Ir PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT >e Schelde volgende eek uit surséance Israël hoopt toch nog op akkoordverklaring Syrië Etna te lijf met springstof Franse boeren dreigen grenzen af te grendelen GROOT WEREENKOMSTMAANDAG VERWACHT vandaag Man vermoord kraakpand Redactie Stern bezet Referenda over kernraketten Anoden met zon •dioden met zon en mogelijk een bui. e ^dagtemperatuur ongeveer 15 gra in Matige zuidelijke vrind. - 26e jaargang no. 112 terdag 14 mei 1983 ANJELIERSTRAAT 5-7 Telefoon 01100 -16810 LONDEN (DPA) De Britse premier. Margaret Thatcher, heeft nauwelijks vier weken voor de verkiezingen voor het lagerhuis van 9 juni, een beslissing over drastische salarisver hoging voor zichzelf en haar minis ters opgeschort. Op voorstel van een onafhankelijke commissie voor de inkomens van top- verdieners in overheidsdienst zou het salaris van de conservatieve rege ringsleider na half juni met ruim 40 procent van officieel ongeveer 200.000 gulden worden opgetrokken tut onge veer 280.000 gulden. De inkomens van de Britse ministers zullen volgens plan van 160 000 gul- De vrijdag gepubliceerde uitslagen van verscheidene publieke- opiniepeilingen geven de partij van premier Margaret Thatcher een voor sprong van tussen de 12 en de 21 procent op de Labourpartij die in de oppositie is Van onze Haagse redacteuri n? !N HAAG De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen zal naar het zich laat inzien volgende ween woensdag uit de surséance van betaling worden gehaald en als c' Ifstandig bedrijf het failliete RSV-huis kunnen verlaten. Maandag zal, zo is de bedoeling, de p ereenkomst worden gesloten via welke de provincie Zeeland en het ministerie van onomische zaken De Schelde aan nieuw werkkapitaal helpen. Minister Van Aardenne zal fmitief kiezen voor een „aandelentransactie" om de surséance van betaling te beëindigen, li groot genoegen van de provincie Zeeland, van de KMS zelf én van de Tweede Kamer, die diverse malen op heeft aangedrongen deze weg te bewandelen. sSchelde zal de eerste grote RSV- tief geadviseerd en een ander besluit zijn gezet, vindt KMS- jchterzijn die in zijn totaliteit uit de ligt niet in de lijn der verwachting, groepsdirecteur ir B.C.G. Propper S SV-boedel wordt gehaald, inclusief Omdat formeel nog niet alle stappen het nog „te vroeg om elkaar te felici- tdelen waarmee minister Van Aar- fcne. toen de RSV-deconfiture zich l' begon ,e ontwikkelen, andere plan ter, hadden: de RSV-gieterij in Mid delburg In afgeslankte vorm. en RSV- Uoniage blijven immers integraal on to:! van de KMS-groep uitmaken F idteren txJfrmttn overigens nog wel enkele obbels worden genomen, en juristen aar loeten nog heel wat puntjes op de 'i' etten voordat de genoemde overeen- omstkan worden bekrachtigd en de g MS enige dagen later zelfstandig «orden. Zo moet minister Van irdenne nog definitief akkoord met de aandelen-transactie, zijn ambtenaren hebben posi- )Kl DENZAAL l ANP) De politie van lenzaal heeft donderdag de 27- igc hoofdbewoner H. O. L. van een ID Ukpand in deze gemeente aange- cc: Oden omdat hij eerder op deze dag 25-jarige A. van Vugt uit Eindho- om het leven zou hebben ge- chl. laatste maand verbleef het slacht- ?r i in het kraakpand. De politie Snit aan dat hij met, de bewoners het gebouw was bevriend, sectie is vrijdag gebleken dat de in de loop van donderdagoch- -door hamerslagen om het leven tbracht. Hij is overleden aan her- etsel. Uit verhoren van H. O. L. is ichtergrond van de moord nog niet (lelijk geworden. Eens korpschef Hoogma van de tazaalse politie verlopen de ver- -j1 en zeer moeilijk. De man heeft min leer bekend dat hij de medebewo- van het kraakpand heeft gedood. lf1 przijn relaas is zeer verward, aldus politiechef verdachte is geen onbekende voor wiiue. want hij schoot vorig jaai lermet een geweer op politieagen- die een einde wilden maken aan cdsoverlast die vanuit het kraak d werd veroorzaakt. De rechtzaak srband met deze affaire loopt nog Gehandicapten De ruim 12.000 Zeeuwse gehandi capten kunnen vanaf vandaag een beroep doen op de hulp van het Gehandicapten Adviesbureau Zeeland. Ze kunnen bij dit bureau terecht voor allerlei juridische en maatschappelijke problemen. (PAGINA 5) Geldboete Het gevangeniswezen is zwaar overbelast. Daarom moeten cel straffen na een jaar 'wachttijd' worden omgezet in een geldboete, meent de Vereniging van Reclasse- ringsinstellingen. (PAGINA 2) Wrijvingen Eind maart scheidden de wegen van de voetbalvereniging De Meeuwen en trainer Cas Hubregt- se. Voor de club uit Zoutelande reden tot opluchting na een perio de van wrijvingen. Elftalleider Piet Francke: 'Spelers werden als weg werpartikelen behandeld'. (PAGINA 13) Binnen- en buitenland: 2 en 3. Financiën en economie: 4. Provincie: 5, 7, 8, 9 en 11. Sport: 13. Weekendkrant: 15, 16, 17, 19, 21, 23 en 25. teren, maar wij zijn dit weekend een stuk rustiger ingegaan". Maandag zal. zoals het er nu naar uit ziet, het nieuwe werkkapitaal voor de KMS worden geregeld. Ir Propper heeft eerder gezegd dat zijn bedrijf ongeveer 100 miljoen nodig heeft, hij kon nu geen concreet getal vermel den, aangezien dit één van de punten is waarover maandag nog gesproken moet worden Volgens gedeputeerde drs R C.E. Barbe is het echter de intentie van iedereen om de KMS een bedrag te geven waarmee ze weer nieuwe armslag vindt. Dc provincie Zeeland brengt via de daartoe opgerichte stichting 50 mil joen in; Van Aardenne heeft 75 mil- joen beschikbaar, te verdelen over Schelde en RDM Nare consequenties Op economische zaken is uitgerekend dal de nu gekozen oplossing de (Slot zie pag. 8 kol. 2) HAMBURG (AP DPA) De redactie van het Westduitse weekblad Stem heeft vrijdag besloten de redactieruimte te bèzetten 'om redactionele onafhankelijkheid' te handhaven. Stem publiceerde de vervalste dag boeken van Hitier. De Stern-redactie zal een leiding kiezen. Er worden verdere 'strijdmaat- regelen' voorbereid, aldus een mededeling van de actievoerders. Bi) een huiszoeking in de woning van Konrad Kujau in Stuttgart heeft de politie zeker twee zakken met boeken en nazi-portretten in beslag genomen. Kujau - die verdacht wordt de dagboeken van Hitier te hebben vervalst - is nog altijd spoorloos NEDERLAND PROTESTEERT IN PARIJS i Van onze correspondenti PARIJS De Franse boerenvakbond FN'SEA (700.000 leden) heeft voor maandag en dinsdag acties aange kondigd langs de grenzen. In die O VEREENKOMST LIBANON (Van onze correspondent) JERUZALEM Israël beschouwt de Syrische afwijzing van het akkoord met Libanon niet als het laatste woord, maar bereidt zich intussen voor eenzijdige maatregelen in Zuid- Libanon. Minister van buitenlandse zaken Shamir zei woensdag in de Knesset, het Israëlische parlement, dat Israël in geval van een Syrische weigering om mee te werken zich het recht voorbehoudt naar eigen goed dunken te handelen. Overigens heeft de Syrische regering het woord 'af wijzing' niet gebruikt. Eigenlijk weten de Israëli's niet wat de volgende stap moet zijn: de huidige posities handhaven, of eenzijdige te rugtrekking, waar sommmige Israëli sche ministers voor pleiten Intussen werken Israël. Libanon en Amerika verder aan het akkoord Zondag wordt de laatste hand gelegd aan de tekst in de verschillende talen: Arabisch. Hebreeuws. Frans en En gels, en dinsdag zal waarschijnlijk getekend worden. De Israëli's tillen niet al te zwaar meer aan de tekst van het akkoord Met name de formele status van majoor Hadad, waar de Israëlische regering de vorige week over viel. wordt niet langer van groot belang geacht. Als de uitvoering van het akkoord sowieso een theoretische zaak is. dan is de feitelijke positie van Hadad belangrijker dan zijn titel, en in de praktijk blijkt Hadad de man te zijn die namens en voor Israel in de zuidelijke grensstrook de lakens uit deelt. ondanks het feit dat hij „slechts" tijdelijk plaatsvervangend commandant wordt. Een extra reden om niet langer te zeuren over de tekst van het akkoord is. dat de tijd in Israëls nadeel werkt Iedere dag die voorbij gaat, maakt het voor de Libanese regering moeilijker om het akkoord te tekenen vanwege de dagelijks toenemende politieke en militaire druk van Svrië op Libanon. Radio Damescus noemde vrijdag de overeenkomst een nieuwe klap voor de soevereiniteit van Libanon. „Aan vaarding van een overeenkomst, die een Israëlische militaire aanwezig heid en vervoer van goederen en mensen toestaat, betekent aanvaar ding van een bezetting", aldus de radio. De vroegere Israëlische minister van defensie Ariel Sharon vindt dat de vredesmacht van de Verenigde Na ties in Zuid-Libanon, Unifil, onmid dellijk gestationeerd moet worden tussen de Syrische en Israëlische troepen in Libanon. periode zullen de Franse boeren de import van agrarische produkten te genhouden langs alle Franse grenzen met de omringende landen. De boe ren protesteren tegen de verkapte landbouwsubsidies in andere EG- landen door middel van dc zoge naamde monetair compenserende be dragen (mcb's), en tegen de ongecon troleerde invoer van produkten uit landen buiten de EG. De acties, die vooral gericht zijn tegen de invoer van landbouwprodukten uit Nederland en West-Duitsland. vallen samen met de vergadering van de ministers van landbouw van de EG- landen, maandag en dinsdag in Brus sel. De Franse minister van land bouw. Michel Rocard. heeft al eerder verklaard te zullen eisen dat de mcb's worden afgeschaft. Frankrijk is een land met een zwakke munt en de boeren vinden dat ze in hun uitvoer door de compenserende bedragen worden gehinderd. Hun produkten worden, als komende uit een land met een zwakke munt. immers bij hei overschrijden van de grens door de EG belast Deze belasting vinden de Fransen le hoog. Nederland en West- Duitsland. met sterke munten, profi teren van de monetaire compensatie. Het ministerie van landbouw in Den Haag heeft inmiddels de Nederlandse ambassade in Parijs verzocht bij de Franse regering een protest te depo neren tegen de acties van Franse boeren. Den Haag verwacht van de Franse regenng maatregelen om de vrije handel volgens de EG-regels te waarborgen. Gewaarschuwd is. dat wanneer de acties maandag en dins dag doorgaan, dit negatieve gevolgen kan hebben voor de landbouwonder- handelingen in Brussel. De afgelopen maand hebben Franse boeren een serie acties uitgevoerd tegen de invoer van landbouwproduk ten. Varkenstransporteur Fred Wittebols uit Roosendaal heeft uit woede over de acties - waarvan zijn chauffeurs, al twee maal slachtoffer werden - maatregelen genomen. Hij is begonnen zijn vrachtwagens uit te rusten met een systeem waarmee het hele chassis naar believen stroom kan worden gezet. Wittebols beoogt een soort schrikdraadeffect. Het wegenverkeersreglement ver biedt het gebruik van dergelijke voor zieningen. Wittebols vindt echter dat de bescherming, die zijn ladingen en chauffeurs erdoor ondervinden, op weegt tegen een eventuele bekeuring. VN wil vertrek Turkse troepen van Cyprus NEW YORK (RTR, DPA. UPI) De algemene vergadering van de Ver enigde Naties heeft vrijdag opgeroe pen tot de onmiddellijke terugtrek king van alle buitenlandse troepen van het eiland Cyprus. Het noorden van Cyprus wordt sedert 1974 bezet door Turkse troepen. De algemene vergadering riep tevens op tot seneuze onderhandelingen tus sen vertegenwoordigers van de Turks- Cvpnotische en Griek-Cypnotische gemeenschappen, die sinds het mid den van de jaren 1970 met elkaar onderhandelen over de toekomst van het verdeelde eiland De uitslag van de stemming over de resolutie, die was ingediend door een groep niet-gebonden landen, was 103 voor. vijf tegen en 20 onthoudingen Schrikeffect van een storm ■r -?-**•' x rerraderlijk noodweer. 1 V zoals zich afgelopen He- r-^v melvaartsdag boven een l"""1" groot deel van Nederland afspeelde, brengt naast een trieste balans van doden, gewonden en grootscheepse schade ook nogal eens feilen en gebreken bij redding en hulpverlening aan het licht. De com plete overrompeling waarmee de - naar achteraf blijkt - even moeilijk voorspelbare als uitzonderlijk zware storm over Zeeland, de overige kust gebieden van ons land en het IJssel- meer raasde heeft om te beginnen bij hulpverlenende instanties zeer ontre gelend gewerkt. Het distnctscom- mando van de rijkspolitie te water in Leeuwarden, dat de hulpverlening op het IJsselmeer behoort te coördine ren. was over de gang van zaken op donderdagmiddag openhartig ..Het was één grote puinhoop Iedereen was in paniek. Van een goede coördinatie was nauwelijks sprake In de kritiek van deze politiezijde gaat het vervol gens in belangrijke mate om proble men bij de verbindingen tussen de hulpverleners (schepen en helikop ters i en de (voornamelijk) waterspor ters in nood. Zonder met zoveel woor den aan te geven dat het aantal stormslachtoffers bij een betere com municatie had kunnen worden be perkt. heeft de rijkspolitie te water in Leeuwarden wèl vastgesteld dat het reddingswerk als gevolg van een aan tal gebreken in materieel en organisa tie is bemoeilijkt Zoals zo vaak in dit soort situaties gebeurt ontstaat bij kritiek achteraf al snel een welles- nietes-spelletje tussen de voor ieder onderdeel verantwoordelijken. Maar daarmee zijn de mankementen na tuurlijk met verholpen. Het verstan digst is dat er lering wordt getrokken uit wat er mis ging, bij wie of wat daarvoor de oorzaak ook ligt. Niet zelden komen in dit soort bizarre omstandigheden grote problemen voort uit op het oog simpele onvolko menheden en uit allerlei misverstan den. Een nauwkeurige analyse achter af van hoe er precies gehandeld is bij deze verrassingsaanval van de natuur kan alleen maar bijzonder verhelde rend zijn. In een toelichting op de moeilijke voorspelbaarheid van noodweer als op Hemelvaartsdag heeft het KNMI te kennen gegeven dat het hier ook om een zeer zeldzame storm in deze tijd van het jaar ging. Volgens de statistieken van de meteorologen komt een windkracht met een sterkte van meer dan 10 op de schaal van Beaufort en met windstoten tot 135 km per uur eenmaal in de honderd jaar voor. Een dergelijk gegeven is overigens bepaald geen reden om ach teloos voorbij te gaan aan een moge lijkheid op herhaling. Het gevaar van statistisch materiaal is nogal eens dat het een zodanige indruk wekt. Na de watersnoodramp van 1953 zijn uitvoe rige en diepgaande studies gemaakt over de aard. de voorspelbaarheid en de frequentie van de superstorm die toen in Zuidwest-Nederland zoveel, ontreddering heeft veroorzaakt. En dé voorzorgsmaatregelen ter beveiliging van het betrokken gebied tegen een storm van dat kaliber zijn nadien zorgvuldig toegesneden op wat er toen allemaal is misgegaan. Éénmaal in de zoveel honderd jaar kan name lijk óók nog altijd morgen zijn. Overigens heeft het noodweer van eergisteren opnieuw aangetoond hoe kwetsbaar watersporters - waar ook in Nederland - zijn. Aan het begin van elke zomer geven politie en red dingsorganisaties dringende waar schuwingen en adviezen uit aan de pleziervaart om toch vooral grote voorzichtigheid te betrachten. En nog steeds worden dit soort wenken te vaak en te luchthartig in de wind geslagen. Ook op de wateren in het deltagebied gebeuren elk jaar veel ongelukken als gevolg van gebrek aan reddingsmiddelen, roekeloosheid en onderschatting van de gevaren van onvoorspelbaar noodweer. En zeker op topdagen in het recreatieseizoen komen dit soort manco's ln de voorbe reiding van de watersporters bij on verwacht slechte weersomstandighe den in het kwadraat aan Daarom is het te hopen dat van het schrikeffect van deze storm op de recreatievaart een preventieve werking uitgaat. vdM ,-;v O.Y - in Libanese havenstad Sidon zijn vnjdag Israëlische versterkin- tangekomen. De foto laat een colonne met tank-opleggers zien, bestemd "oepen in Beiroet. ROME (AFP, RTR. DPAi Technici die gisteravond gereed stonden om met explosieven een omleiding te forceren van de lavastroom uit de Etna die de bewoonde wereld be dreigt. moesten enkele malen hun actie uitstellen omdat de vulkaan zijn activiteit verhoogde. Dyna- mietstaven die te warm dreigden te worden, moesten worden ver plaatst. Rond middernacht zou een nieuwe poging worden gewaagd. Na gesprekken mei uesKunuigen en milieubeschermers gaf de minister voor burgerbescherming Loris For- tuna, toestemming om 800 kilo ex plosieven tot ontploffing te brengen. Hij zei van mening te zijn dat het plan geen risico's inhield voor mens of milieu. „Ik neem de volledige politieke verantwoordelijkheid op me", zei Fortuna De minister zei dat de situatie, ge zien de hoeveelheid lava die m de afgelopen dagen in de natuurlijke beüdiiii, niiucK ge noeg was om snel ingrijpen noodza kelijk te maken Het peil van de lava steeg gevaarlijk Over het technologische succes van de operatie kon de minister zich niet met zekerheid uitspreken vanwege de werking van de vulkaan in de uren voor de operatie. „Het is een onpeilbaar monster dat wij moeten bedwingen" Vooral milieubeschermers protes teerden tegen liet 13 miljoen gulden vergende plan tot het bedwingen van de Etna dat is opgesteld door de Zweedse springstofdeskundige Len- nart Abersten Zij vrezen dat het natuurlijke evenwicht en het be koorlijke beeld van de 3.320 meter hoge berg verstoord zouden kunnen worden Het project werd opgesteld omdat drie dorpen - Nicolosi Belpasso en Ragalna - door de naderende lava gevaar zouden lopen. WEST-BERLIJN (DPA ANP) Door een internationaal gecoördineerde campagne wil de vredesbeweging tot de herfst van dit jaar in vijf Westeu- ropese landen waaronder Nederland volksraadplegingen voorbereiden over het probleem van de nieuwe raketten binnen de NAVO. Met behulp van dergelijke uitspraken van de bevolking moeten de regerin gen van Nederland. West-Duitsland. Beigie. Groot Brittanme en Italië er van worden weerhouden in te stem men met de plaatsing op hun grond gebied van nieuwe Amerikaanse ra ketten Dit heeft Hans Feddema. die vice-voorzitter is van de Evangelische Volkspartij (evpt vrijdag verklaard Feddema is woordvoerder van de werkgroep verzetstrategie op de tweede conferentie voor nucleaire ontwapening in Europa' die dezer dagen in West-Berlijn wordt gehou den

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1