'Plaatsen van kernraketten heefteen politieke grond' Reeks diefstallen op Schouwen-Duiveland J. TER LAAK LID DAGELIJKS BESTUUR IKV Vlissings Welzijn voor Ouderen wil klusjesdiens HEBT U PROBLEMEN MET KNOOPSGATEN MAKEN OF HET NAAIEN VAN DIKKE OF ELASTISCHE STOFFEN? FA. WILBRINK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GOES Bij de NAVO is een heilige wil om te komen tot plaatsing van kruisraketten in onder meer Nederland. Niet zozeer vanwege een achterstand wat betreft bewapening, maar meer om politieke redenen. Na alle gevoerde discussie over de plaatsing is het voor de NAVO vrijwel onmogelijk om nog terug te krabbelen. Dit stelde Jan ter Laak, lid van het dagelijks bestuur van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) zaterdag tijdens een werkdag van het Walchers Vredesplatform in 't Beest in Goes. Ter Laak, tevens vanaf 1 september 1983 secretaris van Pax Christi Nederland, was tot deze conclusie gekomen na een bezoek aan het hoofdkwartier van de NAVO in Brussel. Ter Laak stipte tevens het belang aan van de band tussen de kerken en de vredesorganisaties in Nederland. „Het is belangrijk deze relatie in stand te houden", vond hij. Met name daarom - betoogde de spreker - geniet de Nederlandse vredesbeweging zo veel maatschappelijk aanzien. Jan ter Laak ging voorts in op de landelijke grote demonstratie tegen plaatsing van de kruisraketten op 29 oktober in Den Haag „We streven naar een mobilisatie van alle geledingen", al dus de toekomstige secretaris. Wan neer mensen niet in de gelegenheid zijn om naar Den Haag te komen, kunnen ze thuis een en ander verzor gen zoals bijvoorbeeld kerkdiensten, en solidariteitsmanifestaties, meende hij. De krachten in Zeeland op het gebied van de vredesorganisatie zullen meer gebundeld en gecoördineerd worden. Dat was éën van de uitkomsten van de werkdag. Een viertal werkgroepen is zaterdag rond de tafel gaan zitten in 't Beest om de zaken nader te bespre ken. In ieder geval dienen acties in de toekomst meer op elkaar afgestemd te zijn. Daar was iedereen het over eens. Besloten werd de aandacht meer te gaan richten op groepen, die zich nog geen mening hebben ge vormd over kernwapens. ,,We willen Auto richt ravage aan in Zuidzande ZUIDZANDE - De 40-jarige J. V. O. uit Krimpen aan de Lek is zondagmorgen omstreeks half drie onder invloed van alcohol, met zijn personenauto met aanhangwagen, tegen het bushokje aan de Oostburgsestraat te Zuidzande gebotst, De auto van O. schoot na de botsing door tegen de geparkeerd staande au to van N. A. N. uit Zuidzande. die op zijn beurt weer op de auto van J. J. B. uit Zuidzande botste. De auto's van O. en N. werden geheel vernield. De auto van B. werd aan de rechtervoorzijde gedeukt. O. werd de bloedproef afgenomen. een brede opstelling", vertelde Tjeerd Blauw het Walchers Vredesplatform. „Daarvoor zullen we compromissen moeten sluiten om één front te kun nen vormen, We dienen als vredesbe weging acties te voeren die ook ande ren aanspreken" Verrekijker gekraakt bij strand domburg DOMBURG - Bij het badstrand in Domburg is het afgelopen weekeinde een verrekijker gekraakt. Het instru ment was van zijn voet gesloopt en opengebroken. Het was de daders te doen om de kwartjes in de verrekijker De kijker werd in de buurt van het strand beschadigd teruggevonden men werkgroep kwam met het idee om een regionale contactgroep op te rich ten voor heel Zeeland. Deze contact groep zal zich bezighouden met het doorgeven van informatie naar onder meer de verschillende persinstellin gen in de provincie. Bovendien vatten enkele aanwezigen het plan op om een regionaal informatiecentrum in het leven te roepen. De vestigingsplaats wordt naar alle waarschijnlijkheid Middelburg. Een andere werkgroep bedacht plannen voor de vredesweek van dit jaar, van 18 tot en met 25 september. Op tafel kwamen een fiets- puzzeltocht, het benaderen van scho len door toneelgroepen, het houden van 'stille kringen' (een zwijgend pro test van een cirkel mensen met sand- wichborden) en het aanschrijven van tweede kamerleden in Zeeland. ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duiveland zijn de afgelopen dagen verschillende diefstal len gepleegd. Min of meer op heterdaad wist de Zierikzeese politie in de nacht van zaterdag op zondag .1. M. van K. uit Renesse te betrap pen bij het stelen van rookartikelen, voorna melijk sigaretten, ter waarde van J' 10.000,-uit een supermarkt tegen over het politiebureau in Zierikzee. Toen hij de ontvreemde waar in zijn auto had geladen, werd hij aangehouden. Hij is door de politie in bewaring gesteld. B. W. A. uit Valkens- waard deed bij de politie aangifte van de diefstal van surfartikelen ter waarde van ƒ600,-. De artikelen die zich op zijn auto bevonden op het terrein van Aqua Delta in Bruinisse, moeten in de nacht van donderdag op vrijdag zijn ont vreemd. A. E. B. uit Scharendijke liet de politie weten dat zijn tuinhek was gesto len. Dit vertegenwoor digt een waarde van 300,-. Zowel van Van D uit Rosmalen als van K. uit Den Bosch werd een set duikflessen ontvreemd. De flessen waren achter gelaten bij een vulsta- tion op een camping in Scharendijke, waar ze Vrj vrijdag tussen 16 00 en 18.00 uur werden weg genomen. De politie vond de flessen later te rug langs de dijk bij De Osse. Vermoedelijk zijn ze gebruikt. De spiegel en de merk- plaat van de motorfiets van P. W. van M. uit Oos-. terhout werden in de nacht van zaterdag op zondag gestolen op het terrein van Aqua Delta in Bruinisse. De waarde bedraagt ongeveer 150,-. Ideeén genoeg. Ook vopr de herden kingen op 6 augustus van de atoom bomaanvallen op de Japanse steden Hirosjima en Nagasaki. Zo zouden stille kringen kunnen worden gehou den en Is het plan om om 12 uur in verschillende plaatsen kerkklokken te luiden. De mensen van het Wal chers Platform, dat voor heel Zeeland wil werken, willen hier een jaarlijks terugkerend gebeuren van maken. Tenslotte boog een werkgroep zich over activiteiten in de tussen de acties liggende perioden. Gedacht wordt over het inhaken op het toerisme in Zeeland. Zo'n veertig mensen kwamen zater dag opdagen in 't Beest. „We zijn zeer tevreden", zei Aad Smaal van het Walchers Platform. „We hebben afgesproken om voor 29 oktober nog een kéer bij elkaar te komen. Brandweer Kapelle houdt wedstrijden KAPELLE De vrijwillige brand weer in Kapelle houdt zaterdag 28 mei de jaarlijkse brandweerwedstrij den. Een groot aantal Zeeuwse korp sen neemt aan dit gebeuren deel. Zoals gebruikelijk staat de wedstrijd onder auspiciën van de vereniging van bevelvoerenden bij de regionale- gemeente en bedrijfsbrandweren op de Bevelanden. in samenwerking met het algemeen brandweercomité van de Nederlandse vereniging van brandweercommandanten. De orga nisatiecommissie brand weerwed- strijd Kapelle stelde het programma samen. Het programma begint 's morgens om 8 uur. In hotel de Zwaan te Kapelle is de ontvangst door de jury en de organisatiecommissie. Daarna van gen om 9 uur de wedstrijden aan. De ochtendploegen eindigen omstreeks 11 uur Burgemeester en wethouders van de gemeente Kapelle ontvangen om 11 15 uur de jury en overige geno digden in de Zwaan. De middagploe- gen meten vanaf 13.45 uur eikaars krachten Om 17 55 uur is de strijd gestreden. De prijsuitreiking volgt om 18.30 uur in de Vroone in Kapelle. Startplaats van de wedstrijden is de veiling Kapelle-Biezelinge aan de Sta tionsstraat in Kapelle. De deelnemende korpsen zijn Kapel le, PZEM Borssele, Ovezande. Hein- kenszand, Wemeldinge, Goes 1, Goes 2. Krabbendijke. 's-Heerenhoek, Yer- seke, Kruiningen, Baarland, Vlissin- gen, Arnemuiden en Middelburg. vertelde secretaris J. Lamper vain. Yersekse brandweer. Burgemeesteü Boer van Reimerswaal reikte aan:; eind van de middag de prijzenuit.Ot rigens zullen de eerste drie juni meedoen aan de gewestéj) brandweerwedstrijden in Uden. YERSEKE - Het vrijwillige brand- Aar met 533 punten op de derde plaats, mer. vjjftier. groepan groepen i weerkorps uit Sommelsdijk heeft /a Het korps uit Ouddorp veroverde de wedstrijden deel terdag de eerste prijs behaald bij vierde plaats door 529 punten te beha- De belangstelling voor de wedstn; brand weerwedstrijden 'nieuwe stijl' len. PTT Den Haag kwam als vijfde uit was redelijk. Veel brand weent, ets 0£ in Yerseke. Deze brandweerwedstrij- de bus met 522 punten. De brandweer- kwamen een kijkje nemen in Yemt den waren bestemd voor korpsen uit mannen van de PZEM Vlissingen wer- Zeeland en Zuid-Holland. den zesde met 512 punten. De overige Het was de eerste keer dat in Zeeland Zeeuwse teams waren Middelburg (ne- deze brandweerwedstrijden 'nieuwe gende met499 punten), Veereidertien- stijl' werden gehouden. Het ging om de met 454 punten) en Yerseke (veer- oefeningen met een meuwe aMme- tlende mel 426 puntenl. In toiaai na. thode van de brandweerslangen. Bo vendien bestonden de deelnemende teams slechts uit zes personen in plaats van negen zoals voorheen. Van deze zes man droegen er vijf een pers luchtmasker. De zesde had tot taak de pomp te bedienen. Het voordeel van deze nieuwe methode is dat de brand weerkorpsen sneller ter plaatse kun nen zijn. Sommelsdijk scoorde 547 punten. Het team van Zoetermeer werd tweede met 541 punten. Daarna volgde Ter 5*13 „Vaste rots vati mijn behoud" Zacht en kalm is van ons heengegaan mijn innig geliefde man en der kinderen zeer zorgzame vader en opa PIETER KATSMAN echtgenoot van Wilhelmina Gecne op de leeftijd van 65 jaar. Zwaar valt ons dit verlies. Kloetinge W. Katsman-Geene Wolphaartsdijk: Jan Katsman Joke Katsman-Ots Ricardo en Monique Kloetinge: Chiel Katsman Nanda Katsman-de Jonge Richard en Monique Goes: Kees Katsman Alie Katsman-Pannekoek Patrick en Martijn Kloetinge: Wim Katsman Nel Katsman-de Nooijer Kimberley 15 mei 1983 Buys Ballotstraat 8. 4462 AP Kloetinge Mijn man, onze vader en opa ligt thuis opge baard. De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag 18 mei a.s. om 14.00 uur op de Algemene Begraaf plaats te Kloetinge. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condole ren in 'Het Geerteshuis', Jachthuisstraat. Vervuld van dankbaarheid voor alles wat hij voor ons heeft betekend, geven wij u met droefheid kennis van het overlijden van mijn innig geliefde man. onze lieve zorgzame vader, groot- en overgrootvader JOZIAS PIETER KUSSE echtgenoot van Cornelia Dingemanse op de leeftijd van 79 jaar. Arnemuiden: C. Kusse-Dingemanse Hoogerheide: A. Kusse E. Kusse-Binitjan Arnhem: J Kusse A. Kusse-Apeldoorn Nieuw- en Sint Joosland. wed.C Minheere-Kusse Arnemuiden. J C. Meerman-Kusse J J Meerman Nieuwkoop: A C. Smaardijk-Kusse J P Smaardijk Oud-Beijerland: J P Schroevers-Kusse N. Schroevers Oosterhout J. van Doorn-Kusse J. van Doom Arnemuiden C. J. P. Kusse C M J. Kusse-Hameling L. P. Kusse T Kusse-van Belzen Heinkenszand P. W. Schuurbiers-Kusse C. J Schuurbiers Arnemuiden: W. P van Belzen-Kusse L. van Belzen Klein- en achterkleinkinderen 4341 CP Arnemuiden. 15 mei 1983 Nieuwlandseweg 34 De begrafenis zal plaatsvinden op donderdag 19 mei 1983 om 12.00 uur op de algemene begraaf plaats te Arnemuiden. Na afloop van de teraardebestelling is er gele genheid de familie te condoleren aan de Nieuw landseweg 34. Geen bloemen. Heden behaagde het de HEERE, na een gedul dig gedragen lijden, uit ons midden weg te nemen onze geliefde vrouw, moeder en oma, CORNELIA KOPPEJAN echtgenote van A. Caljouw op de leeftijd van 76 jaar. Vlissingen. A Caljouw Souburg Wim en Lida Caljouw Tom en Edwin Souburg: Tom en Riet Caljouw Esther, Mark, Inge en Ruud St.-Maartensdijk: Ineke en Rudi Nijssen Arthur en Nando Brielle: Truus en Ton Verdaasdonk Alwin, Rob en Paul 4386 DE Vlissingen, 14 mei 1983, Kanariesprenk 23. De overledene ligt opgebaard in het rouwcen- trum Overtoom-Groen, Van Dishoeckstraat 620. Gelegenheid tot afscheid nemen, maandag avond van 19.00 tot 19.30 uur. De rouwdienst, welke geleid zal worden door de Weleerwaarde heer ds. A. V. de Nooij. zal gehou den worden op dinsdag 17 mei a.s. om 14.00 uur in voornoemd rouwcentrum, waarna de begrafe nis zal plaatsvinden om 14.45 uur op de algeme ne begraafplaats te Oost-Souburg. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid de familie te condoleren in de aula op de begraaf- Heden overleed na een langdurig geduldig ge dragen lijden onze geliefde zuster, schoonzuster en tante CORNELIA CALJOUW geb. Koppejan echtgenote van A. Caljouw op de leeftijd van 76 jaar. Zij is verlost. God heeft haar welgedaan. J. J. Suurmond-Koppejan M. Suurmond Neven en nichten Middelburg, 14 mei 1983 L. Stommesweg 1, flat 12 Enige en algemene kennisgeving. Moegestreden overleed heden, nog vrij onve wacht, tot onze droefheid, onze lieve vader e broer weduwna op de leeftijd van 87 jaar. Made (N.-Br.) M van de Velde Middelburg: W van de Velde Middelburg: J. Rieu-van de Velde Middelburg, 14 mei 1983, Jacob Roggeveenhuis, Noordsingel 106. Corresp.adres: Burgerweidestraat 17, 4335 GP Middelburg. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Jacob Roggeveenhuis, Noordsingel 106 De begrafenis zal plaatsvinden woensdag 18 mei a s. om 10.00 uur op de Algemene Begraafplaats te Middelburg. Na de teraardebestelling gelegenheid de familie te condoleren ln de condolèanceruimte van de aula op de begraafplaats. ..Gij zult in ouderdom ten grave komen, gelijk de koren- hoop te zijner tijd opgevoerd wordt". Job 5 - 26 Op de Dag des HEEREN ontsliep, in de hope des eeuwigen levens, mijn lieve zorgzame moeder JAKOBA DE KORTE sinds. 7 juni 1979 weduwe van Johannes de Visser in de ouderdom van 81 jaar. 4335 CG Middelburg, 15 mei 1983, Nachtegaalstraat 9. Geen bloemen Moeder is opgebaard in de rouwkamer van het Gasthuis Bezoekuur van 17.30-18.30 uur. De begrafenis zal D.V plaatshebben donderdag 19 mei a.s. om 12.00 uur op de algemene begraafplaats te Middelburg. Vertrek van de Kerk der Gereformeerde Gemeente, Segeer- straat om 11.45 uur. Gelegenheid tot condoleren na 's middags 3 uur en na afloop van de begrafenis in de aula op de begraafplaats. Het Christelijk dameskoor 'Soli Deo Gloria' te Middelburg geeft hierbij kennis dat op 11 mei 1983 onze oud-dirigent WILL H. G. TIMMERMANS is overleden. In dankbaarheid zal hij bij dig en blijmoedig blijven. S. M. de Groot den Engelsman voorzitster, G. Hordijk-Caljé secretaresse s als een strijdvaar- in onze herinnering De vele bewijzen van deelneming, die wij hebben ontvangen tijdens de ziekte en na het heengaan van mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa IZAAK MATTHIJSSE hebben ons zeer bemoedigd. Hiervoor zeggen wij u hartelijk dank. Mede namens kinderen en kleinkinderen: C. Matthijsse-den Hollander Meliskerke, mei 1983. Mede namens onze kinderen, willen wij iedereen hartelijk danken voor de overweldigende belangstel ling bij ons 25-jarig huwelijksfeest. Door uw persoonlijke felicitaties, kaarten, bloemen en geschenken is het voor ons een onvergetelijke dag geworden. André Francke Margo Francke-Koets 4333 KN St-Laurens, Noordweg 506. Plaats uw familieberichten in dePZC Dankbetuiging Aan allen hartelijk dank voor de attenties, bij gele genheid van mijn kon. on derscheiding op 29 april jl., inzonderheid. leefbaar heid. Hansweert, pater Koomen, R.-K. zangkoor en harmonie Scheldegalm. J. P. J. Aertssen Hansweert. mei '83. ;n. HULP NU ONVOLDOENDE VLISSINGEN - De stichting Welzijn commissies in het leven roepen i voor Ouderen Vlissingen wil in de servicewoonwijken en overleg jaren 1983 tot en met 1986 meer voeren met de al bestaande bewii aandacht besteden aan overleg met commissies van de bejaardentfflta de plaatselijke ouderenbonden, >n Vlissingen. Daarnaast wil men komen tot het De warme maaltijdvoorziening opzetten en coördineren van een project Tafeltje-dek je) dreigt dooth; klusjesdienst voor bejaarden en een wegvallen van de gemeentelijke al onderzoek naar de mogelijkheden sidie van maximaal 12.500 gulden: van een zogenaamde'burenhulp taxi- moeilijkheden te komen. Gezien hr dienst' voor afgelegen wijken als belang van het project wil de stlcta Ritthem en Westerzicht. Een en an- zich desondanks inspannen voorhf der staat te lezen in de meerjaren- behoud van de warme maaltijd*® planning tot en met 1986 van de ziening. stichting. Deze meerjarenplanning Op het gebied van sociaal-culturc komt, evenals het jaarverslag 1982 activiteiten streeft de stichting mi aan de orde tijdens de algemeen nauwere samenwerking met ande bestuursvergadering van de slich- instellingen die op dit gebied wd ting die dinsdag 17 mei vanaf 19.30 zaam zijn, Bovendien wil men prol* uur wordt gehouden in welzijnscen- ren meer ouderen bij de organtef trum Bachten Komme in Vlissingen. van de activiteiten te betrekken, Uit een onderzoek onder de bejaarden In 1982 zijn twee werkgroepen act in Vlissingen is komen vast te staan geweest die zich hebben beziggeta u dat ruim 17 procent geen of onvol- den met de vraag waar de sticht! t(L doende hulp krijgt bij kleine klussen, kan bezuinigen, zo blijkt uil l< (jale Reden voor de stichting om de ko- jaarverslag. Dat is noodzakelijkp K?; mende jaren te streven naar de opzet worden door een correctie van ra: jars van een klusjesdienst. Daarnaast wil 73.000 gulden op de begroting 1981e de stichting in de toekomst bewoners- een korting van 40.000 gulden op ms begroting voor 1982. De result® jtal van het werk van beide werkgroep! zullen pas in de loop van dit jü bekend worden. tklo Het algemeen bestuur behante pc naast het jaarverslag en de meeijaie planning het verslag van het Uit? breid Functionarissen Overleg. Ulll K overleg is een notitie voortgekoE r? waarin wordt weergegeven hoe ii i| toekomstige welzijnsbeleid geve*: j zou moeten worden. Onze demonstratrlce geeft u graag praktische Bps. U kunt clan tevens kennis maken met de nieuwste electronische naaimachines van Lewenstein. De nieuwe mogelijkheden van deze modellen maken vele werk zaamheden extra gemakkelijk. Zoals de brede zïgzagsteek van 7 mm en de vele electronische flinctics. LI kunt ook de nieuwe Lock machines gedemonstreerd zien, Voor vakkundig afwerken en zomen ineen .~tcinvw _.„mf bewerking. TOT ZIENS 0P Dinsdag 17 mei vanaf 11.00 uur in Middelburg, Korte Delft 3. BIJ- Woensdag 18 mei vanaf 11.00 uur in 'n Vlissingen, Walstraat 30 'iyE' fïlef 'n trtaoA /e CfUAzZntévtiua*- Vierde demonstrate Zeeuwse ringlijder- in Scheveningen SCHEVENINGEN Onder gort weersomstandigheden en veel p> blieke belangstelling begon Zeeuwse Ringrijdersvereniging ha seizoen zaterdag in Schevenin|h met het geven van een demonstrate De belangstelling in Scheveninp voor de ringrijders is groot. Dit blijf uit liet feit dat het al de vierde ktf was dat dit gebeuren plaatsvond(j de boulevard. Af en toe een zonnet) en de hele dag droog weer stimul» den de zestien in Zeeuwse klcde dracht gestoken rijders op W Zeeuwse koudbloeds tot zeer gort prestaties. Winnaar werd na een spannen) strijd Marie Langebeeke met 31 re gen in 32 beurten. Dit werd. beloo» met de eerste beker, Voor de tweed! en derde plaats moesten Adrie Itë nierse uit Koudekerke en Piet ïl Maldegem uit Biggekerke kamp® Adrie Reijnierse was de sterkste" won daarmee de tweede beker derde beker was voor Piet van Mal® gem. Beiden staken 30 ringen Kof pelprijzen waren voor het kopf«! Koos Zijl en Chris de Visser en vol Henk Hou terman en Adrie Reijnte» Extra prijzen won Marie Langebeeö De verdere uitslag is derde prijs Plet Maldegem. vierde Chris de Visser. D® burg. 5 Hans van de Broeke, Gaping' Adrie Verhage, Gapinge, 7 Koos Zijl,® them 8 Jan Hendrikse, Middelburg. 9H«' Houterman, Koudekerke. 10 Jan Cn* Nieuwland, 11 Krijn Brouwer, Aagteker» 12 Eric Leendertse. Souburg. 13 Jos V# Koudekerke. 14 Pieter Boone, Grljpskerft 15 Ad Janse, Zoutelande, 16 Jan Gel® Oostkapelle. aSc h

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4