IZEEUWSCH- VLAANDEREN rjfc of toch maar bij belgië? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT nhet Land van Hulst ligt het draaiboek inmiddels klaar. Daar kan Zeeuwsch-Vlaanderen bij wijze van spreken vandaag nog worden uitgeroepen tot onafhankelijke staat. Het plan ontsproten aan liberale breinen. De staatsvorm is een republiek, maar dan wel één met het efklimaat van het vorstendom Monaco. Belastingen worden afgeschaft, belastingkantoren imeer van die boze gebouwen worden in gebruik genomen als croscentra en gokhuizen. Die lan de voornaamste bron van inkomsten vormen. Niet-Zeeuws-Vlamingen worden met ichte doch dwingende hand naar elders verwezen; in de haven van Breskens wordt voor nbepaalde tijd een Russische onderzeeër gestationeerd om protesten van Westerse ojendheden in de kiem te smoren. De aanmeldingen voor Navo en Verenigde Naties liggen concept gereed, evenals de ontwerpen voor een eigen munt- en postzegelstelsel. En de tren, die worden vrij reorganiseren maar dat mislukte zo dat daarmee het gevaar voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen voorgoed was geweken. Het oostelijk deel van duvel Zeeuwsch-Vlaanderen volgde pas maanden later: op 11 januari 1831 werd de laatste Belg verdreven waar mee de revolutie was geëindigd. Parijse vredesconferentie van 1919 af gewezen het westelijk deel van Zeeuwsch- anderen, meer precies in de omge- 2 van Heille. ijvert een groepje tochtonen in het diepste geheim 8r aansluiting bij de Zuiderburen. otacten met lagere overheden, zij nog informeel, zijn intussen ge il. De schop ligt klaar om de grens- !en te verzetten. „Alleen al uit histo- ch oogpunt", doceert hun leider. ■hoorl Zeeuwsch-Vlaanderen bij Igië; natuurlijk ligt de grens bij de ■slerschelde. Dit landsdeel heet niet niets Zeeuwsch-Vlaajideren. m dan wel met een dikke streep nier Vlaanderen. Het enige voordeel iNederland is dat Nederland ons §1. In Den Haag weten se niet eens Retranchement ligt; waarom iten wij er dan bijhoren? En trou- ik ben toch al met een Belgische o getrouwd". deputeerde staten van Zeeland sben de afgelopen weken de fanta- de Zeeuws-Vlamingen duchtig eding gegeven. Het moet paniek geweest op het provinciehuis in idelburg toen minister Smit-Kroes id verkeer en waterstaat de gedepu- ffden liet weten dat de inwoners iZeeuwsch-Vlaanderen veel te wei- betalen voor hun overtochten over Westerschelde. „Het is mij geble- idat bij het gebruik van twintig- en ligvaartenkaarten de taneven overvaart, in het bijsonder voor mwoners van Zeeuwsch- anderen. zeer gunstig zijn in ver- f.mg met de bespaarde autokos- orer die afstand". ar het provinciebestuur, ook voor n kleintje vervaard, sprong dade- in de bres vooi de Zeeuws- nningen. Wat bliksem; Eerst een te streep zetten door de vaste wverbinding over de Westerschel- nu de euvele moed hebben om veerdiensten aan te pakken. Een edende brief ging uit naar me- uw de minister. En wat schreven eputeerde staten in hun daden- ing1 Dit: J.Nog steeds geldt immers. 2eeuwsch-Vlaanderen bij het Ko- ünjk behoort, omdat daarvoor rke geo-politieke argumenten gel- ibesit van de Westerschelde- Uw zienswijze over de verbin- kan aanleiding zijn tot een <heidingsbeweging. hetgeen wij op- '■"zouden betreuren en niet in het van het Koninkrijk achten ireka afscheidingsbeweging. Eureka!, *t die gedeputeerde van Friese in welke provincie de ifhankelijkhcidsdrang toch al zo w de ad'rcn vloeit hebben ge- lil toen die brainwave hem door kloeke hoofd schoot. Daar zouden Den Haag zeker wel van schrik- En zo zag Paul Boersma de arts Uk Puijlaert alvast zijn heemkun- E kring mobiliseren, het oud- •dslid D. J. Oggel aansluiting zoc- 'bij Noord-Brabant en de dieren- Pol van de Vijver met zijn anti- f-ers de veerpleinen bij Breskens Ptrkpolder bezetten. Of zou België kans schoon zien om Zeeuwsch- anderen alsnog in te lijven en u de tijden van weleer doen leven: Ernest Grégoire in 1830 zijn veroveringsdrift, de Belgi- annexatie-eisen direct na de 'te Wereldoorlog? "it het was een bittere strijd eind begin 1831 enkele maanden na dat een voorlopig bewind in Brussel de scheiding met de Noordelijke Ne derlanden en daarmee de zelfstandig heid van het Belgenland had afgekon digd. Ernest Gregoire beschouwde het in die dagen als zijn plicht de strook land beneden de Westerschel de te vrijwaren van de verderfelijke 'Ollandse invloeden'. Hoe luidde ook alweer diens proclamatie'eind okto ber 1830 in Aardenburg uitgevaar digd'' 'Ingezetenen van Zeeland! Gij zijt Belgen als wij, volgt de edele voorbeelden na welke de natie u geeft, ondersteunt ons om de Hollanders te verdrijven van uwen bodem en het Vaderland zal jegens u niet ondank baar zijn!' Maar weken daarvoor wapperde de Belgische vlag al op de torens van een handvol dorpen in Zeeuwsch- Vlaanderen. ondanks het verzoek schrift van de Axelse burgemeester A. J. Paulus aan de koning op 14 septem ber om 'de vereeniging met Belgie wel te willen voorkomen'. En 'Uit volheid des harten geven wij de verzekering onzer onbeperkte gehechtheid aan Zijne Majesteit en Hoogstdezelfde stamhuis'. Maar ook in die dagen berichtte een Zeeuws-Vlaamse autori teit aan zijn superieuren in Den Haag: 'Doch hier is alles rustig' Het bleek schone schijn. Op 17 okto ber veroverde Grégoire met tachtig Franse huurlingen IJzendijke. Burge meester J. Brevet legde er een schrif telijke verklaring af waarin om aan sluiting bij de Belgische provincie werd gevraagd. In de daaropvolgende dagen werd de Belgische vlag ook gehesen, zij het met tegenwerking van de plaatselijke gemeentebesturen in Sas van Gent, Westdorpe, Hulst, Hon- temsse en Ossenisse Op 30 oktober veroverden de hordes van Grégoire. inmiddels bijgestaan door de troepen van De Pontécoulant vanuit Brugge, de West-Zeeuws-Vlaamse dorpen Sluis. Aardenburg en Heille Maar het tij keerde Nadat kolonel Boellaard van Tuijl al op 18 oktober IJzendijke voor enkele dagen op de Belgen had heroverd, stuitte Grégoire op de laatste dag van die maand bij de aanval op Oostburg op de kracht van de Hollandse militairen onder leiding van kolonel Ledel. Hij poogde in de dagen daarna zijn troepen nog wel te Maar direct na afloop van de Eerste Wereldoorlog in 1918 probeerde Bel gië opnieuw Zeeuwsch-Vlaanderen in te lijven. Ditmaal kwam er evenwel geen wapen aan te pas, maar werd de strijd om het landsdeel met woorden gevoerd Belgie namelijk wilde onder meer Zeeuwsch-Vlaanderen aan haar gebied toevoegen om eventuele bui tenlandse agressie in de toekomst beter het hoofd te kunnen bieden. De Belgische regering achtte deze eis gerechtvaardigd door de omstandig heid dat het land als het zwaarst getroffen uit de oorlog tevoorschijn was gekomen. Daarbij was Nederland neutraal gebleven. Direct, werden in vrijwel alle plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen anti annexatie comité's opgericht, die on derling wedijverden in uitingen van vaderlandse orangistische gevoelens. Talloze petities en protesttelegram men tegen de inlijving werden verzon den naar koningin en regering. Voor man in de strijd was de Aardenburgse predikant J. N. Pattist die met alleen de brochure Zeeuwsch-Vlaanderen Nederlandsch' publiceerde, maar ook met J Vreeken het Zeeuws-Vlaamse volkslied 'Van d'Ee lot Hontemsse, Van Hulst tot aan Cadzand compo neerde. Dat werd het strijdlied tegen de snode plannen van de Belgen. Het hielp de eis van Belgie werd op de De gevreesde afscheidingsbeweging van gedeputeerde staten is inmiddels ook doorgedrongen in het Belgische achterland. In die staminee achter Watervliet vloeit het kloosterbier en de duvel rijkelijk. „Ge zoudtzegt Proesper de Breuckere. vrachtwa genchauffeur van beroep, „er bij ons flink op vooruit gaan Hebt ge deze week onzen eersten minister Wilfned Martens met gehoord? Onze economie gaat er weer beter op worden, en dat is voor u toch mooi meegenomen" peter oggel De tachtigjarige aan de bar denkt meer aan persoonlijk gewin. „Dat stuk land bij ons? Allez, 'k zijn akkoord mits natuurlijk uwen Jan Raas daar woonde. As ge dat regelen kunt, zij de welkom bij ons. Want die renners ier' De tachtigjarige kijkt mistroostig in zijn glas en lijkt plotseling jaren ou der De cafébaas mompelt inmiddels iets over krenterigheid, de Belgenmoppen en de betweterigheid van die Ollan- ders' ..Daar kunnen we hier niks mee aanvangen Een Belg. meneer, dat is een leulemaker. hij drinkt graag een pintje. En daar scheelt het nogal eens aan in Holland. Die mensen daar. die kijken naar hun tuintje, naar de bank bij de buren. Neen. gij zijl bedankt" Maar wil België echt de landsgrenzen nog wel verleggen naar de Wester schelde. Een telefoontje naar het mi nisterie van buitenlandse zaken in Brussel De ambtenaar aan de andere kant van de lijn slikt hoorbaar Stilte. Dan schraapt hij de stem ..U wenst". vraagt hij voorzichtig. „Wel meneer, gedeputeerde staten van Zeeland zijn bang dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen een afscheidingsbeweging ontstaat. De vraag is nu of Belgie Zeeuwsch- Vlaanderen wellicht wil inlijven?" Opnieuw stilte Dan valt de ambte naar uit zijn rol. ,fBent u zot. me neer In café Zanzibar achter Watervliet weerklinkt een dag later de onvermij delijke stem van Will Tura Ook hij wilde enkele jaren geleden Nederland nog veroveren. De vrouw van de cafe- baas wil dat niet „Houdt gij uw land maar We hebben hier al genoeg be sognes. het land is al zo verdeeld Wat denkt ge van de Walen, de Voerstreek. Brussel. Vlaanderen. We kunnen er niet nog een vrijstaat bij hebben" In Zeeuwsch-Vlaanderen zelf heelt de afscheidingsbeweging van gedepu teerde staten de nodige hilariteit op gewekt In Axel lacht het oud-GPV- raadslid D. J. Oggel stiekem in zijn vuistje. Juist Oggel bepleitte in het prille - verleden nog eens aansluiting bij de provincie Noord-Brabant om dat het provinciebestuur de streek naar zijn zin te veel achterstelde op andere delen van Zeeland ..De pro vincie' stelt hij vast. ..krijgt nu eens een koekje van eigen deeg. Den Haag pakt hen nu aan. zoals zij ons altijd hebben behandeld. Die afscheidings- beiveging. geknoei is dat in de ruimste zin van het woord Noem mij één Zeeuws-Vlaming die Belg wil worden Laat de heren gedeputeerden maar eens een volksraadpleging houden" In IJzendijke drukt Pol van de Vijver, eertijds actievoerder tegen de komst van de oeververbinding over de Wes terschelde. zich wat voorzichtiger uit. Hij noemt de passage in de brief aan de minisster 'ongelukkig'. „Je moet". zegt hij. „de achtergrond van die opmerking kunnen begrijpen. En dat is de grote ongerustheid van gedepu teerde staten wat er met die veertane- ven zal gebeuren Goed. ook ik kon aanvankelijk geen enkel begrip op brengen Die opmerking is met badi nerend bedoeld geweest je kunt 'm ook met aanmerken als humor Maar laten we zo snel mogelijk vergeten, er is nu immers iets veel belangrijkers aan de hand. We moeten gezamenlijk de RAMP voorkomen, saamhorigheid is nu hard nodig om de aanslag van de minister op verworven rechten rond de veerdiensten met alle krach ten te torpederen. Een gecoördineerd optreden één stem uit Zeeland. En laat Den Haag voelen dat die stem niet is mis te verstaan Van de Vijver noemt aantasting van de veren voor Zeeuwsch-Vlaanderen volstrekt ontoelaatbaar .Als de mi nister dat plan doorzet wordt dat voor de streek financieel een ramp Een trieste gang van zaken De fout van gedeputeerde staten is altijd geweest dal zij uilsluitend oog hebben gehad voor de vaste oeververbinding Het zou van realiteit getuigen als die verbinding nu eindelijk eens wordt vergeten Laat de provincie erkennen dat de VOW een dood spoor ts". gebed Maar de gedeputeerde drs R. C. E. Barbc w il daar vooralsnog niet aan. Hij gelooft nog in de oeververbin ding. „Dat de VOW voorgoed van de baan zou zijn. vind ik een groot woord. Ik verwacht nog wel het een en ander tan de kamer En men moet vooral niet vergeten dat er tussen de veren en dc oeververbinding over de Westerschelde een uitdrukkelijke sa menhang bestaat Ongeacht de plan nen van Smit-Kroes voorspel ik voor de veerdiensten in de toekomst een toename van de variabele kosten, dat is inherent aan het systeem Het ver haal van de veertarieven is een niet eindigend, en juist bij de VOW is dat wel het geval Daarbij heb je te maken met vaste kosten in de zin zin van de Zeelandbrug. De veren, dat is een gebed zonder eind" Juist daarom pleit Baroe voor begrip voor de afscheidingsbeweging van ge deputeerde staten „GS hebben daar mee voor ogen gehad dat het opleg gen van zwaardere lasten in Zeeuw sch-Vlaanderen erg hard zou aanko men. dat dat irritaties zou opwekken En dat beeld is bepaald niet uit de lucht gegrepen telkens als in het verleden de kwaliteit van de veerdien sten ter discussie stond of er óffers van Zeeuwsch-Vlaanderen worden gevraagd, laaiden de emoties hoog op. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft toch altijd al het gevoel gehad een achter gesteld gebiedsdeel te zijn" Jn die context is zo n opmerking van gedeputeerde stalen dus best te plaat sen. En daarbij moet je ook goed begrijpen op wat voor moment die bnef van de minister binnenkomt Zeeland voelde zich door Smit-Kroes bestuurlijk zeer onfatsoenlijk behan deld. Denk daarbij maar aan de Oes- terdammen, de vaste oeververbin ding En op zo'n moment wordt er wel eens een boze opmerking ge maakt. waarvan je later op een rusti ger tijdstip zegt. die had je beter met kunnen maken of in elk geval anders moeten formuleren „Gedeputeerde staten zegt Barbé. „hebben enkel willen aangeven dat aantasting van de veren veel span ningen zal opwekken. De concurren tiekracht van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt bij verhoging van de taneven ik durf over de ministeriële plannen op dit moment geen voorspellingen te doen. maar het gevecht zal hard zijn ernstig benadeeld. Bepaalde be- dnjfstakken de suikerfabrieken bij voorbeeld. het visvervoer. transport ondernemingen zijn juist daarvoor heel erg gevoelig Elke gulden verho ging kan essentieel zijn. Dat is toch evident". zuinig Maar desondanks ontbreekt het be grip in Zeeuws-Vlaamse kringen. .Een grof staaltje tan minachting voor Zeeuwsch-Vlaanderen Ronduit beledigend'zegt in Sas van Gent de huisarts Frank Puijlaert Gedepu teerde staten komen nu plotseling met een afscheidingsbeiveging op de prop pen. terwijl ze juist bij de vaste oever verbinding altijd hebben gezegd dat Zeeuwsch-Vlaanderen daarmee uit het isolement moet worden gehaald Het belang van dit gebied is enkel de strategisch-geografische ligging ten opzichte van Belgie. dat Nederland daarmee de beide oevers van de Wes terschelde m handen heeft" „Wij wensenstelt Puijlaert vast, „met dergelijke opmerkingen niet te worden uitgespeeld, noch tegen Bel gie noch tegen Den Haag Dit deel van de provincie wordt toch al in sterke mate achtergesteld m vergelijking met de rest van Zeeland Voorbeelden zijn er legio het museumbeleid, de monumentenzorg Maar ondanks dat wil de Zeeuws-Vlaming, behalve dan misschien een enkele grensbewoner, nooit bij Belgie. De Belgen, die zijn zuinig, maar wij hebben de naam Begrip voor de afscheidingsbewe ging? In plaatselijke etablissemen ten is de opmerking juist met heide handen aangegrepen om de fantasie eens heerlijk op hol te doen slaan. In de kroegen is dc staat van beleg al enkele weken geleden afgekondigd, al was het alleen maar om een afleg ger te hebben het glas te vatten. In dat cafe in het Land van Hulst stelt de waard dankbaar vast: Gedepu teerde staten hebben er toch maar mooi voor gezorgd dat de klandizie ts toegenomen Ik zou zeggen wie volgt' Boven de tapkast hangt het dundoek van de republiek Zeeuwsch- Vlaanderen. De hengst van Hengst dijk figureert er in. De steunkleur is geel. Gerstenat, misschien? Foto's Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17