Geuzenfeest besloot viering 800-jarig bestaan Biervliet Afscheid van ondercommandant Deurinck brandweer Hontenisse C iMraail Wissel Zeeuws-Vlaanderen TIENDUIZEND TOESCHOUWERS OPTOCHT PZC/streek 'Meifeesten' goed bezocht Sportshop Chris Francke MAANDAG 16 MEI 1983 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BIERVLIET - Het Geuzenfeest is achter tie rug; de Geuzen zoeken de geschiedenisboekjes weer op. En Biervliet is weer gewoon van de Biervlietenaren, die vandaag (maandag) gehuld in 20ste-eeuwse kleren hun werk van alledag hervatten. Met één verschil: er loopt sinds zaterdag een heuse 'mister Beu kelszoon' rond. Die werd 's middags door een 'deskundige' jury gekozen en beloond met een surfplank. Driewegenaar Vonhout had het meeste weg van de 'echte' Willem Beukelszoon, die het tafereel op de Markt, zittend op zijn sokkel, gelaten aan zich voorbij liet gaan. Aan de voet van het standbeeld van ter gelegenheid van de reünie van de Beukelszoon werd direct daarna een familie Van Biervliet achter de rug wa- wedstrijd haringschoonmaken gehou den. Nel de Larie, een echte Katwijkse, ging met de eer strijken; in de finale versloeg ze Biervlietenaar Jaap Bur- kie. Het schoonmaken van de haring en 'Beukelszoon'-verkiezing grepen plaats nadat de kleindierenshow in de feesttent en de oecumenische viering Voorwaardelijke straf en boete voor veroorzaken lichamelijk letsel DEN HAAG - Voor het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld heeft het Haags gerechtshof de 24-jarige W. R. uit Terneuzen veroor deeld tot 1000 gulden boete, vier we ken voorwaardelijke gevangenisstraf en eveneens voorwaardelijk zes maanden intrekking van het rijbe wijs met een proeftijd van twee jaar. De man werd eerder door de Middel burgse politierechter veroordeeld tot 2000 gulden boete en zes maanden in trekking van het rijbewijs. R. was hier tegen in hoger beroep gegaan. De pro cureur-generaal bij het haagse ge rechtshof eiste 2000 gulden boete, voorwaardelijk vier weken gevange nisstraf en eveneens voorwaardelijk zes maanden intrekking van het rijbe wijs. De Terneuzenaar reed met zijn perso nenauto nabij Sluikïl rijksweg 252 op en verleende bij het oprijden van de rijksweg geen voorrang aan een perso nenauto. De bestuurder van die auto liep bij de daaropvolgende botsing een kniefractuur op. Gezinsbeurs in De Braakman trok veel bezoekers HOEK - Tevredenheid overheerste zondagavond bij de afsluiting van de beurs Family '83, zowel bij de organi satoren als de deelnemers. De afgelo pen vier dagen hebben naar schatting 25.000 mensen een bezoek gebracht aan de gezinsbeurs in de Ador-evene- mentenhal in recreatiecentrum de Braakman. De Family-beurs krijgt volgend jaar dan ook weer een vervolg. Tijdens de Family '83 presenteerden zich zo'n zes tig midden standsbedrijven. De topda gen waren donderdag (Hemelvaarts dag) en zondag. Vrijdag en zaterdag was het iets rustiger, wat volgens Ton Dieleman van de IPD, het bureau dat verantwoordelijk is voor de organisa tie van het Family-gebeuren, te maken heeft met de viering van 8U0 jaar stad Biervliet. De voor zaterdagmiddag geplande vossenjacht werd afgelast in verband met de toestand van het terrein. Aan de door de ZEVAC op touw gezette 'Family-rally' namen in totaal 22 equi pes deel. Digna Blaauw uit Terneuzen hield zaterdagavond een geslaagde breimodeshow. Zondagmiddag maakte een ouder wetse paardentram ('de Dillisasse') rondritjes door de Braakmanbossen. Ruim tweehonderd VanBiervliets verzamelden zich in de loop van de dag in de 800-jarige Geuzenstad. Optocht Hoogtepunt van de dag was - net als op Hemelvaartsdag - de historische optocht. Meer dan tienduizend men sen aanschouwden de verschillende hoogtepunten van de geschiedenis van Biervliet, in beeld gebracht door bijna dertig groepen. Speelde het weer de stoet donderdag nog parten, nu was er geen vuiltje aan de lucht. Alle praalwagens reden mee. Fietstocht Hulst HULST - De Hulster buurtvereniging 'Tivoli' hield een fietstocht over de Zeeuws-Vlaamse polderwegen. De Na een academische zitting, gewijd aan de geschiedenis van Biervliet, werd het feest zaterdagavond afgeslo ten met een feestavond, waaraan werd meegewerkt door de groep Poker, Geuzenvoorman A. C. Goossens terug blikkend op het driedaags gebeuren: „We zijn er maanden mee bezig ge weest en als je nu na afloop alles op een rij zet, kun je toch vaststellen dat het grandioos is geweest. Alleen het weer heeft, vooral op Hemelvaartsdag, roet in het eten gegooid. En dat werkt in de begroting door. Maar écht overzicht hebben we, dat wat betreft, pas over een paar weken". Biervliet gaat het, verzekert Goos sens, nu weer een tijd rustig aan doen. „We houden die Hemelvaartsdag wél vast voor onze activiteiten. Maar wat we nu verder gaan doen, moeten we nog bekijken"y Beeld van de wedstrijd haring schoon- jnschrijven maken. Onbekenden houden huis in Axelse kleedkamers route lag ten westen van Hulst en voer- AXEL - Onbekenden hebben zaterdag de de deelnemers langs verschillende huisgehouden in de kleedkamers van stukjes natuurschoon, waaronder het de voetbalvereniging AZVV in Axel, Groot Eiland. Daar werd ook een klei- terwijl iedereen buiten op de velden ne rustpauze ingelast. Voor de tocht was voor een toernooi. Zo werd onder lieten zich meer dan zestig deelnemers meer een portefeuille ontvreemd met paspoort, rijbewijs en autopapieren De winnaars van de Willem Beukels zoon-verkiezing in volgorde van klas sering, Links'nummer een'uit Driewegen. de heer Vonhout. KOEWACHT - In het buurtschap 'Het Zand' in Koewacht werden de tradi tionele 'Meifeesten' gehouden. Die werden donderdagavond geopend De jeugd kon genieten van een pop- door wethouder P. T. A. M. R. Apers penkastvoorstelling van Jan Diele- van de gemeente Axel in een feesttent café 'Wilton' op 't Zand. Hij deed dat door de eerste stoot te geven van een grote prijskamp op het topbiljart waaraan door vijftig biljarters werd deelgenomen. Winnaar van de topbil- jartwedstrijd wera uiteindelijk Bou- dewijn Bonte uit Koewacht. Hij ont ving uit handen van wethouder Apers een medaille van de gemeente Axel. Op de tweede plaats eindigde E. Ver meulen uit Moerbeke (B) en derde werd Willy Martens uit Heikant. Vrijdagmiddag kwamen in de feest tent 42 schutters in actie en 's avonds man uit Terneuzen. Velen bezochten receptie 20-jarige wsv 'Hontenisse' KLOOSTERZANDE - De wandel sportvereniging 'Hontenisse' vierde zaterdag haar twintigjarig bestaan met een druk bezochte receptie in het gemeenschapshuis in Groenendijk te Kloosterzande. Naast afvaardigingen van wandelsportverenigingen uit Zeeuwsch-Vlaandcren kwamen ook heel wat bestuurders van culturele- en sportverenigingen uit Klooster zande en omstreken het bestuur van de jubilerende wandelsportvereni ging feliciteren. Voorzitter J. Tiele- man kon ook veel bloemen, cadeaus en enveloppen met inhoud in ont vangst nemen. Onder de belangstellenden bevonden zich ook wethouder A. Bruggeman van Hontenisse en voorzitter H. Gilliët van de Zeeuwse wandelsportbond uit Mid delburg. Wethouder Bruggeman meende dat de organisatoren twintig jaar geleden goed gegokt hebben met de oprichting van een wandelsportver eniging in de gemeente. „Onze ge meente biedt natuurlijk ook ideale wandelmogelijkheden, een gemeente met bijzonder veel natuurschoon, waar elke wandelaar met volle teugen van kan genieten", aldus wethouder Bruggeman. Vervolgens overhandig- yan P. de K. uit Terneuzen. De porte feuille zat in een zak van de jas die De K. in de kleedkamer achter had gela ten. Verder waren alle tassen van de speler tjes overhoop gehaald en alle zakken doorzocht. Hoe groot het totale bedrag is dat hierbij is ontvreemd, is niet be kend. Bovendien werden kleren en broodjes voor de lunch door de kleed lokalen gegooid. Er kleefden zelfs broodjes aan het plafond. De rijkspoli tie stelt een onderzoek in. Fractieberaad PvdA in Breskens Trimloop Hengstdijk HENGSTDIJK - De trimloop van de werkgroep 'Sportieve Recreatie Hon tenisse' is zaterdagmiddag voor de or- ga nisatoren een teleurstelling gewor den. In de kantine op camping 'De Vo gel' in Hengstdijk lieten zich voor het sportieve gebeuren slechts 41 deelne- mers(sters) inschrijven en dat was ver beneden alle verwachtingen. Voor de afstand over vier kilometer lieten zich 23 deelnemers inschrijven, de loop over zeven kilometer kende slechts 18 enthousiasten. Alle deelnemers (sters) ontvingen na afloop een herinnerings vaantje. Zomeravondvoetbal in Sas van Gent SAS VAN GENT In de Sasse zo meravondvoetbalcompetitie is ONA/ SU nog altijd als enige ongeslagen. De koploper weerstond deze week ook Philippine Veteranen 1, dat nog alle moeite zal moeten doen om de titel te kunnen prolongeren: 0-0. ON- A/SU bracht daarmee zijn totaal op tien punten uit zes wedstrijden. Tweede is nu Deho, dat met impone rende cijfers afrekende met De Tekke laars: 11-0. Deho verdreef aldus Corn Boys Veteranen 1 van de tweede plaats, omdat Corn Boys eerst tegen CSM niet verder kwam dan een 1-1 gelijkspel en daarna door Philippine 2 met 7-1 werd afgedroogd. Racing White Veteranen veroverde liep de tent opnieuw vol voor een groot zijn eerste punt door tegen Corn Boys piratenbal. Dit bal werd muzikaal op- Veteranen 2 met 0-0 gelijk te spelen, geluisterd door de 'J J. Band' en zan- De uitslagen: Racing White Veteranen - geres Janske en de zanger Geert Key. Corn Boys Vet. 2 0-0, CSM - Corn Boys Vet. De fietsenrally zaterdagmiddag, geor- 1 l-L ONA/SU - Philippine Vet. 1 0-0, Deho - gamseerd door de KPJ (Katholieke ]?e Tekkelaars ll-O en Philippine 2 - Com Plattelands Jongeren) trok maar een Demand is nu- gering aantal deelnemers. ona/su Een 'volle bak' was het wel zaterdag- Deho avond thqlens een dansavond met het philipp. 2 damesorkest 'Hollywood' en André Philip. Vet. l Moss. Zondagmiddag volgde een auto- Corn. B Vet. l puzzelrit. uitgestippeld in samenwer- £SM king met de ZEVAC, Daarvoor lieten £°r" Vet'2 zich meer dan dertig equipes inschrij- Rac whjte Vet 6 ven. De Meifeesten werden 's avonds ,K PM,._ Het programma. Maandag 16 met.t Philip- besloten met radio Tigers platen- I .DeTiMtlmDeKo-ONAlsu, show. Die werd gepresenteerd door de pacing White Vet - CSM en Corn Boys Vet. dj's Frank de Vries en Hugo van de j corn Boys Vet. 2. donderdag 19 mei: Woestijne. CSitf - Philippine 2. 0 10 17- 3 2 8 26-10 1 7 13- 5 2 7 12-12 2 7 14-16 2 5 12-10 3 3 9-15 4 2 5-22 geschenkenbon en diens echtgenote aan de heer Boogaert had overhan- een bloemetje. Tenslotte gaf centraal digd, was de overdracht een feit. Tot commandant W. K. Broekhoven van slot reikte burgemeester M. Somers het korps Hontenisse hem de 'rode nog een groot aantal onderscheidin- kaart'. ..Hij was een commandant van gen en diploma's uit. Daarna volgde weinig woorden maar veel daden", al- een feest- en dansavond, dus Broekhoven. Ook voor mevrouw Duerinckwaseree korps Hontenisse. VOGELWAARDE/KLOOSTERZAN- DE - „Een korpslid met twintig jaar praktijkervaring. Je komt zc dan ook niet elke dag tegen. Eigenlijk kunnen we u als routinier niet missen, maar het functioneel leeftijdsontslag dwingt ons daartoe", aldus burge meester mr M. Somers van Hontenis se vrijdagavond tijdens het afscheid van ondercommandant A. Ducrinck van de vrijwillige brandweer uit de hij voorzitter Tieleman een enve- Hontenisse en postcommandant Vo- loppe met inhoud. Ook voorzitter Gil- gelwaarde. Van die twintig jaar was liet van de Zeeuwse wandelsportbond Duerinck meer dan dertien jaar waar- was vol lof over de 'WSV Hontenisse'. nemend commandant van het korps „Het is alleen jammer dat zo'n actieve in Hontenisse en zeven jaar postcom- vereniging als de uwe door de Schelde mandanl in Vogelwaarde, min of meer geïsoleerd ligt. Voor Zeeuwsvlaamse verenigingen is het Ook regionaal commandant A J.Ves- steeds moeilijk om bij wandeltochten seur sprak lovende woorden aan het x aui UW111M„. deelnemers van over de Schelde te adres van de heer A Duerinck en over- commandant m Vogelwaarde. Verder perelucht), vuistregels EHBO J. Boogaert Zaterdagavond werd korpslid Jan Boogaert tot de nieuwe ondercom mandant van het korps Hontenisse geïnstalleerd. Dat gebeurde tijdens de Neve. G Scheerders, R. Segers, W. Assel- man, E. Collet, E. Duerinck, G. van Dijk, G. van Goethem, G. Jonkheym, P. de Poorter en J van Overmeeren; 15jaar: P. Jonkheym (postcommandant Vogelwaarde), F J. Ser- rarens (waarnemend postcommandant Vo- jaarlijkse feestavond van de korpsen Hontenisse en Vogelwaai de inzaai De brandwacht eerste klas: J van Overmeeren, Reizende Man' in Kloosterzande. Bur- a. de Bakker, H Jonkheym, F P. Serrarens; gemeester mr M. Somers speldde de tweede klas brandwacht: P. Bilterijst, J. de ster met balk op bij de heer Boogaert. Nljs, en R. de Rijk. Diploma's W. Broekho- Mr Somers installeerde verder ook ven (hoofdbrandwacht en vuistregels EH- Paul Jonkheym als de nieuwe post- BOL p: Jonkheym hoofdbrandwacht en spraken regionaal commandant A. Vesseur en centraal commandant W. Broekhoven van het korps Hontenis- krijgen", aldus voorzitter Gilliët. handigde hem een houten wandbord. Ook hij had voor voorzitter Tieleman Waarnemend postcommandant P. een enveloppe met inhoud meege- Jonkheym van Vogelwaarde noemde bracht. De heer Tieleman sprak een de scheidende Duerinck een 'man van dankwoord de praktijk'. Namens die korpsleden 's Avonds volgde een reünie voor alle overhandigde hij de heer Duerinck een Nadat de heer Duerinck zijn 'pieper' oud-leden. J. Neve. G. Scheerders, R Segers en W. As- selman, J van Overmeeren, J Ridderhof, A de Waal, P van Kerkhoven (hoofdbrand- wachti; R. Tielman (hoofdbrandwacht en vuistregels EHBO). P. Bilterijst (perslucht), J, de Nijs (perslucht en vuistregels EHBO). R. de Rijk (perslucht en vuistregels EHBO) Belangstelling open dag waterschap Vri van Sluis groot OOSTBURG - Het waterschap'tv, van Sluis kan terugzien op een slaagde 'open dag'. Belangstellen waren zaterdag in de gelegenheij nieuwe rioolzuiveringsinslalii aan de Maaidijk bij Oostburg, di( lb'1 gin april officieel in gebruik werd nomen, te bezichtigen. Een 200-tal bezoekers, onder wie vallend veel jongeren, lieten ziclu dag rondleiden door het zuiver complex, waar het afvalwater vsj kernen Oostburg, Zuidzande Schoondijke wordt gezuiverd „Dt zoekers toonden zich zeer geinte seerd", aldus de heer J. Boekt; hoofd technische dienst van hetwe schap. trko elan Ruiten ingegooid NIEUWVLIET - Onbekenden hef, zaterdag alle ruiten van de strand; 'Eldorado' in Nieuwvliet stuk geg« Het schadebedrag was bij de p-, niet bekend. Gestolen auto weer teruggevonè itif Het team van de Wemeldingse brandweer in actie. OOSTBURG - De personenauto L, B. M. G. uit Aardenburg is vnj:111 avond tussen half negen en kwatt elf ontvreemd, De auto werd zat in Eeklo zonder benzine teruggs den De auto werd vrijdag in heup" hoornplantsoen in Oostburg vreemd. De daders kwamen de auto brf.-u door de achterruit eruit te halen. AXEL - Tijdens opruimingswerk zaamheden in de voormalige gemeen telijke werkplaats aan de Singelweg in Axel is 'brand' ontstaan. Het is niet bekend of alle werknemers hel ge bouw tijdig hebben kunnen verlaten, Dat was zaterdag de opdracht voor de elf deelnemende korpsen aan de brandweerwedstrijden klasse I (vrij willige- en bedrijfsbrandweerkorp sen) die gehouden werden in Axel. Na een gezamenlijke koffiemaaltijd in de nieuwe gebouwen van de dienst ge meentewerken aan de Nieuwedijk in Axel, werden de prijzen uitgereikt. Voor deze uitreiking bedankte alge meen commandant C M. de Pootei van de vrijwillige brandweer uit Axel de deelnemende korpser. voor hun me dewerking. De heer B. A. Weststrate gaf vervolgens een uiteenzetting over de handelingen die tijdens de oefening verricht moesten worden. Voordat' wethouder P. T. A. M. R. Apers van de gemeente Axel kon overgaan tot de prijsuitreiking, voerde ook wedstrijd leider C. Schout het woord. Het brandweerkorps uit Vlissingen won de wedstrijd met een totaal van 575,5 punten Met. een minimum ver schil van een halve punt eindigs brandweer uit 's-Heer Arend;;; (575 punten) op de tweede piaatii men met het korps uit Heinkenaa derde met 564,5 punt, doen dezed jüi brandweerkorpsen op 25 juni in s phen aan de gewestelijke brand® J wedstrijden. Eindstand wedstrijden: 1 Vlisslngea: 575,5 punten, 2 's-Heer ArendskerksS in Heinkenszand 564,5, 4 Wolphaana 551,5; 5 Wemeldinge 548: 6 Mlddeij 545,5; 7 Axel 534, 8 Hulst 533.5; 9 P2 Borssele 532,5; 10 Krabbendijke alöj, Kamperland 506 punten. OPVOLGER JONKHEYM GEÏNSTALLEERD Voor ons nog onverwacht nam de Here uit ons midden weg mijn geliefde vrouw, onze zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder SUZANNA BUIJZE echtgenote van Jan van Langevelde in de gezegende ouderdom van 91 jaar. Axel: J. van Langevelde Chatham (Can): J van Langevelde-Wagener Axel: A. J van Langevelde K, J. van Langevelde-de Visser Terneuzen: J. M. van Langevelde-Kempe Klein- en achterkleinkinderen 4571 HT Axel. 14 mei 1983, verzorgingstehuis 'de Vurssehe'. De teraardebestelling zal D.V. plaatsvinden op woensdag 18 mei a.s, om 13.15 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Westsingel te Axel. Vooraf zal een samenkomst worden gehouden in de kapel van 'de Vurssehe'. die aanvangt om 12.30 uur. Gelegenheid tot condoleren in 'de Vurssehe' na de teraardebestelling. Tot onze diepe droefheid is na een liefdevolle verpleging in het Julianaziekenhuis te Terneu zen nog vrij onveiwacht van ons heengegaan onze geliefde broer, zwager en oom CORNELIS WILLEM OPPENEER op de leeftijd van 70 jaar. Axel: W. Oppeneer J. L. Oppeneer-de Later Axel: A. J. van der Hooft- Oppeneer J. W. van der Hooft Veenendaal: J. P. de Doelder-Oppeneer j. de Doeldei' Neven en nichten Axel, 14 mei 1983 Robertstraat 1 Correspondentieadres: J. van der Hooft, Robert straat 1, 4571 Axel, De teraardebestelling zal plaatsvinden op woensdag 18 mei a.s, om 14.45 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Westsingel te Axel. Vooraf wordt er een samenkomst gehouden in de Nederlands Hervormde Kerk die aanvangt om 14.00 uur. Zij die de dienst en de teraardebestelling wensen bij te wonen, worden verzocht om 14.00 uur aanwezig te zijn in bovengenoemde kerk. Gelegenheid tot condoleren in het Torenlokaal van de kerk na de teraardebestelling. Heden overleed zacht en kalm onze lieve moe der. behuwdmoedèr en oma NEELTJE SUZANNA D'HONT weduwe van Willem Salome in de ouderdom van ruim 89 jaar. Sorigny iFr.l: A. P. Salomé Kruiningen; J. Salomé M P. Salomé-Poley Anita en Wim Sorigny (Fr.) W, Salomé Groede P C. Salomé Retranchement: T E. Ie Clercq-Salome J. W. Ie Clercq Hans en Ellen 4503 GE Groede. 15 mei 1983 Provincialeweg 16 De begrafenis zal plaatshebben op woensdag 18 mei om 15.00 uur op de algemene begraafplaats te Groede. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de Franse Kerk. A. C. R. Bracké tandarts 16 en 17 mei afwezig. "7 gemeente De burgemeester van de gemeente Terneuzaj tó* maakt bekend, dat de raad van deze gemeente!:j' zijn vergadering van 28 april 1983 heeft beslota1 te verklaren dat een partiële herziening van he! bestemmingsplan 'Hof Zeldenrust' wordt voorbe reid. Het voorbereidingsbesluit met de daarbij beho rende tekening ligt op het stadhuis, afdeling algemene zaken, kamer 504, vanaf heden voot een ieder ter inzage. Terneuzen, 16 mei 1983. ifll VOL KUNSTSTOF STOEL 5 jaar garantie KETTLER speciale dealer Breedestraat 3 Oostburg. p

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 18