PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT lerste Nederlandse eageerbuisbaby Boek: Legerleider Bouterse doodde Daal en Rambocus Regering van Libanon bekrachtigt akkoord )UCCES ROTTERDAMS ARTSENTEAM EG-dilemma Britse bijdrage Werkwijze in laboratorium Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? VS: Amerikanen zonodig vervangen door Westduitse reservisten lelgië wijst Rus uit m dÊttSteÉ&sÊMilÊSKw Gaslek op horplatform HUIDIGE PREMIER ALIBUX MAAKTE DRAAIBOEK VERDIEN UW ABONNEMENT 0PDE PZC SNEL TERUG: DEZE MAAND HONDERDEN GULDENS EXTRA VOORDEEL MET te PZC vandaag Perioden met zon Eerst perioden met zon, later meer bewolking en mogelijk een bui. Mid- dagiemperatuur ongeveer 17 graden maar aan de kust enkele graden lager Matige zuidoostenwind. 26e jaargang no. 113 laandag 16 mei 1983 jOSNi.AFP RTR) - De Verenigde Staten willen dat West-Duitsland ongeveer Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van defensie bevestigde het LOOO reservisten oproept om gaten te vullen in de Europese defensie als de bestaan van de plannen, maar verklaarde dat ze nog niet waren besproken en uerikaanse strijdkrachten betrokken zijn bij gevechten buiten het gebied dat er nog geen beslissing over was genomen, ui de NAVO. ins de Frankfurter Rundschau die dit zaterdag bekendmaakte heeft het Volgens de Rundschau zullen de ministers van defensie van de NAVO het idee ikaanse ministerie van defensie de Bondsregering hierom verzocht. eind mei bespreken op hun vergaderingen ln Brussel. redactie volksgezondheid [OTTERDAM Een 28-jarige inwoonster van Assen werd zondagmorgen om 11.30 uur in het lijkzigt-ziekenhuis in Rotterdam de moeder van Nederlands eerste reageerbuisbaby. Na een eheel naar wens verlopen bevalling kwam een meisje van bijna zes pond en 49 cm lengte ter 'jkj wereld. Moeder en kind maken het goed. De vrouw is behandeld volgens de methode van de Iritse artsen Edwards en Steptoe, die in 1978 hun eerste succes boekten met de geboorte van jouise Brown. het Academisch Ziekenhuis Dijk- is tien jaar gewerkt om reageer- ulsbaby's mogelijk te maken. Bij de handelende artsen onder leiding an prof. dr. A. C. Drogendijk (hoogle- urgynaecologie-verloskunde ofc de nodige vreugde. De hoog ge bannen verwachtingen zijn nu uitge leien. De concrete toepassing begon c ;aar geleden. IE dusver heeft men vijf zwanger- Èappen volgens deze methode kun- bewerkstelligen. Twee daarvan eiiden in een miskraam, twee raoren zijn nog in verwachting. Tot s/je werden 44 operatieve pogingen Item De geboorte van zondag ge- bdfe ongeveer op de berekende Éim Op verzoek van de familie retta van de „Asser baby" geen JUT; en verdere details bekend ge en»! Complicatie IW bekend is dat het om een vrouw ut, die lot dusver kinderloos was (bleven, omdat zij op 16-jarige Ieef- Ijd een complicatie kreeg bij een linde darmoperatie. Zij was in 1981 Dijkzigt gekomen na eerst enkele r[, indere academische ziekenhuizen te IRl'SSEL (Belga, AFP) - Een belang de methode grote verwachtingen koestert. Maar de mogelijkheden zijn tot dusver beperkt. De beperkte kans op succes heeft daarmee te_maken: het percentage is nu 10, men meent dat het nooit boven de 25 kan komen. Vooral is een beperking dat de capaci teit klein is in verhouding tot het aantal gegadigden, hebben bezocht, waar de behande ling geen succes opleverde. In Rotter dam lukte dal na de eerste operatie wel. Volgens prof, dr. G. H. Zeilmaker, hoogleraar fysiologie aan de Rotter- Ksmus Universiteit) heerste dan damse universiteit die de leiding van gevallen per jaar kunnen verwachten. Behalve in Engeland en de VS zijn in Wachtlijst Australië en ons omringende landen j5.!" ?.°°.VT.de?°^ successen eehnekt. hii het overwinnen kJkhedei} zlJn z° gering dat men in dit het onderzoekswerk heeft, zijn e de hele wereld ongeveer 500 vrouwen in verwachting geraakt na een derge lijke operatie. Tot dusver zijn onge veer 200 reageerbuisbaby's geboren, In Rotterdam zal men volgens de huidige stand van zaken ongeveer 50 successen geboekt bij het overwinnen "7 20 iaar werk van onvruchtbaarheid. In Rotterdam werkte men sedert 1973 aan het on- ben. Ookomdaterperjaarm^aiand derzoek naar een toepasbare behan- tusse" ?e 1000 5" 'J00 "ouwen delink Rn de vnnrhJreidineen werd i"",merkm8 zouden kunnen komen. deling. Bij de voorbereidingen werd van proefdieren gebruik gemaakt In JX1'1 1977 bereikte men het stadium dat met menselijke eicellen kon worden gewerkt Tal van artsen vormden toen een breed samenwerkingsverband. Prof Drogendijk zei dat het team van wil Dijkzigt tot uitbreiding overgaan. vooral een kwestie van het beschikbaar stellen van geld Het is niet bekend of dat zal lukken; met de ziekenfondsen wordt onderhandeld. De ziektekostenverzekeraars zijn nog steeds bereid gebleken de opname kosten te betalen. Het onderzoek is tot dusver betaald uit de bestaande fondsen van de medische faculteit in Rotterdam Nu de toepassing op gang komt. zijn die middelen niet toerei kend. De ziekenfondsen beraden zich nog op vergoedmgsmogelijkheden. Per operatie gaat het om een bedrag tussen de f5000 en f6000. Gegadigden moeten bereid zijn zelf te betalen, als de verzekering niet zou vergoeden of bijdragen. Tot nu toe hebben de behandelde vrouwen nog niets betaald, maar het ziekenhuis wil nu wel snel rekeningen gaan indienen. Ook gaat Dijkzigt een speciale stich ting, genoemd naar de eerste reageer- buisbay (Louise Brown), vormen die dit speciale werk onder haar hoede moet nemen De hoop bestaat dat meer (academi sche) centra in ons land vrouwen BONN - De tien ministers in de tuin van kasteel Gymnich tijdens een onderbreking van de besprekingen. GYMNICH (ANP) - De ministers van buitenlandse zaken der tien EG-landen zijn er dit weekeinde niet in geslaagd het dilemma op te lossen waarvoor de Europese top conferentie in Stuttgart volgende maand komt te staan. Deze top wordt gehouden op 6 en 7 juni. twee dagen vóór de Britse ver kiezingen Komen de staats- en rege ringsleiders de Britse premier Mar- mogelijk aankondigen dat het v De Britse minister van buitenlandse gert om nog maar iets te betalen en zaken, Francis Pym, heeft tijdens komt de gemeenschap in een diepe het informele overleg in het kasteel van Gymnich (tussen Keulen en Bonn) een werkdocument voor een oplossing voor dit jaar ingediend dat volgens minister Van den Broek uit gaat van hetzelfde systeem dat de afgelopen drie jaar werd toegepast. Maar indien de top besluit dat het, in de woorden van minister Van den Broek, 'geen goede zaak' zou zijn me vrouw Thatcher met lege handen uit Stuttgart te laten vertrekken, en ak koord gaat met een regeling voor dit garet Thatcher niet tegemoet in jaar die geen elementen van een haar wens dat Engeland terug ont- duurzame oplossing bevat, dan zal vangt wat het te veel aan de gemeen schap betaalt, tweederde, of ruim 3.3 miljard gulden, van de bijdrage van ruim 5 miljard - dan zal Engeland het Europees parlement, dat in laat ste instantie over de EG-begroting beslist, een dergelijke regeling van de hand wijzen De voorstellen die de Europese commissie, het 'dagelijks bestuur van de gemeenschap' heeft gedaan om tot een meer evenwichtige ver deling van de lusten en lasten te ko men, zijn door geen enkele minister zonder meer afgewezen. DINSDAG ONDERTEKENING (Van onze correspondent) BEIROET Ondanks de verscherpte Syrische veroordeling van de over- olgénVde Edw'ard's-Steptoemethodë eenstemming tussen Libanon Leden van het behandelend team kijken trots naar Nederlands eerste reageerbuisbaby, v.l n.r. prof. de. G. H. Zeilmaker, gyneacoloog dr. A Th. zullen gaan behandelen. Zij zullen gebruik kunnen maken van de resul taten van het speur- en behandelings- werk in Rotterdam. „We hebben voor raèl over de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Libanon, heeft de Libanese regering zaterdag unaniem het akkoord goedgekeurd. ijle zakenman uit de Sowjet-Unie Alberda en gyneacologe evrouw dr. 1. van Gent. teil veertien dagen de tijd gekregen België te verlaten. Dit hebben mNederlandstalige kranten zater- ig gemeld. «Laatste Nieuws' en 'De Nieuwe t' berichtten dat de zakenman in ne. Ewgeny Michailov, zich a- tbuldig heeft gemaakt aan 'praktij die niet passen in het kader van functie', een gebruikelijke om- cbrijving voor het bedrijven van spio- collega's geen geheimen", aldus Veru achl wordt dat de twee landen prof. Drogendijk zondagavond. DEN HELDER (ANP) - Op het boorplatform L10 in de Noord zee, 40 kilometer ten westen van Den Helder, is zondagmorgen een lek ontstaan, waardoor gro te hoeveelheden gas vrijkomen. De meeste mensen werden met schepen van het platform geëva cueerd en overgebracht naar het nabijgelegen platform Penrod 81. Zeventien mensen bleven achter om het lek te dichten. Volgens een woordvoerder van de eige naarvan het platform. Placid Oil Company uit de Verenigde Sta ten, gaat het om een lek aan een tan de producerende gasputten, dat zich onder het wateropper vlak bevindt. Het ontsnappende gas veroorzaakt een kolom water van ongeveer een meter hoogte. Bij een dergelijke omvang is er geen gevaar voor ontploffing, al dus de woordvoerder. Wat is een reageerbuisbaby? Het komt nog al eens voor, dat vrouwen geen kind kunnen krijgen, omdat de be vruchting van de eicel door het zaad van de man in de baarmoeder niet tot stand komt. De medische iveten- schap is thans zover, dat dit proces ook buiten de baar moeder kan plaatsvinden. De eicel wordt door middel van een kleine ingreep bij de vrouw weggenomen. In het laboratorium wordt deze samengebracht met de zaadcellen van de man. De eicel versmelt met een van de zaadcellen. De zo bevruchte eicel ondergaat in de reageerbuis een aantal delingen. Na een dag of twee, drie wordt het embryo ingebracht bij de vrouw, van wie de eicel afkomstig is. Het embryo groeit verder gedurende negen maanden in de baar moeder op dezelfde wijze als elk ander kind. De verscherpte Syrische veroordeling werd duidelijk uit een verklaring van president Hafez al Assad, die dit weekeinde gepubliceerd werd In wat als de eerste officiële Syrische afkeu ring van het akkoord gezien kan wor den, verklaarde Assad dat Libanon de overeenkomst „opgelegd was door de Verenigde Staten en Israel, en dat het een beloning voor Israël betekent voor de invasie van vorig jaar". Het akkoord was voor zijn regering en de rest van de-Arabische wereld op rechtstreeks onder leiding van Arafat het spel zet". staat. Volgens berichten van het Libi- Nog duidelijker was de verwerping scde persbureau zou een aantal Fata- van het akkoord door PLO-voorzitter h-eenheden. die in Libanons oostelij- Yasser Arafat. „Oorlog is nu de enige ke Bekaa-vallei gestationeerd zijn. in manier om de machtsbalans in het opstttnd zijn gekomen wegens Arafats Midden-Oosten te veranderen", ver- gematigde politiek klaarde Arafat zondag in Damascus De PLO maakte zondag bekend dat tijdens een bijeenkomst van PLO- Arafat zowel vnjdag als zaterdag in de functionarissen. „Het is de enige ma- Bekaa geweest was om daar met nier om de huidige impasse in het PLO-officieren te spreken, maar ver- Midden-Oosten te doorbreken". wierp de berichten over een breuk in Met die woorden lijkt Arafat terugge- Fatah als ..onzin" Het is de eerste keerd te zijn tot het kamp der stand- keer da^ Arafat naar Libanon terug is vastigen, zij die ieder compromis met gekeerd sinds zijn vertrek uit Beiroet de joodse staat afslaan als het verra- vong jaar augustus den van het Palestijnse ideaal De Ondanks de veroordelingen en waar rede wordt door waarnemers in Bei- schuwingen over een mogelijke oorlog" roet gezien als een laatste en duidelij- van Syrische en Palestijnse zijde, ke Palestijnse afwijzing van het hero- blijft de Libanese regering vasthou- penen van besprekingen met koning den aan het op Amerikaanse initiatief; Hoessein van Jordanië over het vre- bereikte akkoord met Israël, desplan van president-Reagan Een speciale delegatie onder leiding Daarnaast worden Arafats dreigende van premier Chafik al W'azzan zal onacceptabel, zei Assad, omdat het woorden ook toegeschreven aan be- gevormd worden om met Syrië vei;- „de onafhankelijkheid van Libanon ondermijnt en de veiligheid van Syrië richten, in eerste instantie afkomstig der te onderhandelen indien Damas- uit Libië, over een breuk binnen de cus n'et me* bet verzoek van Ge- grootste PLO-groepering. Fatah, die mayel om terugtrekking instemt. iVan ome correspondent) De Surinaamse legerleider Desi Bou terse heeft eigenhandig de vakbonds leider Cyrill Daal en de officier Soe rindre Rambocus geëxecuteerd. Te vens heeft Bouterse hierbij Daal ont mand met een bajonet. De huidige minister-president Errol Alibux was verantwoordelijk voor het draaiboek ADVERTENTIE dal door een selectie groep was opge steld om in totaal 22 vooraanstaande Surinamers op 8 december 1982 te vermoorden. Behalve Bouterse en Alibux waren ook de toenmalige minister van volks gezondheid, de militair Badressein Sital, en de minister van volksmobili satie, de voormalige minister van bui tenlandse zaken Harvey Naarendorp en de militair Paul Bhagwandas. een van de commando's van het eerst uur, bij de voorbereiding en de uitvoering van de executies betrokken. Bhag wandas leidde het executiepeloton waardoor in totaal 15 Surinamers de dood vonden na eerst afgrijselijk ge marteld te zijn Aldus staat te lezen in het boek 'De decembermoorden in Suriname', een verslag van een ooggetuige dat maandag 16 mei ten doop wordt gehouden. Het 77 bladzijden tellende boekje is geschreven door een anonymus die zich op dit moment nog in Suriname zou bevinden. Hij baseert zijn infor matie op dagboekaantekeningen die hij maakte van gesprekken met ma joor Roy Horb Horb was zelf ook bij de executies van 8 december 1982 in fort Zeelandia aanwezig, maar heeft blijkens het boek met aan de liquida ties deelgenomen. Ontslag Uit protest tegen de moorden nam Horb ontslag uit dienst en begon in kleine kring te praten. Op zondag 30 januari 1983 werden hij en zijn lijf wachten, alsmede de ministers Sari- vrij door Paramaribo bewoog, moet hij hebben voorvoeld dat zijn einde mogelijk nabij was En de zwijgzame man begon te praten. 'Als ik mocht doodgaan bij een verkeersongeluk, door verdrinking of wat dan ook. weet een ding: ik ben vermoord Vermoord door Desi en zijn bende' Tegenstelling man. Hardjoprajitno en Graanoogst Het boekje bevat een gedetailleerde gearresteerd op beschuldiging van; een coupe-poging tegen Bouterse. In weergave van de gruwelijke gebeurte- van 7 en 8 december en gaat de nacht van woensdag 2 op donder- tevens in op de groeiende tegenstel- dag 3 februari kreeg een MP-wacht opdracht de cel van Horb te controle ren. Hij trof Horb echter dood in zijn cel aan Horb zou zich aan het koord van zijn sportbroekje hebben opge hangen Volgens de schrijver van het boek zou Horb evenwel tegen tien urn 's avonds door Bhagwandas. de me disch student Jules Brewster en een niet geïdentificeerde man zijn opge hangen. ling tussen tweede man Horb velhebber Bouterse Uit de beschrij ving blijkt dat de gevangenen dus niet op de vlucht zijn doodgeschoten, zo als nog altijd de officiële lezing van Paramaribo luidt, maar dat al van tevoren was afgesproken alle zestien mannen die gearresteerd waren te doden. Uiteindelijk werd alleen voor vakbondsleider Fred Derby een uit zondering gemaakt, die op voor- ven uit Berkel Enschot schreef de wedstrijd op zijn naam door alle drie de etappes te winnen En in de 20-jarige historie van de Omloop had niemand hem dat voor ge daan (PAGINA 16) Degradatie NAC en FC Twente beleefden een treurig weekeinde. Deze clubs uit Breda en Enschede, die jarenlang in de eredivisie speelden, degra deerden Zowel bij NAC als bij FC "dag'd7inie"m£«mii Ro7deTan T"''"e sprake van Midden-Zeeland op zijn naam ge- e en seUaen bracht Ata amateur, noch als prof ™'T de eredwme Raas Voor het eerst heeft Jan Raas zater- De anonieme schrijver van het boekje spraak van Bouterse naar huis mocht 'De decembermoorden in Suriname' moet een goede bekende van Horb zijn geweest In zijn woord vooraf staat onder meer: „Na de december moorden trok Horb zich als militair terug. Ondanks dat hij zich frank en De informatie die van de schrijver komt in grote lijnen over een met een eerder in de Nederlandse pers verschenen ooggetuigeverkla ring van de naar Nederland gevluch te luitenant Mahadalh. slaagde hij er in die koers te win nen. Afgelopen weekeinde dreigde Maar een club als FC Den Haag die zaterdag voor 800 toeschouwer «CU, niutiuum intAtmuc mciuuc het overigens nog twee keer mis te 'Peilde', heeft wel beweren, dat dit gaan. maar de Zeeuw zette -geas- opturtiomutim gerechtvaardigd tlnril'T hot mnttoi hoon on moor sisteerd door zijn eerste luitenant hittüh** Cees Pnem- de zaken tijdig recht. n nr" (PAGINA 9) Unicum De tweedaagse Omloop van Zeeuws-V laanderen voor ama teurs beleefde dit weekeinde een unicum De 21-}ange Nico Verhoe- lukte het Volendam voor de zoveel ste maal weer eens naar de eredivi sie te promoveren (PAGINA'S 9. 10. Ill Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 9. 10. II. 13. 14, 15 en 16.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1