prote demonstratie tegen Uitbreiding 'atoomparken' VAÏÏL zeeland: Bovenverdieping woning Goes in de as gelegd Scoutinggroep Goes wint bakswedstrijden Toch weer een gesprek over RDM-reparatie almanak GS somber over komst Goeree qjFDUIZEND MENSEN IN ANTWERPEN BIJEEN Buit 30.000 gulden bij inbraak in Vlissingen BESTE VAN IN TOTAAL 24 BAKKEN FNV: Dow omzeilt met opleiding werklozen wet leerlingenwezen bWERPEN - Ruim 5000 mensen hebben zaterdag in de binnenstad van Antwerpen betoogd igen de uitbreiding van het aantal kerncentrales in België en het Franse Chooz. Aan de emonstratie werd deelgenomen door alle mogelijke aktiegroepen, verenigd in de Verenigde ktiegroepen Kern Stop (VAKS), een groot aantal politieke partijen (de christelijke CVP en de iberale PVV uitgezonderd) en door een kleine duizend Nederlanders, waaronder honderd eeuws-Vlamingen. gaenseen persconferentie, die vooral ling van kernenergie". Marcel Colla werpen af welke resultaten er op dat bij gaande demonstratie in het stads- (Socialistische Partij) noemde die ver- gebied al geboekt zouden zijn, als er men jtnun, zei Ludo Dierickx van 'De dere ontwikkeling 'onzin', gezien de net zoveel geld in dat'alternatieve on- menen' (Agalev) dat er enorme be- dalende vraag naar energie. Het op- derzoek' gestopt zou zijn als in het on- raren kleven aan de uitbouw van de wekken van energie met behulp van derzoek naai- kernenergie aschillende 'kernparken' in West- alternatieven zou, volgens Colla, wZe- Volgens Desayere van de Volksunie nopa Dierickx: „Ik geef liever geld ker 30.000 nieuwe arbeidsplaatsen probeert diezelfde'politieke lobby'de lordereddingvandeWaalsestaalbe- kunnen opleveren. Volgens de 'ener- kernenergie en de beslissingen daar- -vendan voor de verdere ontwikke- gielobby'm Belgié zouden de altema- over zover mogelijk uit de buurt te J tieve bronnen niet meer dan vijf pro- houden van de 'gewone man', „Des- cent van de benodigde energie kunnen noods zou de zaak naar Europees ni- leveren. maar Colla vroeg zich in Ant- veau getild worden om op die manier Pleidooi voor DDELBURG - De kans is groot, da Zeeland drie regionale toetsings missies worden ingesteld. De re- r deze intergemeentelijke Emissies komen zijn Walcheren, ïiwsch-Vlaanderen en Bcvelan- iSchouwen-Duiveland'Tholen/Si- ?tilipsland. De toetsingscommis- sbeoordelen de opzet van projec- fciwrvrijwilligers. Centrale vraag fcjitiij is altijd of het vrijvvilligers- Eïvan werklozen met behoud van Bimng niet ten koste gaat van be ta arbeidsplaatsen. fcsstelling van de drie regionale fficcommissies wordt besproken jflaiie vergadering van de Zeeuwse teïjitep Werkloosheid, die woens- jlSmei bijeenkomt in het gebouw istóprovinciale griffie aan de Sint- Kastraat in Middelburg. De verga- mgbegint 's morgens om half tien ito een eerder inventaristatie van siandpunten van alle betrokkenen ek, dat zowel de werkgevers- als de faemersorganisaties voorkeur tot voor één pi-ovinciale toetsings- snlssie. Ze zijn tegen gemeentelij- rammissies, omdat die niet vol- sde op concurrentievervalsing en de belangen van de werklozen zelf tal letten. Het grote voordeel van proviciale commissie 'is, volgens eï tgevers en werknemers, de unifor- lat en kwaliteit van beoordeling. dat de andere vertegenwoordigers fe Zeeuwse Stuurgroep Werkloos- i,onder wie de rijksconsulant bij- token van het ministerie van isle zaken, en enkele in de stuur- ?atting hebbende vertegenwoor- s van gemeenten, deze visie niet oen, ontstond een compromis. In één provinciale of een groot ial gemeentelijke toetsingscom- Its, komen er nu drie regionale ocommissies. De stuurgroep Ja boosheid heeft hierover woens- ,ioE srgen het laatste woord. VLISSINGEN - Onbe kenden hebben bij een inbraak in het kantoor van Rijn-Schelde-Verol- me Montage aan de Prins Hendrikwcg in Vlissingen een bedrag van 30.000 gulden buit gemaakt. De daders drongen in de nacht van vrijdag op zaterdag het gebouw binnen door een ruit aan de achterzijde te vernielen. De inbrekers doorzoch ten het kantoor en von den twee geldkisten met de nodige contanten De kisten bevonden zich in een kast die als enige in het vertrek was afgeslo ten. De bijbehorende sleutel lag zich echter in een la in hetzelfde ver trek. De buit bestaat uit een hoeveelheid Neder lands geld en buiten lands geld. waaronder Amerikaanse dollars. Duitse marken en Engel se ponden, met een tota le waarde van ongeveer 30.000 gulden. de inspraakprocedures maar te be moeilijken". Cor de Lange van de Nederlandse Energiekomitees Zuid-Nederland constateerde de grote weerzin, die de Belgische politiek op energiegebied in Nederland wekt. In Nederland voelt men in ieder geval niets voor een overeenkomst waaraan minister van economische Van Aardenne met zijn Belgische collega's werkt: de le vering van Nederlands aardgas in ruil voor Belgische electriciteit, opge wekt in kerncentrales. Datzelfde zei Guido Steenkiste van de VAKS in een toespraak op de Groenplaats, waar de demonstranten samen kwamen. Steenkiste verzette zich ook tegen de Belgische transakties met de Franse regering, waarin de afname van elec triciteit van de kerncentrale in het Franse Chooz door de Belgen centraal staat. Toine Huijsmans. voorzitter van de werkgroep Kernenergie Zeeuwsch- Vlaanderen sloot zich daar trouwens helemaal bij aan. Hij sprak aan het ein de van de demonstratieve tocht door Antwerpen, op de Noorderplaats Daar waren wat stands te vinden en er werd 's avonds ook een benefietcon cert gegeven. Fietstocht Het aantal deelnemers - ruim 5000- viel de organisatoren tegen; er was op en kele tienduizenden gerekend. De ge plande fietstocht van Zeeuws-Vlaam se demonstranten, dwars door de pol ders, via Doel naar Antwerpen, ging niet door. Er meldden zich niet meer dan twee enthousiastelingen; de rest ging met de auto naar Antwerpen elb; ZEEUWSE De demonstranten verzamelden zich met hun spandoeken op de Antwerpse Groenplaats voor het aanhoren van toespraken. SCHADE ANDERHAL VE TON f en antwoord organisatoren van die ivie- "icedstrijd in het Zeeuws- hamse wreven hun ogen uit 1a/gelopen weekeinde Ten p Me snel over de juiste uitsla- a|sitekunnen beschikken, had het gebruik verworven oei1 c-. een echte computer De rpli rekte rondetijden flitsten er? 11 het scherm en iedereen opjifasdanig onder de indruk van '■voortvarendheid van de or isahe. Tot het moment, dat ,(s:e uas verreiien e" de ma ^"ebegon aan de berekening de eindstand en de gemid 'sesnelheden. Terwijl de be Wellende ogen alle op het 'ttischerm waren gericht. kim dit feilloos de gewenste yetens. maar op een gege- 'moment 'vroeg' de compu- 'schtcr een bepaalde zojuist Mende snelheid 'Kan dat?' r 'i; «.dan sla je als sportlie/heb- even vreemd te kijken or iemand ergens met de Tip» fputer te goochelen, of kon "b® 1 ding ineens nadenken en **9 het twijfels over de eigen 32 nchtingen'' Navraag .yjn tieraf leerde, dat de machi- jjia 'gevoed' met een pro- tana, dat was geschreven j 107het berekenen van uitsla- dt! 5 W jeugdwedstrijden Een '"""gebrachte 'fout-beveih- W8 *9'had ervoor gezorgd dat eoi 'beeldscherm de zo verras- tie vraag stelde, waar men meteen een antwoord op GOES - Ken felle uitslaande brand heeft zaterdagmiddag een bovenver dieping van een woning aan de Kloe- tingseweg in Goes in de as gelegd. Zo wel de eerste verdieping als de zolder zijn uitgebrand. De benedenverdie ping liep eveneens een aanzienlijke schade op door het bluswater. De be woners konden zich tijdig in veilig heid stellen. De vrijwillige brandweer in Goes ont ving omstreeks kwart over drie de mel ding van de brand. Bij aankomst sloe gen de vlammen al door de ramen. Niet minder dan vUfentwiriig brandweer mannen en drie wagens zijn voor het Ook rond de tenten vermaakten de scoutingleden zich tijdens de bokswedstrijden in Veere. VEERE - De bevers van de Jacob Valckegroep uit Goes hebben de na tionale bakswedstrijden van scou ting Nederland gewonnen. Drie da gen lang is er op sportieve wijze ge streden om de hoogste eer. Vieren twintig bakken (per bak zes zeever kenners) uit heel Nederland namen aan dit jaarlijkse scoutinggebeu- ren, dat dit jaar voor de eerste maal in Zeeland (op het Scoutingcen- trum in Veere), werd gehouden, deel. Voorzitter Wim van der Hoek van de Admiraliteit van de Zeeuw se Stromen kon aan liet eind van de wedstrijden terugkijken op een bij zonder geslaagd evenement, waar bij niet alleen het wedstrijdele ment, maar veeleer de leerzame programma-onderdelen de boven toon voerden. Het thema van de wedstrijden was 'Alle hens aan dek' en het motto van het evenement luidde 'Kijk op Zee land'. De deelnemers hebben dan ook een goede kijk op deze provincie gekregen Vooral de eerste dag. he melvaartsdag. toen er plotseling een felle stormwind opstak. Gelukkig waren er geen boten van het scout centrum op het Veerse Meer. De lei ding had eerder die dag al besloten, dat er vanwege die harde wind, niet gevaren mocht worden. Doordat het vaarprogramma de eer ste dag niet kon doorgaanmoest het gehele programma voor de volgende dagen ook worden aangepast. Tij dens de wedstrijden moesten de deelnemende bakken drie projecten afwerken. Het eerste project be stond uit een zeiltocht over het Veer se Meer met allerlei nautische hin dernissen Vervolgens was er een overlevingsproject op de Haringvre ter. Verondersteld werd dat de Ha ringvreter aan overstromingen, door eb en vloed, bloot stond De deelne mers moesten op het eiland zelf vis en brood bakken en de 'bewoners' de helpende hand bieden. En dan was er als laatste het Veere-project. De deelnemers moesten in groepjes het stadje bezichtigen. Zij bezochten de Schotse Huizen, moesten de kerkto ren beklimmen en er werd een be zoek gebracht aan een pottenbak ker. Hier kregen zij allen een klomp klei, waarvan zij in het kamp een rookverdrijver moesten maken. De terugweg van Veere naar het kamp ging niet zonder hindernissen Er moest zelfs met een zwaaistaak een brede sloot worden genomen, en ook het kompas en de routekaart moes ten worden gehanteerd. Vrijdagavond bereidde iedere bak de maaltijd op een houtvuur. De kampbewoners kregen iedere dag een eigen krant, 'de bakkeleier', die door enkele stafleden in het kamp in elkaar werd gedraaid. In de bak keleier werden de belevenissen van de voorgaande dag besproken. Zaterdagmiddag, toen voorzitter Van der Hoek de prijswinnaars be kend maakte, was het hele kamp weer opgebroken Alle bakken kam peerden tijdens de wedstrijdagen in eigen tenten. De Goese bevers van de Jacob Valckegroep, die de eerste prijs in de wacht sleepten, volgden de Scheldezwervers uit Vlissingen op. die vorig jaar de nationale baks wedstrijden wonnen. De Schelde zwervers waren deze keer echter niet van de partij. De Jan van Genten van de Norvicus- groep uit Noordwijk legden beslag op de tweede plaats, de Amsterdam se Karei Doormanbak van de Chr. Koninggroep werd derde, de Otters uit Katwijk vierde en de vijfde plaats was voor de Ijsvogels uit Ede-Wage- ningen. OP AANDRINGEN ACTIECOMITÉ Brandweerlieden bezig met nablussen op het dak van de woning bestrijden van de brand ingezet. Het ging om eén hogedrukwagen. eên lage- drukwagen en een ladderwagen. Drie lagedrukstralen en drie hogedrukstra- len werden op het vuur gericht. Na on geveer een hal f uur was het korps Goes de brand meester, Daarna waren de brandweermensen nog twee uur met het nablussen bezig. Het overslaan van de brand naar de aangrenzende woningen kon voorko men worden. Wel ontstond waterscha de bij één van de huurwoningen. De brandweermannen ondervonden eni ge moeilijkheden na de alarmering om de kazerne te bereiken doordat een aantal wegen in Goes was afgezet voor de ronde van Midden-Zeeland. Toch was het korps redelijk snel ter plaatse De Goese gemeentepolitie zorgde voor het afzetten van de omgeving van de brand. De familie Goedegebuure, eige naar van de woning aan de Kloetingse- weg 36. zag vrijwel al haar bezittingen in vlammen opgaan of onbruikbaar worden door de waterschade. De brand is waarschijnlijk ontstaan door dat de heer J. Goedegebuure op de bo venverdieping verf aan het afbranden was In de veronderstelling dat er geen vuur meer smeulde verliet hij daarop de bewuste kamer om circa vijftien mi nuten later tot de ontdekking te ko men dat er brand was ontstaan. De fa milie ontvluchtte daarop de woning De schade wordt geraamd op 150.000 gulden. De familie is tegen brand ver zekerd. ROTTERDAM Het actiecomité 'Redt RDM' en de wijkraad Heijplaat hebben zaterdag een beroep gedaan op het college van b en w van Rotter dam vandaag alsnog met de bewinds lieden Van Aardenne (economische zaken) en De Koning (sociale zaken) te gaan pralen over de resterende mogelijkheden voor de oprichting van een nieuwe RDM-reparatiewerf. Zij vinden dal er wel degelijk ope ningen zijn om de totstandkoming ADVERTENTIE i varel alarmgroep Inbraakbeveiliging Brandmeldinstallaties Volgens verzekeringseisen met TBBS-opleveringsbewijs WISSE-VAREL B.V. 01100-27072, Verrijn Stuartweg 3. 4462 GE Goes. Kind plotseling de weg op: hoofdwond MIDDELBURG - Het zevenjarige meisje K. N. M. uit Middelburg is za terdagmiddag om tien voor drie ge wond geraakt aan het hoofd bij een ongeluk in de Rijnstraat in Middel burg. Het kind was met andere kinderen aan het spelen op de stoep van de Rijn straat en liep plotseling de weg op. Ze kwam daarbij in aanraking met de fiets bestuurd door P I-I.J. F. (35) uitde Zeeuwse hoofdstad. Na te zijn behan deld kon het meisje weer naar huis. Diefstal tijdens campingshow in Serooskerke (W) VEERE - De eigenaar van camping De Olmenhoek tussen Serooskerke iWi en Zanddijk heelt het afgelopen weekein de aangifte gedaan van diefstai van een autoradio met cassetterecorder Onbekenden hebben de apparatuur meegenomen uit een caravan op de camping De caravan was m verband met een campingshow niet afgesloten van een nieuwe werf alsnog mogelijk te maken. Waarnemend wethouder haven en economische zaken H. van der Pols. heeft daarna meegedeeld op korte termijn alsnog een gesprek te willen hebben met de bewindslieden. Van der Pols concludeerde vrijdag na overleg met ambtenaren van het mi nisterie van economische zaken, dat een nieuw gesprek met bewindslieden voor Rotterdam zinloos is, omdat het departement vasthoudt aan de over dracht van de dokken tegen executie- waarde en niet. zoals Rotterdam wil. tegen een symbolisch bedrag Rotter dam vindt dat aflossing van een mo gelijk door het rijk te verstrekken lening, waardoor de dokken ter be schikking kunnen komen, te zwaar zullen drukken op de exploitatie van een nieuwe onderneming. Het PvdA-kamerlid Arie van der Hek vindt het onjuist dat de gemeente Rotterdam geen heil ziet in een verder gesprek met de bewindslieden. „Het college moet zaken doen met be windslieden en niet met hun ambte naren". Bovendien ontneemt de wei gering van Rotterdam naar zijn me ning de tweede kamer de mogelijk heid, bij opmeuw gebleken menig- sverschil. de minister ter verantwoor ding te roepen Van der Hek vindt het overigens volstrekt onredelijk dat de gemeente de dokken voor de nieuwe reparatie- werf voor een symbolisch bedrag en' niet voor executiewaarde wil overne men. Volgens hem moet de oprich ting van de werf, zelfs indien voor de dokken elf tot twaalf miljoen gülden zou moeten worden betaald, moge lijk zijn. De reparatiewerf heeft vol doende mogelijkheden. MIDDELBURG - De FNV heeft gro te moeite met de door Dow Chemi cal in Terneuzen ontvouwde plan nen om werklozen in het bedrijf een opleiding te laten volgen. „Wij heb ben de indruk, dat de wet op het leerlingwezen hierdoor wordt om zeild", schrijft districtsbestuurder A. van Leeuwen van het district Zeeland van de FNV in een briel aan alle Zecuws-Vlaamse colleges van burgemeester en' wethouders. „Op zichzelf verdient de mogelijk heid, om schoolverlaters en werk lozen een vakopleiding te laten vol gen. een positieve benadering. Toch moeten wij er een aantal kanttekeningen bij plaatsenal dus de FNV. Zoals gemeld kan een aantal werk lozen bij Dow Chemical een vakop leiding krijgen Een kwart van de leertijd moet dan aan het normale arbeidsproces worden besteed. De FNV meent nu. dat het inzetten van deze leerlingen ten koste gaat van normale arbeidsplaatsen „Mis schien wel van een arbeidsplaats waar ze later een beroep op hopen te doen meent de bond. Na de signalering, dat de onderne mingsraad van Dow Chemical pas in een heel laat stadium van dit plan op de hoogte werd gebracht, spreekt districtsbestuurder Van Leeuwen zijn ernstige bezwaar uit tegen het feit dat werklozen zonder arbeids overeenkomst. en zelfs zonder leer overeenkomst. in dit bedrijf aan het arbeidsproces deelnemen. Als alternatief noemt de bond: „Dow moet de jongeren opleiden door middel van een normale leer- arbeidsovereenkomst en ze dan zelf in het bedrijf plaatsen. Als dat niet lukt. moeten afspraken worden ge maakt met de andere bedrijven in de regio. Pas als er daarna nog open plaatsen zijn op de bedrijfsschool. dan mag tot de nu ontwikkelde op lossing worden overgegaan" De FNV wil op korte termijn over de kwestie praten met het gemeente bestuur van Terneuzen en wil ook dat deze zaak wordt besproken tij dens het Zeeuws-Vlaamse b en w- overleg. dat donderdag 19 mei wordt gehouden MAANDAG 16 MEI 1983 PAGINA 5 UDDELBURG - „Door de sterk afwijzende houding van de provincie Zuid- „Het is nog onduidelijk of de splitsing van Zuid-Holland zal doorgaan En als da' jlland kunnen wij op dit moment nog geen voorbereidingen treffen voorde gebeurt, dan staat nog niet vast op welke wijze dat zal geschieden. Gelet op het terkomst van Goerec-Overflakkee naar Zeeland". Gedeputeerde staten van lot van vele maatregelen uit het pakket tol reorganisatie van het binnenlands Kland schrijven dit naar aanleiding van vragen uit provinciale staten. De bestuur, is enige voorzichtigheid geboden", schrijven gs. Ze voegen eraan toe. jerking staat in de nota 'Reactie op hoofdlijnen van beleid'. dat de kwestie wel voortdurend hun aandacht heeft

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17