Droom-attractie fraudezaak rond Gebr. De J. s voor zomer afgerond )ok protest van de PvdA tegen egeren brieven kernenergie HOORT ZIET jé 'HOOR DE LEEUW TOCH WEER EENS BRULLEN' OOFD GEZONDHEIDSDIENST OOK VERDACHT HJLST MOET BESLUIT TERUGDRAAIEN 'sychiatrische ehandeling randstichter Unieke Joint Venture Steigerwerk Mishandeling buurman met twee maanden bestraft ÜJTERDAG 21 MEI 1983 PZC/prov|ncie 11 1ST Ook de afdeling: Hulst Uenisse van de PvdA heeft bij de wtnte Hulst geprotesteerd tegen raadsbesluit om voortaan geen ken meer te behandelen die kern- kns of kernenergiezaken betref- Hel afdelingsbestuur - en ook de bter Pvd A-fractie - heeft de ge- verzocht het raadsbesluit te- 'e draaien. Eerder deze week 1 dc werkgroep Kernenergie i uwsch-Vlaanderen gedeputeerde i2 en van Zeeland gevraagd goed lef nng aan dit besluit te onthouden. 'vdA constateert dat de raadsbe- i toch wel op gespannen voet 10 met de grondwet en de gemeen tewet. Zo staat onder meer in de grondwet dat ..ieder het recht heeft verzoeken schriftelijk in te dienen bij het bevoegd gezag". Dat houdt vol gens de PvdA tevens in dat indieners van brieven in principe van de over heid een respectabele behandeling moeten kunnen verwachten Juridisch-bestuurlijk gesproken is het niet aan de orde stellen van brieven door de raad niet aanvechtbaar, geeft de PvdA toe. „Maar wel vinden wij dat dit soort raadsbesluiten indruisen te gen de meest fundamentele en waar devolle rechten van iedere burger en als zodanig zeer verwerpelijk." zegt de PvdA. Als dergelijke raadsbesluiten dan ook nog innouuen uat uit soort ingekomen stukken niet meer ter in zage voor de raadsleden worden ge legd, dan wordt het voor de PvdA echt onverteerbaar Het afdelingsbestuur en dc fractie tonen aan dat er talrijke kwesties zijn waarvan de beslissing uiteinde lijk eveneens in Den Haag valt en die wel op de intense belangstelling van het college kan rekenen. Als voor beelden noemt de PvdA de vaste oeververbinding. de KMS- problematiek en de perikelen rond het Baalhockkanaal. „Welke zaken w orden wel behandeld en welke niet. Waar ligt de grens?" vraagt de PvdA zich af. Zoals gemeld stelde het college van b. en w zich vorige maand op het stand punt - en dat standpunt is door de raad overgenomen - dat over zaken als kernenergie cn kernwapens door het parlement wordt beslist en derhal ve niet. in de gemeente thuishoren. Aanleiding tot dit standpunt was een brief van dc werkgroep Kernenergie Zeeuwsch-Vlaanderen. die de raad vroeg zich uit te spreken tegen dc bouw van de kerncentrales Doel vijf en zes. vlak over de Nederlandse grens. Kunstenaar Piet Pons maakte Het idee van Otto Veenhoven zichtbaar Otto en Saskia: Zeeuwen talen meeaenicen H'.l ziet hel al helemaal zitten: die attractie op de rede van Vlissingen. In de vorm van een gigantisch grote Zeeuwse Leeuw. Zoals we 'm kennen van het wapen. Half oprijzend uit het water. Net buiten de vaarroute zou-ie kunnen postvatten op een zandbankje voor de boule vard. Met in de buikholte een verscheidenheid aan toeristisch vermaak. Een trekpleister van formaat. In gedachten ziet de man van het idee ze al komen. Met scheepsladingen tegelijk. Yanks en Jappen op sightseeing- tour. De camera in de aanslag. Op wég naar het hol van de leeuw. Vooropgesteld: Otto Veenhoven uit Waarde is zeer goed bij zijn hoofd. Maar het is wel een fantasierijke i natuur Wat, hem uitstekend van pas.komt, want als schrijver van het a! jaren lopende stripverhaal van Eduard en Emily uit het meisjes blad 'Tina' moet hij telkens wat nieuws verzinnen. Maar dat idee van de leeuw is wel andere koek. Hoe komt zo n man op zoiets? Dat zit zo op wandeltocht over de Beve- landse dijken en uitkijkend over het schorrengebiea aan de boorden van de Westerscheide bij Waarde zag hij dat bij eb de fundamenten zicht baar werden van wat ooit het dorp Valkenisse moet zijn geweest. Door de zee verzwolgen ten tijde van de Allerheiligenvloed in november 1570. Ter plekke een nader onderzoek instellend vond hij ze: herinnerin gen aan die vroegere bewoning. Duizenden scherven. Fragmenten van potjes. Delen van kannetjes. Archeologische vondsten, kortom. Op den duur had hij er een hele zolder van vol. Daar zou je iets mee moeten kun nen doen, vond de 48-jarige Otto. En zo kwam hij op het idee om de scherven te gebruiken als bouwste nen voor een monument. In de vorm van een leeuw. Als hommage aan de Zeeuwen en hun eeuwigdurende strijd tegen het water. Die scherven- leeuw zou kunnen verrijzen ergens nabij Waarde. Maar hoeveel mensen zien 'm daar En redenerend dat een kunstwerk pas dan echt geslaagd is als een ijscoventer het interessant vindt om er in de buurt te gaan staan omdat de schepping iets heeft dat aanspreekt en dus mensen trekt kwam de gedachte de creatie ergens voor de Vlissingse boulevard te si tueren. In dat stadium gearriveerd, sloeg de fantasie van Otto Veenhoven pas goed op hol Die leeuw is eigenlijk een schitterend handelsmerk voor Zeeland, stelde hij voor zichzelf vast. Waarom er dan niet meteen een reuze attractie van gemaakt Met in het binnenwerk ruimte voor vermaak Zoals er binnen in het vrijheidsbeeld voor de kust van New York boven in de arm die de toorts omhoog houdt, ook ruimte voor aangename verpozing is. Binnen in de Zeeuwse Leeuw zou den geen pretparkachtige toestan den moeten komen, vindt Otto. Geen Efteling Het zou een echte Zeeuwse attractie moeten zijn. Met zaken die te maken hebben met de Zeeuwse situatie. Het water, de ge schiedenis van de provincie, de na tuurelementen. hoe eb en vloed ontstaan, de scheepvaart, de mos selcultuur En dat alles niet al te wetenschappelijk gestalte gegeven Maar meer als entertainment gepre senteerd Wat er nog meer gerealiseerd zou kunnen worden binnen in zo'n leeuw? Otto somt wat moge lijkheden op. Een visrestaurant, met natuurlijk het accent op het Zeeuwse zeebanket, een kinder zwembad in de vorm van de kaart van Zeeland zodat de kleintjes met een ferme stap van Zeeuwsch- Vlaanderen op Walcheren kunnen komen, winkeltjes, een sprookjes achtige attractie in de vorm van een onderwaterpaleis zoals dat wordt beschreven in het verhaal van de zeemeermin van Hans Christian Anderssen, met zetels in de vorm van schelpen. Plaats zou er verder ook moeten zijn voor de inrichting van een 'muzeeum met de nadruk op zee. een plaats waar men kennis kan nemen van wat er in de loop der tijden zoal uit de Zeeuwse wateren is opgevist En waar men ook het een en ander zou kunnen zien van de Zeeuwse onderwaterwereld. „Eigenlijk kun je In dat binnenwerk van die leeuw alle kanten uit", licht de stripverhalen-schrijver nader toe. Dat beest heeft ook nog een onderlijf. En dat kun je eindeloos groot maken, want dat stuk zit onder water Daar zie je dus op afstand niks van' Natuurlijk zou er ook ruimte moe ten zijn, waar die oorspronkelijke leeuw, op te bouwen uit scherven, een plaatsje zou kunnen krijgen, licht de stripverhalen-schrijver na der toe. „Want groot maken, want onder water zie je daar Otto Veen hoven realiseert zich best dat het een fsntastisch project is. „Maar er zullen zeker mensen zijn die daar brood in zien. Die zeggen: dat is een gouden leeuw. Technische proble men? Als je ziet wat ze daar in de monding van de Oosterschelde- monding allemaal klaar maken kan zo'n leeuw-project op een achtema- middagje door een zootje knappe ingenieurs in elkaar gegooid wor den. Misschien hebben ze er nog een pijler over. Dat kan al een mooie basis zijn voor de attractie. De vorm zou dan gecamoufleerd kunnen worden met plaatwerk met de con touren van een leeuwenfiguur Is er meteen leuk karwei voor 'De Schel de'. Daar kunnen ze beter een halve leeuw maken dan een hele duik boot Wat. honzonvervuiling? Die leeuw kan juist verfraaiend werken. Ik zie de zon al op dat brons schij nen. Wat een schitterend effect dat kan geven". Iln de lijd dat Otto Veenhoven nu met z'n leeuw-plan rond loopt, heeft hij er al veel plezier aan beleefd. Het door de Yersekse kun stenaar Piet Pons visueel gemaakte idee heeft al stof voor menig boeiend gesprek opgeleverd. „Ik heb er zelfs met nuchtere Zeeuwse boeren over gesproken" meldt Ot to. „Eerst zag je ze bedenkelijk kijken, maar daarna haakten ze er meteen op in. Iedereen vindt het gewoon leuk om mee te denken. Hoe je bijvoorbeeld de mensen naar die attractie moet krijgen. Met speciale boten, via een kabel baantje. Of gewoon met een tunnel vanaf de Boulevard. Je kunt die leeuw zelf ook laten reageren Door bij stormvloed een mechanisme in werking te laten komen, waardoor die leeuw via de ogen signalen gaat uitzenden Of begint te brullen Zodat de mensen zeggen, hoor de leeuw eens brullen. De storm gaat daar weer goed te keer". Tot vandaag was het idee nog van Otto zelf. Die er samen met zijn vriendin Saskia veel over heeft zit ten fantaseren. „Ik leg de leeuw nu graag bij de PZC te vondeling", zegt hij bijna plechtig „Hopend dat de Zeeuwen 'm nu verder helpen op groeien. Door mee te denken. Het mooiste zou zijn dat er een brain storm over Zeeland zou gaan razen. En opstellen gaan maken over de leeuw. Er een tekenwedstrijd rond ideeën van de grond komt. Automo bilisten op de achterruit stiQkers plakken met meelevende teksten erop als 'wij staan achter de leeuw' „Laat de Jules Vernes van Zeeland maar eens opstaan", roept Veenho ven uitdagend uit. De stripverhalen-schrijver uit Waarde wil best geloven dat er in een project een boel geld kan gaan steken „Het kost natuurlijk ik weet niet wat Maar geld is er wel De kosten van het idee gaan er al af. Ik hoef er niks voor te hebben. Misschien mag ik er straks wel voor niks in. Of voor half geld". Geinspireerd door dit alles? Wat let u om uw reactie eens op papier te zetten. En die naar de schrijver van deze rubriek te sturen. De leeuw van Zeeland. Misschien horen we 'm nog wel eens brullen. Of zien we z'n tong ooit vlammen op de rede van Vlissingen. Wat dat betreft is Otto Veenhoven niets meer te dol. Finan ciële perikelen? Misschien dat het een project zou kunnen zijn voor de Juniorkamer. Of laten we het dicht bij het onderwerp houden. Voor de Lionsclub' Jacques Cats }ES De fraudezaak waarin de directie van het aannemingsbedrijf Gebr. De J. uit Heerenhoek is verwikkeld, zal vóór de zomervakantie afgerond zijn, aldus de Middelburgse Beier van justitie mr. R. D. E. Daverschot. Momenteel is het gerechtelijk vooronderzoek nog de gang. het is de bedoeling dat de zaak voor de zomervakantie voor de rechter is bracht. fraudezaak rond het 's- strekt. Het hoofd van de Goese vesti- onderzoek naar zijn handel en wandel Henhoekse aannemingsbedrijf &'nB van de 'Stichting gezondheids- als directeur is verricht „Dat intern i zich inmiddels verder uitge- dienst voor dieren in west-Nederland', accountantsonderzoek heeft geen en- de Goesenaar J. T., wordt verdacht kei beschuldigend feit aan mijn adres van valsheid in geschrifte. Tegen hem aan het licht gebracht en het is erg wordt vermoedelijk ingebracht dat hij diepgaand geweest. Ik ontken dan het aannemingsbedrijf, dat indertijd lELBURG - De Middelburger P. Informatie-avond COC over fascisme VLISSINGEN - De COC- homocontactgroep Walcheren houdt woensdag 25 mei in 'De Piek' werkzaam is geweest voor de dienst, bij hem privé werk heeft laten verrich ten. waarvoor hij de opdrachten schreef en waarvoor de rekeningen werden ingediend bij de gezondheids dienst. In verband hiermee is T. in middels gehoord. Het bestuur van de o—-. 'Stichting gezondheidsdienst, voor 00)isTrijdag door dèTechlbank in dieren in west-Nederland, heeft T. met Vlissingen een mformatie-avond. ge- iwoonplaats veroordeeld tot tien buitengewoon verlof gestuurd. T. het richt tegen fascisme. Er wordt ook een inden gevangenisstraf, waarvan vrijdagavond weten dat bij de gezond- :"f~-l-i maanden voorwaardelijk, voor heidsdienst een intern accountants- t gevallen van brandstichting. de straf is als bijzondere voor- irde verbonden dat L. zich voor periode van ten hoogste een jaar Kl laten behandelen in een Rijks rchiatrische Inrichting, els tegen L. luidde acht maanden irvan drie voorwaardelijk. Ook de der had om de bijzondere voor- arde gevraagd. Deze had boven- nnog om een voorwaardelijke tbr raagd voor het geval L. zich niet rillig zou laten behandelen, brandstichtingen vonden plaats in amber en december van het vorig n Middelburg. Vooral de tweede leverde de brand die L. had gestoken ernstig gevaar op voor omgeving, omdat het vuur een anetank van een auto, die vlak bij 1 gasregelstation stond, had kun- laten exploderen. iad Goes akkoord Et locatie motel Engelse fabrikant biedt u een unieke mogelijkheid om deel te nemen in een JOINT VENTURE en een exclusief produkt in de Benelux te introduceren. Dit produkt wordt reeds met succes over geheel Groot-Brittannië toegepast en de huidige investeerders verdienen er binnen een jaar hun investering mee terug Introduktie en begeleiding vragen slechts twee dagen per week Aangezien er geen fakturen of rekeningen aan te pas komen, beperkt uw administratie zich tot het minimum Ons produkt wordt in Engeland gemaakt en voor zover ons bekend zijn er geen concurrenten Momenteel zijn er nog enkele interessante rayons beschikbaar Wanneer u over een investeringskapitaal van minimaal f 60.000.- beschikt en een eigen succesvolle onderneming ambieert, neemt u dan telefonisch of schriftelijk contact op met Mainbridge Industries B.V. Keizersgracht 991015 CH Amsterdam Tel: 020-245419 ook iedere verwevenheid met de frau dezaak ten stelligste Hoe het buiten gewoon verlof van T afloopt hangt af van de bespreking vanm het intern onderzoek in het bestuur van de stich ting T. vertelde in ieder geval 'vol vertrouwen' te zijn: ,,Ik ben zo blank als linnen" De voorzitter van dat bestuur, S. Moeijes uit Berkhout, verklaarde in eerste instantie van niets te weten, ook niet van het intern accountants onderzoek bij de vestiging Goes van zijn stichting. Later voegde hij er aan toe geen enkel commentaar te willen leveren op de gang van zaken rond T. Gevangenisstraffen voor heroïnehandel MIDDELBURG - Conform de eis van de officier van justitie heeft de recht bank in Middelburg vrijdag de 32- jarige Middelburger S. J. L. M. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Zijn luxe personenauto is verbeurd verklaard. M. had op aan zienlijke schaal in heroïne gehan deld. Met zijn handel boekte M. m nog geen jaar een winst van vijftigduizend gul den. Hij was zelf geen gebruiker van heroïne, en dat was -hoewel hij twee weken geleden voor de eerste keer voor het hekje stond- aanleiding tot de forse straf. M trok tijdens de zitting eerdere bekentenissen in. J H. S. (25) uit Middelburg, tegen wie tijdens de zitting zestien maanden gevangenisstraf werd geëist, werd vrijdag veroordeeld tot een gevange nisstraf van één jaar. S. presteerde het om. nadat hij wegens heroïnehandel was gepakt, opnieuw met dealen te beginnen Met de verkoop van heroïne kon hij in zijn eigen drugsbehoeften voorzien. Boefe 750 gulden voor onnodig ZIERIKZEE De Zierikzeese stadhuistoren staat in de steigers voor een grondige opknapbeurt. De toren wordt in de verf gezet. Verder moet de houten balustrade vernieuwd worden. Het werk wordt uitgevoerd door timmerlieden en schilders van de dienst gemeentewerken. Holij bv Vlissingen plaatste het steigerwerk Het hele karwei, dat sterk de aandacht van voorbijgangers trekt, gaat een kleine twee maanden in beslag nemen. De stadhuistoren is 45 meter hoog, het met bladgoud vergulde Neptunusbeeld op de spits met meegerekend ES Dc gemeenteraad van Goes ft donderdagavond besloten de aologische procedure in gang te tn om de bouw van een motel ten iwestcn van de stad mogelijk te Sen. gekozen locatie ligt tussen de oude de nieuwe rijksweg aan de west- it van de doorgetrokken Deltaweg de hoek Verbartelweg.'Repelweg ij het PZEM- gspanningsstation. arde bouw van het motel zijn twee Euze gegadigden. De voorkeur van dagelijks bestuur van de gemeen- Sat, zo blijkt uit een ontwerp voorstel dat volgende week aan tóe komt in de commissie ruimte- ontwikkeling, uit naar het plan lEspé bv. Dit voorziet in een motel een terrein van 7600 vierkante Ier. Uitgegaan is van een restau- :i tmet honderd plaatsen, 28 motel- j itrs en drie vergaderzalen met een :i le oppervlakte van 280 vierkante Ier streven is erop gericht dat de R in september kan beginnen, it hel motel in mei volgend jaar jtbruik kan worden genomen. claxonsignaal MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft vrijdag M. S. 134) uil Nieuwerkerk aan de IJssel ver oordeeld tot 750 gulden boete voor schuld aan een ongeluk dat in juli 1981 op de Lagezoom in Rencsse plaatsvond. S. reed daar met zijn truck met oplegger cn wilde de aan dacht trekken van twee meisjes die hem te paard in de berm tegemoet kwamen. Het zeer luide claxonsignaal veroor zaakte een schrikreactie bij de paar den, waarna één van de dieren met de oplegger in aanraking kwam De be rijdster liep daarbij zeer ernstige beenbreuken op De rechtbank stelde vast dat er een oorzakelijk verband tussen het signaal en het ongeluk bestaat. De officier had naast de boete ook nog drie maanden voorwaardelij ke rijontzegging geëist. MIDDELBURG - De Tholenaar J. P. is vrijdag door de Middelburgse recht bank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan vier maan den voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, omdat hij zijn buurman F. van O. in november vorig jaar ernstig verwondde door met een ijzeren staaf op hem in te slaan. Daarvan was onder meer een breuk in de schedel het gevolg. Er was acht maanden waarvan vier voorwaarde lijk geëist eveneens met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank veroordeelde het slachtoffer, Van O., tot 1000 gulden boete en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar voor mishandeling en belediging van me vrouw P. Wat betreft de gevangenis straf volgde de rechtbank de eis van de officier, maar deze had geen boete tegen Van O gevorderd Bovendien vond de rechtbank dat Van O. een bedrag van 150 gulden schadevergoe ding aan P. moest betalen, dit in afwijking van het advies van de offi cier om alle schadeclaims van P. af te wijzen. Oorzaak van de gebeurtenis sen was een al jarenlang slepende vete tussen de families P. en Van O. Vandaag: Axel, IJüëiidijke, Sl.-Jaiisteeu Dinsdag: Goes. Sas van Gent. Aardenburg VERZET: Hulst VERZET: Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 37