Commissarissen belemmeren verzelfstandiging 'Schelde' ennissers bekogelen rein nabij Souburg ZEELAND 'UIT'per bus Vlissingse bejaarde vrouw werd gewurgd Klaar voor onder water almanak KORT GEDING NA UITSLUITING SURSEANCE DEZE WEEK NIET TEN EINDE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de tennisbond nam snel straf- latregelen, de betrokken jeugdspe- snerden uitgesloten van een jeugd- i, dat komend pinksterweek- ;de in Aardenburg wordt gehouden, maatregel wekte zoveel weer- niets aan de hand was. Er waren alleen wat steentjes op de rails ge- nd en woede op, dat een groep legd"- ders van de betrokken spelers be- Opmerkelijk is, dat ook mr F.K. Wiel- m.. «teen kort geding aan te spannen and uit Terneuzen, die als advocaat jtnhet districtsbestuur. In dat kort voor de ouders in het kort geding zal J ding wordt geëist de jeugdspelers optreden, deze lezing geeft. Ook mr het toernooi in Aardenburg toe te wieland heeft geïnformeerd bij de tn gemeentepolitie in Vlissingen en bij merkelijk is echter, dat bij de be- tóen ouders kennelijk niet bekend dat de vertier zoekende jeugdspe- ook een voorbijrazende trein be elden. Woordvoerder A. van Dijk Temeuzen, vader van een van de nissers. vertelt: „Een groep jon- csging naar het centrum van Sou- 50m in een of andere zaak het ïospelletje Crazy Kong te spelen. de jongens konden dat video- imet ontdekken en trokken terug IJSSINGEN Uit de hand gelopen kattekwaad, gepleegd door een groep jeugdige nnisspelers, heeft geleid tot een uniek kort geding, dat vandaag (donderdag) dient voor de Khtbank in Middelburg. De tennissers, in leeftijd variërend van 14 tot 16 jaar, namen vorige Kkdeel aan een toernooi in Souburg. Omdat door regen en wind donderdag niet gespeeld n worden, sloeg de verveling toe. Op een tocht van en naar het centrum van Souburg euvelden onderweg drie ruiten van het clubhuis van de voetbalvereniging RCS en als max werd ook een ruit van een voorbijstormende trein ingegooid, t bestuur van het district Zeeland was enorm opgeblazen ven. Wij hebben geïnformeerd bij de gemeentepolitie in Vlissingen en bij de spoorwegrecherche in Utrecht. iverdre- de spoorwegrecherche „Uit die informatie bleek dat er niets aan de hand was. Sterker nog: op het moment, dat de jongens langs de Daar werd ons verteld dat er in feite spoorlijn liepen, is er zelfs geen trein aldus de heer Wiel- Gisteravond gaf een woordvoerder van de spoorwegrecherche in Utrecht ons desgevraagd een geheel andere lezing. Vorige week donderdag werd de trein, die om 14.56 uur uit Vlissin gen vertrok, wel degelijk bekogeld op het baanvak bij Souburg. En daar bij sneuvelde inderdaad een ruit. De woordvoerder in Utrecht: „Het was een ruit van een passagiersverblijf. De trein stopte. Een van de passa giers dacht dat hij gewond was ge raakt. Die passagier wilde overigens zijn naam niet opgeven en stapte later in Roosendaal uit. In Roosen daal werd ook een nieuwe ruit in de trein gezet". Overigens viel de verwonding erg mee. De vraag is zelfs of er wel een verwonding was: „Misschien is er in derdaad alleen sprake van een schri- keffect", aldus de woordvoerder van de spoorwegrecherche Het vermoe den, dat er toch geen verwonding was, is te verklaren. De trelncoupê's heb ben namelijk een dubbelraam: een buitenruit en een binnenruit. „En alleen de buitenruit was vernield", aldus de woordvoerder van de spoor wegrecherche, die ook nog meldde, dat „daar in de buurt van de sporthal van Souburg regelmatig treinen beko geld worden" Aangehouden VLISSINGEN - In het schipEen belangrijk gie Three Places in Rho- kader van het Holland onderdeel van de voor- de Island'. stelling wordt gevormd De opstappunten voor Zeeuwse liefhebbers op II juni 1vertrek circa 17.00 uun zijn Vlissin gen. Middelburg en Goes. Belangstellenden Bae tennjsbanen". aldus de heer Festivd, bTe„gl toneel :DUk Twee van de ze\ en spelers groep Globe van 1 tot en door muziek en de vorm- «i iets achter en bekogelden op met IS ramen met conventies van de musi- ingeven moment met steentjes de Woosler Group ujt - idiibhuis van RCS. Gevolg: dne New York pen reeks mj_ Bsneuvelden Later bekenden de londere voorstellingen «longens. dat zij het gedaan had- Eindhoven De co_ tlun ouders zegden toe de schade produme u speciaa, lügoeden. Kivoerder Van Dijk weet te ver- taiat later ook een tweede groep op stap ging. Van Dijk ver- tj)ie jongens liepen op de terug- Sfjren eindje langs de spoorlijn om rag te verkorten. Zoals dat ter utse wel meer wordt gedaan door gereserveerd. jeugd, legden zij steentjes op de Titel van het stuk III,omdat dit zo'n lekker knappend 8Wd geeft als een trein passeert, lir toen zij terug waren bij de alsbanen circuleerden onmiddel- de wildste verhalen. Er zou een van een trein zijn stukgegooid. 8 tou zelfs een gewonde in de trein gevallen. In die sfeer kwam rlsWondcrgem, voorzitter van het ontworpen voor het to neelhuis van de zater dag II juni een busreis schillen vormen de oor- cal. Thema is de para noia van Amerikaanse soldaten, die op een voor hen exotische dienen een bedrag van plaats als Samoa zich 30.- over te maken op moeten voorbereiden op de Rabobank in Middel oorlog. Taalver- burg op rekening voor Zeeuwse belang stellenden georgani seerd. Er zijn voor die datum vijftig plaatsen 'North Atlantic' leen knipoog naar de musi cal 'South Pacific' van Rodgers en Hammer- steim en speelt aan boord vun een vliegdek- 33.40.74,138 ten name van Uit in Zeeland, on zaak van verwarrende situaties: Amerikanen der vermelding 'North spreken Nederlands en Atlantic' De betaling Nederlanders spreken geldt als inschnjvings- Amerikaans. bewijs. Het script is afkomstig Na ontvangst van de van de huisschrijver storting neemt 'Uit in van de Wooster Group, Jim Strahs en de regie Zeeland' contact op met de deelnemers en zullen in handen van Elizabeth nadere gegevens over le Comple, regisseuse de busreis bekend van onder meer de trilo- den gemaakt. Irict Zeeland, binnen. En in die tr werd de strafmaatregel geno de jongens voor het toernooi Airdenburg uit te sluiten. De zaak oesenaar bekent braak en handel heroïne )ES De recherchegroep van de «f gemeentepolitie heeft woens- tde twintigjarige Goesenaar G. J. ungehouden op verdenking van ruk en het verstrekken van he- frd In zijn woning te Goes aange ven en bekende bij verhoor in het «e politiebureau de inbraak en heroïnehandel. VLISSINGEN - De bejaarde vrouw, van wie het stoffelijk overschot dinsdag in haar woning aan de Vlissingse Willem Witsenlaan werd gevonden, is op gewelddadige wijze om het leven gekomen. De vrouw, de alleen wonende B. C. van Loenhout-Roelse, is gewurgd. Dat is woensdag gebleken uit de sectie die op het stoffelijk overschot van de weduwe is verricht. Dat gebeurde in het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. Ook de Vlissingse gemeentepolitie is wel degelijk op de hoogte van het gebeurde langs de spoorbaan bij Sou burg. Commissaris van politie L.E. Schuller kan melden „De Vlissingse politie werd die middag gealarmeerd door de machinist van de trein. Op het baanvak werden drie jongens aan getroffen van wie er in eerste instantie een aangehouden kon worden In feite verlenen wij in zo'n zaak assistentie aan de spoorwegrecherche We heb ben de namen van de dne jongens dan ook doorgegeven aan de spoorwegre cherche". En inderdaad waren het de namen van drie jeugdige deelnemers aan het tennistoernooi in Souburg. Kortom, de verhalen, die al snel bij bij de tennisbanen circuleerden, waren toch minder overdreven dan woord voerder Van Dijk van de ouders aan vankelijk wel dacht. Ook sneuvelde er in de buurt van de sportvelden nog een enkel lantaarnpaaltje: de kop werd er afgeschroefd en de lamp werd vernield. Tien spelers zijn nu uitgesloten voor het toernooi in Aardenburg Mare Albers. Pim van Dijk. Dick Brcurc, Arjen Elderson, Bart Felius, Diede- rick van de Heuvel, Marcel van Sab- ben. Peter-Heinz Schoolkate, Mare Zuidweg en Hans Wohl. Met de inde ling van het toernooi 111 Aardenburg is dus geen rekening meer gehouden met deze spelers. Als de ouders het kort geding zouden winnen en de tennissers dus toch aan het toernooi zouden moeten deelnemen, gaat dit evenement niet door Organisator Trapman heeft namelijk laten weten, dat het inpassen van deze tien spelers zoveel organisatorisch werk met zich meebrengt, dat het niet te doen is: „Dan geven wij de organisatie terug". NEELTJE JANS Binnen twee weken zijn alle pijlers voor de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde grotendeels onder water verdwenen. Dan steken slechts nog de schachten, waarop de verkeerskokers en de bovendorpclbalkcn worden gelegd en waarin de schuiven komen te hangen, boven de waterspiegel uit. Woensdagmorgen is een begin gemaakt met de inundatie van de bouwdokken 11 en 111 op het werkeiland Neeltje Jans. Daarin staan in totaal 47 van de 66 pijlers. De 19 pijlers in bouwdok I staan al sinds augustus 1981 onder water. Hoewel het vollopen van de laatste het eruit In de loop van de dag zijn pijlerdokken kan worden gezien als nog twee andere hevels in bedrijf een mijlpaal in het kader van de gesteld. Die moeten de dokken in bouw van de stormvloedkering vol- ongeveer twee weken tot 3 meter trok het begin van de inundatie zich beneden zeeniveau vullen. De dijk zonder officieel tintje. Simpelweg tussen de dokken II en III is eerder werd een pomp in werking gesteld dit jaar al opgeruimd. Na de bouw- om een vacuüm te trekken in de vakvakantie zal de dam die dok I pijp waarmee water uit de Ooster- van de andere pijlerdokken scheidt, schelde in het dok wordt geheveld, worden weggebaggerd. waarna alle Die hevel gaf aanvankelijk aarze- pijlers in open verbinding met de lend water, maar even'later spoot Oosterschelde staan. Op het werkeiland Neeltje Jans staat nu nog één bouwdok droog. Daarin worden momenteel de dor- pelbalken vervaardigd die de voe ten van de pijlers met elkaar zullen verbinden. Het onder water verdwijnen van de voeten van alle pijlers betekent dat een deel van het werk aan de storm vloedkering nu onzichtbaar is ge worden. De excursiebussen die over het werkeiland rijden kunnen nu niet meer tussen de pijlers door. Volgens een voorlichter van rijks waterstaat betekent dit niet dat er niets interessants meer te bekijken is op het werkeiland. Er blijven nog genoeg bezienswaardige objecten ZEEUWSE Techniek Hu de techniek het heeft laten ojweten wordt in dat Goese }eai?i de vaat weer op de ou derwets degelijke manier ge daanmèt een kwastje en in sopje m de gootsteenbak. De stilgevallen vaatwasser slaat voorlopig nog in het schuurtje Want men vindt het tonde om zo'n groot apparaat r aan de buitenkant nog to gaaf uitziet zo maar bij het huisvuil te zetten. We zouden kunnen proberen "i te verkopen", opperde de huisvader deze week. ..Dan tien we er nog wat van terug Haar als je dan vertelt dat-ie niks meer doet wil niemand 'm". We zouden ook kunnen zeg- 9en dat we een hond hebben die alles schoon likt", sprak de longste gezmsgenoot, altijd be- reid tot meedenken. i.Of we vertellen dat we de vaatwasser niet nodig hebben omdat we altijd uit eten gaan", stelde een ouder zusje voor. Waarom geef je 'm niet ge- icoon aan mij", bracht de toon, die graag aan bromfiet sen sleutelt, in het midden Wat moet jij er dan mee?", loilde pa weten. ■.Opvoeren", sprak de jonge man beslist Tot nu toe ontbreekt ieder spoor van de daderfs). Ook tast de politie nog in het duister omtrent het motief. Vol gens hoofdinspecteur J. G. den Rooij- en van de Vlissingse gemeentepolitie biedt het onderzoek tot op heden bijzonder weinig houvast. Een buurt onderzoek leidde volgens de hoofdin specteur nauwelijks tot resultaten. „De zaak is nog helemaal open". Het ontzielde lichaam van de vrouw werd dinsdagmiddag rond een uur of vijf door familieleden aangetroffen. Omwonenden hadden de familie ge waarschuwd omdat ze het verdacht vonden dat de gordijnen van de wo ning waar de weduwe woonde zo lang gesloten bleven. Vrijwel onmiddellijk rees bij de Vlis singse politie het vermoeden dat de vrouw gewurgd was. Dat vermoeden werd woensdag aan het eind van de De recherche heeft woensdag in en om de woning aan de Willem Witsenlaan naar aanwijzingen gezocht die enig licht kunnen werpen op de zaak. middag door sectie op net stoffelijk overschot bevestigd Op verzoek van de hoofdofficier van justitie in Middelburg werd het re cherchebijstandsteam van Zuid-West- Nederland bij het onderzoek betrok ken. De recherche heeft woensdag vrijwel de hele dag in en om de woning naar aanwijzingen gezocht die enig licht kunnen brengen in de zaak. Volgens hoofdinspecteur Den Rooijen is het tijdstip waarop de bejaarde vrouw van het leven is beroofd nog niet bekend. De Vlissingse politie was gisteravond 'in het belang van het onderzoek' uiterst terughoudend met het ver strekken van details. In de buurt gaat het verhaal dat het slachtoffer vrij veel geld in huis had. De politie wilde of kon dat woensdag niet bevestigen. „Dat laat ik nog even in het midden. Er zijn inderdaad veel praatjes in omloop", aldus hoofdinspecteur Den Rooijen. Hij zei geen antwoord te kunnen geven op de vraag of er geld uit de woning van de vrouw verdwe nen is. i Van onze Haagse redacteur DEN HAAG De commissarissen van RSV belemmeren nog altijd de verzelfstandiging van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde', door zich te blijven verzetten tegen de hoogte van dc vordering die de KMS on haar De verzelfstandiging van de Schelde, die oorspronkelijk gisteren -woensda- oude moederconcern zal houden. Economische Zaken is absoluut te genstander van het kwijtschelden van die vordering, waar de commis sarissen op aansturen. De besprekin gen over deze problematiek zijn woensdag voortgezet, maar hebben niet tot resultaat geleid. Het gevolg daarvan is dat de Schelde deze week niet uit de surseance van betaling kan worden gehaald. „Een haast on houdbare situatie voor de betrokken mensen", zegt gedeputeerde R. Bar- be. Ingewijden omschrijven de uitgangs positie van de commissarissen van RSV als zwak. maar vermoeden dat er ee prestigekwestie in het geding is. Opvallend is dat de raad van bestuur in principe vorige week wel akkoord is gegaan met de afspraken die tot ver zelfstandiging van de Schelde moeten leiden; de commissarissen hebben de raad echter teruggefloten. Minister van Aardenne van economi sche zaken, die uiterst ongelukkig is met de gang van zaken op dit mo ment. oefent achter de schermen druk uit op de commissarissen. Hij heeft een zwaar machtsmiddel in handen: Van Aardenne heeft zoveel geld in RSV gestopt dat hij op ieder moment dat hij dat wil de holding failliet kan laten verklaren Het gaat hier echter om een „ultiem machtsmiddel", zo zeggen betrokkenen g- een feit had moeten zijn. heeft nu zowat een week vertraging opgelopen Gedeputeerde Barbe verwacht niet dat nog deze week de overeenkomst kan worden getekend waarmee de aandelen van de KMS worden overge dragen aan de beherende stichting via welke de provincie en het rijk de Schelde aan nieuw werkkapitaal hel pen. Barbé zegt teleurgesteld te zijn door de ontwikkelingen op dit mo ment en de houding van de commissa rissen. Geld De problemen spitsen zich toe op het geld dat de KMS in RSV heeft gesto ken. KMS had op het moment dat RSV in elkaar klapte 480 miljoen via de centrale kas ingeleverd, geld dat in onder meer het kolengraafproject is gestoken. Dal geld is spoorloos, maar de vordering van de Schelde op RSV blijft bestaan. Die vordering is overigens niet 480 miljoen groot De 'waarde' van het bedrijf dat uit RSV wordt gelicht wordt er eerst afgetrokken De waarde van dit 'going concern' zoals dat heet wordt op globaal 300 miljoen geschat, zodat de vordering op RSV nog 170 a 180 miljoen zou bedragen. De commis sarissen vechten overigens deze be dragen aan en willen een voor hen gunstiger cijfermatige verdeling. Hun grote probleem is echter dat er ac countantsrapporten op tafel liggen die hen ongelijk geven t Economische zaken hecht met name op het instandblijven van de vorderin gen. aangezien verwacht wordt dat via RSV nog wel wat geld valt binnen te halen in de eerste plaats kan het kolengraafproject op termijn voor in komsten zorgen terwijl de zeer winst gevende werf in Brazilië nog moet worden verkocht. Volgens betrokkenen worden er wel enige vorderingen geboekt in de on derhandelingen. De Tweede Kamer wacht nog even af. zoals het PvdA- kamerlid Van der Hek. voorzitter van de comissie voor economische zaken, woensdag zei. Pas als er een palstel ling is bereikt en er nadrukkelijk om interventie wordt verzocht, zal de Kamer ingrijpen. Barbé: 'onhoudbaar' Directeur Wiersma nam afscheid van Den Bouwmeester MIDDELBURG - Tijdens een infor mele receptie in de Schouwburg te Middelburg werd woensdagmiddag afscheid genomen van de heer H. Wiersma. De heer Wiersma was sinds 1 oktober 1945 directeur van Hout handel Den Bouwmeester in Middel burg. DONDERDAG 19 MEI 1983

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13