I Kamer dringt aan op uitstel belasting 'tweeverdieners' Verlaging belastingen niet voor de oliemaatschappijen Deetman wil nog meer besparen met taakverdeling universiteit Vakmanschap herken je zo. twijfels over ingangsdatum 1 juli rijksinkomsten blijven op peil Ambtenarenorkestje wekt wrevel bij VVD Richting school voor veel ouders niet eerste zorg Drees jr. in de VUT fiNDERDAG 19 MEI 1983 tin mdse KIWI PZC/binnen-buitenland 5 E,V HAAG iANPi De VVD-kamerleden Rempt-Halmmans de Jongh en Hsglas zijn verontwaardigd over de wijze waarop staatssecretaris Bolke- dn ambtenaren toil inzetten op exportmanifestaties. Zo zou op de Neder- ndse inzending aan de Hannover Messe een dixielandorkest optreden van •amelijk ambtenaren. „Oneerlijke concurrentie van beroepsmusici." zo betitelen de kamerleden dit plan in schriftelijke vragen aan de staatssecretaris die zich in het buitenland voor minister mag uitgeven. Het zou, zo menen zijn, meer voor de hand liggen hiervoor werkloze musici in te schakelen. (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG Het is uiterst twijfelachtig geworden of de verhoging van de belasting voor ^huwde „tweeverdieners" nog wel op 1 juli zal kunnen ingaan. Maar staatssecretaris j toning (financiën) is nog niet bereid nu al de ingangsdatum te verschuiven of het retsontwerp terug te nemen. Hij liet wel doorschemeren dat uitstel onmogelijk is. Hoensdag bleek dat vrijwel de hele Tweede Kamer twijfelt aan de ingangsdatum. Het wetsontwerp is pas twee weken geleden ingediend en de Kamer verwacht dat de schriftelijke mondelinge behandeling ervan zoveel tijd zal vergen, dat 1 juli onhaalbaar wordt. De Kamer wil zich ook niet door het aan een veel verdergaande herziening Eind vorig jaar vroeg de Tweede Ka- ablnet laten opjagen. Men wil een van het belastingstelsel, waarbij de mer met vrijwel algemene stemmen i orgvuldige behandeling. Bovendien individualisering en gelijke behande- aan de regering om nog voor 1 sep tet het wetsvoorstel ook nog in de ling van verdienende mannen en tember 1983 met een standpunt te Ecste Kamer behandeld worden, en vrouwen centraal staat. komen over de nota ,.Op Weg", waarin t CDA-fractieleider in de Senaat, rof. Chnstiaanse. heeft al laten we- grote bezwaren tegen het wets- loorstel te hebben. de Tweede Kamer bestaat ook Rinig enthousiasme over de voorstel- PvdA en VVD, alsmede de kleine irtüen, hebben er veel moeite mee r, voelen er weinig voor om zich in te pannen voor een snelle behandeling, jorlopig lijkt alleen het CDA de oorstellen te steunen. seen vergadering van de Tweede- [amercomrmssie voor financiën t«k woensdag dat achter deze be- een bredere problematiek Kkt. !:t gaat immers om een tijdelijk stsvoorstel, dat op 1 januari 1984 Lieer moet opgaan in een nieuwe ingeving waarin onder meer ook de dastingheffing van samenwonende [«verdieners wordt geregeld. Een nnde bezwaren tegen het wetsont- «rp is juist dat het tijdelijk ongelijk- it bestaan tussen gehuwde en schuwde twee-verdieners, tde commissie bleek woensdag dat (smeerderheid van de Kamer liever adat de regering beide belasting regelen samenvoegt en pas op 1 1 ari laat ingaan. de grondlijnen voor dit nieuwe sys teem zijn uitgezet Het kabinet wei gerde tot gisteren dat verzoek uit te voeren. Woensdag verklaarde staatssecretaris Koning echter, onder druk uit de Kamer, dat hij bereid is meer van zijn bedoelingen duidelijk te maken. Dat zal nu gebeuren in de toelichting bij de wetsontwerpen waarin de situatie vanaf 1 januari 1984 rond de tweever dieners wordt geregeld. Die wetsontwerpen zullen de Kamer echter pas in september bereiken. Dat betekent dat de Kamer zich al in juni moet uitspreken over het tijde lijke tweeverdienersvoorstel, zonder precies te weten welke richting de regering verder uit wil. Daarom drong de Kamer woensdag aan op uitstel van de invoering van dat wetsontwerp. DENVER APi Astronaut Bob Stewart strekt en buigt zijn armen om de manoevreerbaarheid van zijn ruimtepak te beproeven tijdens een demonstratie van een speciaal eenpersoons ruimtevervoermiddel. De demonstratie vond gisteren plaats op de Martin Manettebasis m Denver iColloradoDit speciale vervoermiddel zal in de toekomst door astro nauten gebruikt worden op shuttle-vluchten Het stelt hen in staat om zelfstandig in de ruimte te vliegen, met straalmotortjes als voortstuwing. Belastingaftrek reiskosten niet geheel afgeschaft DEIN HAAG (ANK) Ue mogelijk heid reiskosten van de belasting af te trekken zal niet in haar geheel wor den afgeschaft. Staatssecretaris Ko ning (financiën) antwoordde dit woensdag in de tweede kamer op vragen van de PvdA-ers Kombrink en Castricum. Zij hadden de staatssecretaris om opheldering gevraagd naar aanleiding van een opmerking van minister Smi t-Kroes 'verkeer en waterstaati dat financiën een algehele afschaffing van het reiskostenforfait overweegt Volgens Koning is het 'in beginsel' de bedoeling dat de verhoogde tarieven in het openbaar vervoer zullen door werken in de omvang van de van de belasting af te trekken bedragen. Mo gelijk zal wel het minimumforfait (tweehonderd gulden voor de eerste tien kilometer in het woon/werkver keer) worden afgeschaft. Het ZWO krijgt geen extra middelen voor biotechnologie DEN HAAG (ANP) De regering heeft een advies van de programma commissie biotechnologie in de wind geslagen om het Instituut voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek (zwo) dertig miljoen gulden extra toe te kennen voor bevordering van bio- technologisch (genetisch) onderzoek. Minister Van Aardenne (economische zaken i heeft dit mede namens minis ter Deetman ionderwijs) geantwoord op schriftelijke vragen van de WD- kamerleden Braams en Dees. De be windslieden zeggen wel toe dat er 'enige extra middelen' voor biotech- nologisch onderzoek zullen worden uitgetrokken in de 'tweede geld stroom' voor universitair onderzoek. Minister van onderwijs Deetman Genootschap van Leraren. gesprek met enkele leden van het inielbus Minister Smit-Kroes ia verkeer vindt het met verant- icord geld beschikbaar te stellen worde ontwikkeling van de knielbus, voertuig dat zijn chassis kan laten ikken zodat gehandicapten gemak- tiijker in en uit kunnen. Daarmee t de bewindsvrouw een motie van strekking naast zich neer die de laner begin februari had aangeno- brief aan de Eerste en Tweede i:^Kamer zegt de minister tot dit besluit Ojn gekomen wegens de forse ver- )ging van exploitatiekosten, als de is er eenmaal zou zijn DEN HAAG (ANP) Een meerderheid van de ouders hecht meer waarde aan andere ondrrwijskenmerken dan de richting van dc school. Een grote groep wijst de richting zelfs als onbelangrijk af. Een keuze voor een bepaalde richting lijkt ook vaak samen te hangen met een keus voor andere schoolkenmerken. Nederlanders hadden contact met dissident DEN HAAG (ANP) Enkele Nederlanders, die in het kader van hun studie enige tijd in Leningrad hebben doorge bracht, hadden in die periode contact met de typograaf Wale- ry Repin, tegen wie een proces loopt wegens 'Anti-Sowjet- activiteit', zo heeft een van hen woensdag tegenover het ANP bevestigd. Repin is tot zijn arrestatie in 1981 beheerder van het Solq'e- nitsyn-fonds geweest. Uit dit fonds werd financiële bijstand verleend aan verwanten van de Sowjet-burgers die om politieke redenen waren gearresteerd of veroordeeld. Laura Starink, een 29-jarige slaviste te Amsterdam, verklaarde woensdag desge vraagd dat zij Repin voor het eerst heeft ontmoet in 1979, toen 4) gedurende negen maanden in Leningrad studeerde Voor het laatst heeft zij de 32-jarige typo graaf gezien in september 1981.t Op 8 december van hetzelfde jaar is Repin gearresteerd op beschuldiging van het bedrijven van tegen de Sowjet-Unie gerich te activiteiten. Het Sowjet-persbureau Tass meldde enkele dagen geleden dat Repin door middel van zijn contacten met buitenlanders ge ltomen was aan 'gegevens over bet bewakingssysteem in straf kampen. het aantal soldaten en hun bewapening en de namen plus functies van de mensen die In de leiding van zulke kampen zaten'. Laura Starink heeft Wale- fy Repin geholpen met geld, kleding en levensmiddelen, zo zie hij woensdag. Begin maart heeft Repin voor de Sowjet- televisie een bekentenis afge legd. Hij verklaarde dat hij men sen alleen geld gaf als er 'bruik bare' informatie tegenoverstond. Het proces tegen Repin, dat een week geleden in Leningrad be- fon, is verdaagd tot begin vol lende week. Tot nu toe zijn 16 getuigen gehoord. Op het delict waarvan Repin wordt beschul digd staat de doodstraf. Ouders blijken over het algemeen veel belangstelling voor de inrichting van het onderwijs te hebben. Hun ideeën erover lopen nogal uiteen. Dit staat in het rapport 'Schoolkeuze motieven en meningen over onder wijs' van het Socicaal en Cultureel Planbureau (SCP), dat woensdag is gepubliceerd. Daarin zijn gegevens over meningen van ongeveer 850 ou ders op een rij gezet. Ze werden in 1981 verkregen bij het onderzoek naar Culturele veranderingen in Neder land. Een sterk gepolariseerde meningsvor ming bestaat er over de levensbe schouwing in het onderwijs. De con currentie tussen scholen, die door het dalend leerlingental toeneemt, vindt dikwijls langs de zuilenlijnen plaats. Voor een deel van de oudérs. met name in protestants-christelijke krin gen. is de nchting een belangrijk schoolkenmerk. De mening van room- s-katholieken wijkt nauwelijks af van het gemiddelde. Over de inrichting van het onderwijs bestaat minder overeenstemming. Bepaalde ideeen die de laatste jaren in de aandacht zijn gekomen, blijken aan te slaan. Het betreft ideeen over onder andere creatieve vakken, meer individuele vrijheid binnen de school, invloed van ouders, nadruk op peda gogische kwaliteit van de leraar, en in het voortgezet onderwijs groepering van leerlingen met verschillende ach tergronden en begaafdheden. Ze slaan vooral aan bij jongere ouders, hoger opgeleiden, buitenkerkelijken, ouders met een linkse politieke voorkeur, bewoners van het westen van het land en voorstanders van niet- confessioneel onderwijs Uiterlijke kenmerken van een school en het onderwijs spelen bij de school keuze een betrekkelijk ondergeschik te rol. Hiertoe behoren of het gebouw- modern is, of er ook vriendjes en vriendinnetjes naar toe gaan, en of er extra buitenschoolse activiteiten zijn. Naar verhouding laten meer ouders met een lagere opleiding zich hierdoor verleiden. i Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering wil de olie- en gasmaatschap pijen niet laten meeprofite ren van de voorziene verla ging van de vennootschapsbe lasting van 48 naar 40 procent in 1984. Daarom zal het aan deel van de staat in de win sten van deze bedrijven moe ten worden aangepast. Staatssecretaris Koning financieni zegt dit in een interview in NRC- Handelsblad dat de gas- en oliemaat schappijen geen behoefte hebben aan deze belastingverlaging. Omdat zo n belastingverlaging algemeen is. wil hij de inkomsten voor de staat op peil houden Koning vindt dat deze maatschappij en niet extra gepakt mogen worden. De totale afdracht van de gas- en oliemaatschappijen aan de staat zal daarom gelijk blijven. De lagere ven nootschapsbelasting zal worden ge compenseerd door een verandering Cyprus In de Turkse bezettingszo ne op het eiland Cyprus zal niet langer het Cypriotische pond gelden als wet tig betaalmiddel maar de Turkse lira. Dat heeft een functionaris van de Turkse centrale bank dinsdag be kendgemaakt De Turkse minister van buitenlandse zaken. liter Turk- men. ontkende echter suggesties dat de maatregel vooruitloopt op een een zijdige onafhankelijkheidsverklaring door de Turkse gemeenschap op het verdeelde eiland. De Cyptriotische minister van buitenlandse zaken. Ni- cos Rolandis, uitte zijn bezorgdheid over de maatregel van de Turkse autoriteiten. aan te brengen in de verhouding belasting maakt deel uit van een tussen het belastbare en niet belast- pakket lastenverlichtingen voor het bare deel van de opbrengsten. bedrijfsleven, waarmee in 1984 1.5 tot De verlaging van de vennootschaps- 2 millard gulden gemoeid zal zijn. iADVERTENTIEi Koning sluit overigens niet uit dat de verlaging gefaseerd zal worden inge voerd. Ook wil Koning al per 1 januari een einde maken aan de vrijstelling voor het betalen van vennootschapsbelas ting door de spaarbanken en de Rabo- banken. Voor deze afschaffing zal een overgangstermijn gelden van 12 jaar voor de spaarbanken en zes Jaar voor de Rabo-banken. Deze operatie levert de schatkist na die tijd f250 miljoen per jaar op Al meer dan 300 jaar brouwi Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze En dat proef je Vakmanschap is Meesterschap Verdachte moord taxichauffeur vrijgelaten AMSTERDAM (ANP) De 22-jarige W. H„ die op 11 april door de Amster damse politie werd aangehouden op verdenking van moord op de 37- jarige taxichauffeur Frederik Halse- ma. is vrijgelaten uit voorlopige hechtenis. De raadkamer van de rechtbank in Amsterdam heeft hiertoe besloten omdat er geen gronden waren om de man nog langer vast te houden. Halse- ma werd in de nacht van zaterdag 19 op zondag 20 maart dood naast zijn brandende auto gevonden op de Zout keetsgracht in de hoofdstad. Hij was door vier kogels getroffen. De politie vermoedt dat de taxichauffeur is nfer geschoten door iemand die bij hemln de wagen zat DEN HAAG (GPD) De faculteiten tcndheelkunde van dc Rijksuniversi teit Utrecht, de Universiteit van Am sterdam en de Vrije Univers teit zullen worden opgeheven. In overleg met deze nstellingcn en de faculteit tandheelkunde van de R jksuniversi- tcit Groningen zal vervolgens een nieswe faculteit tandheelkunde op gericht worden, waarven de plaats van vestiging in onderling overleg bepaald zal worden. Deze nieuwe faculteit mag jaarlijks 120 studenten opnemen. Dat schrijft minister Deetman (onder wijs en wetenschappen) in de woens dag verschenen „Concept- beleidsvoornemens taefverdeling en noncentra tie wetenschappelijk onde- wijs". In totaal zijn met deze beleids voornemens besparingen tot een be drag van bijna 318 miljoen gulden per jaar gemoeid. Omdat Deetman hier mee meer bespaart dan aanvankelijk zijn bedoeling was, houdt hij nog 60 miljoen gulden per jaar over voor vernieuwingen. Wat betreft de tandheelkunde gaat Deetman verder dan de gezamenlijke universiteiten hem voorgesteld had- •den. In hun taafverdelingsrapport stelden zij voor om de vijf tandheel- kunde-faculteiten terug te brengen tot vier. Een voorstel dat al op verzet van de betrokken instellingen stuitte Deetman stelt nu voor om er slechts drie (Randstad, Groningen en Nijme gen) te laten bestaan. Hij wil dat de noodzakelijke reorganisatie en de in stelling van de nieuwe feculteit op 1 september 1984 geregeld is. Minister Deetman is van mening dat het aantal faculteiten farmacie terug gebracht kan worden van vier naar twee. Groninoen zal zijn vestiging mogen behouden en kan zelfs een versterking tegemoet zien tot 100 eer stejaars per jaar. De tweede faculteit wil Deetman in de Randstad vestigen. Daar zal op den duur eenzelfde aantal eerstejaars binnenkomen. Die tweede vestiging moet tot stand komen door een fusie tussen de farma- cie-faculteiten van Leiden. Utrecht en die van de Universiteit van Amster dam. Letteren voorstellen dan de instellingen voor gesteld hadden. Het gevolg daarvan is echter dat hij 5 miljoen gulden minder bezuinigt op deze faculteiten dan de 20 miljoen gulden die de instellingen voorgesteld hadden. Voor Nederlands. Engels, kunstge schiedenis en geschiedenis wil Deet man dat de instellingen met elkaar nadere afspraken gaan maken over het verdelen van de taken. Voor Ne derlands stelt hij voor dat Groningen zich gaat specialiseren in taalbeheer sing. Utrecht in letterkunde, de Uni versiteit van Amsterdam in taalkun de en Nijmegen in historische taal kunde. Voor de faculteiten sociale weten schappen komt Deetman met een aanzienlijk forsere bezuiniging dan de instellingen voorgesteld hadden In hun taakverdelingsrapport spraken de instellingen over een bezuiniging van ruim 25 miljoen gulden, Deetman stelt nu voor om ruim 33 mffjoen te bezuinigen Van de zestig miljoen gulden die Deetman via grotere besparingen overhoudt, denkt hij er bij liet begin van de reorganisaties twaalf per jaar nodig le hebben voor sociaal beleid voor studenten en voor hogere kosten van onderwijs aan studenten die uit opgeheven vestigingen moeten ver trekken. Elf miljoen gulden reserveert hij voor versterking van activiteiten in de ge neeskunde gericht op gezondheids zorg buiten het ziekenhuis Dat wil zeggen dat deze gelden gaan naar de medische faculteiten van Maastricht en van de Vrije Universiteit die zich naar zijn mening speciaal op deze tak van de gezondheidszorg moeten gaan richten Het is de bedoeling dat de concept beleidsvoornemens voor advies voor gelegd worden aan de Academische Raad en de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid Daarnaast zal de minister aan de hand van zijn con cept-voorstellen met de instellingen én groepsgewijs met de verschillende faculteiten gaan praten. Ook de Tweede Kamer zal zich nog over deze concept-voorstellen uit spreken. Uileindelijk moet een en ander begin september resulteren in een definitief plan. De plannen van minister Deetman zijn uiterst teleurstellend in feite wor den vijf- a zesduizend mensen met verlies van hun functie bedreigd, wat ongeveer een kwart meer is dan in eerdere plannen was vervat. Dit heeft de betreffende sector van de centrale van middelbare en hogere functiona rissen bij overheid en onderwijs iCMHAopgemerkt in een eerste reac tie op de plannen van de bewindsman De universiteiten van Utrecht en Lei den hebben in een verklaring aan de minister kenbaar gemaakt dat zij de plannen in strijd achten met het zorg vuldig voorbereide advies van de taakverdelingscommissie voor het wetenschappelijk onderwijs (TVC). De universiteit van Amsterdam staat achter deze opvatting maar had geen behoefte de verklaring te onderteke nen. Volgens de colleges van bestuur van de universiteiten heeft de bewinds man geen goede argumenten om af te wijken van het advies van TVC. 1 Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG Dr. W. Drees jr. vertrekt op 1 januari als lid van de Algemene Rekenkamer. Hij wordt in december 61 jaar en maakt van de mogelijkheid ge bruik vervroegd uit te treden. Drees was lid van de driehoofdi ge Rekenkamer sinds 1977 Daarvoor was hij actief in de politiek voor de inmiddels opge heven partij DS'70. Als minister van verkeer en waterstaat maak te hij deel uit van het kabinet- Biesheuvel. dat in 1972 ten val kwam. De zoon van de oude Drees die inmiddels zelf grootvader is maar nog altijd als 'de jonge Drees' bekend staat, zegt van het vrije bestaan te gaan genie- ten Enkele kleine nevenfuncties houdt hij aan en voorts over weegt hij een boek te schrijven. tïi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5