Geen inmenging bij Slavenburg Vier CDA'ers tegen korten uitkeringen PZC Seveso-gif gevonden PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT lORTHALS ALTES: SS-er wordt niet uitgeleverd De Ruiter ontkent conflict OUDJES KAMER WACHT JUNI-NOTA AF vandaag Snuffelt U ook al lussen de Kleintjes? (Van onze correspondent i ipRlD De wegens oorlogsmisdadiger veroordeelde ike Pattist (62) zal toch niet door Spanje worden geleverd. Via een uiterst merkwaardige juridische onkel besloot dezelfde rechtbank in Madri, die vorige ttk de uitlevering van de ex-SS'er bevolen had. het mis te herroepen zonder dat hoger beroep werd [tsteld. Het Madrileense tribunaal gelastte bovendien onmiddellijke invrijheidstelling van Pattist. sJuridisch argument werd opgegeven dat het uitleve- ipbevel gebaseerd was op het feit dat Pattist zich jens de Tweede Wereldoorlog schuldig had gemaakt Boorlogsmisdaden. Na een vergelijking achteraf met het vonnis, dat aan het begin van de jaren vijftig door een bijzondere rechtbank in Assen bij verstek over Pattist was uitgesproken en waarin Pattist wegens mishandeling van joden veroordeeld was. kwamen de Spaanse rechters alsnog tot de conclusie dat het uilleveringsbevel op onjuiste gronden was gebaseerd. Vooral de argumentatie in het uitleveringsbevel dat de Spaanse nationaliteit (door Pattist verkregen in 1968) geen rol van betekenis speelde „Aangezien deze was toegekend door een regime dat diametraal tegenover het huidige stond" i. zal slecht gevallen zijn bij de Spaanse rechters, van wie volgens ingewijden 85 procent de ideeen van het oude Franco-regime zeer toegewijd was Zie ook pagina 4i toen die de instructie op-de-plaats- rust kregen zo veronderstelde de bewindsman. IEN HAAG Minister Korthals Altes heelt geen moment eprobeerd het onderzoek van justitie en de fiscale opspo- ings- en inlichtingendienst (FIOD) bij Slavenburgs Bank in [otterdam te stoppen. Verhalen van die aard in de pers raken noch wal en getuigen van onkunde over de bevoegdhe id) van een minister, zo verklaarde de minister van justitie mderdag in de tweede kamer. (bewindsman was blij dat de kamer zo snel de gelegenheid gaf om jjeidering te geven Die gelegenheid -i gevormd door interpellatievra- 6 van de kamerleden Beckers en so naar aanleiding van een artikel ïl weekblad Vrij Nederland. Daar laat dat de minister heeft gepro- Bd het onderzoek naar malversa- fcmet zwart geld bij Slavenburgs B) midden april te stoppen omdat [tag was dat aan het licht zou aen dat hij indertijd als advocaat «de bank op de hoogte was van het rate geld. iiopenbaar ministerie heeft medio lil besloten het onderzoek bij de ink enigszins in te korten. Dat ge urde op verzoek van de minister in financiën. Het onderzoek duurde Itwee maanden en dreigde oneven- lig giote schade voor het Neder- ndse bankwezen op te leveren, zo lat tesden financiën en de Nederland- SieBank. Met het besluit het onder- sjt uk'af te slanken" was volgens Kort- ils Altes niemand ontevreden. Het iderzoek zelf heeft enkele dagen stil legen tot men het over de verdere ureens was. „Het misverstand kan o ontstaan bij de uitvoerenden. De minister wees erop dat het gerech telijk vooronderzoek geleid wordt door een onafhankelijke rechter commissaris. De minister kan hem geen instructies geven. Hel onderzoek zal trouwens geen enkel document opleveren waaruit kan worden opgemaakt dat Korthals AJtes als advocaat van Slavenburgs Bank geweten heeft van zwart geld. ..Ik ben er nooit bij geweest", zo verklaarde de minister. puukvliegluig De Britse autori- 58 ittn hebben donderdag verklaard it de kans met meer bestaat dat de 8 «bemanningsleden van het 'spook- egtuig' dat woensdag stuurloos r West-Europa vloog en in de At- Kische Oceaan stortte, nog in leven Het op zee en vanuit de lucht *ken naar het toestel werd volgens ministerie van defensie in Londen nderdagmorgen vroeg opgegeven Wan onze parlementaire redactie OEN HAAG- Minister De Ruiter (defensie) ontkent dat cr sprake is van een ernstig conflict in het kabinet over de nucleaire paragraaf van de defensienota. Hij sprak donderdagavond van ..nauw en constructiel overleg met mijn collega van buitenlandse zaken" en was vol vertrouwen er uit te komen ondanks verschillen van op vatting binnen de coalitie De inhoud van de defensieno ta is in de ministerraad nog helemaal niet aan de orde ge- weest. zei De Ruiter toen hij donderdagavond op Schiphol terugkeerde van een oriênta- üebezoek aan de Weense on derhandelingen over weder zijdse troepenvermindering Een voorstel over de hoofd punten werkt hij samen met Van den Broek (buitenlandse takem uit. Volgens De Ruiter is de vertra ging alleen al te wijten aan de verwerking van de RSV- problematiek in de meerjaren plannen van de krijgsmacht Er moet 1300 miljoen gulden worden gevonden om de mari newerven overeind te houden. De hieruit voortvloeiende her ziening van de plannen voor de komende jaren is nog gaan de. AMSTERDAM Een Old Timer en z'n vrienden. De heer J Outjes heeft al 64 jaar z'n rijbewijs. Nog elke dag rijdt hij met zijn Messerschmidt van 22 jaar oud. zo'n 95 km over de wegen in de Randstad. Sylvia gaat steeds mee het hondje houdt Outjes al 14 jaar gezelschap De heer Outjes inmiddels 86 jaar. heeft nog nooit zélf een ongeluk veroorzaakt. Voor geen goud wil de man zijn driewieler kwijt verzamelaars boden al meer dan 12 duizend guldens contant, maar zijn geluk is niet te koop Premier Lubbers gaat in op een interruptie van oppositieleider Den Uyl, rechts minister Ruding iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vier leden van de CDA-fractie hebben donderdagavond laat de kant van de oppositie gekozen bij de stemmingen over de Voorjaarsnota. De ex-loyalisten Buikcma, Faber, Scholten en Dijkman stemden, net als de gehele linkse oppositie, voor een motie van de PvdA'cr Den Uyl waarin deze de voorgenomen korting op de uitkeringen van de hand wees. Scholte Dnkman stemden later opnieuw met de oppositie mee bij moties over het volkshuisvestingsbe leid. Dat gebeurde, aldus Scholten, omdat beiden de risico's voor een opeenstapeling van kortingen op de minima niet verantwoordelijk acht ten. Geen van de tijdens het debat inge diende moties om de AOW te ontzien bij de komende kortingen kreeg ech- Naast de debatten over het wei of met op peil houden van de AOW- uitkeringen vormde vooral de vraag ol het kabinet een gericht stimulerings beleid moest voeren een belangrijk twistpunt. Een motie hierover van het CDA, waarin nadrukkelijk gevraagd werd om een stimulerend beleid op Europese basis, kreeg uiteindelijk de steun van de meerderheid. Het kabinet had eerder op de dag al ter de steun van een meerderheid van toegezegd in overleg met de Europese de Kamer De drie voorstellen van de VVD. die neerkwamen op een volledig behoud van de uitkering dan wel een partners te zoeken naar mogelijkhe den voor extra stimulerende maatre gelen Premier Lubbers en minister beperkte teruggang, werden door Ruding (financiBm lieten echter we- PvdA en CDA van de hand gewezen Het voorstel van de PvdA. die van de korting wilde afzien als "breekijzer' om de algemene kortingen te verhin deren. kreeg alleen de steun van links. Den Uyl had bij het indienen van de motie ook niet verheeld dat hij .principieel tegenstander is van een verschil in behandeling tussen AOW'ers en de overige uitkeringsge rechtigden. Om deze reden stemde ook de VVD. die de laatste weken heftig ophef had gemaakt van haar plannen om de AOW in stand te houden, tegen het voorstel van de grootste oppositiepar tij Nijpels wees erop dat de liberalen juist voorstander zijn van een derge lijk verschil in behandeling. Het debat over de Voorjaarsnota, dat drie gehele dagen heeft geduurd, leid de uiteindelijk nauwelijks tot de ge wenste politieke duidelijkheid. Daar naast werd besloten om de nota nog niet voor kennisgeving aan te nemen, maar eerst de juni- (of late) Voorjaars nota af te wachten. Daarin zal het kabinet aan de vooravond van de begrotingsbesprekingen de laatste ra mingen over 1983 publiceren. ten de kansen dat een dergelijk beleid op steun binnen de Europese Ge meenschap zou kunnen rekenen, erg klein te achten Volgens Ruding moet. de financiële ruimte om te stimuleren ontstaan doordat tijdens de komende Europese top in Stuttgart duidelijke afspraken tot stand komen. Zelfstandigen De beide coalitiepartners hadden verder succes met hun voorstel om de kleine zelfstandigen nog dit jaar ex tra te ontzien. Een motie van Nijpels en De Vries, waarin zowel om extra maatregelen voor dit jaar als voor 1984 werd gevraagd, kreeg de steun van de gehele Tweede Kamer, behal ve de PSP. Minister De Koning i sociale zaken i zegde toe dat de premiegrenzen voor zelfstandigen op 1 juli iets gunstiger komen te liggen Ook zal in de begro ting van volgend jaar extra rekening met de zelfstandigen worden gehou den. Dat laatste zal gebeuren via de pot van 1.5 tot 2 miljard voor lasten verlichting voor het bedrijfsleven Voorts vroeg de Kamer, opnieuw via een motie van CDA en VVD, het kabinet om vanaf 1984 een evenwich tiger inkomensbeeld dan dit jaar tot stand te brengen rijwel geen enkele door de oppositie ingediende motie behaalde bij de stemmingen, die juist voor midder nacht beflindigd waren, een kamer meerderheid Alleen een motie van PSP PPR en EVP. waarin gevraagd wordt om ambtenaen die al korter werker te ontzien bij de nieuwe kor tingen. behaalde een meerderheid WD. SGP. GPV en RPF waren tegen De PvdA'ers Woltgens en Den Uyl hadden succes met hun motie om de Inhoudingswei. waarbij ambtenaren inleveren als sociale premies ver hoogd worden, te wijzigen. Niet lan ger moeten de schaallonen hierbij als uitgangspunt genomen worden, maar de werkelijk uitgekeerde salarissen. Alleen de VVD stemde tegen. PARIJS (DFA/AFP/ANP) De 41 vaten met giftig afval uit Seveso zijn in het plaatsje Anguilcourt-Le-Sart in de buurt van de Noordfranse stad Saint Quentin gevonden. Militairen en mobiele rijks politie zijn gisteravond be gonnen de vaten weg te halen uit de loods waar zij ongeveer acht maanden opgeslagen la gen. Dit heeft de openbare aanklager Alain le Gouic van de rechtbank in Saint Quen tin donderdag bevestigd. Volgens hem heeft de in Saint Quen tin gearresteerde tussenhandelaar in giftig afval Bernard Pahngaux zijn stilzwijgen verbroken. Hij zit sedert 30 maart gevangen. De firma van Pann- gaux 'Spelidec' had het aan het Zwit serse concern Holfmann-la-Roche be horende gif via de firma Maiin^oi.mu n-Italiana gekregen Van verschillen de zijden was het vermoeden uitge sproken dat Paringaux een hoog be- drag aan zwijggeld zou hebben gekre gen Op 10 december 1982 was het gif met Franse vrachtwagens in opdracht van Spedilec via Venümigjia de grens overgebracht naar Frankrijk en werd het daarbij uitgeklaard door de Ita liaanse douane Op 20 december 1982 werd het i fval m Saint Quentin inge klaard door de Franse douane waar het tijdelijk werd opgeslagen Daarna was het gif spoorloos. Van Franse officiële zijde was m maart meegedeeld dat het gif niet meer m Frankrijk was maar-naar een 'buur land zou zijn overgebracht Het ver dwijnen van de vaten met 2.500 kg chemisch afval die 300 gram van het zeer giftige dioxine bevat, heeft in verschillende Europese landen veel stof doen opwaaien. Het gif was vrijge komen bij een ongeluk in 1976 in de fabriek Icmesa in het Noorditaliaanse Seveso Volkshuisvesting Aantjes over CDA Bernard Paringaux De oppositie in de tweede kamer kreeg gisteren geen voet aan de grond bij de behandeling van de plannen voor volkshuisvesting CDA en VVD waren eensgezind en bleven eensgezind. (PAGINA 3) Winst Shell Koninklijke Olie heeft in het eerste kwartaal van dit jaar meer winst geboekt dan in dezelfde periode van 1982 Op de jaarvergadering van de Shell stelde Nobelprijswin naar Sean MacBride het beleid ten aanzien van Zuid-Afrika aan de kaak (PAGINA 7) Roofmoord De bejaarde vrouw, die begin deze week in Vlisstngen werd gewurgd, is waarschijnlijk het slachtoffer van een roofmoord Volgens de politie was bekend dat de oude vrouw veel geld in huis had (PAGINA 13) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie en achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Varia: 9. Kunst en cultuur: 11. Provincie: 13, 15, 17 en 19. Sport: 21. voor citroenen TTet tweede-kamerdebat JTlover de Voorjaarsnota c^\ van het kabmet-Lubbers, de I - - *-] afgelopen dagen, heeft veel "1 duidelijk gemaakt over de manier waarop de regeringspartijen CDA en VVD op het ogenblik met elkaar omgaan Meer dan dat er spra ke was van werkelijk hooglopende conflicten over de inhoud van deze nieuwe tussentijdse bezuinigingsope ratie waarover het kabinet enige tijd geleden intem al tot een akkoord was gekomen Toch ging het bij de voor stellen om een rijtje vrij ingrijpende maatregelen. Verlaging van de sociale uitkeringen op 1 oktober met twee procent, verhoging van de benzine accijns met een dubbeltje per liter, kortingen op de begrotingen van de verschillende ministeries, waarbij vooral de volkshuisvesting in het ge ding is. En dan lagen er nog de voornemens om een aantal sociale premies te verhogen, - voornemens waarop de Raad van State in zijn advies stevige kritiek heeft geoefend. Gezien de zwaarte van het bezuini gingspakket was het des te opvallen der dat de hitte van de discussie draaide om onderdelen, zoals de voor stellen van VVD-leider Nijpels om de AOW-ers bij de korting op de sociale uitkeringen in het bijzonder te ont zien. En zo kon het gebeuren dat, terwijl CDA en VVD het over de hoofdlijnen van de Voorjaarsnota eens waren, de politieke meningsver schillen over juist die onderdelen flink werden opgeklopt en veel belangrij ker leken dan ze in werkelijkheid waren. Waarbij de oppositie dan nog het genoegen had om toe te zien hoe de coalitiepartners elkaar in de haren vlogen Al bij al maakte de kamer- driedaagse van deze week meer de mdruk niet dan wél over het bezui nigingspakket van de Voorjaarsnota te gaan In feite was het een uitgestel de behandeling van de rtjksbegroting- 1983. Temeer omdat een zware kabi- netsdelegaUe onder leiding van pre mier Lubbers achter de regeringstafel was genood en met de specialisten van de fracties, maar de partijleiders De Vries. Nijpels en Den Uyl de, toon van het debat aangaven. Hoewel on gebruikelijk was er voor een min of meer opgetuigd kamerdebat toch alle reden Het verschijnsel Voorjaarsnota heeft de afgelopen jaren een veel zwaarder politiek accent gekregen, omdat het daarin niet meer louter om een tussentijdse balans van het staatshuishoudboek gaat, maar er te gelijk vergaande beleidsmaatregelen aan de orde zijn. Bovendien is de behandeling van de Voorjaarsnota zo'n moment waarop veel van wat op de voorafgaande Prinsjesdag is uitge steld en opgeschoven echt niet langer in het vage kan worden gelaten, op straffe van echte financiële ongeluk ken. Trouwens, het tweede kabinet- Van Agt heeft het in 1982 gepresteerd om juist over de inhoud van de Voor jaarsnota te struikelen. Voor het kabi- net-Lubbers was de behandeling afge lopen dagen een eerste gelegenheid om met name het sociaal-economisch beleid m de kamer nog nadrukkelijker dan destijds bij de regeringsverkla ring te profileren Achteraf bezien is juist de algeme ne politieke confrontatie tussen CDA en VVD in de tweede kamer uiterst nuttig gebleken om de rek te bepalen, die er na ruim een half jaar regeren en met een meuwe begroting in het vooruitzicht in deze regenngs- combmatie zit De afgelopen maan den hebben CDA en WD elkaar voor al builen het parlement (via de media, op partijbijeenkomsten en door mid del van spreekbeurten in het land) duchtig in de haren gezeten. De Vries (CDAi en Nijpels iVVDi ontzagen el kaar daarbij niet als het ging om aftroeven bij het lopen langs de ran den van het regeerakkoord, waarop dit kabinet is tot stand gekomen. Het is volstrekt duidelijk dat juist de fractieleiders er - ieder tegenover de eigen achterban - tamelijk veel moeite mee hebben om het beleid van crisis- bestrijding dat het kabinet-Lubbers voert, te 'verkopen' In de koopkracht van een ieder vallen op het ogenblik, grote gaten, van een stop in lastenver zwaring voor de burgers is bepaald geen sprake, ter verbetering van de werkgelegenheid worden steeds gro tere offers gevraagd waarbij onzicht baar blijft wat van die offers op (korte) termijn het resultaat is En bij dat alles blijft het niet Een komende bezuinigingsronde zal nog harder toe slaan Partijpolitiek logisch is het dat onder dergelijke donkere luchten scherp wordt gespeurd naar een enkel zonrandje aan de wolken Met name WD-leider Nijpels heeft zich de afge lopen tijd nogal eens in een beschrij ving begeven van fraaie luchtspiege lingen En daarbij zorgde hij toch voor een vertekening van de veel hardere schakeringen in de werkelijkheid van het kabinetsbeleid Daarom had het kamerdebat over de Voorjaarsnota in ieder geval de verdienste dat er duide lijkheid is geschapen Duidelijkheid over de onmogelijkheid om rondom de harde bezuinigingsmaatregelen van het kabinet-Lubbers knollen voor citroenen te verkopen vdM Oud-fractieleider van het CDA Wil lem Aantjes meent dat een scheu-, ring van zijn partij onvermijdelijk is. als de verrechtsing niet op houdt. Volgens Aantjes ademt het CDA steeds meer de sfeer van de partijcultuur van de KVP. (PAGINA 5) Uitspraak De bijzondere strafka mer van de rechtbank in Maastricht doet vervroegd uitspraak in de zaak van de 63-jarige voormalige kam poudste Albert T De griffie van de rechtbank deelde donderdag mee, dat de uitspraak is verzet naar vandaag, vrijdag. De bijzondere strafkamer zou het vonnis oorspronkelijk op 31 mei uitspreken. 26e jaargang no. 117 rijdag 20 mei 1983 Enkele buien Zonnige perioden en enkele regen- of onweersbuien Hiddaglemperatuur ongeveer 16 gra den Zwakke tot matige pende richtingen. Geen knollen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1