MUSEUM 'Anders piept het zo bij het melken Films RIJPAG 20 MEI 1983 Het Streeklandbouwmuseum in Heille eeu wen lundhouwg'eschiedenis in êen van dc mooiste schuren van West Zeeuwsch-Vlaanderen viert zaterdag 23 juli het tienjarig bestaan met een manifestatie voor inwoner en toerist. Een veekeuring. demonstraties van oude am bachten en een informatiemarkt moeten min stens vijfduizend mensen naar het bescheiden buurtschap lokken, willen de organisatoren uit de kosten komen Belangstellenden kunnen die dag ook een aantal gerestaureerde landbouwwerktuigen en -attribu ten bekijken tijdens een openluchtshow Het materiaal vaak honderden jaren oud is opgeknapt door twee ervaren timmerlieden, die deelnemen aan het Werklozenproject West Zeeuwsch-Vlaanderen. Het Streeklandbouwmuseum het eruge van die aard in Zeeland wordt beheerd door een stichting van de drie West Zeeuws-Vlaamse ge meenten. Beheerder, suppoost, manusje-van-alles ('weg strepen wat niet van toepassing is') Herman Bakker uit Aardenburg. die tien jaar min een dag op de winkel past, vertelt in bijgaand verhaal over zijn ervaringen Een vrolijke man Over bezoekers In gele regenjasjes, die eigenlijk liever op het strand van Cadzand hadden willen liggen. Over schoolklasjes. die denken datje van tarwe alleen bruin brood bakt En over zijn eigen wonderlij ke loopbaan van parkeerwachter-voor-een-dag tot landbouwdeskundige. „Geen bal wist ik er van Ik kon nog geen ploeg van een eg onderschei den". Bob Lagaaij Foto's: Camile Schelslraele Het Streeklandbouum 6.000 bezoekers per jaar. Ik heb zelf musea bezocht met rondleiders", zegt hij. „En ik vind dat al die rondleiders lijken op de parodie die Paul van Vliet heeft gegeven". Met bekakte stem: „In het Van appardinstituut....". jet prototype rondleider, die met een afgezaagde droge stem de rotzooi vertelt. Daar kómen lensen niet voor", vindt Hermen Bakker. „Hoe kan je dat nou spontaan maken? En ik zeg er dijk bij: semi-spontaan. Want als jij die rondleiding zes keer gedaan hebt moet je er echt is inbouwen, want anders is-ie niet meer spontaan. Dan is het echt een kant en klaar verhaal dat moet je voorkomen. Dat kun je doen door middenin in de rondleiding, als het even ilvalt, een leuke mop te vertellen. Een anekdote, een verhaal. De landbouw hoeft er ilemaal niks mee te maken te hebben. Ik had eens een groep.... dat was iets van de fterinaire keuringsdienst. Hoge pieten in de veeteelt. Die stonden allemaal zeer geïnteres- erd naar mijn verhaal te luisteren. We kwamen in de koestal. En ik vraag aan één van die tren: weet u trouwens waarom er vet in de melk zit? Die man begon een moeilijk verhaal iet een hele hoop moeilijke woorden. Ik zeg: ik geloof niet dat dit het juiste antwoord is. Hij eer: wat dacht dan? Ik zeg: anders piept het zo bij het melken. Dat zijn van die welbekende ndbouwmopjes. Dat gooi je er dan tussendoor. Dat vinden de mensen leuk". [heeft deze week een paar honderd irt-gele affiches rondgebracht, jen jaar Streeklandbouwmuseum' erop. En. 'Een stuk agrarische ihiedems uit Zeeuwsch- rnderen bij elkaar gebracht in een >ke Iandbouwschuur' erdag 23 juli wordt het jubileum -nerd met het grootste feest dat ille ooit heeft meegemaakt Her- an Bakker (38) volgde vanaf 1973 de ouwe schuur van Maenhout ïrd volgestouwd met antieke land- uwspullen. In het begin waren het welgeteld 64, nu is de collectie ttienvoudigd. Maar op de dag van officiële opening stond hij ergens en weitje auto's te dirigeren. dat is een prachtverhaal. Deze ogen had geen werk. was werkloos »r ziekte geworden. Die liep een stie uit zijn neus te peuteren en zijn :u>v te vervelen. Ook toen al. Ha ha ha. Laat dat er maar uit Dan n ze die krant gelijk op. Op een geven moment komt wethouder n;e van Aardenburg naar me toe rat daar toen al een beetje in de iinek. Want ja, je had niks te doen ian ga je op den duur van alles l Ook politiek. Dat doe je als je meer te doen hebt. Oei da's ook een Straks word ik dat dorp Igezet. Bonte zegt: Herman, we ope- n een landbouwmuseum. Meneer Mingemann. de gedeputeerde, nt dat doen We verwachten toch een vijfhonderd mensen, allemaal hun eigen auto Dat is vijfhonderd Jo's. Die kunnen we in heel Heille 3kwijt Maar dat is geen probleem i! ik heb een weiland gehuurd De nt is wel wat smal en het is er wel beetje modderig, maar met een sn beetje duw- en trekwerk krijgen (die vijfhonderd auto's wel op dat üand. En jij bent parkeerwachter. iïegt wil jij dat voor ons doen? Ik L ah Bonte, ik heb toch niks om- den, dat wil ik wel even doen Dus daarheen die dag. Ik heb dus van de ""ling niks gezien, helemaal niks. Kb ik nooit meegemaakt. Want ik oud een eind verder in een weiland stond die auto's dat weiland op te Een. allemaal mooi in rijtjes. En ik dal kost vijftig cent En die gleden mijn binnenzak Die heb ik nooit idragen. Ha ha ha. Ja. een werklo- aioet er wat bijverdienen. Het was '(prachtige dag trouwens. Ik heb hele dag heen en weer gelopen c dat welland. En 's avonds om 10 uur was dat museum kant en sr geopend En toen kwam de aaialige burgemeester van Sluis, [teer Van den Beid. die was toen voorzitter van de stichting, naar toe Samen met Bonte en dieren- Hyppolite van de Vijver. En die Wen dat he je leuk gedaan Bakker 'I jij iets van landbouwIk zeg: Meen bal. Ik wist het verschil niet &n een eg en een ploeg. Eerlijk ffc dat wist ik niet. Ik heb geen öers, die boer zijn. ik kom niet uit sboerenomgeving. Ach. zeiden ze: 'is met zo erg. Praten kun je wel. weken namelijk iemand om dat Kum open te houden En jij hebt 3 niks te doen: wil jij dat niet een t" dagen doen0 Tot we een oude ^hebben gevonden, een 65-plusser die de mensen een beetje kan i^jzen Ze zetten de deur open. de fere dag, ze zetten een heel klein ptafeltje met een hele krakkenuk- phan Bakker: „In het begin stond Mjna niks...". kige stoel middenin dat tochtgat daar. Daar leien ze honderd kaartjes op voor volwassenen en honderd voor kinderen en ze zeiden: nou. begin maar. Slecht weer. maar veel bezoek, die eerste tijd Ik verkocht daar maar kaartjes. Maar in dat museum stond bijna niks Dat was een hele lege schuur Dat was een prachtschuur, maar daar stond niks in Daar ston den want ik heb ze geteld precies 64 spulletjes in In zo'n hele grote schuur van veertig bij zestig meter. En al die Zeeuws-Vlaamse boeren hadden in de PZC gelezen dat dat zo'n leuk museum was, dus die kwamen allemaal kijken cn zeiden, da's hier ook redelijk waardeloos, jullie heb ben niks. Maar Ik heb nog wel een ouwe ploeg, zei er een. En ik heb nog wel.... Nou. die aanbiedingen stroom den binnen Maar ik wist niet wat al die ouwe troep was. Ik zei. schrijf maar op. ik zal het wel doorgeven aan dokter Van de Vijver En dan gaf ik dat door op een lijstje en hij zei ja, dat kunnen we allemaal gebruiken. De gemeentevrachtauto van Aardenburg reed dan een toer door Zeeuwsch- Vlaanderen en dan kwamen ze met troep jongensVermolmd, verroest. een rotzooitje. Dat kieperden ze voor die deur bij mij. En dan dacht ik: wat zou dat nou weer zijn? Allemaal din gen die ik nooit had gezien. En dat zette ik dan maar ergens neer. En als er dan een ouwe boer kwam, of ie mand die er uitzag als een ouwe boer. dan liep ik maar een beetje met die familie mee. Dan hoorde ik hem zeg gen: mao mao... een hieselsteen. Dan dacht ik dat is een geselsteen. Dan wist ik dat ook weer 's Ochtends geleerd en dat zat 's middags in de rondleiding Toen deed ik dus rondlei- Waleploeg Die ouwe 65-plusser heeft het besluui maar vergeten. Herman Bakker vol deed uitstekend. Toen na tuee jaar het arbeidsbureau begon te spetteren l,.werkt-ie daar nou of werkt-ie daar niet") werd hij officieel aangesteld. En nu zegt hij uit de grond van zijn hart: „Ik zou er nooit meer vanaf willen. Ik weet van de geschiedenis van de landbouw en van de appara ten waarschijnlijk meer dan sommi ge ouwe boeren. Kijk, ik weet het van alle apparaten. De boer weel het alleen van de apparaten waarmee hij gewerkt heeft. Die had niet al die apparaten, die in mijn schuur staan, in zijn bedrijf. Je hebt verschillende manieren om erachter te komen. Je kunt lezen van mensen, die het alle maal al eens eerder hebben uitge zocht. En vragen. Niet bang zijn om te vragen. En archiefonderzoek. Dal doe ik vooral in de winter". Het pronkstuk van de collectie is de waleploeg. een grote, roodgeschilder de houten ploeg op wielen, die volgens archiefstukken in Middelburg is ge bruikt tussen pakweg 1610 en 1910. „Dat was een ploeg voor vier paar den". legt hij uit. „Voorzover wij we ten bestaan er van die ploeg op de hele wereld nog maar twee-en-een- half. Ik eén. het openluchtmuseum in Arnhem één en die halve staat in IJzendijke. Maar die is zeer incom pleet. Daar missen een hoop stukken aan. Die hebben ze waarschijnlijk alweer eens voor andere doeleinden gebruikt". Die waleploeg hoorde bij de collectie van Kobus Rosseel uit Aardenburg, oud-raadslid, heemkun dige. en één van de 'vaders' van het Streeklandbouwmuseum Herman Bakker. „In 1946, toen in Aardenburg de eerste gemeenteraad na de oorlog was geïnstalleerd, zeurde hij al: me neer de voorzitter, wordt het geen tijd dat we wat gaan doen aan de oude landbouwspullen0 De voorzitter ant woordde daarop zeer diplomatiek we zullen het onderzoeken meneer Ros seel. Daar bleef het dan bij En elke raad vroeg hij het weer En elke raad zei de voorzitter we zullen het onder zoeken meneer Rosseel En dat onder zoek heeft gedruud tot 1973. Toen zijn wij hier begonnen" Ervaren vaklui, die hij heeft 'geleend' van het werklozenproject West Zeeuwsch-Vlaanderen. knappen mo menteel een aantal stukken op. Bak ker is dolblij met die hulp Zegt „Iets wat tien jaar staat gaat achteruit. En zeker die ouwe spullen, die al verrot, verroest en met houtwurm erin bin nenkwam en We hebben eigenlijk^ nooit geld gehad om daar veel aan te doen En aan de andere kant waren er geen vaklui Aan het ijzerwerk kan ik zeil wat doen. Ik kan redelijk goed schilderen, ik kan redelijk goed roest schrappen Ik kan niet timmeren. Dus aan het hout kan ik weinig doen. Ik kan het insmeren tegen houtworm en daarmee eigenlijk basta Via dat werklozenproject kregen we de moge lijkheid om twee echte timmerlui op dat museum te zetten. Nou, die jon gens zijn vreselijk fanatiek begonnen. Ik zeg altijd ze werken harder dan bij de baas. Vinden het leuk. zien, omdat het natuurlijk kleinschalig is. resul taat en kunnen aan het eind van de week zeggen dat heb ik opgeknapt. Het is te hopen dat zij door dit werk vlug weer een echte baas zullen vin den. Een heeft er een ouwe balanswe ger onderhanden genomen Een hele ouwe. van de vorige eeuw. helemaal met de hand gemaakt Nou. die heeft van dat hele ding een replica ge maakt. Als je dat ziet staan Vroeger maakte men de landbouwwerktuigen niet alleen functioneel maar ook nog mooi Men versierde die met de beitel. Met rondjes en kringetjes. En er wer den later biesjes op geschilderd. Dan zeg ik: nou dan heb ilc twee vaklui in dienst In principe kunnen die jongens hier hun VUT halen. Maar dat is niet de bedoeling van dat project" Bezoekers Het Streeklandbouwmuseum trekt gemiddeld zesduizend bezoekers per jaar. Bakker leidt hen rond. Een hoofdstuk apart. „Je hebt ten eerste de groep agrariërs, zowel uit de streek als van buiten. De ouwere mensen komen gewoon hun eigen leven nog een keer bekijken. Want daar komt het eigenlijk wel op neer. Dan heb je een groep jongeren. Die komen via schoolreisjes, excursies. En dat is helemaal het tegenoverge stelde. Die weten er helemaal de ballen van Aan het begin van een rondleiding zeg ik: jongens, hoe he ten die stengels, die je overhoudt als je graan gedorst hebt? Waarop de klas in koor roept, hooi Jongens, dat is stro En wat is dan hooi? Weel ik niet meneer. Het verschil tussen hooi en stro is bij onze moderne jeugd onbekend. Wat maak je van tarwe? Brood meneer. Weet iedereen, want dat schijnt in 't schoolpakkot te zit ten. Wit brood of bruin brood? Brum brood meneer. En waar maak je dan wit brood van? Geen flauw idee. Oók van tarwe jongens. Ook van tarwe Hoe kan dal dan? Nou en dan komt je uitleg. Die begrippen zijn hélemaal wég. Voor die kinderen gebruik ik dat museum zuiver als een stuk edu catie. Maar moderne educatie. Ik leer ze gewoon de dingen van nu. Ik leer ze geen geschiedenis. Doe ik moed willig niet. Maar ik leer ze wel: hoe maak je boter, hoe bak je brood, wat is 't principe van slachten. Die princi pes leer ik ze. En die kun je aan de hand van de oude werktuigen veel beter uitleggen dan aan de hand van zo'n heel modern machien met een computer erin. Daar snapt niemand meer wat van". De moeilijkste groep bezoekers zijn mensen, die eigenlijk helemaal niet wilden komen „Die waren van plan om op het strand van Cadzand te gaan liggen. Maar gezien het Neder landse klimaat ging dat weer even niet door. Toen gingen ze maar naar de slechtweervoorziemngen in Zeeuw sch-Vlaanderen Die groep komt in geen geveal geïnteresseerd binnen Die komt binnen in kleine gele regen jasjes om alstublieft een hall' uur uit dat pokkenweer te zijn. Staat dan droog en denkt dan. nou. wat valt hier te beleven? Die mensen 't Is wel je leukste groep mensen. Die jun je enthousiast maken Die zie je halver wege de rondleiding enthousiast wor den. Die vlam slaat niet altijd over. waarschijnlijk omdat je eigen gesteld heid de ene dag niet zo is als de andere. Maar als die vlam overslaat liep een rondleiding wel eens uit tot anderhalfuur, terwijl ik hem in princi pe nooit langer maak dan drie kwar tier Het kwam voor dat ik die mensen wel kwijt wilde, maar dat die ménsen er met uit wilden En bléven vragen. Zo van: meneer, hoe zit dat nou met legbatterijen? Hoe maken ze nou eie ren? Wat eet ik. wat druk ik? Hele discussies knjg je. Ook de discussie van mensen die toch wel van zichzelf vinden dat het voedselpakket niet het meest gezonde wereld is. Die daar wel wat aan zouden willen doen mis schien. maar die daar gewoon geen gat in zien Ik zeg altijd het helpt niet. als jij voor jezelf weet dat mayonaise misschien wel niet zo vreselijk gezond is. Dan moet je geen halvanaise ko pen, dan moet je gewoon minder mayonaise eten" Hoe eet hij zëlP Grijnst. „Gezien mijn postuur ben ik geen grote eter. Ik eet graag, maar probeer me zoveel moge lijk afzijdig te houden van de welbe kende overbodige troep". Het komende jubileum vormt een aardige aanleiding om aandacht te vragen voor dc financiële perikelen waarin het landbouwmuseum bijna permanent heeft verkeerd. „Er zijn verschillende soorten geld", rekent Herman Bakker voor. „Dat klinkt een beetje gek. Je hebt eerst de stichting. Daar heb ik weinig mee te maken, met de financiële toestand van de slichting. Hij is er door een sanering wat beter komen voor te staan dan vorig jaar, toen het er op een gegeven moment zelfs naar uit zag dat het museum zou moeten ver dwijnen Zó diep zat de stichting in de schulden. De banken zeiden: daar moeten we toch eens wat aan gaan doen, hoor jongens. Maar dat Is een kant waar ik eigenlijk weinig van weet en ook wil weten. Want ik heb al zorgen genoeg met hét dagelijks bestaan Die twee werklozen kosten niks. maar ze gebruiken wel materiaal Spijkers, staalborstels en noem maar op. Bakker ga eens even achter dit. Bakker heb je dat... Dat moet ergens vandaan komen De stichting kan dat niet betalen, dus dat moet uit het zwarte circuit komen. Dat zwarte circuit heb ik twee jaar geleden zelf opgericht door een dona teursactie te beginnen. Ik heb gezegd: welke Zeeuws-Vlaming met hart voor het landbouwmuseum zou daar nou eens vijf gulden per jaar voor over hebben? Hij slaat twee vliegen in één klap. Wie vijf gulden betaalt mag met zijn gezin en eventuele introdue's het landbouwmuseum gratis bezoeken. Aan de andere kant wordt dat geld nog eens echt ouwerwets gebruikt. We kopen daar geen moeilijke dingen voor. wij organiseren daar ook geen projecten mee. We kopen daarvoor gewoon spijkers, verf en schuurpa pier Die actie bracht tot op heden een kleine 1300 tot 1500 gulden per jaar op. Dit Jaar met die werklozen is dat bedrag eigenlijk te klein. Ik zie de bodem van die pot in zicht komen. Willen we dat project met die werklo zen voortzetten, dan zal ik dus meer donateurs moeten krijgen Binnen kort. in juni. laat ik op de Aarden- burgse braderie alle gerestaureerde spullen zien. En later, op die feestdag in juli. óók. Kijk jongens, kun je 't zien: dat hebben we nou met jullie 1300 gulden gedaan Je houdt er bo vendien een stuk waardevolle appara tuur mee in stand, waarmee je een heleboel mensen een plezier kunt doen". Hoofdrolspeler Huub Stapel Lift'. en regisseur Dick Maas van de film 'De Luxor Terneuzen brengt deze week een Nederlandse filmpremière: 'De Lift', een verrassend goede thriller van Dick Maas rond een lifi die moorden pleegt. Vandaag (vrijdag) om 19 30 en 21 45 uur. zaterdag 14.00. 19.30 en 21.45 uur. zondag 13 45.16.00.1S.45 en 21.15 uur. maandag 13.45. 16.00. 18.45 en 21 45 uur. dinsdag en woensdag 20.00 uur Luxor en De Koning van Engeland in Hulst prolongeren Gendarmes in paniek' Luxor: vandaag vrijdag121 45 uur. zaterdag 19.30 en 21.45 uur. zondag 16.00 cn 21.15 uur maandag 18 45 en 21 15 uur. dinsdag en woensdag 20.00 uur Luxor biedt tenslotte familie-amusement uit de Disney-atellers '101 Dalmatiers' Vandaag ivrijdagi 19 30 uur. zaterdag 14 00 uur zondag 13.45 en 18 45 uur: maandag 13 45 en 16 00 uur Het Ledellheater in Oostburg houdt het op suspence van grote klasse: 'Firefox'. de strijd om een geheime Russische straaljager Spionage in de grootse stijl van James Bond. Vandaag vrijdagi 20.00 uur, zaterdag 19.15 uur, zondag 14.00 en 20.00 uurmaandag 14.00 uur. Verder: Jonge wilde meisjes', zaterdag 21.30 uur. zondag 16 30uur. maandag 16.30 en 20.00 uur.' dinsdag 20.00 uur. 'De gendarme in paniek' draait vandaag ivrijdagi om 19.1~5 uur in De Koning van Engeland in Hulst En voorts: zaterdag 18 45 en 21 15 uur. zondag 13.45. IS 45 en 21.15 uur. maandag 13 45, 18.45 en 21.15 uur en dinsdag 20 00 uur In Hulst ook 'Who dares wins' vandaag (vrijdag) 19.15 en 21.30 uur, zaterdag 21 15 uurzondag 13.45,16.15 en 21.15 uur. maandag 13.45.16.15 en 21 15 uur. dinsdag 20 00 uur. 'Game of death 2 vandaag vrijdagi 19 15 uur: zaterdag 18 45 uur. zondag 16.15 en 2115 uur. maandag 16 15 en 18.45 uur Opuindende dromen' vandaag 'vrijdag/ 21.30 uur. zaterdag 18.45 en 23.15 uur zondag 16 15 en IS 45 uur. maandag 14 30. 16 15 en 18 45 uur. 'De getuige kan niet dansen' vandaag vrijdag 21.30 uur. zaterdag 21.15 uurzondag 18 45 uur. maandag 21.15 uur. dinsdag 20.00 uur. The Excorclst' vandaag (vrijdag21.30 uur, zaterdag 21 15 uur. zondag 18.45 en 21.15 uur maandag 18.45 en 21 15 uur Puberty Blues' vandaag vrijdagi 19.15 uur. zaterdag 18.45 uur, zondag 13.45 en 16.15 uur; maandag 13 45 en 16.15 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 37