Hulst wil andere maatstaf bij toewijzing woningen Diaserie De maat is slaat aan bij de werkende jongeren niet 3Kinderen leven met de dag je kunt veel van hen leren9 Huurders Terneuzen maken begin nieuwe vereniging BRIEF VAN BEN W AAN PRO VINCIE Raadsleden Hontenisse tegen steun De Schelde met geld van PZEM VRIJDAG 20 MEI 1983 Wissel Zeeaws-Vlaandenv* PZC/streek 16 HULST Zeeuwsch-Vlaanderen zou bij het toewijzen van te bouwen woningen een voorkeursbehandeling moeten krijgen. Een woningbehoefte, die is berekend op basis van de zittende' bevolking zal in verband met de ongunstige leeftijdsopbouw bevorderen dat de bevolkingsgroei in Zeeuwsch-Vlaanderen nog verder achterblijft. Dat gebeurt als men de toewijzing van woningen blijft baseren op verwachtingen voor de groei van de bevolking. Hierdoor komt Zeeuwsch-Vlaanderen er bij de toewijzing van woningen bekaaid vanaf. Het college van b en w van Hulst laat dit weten in een brief aan gedeputeerde staten. Daarin worden kanttekeningen geplaatst bij de nota bewoningspatroon '83. De gemeente Hulst heeft ervaren dat Midden-Zeeland Door de geïsoleerde leren door meer huizen te bouwen aan achterhaalde prognoses voor de be- ligging is Zeeuwsch-Vlaanderen meer nu gebeurt Vooral in deze tijd. nu volkingsgroei worden gehanteerd bi) nog dan andere gebieden aangewezen een aanzienlijk percentage van de de toewijzing van woningen Het col- op de voorzieningen in de eigen Nederlandse bevolking niet is opgeno- lege vindt het een kwalijke zaak dat streek. Daarom is het nodig om de men m het arbeidsproces kan een dergelijke cijfers worden gebruikt bij draagkracht te versterken die nodig is beleid, dat is gericht op hel terugdnn- het bepalen van de woningbehoefte, voor het handhaven en uitbouwen gen van vestigingsoverschotten van I waarop weer de woningtoewijzing is van het voorzienmgenpeil Met ande- met-economisch gebonden mensen, -gebaseerd Door deze werkwijze krijgt re woorden de bevolkingsgroei stimu- niet anders dan discriminerend zijn .bijvoorbeeld Hulst minder woningen toegewezen dan er nodig zijn. Voorkomen moet worden aldus het college dat de bevolkingsgroei van lZeeuwsch-Vlaanderen te sterk achter- blijft bij de groei van de bevolking in Trimloop over tien kilometer in Hulst HULST De Hulster atletiekvereni ging, afdeling prestatxelopen, houdt donderdag 26 mei een trimloop op de baan van het Hulster sportpark over .een afstand van tien kilometer. Aan ;de trimloop kan door iedereen worden ^deelgenomen. Na afloop ontvangen lalle deelnemers(sters) een kaart met daarop vermeld de gelopen tijd De eerste serie gaat om precies 19 00 van -start. De tweede serie start om 19.45 ;uur. Er kan worden ingeschreven van- •af 18.30 uur in het sportcal'ê aan de dend van de PZEM, dat .Tabakstraat in Hulst Voor alle deel- formeel voor de aan nemers! stersi is er na afloop ter gele- deelhouders is bestemd, genheid van hel dertigjarig bestaan n'el naar de Koninklij- van de Hulster atletiekvereniging een bj* tej| -herinnering. B en w van Hulst vmden dan ook dat het beleid van de provincie voor ■herij king' in aanmerking komt De wijze van verdeling van wonin gen over de gemeenten moet worden afgestemd op de situatie in de regio. B en w menen verder dat gezien de economische verwachtingen hoge vestigingsoverschotten moeten wor den verwacht. In deze periode zou in Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen wor den uitgegaan van een vrije woon plaatskeuze. De verdeling zou daarbij moeten ge beuren op basis van de woningbehoef te die zou moeten worden bepaald aan de hand van aanvragen van wo ningzoekenden Centrale registratie van woningzoekenden in Zeeuwsch- Vlaanderen zou daarbij zeer behulp zaam zijn Ook moet bij de verdeling dan rekening worden gehouden met de werkelijke leegstand in een ge meente KLOOSTERZANDE Als het aan de Honte- nisser raadsleden J. Me nu (eigen lijst), E. Com- piel (cda) en W. Gelder land (lijst L. Mangnus) ligt, gaat het extra div Gemeenteraad van Hontenisse komt 25 mei bijeen KLOOSTERZANDE De gemeente raad van Hontenisse vergadert w oensdag 25 mei in het gemeentehuis in Kloosterzandc. De vergadering be gint om 19.00 uur. De agenda vermeldt onder meer de schenking van een fontein voor de vijver in Kloosterzande-noord. de uit voering van het onderhoudsschema voor gemeente-eigendommen, de ex ploitatievergoedingen voor het lager onderwijs over 1982, het beschikbaar 'stellen van een krediet voor voorzie ningen ten behoeve van de kleuter groep van de nieuwe school Ter Dui nen in Kloosterzande en de steun aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen Steungroep Vrouwenwerk in Terneuzen bijeen TERNEUZEN De Steungroep Nieuw Vrouwenwerk vergadert woensdag 25 mei in het. Terneuzense Vrouwencafé aan de Nieuwstraat Op deze bijeenkomst, die om 20.00 uur begint, wordt iedereen verwacht, die met vrouwenzaken bezig is. B en w Hontenisse: geen vernoeming van straat naar oorlogsslachtoffer KLOOSTERZANDE— Het college van b en w van Hontenisse peinst er niet over om de straat Rapenburg bij .Vogelwaarde te noemen naar J. P. E. Serrarens. die in 1944 de dood vond in het concentratiekamp Neuengam- me. Een verzoek van de broer van het oorlogsslachtoffer moet worden afge wezen, vindt het college van b en w, omdat anders nabestaanden van an dere oorlogsslachtoffers met even veel recht een soortgelijk verzoek kunnen doen. „Behalve de heer Serrarens kent onze gemeente een groot aantal andere oorlogsslachtoffers", aldus b en w, die zeggen begrip te hebben voor de vraag van de in Zelzate wonende broer van Serrarens. Verder voeren b en w aan dat de naam Rapenburg historisch zeer verantwoord is te noe men en van oudsher wordt gebruikt en dat bovendien het wijzigen van een straatnaam - zeker wanneer er veel huizen staan - veel kosten en overlast, met zich meebrengt, voor zowel de gemeente als de bewoners. Het voorstel om niet op het verzoek in te gaan wordt besproken in de raads vergadering van de gemeente Honte nisse. die woensdag 25 mei wordt gehouden in het gemeentehuis in Kloosterzande De vergadering begint om 19.00 uur. Overwinning voor Oud-Zeeuws team HOEK In zijn vijfde wedstrijd in een serie van zeven boekte het Oud- Zeeuws elftal een verdienstelijke 5-3 zege op zaterdag derde klasser Hoek. Bij de rust leidde het seleetieteam al met 3-1. Franz van der Pijl bezorgde Hoek (dat Maatschappij Schelde. Zoals bekend is het de bedoeling dat de PZEM vonrn vijftig miljoen gulden K'nK uitkeert aan de aandeel houders iprovincie en gemeenten), die het op hun beurt weer storten in de op te richten Stich ting voor Economische Ontwikkeling Zeeland Hieruit zou dan De Schelde gesteund kun nen worden Voor de gemeente Hon tenisse gaat het om een bedrag van 221 00Ü gul den Tijdens de vergade ring van de financiële commissie kantten de twee raadsleden zich te gen dit voorstel en ook W Gelderland had zo z'n twijfels. Menu meen de dat het gereserveerde bedrag veel te hoog is. Hij wees erop dat de afnemers* van dc PZEM in Zeeland nu al zes cent Compiet vindt het on- per kilowattuur meer juist dat dit geld wordt betalen dan bijvoor- aangewend ter bestrij- beeld in Brabant. „Par- ding van de werkloos- ticulieren en onderne- heid Hiervoor zijn vol- mers hebben dit bedrag gens hem de sociale ver moeten opbrengen en zekeringswetten nu wordt dat dan ge- Gelderland zou wel ak- stort in een failliete boe koord kunnen gaan als del Menu vindt het be- hij de zekerheid zou ter dat de Vijftig miljoen hebben dal de KMS er- of een gedeelte ervan mee gered kan worden, wordt terug gegeven Maar dit betwijfelt hij aan de gebruikers in de ten zeerste. Ook hij ziet van lariefverla- Raadslid W Gelderland Vrouwengilde Hulst maakte fietstocht zuiveringsinstallatie HULST Ongeveer veertig leden van het. Katholiek Vrouwengilde Hulst maakten een fietstocht naar de water zuiveringsinstallatie tussen Hulst en Clinge. De tocht begon met een sa menkomst in het gemeenschapscen trum 'Den Dullaert' in Hulst waar de leden eerst een dia-serie te zien kre gen. Onder het motto 'Water, laten we er goed voor zorgen' kregen de leden een uiteenzetting van het waterschap 'Hulster Ambacht' over de watervoor ziening in het algemeen. Daarna volg de de tocht en een rondleiding bij de zuiveringsinstallatie waar men een uiteenzetting kreeg hoe het vervuilde oppervlaktewater weer wordt gezui verd voordat het uit de kraan komt Jaarvergadering Itengelvereniging HENGSTDIJK De hengelsporl- veenlging 'De Vogel uit Hengstdijk houdt vrijdag 20 mei zijn algemene jaarvergadering in zaal P de Waal in Hengstdijk Naast de gebruikeliike staat er een bestuursverkiezing op de agenda Deze vermeldt verder het vaststellen van de data voor de ge bruikelijke clubwedstrijden Deze worden gehouden op het viswater 'De Vogel' in Hengstdijk De jaarvergade ring begint om 20 00 uur Bevestiging van vonnissen geëist tegen Sassenaar DEN HAAG - De 42-jarige F. de Z. uil Sas van Gent had het naar dc mening van de procureur-generaal hij het Haagse Gerechtshof wel al te gortig gemaakt. Hij eiste tegen de Sasse naar in hoger beroep dan ook bevesti ging van de vonnissen van zowel de rechtbank in Middelburg als die in Dordrecht, die hem beide tot zes maanden gevangenisstraf, in totaal dus een jaar. hadden veroordeeld. Daarnaast had de rechtbank m Mid delburg hem ook nog 1500,- aan boetes opgelegd en die in Dordrecht nog eens 50,- En dat allemaal voor een reeks van feilen waarvan de mees te betrekking hadden op het besturen van een auto zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs of op momenten dat hem de rijbevoegdheid was ontzegd Tegen de vonnissen van beide recht banken had verdachte hoger beroep aangetekend bij het Haagse Ge rechtshof Op de zitting van het hof liet hu echter verstek gaan Voor de rechtbank in Middelburg had De Z zich ook moeten verantwoorden voor het veroorzaken van een aanrij- ding met zim auto in de Julianastraat in zijn woonplaats, waarbij hij ook niet m het bezit was van een rijbewijs In Terneuzen was hij op de Oostkade achter hel stuur aangehouden, in een periode van rij-ontzegging terwijl bo vendien de auto niet was verzekerd. Uit een woning aan de Langebrugge in Sas van Gent had hij bovendien een tv-toestel gestolen De Middel burgse rechtbank had ook twee auto's verbeurd verklaard. De procureur-generaal vond de straf- 'Juf Tini tussen de kleuters: „Een kind blijft een kind" 'JUF' TINI WEG BIJ JOZEFKLEUTERSCHOOL: TERNEUZEN Of de kinderen het jammer vinden dat ze weggaat? „Ach", zegt ze. ..daar praten ze niet zo over. Kinderen leven met de dag. Ze zijn heel intens bezig met het nu en denken niet aan morgen. Je kunt veel van kinderen leren. Ze zeggen je ook recht in je gezicht de waarheid. Nee, dat is niet altijd leuk. Maar als je later nog eens nadenkt zeg je: er zat toch wel wat in". 'Juf Tini Tazelaar. leidster van de rk Jozefkleuterschool aan de Anna Bijnsstraat in Terneuzen. ziet een beetje op tegen haar afscheid. 25 juni. Ze is zestig en heeft met een onderbreking als spelleidster in het zwakzinnigeninternaat 'De Sterre' in Sluiskil 39 jaar voor kleu terklassen gestaan. Haar eerste schooltje stond in Rosmalen. En toen volgde nog een hele rij Wormer. Tilburg..Nijmegen (waar ze twee jaan aan jet Montes- sorl-onderwijs rook, maar er toch niets in zag). Deurne, Amsterdam, Den Haag. Sluiskil en twaalf jaar Terneuzen. „Ik ben er ingerold. Op kostschool kon ik goed rekenen, haalde m'n middenstands maar wist met goed welke richting ik oji wilde. Aanvankelijk had ik hele maal niet zoveel zin in dat kleuter onderwijs. Ik hóu er namelijk niet van om middenin de belangstelling te staan, de ogen van zo'n vijftig, zestig kinderen op je gerichtZe lacht: ..Tsja en nou éis je van ze dat ze je aankijken". Ze heeft alle onderwijsveranderin- gen, de complete curve van 'streng, klassikaal' naar 'vrij. individueel' indrukken te verwerken. Televisie bijvoorbeeld. Of dat invloed heefl! Beslist. Zo'n serie als 'De Hulk' Dan maakten ze soms levensge vaarlijke sprongen. Dachten alle maal dal ze 'De Hulk' waren. Maar vertellen blijft belangrijk. Ik doe het iedere morgen in de kring. Soms een godsdienstig verhaal, soms een profane vertelling. Dat mag ik geen ochtend overslaan. En als je ze dan iets laat tekenen komt overleefd Peinzend: „Vroeger moest je alles klassikaal aanpak ken Hetzelfde plakken, hetzelfde knippen. Ik heb dat van begin at aan niet zo leuk gevonden Aan de andere kant is vrijheid van onder wijs óók wel eens opgevat als: laat er ccn helèböel fantasie ze hun gang maar gaan. Dat was volgens mij niet de bedoeling. Je zet de kinderen nu per groep aan het werk. 's Ochtends zijn we bezig met het ontwikkelingsmateriaal: voor bereidend rekenen, taal en schrij ven. 's Middags mogen ze kiezen wat ze zelf willen En dan valt je op dat toch maar heel weinig kinderen naar dat ontwikkelingsmateriaal grijpen" „Slaapkop, slaapkop", roept Koko. haar grijze papegaai vrij". Langer Een enkele keer zei Tini Tazelaar wel eens tegen een van de moeders: „Ik zit langer in de kinderen dan jullie". Hele generaties heeft ze in de klas gehad. En toch: „Een kind blijft een kind. Ze zijn wel wat drukker dan vroeger. Hebben meer De Jozefkleuterschool vormt met de lagere Willibrordschool een ba sisschool. Dat zorgde voor nieuwe impulsen. Die waren nodig na de aderlating van de laatste jaren. Ooit was het een driemansschooltje, nu geeft Tini Tazelaar alleen les aan22 kleuters. Ze verwacht dat het aan tal geleidelijk zal teruglopen, al zijn er voor het komende schooljaar weer acht aanmeldingen binnen. „Ik zal de kinderen missen". zegt2«, „Maar vervelen doe ik me geen dag. Ik heb aardigheid in handwerken,! naaien en borduren, hou van fietsen en wandelen en heb me opgegeven voor een cursus volksschilderkunst Maar dat afscheid zélf daar zie ik een beetje tegen op". Ouders en oud-leerlingen zijn van halfdne tot vijf uur welkom in de Jozefkleuter school DOELSTELLING OP PAPIER GEZET TERNEUZEN In Terneuzen wordt donderdag 26 mei een tweede poging gedaan om een huurdersvereniging van de grond te krijgen. Na een informatieve bijeenkomst op 18 april, die nogal chaotisch verliep, heeft een voorbereidingscommissie onder leiding van mevrouw L. Oska- -Bouwman de concept- men er voorstellen voor een leden- dergelijke en juridische bijstand werfactie en over de wettelijke sta- leent bij conflicten Mevrouw Oska tus van de organisatie ter tafel. wijst er met nadruk op. dat de „Het is van groot belang dat alle staande bewonerscommissies e) bewonerscommissies en individuele huurdersverenigingen in Terneuzi: huurders opgaan in een grote vereni- hun zelfstandigheid houden, ging", vindt mevrouw Oskam De ook van belang, omdat zij ovi nieuwe organisatie wil zich aansluiten met de woningbouwvereniging, (2 bij het Nederlands Verbond van Huur- Stichting Verpleeg- en Rusthuizen-" door bc-idc rechtbanken opge- doelstellingen op papier gezet. Tij- ders, een landelijk werkende belan- particuliere makelaars Alleen kus legd. juist en eiste dan ook bevesti- dons de oprichtingsvergadering in gengroep. die de huurders vertegen- nen ze. als ze zich bij ons aansluiten Mare Dobbelaar vergist" rechts i en Rob Nagelkerke imidden i. „We hebben ons ging. Het Hof dag 30 mei. /ijst arrest op holerRolterdam' moet er een voorlo- woordigt in overleggroepen, commis- terugvallen op een achterban, (te pig bestuur worden gekozen en ko- sies van advies, huurcommissies en deskundigen in huis heeft' Op de informatievergadering van li TERNEUZEN De plannen klonken goed. In elke plaats van enige om vang in Zeeuwsch-Vlaanderen zou de diaserie 'De maat is vol' worden vertoond met aansluitend een discus sie met de werkloze jongeren. Er zouden in totaal 22 plaatsen worden aangedaan. Na 8 avonden is echter besloten 'De maat is vol'-toernce voortijdig te stoppen. Reden: gebrek aan belangstelling. „Er waren avonden bi) dat ei slechts vier basisspelers moest missen) in de één man kwam", aldus Rob Nagelker- eerste minuten een 1-0 voorsprong, maar Maarten van der staal. Ferry van Kruyssen en Ronnie Lambert schoten het Oud-Zeeuws elftal daarna naar 1-3 In de beginfase van de tweede helft kwam Hoek via treffers van Peter Hamelink en Bert Timmers nog terug tot 3-3. maar nadat Eddy van der Hooft 3-4 gescoord had, be paalde Tonnie Hendrikse de eind stand op 3-5. de Jongerenbeweging heen KWJ>. initiatiefnemer van de toernee. Aan de propaganda kan het in elk geval niet hebben gelegen. Aankondigingen in de krant en affi ches in haast elke winkel en cafe, daar kon de werkloze jeugd niet omheen Toch kwam er nauwelijks iemand. Mare Dobbelaar, medewerker van de Jongerenbeweging: „Eens te meer is bewezen dat werkloze jongeren moei lijk te organiseren zijn En dat is ergens ook wel logisch In principe zijn werklozen concurrenten van el kaar. althans zo voelen ze het Ook hel feit dat veel werklozen zich scha men voor hun werkloos zijn De werk loze die elke ochtend met een pakje brood de deur uitgaat' i heeft er mee te maken meent hij Mare Dobbelaar We dachten als we naar de mensen toegaan zal de drem pel om te komen kleiner zijn Daarin hebben we ons vergist." De maat is vol' werd vertoond in Sas van Gent. Aardenburg, Axel. Biervliet Bres- kens. Clinge IJzendijke en Koewacht Een van de succesvolste avonden werd gehouden in buurthuis de Pere plu' in Bieiwliet. Rob Nagelkerke „Ei was een man of tien Na de vertoning van de dia's volgde er een goede discussie" Ook bij vertoning op scholen. De diaserie De maat is vol" werd ver toond op het vormingsinstituut Mid delburg de levensschool Terneuzen en de LHNO in Schoondijke. bleek de serie dc tongen los te maken Rob Nagelkerke Op het vormingsinsti tuut irj Middelburg is hij vertoond aan een horeca groep Dat zijn toch over het algemeen wat rechtse Een leraar zei nog dek je maar m De serie bleek echter goed aan te slaan De Jongerenvereniging laat zich dooi dc mislukte toernee met ontmoedi gen Rob Nagelkerke „We zullen wel een andere toer op moeten We den ken aan een combinatie van ontspan ning en bewustwording. Misschien dat we wel een toneelstuk maken, waarmee we de boer opgaan. We weten het nog niet precies." Volgende week houdt de Jongerenbe weging ccn actieweek, gericht tegen de bezuinigingsplannen van het kabi net Lubbers. Jongeren worden extra 'gepakt' meent de Jongerenbeweging. Verder pleit de Jongerenbeweging in dc ac tieweek voor meer werkgelegenheid voor jongeren. Men concentreert zich hierbij op een viertal punten: leer arbeidsplaatsen in de bedrijven, ar- beidsprnjekten. arbeidstijdverkor ting (men is voor een 35-urige werk week op korte termijn) en (banen kostende) overheidsbezuinigingen. Dc positie van werkloze jongeren moet worden verbeterd, vindt men. onder andere door het afschaffen van de sollicitatieplicht. Vanaf dinsdag 24 mei trekt men met een 'aangeklede' bakfiets door Zeeuwsch-Vlaanderen Dinsdag 24 mei wordt Hulst aange daan. woensdag 25 mei Terneuzen, donderdag 26 mei Oostburg en zater- aprll - waar ook werd gesproken dooi beroepskracht. Leon Bobbe van tel Nederlands Verbond van Huurders bleek dat lang met alle bewonerscott missies staan te dringen om zicli aï te sluiten bij een huurdersvererugiitë Een deel kijkt de kat uit de booraes wil meer informatie. Woordvoerie Rob van der Veen van de conimis* bomen- en bloèmenbuurt: „Wij zette® inderdaad nog wel w at vraagteken bij het nut van een huurdersv ging. Wanneer je de hulp van dag 28 mei in Axel In elke plaats advocaat wilt hebben, kun je die Ik* wordt een ludieke actie op touw gezet ook in Terneuzen krijgen? Maar m» schien worden onze vraagtekens» li neuzen bijvoorbeeld word! voor dcrdac llilrocplekcn5 -. - het gebouw van de sociale dienst een standbeeld voor de werkloze opge- Dat er de komende periode heel richt, in Oostburg wordt een bezoek op de huurder afkomt blijkt uit gebracht aan het arbeidsbureau, om- stencil van het Nederlands Verba) dat daar. aldus Rob Nagelkerke 'nog- van Huurders Hét sat tussen beta* al wal vacatures in de vacaturebak bare en werkelijke huren is door» zitten, die reeds lang vervuld zijn velen, zelfs met huursubsidie, tal De actieweek wordt zaterdagavond 28 mei om 19 30 uur afgesloten met een manifestatie in de Halle te Axel. Nadat de aanwezigen zijn verwel komd door Mare Dobbelaar en Josie de Vuvst zal de vorming-toneelgroep zicht meer hebben op Genesius het stuk 'Ijspaleis' opvoe- woning en dus genoegen moeten» ren In dit stuk wordt ingegaan op de men met slechte woningen en uitzichtloze positie waar werklozen, omstandigheden De volkshuis en vooral werkloze jongeren, vaak in tln§ tendeert naar een situatie zitten. Na het toneelstuk volgt nog alleen het inkomen bepalend is t» een optreden van de groep Mistook waar en hoe je woont Torture uit Terneuzen vergadering begint om 20.UU"" r te dichten. De woningverW ring stagneert op alle fronten. «®-' door honderdduizenden huurders I oude. maar ook na-oorlogse wijken1 buurten voor langere tijd geen u i beteié

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 34