zeeland: eugd en Muziek dringt aan )p voortzetting van subsidie Scholen van Kloosterzande krijgen een microcomputer Brand Middelburgse winkel aangestoken Eyersdijk wil meer marechaussee zien IEELD TEKORTEN STERK VERTEKEND i Bestuurder verdwenen na botsing lurgemeester ipent nieuw Jusstation siiGoes Gewonde bij steekpartij op schip Tholen EERSTE IN PROVINCIE J! ZATERDAG 21 MEI 1983 PAGINA 7 ïilDDELBURG Jeugd en Muziek Zeeland heeft er in een brief aan de provinciale staten op ugedrongen, dat de subsidiëring door de provincie wordt voortgezet. De organisatie vraagt te staten de kans te geven om het beleid zo te voeren, dat „bij een gezonde boekhouding de mieuwing in het Zeeuwse culturele leven blijft gediend". brief aan de staten, die op 27 i over de situatie bij Jeugd en Rn jeit spreken, juicht J en M het toe. il bet dagelijks bestuur van de pro- i de een deel van de activiteiten van arganisatie wil handhaven. J en M 2! at zich ook ingenomen met het ■S (stel het tekort te saneren. Men jK njft vervolgens: „In dat licht ver- X)ï at het ons, dat het voorstel tevens X)1 ©et In de beëindiging van de sidle per 27 mei en het overnemen i de bezittingen van Jeugd en ra 3fk"- gd en Muziek voorziet, dat activi- p ai verloren zullen gaan als de m inisatie daarvan elders wordt on- 1 gebracht Volgens het voorstel van tputeerde staten zou de Zeeuwse 1 larele Raad die organisatie op moeten nemen. a ilopen fc brief duidt Jeugd en Muziek ook top welke manier men de tekor- uil inlopen. Zowel voorzitter N. tan den Boezem als manager A. 't Veer stelden vrijdag in een 1 dichting, dat Jeugd en Muziek niet ÏJj 62,436,70 aan tekorten heeft, zoals de Nederlandse Accountants Maat schap heeft berekend, maar een be drag van tussen de zestig en de zeventigduizend gulden. Zij gaven aan. dat de subsidiegevers mondeling en schriftelijk toezeggin gen hebben gedaan, die nog moeten worden nagekomen. Als dat gebeurd Louis Andriessen ...zorgwekkend... Geoffrey Madge ...enorm verlies... a iiristenseizoen in 4 nesse gaat open SESSE - Ter opening van het mseizoen geeft het fanfare- 'Luctor et Emergo' vanavond jêrdag) een concert in de muziek Renesse. Onder leiding van J m brengt het korps een geva- programma met onder meer J^pdaire nummers. Het concert be- om 20 00 uur. «initiatief van de evenementen- missie van de VW is er vanmid- *-7an twee tot vijf uur een terras- jconcert in Renesse, waarvoor een .«sfcrenkapel uit Oud-Beijerland zorg dragen iINGEN - Even vöör midder- •\-jzht vrijdaq is een noq onbekende lomobilist met zijn auto in de heldestraat in Vlissingen teqen j' d boom gereden. Toen de politie i, riveerde was de bestuurder van de heel vernielde auto spoorloos ver- fa OES Het nieuwe busstation voor al AMZ en de ZWN in het Goese r» Ulionsgebied zal zaterdag 28 mei gtf Ricieel worden geopend. Burge- wster mr W. Blanken verricht om 138 uur de handeling die daar aan te is komt. gelegenheid van de opening zal op Kterrein, dat naast het NS-station een braderie worden gehouden, endien zal vanuit de binnenstad paardentram rijden. X heeft tot nu toe eigenlijk twee stations gehad: voor het NS- t- fchon en aan de Westwal. Het ge- i sntebestuur heeft besloten naast nieuwe NS-station. mede in het s =ter van het Parkeer- en Reisplan, as o nieuw busstation aan te leggen, tij firbij speelde ook mee dat de ge in snte het terrein aan de Westwal ai; «Ikan gebruiken voor parkeerdoel- !iif xlen. De eerste fase van het bussta- »is begin dit jaar reeds in alle stilte gebruik genomen. Ook de tweede Is al enige tijd klaar. Het geheel "ben gesteld 'TEGEN KOMST ILLEGALEN' VLISSINGEN Vol gens CDA-Kamerlid drs. H. Eversdijk is uit breiding van de Ko ninklijke Marechaussee in het district Zeeland nodig om de komst van illegale vreemdelingen naar Nederland nog be ter tegen te kunnen gaan. Het is dan ook de bedoe ling dat er op de 'Room- potsluis'. die als de Oos- terscheldewerken klaar zijn de enige verbinding naar buiten vormt, een doorlaatpost van de ma rechaussee wordt gesta tioneerd. Deze zou be mand moeten worden door minstens 12 leden van de brigade Vlissin gen. De brigade Terneu- zen zou. om de controle aan de zuidelijke grens te verscherpen, met on geveer vijf man moeten worden uitgebreid. De heer Eversdijk zei dit vrijdag tijdens een werk bezoek aan de brigade Vlissingen van de mare chaussee in Zeeland. Hij deed dit in gezelschap van de heer M, G. J. Hondelink. districts commandant van de marechaussee In Zee land, de heer A. H. de Ridder. waarnemend brigadecommandant van de brigade Terneu- zen en adjudant R. Ver hagen van de brigade Vlissingen. Het werkbe zoek is het eerste van een aantal bezoeken dat het CDA-Kamerlid wil afleggen aan instanties die met gezag en orde te maken hebben in Zee land. Na een intensief gesprek over onder meer het illegale vreemdelin genprobleem, bracht het gezelschap een be zoek aan de Olau-line De heer Eversdijk zei dat personeels uitbrei ding van de brigade Vlissingen ook nodig is in verband met het toe genomen aantal activi teiten van de Olau-line De heer Eversdijk zei met het bezoek zijn waardering voor de Ko ninklijke Marechaussee te willen uiten. Verder zei hij dat hij op deze manier de specifieke problemen wilde be spreken om deze vervol gens onder de aandacht te brengen van de twee de kamer en het CDA- fractiebestuur. Volksspreuk Terwijl gisteren de regen op gewest neerdaalde met een vanzelfsprekendheid alsof ze met een paar dagen was weg- Seweest. tierden wij, ambts halve onderweg, staande ge houden door een Westkappe- laar Hij verhaalde hoe hij. zojuist ook onderweg naar zijn ar- tod. een plaatselijke landbou wer slaande had gehouden en had gemeld ■Tonus, noe e'k vó joe nog een ouwerwesse agrarische volks spreuk 'Meiregen - voor de landman een zegen'' A tegen ons •Mje 't wè hlóöve - die man wier hlad hrauw" IJZENDIJKE - In IJzendijke ivordt het kruisgebouw aan de Europa straat afgebroken. Het moet plaatsmaken voor een nieuw gebouw. Op één van de ramen van het half gesloopte kruisgebouw hangt nog een affiche dat herinnert aan de oude functie van het gebouw. De tekst 'Dit doet de kruisvereniging voor U' doet in deze omstandigheden echter wat vreemd aan. Dat de vereniging zich ook met sloopwerkzaamehden bezighoudt zal menigeen verbazen is. resteert een tekort van tussen de f60 000,en f70 000,- en die wil Jeugd en Muziek via de programmering zelf inlopen. De heer Van den Boezem: ..Het beeld is vertekend door de on duidelijke subsidie-structuur Er zijn discutabele posten en naar onze me ning is het werkelijke tekort niet zo groot als wel wordt voorgesteld" Bezorgdheid Een aantal organisaties en kunste naars heeft zijn bezorgdheid getoond over met de ontwikkelingen rond het Festival Nieuwe Muziek en Jeugd en Muziek. In een schrijven aan gedeputeerde staten geeft componist'pianist Geof frey Madge uiting aan zijn „grote bezorgdheid" over de moeilijkheden waarmee J en M wordt geconfron teerd. „Als deze organisatie stilgelegd zou worden, dan zou Zeeland het belangrijkste en beroemdste gebeu ren van het jaar verliezen", aldus de kunstenaar, doelend op het Festival Nieuwe Muziek. ..Diegenen die geloven in innerlijke spiritualiteit zullen zich tegen deze ontwikkeling verzetten, een ontwik keling die het belang van Zeeland voor een ieder die in kunst gelooft aanmerkelijk zal doen verkleinen". Louis Andriessen, Amsterdams musi cus en componist, schreef gedeputeer de staten. „Ik hoop dat U niet vergeet dat Ad van 't Veer en Jeugd en Muziek Zeeland beroemd zijn over de hele wereld Zij maken voor een belangrijk deel het aanzien van de cultuur in Zeeland, niet alleen in Nederland, maar ook ver over de landsgrenzen". De Nederlandse Omroepstichting (NOS) zegt met ..ontzetting" kermiste hebben genomen van de beleidsvoor nemens van gedeputeerde staten ten aanzien van J en M. „NOS-radio heeft verscheidene jaren met voldoening aandacht kunnen besteden aan de voortreffelijke initiatieven die door deze instelling werden ontplooid. Met klem verzoeken wij u dan ook uw voornemens niet in daden om te zet ten en daardoor Zeeland en Neder land niet te beroven van een stimule rend cultuurgoed". THOLEN Bij een steekpartij op een zeilschip in de haven in Tholen is donderdagmorgen de 17-jarige J. K. uit Drachten gewond geraakt. Het slachtoffer werd met een zakmes in zijn rechter bovenbeen gestoken door de eveneens 17-jarige R. van der H uit Venlo. Aanleiding tot steekpar tij vormde een onderlinge ruzie tussen dc jongens. K. moest worden overge bracht naar het ziekenhuis Tegen Van der H. is proces-verbaal opge maakt. Ravage en ontreddering in Zaamslagveer. waar een vrachtauto een wagenhuis binnenreed. Hel gebouw werd volledig vermeld, de bestuurder en diens bijrijder raakten lichtgewond ZAAMSLAGVEER Schrik en ontreddering in Zaamslagveer. waar vrijdagmorgen twee vrachtau to's op elkaar inreden. Er vielen twee lichtgewonden. Hun vrachtwagencombinatie schoof een wagenhuis binnen en veroorzaakte een schade van tienduizenden guldens. Politie, brandweer en geragebedrijven had den handenvol werk om de ravage, die nog werd verergerd doordat er een dieseltank lekraakte en de weg urenlang onbegaanbaar was door een olieplas, op te ruimen. Het verkeer moest worden omgeleid. De slachtoffers, opgenomen in het Temeuzense Julia- naziekenhuis. zijn de chauffeur L. A M R R uit Winterswijk en zijn bijrijder. M M van G uit Groenlo. Zij kwamen met een containercombinatie, geladen met meubels,, uit de richting van Terhole Toen R. op de Veerstraat in Zaamslagveer wilde uitwijken voor een bestelauto, die linksaf de Oude Zeedijk indraaide, blokkeerden de remmen. De truck raakte van de weg en botste vervolgens op het wagenhuis van A. L. de P dat vrijwel volledig werd vernield Op dat moment naderde uit de richting van Zaamslag een truck met grond, bestuurd door P J. de W. uit Kloosterzande Hij kon de combinatie niet meer ont wijken en reed in op de achtercabine, de meubelcontai ner en de tank met dieselolie De container raakte los en al snel stroomde er een olieplas over de weg. Politie en brandweer waren vrijwel onmiddellijk pa raat. ter kregen ze assistentie van enkele garagebedrij ven, die met groot materieel de ravage opruimden Burgemeester C Ockeloen van Terneuzen volgde een deel van dat karwei Even na 14 00 uur was de Veerstraat weer berijdbaar ■r- -fjssmï «fc Kort nadat de vrachtwagencombinatie het wagenhuis 'aan flarden' had gereden werd deze aangereden door een truck met grond die moest uitwijken voor een bestelwagen KLOOSTERZANDE De twee katholieke basisscholen in Kloosterzande, de Mariaschool en de dinsdag geopende school Ter Duinen, zullen binnenkort als eersten in Zeeland de computer als hulpleermiddel gaan gebruiken. Er zullen twee micro-computers worden aangeschaft. Met ingang van het volgende schooljaar, na de zomervakantie, zullen de kinderen met de apparatuur gaan werken. De aanschaf is mogelijk gemaakt Voor wat betreft de software i de pro- Als eerste aanzet overhandigde Van doordat secretaris A van Kampen, gramma apparatuuri zullen de scho- Kampen aan een vertegenwoordiger die dinsdag afscheid nam van de len zelf een keuze moeten maken uit van de beide schoolteams een pakket stichting katholiek onderwijs Kloos- de ruime mogelijkheden, die vandaag terzande. zijn aandeel in het bestuurs- de dag voorhanden zijn. Van Kampen vermogen bestemde voor dc micro kwam tot de conclusie dat binnen het Gedeputeerden Leden van gede computers De 'hardwlne' (de appara- onderwijs een steeds grotere kloof puteerde staten krijgen een compen- tuur) zal voor elke school bestaan uit dreigt te ontstaan tussen opleiding en satie van 2 599 gulden voor de vermin een toetsenbord, een beeldscherm, praktijk De computer heeft inmid- dering van hun inkomen als gevolg een centrale verwerkingseenheid, een dels op vele kantoren en fabrieken van de gestegen sociale premies en de informatiedrager en een drukeenheid. zijn intrede gedaan. ..Waarom dan inhouding op de ambtenarensalaris- niet de jeugd in een vroeg stadium sen van vorig jaar. Het kabinet is min of meer spelenderwijs met dit vrijdag akkoord gegaan met deze Pvd A-kamerlid medium kennis laten maken?", zo maatregel Eerder kregen wethouders" ivaiiici nu vroeg de scheidende secretaris zich af een soortgelijke tegemoetkoming A. van der Hek in Wemeldinge WEMELDINGE Het tweede kamer lid A van der Hek van de Partij van de Arbeid houdt donderdag 26 mei een inleiding voor de PvdA-afdeling Kapelle. Hij spreekt dan over het onderwerp 'Stimulering van de econo mie' De bijeenkomst wordt georgani seerd door de PvdA-afdeling Kapelle en gehouden in hotel Vredebest te Wemeldinge. De vergadering begint om 20.00 uur. Grote ravage bij inbraak in kantoor in Middelburg MIDDELBURG In het kantoor van Amgas aan de Oude Vecrseweg in Middelburg hebben onbekenden in de nacht van donderdag op vrijdag een grote ravage aangericht. Een groot aantal kasten werd doorzocht. Uiteindelijk verdwenen de inbrekers slechts met ongeveer twintig pakjes sigaretten. De braakschade bedraagt daarentegen enkele duizenden gul dens. documentatiemateriaal, waaronder een uitvoerig rapport over het gebruik van een micro-computer op een lagere - school elders in Nederland Volgens mevrouw M. A. de Kroon, inspectrice voor het kleuter- en lager onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen. behoort de computer nog niet tot het voorzieningenpakket van de basis- scholen. .Maar zeer zeker een zeer actueel en aan te bevelen medium, dat zich binnen niet al te lange tijd binnen de - basisscholen zal vestigen", aldus me- vrouw De Kroon Enkele leerkrachten zullen zich bin nenkort via een oriëntatiecursus van het Nederlands Instituut voor Audio visuele Media vertrouwd maken met de gebruiksmogelijkheden van de micro-computer. MIDDELBURG - Nog onbekende daders hebben in de nacht van donderdag op vrijdag brand gesticht in een winkel in Turkse artikelen aan de Beenhouwerssingel 3 in Middelburg. Dc winkel brandde uit en de voorraad en inventaris gingen verloren. De schade bedraagt enkele tienduizenden guldens. Dc recherche van de Middelburg se gemeentepolitie is volop bezig met het onderzoek. De boven de wankel wonende mevrouw S. belde omstreeks tien minuten voor drie de brandweer omdat ze een klap had gehoord en een 'vreemde lucht rook Die lucht bleek later te zijn veroorzaakt doordat de daders op twee plaatsen in de winkel benzine op de grond hadden gesprenkeld. Eén van deze brand brandweer van Middel burg enige moeite Door de enorme rookontwikkeling moest perslucht worden gebruikt. Drie wagens stuurde de brandweer naar de Beenhouwers singel De twee gecombineerde hoge en lage druk- bluswagens en de ladderwagen werden bemand door 24 uiiuweetlieden, Dertien minuten na de melding had de brandweer het vuur onder controle Het nablussen duurde tot half vijf s nachts Het winkelpand is eigendom van een projectontwikkelaar Het werd sinds een kleine drie maanden gehuurd door de gebroeders Y. Volgens een woordvoerder van de recherche- is er tussen drie brand en de brand die in het najaar van "82 een Turkse nenng in de Korte Geere verwoestte geen enkel verband Zoals gemeld kwam de recherche na een uitgebreid onderzoek tot de conclusie, dat oververhitting van een lapje stof. dat dicht bij een lamp hing. de oorzaak is geweest van de brand in de Korte Geere De brand aan de Beenhouwerssingel echter is duidelijk aangestoken. Zowel het pand aan de Beenhouwerssingel als de winkel voorraad van de gebroeders Y. zajn tegen de gevolgen van brand verzekerd Dc recherche van Middelburg heeft de heren Y. inmid dels gehoord. Het onderzoek zal. mede door de taalpro blemen. nog wel enige tijd kunnen duren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7