fis tweeëneenhalf jaar gevangenis voor fraude Model-vliegshow Dereguleringsrapport zeer binnenkort klaar ADEMBENEMENDE LUCHT ACROBATIEK Zestien maanden geëist voor heroïnehandel PvdA tegen verhoging vergoedingen WMZ commissarissen i ]REDANAAR VERDACHT VAN HELPENGEBR. DE J. ;l ONDERDAG 19 MEI 1983 i-; J I PZC P^^ncle17 GISSINGEN - Het gewestelijk bestuur van de Partij van de Arbeid heelt ltt verbijstering' kennis genomen van het voorstel van de directeur van de aterleidingmaatschappij Zuid-West Nederland nv om de vergoeding voor commissarissen drastisch te verhogen. een brief aan de aandeelhouders schrijft het PvdA-bestuur een dergelijk Kirstel ongehoord te vinden in een tijd waarin zelfs de mensen met een jmimumlnkomen moeten inleveren. ..Daarnaast dient rekening te worden gehouden met het feit dat de Raad van Commissarissen voor het merendeel bestaat uit mensen die deze functie bekleden uit hoofde van hun beroep als gedeputeerde, burgemeester, wethouder en dergelijke' schrijft het geweste lijk bestuur. Weliswaar vormen deze kosten slechts een zeer gering deel van de totale kosten van de WMZ, doch het voorstel druist m tegen elk rechtvaardigheidsgevoel, zodat wij u dringend moeten verzoeken dit voorstel af te wijzen", aldus de brief van PvdA aan de WMZ-aandeelhouders. IDDELBURG - Een gevangenisstraf van tweeéneenhalf jaar. Zo luidde de eis van officier sn justitie mr W. van Nierop woensdagmiddag aan het adres van de 35-jarige R. H. uit Breda ie voor de Middelburgse rechtbank moest verschijnen wegen het vervalsen van een grote veelheid facturen. Dit was tevens het begin van een hele reeks nog te behandelen zaken e allemaal te maken hebben met de grootscheepse fraude bij het aannemingsbedrijf van de ebroeders De J. te 's-Heerenhoek. ■affaire met H. kwam aan het rollen vonden de gebroeders het verstandi ger om H. een tijdje het land uit te sturen. H. zei echter geen geld te hebben en hij kreeg twee ton, waar mee hij naar Spanje - Biin 1981 in Brabant een koppelba- iftaude werd ontdekt bij de Hel- jndse Snelbouw. Bij het onderzoek nmen facturen te voorschijn die ren in de richting van de Gebroe- 5De J. Vervolgens werd in Zeeland eneens een onderzoek ingesteld en werd een speciaal fraudeteam opge- jit. Er werden huiszoeking- en ver- hi en veelvuldig kwam ook de am van H. tevoorschijn, de onderzoeken bleek dat er in ial acht fictieve bedrijven waren gericht die zogenaamd werkzaam- den hadden verricht voor de Ge- reders De J. Verdachte H. leverde wr 'dat werk' valse facturen aan De Volgens de officier ging het om een arag van 3.5 miljoen gulden aan i.-v. iacuiron !\'an Nierop: In onderling overleg •rdendoor H. en de Geboroeders De lacturen ingevuld. Er was een hele ranisatie voor opgezet. Je kunt hier zeggen dat het om zomaar wat jiheid in geschrifte is gegaan", twam in contact met een van de óroeders toen het tweetal elkaar anoette in een gerenommeerde iclub in Rotterdam. Daar vroeg De tan H. of hij ervoor voelde valse uren aan het aannemersbedrijf De J. te leveren en H deed mee. o de zaak aan het rollen ging, nek in de valse tacturen zat Volgens deze getuige had H wel tien koppel- bazenbednjven waarmee hij sloten geld had verdiend. Op de zitting ont- ertrok. Reeds kende H dat daar ooit enige sprake is geweest. (ADVERTENTIE i 'DE RUYTER' JAARMARKT TE VLISSINGEN vrijdag GROOTS STANDWERKERSCONCOORS ïentoonstelling miniatuur-auto's in showroom Goes GOES - Zaterdag 28 mei houdt de NAMAC (Nederlandse Alge mene Miniatuur Auto Club) een tentoonstelling van automodel len in de showroom van garage Van Strien aan de Van de Sforie- felstraat in Goes. Op deze show zijn modellen te sen van personen- en sportwa- |ens. van formule-auto's, vracht wagens. kranen, diepladers en indere weg-giganten, dit alles in schalen van 1 8 totl 100. De NAMAC. in 1965 opgericht, lelt, ruim 1100 leden die minia tuur-auto's verzamelen, bouwen en verbouwen. Het bouwen ge beurt met een grote variatie van materialen, kunststoffen, wit- metaal maar ook de meer tradi tionele 'harde' soorten, en zelfs barton. De tentoonstelling, die gratis toegankelijk is, is op 28 mei geopend van 10.00 tot 16.00 uur ADVERTENTIE drie weken was hij weer terug: hel geld was er in die tijd doorgejaagd en besteed aan drank en vrouwen, zoals Wel gaf hij de handel in valse facturen H. verklaarde. toe, die volgens de officier de staat een aardige duit hebben gekost Waarom Rechtbankpresident mr G. Nomes las maak je gebruik van valse facturen, woensdagmiddag voor uit een van de Wel. je stopt ze in je boekhouding, je vele getuigenverklaringen dat in heel krijgt meer belastingaftrek en je be- Breda al bekend was dat H. tot in zijn taalt er natuurlijk geen btw en ven nootschapsbelasting over Degene die ze levert wordt daarvoor betaald" De verklaring van H. dat hij aan alle transacties zelf een ton had overge houden. werd door de officier met een korreltje zout genomen „Ik geloof dat dat wel wat meer is geweest, zeker gezien de levenswijze die H er op nahield" De raadsman van H mr E Karei herhaalde in zijn pleidooi in grote lijnen wat de rechbankpresdient had voorgelzen uit de getuigenverklarin gen Verder vroeg de advocaat een tijde lijke schorsing van de detentie van H. (die in het huis van bewaring in Breda zit) zodat zijn cliënt een nood zakelijke operatie aan zijn arm kan ondergaan. De rechtbank zou zich daarover beraden en doet uitspraak op woensdag 1 juni. Leerlingen van het Lycee Technique Condorcet en de MTS MEAO iti Temeuzen houden een ivmdmolentje van Franse makelij omhoog. TERNEUZEN Een windmolen van Franse makelij onderging woensdagmiddag zijn luchtdoop in Tcrneu- zen. Leerlingen van het Lycee Technique Condorcet in St.-Quentin maakten het vederlichte modelletje voor het opwekken van draaistroom van 220 tot 380 volt in het kader van een samenwerkingsprojekl met de afdelingen werktuigbouwkunde en elektrotechniek van de MTS MEAO voor Zeeuwsch-Vlaanderen in Temeuzen. De tweede klas MEAO stelde een onderzoek in naar de gezinsbestedmgen en vergeleek de resultaten met de eijieis van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De Fransen zijn deze week in Terneuzen om over beide projekten te praten. Ze werden woensdagmiddag ontvan gen door loco-burgemeester drs A. J Rekveld en bezoe ken vandaag Middelburg en de Deltawerken De MTS MEAO en het Lycee Technique Condorcet onderhouden al drie jaar contact. Dat leidde al eerder tot een project: het fabriceren van een voetpompje en onderzoek naar de afzetmogelijkheden Of de samenwerking met de Franse school in '84 zal worden voortgezet is een vraag. De MTS MEAO beraadt zich binnenkort KAMERLID MAAKTE WEGWIJZER MILIEUWETTEN (Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG Het eerste dereguleringsrapport, handelend over de wetge ving op het gebied van de ruimtelijke ordening, zal deze week gereed komen. Dat zei minister Winsemius van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer woensdagmiddag hij de presentatie van het hoekwerk 'Milieu voorschriften', onder redactie van het Middelburgse VVD-Tweede-Kamerlid mr Jan te Veldhuis tot stand gekomen. Te Veldhuis gaf het eerste exemplaar van deze wegwijzer in de milieuwetgeving aan de bewindsman en zei er meteen bij, met het oog op het dereguleringsproees dat in gang is gezet, te hopen dal het boek niet al te lang actueel zal zijn. Zowel Te Velthuis als Winsemius be nadrukten de noodzaak om tot dere gulering te komen, de verschillende wetten te bundelen én een doorzichtig vergunningenbeleid lot stand te bren gen De minister illustreerde de voort varendheid die het kabinet op dit gebied voor ogen staat met de opmer king dat het eerste deregulermgsrap- port. op het gebied van de ruimtelijke ordening, deze week gereed zal ko- Hel gaat om het ambtelijk rap port. waarna hij en minister Van Aardenne van economische zaken be leidskeuzes zullen maken Dit rapport moet voor het zomerreces aan de Tweede Kamer worden gestuurd ten besteden om deze wereld een klein beetje toegankelijk proberen te ma ken voor de met-specialisten". De boeken die tot woensdag de weg in de milieuwetgeving aangeven, be slaan op boekenplanken een halve meter, aldus Te Veldhuis De nieuwe uitgave is 3 centimeter dik „Te dik nog" vond Winsemius. uitdrukking Klus „Vriend en vijand zijn het er over eens", zei Te Veldhuis woensdag, „dat de ontzaglijke hoeveelheid re gels op milieugebied een bijna onbe grijpelijke en onontwarbare kluwen vormen, en dat, terwijl er miljoenen mensen rechtstreeks bij betrokken zijn". De milieu-wegwijzer is vooral bedoeld voor kleinere bedrijven en voor indivi duen die bijvoorbeeld willen weten bij wie zij milieuvergunningen moeten aanvragen, waar beroep kan worden aangetekend en welke subsidies er wellicht te vergeven zijn. Te Veldhuis „Ik heb er zelf, eerlijk gezegd, eigenlijk té veel tijd aan moe- Jan te Veldhuis gevend aan zijn verlangen tot verdere deregulering en vereenvoudiging van het wettelijk instrumentarium Hij wees als voorbeeld op het streven verschillende vergunningen die voor een en dezelfde bedrijfsvestiging no dig zijn te vervangen door één integra le vergunning. Te Veldhuis legde er de nadruk op dat deregulering niet automatisch ten koste gaat. van het milieu want „een goed leefmilieu is ook mogelijk zonder allerlei gedetailleerde voorschriften". Te Veldhuis, voormalig hoofd van de afdeling milieuzaken van de provin cie Zeeland, voerde de redactie sa men mei drs D. J Rutges en mr. J M Stevers. adviseurs bij Peat Mar- wick PMM Belastingadviseurs. 'Mi lieuvoorschriften' ivordt uitgegeven door Vuga Uitgeverij en kost f38.75. Leden van de Modelvliegclub 'Delta' met enkele modellen die tijdens de vRegshow in juni aan de start verschijnen De haren rijzen je te berge als je dat ziet. Echt waar, je houdt je hart vast". Algemeen bestuurslid A. Schram van de Modelvliegclub "tfella' uit Vlissingen verwacht veel van het optreden van hel Engelse (fabrieks)stuntteam Avicraft Panic Team tijdens de vliegshow van 'Delta' op 5 juni. De kunsten van het Engelse team zijn slechts eèn onderdeel van het hele modelvlieggebeuren dat die zondag het publiek tussen elf uur 's morgens en vijf uur 's middags moet boeien. duele bezigheid. Als leden moei lijkheden hebben bij de constructie worden ze wel geholpen door me de-leden, maar ze moeten er zelf om vragen". De vereniging kan wel borg staan voor begeleiding van beginnende vliegers Wie zondag 5 juni vliegers ziet met een rood vaantje aan de antenne van de radiografische be sturing. weet dat ie te maken heeft met een mentor Een vlieger krijgt dat rode vaantje pas. als hij naar genoegen van het bestuur een aan tal vliegprogramma's heeft afge werkt waaruit blijkt dat hij of zij geschikt is om beginnende piloten te begeleiden Beginners hebben een wit vaantje en verder zijn er nog groene en blauwe vaantjes die de mate van geoefendheid weergeven De Pinkstervliegshow wordt zoals gezegd opgeluisterd door het Avi craft Panic Team. Deze fabneks- vliegers verschijnen met- twaalf mo dellen aan de start die alle twaalf tegelijk de lucht ingaan. De toestel- Dat zal zeker lukken, is de overtui ging van de heer Schram De jaar lijkse Pinkstershow van de vereni ging is grootser van opzet dan ooit tevoren. Het Engelse team is niet de enige vertegenwoordiging uit het buitenland ook de Luxemburger Paul Behm is uitgenodigd en zal modellen demonstreren Uiteraard laten ook de leden van Modelvliegclub 'Delta zien waartoe de door hen gebouwde modellen in staat zijn De heer Schram ver wacht dat zondag 5 juni tussen de dertig een veertig vliegtuigen aan wezig zullen zijn op het leigem vliegveld van de vereniging aan de Denemarkenweg in Vlissingen- Oosl ..Maar dal aantal is niet echt voorspelbaar zegt hij. „Elke show loopt weer min of meer uit de hand. Want behalve onze eigen leden kan iedere modelvlieger aan de show meedoen" De Modelvliegclub 'Delta' bestaat sinds 1979 en is eigenlijk ontstaan uit de gemeenschappelijke behoefte onder de modelvhegers aan facili teiten èn om te kunnen werken aan een verhoging van de veiligheid „Kijk, er zijn mensen die te hooi en te gras gaan vliegen, maar dat kan natuurlijk tegenwoordig niet meer. Dat is veel te gevaarlijk Wij willen die mensen binnen de vereniging halen, zodat we ze kunnen begelei den. Dat voorkomt brokken voor de beginnende piloot zelf. maar ook voor derden We hebben nogal wat veiligheidsvoorschriften, want als het een keer fout gaat ben je als modelvlieger meteen de gebeten hond" Terreinen waar modelvliegen beoe fend kan worden zijn moeilijk te vinden, zo blijkt uit het verhaal van de heer Schram „Het moet natuur lijk voldoende groot zijn. Maar daarnaast zit je met het probleem van de geluidsoverlast. We probe ren er wel van alles aan te doen om de vliegtuigen zo min mogelijk la-, waai te laten maken en dat lukt ook wel. maar het volume is altijd nog aanzienlijk Tot grote vreugde van de vereniging kreeg men van het Havenschap Vlissingen de beschik king over een terrein aan de Dene markenweg in Vlissingen-Oost. Daar zit 'Delta' nu sinds 1980. tot volle tevredenheid Het is daar werkelijk ideaal We hebben een terrein van 100 bij 100 meter dat ver weg ligt van de bewoonde wereld en waar we de hele week naar hartelust kunnen vliegen. De enige die we hier kwaad kunnen doen zijn de konijnen. Maar dat is eerder ander som, want we hebben het terrein moeten egaliseren en daarvoor nog al wat zand opgebracht. De konij nen zien dat wel zitten en ondergra ven het hele veld". -het feit dat de meeste vliege2n zijn aangesloten bij een vereniging, een sport voor individualisten. „Het bouwen van een model doe je M- - vrijwel altijd alleen. We hebben er sé; over gedacht om bouwavonden te organiseren, maar dat is in vereni gingsverband nauwelijks moge- Een Engels stuntteam verschijnt op de vliegshow met lijk. Modelbouw blijft een indivï- dergelijke twee-dekkers, die allemaal tegelijk in de lucht zu len zijn speciaal ontworpen voor het nodige stuntwerk en de piloten die de tweedekkers vanaf de grond be sturen zijn zo op elkaar ingespeeld dat een huiveringwekkende show wordt opgevoerd De Luxemburgse hotelhouder Paul Behm komt met een hele serie modellen, van klein tot groot, naar het Sloegebied Maar ook de leden zelf laten zien waar hun kisten toe in staat zijn. zowel de zweefvliegtuigen als de motortoe stellen De laatste zijn uitgerust met meestal, tweetakt-motoren, wat cilinderinhoud aangaat uiteen lopend van 3.5 tot 35 cc. Overigens komen viertaktmotoren steeds meer in zwang omdat de geluidhin der daarvan aanmerkelijk minder is dan bij de tweeslagmotoren. Bestuurslid Schram vliegt dit jaar voor het eerst mee tijdens de show In voorgaande jaren werd hij steeds belast met de functie van commen tator. Dat werk wordt dit jaar over gelaten aan de heer H Koole, dis- trictsleider van de KNVvL in zuid- Nederland De heer Schram zal zelf het nodige stuntwerk v<-0jchten, Zo vliegt hij onder meer met een mo- torkist die een reclamesleep zal oppikken. „Dat is heel secuur werk We spannen de kabel van de sleep tussen twee palen, waar het toestel dan tussendoor moet vliegen om het op te pikken. We hebben al een paar keer geoefend, maar je zult zien dat het op de show niet meteen lukt. Maar ja. dat is het spannings element, zowel voor het publiek als voor de vlieger" Daarnaast vliegt de heer Schram met een 'vliegende vleugel', een wat merkwaardig toestel zon der romp. De vleugel, met een spanwijdte van ongeveer een me ter. wordt aangedreven door een motor. Het ontbreken van de romp zorgt ervoor dat het toestel ontzet tend wendbaar is. Tijdens de vlieg show gaan er drie tegelijk de lucht in. Als alles volgens plan verloopt gebeurt dat met behulp van een lanceerinrchting. „We gaan dan fi guren vliegen en schijngevechten uitvoeren. Hopelijk vlieg ik niet weer dwars door door een model heen zoals me eens in België is overkomen. Niet leuk natuurlijk, maar ik kreeg wel het meeste ap plaus". Behalve de zeefvliegtuigen - er is onder meer ook een zogenaamde delta-zwever die door een motorkist de lucht wordt ingesleept - en de traditionele motormodellen zijn tij dens de vliegshow ook wat buitenis sige kisten te zien. Zo komt er bijvoorbeeld een model van een F-16 straaljager. „Ik hoop dat ie nu wel van de grond komt", aldus de heer Schram vorig jaar lukte dat niet" Ook de helicopters zijn verte genwoordigd. „Je doet er wel een paar jaar over voor Je er echt goed mee overweg kunt. Vooral om te kunnen stunten moet je erg veel trainen, maar dan is ook van alles mogelijk' Volgens de modelvliegclub Delta' wordt de vliegshow een 'heerlijke dag ontspanning voor jong en oud. kenners en niet-kenners' De heer Schram „Bij onze eerste show in 1980 waren ruim 3000 mensen aan wezig Ik hoop dat die nu weer komen, maar ja dit jaar moeten de mensen betalen Dat kon m ver band met de buitenlandse gasten nu eenmaal niet anders Hopelijk is het geen beletsel voor de toeschou wers" Hans Verbeek EX-MIDDELBURGER VOOR RECHTBANK MIDDELBURG - In totaal vervoerde de 27-jarige J. C. K„ die sinds kort niet meer in Middelburg woont, in de tweede helft van het afgelopen jaar voor 18.000 gulden aan heroine van Rotterdam naar de Zeeuwse hoofdstad. Voor eigen gebruik had hij maar liefst 0,3 gram per dag nodig; de rest verkocht hij aan een kleine groep kennissen, Sommigen kochten zelfs veertig keer hun dagelijkse 'shot' bij de ex- Middelburger De officier van justitie eiste woensdagmorgen tijdens de zitting van de Middelburgse rechtbank tegen hem een gevangenisstraf van zestien maanden. Omdat K nog in een proeftijd verkeert krijgt hij nu ook een eerder uitgesproken voorwaardelijke straf van drie maanden opgelegd Een grote rol bij de beoordeling van K.'s misdrijf speelde de vraag of hij al dan met verslaafd is of is geweest aan verdovende middelen K. zelf beweerde dat hij al geruime tijd 'clean' is. Hoewel de officier van justitie mr W. van Nierop dat moeilijk kon geloven („Als een verslaafde zonder hulp afkickt, is dat een wonder"), werkte de mogelijkheid dat K niet meer gebruikt in zijn nadeel. Iemand die uitsluitend uit winstbejag bezig is met de handel in verdovende middelen wordt immers veel harder aangepakt dan een handelende verslaaf- de Toch beweerde K bij hoog en bij laag dat hij 'om af te kicken helemaal geen dokters or professoren nodig heeft gehad'. De rechtbank doet woensdag 1 juni uitspraak De 43-jarige F R G uit Temeuzen voorzag in de periode juli-december '82 tien mensen van verdovende middelen voorzien Zij kochten per persoon in totaal voor tussen de duizend en tweeduizend gulden heroïne bij hem Zo luidde althans de aanklacht. G. zelf was het daar helemaal met mee eens. Hij en z'n raadsman mr Tichelman vonden dat die kopers G. 'erin hebben geluisd' „Die getuigenverklaringen moet u met argwaan bezien De kopers willen zichzelf vrijpleiten en hun eigen straatje zo goed mogelijk schoonvegen'waarschuwde de raadsman Hij vond de eis van officier van justitie mw W. van Nierop. die een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar vorderde, 'bijzonder fors'. Ook in deze zaak doet de rechtbank woensdag 1 juni uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25