ar-dancing Middelburg ioet de deuren sluiten Examens niet echt moeilijk p vrijdag de dertiende if* Luchtige hobby van een Vrouwenpolderse familie iD VAN STATE SCHORST ONTHEFFING Tweeduizend bezoekers op reünie Woensdrecht '4 Sgr Ji - rERDAG 14 MEI 1983 PZC/ provincie ffiDELBURG - Door een uitspraak van de Raad van State moet de disco-bar-dancing kcano aan de Pauwpoort in Middelburg worden gesloten. De waarnemend voorzitter van afdeling rechtspraak van de Raad van State, heeft op verzoek van een achttal jonenden de ontheffing van de drank- en horecawet, die de exploitant van burgemeester jwethouders vah Middelburg had gekregen, geschorst. De exacte argumentatie van de van State is, zoals gebruikelijk, nog niet bekend. Iwongen sluiting van de bar is [overwinning voor de omwonen- [vande bar. die al in maart van het jaar voor het eerst bezwaar jen tegen de vergunning, die de raar had gekregen om het pand. voormalig bananenpakhuis. tot te verbouwen zaak kwam aan het rollen in het ijaar van '82. De verbouwing was I enige tijd gaande, toen ïr W. J fcrnian, die in de buurt van het nste pand woont, ontdekte dat in pakhuis een disco-bar-dancing worden ondergebracht. Volgens was het horeca-gebruik van het in strijd met de wet. Het nik als disco-bar-dancing strookt iers met met het bestemmings- 'Spuistraat. Spanjaardstraat en evrng' Hij diende bezwaarschrif- in bij burgemeester en wethou- van Middelburg, die ze -in afwij- de commissie bezwaar- en iepschnften niet-ontvankelijk ver fden. Het college vond daarbij, de bezwaren te laat na het begin de bouwactiviteiten waren inge- - De heer Akkerman stelde daar- >fa nover, dat 'noch aan het verlenen Ws de bouwvergunning, noch aan de e jgde verandering van het bestem- lan enige ruchtbaarheid was •ven. ook niet toen de bouw was nnen'. het ministerie van volkshuisves- enruimtelijke ordening kwam tot dat op het pand geen >rpn cabestemming lag, zodat de vergunningen hadden moeten is, kampioenschap isketbal voor jere scholen ■SOUBURG - In de Van Duy- ,"'rj avoordczaal in Oost-Souburg werd Misdag het toernooi om het bas- (Hilkampioenschap voor Zeeuwse ®*jrtscholen gehouden. Bij de meis- n"3§|i°g dc overwinning naar de Jan ,jl Ijtotschool uit Vlissingen en bij '■"jmjens naar de Paauwcnburg- uit Vlissingen. IgX tornooi werd geopend met een KÉr,d om de wisselbeker van de Vlissingen, die bij de jon- nidoor de Paauwenburgschool en de meisjes door de Jan Ligthart- iooI werd gewonnen. In beide ge len moest de Van Daleschool uit stSouburg het onderspit delven, de jongens met 5-30 en bij de fcjes met 8-13. In het verder toer- Iwon Het Honk uit Kapelle bij de ins met 3-6 van de Van Dale- sl, maar de Paauwenburgschool met 50-2 van Het Honk. Bij de Isles leed Het Stelleplankier uit IJnsplaat een 14-6 nederlaag tegen anl Van Daleschool en de Jan Ligthart- jaai nol versloeg de Colijnsplaatse ibiijdmet 14-10. De eindstand werd ;cl Jende: meisjes: 1. Jam Ligthart- Jol, 2. Van Daleschool, 3. Stelle- ikier; jongens: 1. Paauwenburg- ;oc Bol. 2. Het Honk, 3. Van Dale- worden geweigerd. Maar omdat de Kroon toen als hoogst ongebruikelijk verbouwing op dat moment al ver- moeten worden geacht. Öp 29 maart gevorderd was. zou schorsing door de van dit jaar verleenden b en w van - .ei»'* S3SS De ingang van de omstreden bar aan de Middelburgse Pauwpoort. W-werkgroep ikkelingswerk Middelburg 1DELBURC - De regionale werk- ipontwikkelingssamenwerking in land van het CNV houdt maandag hei de slotbijeenkomst in gebouw Schakel aan de Bachten Steene in delburg. Op de agenda staan huis- delijke punten: Ook is er een Itmgsprogramma door werk- ipvoorzitter Arnold van Dam. De sikomst begint 's avonds om half (Van onze correspondent) WOENSDRECHT Zo'n tweedui zend 'oud-luchtmachters' met hun aanhang hebben vrijdag een reü nie beleefd op de vliegbasis Woensdrecht. Bij die gelegenheid was er een klein, maar aantrekke lijk vliegprogramma in de midda guren. Hoogtepunten daarin vorm den een optreden van het lucht- machthelicopterteam The Grass Hoppers en het Fokker S-II team 'Fokker Four', vier knalgele vlieg machines, die in formatie dichtbij elkaar vlogen. Maar er was meer: scheervluchten met een 'oude' Harvard en het voorvliegen van een 'nostalgische' formatie bestaande uit een Fokker S-II en drie Piper Cubs. En dat moet de vele oud- luchtmachtmilitairen die ook vlak na de oorlog op Woensdrecht dien den ongetwijfeld hebben herinnerd aan de tijd dat ze die machines bijna dagelijks aan het werk zagen. Toen Woensdrecht nog een oplei- dmgsbasis was zorgden die S-II's en Piper Cubs voor heel wat gebre vetteerde vliegers. Boeiend waren ook de stuntcaprio len van twee zweefvliegers van de Westbrabantse Aero-club (WBAC) die meer op hun kop dan rechtuit vlogen. De Grondpiloten lieten aan het slot van de show zien wat er allemaal mogelijk is met radiografisch be stuurde modelvliegtuigjes. De voorlichtingsofficier en hoofd ver keersleiding van de basis, majoor Ruurd Feenstra, praatte de pro grammaonderdelen deskundig aan elkaar. Voor de vliegshow gaf de brand weer van Woensdrecht een demon stratie van vakmanschap: Een 'wrak' van een oude Thunderstrea- k-straaljager ging op in een vlam menzee. die in een minimum van tijd werd geblust 's Avonds was er na een concert van de Koninklijke Luchtmacht Kapel nog een bijzon der geanimeerde en druk bezochte dansparty in één van de hangars die door zijn uitmonstering onder andere herinnerde aan het Whisky- Four-stuntteam. Velen bleven ver volgens in tentjes en caravans op de basis overnachten. Middelburg aan de eigenaar van het pand een ontheffing voor de drank- en horecawet Daags daarna werd de disco-bar .dancing geopend. Volgens de omwonenden gingen b en w dus twee keer in de fout. Een keer door het verlenen van de bouwvergunning; de tweede keer door het afgeven van de ontheffing. Deze ontheffing is nu dooi de Raad van State geschorst De bewoners, die nu hun zin hebben gekregen, vinden dat een discobar .dancing niet thuishoort in de vier hoek Sint Pieterstraat. Spanjaard straat. Molstraat en Damplein Par ticulieren hebben in belangrijke mate bijgedragen aan de restauraties. De bewoners sparen m het algemeen kos ten noch moeite om het klassieke karakter van het gebied te handha ven. Bij dit alles staat de woonfunctie van het gebied voorop Dit voor bewo ners en bezoekers aantrekkelijke deel van de binnenstad is een leefbaar gebied gebleven. Om het woon- en leefmilieu te beschermen zijn. krach tens het bestemmingsplan, horeca- activiteiten slechts toegestaan in pan den aan Dam en Damplein", stelden de bewoners tegenover de Raad van State Aantasting milieu Ze vinden verder, dat het woon- en leefmilieu sinds de opening van de disco-bar', dancing 'catastrofaal' is aangetast. „Er is veel lawaai in de Pauwpoort en omgeving; er wordt geürineerd op het plein, onder de Graanbeurs. in de Isabellagang en waarschijnlijk ook in de Pauwpoort. Dronken bezoekers lopen rond of worden afgevoerd. Door het wange drag in de Pauwpoort, de omliggende straatjes -waarvan er een onder een aantal woningen doorloopt, en op het Damplein heeft het gebied een ande re aard gekregen". Bovendien wor den de woningen in de omgeving van de bar onbewoonbaar of minder goed bewoonbaar, en onverkoopbaar, res pectievelijk slecht verkoopbaar, zo vrezen de omwonenden. De bewoners besluiten een verklaring met de woorden: „Jammer is, dat b en w niet al in maart '82 op de bezwaren hebben gereageerd. Dan was de bewo ners van de omge6Zng een hoop ellen de bespaard gebleven, en dan hadden de eigenaar en de exploitant van Pauwpoort 3 niet een jaar voor niets gebouwd". In een schrijven aan de heer Akker man bevestigden burgemeester en wethouders van Middelburg vrijdag avond de uitspraak van de Raad van State. Zij voegden daar echter aan toe, dat ze de disco-bar/.dancing open willen laten tot ze een argumentatie van de uitspraak hadden ontvangen. De heer Akkerman gaat daar niet mee akkoord, en zal de Raad van State maandag om opheldering vragen. De eigenaar van het pand waarin disco-bar/,dancing Meccano is geves tigd, de heer Loontjes, zei vrijdag middag in een eerste reactie dat hij nog niet helemaal op de hoogte was van dc uitspraak van de Raad van State. Hij liet doorschemeren ervan uit te gaan dat een eventuele uit spraak van de Raad van State niet in zijn nadeel zou zijn. Districtscommandant rijkspolitie te water neemt afscheid VLISSINGEN - Mr A. P. Menscrt Spaanderman, commandant van het district Zuid-West-Nederland van de rijkspolitie te water, legt met ingang van oktober 1983 zijn functie neer. Belangstellenden kunnen woensdag 1 juni vanaf 16.00 uur afscheid nemen van de commandant tijdens een bij eenkomst in Het Arsenaal in Willem stad. Dan wordt tevens om 15.00 uur een vlootschouw gehouden in de ge meentehaven van Willemstad. ANDELSKENNIS, EXPRESSIE EN BEDRIJFSECONOMIE SSIN'GEN - Hemelvaartsdag 1983 voor menig examenkandidaat "elkorne rustdag, voor een aan- fiavo-, havo, en vwo-leerlingen [oedc gelegenheid om zich voor fiden op vrijdag de dertiende, 'a? werden onder meer de exa- dundelskennis 1. expressievak- bedrijfseconomie gehouden, facties op deze examens waren het algemeen niet negatief: tcht moeilijk, best te doen". «Zeeuwse Dag- en Avondscho- meenschap in Vlissingen vond tige mavo-examen textiele werk- «n in Zeeland plaats. Het exa- bevatte 45 vragen, die waren «ld over een algemeen gedeelte ragen die betrekking hadden op toeschouwing en kunstgeschie- en een gedeelte dat was toege- op textiele werkvormen ragen werden gesteld aan de ran 17 afbeeldingen van kunst- in Volgens de dames R. Ris- |uit Middelburg en K. Starmans wsingen was het examen goed te n- Wel waren ze in tijdnood gekomen. ..Je moest veel schrijven, omdat je vaak niet kon volstaan met korte antwoorden", zegt mevrouw Starmans. Zowel de twee kandidaten als docente textiele werkvormen me vrouw M L Zwevennk vonden dat sommige vragen een herhaling van voorgaande vragen waren. ..Dan moest je hetzelfde antwoord invullen dat je bij de vraag ervoor al had EXAMEN^ neergeschreven", zegt mevrouw Star mans. Mevrouw Zweverink vond dat het examen goed te maken was „Veel stof waarover In het algemeen gedeel te werd gevraagd, hebben we onlangs tijdens onze lessen behandeld' Ze was blij dat in het algemeen gedeelte ook textielkunst voorkwam Volgens haar betekent dat eindelijk erkenning voor de textielkunst. Ook het vwo- examen economische wetenschappen II oftewel bedrijfseconomie leverde geen onoverkomelijke problemen op. De kandidaten kregen drie opgaven. De eerste had betrekking op fabrieks- boekhouding. De leerlingen moesten de kosten van produkten berekenen. Verder moesten ze een aantal gege vens in joumaalposten verwerken. Bij opgave twee kregen ze te maken met vervanging van menselijke arbeid door machines „Een leuke en actuele vraag, want dit verschijnsel zien we steeds vaker", zegt drs. W. A. Sies, docent aan de Stedelijke Scholenge meenschap Middelburg. Hij vond het examen eigenlijk een beetje makke lijk. „Het niveau van dit examen was vergeleken met dat van de havo kandidaten niet veel hoger Er zaten enkele moeilijke onderdelen bij, maar verder was het echt wel goed te doen. Bovendien hadden de leerlingen vol doende tijd om na te denkenVan alle opgaven bleek de derde het moei lijkst Bij deze opgave moest de winst gevendheid van een onderneming worden uitgerekend. Zowel Helma Tabak als Onno van Belzen van Rijks scholengemeenschap 'De Schelde- mond' in Vlissingen hadden met deze opgave veel moeite Opgave twee was volgens hen het makkelijkst. De moeilijkheidsgraad tussen c- en d-niveau van het mavoexamen han delskennis 1 verschilde nauwelijks. Elf van de 40 meerkeuzevragen wa ren zo niet woordelijk dan wel inhou delijk aan elkaar gelijk. De vragen hadden betrekking op boekhouden, bedrijfsrekenen en kennis econo misch leven. René Ijzer en Yvonne Heijkoop van 'De Scheldemond' von den het mavo-c-examen best moei lijk. Ze hadden meer problemen ge had met het boekhouden dan met de vragen over economie. Bij de d- kandidalen was het juist andersom. Ellen leClercq:,. Ik vond die econo- mievragen juist moeilijker dan de rest van de stof. De heer E M de Groene, docent handelskennis aan de mavo-afdeling van De Scheldemond'. zei dal het geen 'overvraagd' examen was „De stof was goed verdeeld over de opga ven. alle onderdelen kwamen aan bod Wie de stol had bestudeerd en goed de vragen heeft gelezen kon het examen goed maken' 4P VlVj Ét Als ze in het Vrouwenpolderse gezin Bader erover praten dat het goed weer is om een luchtje te scheppen, vatten ze dat ook zeer letterlijk op en heeft niemand het maken van een wandeling of een fietstocht op het oog. De Baders zijn namelijk verkikkerd op de nog maar jonge sport, die 'parasailing' wordt genoemd. Of om het in duidelijk Nederlands te houden: met zweven in de wind. Vader Richard is er onlangs als eerste mee begonnen, zijn vrouw Ella werd al snel even enthousiast en toen was er nog maar een klein vonkje nodig om ook zoonlief Ron- ny van twaalf te interesseren voor deze luchtige hobby. Het knaapje heeft inmiddels een brevet in bezit dat hem bevoegd maakt tot het ondernemen van zweeftochtjes aan het valscherm. Voor zover bekend is hij daarmee de jongste parasailer Van Nederland. Een sport die vooral de laatste jaren erg populair is geworden is het parachutespringen, Maar omdat dat toch een dure liefhebberij is zochten regelmatige beoefenaren van het parachutespringen naar een manier om langer, vaker en vooral goedkoper aan de gang te kunnen blijven. Zo ontstond die nieuwe zweefsport parasailing. waarbij men door een auto of boot aan een lijn vanaf de grond omhoog wordt getrokken tot een bepaalde hoogte. Vanuit, die positie kan de zwever, van enkele minuten tot een onbepaalde tijd zo vrij als een vogel tje in de lucht genieten "van een magnifiek uitzicht op het gebeuren beneden. In Nederland houden momenteel zes clubs met in totaal honderdvijf tig actieve leden zich bezig met de sport. Richard Bader, een uit West- Duitsland afkomstige electricien is voorzitter van een van die clubs, het 'Rogallo parateam'. Rogallo is een naar Amerika geemigreerde Ita liaan die de sport populair maakte. Het echtpaar Bader heeft de be voegdheid om ook andere geïnteres seerden in te wijden in de nieuwe sport. Er wordt geopereerd vanaf het Noordzeestrand bij de Veerse Gatdam. Vandaaruit trekt een speedboot de parasailer vanaf de grond omhoog tot een hoogte van ongeveer honderd meter. Zo kan men enkele minuten vastgekoppeld aan de lijn. blijven zweven boven grond of water Als de boot stopt komt de valschermzwever lang zaam naar beneden en wordt die door de speedboot uit het water gevist. Parasailen: een sport met risi co's? „Nou boksen en wielren nen is gevaarlijker", vindt Richard Bader. „Het is alleen zaak dat je je aan de instructies houdt en niet overmoedig wordt. Ook de wind kracht is medebepalend voor het maken van een veilige tocht. En verder moet je natuurlijk geen last hebben van hoogtevrees". De parasailer die enige tijd geleden boven Scheveningen verongelukte waardoor het imago van de sport een deuk opliep werd volgens Ba der het slachtoffer van zijn eigen bravour De man koos bij wind kracht acht het luchtruim, terwijl windkracht 4 eigenlijk de limiet is. Bij een ongelukkige manoeuvre sloeg toen het valscherm dubbel en stortte de parasailer neer. Ronny Bader heeft de smaak hele maal te pakken. Hij is nu bezig met de opleiding voor zijn B-brevet, waarvoor hij een watersprong- landing onder de knie moet zien te krijgen. In het clubblad schrijft hij over zijn eerste ervaringen onder meer „De eerste keer dat ik mijn moeder in de lucht zag dacht ik: nou die is ook niet bang Mamma had gezegd, ais je het durft mag je het ook wel leren En hoe meer ik het zag. hoe ongevaarlijker het leek". Zijn twee jaar jongere broertje staat inmiddels ook te trappelen om de nieuwe sport aan je leren. Maar pa is onverbiddellijk. „Je moet ergens grenzen stellen", zegt hij. „Als er iets gebeurt maak je de sport kapot en dan kun je het wel vergeten. Maai" als-ie twaalf is mag hij er ook mee beginnen". Wanneer de Baders zich aan hun sport overgeven hebben ze over bekijks niet te klagen. Toen Ella na een vlucht weer met beide benen op de grond stond kwam er een keer een kind hogelijk verbaasd aanrennen en begroette haar met de opmerking: „Oh, was jij dat, in de lucht leek het wel een playmo- bilpoppetje". Wie de Baders over hun gemeen schappelijke hobby hoort praten heeft het al snel door: ze zijn er bezeten van. Dat blijkt ook die middag van mijn bezoek als in de verduisterde gang van de woning aan de Julianalaan in Vrouwenpol der de filmbeelden Van een aantal vluchten op de witte wc-deur gepro jecteerd worden en de enthousiaste verhalen los komen. Hoe er wordt genoten van het uitzicht zoals al leen de zeemeeuwen dat hebben. Hoog verheven boven het bene- dengebeuren ondergaat de val schermzwever de vlucht als een ongekende sensatie, een ontspan nende ontspanning aan het jachti ge leven van alledag. Jacques Cats

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9