Mogelijk dit jaar weer Nederlandse maatjesharing Nota: na een jaar wachttijd celstraf omzetten in boete Internist neemt ontsla; kliniek in Zwolle dicht A merika 'v lelijks ten POSITIEF ADVIES NAAR EUROPESE COMMISSIE Dood zwarte scholier na Schrijver dagboek joodse onderduikers nog in leven celstraf Amerikaanse DC-8 gekaapt naar Cuba XNEEKEhï VVD: handhi vergoeding homeopathisfc geneesmiddel Britse embryo-proeven mogen verder doorgaa .ZATERDAG 14 MEI 1983 PZC/binncn-bmteiland <Van ome parlementaire redactie DEN HAAG Het CDA-kamerlid Dijkman, mag volgende week niet hel woord voeren in het debat over de volkshuisvesting in de Tweede Kamer. Dijkman heeft teveel kritiek op de bezuinigingen op de woningbouw zoals het kabinet die voorstaat. De meerderheid van de fractie is het niet met hem eens en wil dat kamerlid F. Wolters het woord zal voeren. Deze zal instemming betuigen met de plannen van het kabinet. Dijkman is sinds jaren de specialist volkshuisvesting en naast anderen de vaste woordvoerder op dit gebied- Hij heeft de bezuinigingsplannen van staatssecretaris Brokx enkele weken geleden gekenschetst als „afbraak van het woningbouwbeleid". Wolters: ..We hebben in de fractiecommissie volkshuisvesting eerst de hoofdlijnen van het le houden betoog vastgesteld er. daarna gekeken wie dat kon uitdragen Dijkman had moeite met de inhoud van het verhaal" Wolters en de meerderheid van de fractie vinden de uiterst kritische opstelling van Dijkman voorbarig. Wolters wil afwachten hoe de staatssecretaris zijn nu aangekondigde plannen en bezuinigingen nader in detail uitwerkt. Dat is eind dit jaar duidelijk als de begroting voor 1984 wordt gepresenteerd. De kortingen op de huursubsidie bijvoorbeeld hebben de principe-instemming van Wolters mits het kabinet de dan resterende rechten op huursubsidie verankert in een wet op de huursubsidie. KOPENHAGEN (ANP) De adviescommissie voor het beheer van de visstand (AFCM) heeft vrijdag een positief advies uitgebracht over het vissen op haring in de Noordzee. De AFCM, het hoogste adviesorgaan van de internationale raad voor het onderzoek van de zee (ICES), vergadert tot eind volgende week in Kopenhagen over de vraag hoeveel vis er gevangen mag worden. De Europese commissie had de commissie gevraagd de haring bij voorrang te behandelen. kunnen uitvaren, omdat met name de In het zuidelijke deel van de Noordzee Deense vissers op die zelfde dag uitva- mochten het afgelopen jaar enige ren voor de haringvangst in het Ska- tienduizenden tonnen haring worden gerrak De Nederlanders hebben al opgevist. In het centrale en noordelij- gedreigd toch te zullen uitvaren, ook ke deel was het vissen op haring als er op 1 juni geen goedkeuring is. verboden. Nederlandse biologen wa- Het advies van de AFCM zal worden voorgelegd aan de Europese Commis sie, waarna deze op korte termijn contact zal opnemen met de Noorse regering over de vraag hoeveel haring er mag worden opgevist, en door wie. Nederland heeft de Europese commi- sie al gevraagd om een voorschot, opdat Nederlandse vissers 1 jum, voor het eerst sinds 1977. weer kunnen uitvaren voor het vangen van maatjesharing. Ons land heeft om het voorschot gevraagd, omdat de visserijministers van de gemeenschap pas op 6 juni bijeenkomen om een uiteindelijke be slissing te nemen over de haring vangst. Voor de Nederlandse vissers is het van groot belang dat zij 1 juni SER: tarieven van verblijfsrecreatie bij receptie ophangen DEN HAAG (ANP) De prijzen van Verblijf op campings, in bungalow parken, jachthavens moeten worden opgehangen bij de recepties van de ondernemingen. Dat kan een all-in tarief zijn of anders alle afzonderlij ke prijzen voor de diensten die men kan krijgen. De sociaal-economische raad SER is het eens over deze maatregel, die de consument een beter inzicht moet geven in de prijzen in de verblijfsr- creatie. zo blijkt vrijdag uit een advies dat is opgesteld door de comissie prijsbekendmaking ten behoeve van de staatssecretaris van economische zaken en de minister van landbouw en Visserij. De ondernemers in de SER menen echter dat eerst moet worden afge wacht of de kampeerwet tot een bete re situatie leidt, terwijl de consumen ten- en werknemersleden de prijzen wet willen hanteren om tot een wette- Jijke verplichting te komen. De rege ling zou ook vqpr stichtingen en ver enigingen moeten gelden. Tenslotte zegt de commissie dat bij een eventuele verplichting van prijs aanduiding in etherreclame en recla me in reisgidsen dezelfde voorwaar den moeten worden gebruikt als bij de recepties van de bedrijven. IIARR Y SWAAB NIET DE A UTEUR ren twee jaar geleden al van oordeel dat het vissen op haring in deze gebieden in bescheiden mate zou kun nen worden toegestaan Biologen uit andere landen deelden deze mening toen niet. In maart was de internationale ha ringwerkgroep van de ICES van me ning dat het vissen op haring dit jaar kan. Volgens drs. A. Corten, haring- bioloog van het rijksinstituut voor visserijonderzoek gaat het totale ha ringbestand in de Noordzee dit jaar de achthonderdduizend ton te boven en zou het vangen van een hoeveelheid van in het totaal ongeveer honderd duizend ton kunnen worden toege staan Haringrace DEN HAAG (ANP) Het dagaboek van de joodse onderduiker, dat dinsdag werd gevonden bij verbouwingswerk zaamheden in een pand aan het Thorbeckeplein in Amsterdam, is ge schreven door de 55- jarige ir. H. H. Lemij. Deze heeft dit vrijdag avond bevestigd. De heer Lemij (hij heette oorspronkelijk Robins- ki) zei volkomen verrast te zijn door de vondst van zijn dagboek en de daarop volgende publi- katie in Het Parool. „Ik was eerlijk gezegd dit dagboek vergeten, te meer daar ik later op andere onderduikadres sen ook dagboeken heb geschreven, die ik nog wel in mijn bezit heb", aldus Lemij. Ir. Lemij verklaarde vrij dagavond ook het draai boek te hebben geschre ven voor de film. die is gemaakt van het onder duikadres. De film is volgens hem in de zomer van 1942 opgenomen. Op 28 mei 19843 was in het onderduikadres een inval door de Gestapo. Lemij wist uit handen van de Duitsers te blij ven. doordat zijn moe der hem verstopte in een opklapbed Nog dezelfde dag verhuisde hij naar een ander onderduika dres. Familieleden van hem werden wel opge pakt en zijn later in con centratiekampen omge komen, De heer Lemij hij heeft een topfunctie bij Shell herinnert zich niet exact waar in de zolderkamer hij het dag boek heeft verstopt. Hij vindt, dat Het Parool op een nette manier een en ander in de openbaar heid heeft gebracht, maar vraagt zich wel af. of het dagblad juridisch juist heeft gehandeld. Hij wil dat laten uitzoe ken door juristen. Ir. Lemij liet in 1963 zijn naam veranderen om het verleden te verge ten. Volgens hem heb ben veel van de veer tien mensen, die des tijds aan het Thorbec keplein verborgen za ten, de oorlog overleefd. De Nederlandse haringvissers zijn al geruime tijd bezig met de voorberei ding van de tot 1977 traditionele haringrace. Zaterdag 28 mei wordt in Scheveningen ouderwets 'vlaggetjes dag' gehouden, met als belangrijkste gast minister Braks van landbouw en visserij. Enkele dagen later varen de kotters dan uit. De eerste wordt 3 of 4 dagen later voor de kade verwacht, waarna de haring omstreeks 6 juni op de, markt kan komen. Het produktschap voor vis en vispro- dukten werkt al aan een reclamecam pagne voor de 'Hollandse Nieuwe' Ook het aanbieden van de erste nieu we aan de koningin, de zogenaamde 'koninginne-haring' zal weer in ere worden hersteld. i Advertentie i BESTO VROUWENPOLDER tel. 01189-1900. b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en vïsspecialiteit JOHANNESBURG (AFP) De Zuid- afrikaanse autoriteiten zijn een on derzoek begonnen naar de doodsoor zaak van een zwarte scholier, de 13-jarige Daniel Benjamin, die over leed een dag nadat hij op het plaatse lijk politiebureau was verhoord in verband met een diefstal. Dit is vrij dag in de Zuidafrikaanse hoofdstad vernomen. De jongen overleed plotseling in de £rmen van zijn moeder, nog geen 24 uur nadat hij was vrijgelaten, Hij had met drie andere leeftijdgenoten vijf dagen vastgezeten op verdenking van diefstal van vijf duiven van een boer derij. Volgens deze vrienden zou de politie Daniel tijdens het verhoor met zijn hoofd tegen de muur hebben gegooid. De politie bevestigde dat er een onderzoek is geopend Janmaat mogelijk voor de rechter DEN HAAG (ANP) Een Haags fechtpaar heeft een klacht wegens discriminatie en racisme ingediend tegen het Tweede-Kamerlid Janmaat van de Centrumpartij na diens uitla tingen in een televisie-uitzending op 20 april. De Haagse hoofdofficier van justitie, mr. R. van Randwijck, is inmiddels een onderzoek begonnen. Tijdens de bewuste uitzending sprak Janmaat over Turken, terwijl beelden werden getoond van een schietpartij jn Delft De verdachte daarbij is een Nederlander van Turkse afkomst In de uitzending werden voorts kleurlin gen en baby's uit de derde wereld bestempeld als „tuig dat voor galg en rad opgroeit". Op het ogenblik wordt proces-verbaal opgemaakt over de kwestie bij de Haagse politie. Indien de gewraakte uitlatingen van Janmaat bewijsbaar kunnen worden gemaakt, zal hij zich te zijner tijd bij de rechter moeten verantwoorden. In het Amerikaanse Knoxville iTenneseet hebben de andere plaats in Knoxville Amerika's mooiste gekozen lelijkste mensen van het land", ruim twintigduizend werd. grepen de 'lelijkers' de kans om hun eigen gulden bijeengebracht voor wezen. Ze deden dal- op favorieten voor het voetlicht te brengen. Op de foto 'Pee hoogst originele wijze: in badpak. Terwijl op een Wee' Cash tlinksi en Ann Austin irechtsi. mam, mm® NSSj»" Een van de passagiers van het gekaapte toestel laat haar emoties de vrije loop bij de terugkeer in Miami. MIAMI (AFP/UPI/RTR) Een DC- 8 van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Capitol Air is vrij dag door een kaper gedwongen in Cuba te landen. Het toestel maakte met 248 men sen aan boord een vlucht van Puer to Rico naar Miami. Volgens een zegsman van Capitol Air was de kaper een zwarte vrouw, die een signaalpistool tegen het hoofd van de stewardess hield om de piloot te dwingen naar Cuba te vliegen. Eerder deze maand werd een toe stel van dezelfde luchtvaartmaat schappij op dezelfde route ook al naar Cuba gekaapt. De kaper werd gearresteerd na de landing in Havanna. Hierna vloog het toestel met de bemanning en de overige passagiers terug naar Mia- De radio- en televisieproM ma's voof dit weekeindt u op de pagina's 23 enl STEVENSBEEK (ANP) D( voelt niets voor het plan ziekenfondsen om homeOpajj geneesmiddelen uit het zieken pakket te schrappen. „De VVD daar bitter weinig voor voor deze groep patiënten geen riatief bestaat". De volksg) heidsspecialist van de VVD-frai de tweede kamer. Dees, zal dei vandaag naar builen brengen congres van de Algemene Nede se Pharmaceutische Studente) eniging in Stevensbeek, i* „Men zal rekening moeten hi K''' met de maatschappelijke realite 'a' veel patiënten geen alternatieeldl voor homeopathische en antrop1316 sche geneeswijzen", meent Det Volgens Dees moet het verli naar andere geneeswijzen in ei forme samenleving gerespe worden. Het uitsluiten van hom thische middelen tast de thj< vrijheid aan en is daarom nleti belang van patiënt en arts. Dees. Hij vindt dat de bek patiënten het recht hebben hu kenfondsen over dit besluit antwoording te roepen. En ventileerde Dees nog andere op de ziekenfondsen, die hij meer autoritaire en weinig den sche trekjes" verweet.. 'NIET TOEGERUST VOOR CHELATIE-THERAPIE' ZWOLLE (ANP) De kliniek voor de bestrijding van hart- en vaatziekten in Zwolle is vrijdag geslotennadat de aan dit instituut verbonden internist dr J. Reugling op dringend verzoek van de inspectie voor de volksge zondheid de toepassing van de zoge noemde chelatie-therapie heeft ge staakt en ontslag heeft genomen bij de stichting. De inspectie had geadviseerd de the rapie te beèlndigen omdat de particu liere polikliniek hiervoor niet opti maal was geoutilleerd en de controle op de patiènten eveneens onvoldoen de was. Voorziter mr F. van Uijk van de stichting voor bestrijding van hart en vaatziekten heeft dit vrijdag be- Eis tien weken tegen oud-voorzitter van Volksunie Joop G. DEN HAAG (ANP) De officier van justitie in Den Haag. mr. Suyver, heeft vrijdag tien weken onvoor waardelijke gevangenisstraf geëist tegen de 54-jarige Hagenaar Joop G. De oud-voorzitter van de Nederland se Volksunie heeft zich volgens de officier opzettelijk beledigend uitge laten tegenover joden in een artikel in het blad 'De Storm Amsterdam'. In het artikel, dat de aanzet moest geven tot de oprichting van een nieu we volksnationalistische partij, haalt G uit naar de huidige top van de Nederlandse Volksunie. Vooral het feit dat een van de bestuursleden is getrouwd met een „Duitse jodin, die blijkbaar met is vergast", kan in de ogen van G geen genade vinden. De Hagenaar gaf vrijdag volmondig toe dat hij de gewraakte passages had geschreven. Hij zou echter niet de opzet hebben gehad joden te beledi gen, omdat liij deze groep daarvoor „veel te onbelangrijk" vindt, Volgens mr. Suiyver wist de zich volksnationalist noemende Hagenaar wel degelijk dat hij zich beledigend uitliet. De officier achtte niet bewezen dat G. heeft willen aanzetten tot haat tegen joden. kendgemaakt. Hij noet het zeer tra gisch dat de inspectie voor de volks gezondheid zomaar een kliniek - die een op zich goede therapie toepast - „de nek omdraait". De 26 patiènten die vrijdag zouden worden gehandeld zijn doorgestuurd naar soortgelijke klinieken in Amster dam en Elp (Drenthe). In totaal zijn er in Nederland acht instituten die de chelatie-therapie toepassen. Doel van de behandelwijze is oudere mensen van aderverkalking af te helpen door middel van een infuus. Bij het toedie nen van een infuus is in de kliniek in Zwolle op 3 mei een 67-iarige vrouw uit Hardenberg overleden Voor de geneeskundige inspectie was dit voor val aanleiding om justitie in te scha kelen, omdat er sprake zou kunnen zijn van een onnatuurlijke dood. Dit onderzoek is nog met afgerond. Voorzitter Van Dijk van de stichting meent dat de inspectie op een aanlei ding heeft gewacht om de kliniek te pakken. Hij merkt in dit verband op dat bij de gevestigde medici grote weerstand bestaat tegen de toepas sing van de chelatie-therapie, of schoon huisartsen en specialisl tiénten doorsturen naar de paj instituten. Dat de kliniek niet goed u geoutilleerd spreekt Van klem tegen. Ook het verwijil m toezicht op de patiënten in dt&i onvoldoende zou zijn gewest hij van de hand. in>:o (Iffft }i: Benoeming bij VN De Ie 0f tionale federatie van metaalaiti heeft vrijdag geprotesteerd t$ j benoeming van de vroegere C:. minister van defensie Waslï CaTrasco tot ambassadeur bijt; ropese hoofdkwartier van de V( r{ de Naties in Genéve. De secretaris-generaal van deift^ satie, Herman Rebhan, accrediteren van Carrasco maanden geleden „een beledig! de mensenrechten en de diplon normen was". De federatj metaalarbeiders heeft vakvei gen in 70 niet-communistishe en vertegenwoordigt circa 14 C arbeiders. UTRECHT (GI'Di De Nederlandse Bank zal contact opnemen met de Friese uitgever L. Jansma, die deze week met een eigen Fries be taalmiddel op de markt is gekomen. Volgens een woordvoer der van de bank is Jans ma in overtreding, om dat hij geen toestem ming heeft gekregen om de door hem gedrukte biljetten als geld uit te geven. „De heer Jansma heeft ons wel laten zien wat hij wilde maken. Dat was niet in strijd met het auteursrecht van onze bank op Neder lands geld, maar hij heeft niet ons fiat om zijn biljetten ook als be taalmiddel s te gebrui nd ken", aldus de voerder. De Fries liet 100.# °e' emplaren drukke drie soorten ban! ten. Hij wilde hf provincie als apt betaalmiddel in tie brengen. Jam vrijdag wegens v ms.; in het buitenland nader comment»! ten bereikbaar. slug ■V DEN BOSCH (ANP) Gevangenis straffen die na één jaar nog niet ten uitvoer zijn gelegd, moeten worden geannuleerd en vervangen door een geldboete. Op die manier kan de druk op het overbelaste gevangeniswezen worden verlicht. Deze suggestie doet de vereniging van reclasseringsin- stellingen (WRI) in een nota aan de Tweede Kamer. Maandag wordt door de kamercommissie voor justitie over het gevangeniswezen gedebat teerd. Begin dit Jaar zaten ruim 11 000 Ne derlanders nog te wachten op de tenuitvoerlegging van een vrijheids straf, zo meidt de nota. In vele geval len ging het daarbij om vonnissen van meer dan ei. ii mui uuü. „Het is duide lijk". zo schnjlt de VVRI. „dat in zo n situatie voor de veroordeelde ieder verband tussen delict en straf verlo ren gaat". De organisatie pleit er daarom voor in dergelijke gevallen de gevangenisstraf om te zetten in een geldboete. De nota oppert nog enkele andere mogelijkheden voor alternatieve vrij heidsstraffen. Zo wordt er onder meer voor gepleit om korte straffen (meer dan de helft van alle vrijheidsstraffen duurt minder dan éen maand) alleen op te leggen als er geen alternatieven voorhanden zijn. Bij alternatieven wordt dan gedacht aan dienstverle ning en schadevergoedingsregelin- gen. Als deze stelregel mtensiei wordt toegepast zou dat het gevangeniswe zen een besparing kunnen opleveren van meer dan 25 miljoen per jaar. aldus de VVRI Gevangenis De organisatie adviseert verder om drugsverslaafden zoveel mogelijk bui ten de gevangenis te houden In 1980 waren er ruim 3.000 verslaafde gedeti neerden. In plaats van opsluiting, die maar zelden een eindmaakt aan de verslaving, moeten er medisch-sociale projecten komen, waarbij vervangen de middelen of zelfs heroïne worden verstrekt. Daardoor zal volgens de Tenslotte moet de duur van de voorlo pige hechtenis worden bekort. Dat is mogelijk door de bestaande wettelijke mogelijkheden daartoe, zoals borg tocht en beperking van de bewegings vrijheid. zoveel mogelijk uit te buiten. Ook zou een ruimer gebruik moeten worden gemaakt van gratieregelingen en voorwaardelijke ïnvrijheidsslelhn- gen. Buitenlanders moeten in aanmer king komen voor stral'verkorting als compensatie voor het feit dat zij niet in aanmerking kunnen komen voor de algemene verlofregelingen die voor Nederlandse gedetineerden gei den, aldus de VVRI. RICHTLIJNEN VOOR ARTSEN LONDEN (RTR) De medische stand in Groot-Brittannië, die in 1978 de eerste reageerbuisbaby ter wereld geboren liet worden, mag doorgaan niet het bevriezen en bewaren van menselijke embryo's, De bewaarperiode moet beperkt worden tot één jaar. Het Britse genootschap van medici (BMA) schrijft, in een vrijdag uitge geven rapport waarin richtlijnen staan voor de artsen, voor dat embryo's die worden gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek, niet langer dan 14 dagen mogen voortle ven. Het rapport betuigt instem ming met de techniek die ten grondslag ligt aan het fenomeen 'reageerbuisbaby' Hiermee is voor al in Australië ervaring opgedaan, maar nog niet in Groot-Brittannie. Tot nu toe zijn er 128 reageerbuis baby's geboren. Wetenschappelijk onderzoek van embryo's moet volgens het rapport beëindigd worden binnen vijf tot tien dagen, maar in eder geval lhe< binnen 14 dagen na de bevruclj ggj ervan. Als in de toekomst H vast te staan dat embryo's zo» schade kunnen worden ingevro en ontdooid, ziet de BMA e bezwaar in als ze gedurende nï maal 12 maanden worden bewa Volgens artsenkan het bews embryo's afwijkende zwan !i schappen helpen te voorkop jj» Het embryo kan namelijk i» baarmoeder worden ingebracht het moment in de cy( van de vrouw waarop de eisp# plaatsheeft Bij de techniek vi reageerbuisbaby wordt een ei de eileider gehaald, in een 'pt schaaltje' met sperma bevrucht vervolgens, na een incubatietijd de baarmoeder geplaatst. Tot slot noemt het rapporti poging om embryo's te klonen de samenstelling van hun genü wijzigenin strijd met de ethiek de onderzoekers de 'behandejto embryo's bij een vrouw inplanteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2