zeeland: Unieke bureau samenwerking gehandicapten in 'Overweeg een renovatie van het ziekenhuis in Sluiskil' Tanker vol gebreken van het water gehaald Expeditie in Nepal bijna op top almanak VVD wil vervolging actiegroep Onkruit VOOR BEGELEIDING RUIM 12000 ZEEUWEN VERDIEN UW ABONNEMENT OPDEPZC SNEL TERUG: DEZE MAAND HONDERDEN GULDENS EXTRA VOORDEEL MET PAGINA 5 JDDDELBLRG - De expeditie naar j,top van de berg Baruntse in Nepal, Cnder leiding van de Middelburger loost l'bbink (26), is alsnog voor het pootste deel geslaagd. Dat meldde Joost vrijdag via een telexbericht. Zoils bekend bestond de expeditie ttrder uit de vriendin van Joost, gillie de Vries (24), eveneens uit Middelburg. en de twee Amsterdam se studenten, Edwin van Nieuwkerk (22) en Stephen de Jong (24). In eerste instantie kwamen berichten door over het mislukken van de tocht naar de 7220 meter hoge berg, als gevolg van materiaalgebrek. Maar het groepje gaf de moed niet op en via de noordwestflank, die nog nooit eerder is beklommen, werd een hoogte be haald van 7075 meter. De bergbeklim mers vonden het onverantwoordelijk ook het stukje naar de uiterste top te ondernemen, omdat er net een hoop sneeuw was gevalien. Die was erg los en dat bemoeilijkt het klimmen in hoge mate en maakt het daarnaast tot een zeer gevaarlijke onderneming Zoals gemeld is Joost zesdejaars stu dent medicijnen, zijn vriendin stu deert Nederlands met als bijvak Hin di. Edwin is eveneens student medicij nen en Stephen studeert wis- en na tuurkunde. De telex van Joost Ub- bink vermeldt verder dat het viertal veilig is en in goede gezondheid ver keert Op 20 mei hopen zij de hoofd stad Katmandoe te bereiken en daar na komen ze terug naar Nederland MIDDELBURG - Alle gehandicaptenorganisaties in Zeeland nemen vanaf vandaag deel aan het Gehandicapten Adviesbureau Zeeland (GAZ). Dit bureau, dat uitsluitend door deskundi ge vrijwilligers is opgezet, begeleidt de ruim 12.000 Zeeuwse gehandicapten bij allerlei as juridische en maatschappelijke problemen Tot nu toe waren alleen de Algemene Nederlandse Invaliden Bond (ANIB) en de Gehandicapten Organisatie Nederland (GON) in het GAZ vertegenwoordigd. De andere vijftien instellingen en organisaties hebben zich daar bij aangesloten. De vijftien -eveneens gehandicapte- vrijwilligers krijgen hierdoor steun van 25 provinciale contactpersonen. Alle gehandicapten kunnen bij allerlei problemen kosteloos bij het GAZ aankloppen. Het secretariaat wordt gevoerd door de heer Th. A. de Ruijter in Sint-Laurens. vele verordeningen, wetten, regels en gemeenten. Alleen Valkenisse en Ma- beschikkingen in het leven geroepen, riekerke hebben een subsidieverzoek gjt feit dat alle organisaties hun lij medewerking aan het GAZ hebben 2j w&ezegd, is uniek in Nederland. .Om het leven met een handicap te Kigemakkelijken, zijn er in ons land Die worden toegepast door een groot afgewezen. Vijf van de acht Zeeuws aantal Instanties. Die regels zijn zo Vlaamse gemeenten hebben nog geen uiteenlopend, dat het zelfs voor inge- beslissing genomen. Dat komt, vol- wijden niet meevalt hierin de weg te gens het bestuur van het bureau, Vrieshuizen krijgt vinden", staat i i folder van het doordat de Zeeuws-Vlaamse Sociale windmolenproject If ton voor mi DEN HAAG Minister Van Aarden- Kltconomische zaken) zal windener- leprojecten in Vlissingen en Schie- i steunen met een totaalbedrag negen ton, zo heeft zijn ministe- rlt vrijdag meegedeeld. Dat gebeurt op (rond van een regeling uit 1977, dieiowel een subsidie als een krediet elk maximaal een kwart bttsteringskosten geeft aan energie- taparende projecten, ook in de pnflt sector. Dtonderneming Vrieshuizen Vlissin- 'ips(rijgt twee maal 245.050 gulden JJtWten 285 kw-wind turbine, die de («tan voor het vrieshuis moet leve rei De installatie moet jaarlijks Kwh (kilowattuur) leveren. Het Openbaar Nutsbedrijf in Schie- dam krijgt twee maal 200.060 gulden voor een 300 kilowatt-windturbine voor elektriciteitsopwekking. Die tur bine bespaart naar verwachting W00 kubieke meter aardgas per n0' De Schiedamse molen wordt door Ian VMF Stork—-DO geleverd, de Vlis- ibigse door Holec, Beide zijn van lederlands ontwerp. Volgens Van Aardenne is de toepassing van turbi- Ksmeteen dergelijk vermogen in ons ind uniek, Video van geld romerzegels voor -educatie Het plaatselijk comité zo- mtrzegels Goes heeft 1650 gulden Itgerelkt aan de provinciaal consu lt natuur- en milieueducatie in «land. Dat gebeurde tijdens lijfenkomst in Goes. Het bedrag is fdotld voor de aanschaf van video- pparatuur. M wordt ingezet tijdens cursussen de provinciaal consulent. Door fiddel van videobanden kunnen on- Swerpen over natuur en milieu dui- tüjk uiteen worden gezet. Voorzitter dikes van de consulent legde tij- de uitreiking een en ander uit natuur- en milieueducatie. Dienstverlening een totaal verkeerde indruk en weergave geeft van wat GAZ. Het adviesbureau houdt zich niet alleen bezig met het verwijzen, en met het geven van advies. De hulpvra- het GAZ inhoudt, gers worden vanaf het begin tot het eind begeleid. Zo gaan de vrijwilligers van het GAZ ook altijd met de hulp vragende gehandicapte mee naar bij voorbeeld het kantoor van het GAK, GSD of GMD. Ook vergezellen ze de gehandicapte naar de kantoren van volkshuisvesting, wanneer de aanvra ger komt praten over bijvoorbeeld woningaanpassing. Vorig jaar, toen nog slechte twee organisaties in het GAZ samenwerk ten, begeleidde het GAZ 759 gehandi- GEERSDIJK - Zoekacties naar de capten. In ruim 70 procent van de vermiste Bossenaar Tillaert, een van gevallen werd een positief resultaat de opvarenden van het zeiljachtje geboekt. Lotophagus dat donderdag op de Oosterschelde nabij de Sophiahaven Het GAZ werkt met een begroting kapseisde tijdens de zware storm, Zoekactie naar opvarende van zeiljachtje zonder resultaat In een rapport van de Sociale Dienst verlening wordt, aldus het bestuur, getwijfeld aan de deskundigheid van de vrijwilligers. Het bestuur brengt daar tegenin, dat het GAZ nota bene stagiaires krijgt toegewezen van de rijkserkende sociale opleidingen in dit land. ,,En die sturen ze heus niet naar amateurs", aldus de bestuursleden C Hoek, J. J. van Gent en Th. A. de Ruijter De zeventien meewerkende organisa ties die hun steun hebben toegezegd aan het GAZ zijn: Afasievereniging Nederland. Nederlandse Vereniging van Slechthorenden. Multiple Sclero- severeniging. Nederlandse Vereniging van spierziekten-patienten, Harry Ba con-club. Algemene Nederlandse In validen Bond (ANIB). Nederlandse Vereniging van Stembandlozen. Ge handicapten Organisatie Nederland (GON). Psoriasisvereniging. Diabetes vereniging Nederland. Bond van Mo torisch Gehandicapten BOSK, Neder landse Vereniging van Blinden en Slechtzienden. Rheumavereniging Midden-Zeeland. Rheumavereniging Zeeuwsch-Vlaanderen, Oudervereni ging geestelijk gehandicapte kinde ren Effata. Nederlandse Christelijke Bond voor Doven 'Wees Trouw' en de Nederlandse Bond van Militaire Oor logsslachtoffers. Wim Geldof met de verzameling skeletresten in zijn woning. MIDDELBURG - Tijdens verbou wingswerkzaamheden in het pand Korte Noordstraat 18 in Middel burg zijn vrijdagmorgen resten van menselijke skeletten aange troffen. De eigenaar van het huis, Wim Geldof. die de woning twee weken geleden kocht, stuitte in de gang op de botten: „Ik was met een paar vrienden bezig met werk aan de riolering op een meter diepte en plotseling kwamen er allerlei botjes te voorschijn. Ik vond het eigenlijk wel een beetje griezelig". Er werden onder meer twee sche dels gevonden, waarvan een met een compleet en gaaf gebit, de bot ten van een bovenbeen, van vier onderbenen, een bekken, een rugge- graat en ruim tachtig kleine botjes. Een vriend van Geldof. Louis Peper zak. maakte de botten schoon en op het ogenblik liggen ze «voorlopig! uitgestald op de vloer van de woon kamer. De botten zijn afkomstig van men sen die werden begraven op het oude kerkhof van de voormalige Noordmonsterkerk, die later Sint Pieterkerk heette en in het begin van de veertiende eeuw werd ge bouwd De exacte bouwdatum is niet bekend. Gemeente-archivaris Peter Sijnke vertelde vrijdag desge vraagd: „Rondom de kerk, die gi gantische afmetingen had, lag een kerkhof. De kerk lag achter de Korte Noordstraat tegen het Hof plein aan. Het was van 1559 tot 1574 een kathedrale kerk maar werd na de reformatie protestant. Het ge bouw is in 1834 afgebroken. Het was j ammer' de een na oudste kerk van Middel burg. voor zover bekend". Woningen Volgens Sijnke zijn er in de loop der jaren woningen gebouwd op het terrein waar zich het kerkhof be vond. Hij denkt dat er nog tot in het begin van de negentiende eeuw mensen werden begraven achter de Korte Noordstraat en op de plaats waar nu de huidige woningen staan Sijnke „Er zijn trouwens door de hele stad her en der oude kerkho ven. Het gebeurt regelmatig dat mensen oude botten vinden, maar meestal hangen ze dat niet aan de grote klok en de botten verdwijnen in de vuilniszak en dat is toch. BRIEF ZEEUWS- VLAAMSE COMMISSIE van 65.000 gulden. Subsidies krijgt het bureau van gedeputeerde staten en van 23 van de dertig Zeeuwse Wielrijdster gewond bij aanrijding VLISSINGEN - De fietsster mevrouw B. uit Vlissingen is vrijdagmiddag omstreeks kwart, voor drie in Vlissin gen gewond geraakt aan een knie toen zij, tengevolge van een aanrijding met bromfiets ten val kwam. Zij werd hebben vrijdag geen resultaat opge leverd. De rijkspolitie te water is de hele dag actief geweest in het gebied waar het jachtje omsloeg. Het zoeken naar het slachtoffer wordt bemoei lijkt door de sterke stroming ter plaatse De Bossenaar sloeg donderdag samen met de andere opvarende overboord SLUISKIL De Overwegingscom- delijk gewond geraakt. De andere voor behandeling overgebracht naar SSSiSStSSS he, Retheeria-Kt-.Tnsenhviekenhms in medewerker bij de uosterscneiaewei toen het Jachtje kapseisde. Hij wist missie zlekellhulsbouw ZeeuwschV- zich enige tijd aan de romp van het jaa,.deren twijfelt aan de haalbaar bootje vast te klemmen, maar moest held van dc bouw van „,ellw loslaten toen het zeiljachtje tegen een streekziekenhuis in de Kanaalzone, boei klapte. De man is hierbij vermoe- Die twijfels i het Bethesda-St-Josephziekenhuis in Vlissingen. Mevrouw B. reed over het fietspad langs de Koudekerkseweg in Vlissin gen in de richting van de Badhuis straat. Zij werd van achteren aangere den door de bromfietser J. D. van E. uit Vlissingen die zei de wielrijdster niet gezien te hebbenomdat hij op dat moment achterom keek. Mevrouw B. kwam ten val en verwondde een knie. ken die op dat moment met een motorboot van Dosbouw in de omge ving rondvoer. De dienst luchtvaart van de rijkspoli tie heeft vrijdag eveneens gezocht. De dienst voerde regelmatig gerichte pa- trouillevluchten uit boven de Ooster schelde en boven het IJsselmeer. waar nog vier mensen vermist worden. ZEEUWSE Glimlach Feestelijk figureerden gisteren m onze kolommen de gezus ters Susanna Laurina Visser- Bom en Laurina Susanna De Visser-Bom. De in Yerseke ge boren tweeling was negentig laar geworden en zoiets be hoort, naar ons dunkt, niet onvermeld te blijven. De verslaggever, die met de vervaardiging van een pas send foto-onderschrift belast teas, was er wel een beetje beduusd van, zo buitengewoon als dejange dames op elkaar lijken. ,,De gelijkenis van de tasters heeft altijd tot verwar- nnQ of grappige voorvallen teleid". noteerde hij. Bn jawel. Vrijdagmorgen wer den we gebeld: „U hebt de namen onder de foto's verwis seld" Hoewel wij vinden, dat de da- nes het er zelf ook wel een beetje naar maken, toch een woord van verontschuldiging. Bn voor wie het nog wil na slaan m de krant van vrijdag ofe mevrouw, die zo vriende lijk glimlacht is Susanna Lau- hna en die ander, die zo vrien delijk glimlacht, dat is haar taster Laurina Susanna. i Van ome Daagse redacteuri DEN HAAG De WD-Tweede- Kamerleden mr. A. J. te Veldhuis en mr. A. J. Korthals willen dat de officier van justitie in Middelburg alsnog een vervolging instelt te gen leden van de actiegroep On kruit, die in juli vorig jaar een provinciale BB-bunker in Kloetin- ge bezetten. In vragen aan minis ter Korthals Altes van justitie dringen zij aan op een nieuwe vervolging, nu het openbaar mi nisterie de zaak heeft geseponeerd en de Onkruitleden ongemoeid Iaat. De beide kamerleden zijn verbaasd over de redenen die tot seponering hebben geleid, althans in die zin dat zij geen aanleiding zien om de vervolging te staken. Zij vinden dat het gevoel van rechtsongelijkheid of van ongelijke rechtsbehandeling in de maatschappij kan worden versterkt door dit soort gebeurte- niaacii en zij vergelijken de On- krultbezetting met een simpele parkeeroverireding. zoals zij dat omschrijven. Beide kamerleden zijn bang voor de precedentwer king die in dit geval van zo'n seponeringsbesluit zal uitgaan en zij wijzen er bovendien op dat het niet-vervolgen van deze Onkruitle den demotiverend en frustrerend werkt op het functioneren van poli tie en marechaussee. De Onkruitle den moesten destijds door de mare chaussee uit de bunker worden gehaald. In maart van dit jaar heeft een aantal leden van Onkruit een bun ker in Capelle a.d. IJssel bezet. Ook in dit geval gaat de officier van justitie, nu die in Rotterdam, niet tot vervolging over, en ook in dit geval willen de beide kamerleden dat Korthals Altes ingrijpt en het openbaar ministerie de opdracht geeft om alsnog tot vervolging over te gaan. van staatssecretaris drs Van der Rey- Kanaalzone-bewoners, gesteund door den van Welzijn, Volksgezondheid en een zestal artsen, heeft de minister, Cultuur. Die kondigde een bouwstop de staatssecretaris, het provinciebe- af én een renovatiestop voor zieken- stuur, de Zeeuws-Vlaamse gemeen- huizen jonger dan 50 jaar. De com- ten en tal van andere instanties een na opmerkingen missie, een initiatief van een groep brief gestuurd. De commissie schrijft Van der Reyden onder meer: „Als u van mening bent dat nieuwbouw (kosten in 1983 ge raamd op 90 miljoen) niet meer uit voerbaar is. dan zijn wij van mening dat tot renovatie van één van beide Kanaalzone-ziekenhuizen dient te worden overgegaan. Dat nieuwbouw met hogere kosten gepaard zal gaan, staat onomstotelijk vast". Mocht besloten worden in plaats van de bouw van een nieuw streekzieken huis een van de twee bestaande zie kenhuizen (Elisabethziekenhuis in Sluiskil en Julianaziekenhuis in Ter- neuzen) grondig op te knappen en te bombarderen tot nieuw streekzieken huis. dan staat het voor de commissie onomstotelijk vast dat het Elisabeth ziekenhuis in Sluiskil het meest in aanmerking komt. 'De beklemmende situering in de stad biedt enkel uitbreidingsmogelijkhe den ten koste van tijdrovende en dure onteigeningen', schrijft de commissie Elisabethziekenhuis Sluiskil, 'straks renoveren.over de situatie rond het Julianazie kenhuis in Terneuzen. 'Het ziekenhuis ligt voor het centrum van Zeeuwsch- Vlaanderen niet centraal. En kwalita tief wordt gesproken van 'oorlogs- bouw'. We mogen zonder meer stellen dat dit ziekenhuis voor renovatie ge heel ongeschikt is'. Ideaal l ADVERTENTIE i VLISSINGEN De rijkspolitie te water in Zeeland heeft vrijdag op de Schelde-Rijn-verbinding een Belgi sche binnenvaarttanker, geladen met chemicaliën, van het water gehaald. Het schip, de 'Zephir', vertoonde vol gens districtscommandant van de rijkspolitie in Zeeland. J. Slabbe- koorn, zo'n vijftig gebreken, die va rieerden van een losse motor tot lekke dekken. Ook ontbrak een gel dig scheepscertificaat. De Franse kapitein van het schip is aangehouden en wordt door de rijks politie te water verhoord Het schip is overgebracht naar de vluchthaven Tholen bij Halsteren, waar het door de scheepvaartinspectie is onder zocht. De lading van het schip zal maandag worden overgepompt in een andere tanker Dat zal gebeuren on der toezicht van de rijkspolitie en de brandweer. Volgens Slabbekoorn heeft de rijkspo litie al vaker schepen van zeer slechte kwaliteit uit de Oosterschelde of de Schelde-Rijn-verbinding moeten ver wijderen Maar zo slecht als het met dit schip gesteld was. is nog niet eerder voorgekomen, meent Slabbe koorn Hpt Schelde-Rijnkanaal vormt de ver- De lokatie van het ziekenhuis Sluis kil wordt ideaal genoemd. De aanwe zigheid van een modern streek- bacteriologisch laboratorium op het terrein van het ziekenhuis is een voordeel. En ook het pathologisch- anatomisch laboratorium is naast de deur. Verder is er voldoende ruimte om uit te breiden en architecten zijn het erover eens dat het beddenhuis van het ziekenhuis gemakkelijk kan worden aangepast. Volgens de commissie kan tegen be perkte kosten de pollkliniek worden uitgebreid, kunnen het chemisch lab en de rontgenafdeling worden aange past en kunnen nieuwe ruimten wor den gecreéerd voor specialisaties. De overwegingscommissie wijst in de brief aan de staatssecretaris ook uit voerig op de sociaal-economische ge volgen van sluiting van het zieken huis in Sluiskil Terloops wordt eraan herinnerd dat Sluiskil in het verleden al rake klappen te verwerken kreeg; in '68 moesten 200 h5Zzen worden afge broken in verband met de verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen. En verder wijst de commissie op de economische malaise In de staalin dustrie. die zeker aan de Cokesfabriek niet ongemerkt voorbijgaat. 'En dat vele dorpsbewoners hetzij direct" of indirect bij het plaatselijk ziekenhuis betrokken zijn behoeft geen betoog Het wegvallen van arbeidsplaatsen, zowel direct als indirect, zou voor het eens zo bloeiend dorp een verregaan de verarming betekenen' Daarom dringt de commissie er bij Van der binding tussen Rotterdam en Antwer- jen of lekkages met schepen hebben Reyden op aan. als nieuwbouw niet pen en het staat nog in open verbin- direct gevolgen voor de oestercultuur haalbaar is, renovatie van het zieken- OP SCHELDE-RIJNVERBINDING ding met de Oosterschelde Ongeval- 0p de Oosterschelde. huis Sluiskil in overweging te willen nemen De commissie rekent erop dat tal van instanties de inhoud van het schrijven aan de staatssecretaris zullen steu nen. Een paar weken geleden werd (Oriënterendi gepraat met het bestuur van beide Kanaalzoneziekenhuizen, binnenkort wordt van gedachten ge wisseld met landelijke organisaties op het gebied van de gezondheidszorg. Verzekering van de commissie „Wij willen niet als actiegroep fungeren maar als een overwegingscommissie die een positieve bijdrage levert aan de gezondheidszorg in Zeeuwsch- Vlaanderen' De Belgische binnenvaarttanker in de vluchthaven van Tholen Burgemeesters opnieuw benoemd VLISSINGEN - Het ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend ge maakt dat bij koninklijk besluit bur gemeester H Boer met ingang van 1 maart opnieuw benoemd is tot burge meester van Reimerswaal Burge meester T. H de Meester is met ingang van 16 maart herbenoemd als burgemeester van Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5