MERDER BREMEN OP NAAR DE TITEL IN HET GAREEL rehagel laat de muis brullen T*» f scheidsrechter weerink werd nooit bedreigd PZC/ weekendkrant m: 21 rerder Bremen, het wonder van de Bundesliga. Of is wellicht trainer Otto Rehagel dat wonder? Immers, steeds weer blijkt zijn naam onlosmakelijk verbonden aan ieder succes li de Westduitse voetbalclub boekt. Twee jaar geleden keerde Werder terug in de undesliga, vorig seizoen plaatste de ploeg zich voor de UEFA Cup en momenteel hebben de twoners van de Noordduitse havenstad zelfs uitstekende papieren voor het kampioenschap een van de sterkste competities ter wereld. Het is de verdienste van de onstuimige en jplosieve Rehagel, luidt de gedecideerde mening van Rehagel zelf, maar ook van de spelers, bestuurders en de manager. H-jange oefenmeester is een ade snoeshaan in het gezelschap Bundesliga-trainers. In zijn 10- loopbaan als trainer werd de ise voetbalbond al een aardige IwijKT van hem. want hij moest in [tijd ongeveer 40.000 mark aan 5 afdragen, terwijl hem ook nog keer de trainerslicentie werd [nomen Allemaal het gevolg van impulsieve karakter. Rehagel het hart op de tong. maar hij het hart ook op de goede plaats, in zijn ogen onrechtvaardig is hij ogenblikkelijk aan de kaak. ner. Ik ken alle ins en outs en weet precies wat er speelt binnen de clubs. Ik beschik over alle mogelijke infor matie en daar heb ik enorm veel baat bij. Daarnaast zet ik me overal voor de volle honderd procent in. Nooit heb ik het gevoel, dat ik iets ver zuimd heb. En ik zweer bij aanval lend voetbal. Het is me nog nooit gebleken, dat je met verdedigend 'oetbal verder komt. dus ik kies voor tieve spelopvatting krijgen te zien". Manager Lemke is maar wat blij met de ideeèn van Rehagel. Sinds ander- helf jaar is hij druk in de weer jarige aanvaller. AC Torino was be reid om 5 miljoen gulden voor hem neer te tellen en Voller kon daar in twee jaar ongeveer 1.3 miljoen oulden de a ival". Werder aan een gunstig image te netto verdienen Toch zette hij vorige helpen. „Doordat we voor de degra- maand na een lange overdenkingspe- datie naar de tweede Bundesliga ons riode zijn handtekening voor Werder, altijd weinig spectaculair in de on- waar hij tot 1985 voor een aanzienlijk derste regionen van de Bundesliga lager bedrag blijft voetballen. De re- bewogen, werden we vaak betiteld den van zijn keuze is simpel: Rehagel. als de grijze muis", vertett hij. „Het is de verdienste van Rehagel, dat ..Voller is nog maar 22 jaar en nog dearin rigoureus verandering is ge- 'anS Qiet rÜP voor zo'n transfer", komen. Hij is de beste trainer van vertelt Rehagel. „Ik heb hem dat Duitse afkomst. Ik praat dus niet vanaf het begin voorgehouden. Hij over Happel en Michels. Het succes zou daar de enige topper worden en hebben we louter aan hem te dan- iemand van 22 jaar kan zo'n last nog hen". n'et aan- was anders geweest als Wat Rehaget nu een toptrainer Juventus hem had benaderd. Daarin maakt, wil Lemke wel uit de doeken z'Jn meer toppers en zouden de ver doen. „Hij kan een ploeg geweldig wachtingen lang niet zo zwaar motiveren en hij is een kenner bij boukenielsen Rudi Voller bevestigt, dat het duize- lingwekkende aanbod van Torino ui- uistek van de Bundesuga. Al sinds de 'er? verleidelijk was ..Ik heb er met oprichting in 1963 is hij actief in de *el?agal u'tesbreid over gepraat en Bundesliga. Eerst als speler, later als heeft me "'te.ndeljk van zijn gehjk trainer. Hij kent dan ook iedereen. Rehagel is daarnaast een pedago gisch natuurtalent want zelfs met de allermoeilijkste jongens kan hij om gaan. Bovendien kan hij spelers oplei- den. Wij hoeven voor hem geen kant gerieim ktere voetballers te kopen, Rehagel kan ruwe diamanten polij sten. Dat heeft hij hier wel bewezen. Voor een club is zoiets uiterst voorde lig". Vóller gaat voor Rehagel door het vuur. Daarin staat hij echter niet alleen. Ook andere Bremen-spelers vinden, dat ze veel aan Rehagel heb ben te danken. De complete aanval van Werder (Reinders, Vóller en Meier) treed regelmatig op in het Hrt meest" sprekende voorbeeld van nationale team. terwpl verdediger ot- Rehagels polijstende werkzaamheden ten ineens tot het Westduitse elftal is wel Rudi Vóller. Aan het seizoenbe- vijf miljoen is doorgedrongen. Bovendien staan Gruber en Neubarth op de spring- W»L* behoren £t de selectie over van Muenchen 1860. Voller kon destijds uit een handvol clubs kiezen, maar hij wilde per sé onder Rehagel Wat is het geheim van Otto Rehagel? trainen en ging daarom naar Werder. Korte tijd later was hij al spits van het nationale elftal en kwam er zelfs inter- partij. Eerst als speler van Herla nationale belangstelling voor de 22- BSC en Kaiserslautern, later als trai- ■nipt lordt hem niet altijd in dank •nomen, hetgeen wel blijkt uit allesbehalve vlekkeloos verlo- uainersloopbaan. Bij vier clubs d Rehagel vroegtijdig de laan tstuurd. Kickers Offenbach si hem in '75 noodgedwongen gaan, omdat hij de bekende eidsrechter Eschweiler in het tnbaar voor corrupt versleet, I arna hij door de voetbalbond drie I inden op non-actief werd gezet. I onlangs kreeg hij het weer aan de I i met de bondsbonzen. Zijn colle- IMaslo van Braunswijk had een ie van 5000 mark gekregen, omdat iiijdens een wedstrijd het veld was open Voor de televisie verklaar- ehagel vervolgens dat de bonds- ourders geen biet snapten van de trainer soms doormaakt. Een it botsing was geboren, maar dat het bestuur van Wèrder Bre- betonvoorwaardelijk voor Reha- conam kwam hij er slechts met berisping af. pet bij Werder het volle ver- jin van het bestuur", stelt Reha- buiten werkt jd ook regelma- ,[m voorzitter Bohmert over de ■komt. „Ze laten me hier heie de vrije hand, want ik kan Ier ruggespraak zelf beslissingen ?n.Het bestuur weet, dat ik daar misbruik van maak. Aankopen, ngskampen of wat dan ook, ik ooit dingen doen, die het budget Werder te boven gaan'mfHoe kde positie van Rehagel bij Wer- Is blijkt al bij aankomst in het trr-stadion. Manager Willi Lemke ihet vraaggesprek met de trainer angeren. „Ik heb net een gesprek Rehagel gehad over vijf zaken, ik zyn toestemming nodig 'n zegt blemke, „maar tegen de te vier zei hij kortweg nee. Het He punt was het interview en dat ik vervolgens maar achterwege ten. Het lijkt me beter om hemzelf klampen". de/i hit hagel doet echter niet moe lijk, hl hij de verzekering heeft gekre- l dal het oecn verhaal voor een betreft. „Dat gewroet uraands privéleven, daarvan ga ik tmijn nek", zegt hij. Op hetzelfde krijgt hij een telefoontje, variant van de beruchte Bildzei- aan de lijn met een verzoek om vraaggesprek. Hij wenst geen ewerking te verlenen en verwijst 'tlrokkene naar manager Lemke. onvoorstelbaar wat ze soms schijven", vervolgt hij. „Mo- J&teel is die man van jullie konin- C ivoor dat soort kranten een hit. Ik """p. dat je hier veel meer over hem lezen dan in Holland, haha". Hf loop der jaren is in West rand van Rehagel het beeld ont- ndat hij een korte-termijn-trainer ajn Clubs in problemen 'Saar- Kken, Kickers Offenbach, Werder wn, Borussia Dortmund. Armi- Bielefeldn Fortuna Duesseldorf en Stuw Werder Bremen) healden de redder binnen, maar dank- iitm na zidn veelal geslaagde Rudi Vóller, voetballer van vijf miljoen. Wies ook redelijk snel weer afm fanatisme zou slechts toereikend om voor korte tijd een ploeg op te i*n. zo heette het Rehagel heeft fee wonderlijke loopbaan ook de hm „de brandweerman" te dan- ■Met hand en tand verzet hij zich tegen dat imago. „Clubs in i- ikunnen alleen maar goede trai- 'ffbruiken en dan zoeken ze heus He eerste de beste", stelt hij. •••al zaar ik geweest ben, hebben iniets over mij te klagen gehad, 'steeds oogstten die clubs onder bewind de meest optimale resul- Bij iedere vereniging heb ik de Üiouwersrecords gebroken". }ie muis Hi Bremen is de publieke belang- groot. Er was voor dit seizoen toeschouwersgemiddelde van begroot, maar weketijks ko- lfr23.300 kijken „Een gevolg van ^vallende voetbal, dat ik iedere SHpleg", zegt Rehagel. „De men- r,"en iets beleven voor het geld uitgeven. Het minste wat ik Hoen is er voor te zorgen dat ze ?oed getraind elftal met een posi- Otto Rehagel gen. Hij moet nog rijpen en gelukkig heeft hij dat van me willen aanne- Rehagel staat met alleen bekend om zijn openhartige uitspraken, maar ook om zijn temperamentvolle optre den langs de zijlijn. Zijn gevoel voor humor onderdrukt hij dan niet. Hij bijt maar zo in de bal. laat zich als een zak zand van de trainingsbank vallen of roept i zoals in het UEFA Cup-duel tegen Dundee United gebeurde) aan wijzingen in het Engels om verwarring te stichten. Hij blijkt dan een clown bfj uitstek. „Natuurlijk, een gedeelte daarvan is show", zegt Rehagel. „maar soms is het ook noodzaak om naar de zijlijn te lopen Als het elftal van de afspraken afwijkt, vlieg ik uit de dug-out. Het is mijn werk om me overal om te bekommeren Daarin ga ik zelfs zover, dat ik niet-roker en niet-drinker ben". kusgebaar kunnen overtuigen", zegt Voller Dan laconiek vervolgend: „Je kunt boven dien toch niet meer dan een biefstuk per dag eten" van Jong West-Duitsland. ,Ik ben een Bundesliga-kind", ant woordt hij. „Sinds '63 ben ik van de ttmijm T totm k ivariau De grappen en grollen zijn niet inge studeerd, bezweert hij „Ik doe alles in een opwelling Bij Herta BSC begon het publiek laatst om strafmaatrege len van de scheidsrechter te roepen, toen ik aan de zijlijn stond. Ik heb me vervolgens naar de tribunes gewend, heb een verontschuldigende buiging en een kusgebaar gemaakt. Vijf minu ten later was het publiek op mijn hand", aldus Rehagel. Rehagel heeft door de jaren heen een zekere faam verworven als rechtlij nige en vooral oprechte trainer. Hij slaagt er steeds weer in om zelfs met alle wisselspelers op goede voet te staan, omdat hij ze van hun tekortko mingen kan overtuigen. Onlangs ver klaarde bijvoorbeeld de Finse inter national Rautiaincn, die na een jaar bankzitten door Werder werd ver kocht, in een Duits sportblad: „Reha gel is de beste trainer die ik ken". „Die eerljikheid is me niet altijd in dank afgenomen", zegt Rehagel, „maar nu ik succes heb word ik er zelf om geroemd. Ik geloof nu eenmaal in de dingen zoals ze zijn en wat ik vind, zeg ik. Vroeger heb ik dat trouwens overdreven. Tegenwoordig hou ik nog wel eens mijn mond, als het beter is de waarheid niet te zeggen. Ik ga echter niet liegen". Nu het zo goed gaat met Werder Bremen, is Rehagel volgens manager Lemke wel wat nerveuzer, maar niet minder nuchter. Dat blijkt alras. Hoe wel Werder in de slotfase van de competitie enkel de mindere goden ontmoet geelt Rehagel zijn ploeg niet veel kansen op het kampioenschap. „Het ziet er op papier allemaal erg goed uit voor ons, maar we hebben geen wonderelftal". meent Rehagel. „Bovendien hebben we geen ervaring in situaties als deze. Hamburg heeft die routine wel Je moet niet vergeten, dat er nu zoveel nieuwe dingen op ons afkomen, dat het ongetwijfeld zijn weerslag zal hebben. Neem alleen maar de interesse van de media, die momenteel overstelpend is. Daar naast komen er steeds meer spelers bij de nationale selectie. Dat is alle maal extra belasting, die wij nog niet kunnen verwerken" Met grote stelligheid beweert Reha gel zelfs, dat hij geen moment na denkt over een eventueel kampioen schap. „Verwachtingen heb ik niet en heb ik ook nooit gehad", zegt hij. „Ik heb me altijd laten leiden door de realiteit. In het seizoenbegin heb ik ook geen verwachtingen. Ik zorg doodeenvoudig, dat het personeel in orde is, de voorbereiding en de bege leiding optimaal uit de verf komt en verder heb ik het niet meer in de hand. We hebben momenteel een goed en homogeen elftal, dat een plaats in de UEFA Cup zonder meer waard is. Maar een kampioenschap zou echt te veel van het goede zijn". Henk Weennk rechts i, nadat hij in april 1981 de wedstrijd FC Den Haag-Feyenoord had gestaakt, omdat er 'bommen' op het veld waren geworpen. 't zijn 47 jaar valt Henk Weennk automatisch uit de boot als scheidsrechter in het betaald voetbal. Zonder feestelijk vertoon voltooit de man uit Coevor- den zijn carrière Op dinsdag 10 mei floot hij wellicht zijn laatste wedstrijd (eerste duel in de KNVB- bekerfinale tussen Ajax en NEC). De kans bestaat evenwel dat hij nog wordt aangewezen voor een of meer wedstrijden in de nacompetitie. Zijn laatste reis op kosten van de UEFA maakt Weerink naar Lissabon, waar hij volgende week woensdag-(18 mei) de ook al afscheid nemende Charles Corver assisteert als grens rechter bij Benjica-Anderlechl Daar. in de Portugese hoofdstad, staat de UEFA Cup op hel spel. Weerink rekende uit dat het zijn 47ste buitenlandse voetbaltnp wordt, waardoor het aantal gelijk is aan zijn leeftijd die hem reglementair noopt zich terug te trekken. Op het Eurovoetbaltoemooi in Groningen steekt de Drent zich na een carrière van 28 jaar voor de allerlaatste maal in het zwarte pak met de eigentijdse krijtstrepen De voetbalsport zal hij daarna slechts van afstand volgen, want hij ambieert geen enkele andere functie Henk Weerink is vader van drie jonge kinderen en al zijn vrije tijd is voortaan voor zijn gezin. Zijn grijze haardos en gelijkgetinte pullover geven precies aan in welke kleurschakering de scheidsrech- tersloopbaan van Henk Weerink het beste past. Slechts bij hoge uitzondering was hij betrokken bij rellen of viel zijn naam in negatieve zin. „Voor de pers was ik nooit een geliefd object. Een beetje grijs, hè. Dat is nu eenmaal mijn stijl". In de praktijk betekende dat ook: „Als ik bij Ajax om kwart over eén mijn tas in de kleedkamer heb gezet wandel ik rustig in mijn burgerkloffie rond het stadion zonder dat iemand mij herkent. En het zijn heus niet de braafste supporters die er al zo vroeg zijn. Ach", zegt Henk Weerink kalm als altijd, „dat is geen kunst, ik noem het normaal gedrag". De vaak emotionele voetbalwereld Toen hij zich, bij uitzondering, toch heeft hem door de jaren heen leren eens op het scherm in actie zag, gal kennen en geaccepteerd zoals hij is: Weerink ruiterlijk toe een belangrij- rustig, mild. soms misschien te tole- ke fout te hebben begaan. Een rant („Ik denk niet altijd het slechte Feyenoord-goal, die 3-2-winst bete van de mensen"), verre van autori- kende, had meteen al felle kritiek tair en ogenschijnlijk niet uit zijn opgeleverd bij tegenstander FC evenwicht te krijgen. Zelfs met door Twente. „Van Gerwen, de doelman, een bom. die eens op het veld werd zou zijn aangevallen. Ik had daar geworpen toen hij FC Den Haag- mets van gemerkt, maar op de tv Feyenoord floot. Hij laste een korte pauze in en liet verder spelen, ter wijl staken mogelijk was getveest. Doorslaggevend was toen: het pu bliek mag niet de dupe worden van een klem percentage dat zich mis draagt. Weerink „Het is altijd een kwestie van afwegen. Als er maar 150 man staan te kijken ligt het natuurlijk wel even anders dan wanneer je in een vol stadion een wedstrijd staakt. Wat voor een chaos komt er dan met. Die consequentie moet je in je beslissing betrekken. Maar het is de laatste tijd toch wat rustiger geworden. Ik heb de indruk dat de politie taktischer te werk gaat. Pre ventiever ook. zoals fouilleren voor de wedstrijd" nooit bedreigd Nimmer heefl Henk Weerink zich bedreigd gevoeld of ondervond hij iii zijn dagelijks leven hinder van zijn optreden in de stadions. Zijn beroep (administrateur van de Streckmuziekschool in Coevorden) schermde hem in zekere zin af van de buitenwereld. „Als vertegen woordiger zou ik waarschijnlijk vaker geconfronteerd zijn met mijn voetbalactiviteiten". Slechts één keer bereikte hem een brief van een ontevreden supporter. „Die was ge richt aan hotel Weerink. dus nog verkeerd geadresseerd ook. Het was een anonieme brief uit Deven ter, blijkbaar van een Go Ahead- fan. Ik werd bedankt voor de ne derlaag. Dat was alles". Hij kijkt er enigszins geamuseerd bij. „Ja. tot nu toe ben ik er al die jaren goed doorheen gezeild". Hij heelt, kortom, weinig irritaties opgewekt Gaven zijn beslissingen daartoe best wel eens aanleiding, zijn houding zeker niet „Ik heb mij altijd wat bescheiden opgesteld, nooit op de voorgrond Ik ging naar de wedstrijden, floot en beleefde er op die manier mijn lol aan Het is ook een voordeel dat ik heel snel kan vergeten Als ik drie kwartier na afloop in de auto stap. dan is het gebeurd Aan die wedstrijd denk ik helemaal niet meer Ik heb me ook nooit gehaast om op tijd thuis te zijn voor de samenvatting op de televisie". bleek dat ik een drukkertje van Jan Peters over het hoofd had gezien. Als je een fout maakt moet je die ook durven toegeven en ik heb dat toen ook gedaan". Onlangs trok hij bij N'AC-FC Twen te de gele kaart voor een Enschede- se speler. Op de tv was te zien dal Weerink de kaart weer introk na dat Ruud Geels van NAC zich er mee had bemoeid. Liet hij zich ompraten? Lachend: „Impulsief dacht ik, die moet een gele kaart hebben. Ik loop er naar toe en steek de hand in de borstzak. Geels zei toen tegen me, dat kun je niet maken. Ik dacht, inderdaad, dat harry hesseling kan ik niet maken. Ruud Geels, met al zijn routine en sportieve gedrag, kruiste toevallig mijn pad en we hadden dezelfde gedachte". „Je ziet mij nooit meteen de kaart pakken of hem van afstand tonen", vervolgt Weennk. ..Ik noem het een vluchtseconde als je naar iemand toe loopt en van plan bent hem geel te geven. Op zo n moment kun je jezelf nog corrigeren. Dat is je routi ne". „Voor mijn benadering heb ik een slagzin: Je moet het niet moeilijk maken als het gemakkelijk kan En blijkbaar versta ik de kunst de zaak in het gareel te houden. De spelers weten precies tot hoever ze mei Weerink kunnen gaan Zeker, ik ber. niet de man die onmiddellijk naai de gele kaart grijpt, maar ik behooi wel tot de scheidsrechters die jaar lijks de meeste strafschoppen ge ven. Die tolerantie van me is du.' maar betrekkelijk". n„In alle geledingen ben ik rustig" stelt hij om aan te geven dat hi. voor een wedstrijd niet in een andere huid kruipt. „Ik rij nu zo'n 23 jaar auto en mijn eerste deuk moet nog komen. Een kwestie van geluk, maar je kunt ook zeggen dat ik in allerlei situaties het overzicht weet te behouden. Heel wat men sen valt het trouwens ook op dat als er op het veld wat gebeurt ik er onmiddellijk bij sta". Er schijnt veel voor nodig Weerink echt boos te knjgen „Een tijdje geleden, toen we in Deventer van het veld afliepen werd ik beledigd door de verzorger van Go Ahead. Dat ging me te ver. Mijn grensrech ters zeiden later tegen me, we wis ten niet dat je zo kwaad kon wor den. Ik heb het bestuur ingelicht en later kreeg ik een brief waarin stond dat de verzorger zich in het vervolg sportief zou gedragen. Ik was het hele voorval trouwens al weer ver geten". scheldwoorden Scheldwoorden gaan tijdens de wedstrijden bij hem het ene oor in en het andere uit. „Het gaat me niet om de tekst, maar om wie er bij staan. Als het in gezelschap gebeurt pik ik het niet. Een regelrechte belediging vind ik ondermijning van het gezag, hoe ouderwets dat ook klinkt. Maar een vluchtige op merking. och. Van Hanegem zei laatst in het voorbijgaan, je kunt wel zien datje aan je laatste seizoen bezig bent. Dat is aan jou ook te merken, heb ik hem geantwoord". Weerink rangschikt Van Hanegem onder „de aardige rotjongens". Koos Waslander (NACi is daarvan het prototype, vindt Weerink. „Die slooft zich van de eerste tot de laatste minuut uit, maakt veel over tredingen, maar offert zich op voor de ploeg. Daarnaast heb je de smeerlappen". De op het puntje van de stoel gezeten interviewer tracht de schei dende arbiter ook van deze catego rie een voorbeeld te laten geven. Weerink schudt het hoofd. „Nee. dat doe ik niet Ik heb aan niemand een gruwelijke hekel, ook niet buiten de voetballerij". martens Hij zou toch op zijn minst minder sympathieke gevoelens kunnen koesteren ten aanzien van de vroe gere scheidsrechlerschef Martens en de huidige internationale baas van de arbiters, de Italiaan Fran- chi. Zonder de geringste stemver heffing: „Marlens zag niets in mij. Maar als je tegen een Drent zegt dal het niks zal worden kun je de deur wel openzetten. Hij zei negentien jaar geleden in de bestuurskamer van Gooiland het met mij niet te zien zitten. Ik boorde het van men sen die er bij waren en heb daarvan onmiddellijk melding gemaakt bij de KNVB". Spottend: „Zo'n stimu lans heb je soms nodig. Ze kunnen je wel ophouden, maar niet tegen houden". Mariens was er voor verantwoorde lijk dat Weerink na zijn testwed strijden werd afgewezen voor het betaalde voetbal Zijn debuut on derging daardoor enige vertraging De macht van Franchi voelde Wee rink nadat hij in 1980 Luxemburg- Italie („de meest turbulente wed strijd in mijn carrière" i had geleid „Ik had de euvele moed twee Italia nen uit het veld te sturen. Antogno- ni en Causio Daarna heb lk nog maar mondjesmaat internationale wedstrijden gehad Dat stuit me verschrikkelijk tegen de borst Mis schien had ik mijn ogen moeten sluiten, maar blijkbaar is mijn ka rakter toch anders" „Er is" zegt hij tenslotte, „door collega's wel beweerd dat ik er niet alles uit heb gehaald wat er in zat. Misschien is dat zo. maar ik stap er met een tevreden gevoel uit"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21