata in de knel komt. In de veehouderij zit men met het probleem dat het gras niet gemaaid kan worden, wat daardoor slecht van kwaliteit wordt. Dit heeft vervolgens weer invloeden op de melkplas. Mr J. Oggel, algemeen secretaris van de ZLM, heeft dergelijke cijfers voor Zeeland niet voorhanden Bovendien meent hij dat deze moeilijk te geven zijn, daar de prijsontwikkeling niet is in te schatten. Iranaten gevonden Groede en Eede 10EDE Aan de Nieuwvlietseweg Groede is dinsdag een granaat imfcünden. In Eede, aan de Sarah rl lytsweg vond de explosievenoprui- ingsdienst na een tip dinsdag zes- in 4,5 centimeter granaten. Van- ag (woensdag) zullen de granaten PJ schadelijk gemaakt worden. n lakenkruis op ioning Oostburg !N 3STBURG In de nacht van andag op dinsdag is de woning van (vrouw S. aan de Brouwerijstraat in stburg voor de tweede maal dit ir beklad Met een spuitbus werd n hakenkruis en de tekst 'Tnx is h' aangebracht. aster ir G. Braks 's HEER ARENDSKER- KE - Twee op de spoor lijn wandelende koeien zijn dinsdagavond ter hoogte van Eindewege (nabij 's Heer Arends- kerke) gedood toen ze door de intercity Vlis- singen-Amsterdani wer den geschept. I)it ge beurde omstreeks 19.30 uur. Een derde op de rails lopende koe bleef ongedeerd. Door de aan rijding raakte de loco motief van de intercity defect en moest vervan gen worden Omdat er in Goes geen bedrijfsklare locomotief stond moest een exemplaar vanuit Vlissingen komen. Deze duwde vervolgens de stilstaande trein naar het slationsemplace- mcnt in Goes. De reizi gers liepen hierdoor on geveer anderhalf uur vertraging op. De trein richting Vlissingen kampte met een half uur vertraging. De koeien bleken eigen dom te zijn D. van E. uit 's Heer Arendskerke. De dieren waren losgebro ken. De gedode koeien vertegenwoordigde sa men een waarde van ruim drieduizend gul den. Nadat omstanders en twee agenten van de Goese gemeentepolitie vergeefse pogingen in het werk hadden gesteld de derde koe te vangen, bracht een Goese dierenarts uitkomst door het opgejaagde dier te verdoven. De koe kon vervolgens rustig naar de stal worden te ruggebracht. Hoeveel de schade aan de locomo tief bedraagt kon dins dagavond nog niet wor den vastgesteld Auto over de kop IJZENDIJKE In de nacht van maandag op dinsdag is de 21-jarige P. D uit Oostburg met zijn personenau to nabij het zwembad in IJzendijke uit de bocht gevlogen en over de kop geslagen De auto werd geheel ver nield D. liep een bloedneus op. In de voormalige schuur van gemeentewerken in Axel zijn 158 - vermoedelijk v opgeslagen Morgen - donderdag - is het kijkdag. i diefstal afkomstige - fietsen AXEL De rijkspolitie in Axel heeft opnieuw aanhoudingen ver richt in het onderzoek naar één van de grootste diefstallen van fietsen in de laatste jaren. Nadat vorige week al de 22-jarige Terneuzenaar J. C. werd gearresteerd, heeft de Axelse politie inmiddels ook aan gehouden de Terneuzenaars I. A. (14), Y. S. (18) en de Axelaars K. Y. (15) en A. Y. (18). Ze zijn na verhoor weer vrijgelaten. De vier hebben bekend in Axel en in Temeuzen zeker vijftien fietsen te hebben ontvreemd Eerder al had C. toegegeven 50 fietsen in Temeuzen en omgeving te hebben gestolen De politie heelt overigens in totaal 158 rijwielen in beslag genomen. Het is nog niet duidelijk of die alle van diefstal afkomstig zijn Het on derzoek is volgens een woordvoer der van de rijkspolitie in Axel nog niet afgerond. De fietsen werden vorige week aangetroffen bij een opkoper in Axel, wiens rol nog niet vaststaat. De 158 rijwielen zijn opgeslagen in de voormalige schuur van de dienst gemeentewerken aan de Singelweg in Axel Daar wordt donderdag i morgen i een kijkdag voor degenen van wie in 1982 en 1983 een fiets is ontvreemd De kijkdag is van 12 00 tot 20 00 uur De politie zal er overigens nauwge zet op toezien dat de rijwielen in handen van de rechtmatige eige naar terugkomen. „Mensen die den ken goedkoop aan een fiets te kun nen komen, zullen bedrogen uitko men", aldus een woordvoerder. De genen. die nog geen aangifte van diefstal van hun rijwiel hebben ge daan. kunnen dat donderdag bij de opslagplaats alsnog doen. Zij moe ten dan wel eerst alle kenmerken van hun rijwiel opgeven. De politiewoordvoerder „Er zit veel werk aan. maar het is ook dankbaar werk als je straks aan misschien zeventig mensen hun fiets kunt te ruggeven iVan c verslaggever) IJZENDIJKE Maandagavond om streeks kwart voor negen is de 60- jarige mevrouw R. E. L. uit Philippi ne in IJzendijke aangereden door een bromfiets, bestuurd door de 17-jarigc J. J. de L. uit Sint-Kruis. Mevrouw L. werd met kneuzingen per ambulance overgebracht naar msziekenhuis in Oosi- burg. Na behandeling kon ze weer huiswaarts keren. De aanrijding gebeurde toen De L. met nog een bromfietser, van wie de initialen bij de politie niet bekend waren, door eigen schuld ten val kwam Bij die val gleed de bromfiets van De L. tegen mevrouw L. aan. ANTWERPEN De gemeente Ant werpen moet uiterlijk over twee jaar weten of de aanleg van het Baal hoekkanaal al of niet doorgaat. Die korte verbinding tussen het Ant werpse Linkeroever-industriegebied en de Westerschelde zou rond 1987 aangelegd dienen te worden, als de tweede fase van de ontwikkeling van het industriegebied op de Linkeroe ver in gang wordt gezet. „Trouwens", zei de Antwerpse schepen voor de haven J. Huyghebaert dinsdag, "vóór Pijnlijk „En ik wil niet meer naar de schooltandarts. Die doet me altijd pijn." drensde Yolanda - en ze drensde net zolang tot haar moeder capituleerde en beloofde haar mee te nemen naar haar eigen tandarts. Yolanda blij. Haar moeder legde het haar tandarts tijdens het eerstvol gende bezoek, omstandig uit. „Ziet u. tot nu toe is ze door de schooltandarts geholpen. Maar dat gaat echt niet meer. Die man doet haar zo'n pijn. Kent waarschijnlijk zijn vak niet. want ze doet mets anders dan klagen over de pijn. die hij haar doet" ■En, om bijval, tot haar doch ter„Niet waar. Yolanda?" - Maar Yolanda was nergens meer te zien. - Die had de vlucht genomen. - De tandarts van haar moe der en de schooltandarts ble ken dezelfde te wezen. 1986-87 is er toch geen geld beschik baar". Mocht het Baalhoekkanaal er niet komen dan heeft Antwerpen nog een tweede mogelijkheid in petto om het industriegebied te ontsluiten een nieuwe zeesluis op Belgisch grondge bied, vlak onder Doel. Een - al gegra ven - dok zou dan verlengd moeten worden. Die mogelijkheid wordt mo menteel bestudeerd. De sluis bij Doel zou naast de al geraliseerde sluis bij Kallo de tweede ontsluiting zijn van het Linkeroevergebied. De studie richt zich op de beste locatie van de sluis. Ook een ontsluiting net boven het kemcentralepark Doel dus vlak onder het Verdronken Land van Saef- tinghe. behoort nog tot de mogelijk heden. De grond bij Doel is al groten deels 'onteigend' „Maar dat zou een noodoplossing zijn", benadrukte de Antwerpse sche pen van de Haven dinsdag tijdens een jaarlijkse pers bijeenkomst in het stadhuis. „We blijven de voorkeur geven aan het Baalhoekkanaal". De doorsteek bii Doel heeft voleens Huyghebaert nadelen op het nauti sche vlak. „Het is een erg moeilijk vaargebied'merkte hij op. De noodzaak van het Baalhoekkanaal hangt volgens hem nauw samen met de ontwikkeling van het industriege bied op de Antwerpse Linkeroever. „Het kanaal aanleggen alleen voor de industrie die er nu ligt. zou onzinnig zijn. Pas bij de realisering van de tweede ontwikkelingsfase krijgt het kanaal bestaansrecht". De studie van de bouw van een zee sluis bij Doel is volgens hem dan ook gekoppeld aan de mogelijkheden voor de exploitatie van het gebied op de Linkeroever „We zullen moeten af wachten hoe de vestiging op de Linke roever zich zal ontwikkelen. Het ziet er naar uit dat er minder industrie komt dan was voorzien" Om te weten waar de Antwerpse haven aan toe is. moet er volgens Huyghebaert "in 1S85 op z'n laatst" een besluit worden genomen over het Baalhoekkanaal. „Dat lijkt veel, maar die twee ïaar zijn zo voorbij. We hebben zeker nog één jaar nodig om onze eigen, interne problemen op te lossen Dan hebben we nog één jaar over voor onderhandelingen met Ne derland. Dat is erg weinig als je bedenkt dat dergelijke vergaderingen misschien ééns in de twee maanden worden gehouden". Aanwijzing Volgens de Zeeuwse gedeputeerde E. Maris-Koster ziet het er niet naar uit dat die termijn van twee jaar 'ge haald' zal worden. „De provincie heeft het Baalhoekkanaal uit heu streek plan geschrapt, dus onze zekerheid hebben ze in ieder geval al", zei ze dinsdag En ik heb sterke aanwijzin gen dat ook de minister niet zal overgaan tot het intekenen van het Baalhoekkanaal op de kaart „For meel wil het rijk niet hardop 'nee' zeggen tegen de Belgische plannen, maar van echte medewerking is tot op heden evenmin sprake geweest. Ma- risKoster verwacht dan ook niet dat er binnen twee jaar een duidelijke uitspraak zal liggen. Boer Bier ens uit Grijpskerke bekijkt samen met zijn dochtertje Car oliën de met onkruid begroeide, natte akkers. Het aanhoudende natte weer belooft een grote financiële strop te worden voor de land- en tuinbouw. MIDDELBURG - Bij de PZEM zullen - waar schijnlijk niet ingang van september - op nieuw 20 schoolverla ters worden aangesteld met een arbeidscon tract van 2 jaar. Daar toe heeft de raad van bestuur van het Zeeuw se energiebedrijf, op aandrang van het geor ganiseerd overleg, be sloten. Anderhalf jaar geleden stelde de PZEM voor het eerst een groep school verlaters <12) aan bij het bedrijf Denkbaar is. dat het aantal van twintig jongelui'zal worden uit gebreid tot 25: bekeken wordt namelijk of de schoolverlaters voor 32 •r week k„. worden benoemd De bedoeling is ook, dat een regeling wordt ge troffen. waarbij vla de PZEM de kosten be taald zullen worden van een opleiding aan de be- drljfsschool van ,De Schelde' voor 10 school verlaters. Daarover moeten nog nadere con crete afspraken worden gemaakt, liet een woord voerder van de PZEM desgevraagd weten. De werving van de school verlaters voor een twee jarig arbeidscontract bij de PZEM zal in samen werking met de arbeids- bureau's worden opge zet. Bij de PZEM ver klaarde men desge vraagd. dat er een „vrij grote kansis, dat het merendeel van de .eer ste lichting' schoolverla ters op arbeidscontract aan een .vaste' baan bin nen het bedrijf zal ko Zoals eerder gemeld: de mogelijkheid om projec ten voor schoolverlaters op te zetten is bij de PZEM aangekaart via het georganiseerd over leg Ze worden gefinan- cieerd door het geld van afloppingen en inhou dingen op de salarissen van het PZEM- personeel ervoor aan te leenden In salarisregi me valt de PZEM name lijk onder de bepalingen voor overheidsperso neel. Scheren J Huyghebaert

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11