ZEELAND" andelen KMS dinsdag iaar rijk en provincie Gewurgde vrouw slachtoffer van 'laaghartige roofmoord' OPLOSSING LIJKT BEREIKT Sint-Maartensbrug in Goes van staal Eerherstel Zeeuws-Vlaamse spoorwegen? NOG TIENDUIZENDEN GULDENS AANGETROFFEN VRIJDAG 20 MEI 1S83 PAGINA 13 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT tfjEUZEN Mevrouw H Hendnks-Tak uit Axel heeft met haar plannetje spoorwegverbindingen naar België weer in ere te herstellen bij de b en aan Zeeuwsch-Vlaandcren een gevoelige snaar geraakt. It nu gaan ook de Zeeuws-Vlaamse gemeentebesturen pogingen in het i stellen om althans een spoonvëgverbinding van Terneuzen naar het e achterland weer in gebruik te nemen. „Zeeuwsch-Vlaanderen wordt .ir enige aansluiting op het spoonoegnet toch duidelijk buitenspel gezel", burgemeester C. Th Spijkerboer van Oostburg donderdagmiddag na i het b en w-overleg in Terneuzen. Het streven van de b en w's wordt vooral gevoed door de plannen van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat om drastisch te gaan bezuinigen op de veerdiensten over de Wester schelde. Spijkerboer vindt, dat. waar de Zeeuws- Vlamingen ook meebetalen aan de spoonoegen via belastingen, zij daar ook de vruchten van moeten kunnen plukken. Mevrouw Hendriks opperde haar idee half apnl in een brief ap.n de minister. Afschriften stuurde zij naar de tweede kamer, de commissaris der koningin, de kamer van koophandel en de Zeeuws-Vlaamse burgemeesters. fcsdagochtend zal op het ministerie sa economische zaken de overeen- worden getekend waarbij de adelen worden overgedragen. Bin- siienkele dagen kan de KMS dan als -j listandig bedrijf verder suws gedeputeerde R. C. E. Barbé zich verheugd met de nieuwe spraak -oorspronkelijk had de over komst al afgelopen maandag moe- a worden getekend- maar hij is -jnaal wat voorzichtig: ,.Ik zeg niet sik tevreden ben voordat de huid iade beer hier op m'n kamer ligt", tëis bekend maakten de commissa- van RSV bezwaar tegen de sderingen die de KMS na verzelf- ig op RSV zou houden. Het ;om het 'eigen' geld van de Schei- dat in de centrale kas werd be- sd en eruit is verdwenen, onder ss om het kolengradfproject te fi- iVan onze Haagse redacteur) lEN' HAAG Het ziet er naar uit dat volgende week dinsdag de laatste stap op weg naar de erzelfstandiging van de Koninklijke Maatschappij De Schelde kan worden gezet: de rerdracht van de aandelen vanuit de RSV-boedel aan het rijk en de provincie Zeeland. De esprekingen tussen met name de commissarissen van RSV -die niet erg meewerkten in de [rondende besprekingen- en het ministerie van economische zaken ontwikkelt in zich voor e Schelde positieve richting. de waarde van het going concern" wordt op globaal 300 miljoen geschat. nancieren. De commissarissen wilden met een schone lei beginnen en dron gen aan op kwijtschelding van een vordering, dan wel een aanzienlijk deel ervan. Economische zaken stond en staat er op dat een belangrijk deel van die vordering gehandhaafd blijft, met het oog op het feit dat op termijn de kolengraver geld kan gaan opleve ren en de verkoop van de goedlopende RSV-werf in Brazilië. Het gaat om een bedrag van rond de 170 miljoen gulden. De schuld van RSV aan de Schelde bedraagt 480 miljoen; daarvan moet de 'waarde' van de KMS worden afgetrokken, en Bejaarde gewond iij aanrijding IJzendijke HENDIJKE I)c 75-jarige G. van uit Sas van Gent is bij een ver- ersongeluk donderdagmorgen om- Ireeks zes uur op de Isabelladijk in feendijke gewond geraakt. Van H. Krd met verwondingen aan het in de heup per ambulance tergebracht naar het Elisabclhzie- in Sluiskil. ongeluk gebeurde toen Van H. it zijn personenauto over de Isabel- idijk reed en de macht over het stuur sloor. Hij botste tegen een uit tegen- rergestelde richting komende froeimachine bestuurd door de zes- sjange A. L. de S. uit Philippine. De 20 werd geheel vernield De sproei- huie werd aan de voorzijde en de uier- en rechterzijde beschaidgd. Expositie Oswald Oberhuber in de Vleeshal verlengd MIDDELBURG De tentoonstelling van de Oostenrijkse kunstenaar Os wald Oberhuber in de Vleeshal van het stadhuis te Middelburg is ver lengd lot en met 12 juni. Oberhuber heeft speciaal voor de Vleeshal de installatie 'Farbraum' gemaakt De expositie die ciit week einde zou aflopen, is verlengd doordat een van de volgende exposanten we gens persoonlijke omstandigheden verstek moet laten gaan. De Vleeshal is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 13 tot 17 uur en op zondagen van 14 tot 17 uur. ■lijn gevonden IROEDE De explosieven oprui- angsdiensL hééft donderdagmorgen a mijn onschadelijk gemaakt in iroede. De mijn was eerder deze week ironden op de vuilnisbelt in Groede. (ADVERTENTIE GOES Om niet het risico te lopen dat op nieuw vroegtijdige rot- tingsvcrschijnselen op treden, heeft de ge meenteraad van Goes donderdagavond beslo ten de houten Sint- Maartensbrug aan de kaden in de Ganzestad te vervangen door een stalen. Aan de bovenbouw van de huidige brug zijn ern stige gebreken gecon stateerd. Waarschijnlijk is hout gebruikt dat on voldoende heeft kunnen drogen en dat wellicht niet aan de vereiste kwaliteitsnormen heeft voldaan. De brug is nu negen jaar oud. Normaal gesproken had het hout zeker tien a vijftien jaar moeten kunnen mee gaan Door de rot- en schim melvorming in de brug vormt deze een acuut gevaar Vandaar dat maatregelen genomen moeten worden. Een mogelijkheid zou kun nen zijn de zogenaamde balanskast van de klap- brug als voorzorgsmaat regel te verwijderen, maar dat zou betekenen dat de brug niet meer open of dicht kan. Zowel voor het wegverkeer als voor de scheepvaart ver vult de brug thans een functie. Een stalen brug kost 84.000 gulden. Dat is on geveer 3500 gulden goedkoper dan een uit voering in hout, waarbij dan wel een betere kwa liteit hout wordt ge bruikt. De raadsleden L Mol-de Jager (VVD). D. van der Mei-we (D'66) en G. Heerebout (PvdA) toonden zich bevreesd dat het aanzien van een stalen brug minder zal zijn dan dat van een houten. Mevrouw Mol: „Het argument dat een brug in staal het uiter lijk van een houten brug benadert, spreekt me niet aan. Want de vol- Moet u ook eens doen: een ritje maken met een streekbus. Je net zoveel meer. En je hoort ook nog eens wat. Via de chauffeurs-intercom bijvoorbeeld. Die ons, toen we gisteren van Middelburg naar Vlissingen reisden, van vele zaken op de hoogte hield. Van enig tumult rond een bus, die ergens niet door kon om- dal er een onbeheerde auto in de weg stond. En van hel lot dat weer op een andere plaats een pauzerende chauffeur trof ■■Nou heb ik al vijf keer een muntje in die koffie-automaat gestopt, maar telkens komt dat kwartje terug", vernamen mi)achter in de bus gezeten W'e kregen er dorst van En ook een moe hoofd. Een halte eerder zijn toe uitge stapt Nog bedankt voor het advies. Neelie! Opgelost De problemen op dit gebied tussen de commissarissen en economische za ken lijken echter opgelost, in die zin dat de aandelentransactie dinsdag door zal kunnen gaan. De provincie Zeeland, die een bedrag van 50 miljoen inbrengt, zal ongeveer 10 procent van de KMS-aandelen in handen krijgen. Economische zaken, die net als Zeeland de aandelen door een stichting zal laten beheren, krijgt de rest. Daaruit mag worden afgeleid dat de 'waarde' van de EZ-deelneming in de KMS op een grootte uitkomt die een factor negen groter is dan die van Zeeland. De provincie zal zelf een van de commissarissen voor de nieuwe ver zelfstandigde KMS mogen aanwij zen: definitieve kandidaten zijn nog niet uitverkoren, aangezien de pro vincie ook wat dit terrein betreft klein blijkt te zijn. Opnieuw is, zoals al zo vaak in het recente verleden, de naam van oud-RSV-topman ir Bout genoemd. Middelburger krijgt twee maanden voor flessetrekkerij DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft in hoger beroep het von nis dat de politierechter in Middel burg de 26-jarige A. J. L. uit Middel burg had opgelegd wegens flessetrek kerij bevestigd: twee maanden ge vangenisstraf. De man had verver- schillende winkeliers in zijn woon plaats benadeeld door wel te kopen, maar niet te betalen. L. was al eens eerder voor een soortge lijk feit veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk. Hij raakte echter in financiële problemen en dat bracht hem weer op het verkeerde pad. De procureur-generaal bij het gerechts hof had bevestiging van het vonnis geeist. VLISSINGEN Op een aantal plaatsen is men in de ban geraakt van de jaarlijks terugkerende wandelkoorts-, veroorzaakt door de avondvierdaagse. De Vlissingse vierdaagse werd gisteravond besloten met een parade op het Stadhuisplein Honderden familieleden en kennissen wachtten de deelnemers op met bossen bloemen. Deze jeugdige deelnemer kreeg er wel vier.... gende stap is dan het gebruik van plastic dat er net zo uit ziet als hout". Wethouder L. de Leeuw (PvdA, gemeentewer ken) wuifde de bezwaren opzij. „Het verschil tus sen een houten en een stalen brug is alleen maar vast te stellen door ertegen te klop pen", verzekerde hij. Heerebout wees erop dat de toepassing vqn staal weliswaar voor goed afrekent met hou- trot, maar dat het na deel ervan roestvorming is als gevolg van honden die de staanders van de brug voor een boom aanzien Nadat ook wet houder J. de Graag (WD) had laten weten liever 3500 gulden extra uit te geven voor een houten brug („Ik wil hout voor m'n gezicht zien "i ging uiteindelijk toch de hele raad ak koord met de keus voor staal. VLISSINGEN De 79-jarige vrouw, die begin deze week door wurging om het leven werd gebracht, is volgens de politie naar alle waarschijnlijkheid het slachtoffer gewroden van een 'laaghartige roofmoord'. Het politieonderzoek heeft uitgewezen, dat in brede kring bekend was, dat de bejaarde mevrouw Van Loenhout-Roelse veel geld in huis moet hebben gehad. De politie heeft (op verschillende plaatsen i in haar woning aan de Wil lem Witsenlaan nog een aanzienlijk geldbedrag gevonden Het gaat om enkele tienduizenden guldens. Vol gens hoofdinspecteur N. Masten broek. teamleider van het regionaal recherchebijstandsteam, is het aanne melijk dat de dader <of dadersi aan de haal is gegaan met 'een bundeltje geld', niet wetende dat er nog meer was Hoofdinspecteur Mastenbroek zei het bedrag dat vermist wordt met te kennen, omdat niet vaststaat hoeveel geld de vrouw in totaal in huis had. De politie heeft sporen van inbraak gevonden. Probleem is dat niet duide lijk is of die sporen van recente datum zijn. Via het gerechtelijk laboratorium zal daar een nader onderzoek naar worden ingesteld. Het stoffelijk overschot van de alleen Bromfiets botste tegen auto op kruising Zierikzee ZIERIKZEE - Op de kruisinq Cau- straat-Grachtweq in Zierikzee deed zich donderdaomorgen een aanrijding voor tussen een bromfiets en een personenauto De bromfietsbestuur der M D. uit Oosterland verleende geen voorrang aan de automobilist R. W. uit Krefeld. Beide voertuiqen wer den flink beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. wonende vrouw werd dinsdag aan het eind van de middag op bed aangetrof fen door familieleden. Omwonenden hadden de familie gealarmeerd, om dat ze het verdacht vonden dat de gordijnen van de woning van de wedu we zo lang gesloten bleven. Vrijwel onmiddellijk rees het vermoeden dat de vrouw gewurgd was Sectie op het lichaam bevestigde dat vermoeden. Volgens hoofdinspecteur Masten broek bestaat er nog steeds onzeker heid over het tijdstip waarop de vrouw is overleden. De moord is ver moedelijk tussen zondag en dinsdag morgen gepleegd. Op verzoek van de hoofdofficier van justitie in Middelburg is het recher chebijstandsteam van Zuid-West- Nederland bij het onderzoek inge schakeld. Bii het onderzoek zijn zo'n 25 politiemensen betrokken Het slachtoffer van de roofmoord leefde volgens de politie in een be trekkelijke afzondering. Om een be ter beeld van de vrouw te kunnen krijgen verzoekt de politie iedereen die meer informatie over haar kan verstrekken, contact op te -nemen met het bureau van de Vlissinge gemeentepolitie (0I184-I5050) Hoofdinspecteur N. Masten broek, teamleider van het regio naal recherchebijstandsteam Het slachtoffer van de roof moord. de 70-jange mevrouw B C. van Loenhout-Roelse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13