ferst knoop doorhakken nver de kernraketten AARTSBISSCHOP EL SAL VADOR WIL EINDE STAA T VAN BELEG Aartsbisschop Tyrus door Druzen ontvoerd PZCfi 'De Stijl' bezegeld IJPELS: VOOR VERMINDERING ATOOMTAKEN PZC/ binnen-buitenland Canada wijst ex-nazi uit het weer Incidenten bij bijeenkomst SS-ers V erkiezingsad vertentie ;nAG 24 MEI 1983 Van onze parlementaire redactie) S HAAG Volgens VVD-leider Nijpels mag over vermindering van bestaande Nederland- fcernwapentaken pas een besluit worden genomen nadat de knoop is doorgehakt over de latsing van nieuwe kruisraketten. Voor de Tros-radio gaf hij zaterdag deze uitleg van het eerakkoord. „Dat heb ik altijd in mijn achterzak en ik houd me aan de uitvoering irvan". jels reageerde op een conflict in in Nederland en voor het tijdstip tabinet bij de voorbereiding van waarop die beslissing wordt geno- tb defensienota. Minister De Ruiter men". idefensie) wil, tegen de zin van Dat zou een besluit over kernwapen- M collega Van den Broek (CDA, taken vooruitlopend op dat over „j enlandse zaken) en de VVD- kruisraketten niet uitsluiten. Pre- i'j, mdslieden, in die defensienota mier Lubbers ie;J [«tellen vier of drie van de zes aire taken af te stoten. Over de ,ft(B «raketten zou een beslissing nog den aangehouden in afwachting onderhandelingsresultaten in Ge lijkt overigens wel degelijk moge- op basis van het regeerakkoord. [ain staat, na een pleidooi voor inging van de nucleaire ge- zeldwapens in de NAVO- iging ..Bestaande nuclaire ta- orden in afwachting van de in de nsienota te presenteren beleidsvi- vrijdag na afloop van het kabinetsberaad, dat er welis waar samenhang is, zoals ook Nijpels zegt, „maar dat we niet alles op alles kunnen laten wachten". Daarmee houdt hij de mogelijkheid van afzon derlijke beslissingen open. Minister De Ruiter zei zaterdag in een TORONTO (AFP) - Canada heeft za terdag de voormalige nazi Helmut Rauca (74), die ervan wordt beschul digd dat hij in de tweede wereldoor- |iringing van de nucleaire ge- log circa 11.000 joden uit Litouwen jfeveldwapens in de NAVO- heeft laten doden, op een vliegtuig naar de Duitse Bondsrepubliek gezet. Dit is van officiële zijde in Toronto vernomen. a ;ehandhaafd. Deze nota zal tevens Rauca was vorig jaar juni in zijn M «.nt zijn voor een beslissing over al woning in Toronto aangehouden Hij niet plaatsen van kruisraketten was in 1950 legaal Canada binnenge komen. In 1956 verkreeg hij de Cana- dpse nationaliteit. De Amerikaanse justitie heeft vrijdag de uitwijzing gelast van Karl Linnas, ex- commandant van het concentratie kamp in Tartoe (Estland). In 1981 was hem al hel Amerikaanse staatsbur gerschap ontnomen. Linnas was commandant van het con centratiekamp in Tartoe van 1941 tot 1943. In die periode heeft hij zich schuldig gemaakt aan het vervolger? van joden en andere gevangenen Te vens collaboreerde hij met de Duit sers als lid van de Estische garde interview met het dagblad Trouw dat de bewapemngsniveau's omlaag moe ten i ,.We hebben van alles te veel") en dat de verschillende soorten op hun bruikbaarheid moeten worden gezien. ..De mening van de NAVO-partners wordt (daarbij) ernstig overwogen, maar uiteindelijk is het toch een zaak van eigen verantwoordelijkheid en besluitvorming De finale besluitvor ming gebeurt in Den Haag en niet in Brussel of in Washington" Volgens Stef Dijkman, lid van de CDA-fractie op de linkervleugel, wordt de beslissing over de kruisra ketten bepalend voor het voortbe staan van het CDA. „Als de partij kiest voor plaatsing van de kruisra ketten. dan splijt het CDA, dan blaast het zichzelf op", aldus Dijkman zater dag in het VARA-programma In de Rooie Haan. Zelf zal Dijkman in dat geval de christen-democratische par tij verlaten, kondigde hij aan. <Van i tiet kunstredae- kleuren zijn grijs. rood, toond van Cornells van blauw en geel. Op de Eesteren en Theo tan avooruitzichten voor woensdag tot en Eterdag relden en af en toe wat regen, lemperatuur ongeveer 17 graden. gs- ^verwachting voor het Deltage- «j itoor 23 mei ■hi- fhet weer van de afgelopen pink- =n' iagen hoeven we niet te klagen. iü trdag was het nog weinig belo- ii Het regende langdurig en de te dagtemperatuur lag met amper 11 :m zo'n 5 graden onder het nor- in lettveau. Maar zondag en ook gis- 0} aklaarde het verrassend op. Het 1 a (droog en uit de overigens zwakke ■dl- cicas het redelijk behaaglijk. Ons lift apinksterweer staat in schrille te- lu- Helling tot dat in andere delen van na opa. Gisteren regende het bijvoor- :lu if langdurig en soms zwaar in ■eet Island. Een tweede zone met slecht vei t treffen wij aan in midden- en tjer i■Frankrijk. Ook in het Alpenge- S en noord-I talie is het met flinke ra en lage temperaturen weinig b Het Duitse storingsgebied 4 langzaam vanuit het oosten op ontwikkelt zich een vlak lage- ibied dat bij ons de wind naar noorden doet draaien Ook het 1gebied trekt van Duitsland ■ons land maar het ziet ernaar uit meeste regen ten oosten van ons \bant zal vallen. Niet veel zon dus en ook de temperatuur wil niet flink stijgen, want deze blijft teveer 14 graden steken en hel Hoor de soms vrij krachtige wind het noorden frisser aanvoelen, /.ntzichten voor woensdag: nog echte bestendiging in hel weerk. telend bewolkt met aanhoudende op een regenachtige periode lelijke wind doorgaans matig, irsoms vnj krachtig en geen ver dring in het temperatuursverloop. De Nederlandse PTT geeft op 21 juni twee bijzondere postzegels uil die zijn gewijd aan de beweging 'De Stijl'. 'De Stijl' is een in Nederland ontstane stroming clie in de periode 1917 tot 1931 een stempel drukte op de ontwikkelingen in de moderne kunst. De ze gels zijn ontworpen door professor Wim Crouwel te Amsterdam Op de ze gel van 50 cent is het schilderij 'Compositie 1922' van Piet Mon driaan afgebeeld. De zegel van 65 cent wordt Doesburg Bij deze zegel de coiitra-constructie zijn de kleuren rood. 1tekening1 'Maison Par- grijs. geel. blauw en ticulière' uit 1923 ge- zwart. Grote hasj- en heroïnevangst ROTTERDAM (ANP) De Rotter, damse douane en politie hebben maandag in de Laurenshaven aan boord van het Marokkaans vracht schip 'Sidi Daoui' 260 kilogram hasj in beslag genomen. Drie bemannings leden met de Marokkaanse nationali teit zijn gearresteerd. De opsporings dienst van de douane heeft dit maan dag meegedeeld. De partij hasj heeft volgens de douane een groothandelswaarde van 1.3 mil joen gulden In de straathandel brengt het spul een veelvoud op, De zoekactie aan boord van de Sidi Da oui werd maandag voortgezet. Een onderzoek aan boort van het in de Maashaven liggende Pakistaanse vrachtschip 'Ohrmazd' leidde zater dag tot een vondst van drie kilogram heroine met een groothandelswaarde van 300 000 gulden Daarbij werden twee opvarenden aangehouden De politie van Hamburg had toen het schip daar vorige week in de haven lag, al enkele opvarenden in de kraag gegrepen, omdat zij bij een heroïne zaak betrokken zouden zijn geweest noord 4 tot 5, soms later 6 Beau- ticht, goed: temperatuur kustwa- nlim 11 graden; afwijking water en een geringe verhoging van ile decimeters, maximum golf- ?le monding Scheldes: ruim een meter zeegang tijdens hoog wa- ZON EN MAAN BAD HERFELD (DPA) In het Westduilse Bad Herfeld is het zaterdag tot incidenten gekomen naar aanleiding van een tweedaagse reünie van oud- strijders van de SS die jaarlijks met pinksteren in deze badplaats in de deelstaat Hessen wordt gehou den. Het kwam tot botsingen tussen ongeveer 5.000 overwe gend linkse demonstranten die tegen de nazi bijeenkomst protesteerden, en groepjes neo-nazi's en de politie, die probeerde de twee groepen uit elkaar te houden. Er werden twee linkse begtogers aangehouden en er vielen vijf gewonden. De christen-democratische burgemeester van Bad Her feld. Hartmut Boehmer, heeft gezegd dat hij de verhuur van de Stadthalle niet kon weigeren, omdat de vereni ging van oud-SS-ers niet verboden is Vorig jaar was Boehmer eregast op de reünie. De protesten in en buiten de Bondsrepubliek tegen de jaarlijkse bijeen komst worden steeds heftiger. Aan de reume nemen dit jaar ongeveer 350 voormalige leden van de Waffen-SS deel. Hun bijeenkomsten hebben een besloten karak ter. Aan de protestdemonstratie namen ook groepen Nederlanders deel Beschermd door politieagenten konden zaterdag jonge nazi's hun bekende groet brengen en leuzen uiten Het 'Actiefront van Nationaal Socialisten' met hun leider Michael Kuehnen )2e v. r.) verklaarde zich bereid 'voor de eer van de Waffen SS aan te treden'. FRANKFURT (DPAUPIl - Een straaljager van de Canadese luchtmacht die deel uitmaakte van een demonstratieteam is zondag neergestort op een Ame rikaanse luchtmachtbasis bij Frankfurt in de Bonds republiek. Er zijn zes mensen om het leven gekomen. Naar de politie meedeelde vond het ongeluk plaats tijdens een demonstratie van de Canadese luchtmacht Op de basis, die een open dag hield, was een half miljoen bezoekers aanwezig Volgens een woordvoer der yan de Amerikaanse luchtmacht wist de piloot van het toestel een Starfighter zich met zijn schiet stoel in veiligheid te brengen. Hij liep verwondingen op en wordt in het ziekenhuis behandeld Het vliegtuig stortte enkele kilometers vanaf de Amerikaanse lucht machtbasis neer in het bosgebied in de buurt van een drukke weg op geparkeerd staande auto's. Vijf wagens brandden uit, ongeveer veertig auto s werden bescha digd door rondvliegende wrakstukken. Drie van de slachtoffers waren inzittenden uit een auto, de dne anderen werden gedood door de wrakstukken. Enkele andere "mensen liepen verwondingen op. NIEUWE GEVECHTEN ROND BEIROET BEIROET (REUTER UPI) Militante Druzen in Libanon ontvoerden maandag de christelijke aartsbisschop van Tyrus Yousef Al Khoury, zijn chauffeur en een priester en hielden hen enige tijd vast in hun bolwerk Shweifat. Het gebeurde bij Khalde ten zuiden van Beiroet op de grote, onder Israëlische controle staande, weg langs de kust. Kort daarvoor was het tot een ge vecht gekomen tussen gewapende Druzen en Libanese militairen Daar bij werden handgranaten gegooid naar naburige stellingen van Ameri kaanse mariniers van de internationa le vredesmacht. De ontvoering van de hoogste maroni- tisch-christelijk kerkelijke ambtsdra ger door de Druzen. die een op de geheimzinnigheid gestelde moham medaanse sekte vormen, had aanvan kelijk de dreiging ingehouden van sektarische geweldpleging, die in het pmksterweekeinde aan 23 mensen het leven heeft gekost Vijf officieren, die zaterdag door het centraal comité van de PLO- organisatie El Fatach 'ter beschik king' werden gesteld van Yasser Ara fat. zijn uit hun functie ontheven. De maatregel is kennelijk bedoeld om de rebellerende officieren te isoleren Hun grieven betroffen vooral de be noeming door PLO-leider Arafat van een aantal 'onpopulaire' officieren op Evenhuis sluit scheuring CDA niet uit HILVERSUM (ANP) Waarnemend fractievoorzitter van de VVD in de tweede kamer, Albert Jan Evenhuis, heeft maandag voor Veronica nieuwsradio gewaarschuwd vooreen afsplitsing binnen de CDA-fractie. Volgens Evenhuis vertoont de huidige situatie binnen de CDA-fractie in de tweede kamer gelijkenis met de situa tie in 1968. toen drie ontevreden KVP- ers uit de fractie stapten en de onaf hankelijke groep Aarden vormden De groep Aarden trad later toe tot de fractie van de PPR Vorige week waar schuwde partijbestuurslid Willem Aantjes in een interview in het week blad De Tijd ook al voor een scheu ring binnen hel CDA Evenhuis meent dat evenals toen de rede bij een aantal CDA-ers, met name Dijkman en Scholten. weg is De klemtoon wordt gelegd op het eigen standpunt en de wil om tot overeenstemmine te ko men met de eigen fracwv. nagenoeg afwezig Het consequent doordrijven van de eigen wil kan in de politiek niet", aldus Evenhuis. „Dat kan nooit goedgaan. De kans op een afsplitsing is dan ook zeker aanwezig", zo zei hij Dijkman mocht vorige week van zijn fractie geen woordvoerder zijn bij het debat over de voorjaarsnota, waar ook de volkshuisvestlngsproblema- tiek aan de orde kwam Dijkman en Schollen gaven donderdagavond in een verklaring te kennen de gevolgen van het volkshuisvestigingsbeleid van staatssecretaris Brokx met voor hun rekening te kunnen nemen. Bei den stemden (samen met de vroegere loyalisten Buikema en Faber) voor een motie van PvdA-fractievoorzitter Den Uyl waarin het kabinet verzocht werd af te zien van de kortingen op minimumloon en sociale uitkeringen per 1 oktober. De motie haalde het echter met. sleutelposities in de Bekaa-vallei. De rebellen eisten intrekking van die benoemingen PLO-leider Yasser Arafat beschuldig de 'Arabische regimes' er zondag van aan te zetten tot de opstand van de dissidente officieren in Libanon. Hij noemde echter geen namen van Ara bische landen. Verder onderstreepte Arafat dat die rebellie de Palestijnse bevrijdingsorganisatie niet aan het wankelen zal brengen. Staking studenten De medische studenten in Frankrijk hebben beslo ten hun staking van drie maanden te: beeindigen. In Rouen stemden de studenten vrijdagavond in met con cessies van de regering en besloten deze week weer aan het werk te gaan Tijdens de staking bezetten de stu denten monumenten als de Eiffelto ren. drongen het internationale film festival in Cannes binnen en organi seerden massale protestmarsen Stu denten in andere faculteiten zetten hun acties tegen een wetsvoorstel LONDEN 1REUTER UPI) Met het oog op de aanstaande parle mentsverkiezingen pro beert de conservatieve partij van Engeland de stemmen te winnen van de niet-blanke gemeen schap in Engeland Maar de advertentie die zij daartoe maandag in verscheidene op etni sche groeperingen ge richte bladen zette, is de partij op harde kritiek komen te staan van de Labourpartijde allian tie van liberalen en so ciaal-democraten en ook van enkele etntsche leiders. De advertentie werd vernederend en beledigend genoemd voor de naar schatting 2.5 miljoen niet-blanken De advertentie toonde een goedgeklede zwarte Daaronder stond de tekst 'Labour noemt hem zwart, tories con servatieven) noemen hem Brits' In bladen ge richt op andere minder heden was zowel de tekst als de afbeelding aangepast. Labour-leider Michael Foot noemde de adver tentie vernederend, vooral omdat lnj afkom stig is van een partij, die naar hij zei. racistische wetgeving op het staats burgerschap heeft geïn troduceerd Rabi Mar tins. voorzitter van een 10.000 leden tellende vereniging van Indiërs vond de adt ertentie 'een duidelijke belediging voor ome intelligentie' De conservatieve minis ter van binnenlandse zaken verdedigde de ad vertentie. Hij noemde haar een poging aan te tonen dat iedereen in Engeland gelijke rech ten heeft, ongeacht zijn kleur 20.46 202 21.18 214 21 28 161 21 39 233 21.52 181 22.07 207 21.58 180 SAN SALVADOR (l'PI AFP) - Aarts bisschop Arturo Rivera y Damas van El Salvador heeft gepleit voor beëin diging van een decreet inzake de staat van beleg dat de militairen toestaat honderden mensen gevan gen te zetten op verdenking dat zij links zijn. In zijn zondagse preek zei hij dat een op 5 mei aanvaard programma voor amnestie tot beëindiging van de staat van beleg in het land niet werkt omdat er een decreet van kracht blijft dat het leger onbeperkte bevoegdheid geeft particuliere burgers te arreste ren. De R -K Kerk van El Salvador heeft in de afgelopen week 87 doden geregistreerd en 43 mensen werden gevangen genomen. Bij botsingen tussen Peruaanse vei ligheidstroepen en guerrillastrijders in de nacht van zaterdag op zondag zijn in de zuidelijke provincie Ayacu- cho ongeveer 70 guerrillastrijders van maoïstische organisatie Sendero Luminoso (lichtend pad) omgeko men. Dit heelt de politie In Ayacocho zon dag meegedeeld Bi, d>/r botsing in het dorpje Saccsamarca weiden twee politieagenten gewond Zondag zijn bij drie aanvallen van guerrillastrij ders op verschillende plaatsen in de provincie volgens de politie 35 men sen omgekomen De militaire autori teiten meldden dat bij gevechten in de week van 15 tot 21 mei 213 mensen zijn omgekomen. Veertig vakbonden in Chili hebben een overkoepelende nationale orga nisatie opgericht met het doel toe komstige acties beter te kunnen coör dineren. De eenheid van de vakbonden maakt het mogelijk een krachtiger oppositie tegen het regime te voeren Dit heb ben leiders van de nieuwe nationale organisatie bekendgemaakt. De Argentijnse dissident en Nobel- prfiswinnaar voor de vrede, Adolfo Perez Esquivel heeft zondag de hon gerstaking beëindigd die hij op 10 mei met vier anderen was begonnen Be doeling was het militaire bewind meer bijzonderheden af te dwingen over de duizenden mensen die ir. de jaren zeventig verdwenen toen oorlog werd gevoerd tegen linkse opstandelingen Ongeveer 40.000 mensen hebben dit weekeinde een protesttocht gehou den door het centrum van de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires. Zij protesteerden tegen het doodschie ten van een Peronistische leider en tegen de recente verklaring van het militaire bewind dat de duizenden vermiste Argentijnen als dood moe ten worden beschouwd. Directie: K Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie. M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen. Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144. Middelburg. Markt 51. 4331 IK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel.(01100)16140. Terneuzen; Nleuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag 1 m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag jm vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie. (01184) 63533 Advertentie-afdeling (01186) 1584. s-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (011841 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 61.20; franco per post 72,-, per maand 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet btw Postrek. nr 3754316, t.n.v PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17.55; ingezonden mededelingen 2 Vj x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3