andaag al uitspraak over chorsen jeugdtennissers Tamse Goes neemt monteurs van Eggermont Hulst over Nieuw kaderblad van PvdA Zeeland Jazz is pure emotie OmerGiellet schreef boek over mensen in het Amazonegebied PROGRAMMA SCHELDEJAZZ incLerella {LIBI VOOR TIJDSTIP BEKOGELEN TREIN 'Feestje' mariniers Curasao ontaardde FRANS DE RUYTER ORGANISATOR NIEUW STEUNPUNT INSTALLA TIEBEDRIJF schoenen/laarzen [vrijdag 20 mei 1983 PZC7 Provinc\ê 15 IDDELBURG De Terneuzense advocaat mr F.K. Wieland houdt het voor onmogelijk, dat lèuwse jeugdtennissers vorige week donderdag ter hoogte van Souburg de trein hebben ekogeld, die om 14.56 uur uit Vlissingcn was vertrokken. Althans enkele jeugdspelers, die oor de tennisbond werden geschorst voor een toernooi, dat komend weekeinde in ardenburg wordt gehouden. Mr Wieland deed zijn uitspraken tijdens een kort geding, dat stermiddag diende voor rechter mr J.H. Mulder van de Middelburgse rechtbank. jouders van zes jeugdspelers eisen dit kort geding, dal het Aarden1 toernooi wel toegankelijk jjdt voor deze spelers. De schorsing i opgelegd, omdat de tennissers tokken zouden zijn geweest bij fors idehand gelopen kallekwaad drie den van het clubhuis van de voet- vereniging RCS sneuvelden en ook t van een voorbijsnellende erd stuk gegooid Aan veel 'ikerheid rond de schorsing zal ïj,imiddag (vrijdag) om 16.00 uur een <-d komen. Dan zal mr Mulder uit raak doen in dit kort gedmg. it het betoog van mr Wieland bleek de jeugdspelers een alibi zouden ifDben voor het moment waarop de tem was bekogeld ..Zij zouden pas half vier op de spoorbaan kunnen n, Voor die tijd waren zij op de (nnlsbanen". Zo had Marcel van Sibben rond het cruciale tijdstip op w jfebaan met zijn moeder staan pra- itti Wel vertelde mr Wieland dat de (jngens inderdaad wat steentjes op de r hadden gelegd („men heeft daar wat rondgehangen Wieland: .Op het moment dat men terugkeer- s kwam een politieman aanrijden. ■9 ürcel werd toen naar het tennispark lerigens deelde de Vlissingse poli- tonsmee, dat de melding van enige wisternatie op het baanvak om 15.10 t- er was binnengekomen. Daarna :n surveillancewagen richting jouburg gedirigeerd. Dat de jeugdspelers betrokken zou- mzijn geweest bij het bekogelen van [trein kwalificeerde mr Wieland als indianenverhalen" .Het berust al en maar od veronderstellingen en verdachtmakingen", aldus de Terneu zense advocaat, die de belangen van de ouders in dit kort geding verdedig de Hij wees er nadrukkelijk op. dat volgens de spoorwegrecherche „dit soort incidenten dagelijks voorko men" en dat het incident met de trein geen verband houdt met de activitei ten van de jeugdspelers. Willekeur Met klem wees hij er ook op dat de meeste andere tennissers niet betrok ken waren geweest bij het andere incident: het ingooien van de ruiten van het clubhuis van RCS: „Twee jongens, Bart Felius en Mare Zuid- weg, waren dertig a veertig meter verwijderd van de anderen, toen zij met steentjes gingen gooien. De ande re vier, Tim van Dijk, Dennis Kemp, Mare Albers en Arjen Alderson, rea geerden juist zeer verontwaardigd". Mr Wieland meende dan ook, dat er met een volstrekte willekeur is ge handeld door tien jongens te schor sen. De advocaat van de tennisbond. mr Jose v.d. Poel. achtte het volkomen onjuist om de betrokken jeugdspelers te verdelen in verschillende groepjes, waarbij dan ook een groepje .brave jongens' zou zijn geweest Mr Van der Poel stelde, dat de bondsgedelegeerde Zuidweg bij het toernooi in Souburg en voorzitter Jonker van de tennis club Souburg onmiddellijk hebben uitgezocht welke jongens allemaal bij de incidenten betrokken waren. Die namen zijn aan het distrïctsbestuur doorgegeven. Mr Wieland meende nog dat tennis carrières door de schorsing in gevaar komen „Wie niet deel mag nemen aan de districtskampioenschappen voor de jeugd in Aardenburg. kan de Ne derlandse kampioenschappen ook op zijn buik schrijven en ook heeft de schorsing effecten op de fasetraining. De Terneuzense advocaat vatte de gevolgen in een paar woorden samen. ..Jeugdtennissers die in Aardenburg niet mogen deelnemen, worden zeer. zeer zwaar gedupeerd" Zo'n enorm belang oor eventuele tenniscarrières werd overigens door mr Van der Poel bestreden Mr Mulder („ik ben een leek op tennisgebied, maar dat heeft wellicht voordelen"! liet ook nog enkele ou ders aan het woord. Toen de zitting een soort genoeglijk onderonsje dreigde te worden, maakte hij reso luut een eind aan de discussie met de medeling dat de uitspraak al van middag (vrijdag) te verwachten is. )oor gebrek aan tiding wellicht jeen vakantiewerk ÏOLPHAARTSDIJK De kans is pot dat dit jaar geen jeugdvakantie- «."k in Wolphaartsdijk kan worden prganiseerd. Redeiv gebrek aan lei en? Het jeugdvakantiewerk in het Crp draaide de afgelopen jaren vor- ;lljk op enkele leidsters van de ïoensdagmiddagjeugdsoos voor kin- tren van 6 tot en met 12 jaar Zij add en een kleine werkgroep ge- die de gehele vakantieweek reaniseerde. Dit jaar zijn ze er even- el mee gestopt De stichting Jeugd e Jongerenwerk Goes tSJJG) heeft Geen oproep gericht aan alle ouders OEN" HAAG - Een 'feestje' van Nederlandse militairen op Cu- ncao. aan de vooravond van vertrek naar Nederland, tod voor twee mariniers, P.K. uit Vlissingen en P.L. uit Den Helder (beiden 22 jaar) tot ge volg dat ze zich voor de Zee- kfijgsraad in Den Haag moesten verantwoorden voor het on klaar maken van Icgcrvoertui- &en. •Het was een lolletje", verklaar den beiden voor de krijgsraad en betoogden dat het gewoonte isom de dag voor het vertrek een feestje te bouwen'. Dat hield in aan geval onder meer in het onklaar maken van automoto ren. Zo hadden ze door het ver aderen van onderdelen onder peer een brandweerauto on klaar gemaakt De onderdelen todden ze vervolgens, zij het op =en niet al te moeilijk vindbare plaats, verstopt Ook hun verde lger wees er op dat de militai ren bij het vertrek uit de Antillen t'eleens iets uithalen'. Verdach- ton hadden overigens door de efóare hun vliegtuig gemist en "roesten daardoor langer op Cu racao blijven. De officier-fiscaal constateerde tot vooral het onklaar maken van de brandweerauto kwalijke gevolgen had kunnen hebben. er brand zou zijn uitgebro ken. Omdat verdachten nog een Manco strafblad hadden, wilde jij voor ieder volstaan met een wte van 350 gulden krijgsraad veroordeelde bei- jttn overeenkomsig deze cis. BRESKENSHet hoek 'Mensen in 'l groen' van pastoor/beeldhouwer Omer Gicllicl uit Breskens loopt goed. Vijf weken nadat het boek is uitgebracht, zijn er al negenhonderd exemplaren over de toonbank ge gaan. Gielliet schreef het boek. nadat hij vorig jaar oktober drie weken bij de mensen in het Amazone-gebied verbleef. In het boek zijn de reiservaringen rond de trans-Amazonica en de omge ving van de Marowijne beschreven. Gielliet maakte deze reis samen met Arie Boeckhout en Richard van de Bossche. In zijn boek geeft de Breskense pastoor de inspiratie van het geloof en de verbondenheid van de mensen in het Amazone-gebied weer. Ook het verzet tegen onderdrukking en. het schenden van de natuur komen aan de orde De belevenissen worden in het boek door Gielliet beschreven op de manier zoals hij zelf is. Uitspraken die in hel dialect worden geschreven worden onder aan de bladzijde in het Nederlands vertaald. Dit voor die mensen die het Zeeuwse dialect niet machtig zijn. Hel boek is geïllustreerd met pentekeningen van Jaap Boek hout en foto's van A Boeckhout De opbrengst van hel boek komt geheel ten goede aan de mensen in het Amazone-gebied De bewoners daar worden geteisterd door hongersnood. Dit komt. omdat de normale natte moesson begin van dit jaar uitbleef en er een droge periode was van tweeè- neenhalve maand. Het zaad dat m de Eigen delegatie PvdA Vlissingen naar congres kernwapens VLISSINGEN - De Pvda-Iïactie Vlis singen heeft tijdens de ledenvergade ring besloten om een eigen afvaardi ging te sturen naar een congres van gemeentebestuurders en IKV over de plaatsing van kernwapens op ge meentelijk grondgebied. Ruim 300 ge meenten zullen bij deze bijeenkomst donderdag 9 juni in Amersfoort aan wezig z.ijn. De gemeente Vlissingen stuurt echter geen delegatie grond zat is verbrand en zal nu op nieuw gezaaid moeten worden De eerste druk van Mensen in het groen' omvat tweeduizend exempla ren en is verkrijgbaar bij boekhandel Van der Walle in Oostburg en uit eigen beheer via Anneke Ruygrok of .Maria Hamelijnck, bieden wonend in de Millianoslraat in Breskens. Lilian Bouttè is éen van de hoofdattracties op het Frans de Ruyter. de drijvende kracht achter het Schelde Jazz festival. Terneuzense Jazzfestival TERNEUZEN Hij voelt aanvankelijk niets voor een interview. Niet hij. Maar schrijft hij dan niet zelf in het programmaboekje voor het elfde Schelde Jazz Festival dat 'bescheidenheid een goede deugd is. maar te veel bescheidenheid een ondeugd'? Vandaar: Frans de Ruyter. drijvende kracht achter het Terneuzense Jazzfestival. „Ach. laten we eerlijk zijn: wat gebeurt er eigenlijk verder nog in Terneuzcn..." Het mag gezegd: het Schelde Jazz Festival is met name in de laatste bijdragen van het bedrijfslevi jaren uitgegroeid tot een van de Juist daardoor hebben we de kwali- toonaangevende in de Benelux. De teit van het festival aanmerkelijk dat is geen jazz. Nu vragen diezelf de mensen: komt Waso ook weer? Wat ik wil zeggen is dit: het is betrekkelijk welke stijl je mooi vindt, belangrijk is hoe de muziek op je over komt". Het is met name aan de 'wereldwij- van 40 000 gulden, dankzij vooral contacten van Porgy en Bess- Ruyter beaamt het grif „Het Ter neuzense festival is eén van de grootste van Nederland In Zeeuw- sch-Vlaanderen zelf is de jazzmu ziek zeker de laatste jaren weer een ontzettend grote rol gaan spelen. Je emotie". Zelf liefhebber van*mo- kunnen verbeteren Emotie „Jazz", vindt De Ruyter, „is pure uitbater Frank Koulen te danken dat er ieder jaar opnieuw jazzmusici van wereldniveau naar Terneuzen gehaald kunnen worden. Vorig jaar was dat bij voorbeeld Art Blakey. dit jaar zijn de toppers Jean 'Toots' Thïelemans en Lillian Bouttè, nieuw talent uit New Orleans. Zes maanden voor het komende kunt het aflezen aan de bezoekers- derne jazz zet hij telkenjarc met jazzfestival begint De Ruyter opties aantallen: vroeger moest een orkest zijn stichting een festival op met nog wel eens wachten op toeschou- gevarieerde wers. nu moeten die wachten op het moet er v muziekstijlen. aken je eigen smaak orkest Om een beetje plaats te bij het contracteren van orkesten bemachtigen moet je nu toch zeker een uur voor aanvang van het con- t te laten prevaleren. Afwisse ling in het programma is belang- cert binnen zijn En daarbij de sfeer rijk. Toen het zigeunerorkest Waso van het Schelde Jazz Festival is enkele jaren geleden voor het eerst geweldig Dat kun je ook merken aan de reacties van de Harlem Blues and Jazzband twee jaar gele den dit is uniek, dit is enig. dit komt nooit meer terug volgend jaar misschien' Nadat De Ruyter sinds 76 al zijde lings bij het Jazzfestival betrokken raakte - hij verkocht toegangskaar ten. haalde lege glazen op - zag hij in 78 met lede ogen toe hoe de jazzmu ziek in Zeeuwsch-Vlaanderen een langzame, doch zekere dood aan het sterven was. In dat jaar werd de stichting Jess (Jazz Evenementen Schelde Stichting) failliet ver klaard. omdat in de voorafgaande vijf jaren nooit belasting en sociale premies aan fiscus en bedrijfsver eniging was afgedragen. Maar een aantal mensen, onder wie met name Frans de Ruyter. pakte de draad evenwel weer vliegensvlug op. Een nieuwe stichting werd gebo ren: de stichting Jazzclub Zeeuw sch-Vlaanderen. En daarmee was het Schelde Jazz Festival" in Ter- neuzen gered De Ruyter herinnert zich het begin toen met zegge en schrijve 4000 gulden artiesten moes ten worden gecontracteerd. „Dit jaar werken we met een begroting ri Terneuzcn optrad, zeiden velen: te nemen op jazzorkesten. „De orga nisatie kost urenlange telefonades, een paar honderd uur werk, meters papier, veel improvisatievermogen. Maar ach. een hobby mag tijd en geld kosten. Zeker in Terneuzen ondervind je veel waardering En daarbij, ik wil er mee doorgaan het wordt een stukje van je leven TERNEUZEN Het programma van het elfde Terneuzense Jazzfestival voor dit jaar ziet er als volgt uit: donderdag 26 mei: Porgy and Bess 20 30 uur voorprogramma Mare Verschelden Jazzt rio met aansluitend opening elfde Schelde Jazz Festival door wethouder drs. A J Rekveld van Terneuzen. 22 00 uur Toots Thielemans. Vrijdag 27 mei. Korte Kerkstraat 18 00 uur openluchtconcerten met Scat Cats. Phihama Jazz Quartet en Schelde Dixies, Porgy and bess: 21 00 uur Cotton City Jazzband. Jacqueline Renard and Jack van Poiitno. Max Collie Kyih Aces. Graanbeurs. 22.00 uur Scat Cats Zaterdag 28 mei: Schuttershof 11.00 uur aankomst jazzboot met aansluitend streetparade door harmonie De Vliegende Hollander Footsteps. New Orleans Music Company Scat Cats en Juggets Jazzband Binnenstad 13 00 uur podiumconcerten Lange Kerkstraat. Korte Kerkstraat. Noordstraat en Molenpleintje door onder meer Pihama Jazz Quartet Cotton City Jazzband. Lake City Jazzband en Marc Verschelden Jazztrio: Porgy and Bess 21 00 uur Maryland Jazzband. Jojo Swing band. Lillian Boutle and her Music Friends. Du Commerce 22 00 uur Jazz Ballband en Retro Jazzband: De Post 22 00 uur Scat Cats en Scheid: River Jazz Company De Graanbeurs 22 00 uur Cotton City Jazzband. Centraal: 22.00 uur New Orleans Music Company Nieuwspoort 22 00 uur Piliama Jazz Quartet en Marc Verschelden Zondag 29 mei: Porgy and Bess 14 00 uur Pihama Jazz Quartet met Maria Harp en Tonny Krijger Afsluiting Jazzfestival Machito Salsa Big Band Opstandmgskerk 16 00 uur evangelische dienst, waarin voorgaat ds. A. Lunshof uit Axel Optreden van Lillian Boutté HULST Zes monteurs van het failliete installatiebedrijf Albert Eggermont BV uit Hulst zijn door Tamse BV in dienst genomen. Dit Goese installatiebedrijf, waar ongeveer 180 mensen werken, heeft in Hulst een steunpunt gevestigd. Daartoe is een pand gehuurd op het industrieterrein aan de Hogeweg. Maandag gaat Tamse daar aan het werk. i ADVERTENTIE i Voor modebewuste jongens en meisjes! Verkrijgbaar bij JEANSCLUB/LEATHER MACHINE Papegaaistraat 14 - Goes Zoals gemeld ging eind vorige maand Eggermont failliet Daarbij kwamen vijftien werknemers óp straat te staan. Tamse hoeft inmiddels kans gezien enkele orders, waarmee Egger mont bezig was. naar zich toe te trekken Enkele daarvan zijn de order van de Nederlandse Credietbank voor de nieuwbouw aan de Grote Markt in Hulst en inst,allatiewerkzaamheden voor de gemeente Axel en de Hulster Woningbouwvereniging Het Goese mstallatiebedrijl gaat - aldus een woordvoerder - een reclamecampagne voeren, waarin er de nadruk op zal worden gelegd dat Tamse hel perso neel en dus ook de know-how" van Eggermont heeft verworven Zo hoopt het installatiebedrijf de klanten van het failliete bedrijf aan zich te kunnen binden. Volgens Tamse ziet het er met naar uit dat er meer oud-werknemers van Eggermont in dienst genomen kun nen worden. Voor twee monteurs en twee hulpmonteurs is er geen plaats. De overige werknemers behoorden tot de administratie en de directie Ook voor hen heeft Tamse geen belang stelling. Het in dienst nemen van de monteurs zal geen nadelige gevolgen hebben op de werkgelegenheid bij Tamse elders in Zeeland Boos De Industriebond FNV en de ex- werknemers van Eggermont zijn bij zonder boos over de handelwijze van directeur li. Eggermont ten tijde van het faillissement. De beschuldiging van ex-werknemer R. van Bunder luidt dat Eggermont vlak voor het faillissement met de Zeeuwse Ver- warmings Unie (ZVU) onderhandelde over de overdracht van het klanten bestand. zonder dat daarbij sprake MIDDELBURG - De oud gedeputeerde M. J. van Poelje heeft donderdagmiddag in Middelburg het eerste exemplaar in ontvangst geno men van 'De Baanbreker'. Deze naam heeft het nieuwe kaderblad van liet gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid meegekregen. Het blad komt in de plaats van het Gewestelijk Mededelingenblad van de PvdA. Daarin stonden overwegend huishou delijke mededelingen. Het is dc be doeling dat 'De Baanbreker' een meer politieke inhoud krijgt. Het blad moet als tussenschakel fun geren tussen dc verschillende partij geledingen in deze provincie Niet allen de heer Van Poelje („Ik ben precies vijftig jaar hel van de partij"), maar ook twee oud-secretarissen van het gewestelijk bestuur van de PvdA, de heren J J G. van de Berge en M H de Bart. kregen donderdagmiddag in het FNVkantoor aan het Walplein in Middelburg een officieel exemplaar van 'De Baanbreker' aangeboden In een toespraak zei redactielid F A. de Kaart dat hel nieuwe blad 'gezien de ruime voorbereidingstijd niet altijd op de actualiteit kan inhaken, maar vooral beschouwend van aard zal zijnHet besluit tot de oprichting van 'De Baanbreker' werd genomen tijdens de vergadering van het ge westelijk bestuur in december van het afgelopen jaar Met een budget van ongeveer tweeduizend gulden moeten maandelijks zo'n 350 exemplaren wor den gedrukt Het blad wordt gratis verspreid onder alle kaderleden van de partij. Onder hen .zijn leden van afdelingsbesturen, raadsfracties en gewestelijke afgevaardigden De Baanbreker' verscheen al eerder Van 1901 tot. 1922 werd de naam gebruikt voor een weekblad van de afdeling Middelburg van de SDAP en later voor een uitgave van het SDAP- gewest Zeeland Zoals de naam al doet vermoeden leverde 'De Baanbre ker' nogal wat baanbrekend werk in de strijd voor verbetering van de woon-, leef- en arbeidsomstandighe den van de arbeiders zei F de Kaart „Maar nu. zestig jaar later valt er nog steeds te strijden. Van alle kanten wordt aan de verworvenheden van arbeiders geknabbeld, dit vraagt om actie Den U.vl heeft eens gezegd dat we de onderkant hebben opgetild. Nu moeten we die onderkant omhoog houden 'De Baanbreker is daarbij één van de strijdmiddelen van de PvdA' aldus F de Kaart. De redactie van 'De Baanbreker' be staat uil Fanic Gude. Frits de Kaart. Ad Hanneman. Frans Klaver en Wil lem Wisse. zou zijn van overname van personeel De vakbond had - aldus districtsbe stuurder Hans Vegting - toen al bijna een overeenkomst met Tamse en Eg germont was daarvan op de hoogte gebracht. „Maar hij deed net of z'n neus bloedde en verzweeg zijn contacten met de ZVU." zegt Vegting. De ZVU heeft voorts de klanten van Eggermont aangeschreven met de mededeling dat de servicecontracten en ook mon teur G. van der Kelen waren overge nomen Maar volgens deze monteur had hij zijn arbeidsovereenkomst al afgezegd, toen de brieven bij de klaif- ten van Eggermont werden bezorgd. In de briefschrijverij zien Van Bundèr en Van der Kelen iiet bewijs dat de ZVU het klantenbestand in bezit heeft Administrateur R J. de Houck van de ZVU ontkent dat het Temecr- zense installatiebedrijf het klantenbe stand van Eggermonl heelt De brief is praktisch huis-aan-huis verspreid-. De kans dat zo'n brief bij een Egger. mont-klant terechtkomt, is dus zeef groot.Ook is Van der Kelen formeel nog in dienst bij de ZVU. omdat hij zijn arbeidsovereenkomst nog niet schriftelijk heeft opgezegd, aldus De Houck „Als er een klantenkring ligt, proberen we daarvan een graantje mee te pikken. En dat hebben wij op volstrekt geoorloofde wijze gepro beerd. Volgens de ZVU-administrateur lag het zeker in de bedoeling - als de zaken een beetje zouden lopen - per soneel uit de streek aan te nemen, en dan liefst oud-werknemers van Eg germont. Ook is er vóór het faillisse ment geen contact geweest met direc teur Eggermont. aldus De Houck.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 33