Hoffmann-la Roche betaalt opruiming Seveso-gifvaten Opkomst bij verkiezingen heeft nauwelijks invloed op uitslag De Pous wil gesprek mei Lubbers over taak SER 'Onkruit' publiceert uit bunker gestolen stukken KUNSTBUS \N EEKEND™ MOGELIJK KLA CHT TEGEN MANNESMANN Minister Schoo snijdt in ontwikkelingshulp zaterdag 21 mei 1983 PZC/b'nnen"kuitenland in •PEKING (UPI) In China, waar blindegeleidehonden om redenen van lopenbare gezondheid verboden zijn, heeft men een bril uitgevonden waar- jmee blinden door middel van geluidsgolven voorwerpen kunnen waarne men. ?Iet officiële Chinese persbureau Xinhua meldde vrijdag dat het principe ;berust op sonar, het terugkaatsen van uitgezonden ultrasone trillingen, de bril •weegt minder dan 200 gram. Er zit apart een bedieningsapparaatje bij ter Igrootte van een pakje sigaretten, alsmede een zendertje met koptelefoon Als •de blinde een obstakel nadert kaatst deze het door het zenriertie uitgezonden signaal terug, dat in de koptelefoon wordt opgevangen Na enkele dagen oefenen kan een blinde aan de toonhoogte van het signaal de afstand lot het obstakel schatten Onderzoekers hebben het apparaat getest door een blinde ermee in een kring mensen op te stellen die op één plaats niet gesloten was. Met behlp van het appraat wist hti feilloos de opening te vinden, aldus Xinhua De uitvinders hopen de bril spoedig in produktle te kunnen nemen. Wat hij zal gaan kosten konden zij nog niet zeggen. In China zijn vijf miljoen mensen blind. PARIJS (AFP/DPA'UPI) De technisch directeur van het farmaceutische bedrijf Hoffmann- Laroche, Andrë Futterknecht, heeft vrijdag in Parijs meegedeeld dat zijn bedrijf de verantwoordelijkheid aanvaardt voor het opruimen van de 41 vaten met giftig afval die donderdag in Frankrijk zijn gevonden. Maar hij verweet het afvalverwer kingsbedrijf Mannesmann dat het on juiste informatie had gegeven over het afval dat afkomstig is van een fabriek van Hoffnann-Laroche in het Italiaanse Seveso waar zich in 1976 een explosie had voorgedaan. Futter knecht deelde journalisten mee dat het bedrijf de mogelijkheden onder zoekt van een aanklacht tegen het Duitse bedrijf Mannesmann dat zijn Italiaanse dochteronderneming op dracht had gegeven de 41 vaten op te ruimen. Hij uitte zware verwijten aan het adres van Mannesmann en meen de dat Hoffman-Laroche door Man nesmann in zijn goede trouw was bedrogen. De vaten die donderdag gevonden werden in een plaatsje in de buurt van het Noord-Franse Saint Quentin, zijn voorlopig overgebracht naar de naburige militaire basis in Sissone in afwachting van een definitieve be slissing over de opruiming. De gepensioneerde slager Andre Droy, die eigenaar is van de loods, zei dat hij zich niet bewust is geweest van de inhoud van de opgeslagen vaten, die sinds november op zijn grond hebben gestaan. De Franse staatssecretaris voor mi lieubescherming, Huguette Bouchar- deau. zei vrijdag van mening te zijn dat de verantwoordelijheid geheel ligt bij de firma die dat afval produceert. Ook citeerde zij een telexbericht dat in oktober jl. van Hoffmann-Laroche was ontvangen waarin verklaard werd dat het afval in een kleibodem op een goedgekeurde opslagplaats met toe stemming van het betrokkenland was begraven. Een directeur van Hoffman- njaroche zei dat de telex gebaseerd was op verklaringen van het afvalver werkingsbedrijf Mannesmann Italia ns in Milaan, dat later een onder- conctract sloot met de Franse firma Spelidic die het tenslotte op 10 sep- Varkenspest Het ministerie van landbouw en visserij heeft vrijdag besloten in de Gelderse Vallei over te gaan tot noodenting van varkens in verband met de varkenspest. Eerder deze week stelde staatssecretaris Ploeg voor dit Gelders-Utrechtse grensgebied een vervoersverbod in jom uitbreiding van de ziekte te voor komen. Herald Tribune gunt drukorder aan Sijthoff Pers DEN HAAG Sijthoff pers in Rijs wijk gaat vanaf eind oktober een deel yan de Europese editie van de Inter national Herald Tribune drukken. De 30.000 a 35.000 exemplaren zijn bedoeld voor verspreiding m de Bene lux. Scandinavië en Noord-Duitsland. pe Europese readactie zal vanuit Pa rijs de complete pagina's in facsimile per telefoonlijn naar Rijswijk oversei nen. Oplossing conflict rond hoofdredacteur Elseviers Magazine AMSTERDAM (ANP) De redactie raad van Elseviers Magazine heeft goede hoop dat het conflict met alge meen hoofdredacteur dr. F. A. Hoo gendijk voor 1 juni uit de wereld zal zijn. De redacteuren zijn vrijdagmiddag in een voltallige redactievergadering in grote meerderheid akkoord gegaan met een plan van de redactieraad, dat in feite een nadere uitwerking vormt van het directievoorstel ter herstruc turering van de hoofdredactie, aldus een mededeling uit de redactieraad, die op 1 mei een ontslagprocedure tf gen Hoogendijk is begonnen. Vol gens de zegsman heeft het plan de instemming van Hoogendijk Het komt er op neer. dat hij afstand doet van zijn algemeen hoofdredacteur schap en naast zich een' nieuwe man krijgt, die met de dagelijkse leiding van de redactie wordt belast. Hoogen dijk zou zich in hoofdzaak met poli tiek bezig gaan houden Naast de huidige adjunct-hoofdredacteur zal een tweede adjunct worden benoemd, die zich met de organisatie zal be moeien. aldus de zegsman Hoogen dijk wordt in het redactieplan voorzit ter van het hoofdredactionele college tember vorig jaar naar Frankrijk liet vrijdag officieel via zijn minister bracht. ..Wij verwachten niet dat voor burgerbescherming, Lons Fortu- Mannesmann een onder-contract zou na. weten dat Italië de vaten zou afsluiten. Men bracht ons daarvan weigeren, niet op de hoogte. Wij geloofden wat „Het afval heeft volledig legaal Italië T^^VI OTltlfPIlt zij zeiden en zij bedrogen ons." Rome verlaten en het is aan Frankrijk de VIIIIVCIII kwestie van de uiteindelijke bestem ming op te lossen". Zwitserland heeft verklaard het af val eventueel tijdelijk te willen op slaan als Frankrijken Italië dat niet zouden willen, omdat de morele ver antwoordelijkheid van de Zwitserse firma Hoffmann-La Roche ermee ge moeid is. Advertentie I tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit SAINTQUENTIN >AP) Naast het woonhuis van de gepensioneerde slager Andre Droy waren in het oude slachthuis de 41 gifvaten achter golfplaten opgeslagen. Na de ontdekking loerd de opslagplaats bewaakt door de Franse gendarme tot de vaten werden vervoerd naar Sissone. DEN HAAG (ANP) Minister Schoo van ontwikkelingssamenwerking heeft besloten de Nederlandse hulp aan de concentratielanden, de 13 landen waarop het Nederlandse hulpbeleid zich in het bijzonder richt, voor 1983 met 192 miljoen gulden ten opzichte van 1982 te verminderen tot een bedrag van 768 miljoen gulden. Zij heeft dat de tweede kamer meegedeeld. Op deze manier wil de minister ruimte scheppen voor nieuw beleid in de ontwikkelingssamenwerking van land tot land (bilateraal) Zij wil voorkomen dat deze ruimte de komende jaren nog kleiner wordt en het beleid daardoor aan flexibili teit inboet. Mevrouw Schoo heeft daarom besloten de omvang van de bedragen waarvoor dit jaar per concentratieland nieuwe verplich tingen kunnen worden aangegaan, aan te passen aan de feitelijk be schikbare begrotingsbedragen Hiermee wil Schoo tevens voorko men dat veranderingen worden aangebracht in het beleid ten aan zien van de concentratielanden voordat de zogenaamde herijkings nota. die zal gaan over het bilatera le hulpbeleid, dan wel de begroting 1984 voor ontwikkelingssamenwer king met de tweede kamer is be sproken. De minister geeft een aan tal redenen waarom volgens haar de hulpbedragen voor de concen tratielanden moeten achterblijven bij de bedragen die in de meerja renramingen waren voorzien. De tegenvallende groei van het natio nale inkomen, waaraan het budget voor ontwikkelingssamenwerking is gekoppeld, heeft ertoe geleid dat de begroting minder groeit dan werd verwacht. Daarnaast doet zich een naar het oordeel van Schoo moeilijk te be teugelen groei van de rentelasten, apparaatskosten en verplichtin gen voortkomend uit internationa le verdragen voor. illegaal storten chemisch afval GELEEN (ANP) De directie van DSM Limburg heeft vrijdagmiddag op een persconferentie in Geleen na drukkelijk ontkend dat de chemische bedrijven van DSM illegaal afval stoffen zouden storten. Dit. naar aanleiding van een onder zoek dat in opdracht van de Maas trichtse officier van justitie, mevrouw mr. J. Huurman-Van Asten, momen teel wordt verricht door ambtenaren van het directoraat-generaal voor mi lieuhygiëne van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer. Er is geen spra ke van, aldus de directie van DSM. dat door stortingen van afvalstoffen ernstige gevaren bestaan voor de volksgezondheid en dat in een straal van meerdere kilometers rond de stortplaatsen van DSM het grondwa ter in hoge mate vervuild zou zijn. Voortdurend worden er metingen ver richt door het rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening. Daarbij is nooit vervuiling van het water aange toond Het storten van afvalstoffen in de zogenaamde zuurteervijver op het terrein van de vroegere staatsmijn Maurits in Geleen werd niet ontkend, maar dit gebeurt volkomen legaal, aldus de directie en DSM is van plan er dit jaar nog mee te stoppen. Tejero In Spanje is luitenant- kolonel Tejero. een van de leiders van de mislukte staatsgreep in februari 1981, donderdag in beroep gegaan tegen zijn veroordeling. Bij het consti tutionele hof tekende hij beroep aan tegen de gevangenisstraf van 30 jaar die een militaire rechtbank hem vorig jaar oplegde en die onlangs werd bevestigd door de burgerrechter. Ook negen andere militairen die wa ren betrokken bij de couppoging zijn in beroep gegaan. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Van der Reijden werd gehouden. Deze eerste beschilderde stadsbus iz van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft vrijdag Nederland is op initiatief van de Haagse artotheekr in Den Haag de eerste beschilderde HTM-artotheekbus het kader van de beeldende-kunstenaarsregeling doe in gebruik genomen. De tot een kunstwerk omgetover- de Haagse kunstenaar Kees-Jan van Kesteren tof es* s, de bus maakte daarna zijn eerste proefrit naar het mobiel schilderij bewerkt. De bus moet de kunst mw J ministe rie van WVC waar juist een brandweeroefen ing naar de mensen brengen, us daarbij het uitgangspunt; |j|( KRITIEK OP BEHANDELING AD VIEZEN DEN HAAG (ANP) De voorzitter van de Sociaal- Economische Raad (SER), dr. J. de Pous, zou graag eens een duchtig gesprek hebben met premier Lubbers over de manier waarop de regering omspringt met de adviserende taak van de SER. De Pous zal het dagelijks bestuur van de raad voorstellen zo'n gesprek te gaan voeren, zo zei hij vrijdag in de raadsvergadering tijdens de behande ling van een advies over de samenloop van een werkloosheidsuitkering en pensioen. Hierover is al een wetsont werp ingediend zonder dat de rege ring daarover de SER advies heeft gevraagd. De raad heeft dat advies nu toch gegeven. Dr. De Pous maakte zijn opmerking nadat de FNV-er H. Bode fel van leer was getrokken tegen de 'schandalige' manier waarop de regering met de SER omgaat. Bode kwam met het voorstel het SER-bestuur een gesprek met de premier te laten hebben over de vraag hoe het kabinet nu eigenlijk tegen het adviesorgaan SER aan kijkt.. WW en pensioen Volgens het unanime advies over ww en pensioen kan de ww-uitkering radio-tv en kunst European Gateway verkocht aan Griekse rederij (ANP) De veerboot ateway is voor een nog bedrag verkocht aan de Griekse rederij Alliance Navigation Compagny uit de Griekse haven plaats Piraeus. De radio- entelevisievrocirnm- Inmiddels bevinden zich twee Grie ve uuiu en leievisieprogi am ken bij de veerb00t jangs de kade ma S van zaterdagzondag en van de Amsterdamse werf ADM ligt. maandag vindt men op paai- Zi] wachlen °p een certificaat van T„ zeewaardigheid van de verzekeraar na Zo. 27 en van de week- Lloyds uit Londen teneinde het zwaar endkrant. beschadigde schip naar Griekenland te kunnen verslepen AMSTERDAM (ANP) De anti-militaristische actie groep Onkruit heeft deze week in een oplage van 6.000 stuks dc gestolen documenten gepubliceerd, afkomstig van een inbraak op 27 april in do hunker in Noordwijk van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland. De publikatie is verspreid over het gehele land en is ook te koop in sommige boekwinkels, aldus een woordvoerder van Onkruit. In het geschrift worden verschillende stuk ken afgedrukt die betrekking hebben op de oefening Wintex '81. een oefening op regeringsniveau die ieder jaar wordt gehouden. Daarbij doen de premier en de vice- premier daadwerkelijk mee en bevinden zich dan in een bunker. De stukken van Wintex '81 geven de loop van gebeurtenis sen in Nederland aan als de verhouding oost-west ver slechtert en verschillende landen tot mobilisatie over gaan. Hoe de strijd zich uiteindelijk ontwikkeld, of er gebruik' wordt gemaakt van nucleaire wapens en wat de uitkomst is laat zich slechts raden. Er vindt geen verdere publicatie plaats van gebeurtenis sen na de dertiende dag van het beschreven 'conflict', volgens het draaiboek van de oefening Wintex '81. omlaag als iemand tegelijkertijd! pensioen ontvangt. Het gaat hierbij steeds om menses voor hun 65e jaar een pensioen a r~' vangen, omdat er daarna geen ra meer op een ww- of wwv-uitks bestaat. De SER vindt het eij ongewenst dat de minister van sa zaken, zoals hij thans zelf vöi bevoegdheid krijgt om zo nodi-:i de wet afwijkende regels te mi voor gevallen waarin een wer'io heidsuitkering met andere inkom samenloopt. De CNV-er Molendijk dat er binnen de sociale verzekg J; gen een steeds sterkere tendens staat de minister of staatssecreu f alles maar te laten regelen, te: veel zaken tot de bevoegdheid va uitvoeringsorganen horen. Molem wil deze kwestie eveneens aan decf' stellen in een gesprek met pren Lubbers. Verhoging premie autoverzekeringen voor einde 1983 DEN HAAG (ANP) Nog in del van dit jaar gaan de premies r autoverzekeringen omhoog, bleek donderdag tijdens een bijs^ komst van schadeverzekeringsbet' ven in Den Haag. Vertegnewoordigers van het me deel van de schadeverzekeraars land bespraken daar de problea van hun bedrijfstak, waarbij heil cent lag op de verslecnterende res taten van de autoverzekeringen, ij dens de door de commissie ovs) schadeverzekering georgar bijeenkomst bleek ook. dat e overeenstemming bestond om ce a os in de verzekeringen niet nog ral te laten worden. Men bleek het. iA een woordvoerder, eens over he; 'i schakelen van uitwassen die in i concurrentiestrijd desastreuze gevi H| gen kunnen hebben'. Daarmee n onder meer gedoeld op de vorig js geïntroduceerde bonus malusvea keringen voor personenauto's. De'ïE sprekingen zullen komend n?! worden voortgezet. De woordvoe verwacht, dat men dan in grote lljö gelijk zal denken over de hoogteri de noodzakelijk geachte verhogu van de premie voor autoverzekera bi gen. AMSTERDAM (ANP) - Dc hoogte van de stembusopkomst heelt geen noe menswaardige invloed op dc uitslag van de kamerverkiezingen. In tegen stelling tot wat vaak beweerd wordt, heeft winst of verlies van welke politieke partij dan ook niets te ma ken met de opkomst. De verschillen in voorkeur tussen kiezers en thuis blijvers zijn erg klein. Dit staat in het boek 'In het spoor van de kiezer aspecten van tien jaar kie zersgedrag', dat is geschreven door onderzoekers van de Erasmus univer siteit in Rotterdam, de rijksuniversi teit Leiden en de universiteit van Amsterdam. Sinds 1971 hebben de universiteiten en hogescholen om vangrijke onderzoeken gehouden naar stemgedrag en partijkeuze bij de kamerverkiezingen. De resultaten daarvan zijn nu gebundeld in het boek. Het is volgens de onderzoekers ook een misverstand dat er verschillen bestaan in stemgedrag tussen man nen en vrouwen. Zij stellen dat er geen aanwijzingen zijn dat vrouwen duide lijk confessioneler of behoudender stemmen, of dat zij zich meer dan mannen zouden laten leiden door po litiek irrelevanten factoren. De onderzoekers schrijven verder dat ook het belang van jonge kiezers schromelijk overschat wordt. Zij ko men tot de conclusie dat de verande ringen in verkiezingsresultaten sinds 1967 met toe te schrijven zijn aan verschillen tussen leeftijdsgroepen of tussen verschillende generaties. In het bock slaat voorts dat er duide lijke verschillen bestaan lussen het soort regering dat de kiezers wensen en de coalitie die er uiteindelijk komt. Van de zes kabinetten die er sinds 1967 zijn geweest komen er maar twee duidelijk overeen met de wensen van de kiezers, het kabinet Den Uyl en het huidige kabinet Lubbers, aldus de onderzoekers. Zij schrijven dat de ontkerkelijking de confessionele par tijen stemmen heeft gekost, en dat die daarnaast ook niet meer automatisch kunnen rekenen op de stemmen van de gelovige kiezers, zelfs niet op die van trouwe kerkgangers. Er bestaan volgens de onderzoekers ook verschillen in partijvoorkeur tus sen ambtenaren en werknemers iri het bedrijfsleven. Het CDA en de VVD krijgen in veel sterkere mate de steun van de lagere rangen en standen van de particuliere sector van van verge lijkbare categorieën in de publieke sector. Ambtenaren blijken zich veel sterker te richten op de PvdA. In het boek schrijven de onderzoekers dat het stereo type beeld, dat de Centrumpartij het moet hebben van de steun van nihilistische en fascisti sche jongeren en van mensen, die zich al lang van andere politieke partijen hebben afgewend, niet wordt beves tigd. Zij stellen dat dc Centrumpartij nau welijks jonge kiezers trekt en haar stemmen krijgt van de voormalige kiezers van vrijwel alle overige par tijen. Bijna dc helft van de aanhang van die partij bestaat uit ex- stemmers op linkse partijen. CD A-top reageert verontwaardigd op uitlatingen Aantjes (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG CDA-voorzitter Bukman en fractieleider Dl Vries zijn verontwaardigd over de uitlatingen van de voormali ge fractievoorzitter Aantjes, dij een scheuring in het CDA nabij is. Bukman vindt dat Aantjes zich moet schamen. Met zij" uitspraken wekt hij de indruk een splitsing te willen oproe pen, vindt de partijvoorzitter. Voor de VPRO-radio heeft Aan tjes dal vrijdag krachtig on! kend. Volgens hem gaat Buk man voorbij aan de essentie vat zijn waarschuwing en kijkt hijk veel naar de verpakking ervan Bezorgdheid om het voortbe staan van het CDA ligt ten grondslag aan zijn uitlatingen aldus de oud-fractieleider, die nog deel uitmaakt van het par tijbestuur. Aantjes zegt deze week in het weekblad De Tijd, dat een scheuring onvermijdelijk is als de verrechtsing van het CDA doorzet. Volgens De Vries is er wel degelijk plaats voor progres sieve fractieleden, maar isoleren zij zichzelf door hun gedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2