Explosieve aanval op Etna naar gedeeltelijk gelukt Opbrengst van Greenpeace-actie voor boycot Hoffmann Laroche pzefi Leverancier dagboeken Hitier gearresteerd Lagere uitkering ww bij pensioen Raad van kerken VS voor kernwapenstop De Vries wil meer armslag voor Claus ECHNICI BERAMEN NIEUWE A CTIES Te veel Franse kerncentrales 16 MEI 1983 PZC/bin nen-buiten land GAMEREN (ANP) - Als prins Claus genezen is, moet hij werkzaamheden kunnen gaan verrichten waarin hij zijn talenten volop kan ontplooien. Deze wens heeft CDA-fractievoorzit- ter Bert de Vries zaterdagmorgen uit gesproken tijdens een vergadering Prins Claus van de christelijke Oranjebonden in Gameren. De Vries vindt, in navolging van pre mier Lubbers, dat die werkzaamheden moeten kunnen uitgaan boven 'liet ce remoniële, het protocollaire of het po- litiek-maatschappelljk volstrekt on gevoelige' ..Overbodig is te zeggen dat dit zich zal moeten voltrekken binnen de staatsrechtelijke regels die zich in de loop der jaren 111 ons land hebben ontwikkeld'' Het doen en laten van prins Claus moet volgens de CDA- voorman nog wel voor verantwoorde lijkheid van de ministers kunnen ko men. maar de mmsteriele verantwoor delijkheid mag geen keurslijf zijn. iVan ome correspondent) [OME De eerste aanval van de mens op de Etna werd zaterdagmorgen gedeeltelijk irn [geslagen. De ontploffing van 400 kilogram springstof sloeg wel een bres in de wal van de bedding, maar liet de onderste helft in tact, als een formidabele drempel in de doorgang jaar de nieuwe kunstmatige bedding, die de afgelopen weken was gegraven. Hierdoor iloeide maar 20 tot 30 procent van de lava af, in plaats van ruim de helft, zoals de technici iadden gehoopt. istplan voorzag in een verdubbeling spnngstof moesten dienen. Met buil- uur tot uur worden uitgesteld, totdat au de oppervlakte die aan de lucht dozers en krachtige waterstralen eindelijk om vier uur in de morgen de [Otdt blootgesteld, waardoor de lava moest dit gevaar voortdurend worden drie vuurpijlen de lucht in gingen die gekeerd en ten slotte konden maar 33 van de 50 buizen tot ontploffing wor den gebracht: in de onderste rij was de temperatuur opgelopen tot boven de 900 graden en het inbrengen van de springstofiading zou gelijk gestaan a «lier zou afkoelen en zo zijn loop zou eta ertragen. Nu dit niet is gelukt, wordt en nieuwe ingreep noodzakelijk, narschijnlijk met mechanische mid- IÜen. maar zo nodig opnieuw met ièsleven. Deoperatie vond plaats om vier uur 's hebben met zelfmoord. Brgens. na een dag en een nacht van ïortsachlig vechten tegen de opdrin- Het uur X werd vastgesteld op vrij ende lava, die in de nacht van don- dagmiddag 12 uur, maar moest van ifces trdag op vrijdag over de wal begon Tim isijpelen en de werkput bedreigde, II narde stalen buizen in de dijk waren •boord die als omhulsel voor de gaven dat over tien seconden de ontploffing zou volgen. In de dub belwandige, watergekoelde buizen waren de ladingen met perslucht binnengeschoten en de Zweedse springstofdeskundige Lennart Aber- sten en zijn helpers hadden zich in veiligheid gebracht in een bunker, waar ze door een druk op de knop de ontploffing tot stand brachten. De enkele tientallen overgebleven journalisten en televisieploegen op de Castellazzo-berg hoorden kort na el kaar twee doffe knallen en zagen een fontein van vuur opspatten, waarna tergend langzaam de lava door de bres begon te druipen en een tweede stroom naast de natuurlijke bedding begon te vormen Tien miljoen Ondanks de gedeeltelijke mislukking heerst er toch tevredenheid over de afloop van het experiment. Er is nu bewezen dat het mogelijk is de lava te lijf te gaan, en de opgedane erva ring. zo verklaarde de minister van burgerbescherming Loris Fortuna, is van zoveel belang voor de toekomst dat de kosten van 5 miljard lire (10 miljoen gulden) er volkomen door worden gerechtvaardigd. Een groep Cflüenen verlaat het stadion waarin ze na de razzia's toerden opgesloten SANTIAGO (AFP) - De Chileense militaire politie heeft zaterdag raz zia's uitgevoerd in enkele volkswij ken van de hoofdstad Santiago. Vol gens getuigen heeft ze meer dan dui zend mensen opgepakt, die voor hel grootste deel weer werden vrijgela ten. De wijken waar de razzia's zijn ver richt, waren woensdag het toneel van gewelddadige demonstraties op de nationale dag van protest tegen het bewind van generaal Pinochet. Daarbij schoten politiemensen twee betogers dood. In een zaterdagavond in Santiago uitgegeven verklaring van de mili taire autoriteiten staat dat de zoekactie was bedoeld om 'anti-so- ciale elementen te ontdekken en ar resteren en om wapens en explosie ven te vorderen die zijn gebruikt te gen onschuldige burgers' lemonstratie tegen OSL De Lnhemse politie heeft zaterdag 24 Bsen aangehouden die een infor- auestand van het Oud Strijders fooen (OSLi hadden omsingeld om froorkomen dat het publiek, bij dat ampje kon komen. nog even wisselvallig weer. Imiaag neemt in de loop van de och- laide bewolking toe op de nadering ten een buienzone. Deze zone moet uar verioacht vanmiddag en van- eend onze omgeving passeren. Hier- tfu plaatselijk onweer niet uitgeslo- Deze buienzone behoort bij een de imie ui de Golf van Biscaje Deze i iipresste koerst de komende dagen ngiaam richting Schotland. De tem- v eratuur loopt vanmiddag op tot on- fttter 15 graden. De wind is eerst ma- i tyuit het zuiden, maar neemt geleide- H!oe tot vrij krachtig in de middag 1 I Vooruitzichten voor dinsdag: m de 5* «»P van de dag van het westen uit ver opklaringen en afnemend buiig ~mig verandering in het tempera- merloop. zuid 3-4. later zuidoost 5-6: acht: goed; temperatuur kustwater II graden; afwijking waterstanden m afwijking van betekenis; maxi- golfhoogte: vanmiddag bij hoog voter ongeveer één meter. ONTWERP AD VIES SER SICILIË In de nacht van vrijdag op zaterdag is met een explosie een nieu we bedding geforceerd voor de lava stroom van de EtnaDe poging lukte slechts ten dele. ZON EN MAAN DEN HAAG (ANP'GPD) Wanneer iemand tegelijkertijd een werkloos heidsuitkering en een pensioen ont vangt. is het niet nodig hem een volledige werkloosheidsuitkering te betalen. Het is alleszins redelijk om dat pensioen dan in mindering te brengen op de uitkering voorzover het totaalbedrag aan pensioen plus uitkering het loon voor de pensione ring te boven gaat. Dit staat in het ontwerp-advies over een wetsvoorstel tot nadere wijziging de ww en wwv wat betreft samen loop van een werkloosheidsuitkering met bepaalde andere inkomsten. De Sociaal - Economische Raad zal dit ontwerp-advies in zijn vergadering van vrijdag behandelen In het ontwerp-advies noemt de SER het ongewenst dat de minister van sociale zaken en werkgelegenheid een algemene en niet nader gespecificeer de bevoegdheid krijgt om zonodig van de wet afwijkende regels vast te stel len voor gevallen van samenloop van een werkloosheidsuitkering en andere inkomsten. De staatssecretaris van sociale zaken en werkgelegenheid had de SER ge vraagd advies uit te brengen over de uitvoeringstechnische kanten van het wetsontwerp, maar de raad besloot over het voorstel als geheel te advise- - ,i.ii lu-t een veel ruimere strekking heeft dan alleen maar de regeling van de samenloop van werk loosheidsuitkeringen en ouderdoms pensioen Zo beoogt het ontwerp ook de hoofdlijnen van de samenloop- of anticumulatieregelingen idie nu zijn geregeld in waehtgeldreglementen van bedrijfsverenigingen en het regle ment van het algemeen werkloos heidsfonds i in de werkloosheidswet zelf op te nemen De minister zou dan vergaande bevoegdheden krijgen ten koste van de huidige bevoegdheden van de bedrijfsverenigingen en het AWF. De SER wijst er verder op dat in de memone van toelichting bij het ontwerp wordt aangekondigd dat dit moet worden gezien als een eerste stap op weg naar een brede en princi piële oplossing van het algemene vraagstuk van uitkeringen en andere inkomsten De PvdA wil dat de regering maatre gelen neemt om tegemoet te komen aan de benarde positie van bejaarden, die van een AOW-uitkering en een klein pensioen moeten leven Volgens PvdA-kamerlid Elske ter Veld moet in de wet worden vastgelegd dat deze bejaarden nooit meer dan 60 procent van hun extra inkomsten hoeven in te leveren aan de belastingen en het ziekenfonds. Stichting eist aftreden Braks DEN H AAG AMM-De Stichting Kritisch Faunabeheer heeft woedend gereageerd op de wei gering van minister Braks van landbouw om de afdeling na tuurbehoud een eigen directo raat-generaal te geven. De stich ting heeft zondag een telex aan de tweede kamer gestuurd met het verzoek de minister tot aftre den te dwingen als hij in zijn houding blijft volharden. Volgens Kritisch Faunabeheer heeft de afdeling netuurbehoud en openluchtrecreatie inbori on der de huidige omstandigheden geen schijn van kans op een eigen identiteit. De afdeling ressorteer de vroeger onder het ministerie van crm. maar werd na de ophef fing van dit departement overge heveld naar landbouw en visserij In december vorig jaar nam de tweede kamer in aansluiting daarop een motie aanwaarin mi nister Braks werd opgedragen het natuurbehoud 'een eigen ge- zich te geven' Volgens de ambte naren van de afdeling nbor is dat alleen te verwezenlijken indien er een afzonderlijk directoraat-ge neraal voor natuurbehoud komt. Minister Braks voelt daar echter mets voor HAMBURG (DPA AFP) - Konrad Ku- jau. de handelaar in Nazi-relikwieën, die ervan wordt verdacht de 'dagboe ken van Hitier' te hebben geschreven, is gearresteerd. De officier van justi tie in Hamburg verklaarde zaterdag avond dat Kujau na aankomst in Beieren uit Oostenrijk werd gearres teerd op verdenking van bedrog. Kujau die verslaggever Gerd Heide- mann van het weekblad 'Stern de ver valste dagboeken leverde werd zater dagavond nog naar Hamburg overge bracht De in Stuttgart woonachtige handelaar ontkende na aankomst m de Bondsrepubliek dal hij de dagboe ken zou hebben gemaakt Hij was op het moment dat hij ze aan Stern ver kocht overtuigd van de echtheid van de geschriften. Via zijn advocaten liet hij weten geen 9 miljoen D-mark voor de dagboeken tc hebben ontvangen, maar 2.5 miljoen Kujau. alias Konrad Fischer, ver dween op 6 mei toen Westduitse des kundigen verklaarden dat de dagboe ken een vervalsing waren. Het open baar ministerie in Hamburg heeft de zaak in onderzoek. Ongeveer 200 journalisten van 'Stern' hebben zondag op een bijeenkomst het vertrek geeist van de directeur van het blad. Henri Nannen. en van Gert Schulte-Hillen. voorzitter van de raad van bestuur van Gruner-Jahr. de uit geverij van Stern In een resolutie noemden de journalis ten als motief voor hun. eis het verlies aan geloofwaardigheid van hun blad door het schandaal met de vervalste dagboeken Hiervoor dragen volgens de journalisten de directie van Gru- PARIJS (AFP) - Frankrijk heeft te veel kerncentrales. Het bouwpro gramma van nieuwe kerncentrales voor de jaren '80 moet daarom op drastische wijze worden ingekrom pen. Dit staat in een rapport van een commissie van deskundigen dat dezer dagen aan de regering in Parijs is voorgelegd. Verschillende Franse kranten publi ceerden zaterdag uittreksels van het rapport 'energie op lange termijn Om in de behoeften van de industrie te voldoen doet de commissie de aanbe veling om in de loop van de komende zes jaar één kerncentrale met een ver mogen van 1.400 megawatt te bouwen. Volgens de commissie moet het bouw programma geleidelijk met twee een heden per jaar worden ingekrompen Fabrikanten van kerncentrales met name Alsthom-Atlantique en Frama- tome. verwachtten eerder dat de in grijpende veranderingen in het pro gramma die de regering reeds van plan was. ontslag voor mogelijk 3.500 men sen zouden kunnen betekenen ner-Jahr en Henn Nannen de verant woordelijkheid De actievoerende journalisten, die vrijdagavond hun redacties bezetteij, stelden de directie voorts een ultima tum, waarin zij eisen dat de benoe ming van twee nieuwe hoofdredacteu ren ongedaan wordt gemaakt Deze door hun collega's bij 'stern' als 'té conservatief beschouwde journalis ten zijn aangesteld als opvolgers van de hoofdredacteuren Peter Koch en Felix Schmidt, die hun functie ter be schikking hadden moeten stellen na dat bekend was geworden dat de door Stern in de openbaarheid gebrachte dagboeken vals waren In hun plaats zijn benoemd Peter-Scholl Latour efi Johannes Gross. De eerste is corres pondent van de Westduitse televisie in Parijs, de tweede hoofdredacteur van het economisch tijdschrift 'Capital' Bij 'Stern' werken 230 journalisten Het blad heeft een oplage van zo'n twee miljoen exemplaren KRITIEK TRUDEAU OP REAGAN SAN FRANCISCO (DPA) De Raad van kerken in Amerika heeft zich geschaard achter het herderlijk schrijven, dat de rooms-katholieke bisschoppen in de Verenigde Staten begin deze maand over het vredes vraagstuk hebben gepubliceerd. Daarin pleiten de bisschoppen voor bevriezing van de kernwapenarsena- len in Oost en West en veroordelen zij het eerste gebruik van kernwapens. De Raad van Kei ken nam dit besluit tijdens zijn zondag in San Francisco geindigde voorjaarsvergadering, die vier dagen heelt geduurd Bn de raad zijn 32 protestantse en orthodoxe ker ken aangesloten met in totaal ruim 40 miljoen leden Verder veroordeelde de Raad van Kerken de Midden-Amerika-politiek van president Reagan en verzocht hem alle militaire hulp aan het gebied te beindigen. De Canadese premier, Trudeau. heeft scherpe kritiek geleverd op de Ameri kaanse regering inzake kernbewape ning en de hulp aan de derde wereld, In een zaterdag gepubliceerd vraagge sprek met het blad Toronto Star' noemde Trudeau de publieke vrees gerechtvaardigd dat ,.de oorlogszuch tige en vijandige houding van presi dent Reagan jegens de Sowjel-Unie een hindernis vormt voor het werkelijk zoeken naar vrede 'dag, ie mei 183 gingen 21 Kneuzen rW *nkzee toisween "s raeldinge teekrak nlnissq UTRECHT (ANP) - De landelijke ma nifestatie, (lie Greenpeace zaterdag in Utrecht heeft gehouden, heeft de milieuorganisatie ongeveer honderd duizend gulden opgebracht. De bij eenkomst, ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van Greenpeace in Nederland, werd voorafgegaan door een fietstocht waaraan naar schat ting tweeduizend mensen meededen. De fietsers werden per afgelegde kilo meter gesponsord door vrienden en fa milieleden In de Merwedehal van het jaarbeurscomplex, eindpunt van de tocht, waren zaterdagmiddag tussen de drie- en vierduizend mensen bij een programma met sprekers en popgroe pen. De organisatie van de manifesta tie van Greenpeace toonde zich zeer tevreden over de opkomst en de op brengst. Die opbrengst zal gebruikt worden voor de acties die de milieuorganisa tie de komende tijd gaat voeren. In navolging van acties in Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Denemarken en Engeland start Greenpeace Neder land in samenwerking met andere milieuorganisaties en de consumen tenbond een boycotactie legen hel chemische concern Hoflmann-Laro- che. De boycot omvat geneesmiddelen (vooral valium en librium) de vitami nepreparaten en de cosmetica die het bedrijf in ons land op de markt brengt. Greenpeace acht het chemische con cern verantwoordelijk voor het ver dwijnen van 41 vaten met het giftige dioxine, nadat ze uit het Italiaanse dorp Seveso waren gehaald ïn 1976 vond in het dorp een ernstig chemisch ongeluk plaats Greenpeace heelt van Hofl'mann-Laro- che de bekendmaking geeist van de plaats waar de 41 vaten zich bevinden en de plannen die het concern verder heeft met de rest van het dioxine be vattende afval dat nog in Seveso is Hoffmann-Laroche, het moederbedrijf van de onderneming in Seveso. ont kent verantwoordelijk te zijn. Naast de boycotactie legen Hoffmann- Laroche komen er dit jaar nog een aan tal andere acties samen met andere Europese Gieenpeace-organisaties. Volgens bestuurslid Hans Guyt van Greenpeace Nederland, wordt in sa menwerking met Engelse vakbonden gewerkt aan een boycot van het ver voer van radio-actiefafval dat Enge land in zee wil dumpen Het actieschip de Sinus gaat begin juni voorde kust van Noord-Frankrijk proberen het dumpen van Frans che misch afval acht kilometer uit de kust m het Kanaal te voorkomen Verder zal de Sirius samen met het andere ac tieschip dat Greenpeace Europa heeft, de 'Cedarlea'. in actie komen tegen het lozen van radioactief afval In de Ierse zee en tegen Noorse walvisvaarders. Directie K Scherphuis. W F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M P Dieleman en C van der Maas BUREAUS Vlissingen' Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel (01180)27651 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. tel. (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel (01150)94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t m vrijdag van af 19.00 uur. (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t'm vrijdag van 08 00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie. (01184) 63533. Advertentie-afdeling (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09 00-11.30 uur Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur (0ll84i 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 61.20. franco per post f 72.-; per maand f 21.-. losse ni. mers f 0.85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek nr 3754316. tav PZC ab rek Middelburg Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17.55. ingezonden mededelingen 2 "j x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3