•efensienota later door ieningsverschil kabinet Thatcher wil macht van bonden beperken Stern schildert een vernietigend portret verkoper PZCfl HABIB SYRIË NIET IN IETS LEUKS GEHUURD IN DE BUURT fROBLEEM ROND KERNWAPENTAKEN PZC/binnen-buitenland het weer Reagan is optimistisch over vertrek Syriërs VERKIEZINGSPROGRAMMA JUNI eisen Cliff Richard terug... ImNDERDAG 19 MEI 1983 Van onze parlementaire redactie) PEN HAAG De defensienota van het kabinet zal niet in september verschijnen, zoals de ledoeling was. De deze week bekend geworden meningsverschillen over de beperking van liet aantal kernwapentaken kunnen niet meer deze maand worden opgelost. Daardoor schuift je hele voorbereiding van de nota een maand op. iel kabinet zal vrijdag over de opzet De problemen in het kabinet zijn bb de defensienota spreken Alge- zoals gemeld ontstaan toen minister aten wordt echter verwacht, dat een De Ruiter «defensie» een lijst presen- elissing deze week nog met moge- teerde met zaken die hij met de is Omdat premier Lubbers en bondgenoten wil bespreken. De huidi- custerVan den Broek (buitenlandse ge zes nucleaire taken zou hij willen aken) daarna vertrekken naar Latijn- reduceren tot drie of twee, onafhanke- Amerika. kan het beraad in het lijk van de uiteindelijke beslissing in juni worden voortge- over plaatsing van kruisraketten in ons land. Zijn collega en partijgenoot (CDA) Van den Broek protesteerde daarte gen. Ook de WD-ministers verzetten zich tegen het voornemen van De abinet p ioor raadpleging van de NAVO- ondgenoten is vervolgens ongeveer Be maanden nodig. De maand au- iistus gaat wegens vakanties verlo- ajwaardoor de defensienota niet vr Ruiter. De VVD vindt dat eventuele cktober kan verschijnen. Aanvanke- Ijk wilde het kabinet er vr Pnnsjes- sgmee komen. afstoting van kernwapentaken alleen mag worden besproken in samen hang met de kwestie van de kruisra ketten en met de ontwikkeling van de conventionele inspanning. Volgens de WD-defensiespecialist Voorhoeve zou Nederland diploma tiek krediet en geloofwaardigheid ver- )ode baby's Spanningen in haar urelijk hebben de 22-jarige me- M. van de P. uit Veenendaal ttoe gebracht op 29 mei 1981 haar hezen als het dë NAVO zou meedelen ine weken oude dochtertje om het dat de kerntaken worden afgestoten, ;ren te brengen. Drie maanden later codde zjj het vier maanden oude ochtertje van kennissen, waarop zij ij afwezigheid van de ouders paste. ©dat het meisje steeds huilde en r irriteerde. De vrouw, die maan- was aangehouden, heeft dit dins- iag tegenover de politie bekend. Een oordvoerder van de politie heeft dit roensdag meegedeeld. De vrouw wordt volgens de politie ook verdacht mtwee gevallen van brandstichting. een beslissing over kruisraketten ver der wordt uitgesteld en op het geld voor conventionele bewapening wordt beknibbeld ..Je moet niet on derschatten wat je dan losmaakt bij de bondgenoten". Overigens steunen de liberalen het verzet van De Ruiter tegen de poging van minister Ruding (financiën) om de in het regeerakkoord overeengeko men groei van de defensieuitgaven terug te brengen van twee tot één procent per jaar. De Ruiter zei deze week nog in de Tweede Kamer, dat die twee procent wat hem betreft overeind blijft staan. Wel zal de oplossing van de financiële problemen van de RSV-werven (mari- nebouwi het defensiebudget met in totaal 1.3 miljard belasten. „In de defensienota zullen de sporen te vin den zijn van de bijdrage die defensie moet leveren aan de oplossing van de RSV-problemen' aldus De Ruiter. In hoeverre dat ten koste gaat van voor genomen plannen, is nog onbekend. Wat betreft de vorm van dc defensie nota. zijn er twee mogelijkheden waaruit" het kabinet nog moet kiezen. Niet uitgesloten is. dat er twee delen komen. Het eerste, dat alleen analy serend zou zijn. kan dan in het vroege najaar verschijnen. Later zou het deel met de beslissingen kunnen vol gen. Als er een complete nota komt. wordt het zonder twijfel laat in het jaar. svooruitzichten van het KNMI mvrijdag tot en met maandag lage perioden en af en toe een 1 te S JWagtemperaluur omstreeks 16 Deltagebied Weersverwachting voor het deltage- Mvoor 19 mei 1983 S'og steeds blijft het weer in de regio wifer de invloed van een depressie om zuid-west-Engeland, die zich melijks verplaatst. Rondom deze (rpressie wordt koude, onstabiele M aangevoerd, waarin naast Jlin- tiwmnige perioden ook buien voor men. Vooral in de middag kunnen plaatselijk enkele buien voorko- X sommigen met onweer en urind- ',o:ev De aanvankelijk matige vdenwind draait dan geleidelijk sar het zuidwesten en deze kan aan kust tijdelijk toenemen tot krach- De middagtemperatuur is onge- r 15 graden, de komende nacht A knit het kwik tot om en nabij de 7 aden ooruitzichten voor vrijdag: wissel- Mig en naast perioden met zon nog teds kans op een bui. Weinig veran- i het temperatuurverloop WASHINGTON (GPD/RTR/UPI) President Reagan heeft zich dinsdag optimistisch getoond over de kansen op een spoedige terugtrekking van de Syrische troepen uil Libanon. Voorts zei hij geen rol te zien weggelegd voor de Sowjet-Unie bij dc vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten. Op een door de Amerikaanse tele visie rechtstreeks uitgezonden persconferentie zei de president dat hij wel Russische druk op de Syriërs verwacht. Reaggn benadrukte dat de Syriërs oorspronkelijk op grond van een legitieme overeenkomst in Libanon zaten, „maar nu zijn ze niet langer nodig". Als ze nu niet zouden terug trekken, „staan ze alleen in de Arabische wereld", aldus Reagan. Op het punt van de nucleaire bewa pening verwelkomde president Reagamhet feit dat de toewijzings commissies van het Huis van Af gevaardigden en de Senaat beide gelden hebben toegewezen voor de ontwikkeling van de nieuwe inter continentale MX-raketten. waar van Reagan er 100 wil opstellen. In december vorig jaar had het Congres de gelden nog geblok keerd. maar na beloften van de president dat hij serieus zal streven naar een wapenbeheersingsak- koord met de Sowjet-Unie waren de commissies bereid de blokkade op te heffen. Het Huis en de Senaat moeten in voltallige zittingen het besluit van hun commissies nog bekrachtigen. President Reagan zei over Nicara gua dat de Sandinistische leiders van dit land moeten stoppen met hun pogingen de gekozen regering van El Salvador omver te werpen. Nicaragua kan volgens de presi dent in vrede leven maar dan moet het zich wel alleen om de eigen interne aangelegenheden bekom meren. Reagan bestreed dat de anti-Sandinistische rebellen aan hangers zijn van de vroegere Nica raguaanse dictator Somoza. Staking openbaar vervoer Rotterdam ROTTERDAM (ANP) Het perso neel van het Rotterdamse openbaar vervoerbedrijf RET gaat volgende week vrijdag voor 24 uur in staking uit protest tegen de bezuiningsplan- nen van het gemeentebestuur. De staking is woensdag door de vakbon den aangekondigd in het georgani seerd overleg over de bezuiningen met het gemeentebestuur. De staking valt samen met de officiële opening van het nieuwe sneltramtra ject naar Ommoord door minister Smit-Kroes Volgens bestuurder Van Huijgevoort van de ABVCAKABO dreigen ook bij andere gemeentelijke diensten stakingen uit tebreken „De zaak loopt volledig uit de hand- De gezamenlijke ambtenarenbonden hebben woensdag het overleg met de gemeente opgeschort in de gemeente raad volgende week donderdag. De bonden zullen een alternatief bezui- ningsplan aan de leden van de ge meenteraad sturen, dat uitgaat van maximaal 85 miljoen gulden met een verlies aan arbeidsplaatsen van maxi maal 500 a 600. De collegevoorstellen komen uit op 120 miljoen gulden en een verlies van 1000 a 1500 arbeids plaatsen. Inmiddels hebben de bon den alle 28.000 Rotterdamse ambte naren opgeroepen volgende week donderdag voor het stadhuis te de monstreren Frankrijk roept zijn ambassadeur in Chili terug PARIJS (RTR) Frankrijk heeft woensdag zijn ambassadeur in Chili teruggeroepen en de schendingen van de rechten van de mens veroor deeld naar aanleiding van betogin gen in Santiago tegen het rechtse militaire bewind van president Au- gusto Pinochet. De Franse minister van buitenlandse zaken Claude Cheysson deelde in de nationale vergadering mee dat am bassadeur Léon Bouvier voor overleg naar Parijs was teruggeroepen Hij betitelde generaal Pinochet als „een vloek voor zijn volk". Regeringswoordvoerder Max Gallo had na een kabinetsvergadering te gen journalisten gezegd dat de Franse regering door de gebeurtenissen in Chili uitermate verontwaardigd was. Politie en leger arresteerden vorige week meer dan 300 mensen ln Chili na betogingen die door waarnemers de ergste zijn genoemd in tien jaar van militair bewind door Pinochet. Een week geleden werden twee jongelui tijdens een protest doodgeschoten DAMASCUS/BEIROET (AFP UPI) Syrië is niet bereid de Amerikaans^ bemiddelaar in het Midden-Oosten; Philip Habib, te ontvangen. De Sy riërs hebben 'niets' met hem te be: spreken, zo verklaarde een officiële woordvoerder, die werd aangehaald door het staatspersbureau Sana. De woordvoerder noemde Habib, 'een van de Amerikaanse politici die hej meest vijandig staan tegenover de Arabieren en hun belangen De Libanese president Amin Gemayel heeft de Verenigde Staten gevraagd te helpen bij de pogingen om Syrië zijri troepen uit Libanon te laten terug trekken. Gemayel stelde voor dat de Amerikaanse minister van buiten: landse zaken. George Shultz. zo snel mogelijk terug te sturen naar het Midden-Oosten Volgens hem heefC Shultz bij zijn recente bemiddeling een goede indruk achtergelaten bij da Syriërs. Van onze correspondente i LONDEN Als de regering van premier Thatcher op 9 juni wordt herkozen, dan zal de Britse Conservatieve Partij nieuwe wetgeving introduceren om de macht van de vakbonden aan banden te leggen. Üit het woensdag gepubli ceerde verkiezingsprogramma blijkt dat vakbondshervormingen een van de belangrijkste prioriteiten zullen zijn van een nieuwe conservatieve regering. Onder een nieuw Thatcher-bewind manifest weinig verrassingen. Pre- De leider van de Labourpartij, Mi' chael Foot, noemde het conservatie ve verkiezingsprogramma 'een her haling van hetzelfde schandelijke en desastreuze beleid van de afgelopen vier jaar. of erger'. zullen stakingen pas mogen worden uitgeroepen nadat de werknemers daar in een geheime stemming over geraadpleegd zijn. Het verkiezings manifest beoogt tevens de vakbonds leden te verplichten hun leiders via geheime stemmingen te kiezen Op economisch gebied blijft particu lier ondernemerschap het tover woord De conservatieven willen zo veel mogelijk genationaliseerde be drijven, waaronder British Leyland en British Airways verkopen aan de par ticulieren Behalve deze nieuwe be leidspunten bevatte het Tory- mier Thatcher die het een robuust en verantwoordelijk verkiezingspro gramma' noemde, beloofde op het gebied van werkgelegeheid defensie en economisch herstel hetzelfde be leid voort te zullen zetten. De premier herhaalde dat de regering geen banen kan creëren en dat 'een geduldige wederopbouw van de eco nomie' het enige antwoord is op de werkloosheidsproblematiek. De Con servatieven, die als laatste politieke partij hun verkiezingsprogramma pu bliceerden. kwamen onmiddellijk on der vuur van de oppositiepartijen (ADVERTENTIE i de middag zuid lot •est 4 tot 5. aan de kust mogelijk richt meestentijds goed. tempera- urkustwater: 11 a 12 graden, water- len: geen afwijking van beteke- maximale golfhoogte monding weides: bij hoogicater vanmiddag ngeveer een halve meter zeegang ZON EN MAAN t Even op verhaal komen in een komfortabele bungalow of in een appartement. In eigen land of bij de f ^irTFNLANDJt' buurtjes. Rust eens uit in Brabant: 4-sterren bungalowpark V "P)e Bikkels", week v.a. 320,-. Of wees er eens echt helemaal uit in de Belgische Ardennen in een appartement, 8 dagen v.a. fl47r p.p. of in een bungalow v.a. f227,- p-P- p.w. Haal de Trans gids en boek bij: de NS-stations, ANVR-reisbureaus, Neckermann reisburo's, ANWB, AMRO-, Spaar- en R ABO-banken. Of bel: 033-62.24.52 (binnen- f VSh |Yc| land), 033-63-46.50 (buitenland). J,1.ATT- TRANS VAKANTIEREIZEN. DE AKTIEVE REISORGANISATIE VAN DE NEDERLANDSE SPOORWEGEN. DEN HAAG (ANPi - De consumentenbond eist van de organisatoren van het concert, dat de Britszanger Cliff Ri chard op 26 aprtl gaf in sportpaleis A hoy in Rot terdam. dal ze de bezoe kers hun geld terugge ven. De bond vindt dat het publiek misleid is door de affiches en het persbericht, waarmee het concert werd aange kondigd Die wekten de indruk, dat het om een normaal popconcert zou gaan. maar in werkelijkheid bracht Cliff vrijwel uitsluitend religieuze muziek ten ge hore. aldus de bond De consumentenbond zegt het eens te zijn met de vele bezoekers die zeg gen niet het concert bij gewoond te hebben dat ze op grond van de aan kondigingen mochten verwachten. Ze heeft de organisatoren, sportpa leis Ahoy en Youth for Christ, gesommeerd de bezoekers die daarom vragen hun toegangs geld terug te geven en dreigt met een rechts zaak. Prins Charles en Michael Foot sloten weddenschap over verkiezingen LONDEN (UPI) Prins Charles van Groot-Brittannië heeft een wedden schap gesloten met de leider van de socialistische oppositie in Engeland, Michael Floot, over de uitslag van de verkiezingen van volgende maand. Foot zegt dat Labour een duidelijk omlijnde overwinning behaalt eii prins Charles houdt het op een over wicht in het Lagerhuis van geen der grote partijen, bijvoorbeeld doordat de nieuwe sociaal-democratisch- liberale coalitie de conservatieven of socialisten van een duidelijke meer derheid afhoudt De weddenschap gaat om een fles rode wijn. De raad wordt gegeven niet teveel waarde aan de weddenschap te hech ten. Volgens Buckingham Palacè werd zij in december 1981 afgesloten. Nou. merkte de BBC dinsdag droog op. dat was een goed Bordeaux-jaar. 15.27 157 15.54 168 16.21 132 16.11 186 16.39 150 16.53 171 16 52 150 HAMBURG (UPI, ANP) Konrad Kujau, de Westduitse handelaar in 'relikwieën' van het derde rijk, gebruikte het vele geld dat hem werd be taald voor de vervalste dag boeken van Adolf Hitler om animeerdames in bars te trac- teren op overvloedige cham pagne, verklaarde het week blad Stern woensdag in een bericht aan zijn 1.600.000 abonnees. Een handschriftkundige die door Stem werd gehuurd heeft gezegd dal Kujau naar alle waarschijnlijkheid de vervalser is. Positief bewijs zal afhan gen van diepgaande bestudering van de 22 zakken met documenten die zaterdag in Kujau's winkel en huis in Stuttgart in beslag genomen werden In zijn jongste nummer schildert Stern een vernietigend portret van Kujau. tegen wie een onderzoek op verdenking van fraude gaande is Het was moeilijk te begrijpen hoe Gerd Heidemann. de verslaggever die met Kujau zaken deed. hem niet doorzag. Stem noemt Kujau een leugenaar een antisemiet, een zwendelaar en een poseur, die kroegentochten hield in een oud SS-uniform en die dikwijls wel 15.000 marlt per avond opmaakte aan champagne voor animeerdames en barjuffrouwen in de Sissybar, de Pigalle, de Bierbar, de Melodie en de Corso van Stuttgart. Barhouders in Stuttgart schatten dat Kujau in de laatste twee jaar 1.5 a 2 miljoen mark in hun lokalen heeft uitgegeven, aldus het weekblad in Hamburg. Kujau liet zich graag aanspreken als 'General' en Abraham Kupferberg. de eigenaar van de Pigalle. moest het zich laten aanleunen dat htj dikwijls 'vuile jood' en 'joods zwijn' genoemd werd. De inmiddels ontslagen Heidemann heeft eerst gezegd dat Kujau hem had verteld dat hij de dagboeken had van een broer die generaal-majoor in het Oostduitse leger en een zwager die m de DDR museumdirecteur is Het onderzoek dat Stern instelde bracht aan het licht dat de broer stationskruier en de zwager museum portier is. De meeste dagboekdelen werden naar het westen gesmokkeld in vrachtwa gens van het Oostduitse staatstrans- portbedrijf Deutrans. in piano's die naar de Bondsrepubliek werden uit gevoerd. aldus Stem. Ze zaten dan altijd m de laatste piano die uitgela den werd. Stern herziet in zijn jongste nummer het bedrag dat voor de dagboeken werd betaald. Het gaf geen 9 miljoen, maar 10,84 miljoen mark uit. waar van 9,34 miljoen aan Kujau werden uitbetaald. Foto De vandaag in de kiosken te verkrijgen Stem heeft op de voorpagi na een foto van Konrad Kujau. die de zogenaamde Hitler-dagboeken aan het blad leverde Directie K. Scherphuis. W F de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie. M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. tel.(01100)16140. Terneuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen. tel. (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01-184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08 00-17.00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren. Expeditie: (01184) 63533 Advertentie-afdeling: 101186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09 00-11.30 uur Redactie (01184)14796 Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal/ 61.20, franco per post 72,-; per maand f 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet btw Postrek. nr 3754316, t.n.v PZC 3b.rek Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm: minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 't x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro. 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3