D i Jonde Midden-Zeeland: -eindelijk succes Raas NAC na achttien jaar eindelijk uit eredivisie PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT UITSLAG Zitvlakproblemen Kuiper: Tour mogelijk in gevaar SNELLE BESLISSING VERRAST CONCURRENTIE Supporters in de slag met politie leroptreden iean Kelly PAGINA 9 paar honderd meter werd snel meer toen op de dijkjes bij Kamperland het tempo in de frontlinie werd verhoogd. Met achter renners van Raleigh (on der wie naast Raas en Priem ook nog renners als Henk Lubberding, Leo van Vliet, Johan Lammerts en Jacques Hanegraaf) en verder renners als Da niel Willems (met drie ploegmaats), Joop Zoetemelk, René Martens en Ronny van Holen was succes verze kerd. Gaskraan De slag leek gevallen en iedereen vezoende zich daarmee. Tenminste zo leek het tot Jos Schipper kans zag met het restant van de achtervolgen de groep tot een serieuze jacht te komen. Zeven minuten bedroeg de achterstand toen de blonde coureur de gaskraan opendraaide en met de steun van onder anderen Adrie van der Poel was die geslonken tot 51 seconden. „We kregen helemaal geen informatie over het feit dat de voor sprong minder werd", zei Cees Priem na afloop. En Jan Raas voegde er aan toe: „Ineens stopten de ploegleiders auto's achter ons. Dat gebeurt altijd als het verschil minder dan een mi nuut is. We zijn toen maar gaan rijden, maar het is toch belachelijk van zo'n jury dat ze niks zeggen. Geloof me. als die mannen er bij waren gekomen, was ik meteen afge stapt... Daar was echter geen reden toe. De kopgroep, waaruit telkens wat ren ners wegvielen zodat er uiteindelijk 28 overbleven, maakte de kloof weer wat groter, de formatie van Schipper gaf de moed op en staakte de strijd Het gevecht speelde zich toen al in volle hevigheid af in de frontlinie. Vijfen twintig kilometer voor het einde leek de wedstrijd een schitterende Zeeuw se apotheose te krijgen toen op de Kattendijksedijk Jan Raas en Cees Priem samen demarreerden. Met na me Willems tond dat niet toe en binnen een kilometer was het gat gedicht. „Dat was te mooi om waar te wezen", zei Priem De beslissing werd anders geforceerd. Zes Renners (Raas, Van Vliet van Raliegh en de Belgen Van Holen, Martens en Dhanens) sloegen een gaatje en vijf kilometer voor het einde maakte Raas, in de rug 'gedekt' door zijn twee ploegmaats, zich los uit dat gezelschap om daarmee een eind sprint met Ronny van Holen te ontlo pen. In elk geval werd zaterdag duide lijk dat de Raleigh-ploeg van de we gens vakantie afwezige Post, wel de gelijk nog als een hecht collectief opereert, ook al staat nu reeds vast welke renners er weggaan en blijven. „We rijden dit jaar allemaal voor dezelfde baas. dus rijden we hetzelfde als altijd", aldus Raas. Het betekende opnieuw overmacht. Maar het was wel Jan Raas die voor eigen volk hoogst persoonlijk de kroon op dit werk wilde zetten Na een supersnelle koers (veer tig minuten voor op het geplande schema) finishte hij toegejuichd door de duizenden op de Bergweg voor het eerst in zijn profcarrière als eerste in Midden-Zeeland. Zijn zesde zege van dit seizoen was een feit Bijna vijftig seconden na hem won Van Holen de spurt om de tweede plaats, voor Leo van Vliet GOES De uitslag van de 24e wielerronde van Midden-Zeeland voor professionals luidt 1 Jan Raas, 242 km in 5.26.18. 2 op 46 sec Ronny van Holen (Bell. 3 Leo van Vliet. 4 Rudy Dhaenens «Beli. 5 Rene Martens (Bell: 6 Johan Lammerts. 7 op 2.26 Patrick Vermeulen (Bel). 8 Henri .Wanders; 9 Ludo Sehuigers iBel). 10 Patrick Versluys ibeb 11 Jacques Hanegraaf; 12 Gerrie van Ger- wen; 13 Etienne van der Helst (Bel). 14 Cees Priem. 15 Mare Dierickx iBeli 16 Henk Lubberding. 17 Werner de Vos (Beli; 18 op 3.01 Fons van Katwijk. 19 Sylvester Aarts. 20 Patrick de Neut iBeli; 21 Martin Havik. 22 René van den Broek, 23 Alain de Roo (Beli. 24 Daniel Willems (Beli. 25 op 3 05 Joop Zoetemelk; 26 op 6 14 Peter Heeren. 27 Ludo Frijns (Beli. 28 Fred van Dongen Er gingen 130 renners van start GOES - Jan Raas geniet zichtbaar van de huldiging door de twee rondemissen na zijn overwinning in de Ronde van Midden-Zeeland. GOES Geheel tegen zijn gewoonte in staakte Hennie Kuiper zaterdagmiddag al vrij vroeg (na 80 kilometer) de strijd. Op het moment dat het verslagen peloton voor de eerste maal de finish aan de Bergweg passeerde kneep hij in de remmen. „We hadden de plank ai misgeslagen, maar de reden om af te stappen was dat ik last heb van mijn zitvlak. Ik zal hel volgende week heel rustig aan moeten doen, want als het niet snel genees zou zelfs de Tour de France wel eens in gevaar kunnen komen", aldus Kuiper. Tijdens Parijs-Roubaix. de helletocht die de in Belgische dienst rijdende Nederlander zo schitterend op zijn naam schreef, had Kuiper al last van zijn zitvlak. Maar de bloedblaar van toen 'groeide' uit tot een ontsteking tijdens de Ronde van Spanje. „Tijdens het bergop rijden forceer je jezelf en zit je veel op de punt van het zadel", legde hij uit. De pijn werd bestreden met een zalf, maar de kwaal verdween niet. Integendeel, er kwam een vorm van exceem bij die het genezingsproces niet zal versnellen „De doktoren hebben er zelfs aan gedacht om te gaan opereren, maar dat heb ik liever niet. Ik zal mezelf de komende week goed laten verzorgen. Jammer alleen voor de Ronde van Midden-Zeeland. Want ik was in topconditie na de Ronde van Spanje De benen waren goed genoeg", aldus Kuiper. Nog even organiseerde hij de jacht voor Eric Vanderaerden en Adrie van der Poel. maar toen die actie zinloos bleek gaf Kuiper de brui aan. Verslagen verlaat Guus van de Borgt het veld na de nederlaag van NAC tegen Feyenoord. De Bredase ploeg is gedegradeerd -Op de VeerseGatdam was de belangrijkste schifting inde wedstrijd al gemaakt Met Mare Dienckx en Ludo Schurgers op kop rijdt hier met hoge de eerste groep richting Noord-Beveland Henn Manders. Gerrie van Gerwen. Johan Lammerts en Jan Raas zitten in de voorste linie BREDA Eén keer moest het wel fout gaan. Het Bre dase NAC had de laatste jaren weliswaar de reputa tie opgebouwd hoe hope loos de situatie op de rang lijst ook oogde zich op het allerlaatste moment toch weer van een jaartje eredi visie te verzekeren. Dit keer werd de club echter niet door de gong gered. Juist nu NAC bestuurlijk meer pro fessioneel wilde gaan werken, kon den de spelers de zaken in de afslui tende wedstrijd, zaterdag tegen Feyenoord, niet meer bijstellen. NAC verloor met 2-3 van het niet eens zo erg sterk aandringend Feye noord, dat een reeds na 17 minuten opgebouwde 2-0-voor3prong nog zag omgebogen in een 2-2-stand Op dat moment was NAC, gezien de tussenstand bij Haarlem—Helmond Sport, evenwel al gedegradeerd, zo dat de winnende treffer van Neder lands topscorer Peter Houtman nauwelijks nog als een genadeklap voor de Bredanaars kon gelden. Voor de tweede maal in zijn bestaan was NAC te licht bevonden voor het eredivisievoetbal Achttien jaar ge leden degradeerde de Bredase equi pe ook al eens naar de eerste divisie, maar slaagde er toen in binnen één seizoen weer in de hoogste klasse van het vaderlandse voetbal terug te keren. „Dat is opnieuw de doelstelling", aldus NAC-manager Tom van der Meer. „Eredivisievoetbal is voor de financiële huishouding van NAC een must. En ik ben er ook stellig van overtuigd dat NAC binnen éen seizoen terug is in de eredivisie. We hebben namelijk een te goed elftal om in de eerste divisie te spelen. Een jaar meedraaien aan de top van de eerste divisie betekent wel iswaar meteen geen ramp, maar zou NAC er meer seizoenen voor nodig hebben om in de eredivisie terug te komen, dan zou dat voor deze club weieens desastreuze ge volgen kunnen hebben Van der Meer gaat er in die optimis tische planning vanuit dat hij de nieuwe oefenmeester. Henk de Jon ge, dezelfde selectiegroep kan aan bieden. De opvolger van de sinds zaterdagavond werkloze oefen- meester Jo Jansen zal dat echter nog maar af moeten wachten Sprangers en Krijnen zijn inmiddels afgekeurd voor betaald voetbal; de contracten van Swanenburg en Neeskens zullen niet worden ver lengd, terwijl Quintus van der Meu- len (op huurbasis bij de Bredanaars spelend) terugkeert naar PSV Enorme kater Daarnaast zijn ook nog altijd de contracten met Smits De Schep per, Cornelisse, De Kroon en aan voerder Anton Joore niet verlengd; heeft men ook nog altijd geen ak koord met. Johnny Dusbaba kun nen bereiken voor ng een NAC- seizoen, terwijl het voorlopig ook nog onzeker is of de 'Canadees' Hans Kraay jr. in Breda blijft. De uitspraak van Van der Meer. dat het NAC-elftal voor 90 procent in tact zal blijven, is dus wel heel erg voorbarig. Wat FBO-voormau en NAC- voorzitter Frans Bayings min of meer beaamt: „Zo onmiddellijk na een degradatie bestaat er bij ver schillende spelers inderdaad de neiging op een hoger niveau dan de eerste divisie te willen spelen. Wanneer deze enorme kater een maal verwerkt is en de zaken zin nig op een rijtje kunnen worden gezet, denk ik toch dat we met vrijwel dezelfde groep door kun toch ln de problemen. Het verlies tegen Feyenoord was het afgelopen seizoen een van de te vele nederlagen waarmee we werden ge confronteerd, waardoor NAC ge dwongen is één seizoen in de eerste divisie keihard aan een promotie naar de erediyisie te werken". Een nieuw gegeven dus, voor een club die jarenlang was aangewezen op het spelen van puur degradatie- voetbal. BREDA/DEVENTER Het eredi visievoetbal is zaterdag in Breda en Deventer gepaard gegaan met ongeregeldheden. De politie van Breda maakte melding van enkele tientallen arrestaties wegens on der andere baldadigheid en open lijke geweldpleging. De supporters misdroegen zich daar al in de loop van de middag, geruime tijd voor het eerste fluitsignaal van de wed strijd NAC-Feyenoord. In Deventer had de politie aan het einde van de wedstrijd Go Ahead Eagles- Groningen de grootste moeite om de supporterschare in bedwang te houden. Het begeleiden van de sup porters naar het station ging aldus de politie gepaard met veel 'scher mutselingen'. De politie van Breda arresteerde in totaal 46 supporters, van wie de eerste reeds om elf uur 's morgens werd opgepakt. Meer dan de helft van hen werd voor de wedstrijd aangehouden in de binnenstad we gens winkeldiefstallen, vechtjfamj- en. mishandeling, openlijke geweld pleging en vernieling. Tijdens de wedstrijd werden bovendien aan-, houdingen verricht wegens mishan deling en het gooien van vuurwerk. Na afloop van de voetbalwedstrijd Go Ahead Eagles-FC Groningen, hebben supporters van de noordelij ke club de nodige onrust in Deven ter veroorzaakt. Supporters van Groningen, die te leurgesteld waren over de afloop van het duel. vielen in Deventer aanhangers van Go Ahead en de Deventer politie lastig. Tijdens de schermutselingen raakte een sup porter van Groningen zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Een Deventer politieman raakte lichtgewond doordat er een steen naar zijn hoofd werd gegooid. Hij moest zich in het ziekenhuis laten behandelen. Arrestaties werden met verricht. De politie verloor het overzicht over de Groninger supporters doordat deze in kleine groepjes, voor het einde van de wedstrijd het stadion verlieten. De opzet van de politie om de vierhonderd aanhangers van de FC Groningen als een groep naar het station te begeleiden, mislukte hierdoor, Het gevolg was dat de suppporters zich m kleine groepjes over de route van het stadion naar het station verspreidden, De wedstrijd Twente-PEC leverde de politie van Enschede vijf aan houdingen op. onder meer wegens openlijke geweldpleging De Rotterdamse politie heeft zater dag bij de voetbalwedstrijd Excel- sior-FC Utrecht vier Utrechtse sup porters aangehouden in de leeftijd van 16 tot 21 jaar. Een van hen werd gearresteerd wegens schennis en belediging De drie anderen werden aangehouden wegens discrimine rende anti semitische uitlatingen De supporters werden na het opma ken van proces-verbaal heengezon den. aldus de Rotterdamse politie zondag. Geen verwijten voor Jo Jansen, de scheidende trainer van Nac. na de degradatie zaterdagavond nen gaan. De aangeboden contrac ten zijn op „eredivisie-niveau", met dien verstande dan dat er voor de eerste divisie wel een lagere premieregeling in is opgenomen". Met Van der Meer wil Bayings zich evenwel bijzonder sterk maken de huidige selectiegroep. die aange vuld zal worden met enkele eigen- kweekspelers (zoals de zaterdag avond weer uitstekend spelende Hans van der Dungen). te behou den. Frans Bayings „Wanneer er niet onmiddellijk in één seizoen een terugkeer kan worden bewerkstel ligd. zou het voor NAC weieens een erg lange en bijster moeilijke rit kunnen worden om ooit nog in de eredivisie te kunnen spelen Wan neer wij het volgend seizoen niet met een promotie kunnen bekro nen, zou de klap, al is die nu al onvoorstelbaar hard aangekomen, nog weieens beduidend groter kun nen zijn. Mis je die promotie, dan wordt het haast onmogelijk nieuwe impulsen aan te dragen, hetgeen erin kan resulteren .dat je er de komende jaren volstrekt niet meer aan te pas zult komen". Eigen boezem Bayings noch Van der Meer wil de degratie voor ook maar het gerings te deel in de schoenen van de scheidende oefenmeester Jo Jansen schuiven. Van der Meer „Ik denk dat het bestuur ook best de hand in eigen boezem mag steken. Je kunt er naar mijn idee niet onderuit ook jezelf een verwijt te maken. NAC is gedegradeerd en dus hebben wij het niet goed gedaan Het verkopen van Vreysen en Lokhoff en het uitlenen van Van Eenennaam zijn beleidsbe slissingen geweest, waarvan de con sequenties niet voldoende zijn over zien. zoals nu achteraf blijkt Dat verlies is weliswaar gecompenseerd met de komst van Geels en Dusba ba halverwege het seizoen, maar in tegenstelling tot andere clubs heelt dat bij ons niet het gewenste effect opgeleverd". De laatste weken draaide NAC wat beter, etaleerde eindelijk weer eens de inzet die de Bredase club eertijds de 'avondje-NAC'-faam be zorgde. Mede daardoor was er in Breda hoop ontstaan dat NAC het in de allerlaatste wedstrijd tegen Feyenoord toch weer zou redden. Een valse, nauwelijks gerechtvaar digde hoop. die tijdens een trai ningskamp in Bossehenhoofd des ondanks nog wat meer inhoud moest worden gegeven. Anton Joore. sinds Krijnen enkele weken geleden een punt achter zijn carrière moest zetten aanvoerder bij de Bredanaars: „De laatste we ken gingen we er echt weer in geloven. En dan komt zo'n neder laag tegen Feyenoord dubbel hard aan. Maar natuurlijk is NAC niet alleen door die laatste wedstrijd gedegradeerd Het hele seizoen door is NAC beduidend beneden zijn normale niveau gebleven, ook wer den te veel punten ongelukkig ver speeld. En dan kom je uiteindelijk kreeg een Zeeuws w OES Eindelijk had Jan Raas succes. Jarenlang jaagde de klassiekerkoning uit leerenhoek de overwinning na in de Ronde van Midden-Zeeland, maar voor hem rustte er idelijk geen zegen op die koers. Zaterdag was Raas voor het begin van zijn zoveelste echter extra gemotiveerd. De golf van publiciteit rond zijn vertrek bij de ploeg van ■ter Post had de aandacht van het publiek getrokken en het werd tijd dat men zich weer met sport ging bezighouden, vond Raas. Hij kreeg zijn zin al ging het bepaald niet van een leien "lri jiijc, „Maar", zei de Zeeuwse toprenner, „het was een erezaak voor me. En niet alleen inwege al die toestanden rond de ploeg, maar vooral ook voor de organisatoren hier die al |fCn hopen dat ik eens win". tidreigde zaterdag tijdens de 242 (meter lange, slopende tocht tus- jVlissingen en Goes overigens nog «keer goed fout te gaan. Al vrij ld na de start tussen Middelburg en ae. vormde zich een grote kop- cep Via telkens kleine ontsnap- j jjes kwam die tot stand en van de Bhebbers zag niemand er eigenlijk par in. „Tot we beseften dat ze IV t eens weg zouden kunnen blij- vertelde Raas „Toen dacht ik: I izal me niet, net als een paar jaar ug, nog eens gebeuren dat er zo I (fin de wedstrijd een groepje weg- ji. waardoor ik mijn kansen ver- 4 al." ras inmiddels een gat van zo'n Sien seconden. „Als laatsten zijn ernaartoe gereden. Zo maar. met tweeën", zei Cees Priem. Het gi een uitstekende beslissing, V. de op dat moment 44 renners önde formatie knalde de Veerse zïELEGRAM 'JOORRAAS c.j 50£S - Na zijn overwinning in de i ffidtvan Midden-Zeeland kreeg J an indirect al een gelukstelegram van jufigideputeerde voor sportzaken me- rctE. Maris-Koster met als in bond' Eu Zeeuwse 'klassieker' OES - De Ier Sean Kelly heeft trdag in de Ronde van Midden tod zijn heroptreden gemaakt in |UW I profpcloton na anderhalve unduitde roulatie te zijn geweest. lid maart kwam hij zwaar ten val ideFranse wielerronde van dc Midi renees en liep hij een gebroken houderblad^een gebroken duim en ,nt B gescheurde wenkbrauw op. De innaar van Parijs-Nice miste daar- »r op Milaan-San Remo na alle issickers. i bereidt hij zich voor op de Tour de ince en de Zeeuwse wedstrijd was a eerste optreden in competitie. 6iy raakte echter snel in de derde ep verzeild en staakte voortijdig stnjd „Ik ben natuurlijk nog niet vorm", vertelde hij. „want ik heb sen nog maar wat kunnen trainen. heb besloten met naar de Ronde sColumbia te gaan om in vorm te Een, maar hier te blijven en de Ihs ®de van Europa te doen", aldus m 'omité 'verdiende' 2 iim duizend gulden Kr )E:S~Het wielercomité Ronde van dden-Zeeland heeft zaterdag aan ware koers 1150 gulden 'verdiend', laantal uitvallers was namelijk zo w: dat er slechts 28 renners de fep passeerden, waardoor de laat- 'wee pnjzen van 75 gulden in de konden blijven Verder reden its drie formaties met minimaal renners de wedstrijd uit, waar- lrvan het ploegenklassement i:;; S eens 1000 gulden werd uitge- iard. Het klassement werd gewon- 'door Raleigh (3000 gulden), ge- ■gddoor Boule d'Or (1500 gulden) mjtïïroilOOO gulden). IR uit de boom. De met zitvlak problemen kampende kopman dwong Eric Vanderaerden en Adrie van der Poel om zich aan kop van de tweede groep te laten zien om de eerste nog te bereiken, maar toen was het al te laat. „Ik had niet verwacht dat het zo snel al gebeurd zou zijn", liet Van der Poel weten. Dat dacht ook Jos Schipper uit Kwa- dendamme. „De groep was zo groot dat ik er op rekende dat het tempo stil zou vallen, maar dat gebeurde niet. Jammer, want ik ben dit voorjaar niet zo nerveus geweest voor een wedstrijd als vandaag. Midden-Zeeland is toch iets speciaals als je voor eigen publiek rijdt", liet hij weten Schipper misre kende zich, al had hij even de hoop dat het toch nog goed zou komen. Op Noord-Beveland kwam 'zijn' groep dichtbij het eerste peloton, maar de Gatdam over en bouwde de voor sprong uit „Wij waren niet van plan om al zo vroeg een ontsnapping te forceren", aldus Raas, „maar het leek in het begin wel een kermiskoers. Er werd enorm veel gedemarreerd. Voor al door jongens die nooit 240 kilome ter lang goed kunnen rijden, maar er waren toch nog wat sterkere mannen bij gekomen dus die mochten we belist niet laten gaan". Het was het sensationele begin van één van de snelste afleveringen van deze wieler wedstrijd in de historie. Kat uit de boom Waar Raas en Priem niet aarzelden om in te grijpen toen de wedstrijd hen uit de hand dreigde te lopen, wachtten anderen wel af. De belang rijkste pionnen ujit de ploeg van Hennie Kuiper keken té lang de kat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9