Ruitersport van hoog op concours hippique gehalte in Axel Standard Luik Lokeren titel heeft tegen voor grijpen Marja Kielman snel naar de ruitertop Willy Verhage: stapje terug na carrière boordevol anecdotes Programma concours DONDERDAG 19 MEI (1983 VEEL PUBLIEK VERWACHT OP TWEEDE PINKSTERDAG AXEL 'Pinkster 2' staat in de Zeeuwse en Belgische paardensportwereld synoniem voor het internationale concours hippique dat op tweede pinksterdag (23 mei) door de ruitersportvereniging Axel op het terrein in het Axelse bos gehouden wordt. „Niet zo verwonderlijk", denkt voorzitter Rinus Murre van de Axelse vereniging. „We hebben door de jaren heen ons concours steeds aangepast, waar nodig verbeterd. Zodoende is het een kwaliteitsprodukt geworden, een totaalpakket dat de aantrekkelijke kanten van de ruitersport volledig aan zijn trekken laat komen". uitsmijter. De rally-he wedstrijden die zes reeksen van vier ruiters in weerga loze vaart over het terrein jaagt. „Een snelheidsonderdeel dat het duizend koppige publiek ongetwijfeld van de banken krijgt", verwacht Rinus Mur- Murre vervolgt „We beschikken over een deskundige staf medewerkers die zo'n concours van alle kanten bekij ken. En daarbij wordt niet alleen geprikt naar een kwalitatief veld deel nemers. maar door het inbouwen van een aantal attractieve nummers mik ken we er ook naar een 'lekenpubliek' naar dit concours te trekken Er moet, een sportdag ontstaan die zowel de kenners en liefhebbers als het niet- deskundige publiek aantrekt. We me nen daar ook dit keer weer in geslaagd te zijn". Met dat all-in pakket trekt de rui ter vereniging de lijn door die de laatste jaren tot een succesformule geleid heeft En die Axel tot de onbetwiste paardenstad van het zuiden heeft gemaakt. "De liefhebbers korhen toch wel Het paardensportwereldje wil Pinkster 2 simpelweg niet missen om dat het weet dat in Axel sport van hoog gehalte geboden wordt. Maar op iets goeds komt meestal ook het ge wone publiek af. Dat heeft geleid tot bezoekersaantallen die rond de 5000 lagen. Een uniek iets, bij nationale kampioenschappen is men al geluk kig als er 1500 belangstellenden zijn' weet Murre. Hij beseft goed dat dat enorme pak mensen beslist niet afkomt op een tweederangs programma. Maar ook dat. eenmaal met kwaliteit in huis, het gewoon noodzaak is om dat ni veau vast te houden. Dat kost moeite, "maar voor de uitstekende naam die het concours inmiddels verworven heeft willen we in de voorbereiding best op de lenen lopen" stelt de voorzitter van de Axelse vereniging. En niveau heeft ook dit concours ontegenzeggelijk weer. In de 400 com binaties die in individuele-, afdelings- dressuur en springen strijden om de concoursprijzen is de Zeeuwse en Belgische Vlaamse top ruim verte genwoordigd. Favorieten Het programma op tweede pinkster dag opent met dressuur. Waarbij Mar- ja Kielman met Bonito. Luctor et Emergo en Zwinruiters als favorieten genoemd worden "Vooral de achttal- len-dressuur van Zwinruiters is een schitterende formatie, Nederlandse top", weet Murre. die genoemde ver eniging na de overstap van Gillis Quist nu ook hoog inschat bij het springen. In dat springconcours start een immens veld vanaf half tien. Mur re noemt als kanshebbers Lauries Boonman met Vident. Cees de Visser met Thoran. Inge Quist met Pelopi- das en Tom Bosch met Sixtus als de te kloppen combinaties in de klasse M paarden Bij de pony's staan Peter Kosters met Magrettes Grey Arrow, Astrid Schipper met Bianca en Kloosterzandewinnaar Jeroen Goossens met Remora Kayan hoog genoteerd voor de toernooizege. Nadat om hall' drie burgemeestger Hack vau de gemeente Axel het con cours officieel geopend heeft wordt in de uren daarna naar een climax toegewerkt. Die moet er een eerste keer uitkomen bij het springen Paar den Z waar een verbeten strijd ver wacht wordt tussen Gillis Quist met Narfi en Izak van Eijzeren met Inter pol II. Een duel tussen da favorieten van Zwinruiters en Weclruiters met de N'CRV-trofee als inzet. Is dat gevecht alleen al een bezoek aan Axel waard, de 'toegift' mag er ook zijn. Bij het Z-springen pony's wordt het dringen om de zege tussen Sandy den Exter met Gabi, Marie Paule Picavet met Peter Pan. jacque- line de Winter met Rashid en Peter Klaasse met Sjoerd. En als laatste hoogtepunt van deze concoursdag staat een spectaculaire Kracht en gratie Het concours hippique van Axel biedt een uitgebalanceerd programma van dressuur, springen en - als omlijsting een parade en een demonstratie vereniging aangespannen 'In de Trie'm' met plaatsing. Totaal goed voor een show van kracht en gratie. Niet alleen bestemd voor de rasechte kenners en liefhebbers, tevens voor een publiek dat aan deze paarden sporthappening een plezierig contact met deze sport over kan houden. ,,Met die afwisseling in het programma, de gratis mogelijkheid tot ponyrij den. het Axelse bos voor wandelaars, tennisbanen en een zwembad in de buurt nodigt dit concours uit voor familiedag. Pinkster 2 wordt weer een schitterend evenement" besluit Mur re. •Fm& igSSM Draf in galop. Een van de onderdelen tijdens het concours in Arel TERNEUZEN Willy Verhage houdt het voor gezien. Na bijna dertig jaar op niveau gespeeld te hebben stapt een van de kleurrijkste voetballers van Terneuzen over naar het pure recreatievoetbal. De nu 37-jarige Verhage begon in 1964 als junior bij Terneuzen. De kleine Tap, zo werd hij genoemd, viel al gauw op tussen de jonge voetballertjes op het Zuidelijk Bolwerk. Als helft van de tweeling Louw en Willy Verhage bleek al snel dat de kleinste een groot talent was die handig pingelde en al vlug de trucendoos opentrok Toch heeft de middenvelder zijn vroe gere faam nooit helemaal waar weten te maken Op 19-jarige leeftijd debu teerde hij in het eerste elftal van Terneuzen waar hij naam maakte als stugge bijter die je drie keer moest passeren eer je echt van hem af was Verdedigen was zijn sterke kant Aan vallend miste hij het overzicht en de goede pass om echt een complete voetballer te worden. De sportieve carrière van Verhage !s meer dan die van anderen doorspekt met anecdo tes Voor zijn medespelers waren ge beurtenissen rond de wedstrijd vaak van meer importantie dan het voet ballen zelf Naast actief speler heeft Verhage ook twintig jaar als trainer van zowel de jeugd als de senioren bij Terneuzen gewerkt Als trainer van het tweede elftal presteerde hij het een keer om zijn ploeg in een 4-4-3 opstelling te laten spelen Fons Baert. nooit verle gen om een grap, maakte daar opmer kingen over. „Jij staat reservewas het commentaar van de speler trainer Een van de eerste keren dat Verhage als reserve voor het eerste op de bank zat was er gelijk sensatie. ..Dat was de thuiswedstrijd tegen Rood Wit waar Frans Derks aangevallen werd door de middenvelder van de bezoe kers Van Peer. Derks bleef toen kaarsrecht staan terwijl hij klappen kreeg". Die gebeurtenis heeft ook de publiciteits bewuste arbiter nooit vergeten, getuige rtn uitspraak in 'Voetbal International' dat dat de opmerkelijkste ervaring uit zijn car rière was. Het seizoen na die gebeurtenis vocht Verhage voor een vaste plaats in het eerste van Terneuzen, Hij maakte de- degradatie en de promotie uit de derde klasse mee maar moest op 26-jarige leeftijd zijn plaats prijsqeven aan jongere spelers. De laatste tien jaar kwam Verhage als speler in het tweede team uit Een van de meest opvallende eigen schappen van Verhage was zijn ge drag wanneer hij werd gepakt. Hij rolde en kronkelde dan over het veld. Een medespeler vergeleek dat eens met een stuk ham dat in de pan omkrult tijdens het bakken. Ook ver meldenswaard is dat hij op een vraag van de scheidsrechter hoe het ging nadat hij gepakt was antwoordde: ,,Oh, vijftig procent pijn" racefiets Willy Verhage ..tijd voor de luin 'Brambilla', zijn tweede bijnaam die hij overhield aan zijn escapades op de racefiets, kon erg driftig worden. Zo moest Marien Meyer hem mét geweld tegenhouden om te voorko men dat hij een speler van Longa aan zou vliegen. Die speler had even daarvoor wel het kunstgebit van Ver hage aan barrels geslagen. Na die wedstrijd opperden medespelers het plan een gouden kunstgebit in de rood zwarte ciubvlag te borduren. De spelers van het tweede team ver liezen met Verhage wel een van de sfeerbrengers Hij stond bekend om zijn slordigheid Verloren spulletjes waren haast altijd in zijn tas te vinden terwijl hij meestal wel een kous of schoen liet liggen pe veteranen van het vijfde waar Verhage nog wat wil gaan spelen zijn alvast gewaar schuwd Samen met broer Louw heeft Willy lange tijd in het tweede van Terneuzen gespeeld. Berucht is nog steeds het verhaal dat hij samen met Rinus Witte Louw een flesje witte hout lijm gaf als masageolie. De groot ste Verhage. die altijd alle smeersel tjes van de verzorger op de fraai gevormde benen smeerde merkte tij dens de wedstrijd dat het nieuwe middel de spieren eerder stijver dan soepel maakte Voor een voetballer die weliswaar niet langer dan zes jaar in het eerste van Terneuzen gespeeld heeft, maar als een meubelstuk van de vereniging beschouwd wordt, kon er niet alleen volstaan worden met een bloemetje Vandaar dat oud-Terneuzen speler en nu Hoek-trainer Jan Doorns een af- scheidswedstrijd op touw zette. Zaterdagavond om 18.30 uur treedt oud-Terneuzen aan tegen lift tweede elftal van Terneuzen waar Verhage nu tien jaar in meedraait. Ongelukki gerwijs kan Doorns niet aanwezig zijn, omdat Hoek tegelijkertijd in Breskens aantreedt tegen Scroosker- ke in een beslissingswedstrijd voor het kampioenschap. De besnorde coach heeft wel gezorgd dat er veel spelers die allemaal met Verhage gespeeld hebben, aantreden in oud- Terneuzen. Meest opvallend is de komst van Peter Dey en Desk-speler Rinus Pol derman .naast, die twee spelers maakt Doorns een opstelling uit de volgende spelers: Rudie de Vos, Eugene Lauret, Hanne van der Hooft, Frans Kolijn. Alf Eysebaert, Piet Geelhoed, Piet Wissel. Rinie Dey. Maarten van der Staal. Voor Franz van der Peyl, Jack van Glansbeek en Jan Doorns worden nog vervangers gezocht. De vader van Verhage. in Zeeland en Brabant bekend als de oude Tap. zal de aftrap verrichten. Scheidsréchters vieren jubileum AXEL - De COVS iCentrale Organi satie van Voetbalscheidsrechters i zal morgen i vrijdag i een drietal leden van de scheidsrechtersvereniging Zeeuivs-Vlaanderen in de bloemetjes zetten. Jan Groen uit Terneuzen. Jaap de Blaaij uit Sas van Gent en Cor Michielsen uit Axel zijn dan allen vijfentwintig jaar lid van de genoem de organisatie De receptie, die ter ere van dit jubi leum zal worden gehouden wordt de dne zilveren jubilarissen aangeboden door de scheidsrechtersvereniging Zeeuws-V laanderen De bijeenkomst wordt gehouden in het clublokaal van de vereniging, restaurant Het Wapen van Axel in Axel. aanvang is 20 30 uur. AXEL Het programma in Axel ziet er als volgt uit: dagprogramma 8 00 uur par- coursverkennen klasse L paarden en po ny's; 8 30 uur individuele dressuur paarden en pony's Afdellngsdressuur paarden en pony's. 9 30 uur springen klasse L paarden niet- barrage (paarden spring ringt, springen klasse L pony's''mét barrage (pony's spring ringi; 12.30 uur parcoursverkennen paarden en pony's klasse M, 13.30 uur springen klasse paarden en pony's met barrage; 14 30 uur parade. Officiate opening door burgemeester Hack van de gemeente Axel Tevens prijsuitreiking, 15.00 uur parcounr- verkenncn paarden en pony's klasse z, 15 15 uur springen klasse Z paarden met barrage om de NCRV-trol'eê springen klas se Z pony's met barrage, 15 45 uur demon stratie vereniging aangespannen 'In de Trie'm' met plaatsing Het programma luidt. 1 A J. 1, do Smet, Terneuzen, Delftse Tilburg. Ras Fjordenpaard naam Zórro: 2 W Roelans, Sint-Janstccn, Duitse coupé Ras Halfbloed Gelderse paarden, naam Tornada en Wienny; 3 S Lauret, Breskens, Achenbachwagen Pony. 4 J van de Plas- sche. Oostburg, Jachtwagen, ras Gelders paard naam Jolanda. 5 A. Oosterlee sr Waterlandkerkje. Siames Phoeton. ras Gel derse paanrden. naam Guido en Rosila; 6 A. J Oosterlee jr Waterlandkerkje. T Carl Phaeton. Gelders paard, naam Tasja: 7 C. van Tol, Walsoorden. Duitse Victoria, ras Frflezen. naam Dirk en Els. 8 J.'de Haas, Zaamslag, Jachtwagen, twee pony's. 9 A Labruyere. Middelburg, Dos a Dos. Welsh pony's naam Pim en Gralka. 10 J Diele- man. Terneuzen. Oostenrijkse Boodschap penwagen. Connemara naam Sproet. 16 15 uur Tally He wedstrijden Marja Kielman: favoriete bij de Z-pony'i AXEL „Nu ik in de Z-klasse uitkom, de hoogste in de ruitersport, vallen de winstpunten niet meer als rijpe appels van de bomen, maar wat zou dat, ik heb er nog steeds plezier in en daar gaat het toch om als je ecu hobby beoèfentAldus de vijftienjarige Marja Kielman uit Axel enkele dagen voor zij in de ring haar klasse weer zal moeten bewijzen. Dat gebeurt op het internationale concours hippique dat haar vereni ging, de Kloppertjes, tweede pinksterdag op het terrein aan de waterto ren houdt. Dat is volgens haar een \an de betere terreinen van Nederland. Wie kan hier beter over oordelen dan deze jeugdige amazone, die samen met haar pony Bonito al op veel parcourscn binnen en buiten Zeeland, haar kwaliteiten heeft vertoond. Het is snel gegaan met deze derde jaars VWO-leerlinge van het Ter- neuzense Zeldenrustcollegc. Vier jaar geleden stapte ze voor het eerst op de pony en al drie jaar later bereikte zij het predikaat Z. Van daar dat zij en Bonito als de te kloppen combinatie worden be schouwd. ..Dit resultaat heb ik na tuurlijk niet alleen bereikt", merkt ze bescheiden op ,,Mijn pony heeft daar net zo'n groot aandeel In Wc voelen elkaar feilloos aan Gek ei genlijk, want we zijn beiden nogal driftig van nature en toch kunnen we het goed met elkaar vinden" Dat is volgens haar onontbeerlijk bij deze sport. ,.Ik zal ook nüuit een slechte prestatie afreageren op mijn paard zoals anderen wel eens doen. Je schiet er niets mee op en je paard vergeet het nooit. Veel mensen den ken dat. zo'n dier dom is. nou ver geet het maar. In het begin was Bonito erg moeilijk; als je in z'n buurt kwam moest je oppassen, want je had zo een trap te pakken, Ilij heeft mij wel eens vijf dagen het ziekenhuis ingetrapt, maar nu kan ik er alles mee doen. Als ik hem roep komt hij direct", Het is volgens Marja net als bij mensen: „Het. gaat er om hoe je met elkaar omgaat" Begeleiding Iets wat volgens deze jeugdige Axelse amazone ook veel heeft bij gedragen tot haar prestaties is de begeleiding en de sfeer in de club. „Mijn vader gaat mee naar alle wedstrijden om mij te begeleiden, hij is gelukkig erg rustig. Natuur lijk wil hij graag dat ik win, maar dat staat niet voorop. Ik ben altijd gespannen voor een wedstrijd, dat vangt hij goed op. Ik zie dikwijls dat familie en kennissen met ie mand meekomen en dan gaal het maar om één ding: winnen. Zij beseffen niet welke spanningen dat bij een combinatie oproept waar door 't vaak mis gaat". „De sfeer onderling Is bepalend Kijkje wilt wel graag winnen, maar niet teil koste van alles. Je moet ook spontaan kunnen reageren tegen een meisje dat het die dag beter heeft gedaan. Als je zelf eerst gere den hebt moet je iemand willen waarschuwen dat er slechte plek ken in het parcours zitten. Daarmee verbeter je de onderlinge sfeer en dat komt de prestaties ten goede. Dat is de kurk waar de Kleppertjes op drijven. Een goede onderlinge verstandhouding, ook niet andere verenigingen". Dat winnen haar niet meer zo ge makkelijk afgaat komt volgens Marja met alleen doordat ze nu in de zwaarste klasse uitkomt. „Om dat er minder combinaties zin de Z-klasse uitkomen (zij is bij de Kleppertjes de enige die dit predi kaat bezit) moet je tijdens een co;- cours dikwijls in een ring die voet de M-klasse is uitgezet rijder wordt dan extra zwaar door de in beoordeeld en dat is een handicap zeker als er goed gereden wordt 3 de M-klasse. Daarom verheug ik rq Hl nu al op Tweede Pinksterdag 1 Axel. niet alleen omdat het duneaL, thuiswedstrijd op bekend terrei voor me is. maar ook omdat s a genoeg inschrijvingen zijn om et. aparte ring voor de Z-klasse uilï zetten". „Wat haar prestaties ook beis vloedt", zegt vader Kieiman, 't\ dat wij haar studie op de' ec» plaats zetten, daardoor heeft 1 minder tijd om te trainen. Sport» leuk, maar dat moet het ook blij ven. Voor sportverdwazing voela wij niets", besluit pa Kielman, Uit elkaar Toch zal de combinatie van Marja uil Kielman/Bonito niet lang meer bu staan. Straks stapt ze over naar hel paard. Daar heeft ze het nu zitten. Ze gaat een combinatie vor men met de tweejarige merrie Zila- nd na haar troeteldier „Ik ben bij haai r» geboorte geweest. We zijn same: he opgegroeid. Het is enorm leuk als je zo'n paard helemaal zelf op maf ils leiden, dat geeft best een kick We moeten wel helemaal onderaan lx- le gmnen in de laagste klasse die er 111 is". Haar prognose voor maandag IS bescheiden „Ik heb er veel zin in maar dat is nog geen garantie voot een toppositie. Het gaat erom gi verhespunten op te lopen" Als u met Bonito niet vooraan eindfqta de teleurstelling niet lang duren ,,Of ik nou win of met, ik heb er vet plezier in Volgende keer bete. a denk ik altijd maar' ZAAMSLAG Zo onstuimig Standard Luiktrainer Raymond Goethals tijdens de wedstrijd kan reageren, zo koel beantwoordt hij de vragen van de journalisten na afloop van de wedstrijd. Ook nu zijn club zo goed als zeker is van dc Belgische titel (een overwinning in het komende thuisduel tegen Lokeren is daar voldoende voor), wil hij daar zelf nog steeds niet van weten, want merkte hij na hel met een 2-0 overwinning afgesloten duel tegen W'aregem (terwijl Anderlecht verrassend thuis met 1-2 verloor van FC Luik) tegen de aanwezige persvertegenwoordigers op 'kampioen, dat is het enige woord wat jullie in de mond willen nemen. Nogmaals: ik heb nimmer gezegd, dat Standard kampioen zou worden, wel dat wij een woordje mee gingen spelen in dc titelrace, maar meer ook niet". Nog altijd dus heeft Goethals niets verloren van zijn image, terwijl Stan dard Luik bijna zeker is van de titel, wil de in het verleden zo dikwijls verguisde trainer daar nog steeds niet in geloven. En dat, terwijl de Luike naars twee punten voorsprong heb ben op naaste concurrent Anderlecht, dat bovendien ook nog twee overwin ningen minder heeft dan de opponent., Opvallend uiteraard dat Anderlecht iri de laatste wedstrijden een min of meer riant lijkende voorsprong uit handen heeft gegeven. In de wedstrijd van het afgelopen weekeinde tegen Fc Luik staken de Anderlechtspelers opnieuw de be schuldigende vinger 111 de richting van de scheidsrechter. Nu zou Ignaee Gorls de schuldige van de nederlaag zijn. Voor de zoveelste maal dit sei zoen werd de man in hel zwart aange keken na een tegenvallend resultaat, van de formatie van Paul van Himst. mar Anderlecht vergat opnieuw de hand in eigen boezem te steken. Na de wedstrijd van vorige week tegen Beveren had Van Himsl overi gens zijn lesje wel geleerd, want nu bleef het na de wedstrijd bij het korte, maar duidelijke 'No comment', omdat hij 11a de confrontatie met de Waas-' landers tegen een rapport van scheidsrechter Schoelers was opgelo pen na minder vleiende woorden aan diens adres. Aanvoerder Franky Ver- cauterc-n Wilde nu best commentaar leveren. „Voor de zoveelste maal dit seizoen zijn wij het slachtoffer gewor den van grote blunders van de scheidsrechter. Vooral op het moment dat Lozano door Wintacq onderuit werd gehaald mocht Luik van geluk niet klagen", meende Vercauteren. die er echter onmiddellijk aan toe voegde 'dat zowel De Groote als Olsèn van geluk mochten spreken dat zij niet de rode kaart voorgehouden kregen na opmerkingen aan het adres van Goris toen zij wat al te opvallend protesteerden met minder diploma tieke opmerkingen" Hoe dan ook. leek Anderlecht 11a dc overname van Paul van Himst uitge groeid te zijn tot een ware kam- piocnsploeg, in de laatste wedstrij den hebben zij het tegendeel bewe zen. Terecht dan ook heeft het de laatste weken zo onopvallend spelen de, maar telkens wel zijn punten pakkende Standard Luik bewezen meer recht op de titel tge hebben dan de Brusselaars. Verder lijkt het ook voor Club Brugge moeilijk te gaan worden om zich verzekerd te stellen van deelname aan europees voetbal na het gelijke spel tegen stadgenoot Cercle Brugge van 1-1. Met name de jonge spelers binnen zijn ploeg nam trainer Georg Kessler na die wedstrijd op de korrel. „Jonge ren als Hinderijkk en Sanders spelen niet slecht, maar als je het van! moet hebben, komt er niets van recht'. aldus een nimmei opvallend commentaar verlegen l de Kessler na afloop van het trtf met Cercle. Komende maandag kan er over»: veel duidelijk worden, want 4 speelt Standard Luik thuis tegen! dit jaar teleurstellende Lokeren. 1 wijl Anderlecht op bezoek moei! buurman RWDM 5 48 Raymond Goethals trainer van Stan dard Luik Standard Luik Anderlecht Antwerp AA Gent Beveren Club Brugge Waterschei Lokeren RWDM FC Luik Lierse Kortnjk Cercle Brugge Beerschot Seraing Waregem Winterslag Tongeren Het programma voor komend tfl end lalle wedstrijden worden mi dag tweede pinksterdag 0 uur gespeeld' Beveren - AA Antwerp - Kortnjk. Cercle Bm$ Seraing. FC Luik - Winterslag. Ander/echt. Lierse Club Brv0 Winterslag - Tongeren. War egt1 Beerschot. Standard Luik LoM 32 21 32 19 32 19 32 1 0 1 0 6 42* 32 1 5 1 0 7 40 8 32 15 I) 8 39II 32 14 8 10 36)1 32 13 8 10 36)' 32 9 13 10 311! 32 10 10 12 30 K 32 10 7 15 2" 32 9 9 14 27 SI 32 7 13 12 27 32 8 9 15 25II 32 7 11 14 25» 32 6 9 17 21» 32 4 10 18 18» 32 5 7 20 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 32