x-concentratiekampoudste lbert T. vrijgesproken Van Thijn: ik hou van Amsterdam PZCfi Vermindering kerntaken los van de kruisraketten Lubbers: rijksmusea niet te koop voor 'een of andere miljonair' PZC/binnen-buitenland EEN WETTIG BEWIJS GELEVERD Buitenschilderwerk toch weer aftrekbaar HERDAG 21 MEI 1983 ASTRICHT (GPD) De bijzondere strafkamer van de Maastrichtse rechtbank heeft de jjormalige kampoudste T. vrijdag bij verrassing vervroegd vrijgesproken en hem iverd van alle blaam die het strafproces over vermeende misdrijven tegen de ïselijkheid in Wereldoorlog II op hem heeft geworpen weer de vrijheid verleend. Rond r uur vrijdagmiddag verliet Albert T. (63). na nog wat administratieve rompslomp te ten afgewerkt, in alle vrijheid het huis van bewaring in Maastricht. Sben erg gelukkig. Ik moet nu wel D bijkomen van alles wat de laat- 24 uur is gebeurd", zei hij breed lachend, voor hij in een auto stapte die hem naar een logeeradres in Ne derland bracht. Albert T werd don derdagavond op de hoogte gebracht van de verrassende wending door de vervroegde uitspraak. Die zou aan vankelijk pas op 31 mei plaatsvinden. Rechtbankpresident mr, Pijls sprak vrijdagmiddag de uitspraak uit nadat meer dan tien dagen de eis van twin tig jaar vrijheidsstraf boven het hoofd van T. had gehangen. Dat was de vordering die officier van justitie mr! J. Nabben op 10 mei stelde. Vrijdag kon mr Nabben nog niet zeggen of hij tegen het vonnis in cassatie de gewone hoger-beroepsprocedure is bij dit oorlogsstrafrecht niet mogelijk zal gaan ,.Ik moet het nog goed bestuderen zei hij erover In juristenkringen werd de mogelijk heid van een cassatieprocedure niet groot geschat De rechtbank verwierp het verweer van de verdediger mr. H. Pfeil en mr A. Odekerken tegen de geldigheid van de dagvaarding en tegen de ontvanke lijkheid van het Openbaar Ministerie, maar was het met de advocaten eens dat een wettig en overtuigend bewijs niet is geleverd. De rechtbank twijfelt er niet aan dat in het concentratie kamp Riederloh aan het eind van 1944 de misdrijven hebben plaatsgevon den maar vindt onvoldoende bewe zen dat Albert T daar ook aan schul dig is. krsvooruitzichten van het KNMI «zondag tin woensdag: if^lftot zwaar bewolkt en nu en dan bui- dagtemperatuur met Pinksteren ijeveer 1G graden, larna iets lager. n uitgebreid lagedrukgebied boven al-Europa verplaatst zich geduren- weekemde naar het oosten en ■.ztrakke rug van hogedruk bouwt :i boven Engeland en de Noordzee De wind draait hierdoor naar vdélijke richtingen en er wordt ide lucht vanuit de Noordzee over iland aangevoerd Vandaag is er •i[ veel bewolking en af en toe wat ;en, maar in de loop van de ochtend m er zonnige perioden voor en blijft de rest van de dag ovenve S fid droog. Dij een matige, noord „I ordwesten wind ivordt de maxi- I m temperatuur niet hoger dan ithen graden en de komende nacht het kwik tot rond de acht gra- mitzichten voor de pmksterda- overwegend droog met zonnige noden, aanhoudend te koud De ige noordelijke wind neemt maan g tol krachtig toe. Maximum tem- Tatuur 14. minimum 8 graden. Ook verwierp de bijzondcere strafka mer het verweer van de verdedigers dat T wiens zaak op 8 juni 1949 werd geseponeerd, niet meer vervolg had mogen worden Van de kant van het openbaar ministerie is het namelijk nooit te verstaan gegeven dat hij met meer zou worden vervolgd In het vooronderzoek zijn 52 joodse overlevenden van Riederloh op de hele wereld verhoord. Tijdens het proces zijn er enkele uit Israel en een paar uit de Verenigde staten op de geluigenstocl gekomen. De rechtbank gaat ervan uit dat na 38 jaar herinneringsvervalsingen zijn op getreden en bovendien dat de joden uit Lodz in het kamp tengevolge van hun ellendige toestand een vertekend beeld in hun herinnering hebben op getekend. Het is de rechtbank opge vallen dat Alberl T tijdens het hele onderzoek steeds meer de rol van kampbeul werd toegeschreven, terwijl eerder vaak andere gevangenenfunc- tionarissen in dat verband werden genoemd. Daar komt nog bij dat er veel tegen spraak in de getuigenverklaringen is gevonden. ..Op grond van dat alles kan de rechtbank aan de verklarin gen die getuigen met betrekking tot de onderscheidelijke ten laste geleg de feiten hebben afgelegd, niet een zodanige objectieve betrouwbaar heid toekennen dat het verantwoord is daarop een veroordeling te base ren", luidde in het vonnis de om schrijving van de geringe waarde die de getuigen aan het zoeken naar de waarheid hebben bijgedragen. Hautisch bericht ind noordelijk 4 tot 5. later afne- ind3tot 4. zicht: goed. temperatuur 'water: 12 graden, afwijking wa itstanden: een geringe verhoging, mmum golfhoogte monding Schel- bij hoogwater vanochtend onge- reen halve meter. ZON EN MAAN op 05 35 onder op 18.57 onder Kampoudste Albert T en zijn advocate mr Odekerk 23 01 158 23.24 184 0 04 120 23.58 106 035 141 0.31 168 DEN HAAG (GPD) Hel kabinet heeft een onderzoek in'gang gezet naar de mogelijkheden om 14 taken van de rijksoverheid te ..priva tiseren", dat wil zeggen te laten overnemen door het particuliere bedrijfsleven. Hoofd doel van het onderzoek is na te gaan of privati sering voor de overheid voordeliger is dan het zelf uitvoeren van deze taken. De veertien terreinen zijn tentoonstelhngsop- bouw. huisdrukkerijen van de ministeries, to neel. muziek, dans en rijksmusea, defensiebe drijven. IJkwezen, dienst waarborg. politie- technische dienst, bos beheer. de opleidingen bij academische zieken huizen. interne departe mentale opleidingen, de dienst stoomwezen, de rljksautomobielcentra- le. het kadaster en de organisatie adviesbureaus bij de mi nisteries. Hoe het kabinet denkt „toneel, muziek, dans en rijksmusea te kunnen privatiseren, kon pre mier Lubbers vrijdag niet zeggen. Lubbers zei wel dat het zeker niet de bedoeling is om rijksmu sea te verkopen' aan bijvoorbeeld een of an dere miljonair, al dan niet van Nederlandse af komst Dc ambtelijke werk groep die de privatise ring onderzoekt, be kijkt eerst de meest ver gaande mogelijkheden, afstoting oi' uitbeste ding. Wanneer dat niet uitvoerbaar is wordt bekeken of minder ver gaande varianten moge lijk zijn. De maximale duur van de onderzoe ken is zes tot negen maanden. Huis minister Van den Broek met verf beklad VELP (GPD-ANP) Tijdens een bliksemactie heeft een tiental leden van de actiegroep El Sal vador Vrij uit Arnhem gister ochtend het huis van minister Van den Broek van buitenland se zaken in Velp (Gld.) be smeurd met rode verf. Uit protest tegen het voorgeno men bezoek van de minister aan El Salvador, eind deze maand hebben de Arnhemmers de deur van zijn woning met ..bloedhan- den' beklad Ook plaatsten de actievoerders een kruis met het opschrift „50 000 plus 4" in de tuin In de brievenbus van de minis terswoning hebben de actievoer ders voordat zij vertrokken een verklaring gedeponeerd. ..De al gelopen paar jaar zijn er in El Salvador 50.000 mensen ver moord. Vorig jaar vonden enkele Nederlandse journalisten de dood door kogels van de militai re dictatuur", aldus de verkla ring „Het bezoek'aldus de verkla ring. ..zien wij als een goedkeu ring van de rechtse militaire dictatuur en een ondersteuning van de mterventiepolitiek van de Verenigde Staten Kort na de actie werd het kruis verwijderd en de voorgevel van de mimsterswoning gereinigd. PvdA. PSP. PPR. EVP. CPN en D'GG hebben in een gezamenlijk telegram aan premier Lubbers en minister Van den Broek, hun afkeuring laten blijken over het bezoek van de minister aan El Salvador. De partijen vinden dat de minister niet voldoet aan „de minimalisering va de diplo matieke betrekkingen" die na de dood van de journalisten is afgekmondigd en dat hij derhal ve niet namens hen gaat, noch dat hij hun minister van buiten landse zaken is. p 2, laag water 05 11 226 05.21 191 05.36 220 1452 13.36 194 14.01 217 1500 147 14 41 230 15 16 173 15.09 205 15.47 176 16 51 153 17 16 168 17 42 133 HENGELO (ANP) Het gemeentebestuur van Henge lo geeft geen vergunning voor activiteiten van de Centrumpartij, tijdens Doe Wat '83, het festival dat diverse actiegroepen uit West-Europa volgende week in Hengelo houden. De Centrumpartij heeft vrijdag aangekondigd een vergunning aan te vragen voor een stand op het festival woensdag. De partij wil zo haar opvattingen kenbaar maken. Bovendien willen de aanhangers van de Centrumpartij discussiëren met de actiegroepen. Als de gemeente de vergunning voor de presentatie van de Centrumpartij afwijst, dan zal deze partij volgens haar leider Janmaat, tegen het besluit van de 'gemeente in beroep gaan bij de Raad van State Hij is er overigens van overtuigd dat zijn partij aanwezig zal zijn. Woordvoerder Laterveer van de Hengelose politie verklaart dat in dat geval de Centrumpartij de politie tegenover zich zal vinden. De motivatie van het gemeentebestuur om de Cen trumpartij te weigeren aan het festival is. dat er niet tegelijkertijd twee demonstraties mogen plaatsvinden en zeker niet als die haaks op elkaar staan De organisatie van Doe Wat '83 heeft verklaard dat Janmaat en de zijnen niet welkom zijn op het festival m verband met het „fascistoïde karakter van hun partij GLOUCESTERSHIRE Op de rug tan een aangepas te Boeing-747 van dc NASA kwam gisteren het Ameri kaanse ruimteveer Enterprise' aan in het Engelse Gloucestershire, waar de combinatie veel bekijks trok Het ruimteveer is op weg naar de Parijse luchtvaart- show die donderdag op de luchthaven Le Bourget wordt geopend Naar het zich laat aanzien zal de Boeing na afloop van de show. ivanneer het ruimteveer voor demonstralie naar Engeland wordt teruggevlo gen. een omweg en een lage vlucht maken boven het strand van Scheveningen Dat zal gebeuren op 6juni.ni het kader van de vliegshow die de 100-jarige Haagsche Courant heeft georganiseerd De Nederlandse lucht- en ruimtevaartmdustrie wordt op de Parijse luchtvaart- shou vertegenwoordigd door 22 ondernemingen en instellingen, waaronder Hollandse Signaal. Fokker en DAF LUBBERS: NIET ALLES LATEN WACHTEN iVan onze parlementaire redactie - DEN HAAG Een besluit over vermindering van kernwapentaken hoeft niet per se te worden genomen in samenhang met een beslissing over de kruisraketten of met de resultaten van een NAVO-studie over reductie van kernwapens. „We kunnen niet alles op alles laten wachten", zei minister president Lubbers vrijdagavond na het kabinetsberaad. ring van het gedeelte van het regeer akkoord dat vermindering van de Daarmee nam Lubbers afstand van het standpunt van de VVD-ministers in zijn kabinet, dat over het afstoten kernbewapening bepleit, van nucleaire taken alleen mag wor den gesproken in samenhang met de kruisraketten en de NAVO-studie De liberalen hebben die stelling betrok ken. toen minister De Ruiter (defen sie) duidelijk maakte nu al over min der kernwapentaken te willen praten Nu een beslissing over de kruisraket ten met voor volgend jaar wordt ver wacht en de NAVO-studie nog Wapendiefstal in belastingkantoor van Sittard SITTARD (GPD> L il een stalen kast in de kantoren van de Dienst Invoerrechten en Accijnen van de den op zich laat wachten, "wil De belastinginspectie te Sittard zijn De afweging hierover moet in het kabinet overigens nog plaatshebben, zei Lubbers Pas over een paar weken verwacht hij een eerste voorstel van minister De Ruiter over de hoofdpun ten van de komende defensienota Intussen heeft de ministerraad vrij dag wel een voorlopig besluit geno men over de hoogte van het defensie budget voor 1984 Hoe het voorlopige kabinetsbesluit is uitgevallen, wilde Lubbers niet zeg gen, maar het is waarschijnlijk dat de twee procent groei volgens het regeerakkoord overeind blijft. Ruiter niet langer talmen met uitvoe- dondcrdagnacht twaalf Walther P-5- pistolen en twee kleinere vuurwa pens. alsmede honderden scherpe pa tronen gestolen. De wapens behoren tol de uitrusting van douanebeamb ten. belast met grensbewaking en Volksgezondheid Het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid (RIV), het Rijksinstituut vcoor Drinkwater voorziening (RID) en het Instituut staan als uiterst doeltreffend en ge- voor Ai'valstoficnonderzoiek (IVA) vaarlijk te boek. worden op 1 januari samengevoegd De daders moeten geweten hebben instituut voor volksgezond- waar de wapens van de douane Scholen Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met het initiatief wetsontwerp van de PvdA- kamerleden Van Ooijen en Schaap man, dat de besturen van kleuter- en lagere scholen de wettelijke bevoegd heden geeft regels te stellen voor de overblijfmogelijkheden van leerlin gen. De kosten daarvan komen voor reke ning van de ouders. Het wetsontwerp wordt voor advies aan de Raad van State voorgelegd heid en milieuhygiëne, het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne (RIVM). Dat hebben de den opgeborgen Het gebouw van de belastingen in Sittard heeft geen alarminstallatie Volgens inspecteur nisterie van volksgezondheid, welzijn Van den Aakster waren de wapens en cultuur en volkshuisvesting, ruim- volgens de voorschriften opgeborgen lelijke ordening en milieubeheer be- in een stalen wapenkast sloten. Er zal overleg met de bonden Omtrent de identiteit van de daders plaatsvinden bestaat geen enkele aanwijzing DEN HAAG (GPD) Schilderwerk aan de ei gen woning wordt op 1 juli weer aftrekbaar voor de inkomstenbe lasting. Minister Ru- ding en staatssecretaris Koning ifinanciénl schrijven dit in een voorstel aan de Tweede Kamer. Op aandrang vanuit de Kamer, voor al van de VVD. hebben ze besloten bij verrui ming van de aftrek van groot onderhoud ook het buitenschilderwerk te betrekken. Aanvan kelijk weigerden ze dat. Naar verwachting zal de nieuwe aftrekpost de schatkist 70 miljoen gul den schelen. Om dat gat te dichten, stellen de be windslieden een verho ging voor van het zoge naamde huurwaardefor fait (het bedrag dat wo ningbezitters bij hun in komen moeten optellen voor de belasting) Het forfait gaaf op 1 juli niet met 0,2 maar met 0.3 procent omhoog. Voor fiscale aftrek ko men in het voorstel van de bewindslieden schil- derkosten in aanmer king tot een bedrag van 10 000 gulden Daarvan is zestig procent aftrek baar. maar alleen voor zover het om meer gaat dat 1400 gulden bij hui zen met een bewoonde waarde tot f 180 000 Voor deze woningen kan dus ten hoogste f 4600 aan schilderkosten wor den afgetrokken. Bij duurdere huizen gaat het maximaal f3900 De regeling geldt voor schilderwerk dat vr 1 ja nuari 1986 wordt uitge voerd en waarvoor de opdracht wordt gegeven na 1 juli 1983. Wie om belastingaftrek vraagt, moet in het bezit zijn van uitvoerig gespecifi ceerde nota's van een schildersbedrijf. Overigens moet de Tweede Kamer nog over de verruiming van de aftrek \an groot on derhoud en schilder werk debatteren, zodat wijzigingen in de voor gestelde regeling niet uitgesloten zijn sneuzen ftikzee ftweert '(meld Inge -^krnk niinlsse 191 18 10 151 1808 165 18 32 178 1854 138 18.52 195 1906 155 19.22 172 1923 156 19 12 178 19 33 190 19 56 146 19 59 209 2012 164 2027 187 20 27 164 20 04 191 2031 201 20 45 154 20.54 222 21 06 173 21 22 197 21.18 172 AMSTERDAM (GPD) „Ik zal nog regelmatig in Den Haag terugkeren, maar dan wel met de vuist op tafel". Dat heeft de nieuwe burgemeester van Amsterdam Ed van Thijn vrij dag gezegd direct na zijn benoeming in een interview met Radio Stad. Ed van Thijn begint officieel op 16 juni met zijn nieuwe baan ..Het is aardig dat hel kabinet me benoemd heelt, maar Den Haag moei me niet met de brokken laten zitten. Er moet meer begrip komen voor de specifieke problemen van de stad Men schreeuwt moord en brand als er iets aan de hand is maar dat is niet de kern van de zaak. De burgemeester van Amsterdam moet te allen tijde als de nood aan de man is bij de minister president kunnen aankloppen" ..Die afspraak heelt Samkalden inder tijd gemaakt toen hij gevraagd werd als burgemeester van Amsterdam. Zijn opvolger heeft die eis opnieuw bevestigd En de twee heren (Van Thijn en Van Kemenade (red i die uiteindelijk zijn uitgenodigd voor een gesprek met de minister-president hebben zich er ook van vergewist dat die afspraak er nog was Over zijn voorganger Wim Polak zegt de nieuwe burgemeester dat hij de afgelopen jaren heeft gezien hoe voor treffelijk Polak zich met zijn wethou ders toegang heelt weten tc vcrschat- fen tot de verschillende ministeries. Van Thijn laat zich niet uit over zijn toekomstige beleid. Omdat dit een kwestie is van het hele college Amsterdam heeft zich dit jaar uitge- spioken voor een burgemeester voor alle inwoners Dat wil ik zijn Het gaat niet om het vertrouwen van'n groep in de bevolking alleen Noem me maar een stadsbemiddelaar die zorgt dat alle bevolkingsgroepen el kaar verstaan ..Ik zoek geen conflicten maar ik los ze op Daarom wilde ik deze baan. de enige baan die mij uit de Tweede Kamer kan halen". Van Thijii's vrouw Eveline is PvdA- kamerlid voor Gelderland en blijft dat werk doen vanuit haar woonplaats Wolfheze Elk mens heeft recht op zijn eigen leven. Zij zal haar functie zo goed mogelijk voortzetten en ik zal haar daarbij geen duimbreed in de weg leggen aldus Van Thijn De nieuwe burgemeester heeft zijn vrouw direct na zijn benoeming opge beld met de mededeling gecondo leerd klankbord Het woord klank bord is een priv-grapje geworden van hei echtpaar sedert de Commissaris van de Koningin ln Noord-Holland. De Wit. had gepleit voor een getrouw de burgemeester die thuis altijd een klankbord vindt. De nieuwe burg meester van Amsterdam zegt la chend Mijn klankbord is de gemeen teraad cn de bevolking Voor zover je priv behoefte hebt aan een schouder is dat natuurlijk wederzijds Dc in Amsterdam geboren nieuwe burgemeester: „Ik hou van Amster dam met hart en ziel Het is een emotionele binding. Amsterdammers hebben hel hart voor op de tong. Het zijn licht ontvlambare, warme men sen. En van die eigenschappen moe ten wc gebruik maken om elkaar te vinden". Directie K. Scherphuis, W F de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie: M. P Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Vlissingen Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel (01180) 27651 Goes Grote Markt 2, 4461 AJ Goes tel (01100) 16140 Terneuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel (011501 94457 Hulst Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag fm vrijdag van af 19.00 uur (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t m vrijdag van 08.00-17.00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie i01184) 63533 Advertentie-afdeling: (011861 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09 00-11 30 uur Redactie (01184)-14796 Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 u Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-, per maand f 21,-: losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.l Postrek nr 3754316. tnv PZC ab.rek Middelburg Advertentietarieven 117 cent per mm. minimumprijs per advertentie 17,55, ingezonden mededelingen 2 i* tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3