Vijf slachtoffers storm iia zoekacties geborgen Tweespalt Poolse regeringspartij PZCfl Lelietuin in Lisse open Amerikanen betrokken bij massamoord El Salvador Regering wil regeling loonbeslag uitbreiden EEN STIJGING AANTAL VERMISTEN VER WA CHT het weer Steeds groter deel inkomen naar huishuur Zes jaar voor dissident Alexei Smirnow Bakel wil geen kern- raketten op de Peel TERDAG 14 MEI 1983 a< (me togu, K 81 wel kort van te voren kan voorspellen Deze eeuw zal dit echter nog niet dingen, lukken. aldus de KNMI- woordvoerder [V HAAG/LELYSTAD (ANP/GPD) De rijkspolitie te water heeft vrijdag uit het selmeer bij Breezanddijk, halverwege de Afsluitdijk, de stoffelijke overschotten van nog ee slachtoffers van de storm die donderdag over ons land raasde, uit het water gehaald. De men van deze slachtoffers zijn nog niet bekend, aldus de rijkspolitie te water in Lelystad jdagavond. Zij vermoedt dat de twee geborgen lijken afkomstig zijn van het jacht Medway Hindeloopen. nnee waren vrijdagavond tenmin- politie sprak vrijdag de voorzichtige vijf stoffelijke overschotten gebor- verwachting uit dat het aantal ver san donderdag na de storm ver- misten op het IJsselmeer niet verder mensen. In totaal werden don- zal stijgen. _g tien mensen vermist. Dit bete- In de haven van Enkhuizen is vnjdag- dat nu nog vijf personen vermist middag het bootje de 'Metula' met vijf mc öen opvarenden teruggevonden, dat don- >rdag werden al twee stoffelijke derdagmiddag als vermist was opge- i geborgen <in het Volkerak en geven. Verder is bij Gaasterland een Alkmaardermeer). Vrijdagoch- reddingsvlot aangespoeld, waarvan werd bij Medemblik het lijk de politie nog steeds niet weet bij .Argen van de 32-jarige Westduitser welk schip het hoort. Meyer uit Meppen-Emsland Hij Volgens een woordvoerder van het léén van de opvarenden van het KNMI was de zuidwesterstorm van it Rietschans Het zoeken op het donderdag van een dusdanige klein- i dmeer is nu nog naar vier vermis- schaligheid dat de computer die niet allen Nederlanders. Op de Ooster- op tijd heeft zien aankomen. Momen- A* >:de wordt nog gezocht naar de teel wordt veel onderzoek gedaan garende van een zeiljacht De rijks- naar apparatuur die zulke situaties Volgens de PTT zijn er in het perma nent bemande zenderbewakingscen- trum te Lopik nimmer klachten over de steunzender Wierlngermeer bin nengekomen Ook bij de afdeling mo- bilofonie van de PTT in Den Haag en bij Scheveningen-Radio idle in IJmui- den zit» zijn de laatste tijd geen klach ten binnengekomen Via Schevenin- gen-Radio lopen alle marifoonverbin- Communicatie De PTT vindt dat er geen reden is tot klagen over de communicatie in Noord-Holland, als gevolg waarvan Plaatsvervangend districtscomman dant U de Lange van de rijkspolitie te water Leeuwarden noemde het een grote handicap dat de helicopters van de rijkspolitie geen marifoon aan boord hebben om te kunnen praten met schepen in nood Vanuit Leeuwa- de reddingsacties op het IJsselmeer ren werden de acties op het IJssel- donderdag ernstig zouden zijn be- meer gecoördineerd Daar kwam ech- moeilijkt. Ier niet veel van terecht De commu- Volgens een stafofficier van de rijks- ,0met zoals hel h.ad ieemopfen Pr was pppn rnmmnnrtn. politie in Alkmaar wordt het mobilo foonverkeer in de omgeving van de Afsluitdijk al jaren ernstig bemoei- gemoeten. er was geen commando schip voorhanden en de meldkamer in Leeuwarden was onderbezet. Kapi- hm do» de kwSë,t van d? raïïö en bf-Bakker van de riJkspoMe Uf tv-steunzender in Wieringermeer. erkend dat de hulpverle ners door de omstandigheden het overzicht kwijt waren geraakt. Hij wees echter op de uitzonderlijke om standigheden en sprak de verwach ting uit dat een deel van de organisa torische problemen 'op korte termijn' zouden zijn opgelost LISSE Vrijdag is op de Keukenhof te Lisse de Lelietuin geopend: een deel van het bloemenparadijs, dat geheel gewijd is aan lelies. Jacoba van Beieren verleend aan de tuin een extra charmante noot. jjvooruitzichten van het KNMI voor ig tot en met woensdag: K perioden met zon en overwegend jog. Na maandag meer bewolking en af taregen. Middagtemperatuur ongeveer BREEZAND Een Westduitse opvarende van het huurjachtje 'De Rietschans' ivordt door een rijkspolitieambtenaar naar een auto gebracht. De helikopter ^Eïtëïndëïvi^va^ëtë^öëë^^r van fiet vliegkamp De Kooy had drie opvarenden van hel jachtje van het iSmeer zon en de temperaturen lJsselmeer bij de Breezanddijk gehaald en op de afsluitdijk neergezet. Een enkele graden En wat waar- vierde opvarende, de Westduitser C Meijer, die overboord was geslagen, bleek I itl-.V;; het meest belangrijke is: de te verdronken. j tijtidie weg blijftEen enkele bui j.idRKUer nog voorkomen. De weers- Vfmdtnng geldt echter alleen maar Int komend weekeinde, want nemen de regenkansen loe In de nacht van zondag op maag kunnen onweersbuien dit mdlgen. De depressie die dagen f bil Ierland vertoefde, gaat einde- opvullen en splitst zich in twee n:eén kern komt boven de ingang i het Kanaal te liggen. Hierdoor tdi de wind zuidoostelijk en kun- IS" opklanngsgebieden vanuit 'J'* inknjk ons bereiken, zo ook war- ro lucht. Zondagavond komen er CD A-fractie slikt aftrekbaar maken schilderwerk DEN HAAG (ANPI De tweede kamerfractie van hel CDA is bereid schilderwerk binnens- en buitens huis als groot onderhoud en dus als aftrekbaar voor de belastingen te beschouwen. De fractie heeft vrijdag besloten tege moet te komen aan deze vurige wens van de VVD-fractie. mits het huur waardeforfait met 0.1 procent wordt verhoogd en de regering geen extra aanslag op de schatkist zal beteke nen. De verhoging van het huurwaar deforfait levert volgens de fractie on geveer 45 miljoen gulden op. Met dat geld zou de schilderwerk-regeling be kostigd en gecontroleerd kunnen wor den. GEVANGEN GENOMEN ONDEROFFICIER: SAN SALVADOR (AFP UPI/RTRl Amerikaanse adviseurs zijn betrokken geweest bij de massamoord van El Mozote in het noordoosten van El Salvador in december 1981 waarbij meer dan 1.000 mensen om het leven kwamen Dit beeft een door het Salvadoriaanse verzet gevangen genomen onderofficier uit het regeringsleger donderdag via Radio Venceremos. het radiostation van het nationale bevrijdingsfront FMLN, bekendgemaakt. Radio-Venceremos meldde voorts dat vrouw en het kind in het vuur en liet een groep van 15 Amerikaanse piloten hen levend verbranden". Volgens de TOT ALLE PERIODIEKE BETALINGEN kleine storingen mee met de w-tkjke bovenstroming. De tempe- tar vandaag ivordt 16 of 17 gra- en zondag mogelijk 18 tol 20. Ie« uk - id; zuid 2-3, later zuidoost, zicht. I; temperatuur kustwater: 11 gra- afioijking waterstanden: geen ikmg van betekenismaximale bogle monding Scheldes. onge- een halve meter. ZON EN MAAN op 05.47 onder op 07 38 onder op 05.54 onder op 08.32 onder 03 37 248 16.01 240 04 007 271 16 25 265 05 08 175 17 23 166 04 53 278 17 1G 272 t 05.32 208 17 54 199 05 25 245 17 49 235 06.01 212 18 23 202 04.16 250 16 46 235 0445 274 17.08 260 0557 178 1752 162 WW 05.32 282 17 58 268 •Minge 06 08 211 18 35 194 06 04 248 18.31 229 06 40 216 19 05 197 DEN HAAG (ANP) De regering wil de huidige wettelijke regelingen op het gebied van loonbeslag zo uitbrei den, dat het ook mogelik wordt schulden in te vorderen via bèslag op sociale uitkeringen en andere perio dieke betalingen. Een desbetreffend wetsontwerp is door de ministers van justitie, sociale zaken en werkgelegenheid en welzijn, volksgezondheid en cultuur inge diend bij de tweede kamer, zo heeft het ministerie van justitie bekendge maakt. Tot dusver bestond alleen de moge lijkheid loonbeslag te leggen, en wel krachtens een uit 1981 daterende re geling. Dit stelsel wordt nu uitgebreid tot alle periodieke betalingen Dat DEN HAAG (ANP) Het deel van bet inkomen dat aan buur wordt besteed is tussen 1977 en 1981 gestegen. Eind 1977 bedroeg dit percentage nog twaalf en half, waarna het eind 1981 was gestegen tot veertien. Dit blijkt uit de resul taten van het woningbehoeftenon- derzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), waarbij 53.000 hoofdbewsoners werden on dervraagd. en dat vrijdag is gepu bliceerd. Naarmate het inkomen hoger is blijken de gemiddelde huurlasten af te nemen. In de laagste onder scheiden inkomensklasse (minder dan 14.000 gulden per jaar), die vijftien procent van de huurders bevat, bedroegen de huurlasten ge middeld 21.8 procent, terwijl in de hoogste inkomensklasse (42.000 gulden of meer per jaari. u procent van de huurders, gemid deld 9.5 procent van het inkomen aan huur werd besteed. Voor de eerste maal zijn door het CBS voor eigenaar-bewoners de netto lasten onderzocht Eind 1981 bedroegen de netto lasten voor eigenaar-bewoners met een hypo theek gemiddeld 16,6 procent van hun inkomen. Voor alle eigenaar bewoners was dit percentage 12,5 Naarmate het inkomen hoger is, blijken de netto lasten van eige naar-bewoners in geringe mate toe te nemen. In de laagste onderschei den inkomensklasse, die zeven pro cent van de eigenaar-bewoners be vat. bdroegen de netto lasten ge middeld 10.2 procent, terwijl in de hoogste inkomensklasse, met 29 procent van de eigenaar-bewoners, dit percentage 13.8 bedroeg betekent dat beslag mogelijk is op bijvoorbeeld aow-uitkeringen. pen sioenen, levens verzekeringsgelden en ziekengeld. Alleen op de kinderbijslag is de regeling niet van toepassing. De beslagvrije voet blijft in het nieu we wetsontwerp ongewijzigd Deze blijft gehandhaafd op 90 procent van de bijstandsnormen. Dat geldt zowel voor lonen als voor uitkeringen en andere periodieke betalingen. Als iemand twee inkomstenbronnen heeft die beide door beslaglegging zijn getroffen wordt de beslagvrije voet aangepast aan de hoogte van die inkomsten. Neveninkomsten waarop geen beslag ligt worden op de belas tingvrije voet in mindering gebracht. De belastingvrije voet is voorts voor gehuwden hoger dan voor alleen staanden. Indien echter de echtge noot van de beslagene een belasting vrij eigen inkomen heeft, dan gaat dat inkomen van de bovenste helft van de beslagvrije voet af. Voor personen die worden verpleegd in een ziekenhuis of verzorgingste huis vallen verpleeg- en verzorgings- kosten voor zover de bijstand die betaalt buiten het beslag, evenals de helft van het zakgeld. SS-er De 62-jange voormalige SS- er A. B P van wie de rechtbank van instructie in Madrid maandag de uit levering aan ons land goedkeurde, heeft tegen die beslissing hoger be roep aangetekend. Via het blad 'La Nueva Espana' in zijn woonplaats Oviedo liet hij vrijdag weten beroep te hebben aangetekend bij de hoogste beroepsinstantie m Spanje, het con stitutioneel hof in Madrid. Dit rechts- orgaan toetst de beslissing van de rechtbank aan de Spaanse grondwet bombardementsvluchten uitvoert op gebieden die in handen van de guerril lastrijders zijn. De gevangen genomen onderofficier Marco Tulio Moran Bur gos heeft zelf dienst gedaan om in het elite-bataljon Atlacatl dat actief was in de militaire operaties van decem ber 1981 De onderofficier was op 22 april in de provincie Chalatenango (in het noord westen van El Salvador) gevangenge nomen. Hij verklaarde dat twee Ame rikanen direct na de vernietiging van El Mozote op de plaats van de moord partij waren aangekomen om aante keningen te maken. Een van hen merkte, aldus dp onderofficier, dat een zwangere vrouw en een kind nog in leven waren. Hij vroeg hulp bij het aansteken van een gemeenschappelij ke stookplaats in de buurt. ..Toen het vuur brandde gooide de 'gringo' de MOSKOU (DPA) Wegens staatsvij- andige activiteit en propaganda heeft een rechtbank in Moskou vrij dag de 32-jarige ingenieur Alexei Smirnow veroordeeld tot zes jaar strafkamp onder streng bewind en vier jaar verbanning. Hem was ten laste gelegd het uitgeven van het ondergrondse tijdschrift 'Kroniek van de lopende gebeurtenissen". Smirnov was in september gearres teerd. onderofficier waren er nog meer En gelssprekende personen, onder wie vrouwen, die aantekeningen maak ten, maar ook door middel van geba- Rederij wint kort geding tegen binnenschippers ROTTERDAM (ANP) De president van de Rotterdamse rechtbank, mr. F. Nivard, heeft de acties van binnen schippers tegen een transport van 205 ton aluminium naar België bui ten de schippersbeurs om in kort geding onrechtmatig verklaard. De schippers en de toerbeurtvereniging Noord-Zuid moeten zich op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per overtreding in het vervolg van soortgelijke acties onthouden. Dit heeft directeur J van der Gevel van de betrokken, gelijknamige, Rot terdamse rederij vrijdag desgevraagd meegedeeld. De uitspraak van de rechtbank-president komt geruime tijd na de acties, medio maart, omdat tussentijds tevergeefs getracht is in onderhandelingen overeenstemming te bereiken Van der Gevel overweegt bij de toerbeurtvereniging een scha declaim van 20.000 gulden In te die nen De binnenschippers voerden hun ac tie omdat zij vinden dat rederijen In toenemende mate grensoverschrij dende lading voor België en Frankrijk buiten de beurs om vervoeren De rederijen ontkennen uit ren bevelen gaven aan de Salvad,o- riaanse soldaten en toezicht hielden op de uitvoering daarvan. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft vrijdag bevestigd dat ze ker 16 Salvadoriaanse burgers en mili tairen onlangs zijn terechtgesteld tij dens een aanval van guerrillastrijders op het dorp Cinquera in de provincie Cabanas, noordoostelijk van de hoofdstad San Salvador Waarnemers De landen van de zogeheten Contado- ra-groep zijn vrijdag overeengeko men waarnemers te sturen naar Cos- ta-Rica die een onderzoek gaan in stellen naar de toestand aan de greps met Nicaragua. Mexico, Columbia, Venezuela en Panama zullen elk twee civiele vertegenwoordigers sturen die na een onderzoek ter plaatse verslag zullen uitbrengen. Dit is vrij dag bekendgemaakt na een mara thonzitting van de ministers van bui tenlandse zaken van de vier betrok ken landen. BAKEL (ANP) Het college van b. en w. van Bakel wijst plaatsing van kruisraketten op het vliegveld Peel af. Dat blijkt uit een vrijdag gepubli ceerd voorstel aan de gemeenteraad. In dal voorstel erkent het college echter ook dat de gebeente in feite geen enkele mogelnlu|?id heeft om een eventuele plaatsing te voorko men. maar als het aan b en w. ligt zal Bakel zich met alle mogelijke wettelij ke middelen er tegen verzetten In het touwtrekken tussen het Witte Huis en het congres over geldei- -uui de omstreden MX-raket heeft de Amerikaanse president Ronald Rea gan donderdag steun betuigd aan een nieuw ontwapeningsvoorstel Het voorstel houd; in dat de Verenigde Staten en de Sovvjet-Unie oude kern- raketten zullen vernietigen voor elke nieuwe raket die ze opstellen Was hington zal dit voorstel, dat inmiddels het 'afbreek-plan' i build-down') is ge doopt. mbrengen in het overleg over vermindering van strategische bewa pening (start" in Genêve cf: ezen Ofi W 16 23 19 232 2353 243 23 51 180 0021 263 00 20 203 00 34 234 00 27 197 00 05 229 00 40 239 00.39 182 WARSCHAU (DPA RTR UPIl Na het incident rond een kritisch bericht vorige week in het Sowjet-weekblad 'Nieuwe Tijden' over het Poolse ma gazine 'Politvka' is vrijdag openlijk tweespalt binnen de (communisti sche) Poolse Verenigde Arbeiderspar tij (PVAP) aan de dag getreden. Het orgaan de 'harde vleugel van de PVAP. 'Rzeczywistosc'. keerde zich heftig tegen ..revisionistische en op portunistische' tendenzen en waar schuwde voor een politiek pluralisme. Het weekblad klaagde er over dat in Polen te veel nieuwe kerken worden gebouwd en deed zijn beklag over de ..uitbreiding van niet-marxistlsche ideologische richtingen, in het bijzon der de katholieke. Rzeszywistosc vreest dat het ..anti-socialistische ka rakter" bijzonder duidelijk zal worden als de aanhangers ervan werkelijk invloed krijgen op de politiek van de partij. De betrekkingen tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de com munistische overheid van Polen zyn de afgelopen weken danig onderspan ning komen te staan De bisschoppen onder leiding van kardinaal Glemp hebben de autoriteiten in Warschau opgeroepen een eind te maken aan de noodtoestand, die nu slechts is opge schort. de burgerlijke vruheden volle dig te herstellen en amnestie te verle nen aan allen die krachtens de noodtoestand tot gevangenisstraf zijn veroordeeld. Ook Paus Johannes Paulus II, die voornemens is in de tweede helft van juni zijn geboorteland te bezoeken, heeft Warschau laten weten dat hel beter de politieke gevangenen - hun aantal wordt op 3.000 geschat - kan vrijlaten voordat hij op 16 juni de Poolse grond kust: doen de autoritei ten dit niet. dan zal het schema van de politiek gedetineerden als een rode draad door zijn toespraken heen klinken, aldus de vroegere bisschop van Krakow. Maar regeringswoord voerder Jerzy Urban heeft verklaard dat de lijd nog niet rijp is voor een algehele amnestie. Politieke waarnemers in Warschau beschouwen het artikel in Rzeszy wistosc als een nieuwe aanwijzing, dat de Sowjel-kritiek op de koers van het weekblad Polityka - waarvan vice-premier en 'tweede man' na gene raal Jaruzelski Mieczyslaw Rakowski jarenlang de verpersoonlijking is ge weest bedoeld was als ondersteuning van de harde vleugel van de PVAP Versoepeling Polityka sprak zelf in zijn jongste editie van een manier zonder weer ga' waarop het Sowjel-blad Nieuwe Tijden" de koers vanhet blad kritiseer de Van de 18 citaten, die de Sowjet- schnjver in zijn artikel verwerkte, zijn er 16 afkomstig uit de periode net na de afkondiging van de noodtoestand op 13 december 1981 en maar 1 uit 1983 Eén citaat heeft men niet terug kunnen vinden Ook zijn de zinnen buiten de context geciteerd, aldus Polityka dat de gegispte teksten vol ledig afdrukte In Warschau verluidt dat de voor half mei aangekondigde plenaire bijeen komst van het centraal comité van de PVAP, die over ideologische vraag stukken zou gaan. voorlopig niet wordt gehouden. Het is onzeker, of het centraal comité toch voltallig bijeenkomt maar dan een ander the ma aan de orde stelt. Over ideologie wil men naar het schijnt pas praten nadat hel bezoek van de paus - van 16 tot 23 juni - heeft plaatsgehad. Directie' K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144 Middelburg. Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraal 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (011501 94457 Hulst. Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (011401 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t m vrgdag van af 19 00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t m vrijdag van 08.00-17.00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers bulten kantooruren Expeditie. (01184) 63533. Advertentie-afdeling (011861 1584 's-Zaterdags (011841 15144 van 09 00-11.30 uur Redactie (01184)-14796 Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur (011841 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 12 - per maand 21.-. losse num mers 0.85 (alle bedragen inclusief 4 pet btw Postrek nr 3754316. t.n.v. PZC ab rek Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17.55, ingezonden mededelingen 2 '/z x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3