MELA NGEURS FRISSE KERELS langzaam herstel sigarenindustrie jan te veldhuis prijst de speling van het lot ITERDAG 14 MEI 1983 PZC/ weekendkrant 17 iCC gervangelder J el roken van een sigaar is weliswaar een afstervende cultuur, maar verschaft nog altijd prestige. Niet meer in de zin van weleer. De tijd urin de sigaar nog gold als kenmerk van burgerlijke standing van de ulsman, notaris, hereboer en rijke kooplieden. De bazen van de maat- bppij rookten ze. In de eerste drie decennia van deze eeuw hield de [wikkeling van de afzetmarkt voor sigaren in Nederland gelijke tred ,e/ tideverburgelijking van de arbeidersklasse. Er ontstond een algemene rïjj tralie van sigarenrokers. Nederlandse sigarenindustrie Karei I) is van Consolidated, dat De Tweede Wereldoorlog weer een vertakking is van het Ame- iechter de speer die de sigarenin- rikaanse Gulf and Western. Schim- «fcne zw ar verwondde, ondanks melpenninck is van Rothmans, een (o: overwinningssymbool gewor- dochter van het Westduitse Brink- Davana van Churchill. We wer- mann-concem. Ritmeester, dat zélf idirect na de oorlog overgeleverd eigenaar is van Oud-Kampen (waar betgebruiksartikel American to- de exclusieve Hajenius-sigaar wordt 'io.Het roken van de lekkernij si- gemaakt) behoort tot het Britse Gal- l«erd een tweederangs vermaak lagher-concern (ook eigenaar van j'Jet meer tot de culturele ver- Theodorus Niemeijer in Groningen). (Ég sprak. De noeste generatie Elisabeth Bas. de producent van de Krakers stierf uit en dat had in tot topper geworden La Paz-sigaren, Sf.stn zeventig een dalende siga- is van de Zweedse tabaksindustrie Bmsumptie tot gevolg. (een staatsmonopolie), udeJaarlijks in Nederland gepro- Vreugdevol meldt voorzitter mr. Th. petde 2.3 miljard sigaren sterven J. G. van Belkum van de Nederland- [onsland zelf „slechts" 700 miljoen se Vereniging voor de Sigarenindus- ilangzame dood. Ongeveer 50 si- trie enkele ontwikkelingen ten gun- ren per jaar per hoofd van de be- ste van de vaderlandse sigarenindus- Bng. trie. „Smit en Ten Hoove, de makers neergang van de Nederlandse si- van Balmoral en Panter, is sinds 1 (nindustrie wordt geweten aan april weer in Nederlandse handen. Ier meer te hoge loonkosten door en late mechanisering. Overigens id! de Nederlandse sigarenindus- weer wat hoop op betere tijden. Btuatie stabiliseert zich. - w Brabantse Kempen. Achterhoek. De AGIO-fabrieken .eigendom van Iderse Vallei. Daar wortelde de een ^riere tak van de familie Win- erlandse sigarenindustrie. De re- terma"s» hee^ 'iet bedrijf van de ligt voor de hand. Het maken Amerikaanse bezitter gekocht. Smit m sigaren is oorspronkelijk een en Ten Hoove werd vijftien jaar gele «fielt handwerk Arbeidsinten- £en door Douwe Egberts gekocht, vakmanschap is meesterschap. Douwe weid vijf jaai geleden op zijn cop van de industrile ontwikke- ^eurt Amerikaans bezit. De Amen- voert altijd langs sociaal achter- kaanse Do"wc ervoer snel dat de si- fven gebieden Daar is de ar- 8aar vooral organisatorisch moeilijk Iskracht goedkoop in te huren. laB in ziJn pakket. dat zich graag ïaseind vorige, begin deze eeuw ricbt op de „kleine genoegens voor kd Werland het geval in genoemde mens Voor dit genoegen mosten o'y. kien en is internationaal nóg zo 120 mlnse".ln dienst blijven voor een derde- in verhouding kleine omzet. Dat werd de Amerikanen te gortig. AGIO dat nog altijd de grote Gou den Oogst sigaar hoog in het vaandel heeft, produceert ook Compaenen voor een verband van Nederlandse sigarenwinkeliers en nu dan dus ook de duurdere Balmoral door die over name van Smit en Ten Hoove. Verder onderhandelt de Nederlandse 20.000 mensen hadden er directie van Willem II met Consoli- aan. Nu zijn er nog 14 sigaren- dated over de overname van een iektn met 2500 werknemers, pakket meerderheidsaandelen. Met belangrijk deel van die fabrie- recht mogen we dus weer spreken is in buitenlandse handen. Ook van een gunstige ontwikkeling nog. Slechts veertig procent van wat hebben we verder nog zelf aan nderlandse sigarenproduktie is grotere bedrijven: De Hofnar- ïtrkclijk Nederlands. De invoc- industrie van de familie Wolters. De van liet sociale voorzieningen- Graaf Tilly-fabriek van de familie Jet na de Tweede Wereldoorlog Hermans, de Washington-Industrie il luid begroet door grote delen [waar Victor Hugo wordt gemaakt) de bevolking, maar de arbeid m Hyppolytushoeve en Cadena van jMc sigarenindustrie dreigde Claessen in Hapert De veer die enke leer dezelfde langzame dood te ie van deze Nederlandse bedrijven wél moesten laten en daarmee de Nederlandse arbeidsmarkt is ver plaatsing van een deel van het ar beidsproces naar Malta iAGIOi. Ier land (Cadena) en Belgï iHofnar). Verder zijn AGIO en Douwe Egberts bezig met een nieuwe fabriek in Djokjakarta in Indonesi, het land waar de beste tabakken worden ge hulde de Nederlandse regering tceld (Java, Sumatra). Daar halen de Ijds graag verlost worden van Nederlandse tabaksfabrikanten van kleine bedrijven, waar nauwe- oudsher hun grondstoffen vandaan, «•toezicht op te houden was. dic gemengd met andere tabakken fiiepoging in de loop der tiental- ,uil Brazilï en Cuba) tot de specifiek Mn is geslaagd wordt gesymbo- Nederlandse sigaar worden „ge- ui door het toenemende aantal mengd". tn wikkelvormen dat als een Die menging is de grote kracht van 'relikwie bij steeds meer men- de Nederlandse sigarenmakers die J hr. de muur hangt momenteel zo'n tien modellen op de gj jaren zestig kreeg de intema- markt brengen, zoals de corona, pa- k sigarettenindustrie belang- natella. wilde havanna, senorita. K -ivoor de Nederlandse sigaren- sprietje, cigariilo en knakmodellen «ij Zoals al eerder vastgesteld 'bolknak. tuiknak. rmgknak en de «i de familiebedrijven het om gewone knakmodellen). t «redenen niet meer bolwerken. Door het in de loop der tijden ont- machinepark was vaak verou- wikkelde vakmanschap van de Ne- °e stijgende loonkosten en derlandse melangeurs heeft de Ne- *as er ook geen familiaire op- derlandse sigaar een aandeel op de wereldmarkt bevochten (vooral rkelijk genoeg echter ztjn het Frankrijk is met 30 procent van onze Je oorspronkelijke, grotere fa- export een goede afnemer), waar de Wrijven die zich altjjd met Nederlandse schatkist aan accijns en en tand verdedigd hebben te- btw jaarlijks 48 miljoen gulden over- 'Jitenlandse inmenging Niette- houdt. De melangeurs zijn de men ist terrein worden prijs gege- sen die de samenstelling van het bin- "lem II (ook producent van nengoed bepalen én de daarbij pas sende tabakssoorten voor het om blad (het wat vochtige blad dat om het binnengoed wordt gerold om het stevigheid te verlenen en samen met dat binnengoed dan „bosje" heet) en het dekblad (het buitenste blad). opent deuren ontwikkelings landen. verval it neergang wordt in de eerste k bedoeld de verschrompeling de bedrijfstak. Nederland telde 2500 vooral kleinere bedrijven sigaren werden gemaakt. On- Een Nederlandse sigaar opent nog altijd deuren in het buitenland. Een Parijse taxichauffeur en een Lon- dense hotelportier zijn handelbaar der als ze een Nederlandse sigaar aangeboden krijgen. In tegenstel ling tot het short filler-binnengoed van de Nederlandse sigaar worden Cubaanse sigaren gemaakt van on gesneden tabak (long filler). Dat levert ook een goede sigaar op, maar biedt minder variatie in de melan ges. De hedendaagse Nederlandse siga renrokers kiezen voor de kleinere sigaar, die met .gematteerd is. Het matteren (aanbrengen van poeder op het dekblad) had vroeger meer plaats en gebeurde om de sigaar een mooie gelijkmatige kleur te geven. Bovendien slaat de as wit uit. De, kleur van de as echter is met bepa lend voor de kwaliteit van de sigaar. Bovendien ervaren de meeste rokers van nu de poeder als onprettig (lip pen, vingers). Een goede sigaar moet geurig en smakelijk zijn, bij het roken de rook gemakkelijk doorlaten zodat de ro ker met zwaar hoeft te trekken, goed en gelijkmatig branden en een aan zien hebben dat de roker aanspreekt. Juist dit laatste vraagt „fingerspitze- n-gefuehl" van de fabrikant. Inspe len op wat de klant zou willen. Vooral nu de jaarconsumptie in Ne derland nog altijd dalende is, on danks de toegenomen belangstelling van de jongere generaties sigarenclubs ven als haar prudukl. i artikel ü?aar is door de overheid altijd sten luxe artikel beschouwd en worpen aan accijns- als blw- "5- Om een betere controle te tn op de produktie van de siga- '^dustrie ivoor de accijnsbepa- Sigarenclubs zoals er nog enkele zijn in Engeland zijn in Nederland onbekend. Toch is er ééntje, in Gro ningen: de Groninger Studenten Si garenrokers Vereniging „The Ci gar". Penningmeester U. D. Froentjes ont kent dat „The Cigar" een exponent van het nieuwe snobisme zou kun nen zijn. In slechte tijden is de neiging om zich te onderscheiden van de massa groter. „The Cigar" begon vier jaar geleden met 6. 7 liefhebbers, maar telt nu al 80 jonge ren die het sigaren roken regelmatig sociaal bedrijven op clubavonden. ..Het is eigenlijk moeilijk* aan te geven waarom we zo genieten van een sigaar en kennis willen vergaven over alles wat met de sigaar samen hangt door het organiseren van le zingen en excursies. Persoonlijk be schouw ik het roken van een sigaar als een soort euforie. Maar we zijn geen elitevereniging en passen geen ballotage toe. iedereen die lid is van de studentencorpsvereniging Vindi- cat kan toetreden". vakkennis De sigaar is lange tijd alleen aan de man gebracht door sigarenspeciaal- zaken, die in aantal echter gelijke tred hielden met de afkalving van de industrie De tabaks- en detailvakopleiding ondervindt echter een groeiende be langstelling. De Stichting Vakoplei ding en -examens levert jaarlijks 120 mensen af. Zij leren dat Colum bus pas op zijn tweede ontdekkings reis naar Amerika (rond 1500) in de gaten kreeg dat hem door indianen aangeboden bladeren bedoeld wa ren om ze in brand te steken en de rook te inhaleren via een buisje. -Maar het duurde tot midden vorige eeuw voordat de sigaar in de „be schaafde wereld" doorbrak en bij voorbeeld in Nederland ooit symbo lisch was voor maatschappelijk aanzien. Prestige, euforie of beide: ze zijn evenzeer vastgeplakt aan het roken van een sigaar als het plak middel waarmee als laatste produk- tiehandcling het dekblad aan de kop van de sigaar wordt vastgemaakt. Onlosmakelijk. Het is een ontzettend mooie hondebaan: ik prijs nog altijd de speling van het lot". Mr. Jan te Veldhuis (36) uit Middelburg is sinds vorig jaar september Tweede Kamerlid voor de VVD. Hij is één van de negentien, meest jonge nieuwkomers in een fractie van 36 man, die de VVD een ingrijpende face-lift hebben doen ondergaan. De zuinige degelijkheid van Koos Rietkerk, die -'right or wrong, onze Wiegel'- zijn fractie tot onvoorwaardelijke gehoor zaamheid aan het eerste kabinet-Van Agt bracht, heeft plaatsgemaakt voor de 'jongehonde- righeid' van de volstrekt onconventionele Ed Nijpels, die een groepje gelijkgezinde 'pups' óm zich heeft verzameld en dat verwijt het CDA hem althans de huidige kabinetsperiode tot permanente verkiezingscampagne heeft verklaard. Te Veldhuis „Ik denk dal hier ge woon een jonge, frisse kerel als fractie leider aan het werk is. en die heeft nog een aantal jonge, frisse kerels in z'n fractie verzameld Die VVD-fractie is ingrijpend ver jongd, wat leeftijd betreft De jeugdige leden althans doen niet direct moeite er in overeenstemming met hun jaren uit te zien Ze dragen zelfverzekerde pakken -de vergelijking met het 'corps', met Nijenrode. is vlug ge maakt Binnen het aandachttrekkende clubje is Jan te Veldhuis niet eens één van de jongere leden en niet één van de zich sterk profilerende: géén Robin Lin- schoten (26. jongste kamerlid) die zich via z'n portefeuille m de sociaal- economische hoek in de belangstel ling werkt, géén Jaap Metz ook. die om weer heel andere redenen enige aandacht heeft gekregen Hij is wel licht anders gebouwd: „Ik heb mij in derdaad ook wel eens verbaasd over de neiging van sommigen die op de korte termijn punten willen scoren. Te Veldhuis was tot 8 september van het vorig jaar hoofd van de afdeling milieuzaken van de provinciale griffie De volgende dag zat hij m de trein naar Den Haag, op weg naar de eerste fractievergadering. „We hadden van te voren als kandidaten wat bijeen komsten gehad met zittende kamerle den, de sfeer wat geproefd, maar ik was nog nooit in de fractiekamer ge weest. Dan kom je dus binnen, met bloemen, en er was zo'n 'lachzak... 't Is een beetje de sfeer van een noviet: wat opgewonden, lacherig ben je. In 't was er het nodige feestgejubel. maar we gingen vlug in een zakelijker sfeer ver der" klasje De eerste momenten worden in ge paste' verwondering doorgebracht, maar 't echte werk begint snel. Nieu we VVD-kamcrleden worden vlug wegwijs gemaakt via 't klasje van Theo Joekes, „die hier al zo lang zit dat-ie zowat ieder stofnest kent". „Een van de opvallende dingen is dat je dan al die mensen ziet d e je anders in de media tegenkwam: die Aha- Erlebnis wanneer je aan Van Agt wordt voorgesteld en hij zegt -li zult wel zo'n beetje weten wie ik ben. Ver der zijn hel allemaal, zeker als de me dia niet in de buurt zijn, gemiddelde Nederlanders, die écn ding gemeen hebben. Ze zijn alemaal bijzonder ge motiveerd, bewogen om bepaalde ideeën uit te dragen en de maat schappij in die richting te sturen die het best bij hun gedachten past. Ze hebben daar ontzaglijk veel voor over -dat is misschien hel verschil met werk dat wat minder tot die be trokkenheid leidt". Jan te Veldhuis is geen Zeeuw van ge boorte. Hij werd in Winterswijk gebo ren, volgde gymnasium-Alpha, ging in '66 in Utrecht staats- en administra tief recht studeren, was 3 jaar lang hoofd van de afdeling algemene zaken van de gemeente Vorden om vervol gens in '75 naar Limburg te gaan als waarnemend-secretaris van het wate- r- en zuiveringsschap Limburg. In '79 kwam hij naar Zeeland om onder ge deputeerde Don hoofd van de milieu- afdeling te worden. In de Limburgse tijd was Te Veldhuis VVD- gemeenteraadslid in Roermond. Een carnere met een politieke toekomst als zelfbedachte horizon9 Te Veldhuis: „Als ik een politieke car rière had gepland, dan had ik niet naai- Zeeland moeten gaan. maar in Limburg moeten blijven, want daar zat ik middenin het politieke gebeu ren Die knop hebben we echter omge draaid Als je naar Zeeland gaat. en je hebt geen enkele lijn uitgezet, dan is je doelstelling niet -ik zal eens in de Tweede Kamer proberen te komen Dat gaat gewoon niet. Bovendien. Jan de Voogd was toen nog Kamerlid- Het is een toevallige samenloop van om standigheden. Ik ben er wel gelukkig mee. maar het was géén bewuste plan ning kans Te Veldhuis heeft het kamerlidmaat schap op zich af zien komen. Hij was, in de zomer van 't vorig jaar na de val van het kabinet-Van Agt-Den Uyl, VVD-hoofdbestuurslid en als zodanig betrokken bij 't maken van een lijstje met wensen, in die zin dat men op zoek ging naar mensen die ieder voor zich een bepaalde discipline beheer ste. Te Veldhuis en de Kamercentrale Zeeland hadden een aantal namen in gedachte van mogelijke kandidaten, nadat ex-kamerlid De Voogd zich ze ker wist van een plaats in 't nieuwe college van gedeputeerden. „Een hele groep mensen hebben we benaderd, maar die zeiden om uiteenlopende re* denen 'nee Inmiddels was via het hoofdbestuur duidelijk geworden dat men iemand met ervaring op het ge bied van de milieuwetgeving nodig zou hebben Te Veldhuis. .Het krin getje sloot zich steeds enger Toch had ik mezelf niet ln beeld. Nadat de Kamercentrale mij gevraagd had. hebben we er thuis veel over gespro ken, want het heeft nogal wat gevol gen voor je gezinsleven. Om een aan tal redenen heb ik het gedaan. Je krijgt zo'n kans natuurlijk nooit meer, en het is toch heel aantrekkelijk om in dat circuit mee te kunnen gaan lo pen" „Ik heb mezelf van te voren nooit als kandidaat beschouwd. Ik woonde ten slotte nog maar drie en een halfjaar in Zeeland. Ik was wel politiek actief hoor. maar ik zag mezelf niet als ka merlid. Als een ander 'ja' had gezegd, dan was ik helemaal niet meer in beeld geweest. Die bescheidenheid past hier wel bij van links Te Veldhuis heeft, -politiek gesproke- n- de lange mars van links, via het centrum naar de VVD gemaakt. „Ik ben opgegroeid in een gezin waarin de politiek aanwezig was, maar geen hoofdrol speelde. Mijn vader was wel geinteresseerd: hij zat in de gematig de socialistische hoek. de DS-'70- sfeer. Hij werkte in de textielindus trie en heeft, liet als ik, die hele af brokkeling meegemaakt. In dat soort streken hebben de socialisten nogal een sterke aanhang". ..Ik ben tijdens de Provo-tijd in Utrecht binnengekomen, in de tijd van de linkse studenten die het corps wegdrongen, de tijd van de bestor ming van het Telegraafgebouw 't Was een beetje inherent aan die tijd datje links was -linkser dan gematigd links ben ik overigens nooit geweest." Te Veldhuis „De ommekeer is geko men toen ik in '68 een week of drie in het Oostblok ben geweest, in Polen, Rusland. Oost-Duitsland. Die landen noemden zich ook socialistisch." Langzaam „Ik heb daar heel duide lijk het gebrek aan vrijheid gevoeld, de flagrante ontkenning van vele rechten We waren met zes studenten in een oude auto. maar 't feit dat we die auto hadden werd ons al kwalijk genomen, en 't feit dat we niet in alle vrijheid over de velschillende syste men mochten spreken heeft ons alle maal eigenlijk zo aangegrepen dat we zeiden -dit kan toch nooit de bedoe ling zijn van het socialismeDat is het overigens ook niet van de socialis ten hier en van de linkse beweging, maar vanaf die tijd ben ik langzamer hand uit de linkse hoek getrokken, en via éénmaal een stem op DS'70 bij de WD terechtgekomen...'' Later „Nadat de Russische stoorzen ders hun werk hadden gedaan en we Radio Helsinki konden ontvangen waarop de Mama's en de Papa's te ho ren waren, hebben we met z'n allen meegezongen, want het was een hele opluchting om dat weer te horen. Uit eindelijk kwamen we via de Noord kaap in Oslo waar we een krant koch ten. Nieuws was dat WD-voorman Oud was overleden, maar de grote koppen gingen over de Russische in val in Tsjecho-Slowakijke..." „Ik denk er nog vaak aan. niet in die zin dat ik er wakker van lig overigens, maar je vergeet het toch niet wanneer je. na twee grensposten te zijn gepas seerd. tussen twee muren wordt ge dreven en de bajonetten op je gericht worden, om de simpele reden dat m'n vijf vrienden wel een stempeltje ln hun paspoort hadden staan dat bij mij ontbrak ander werk Te Veldhuis is tot nu toe om de drie a vijf jaar op zoek gegaan naar een an dere baan: „In die periode heb je de gelegenheid je in je werk te verdie pen, wal eigen lijnen uit te zetten en te proberen zoveel mogelijk van je flëClië ideeën te realiseren. Als de trein een maal rijdt en je alleen nog maar rails hoeft aan te leggen, dan vind ik het voor weel te vinden is 't verloren. Dan kan je wel op de korte termijn succes geboekt hebben, maar het mooiste is wanneer een minister uit eindelijk je gedachten overneemt. Je ziet die neiging tot profileren bij voorbeeld in de inflatie van 't vra genstellen. Als je op ministeries met beleidsambtenaren praat, zeggen ze soms -je bent de eerste die 't zélf vraagt... meestal krijgen we die vra gen schriftelijk binnen..." Natuurlijk, als niemand wat van je hoort wordt er op den duur gevraagd -wie is dat eigenlijk, wat doet-ie? Dat moet ook gebeuren, maar je moet het niet overaccentueren Toch is het op vallend dat vooral die korte termijn zaken veel aandacht krijgen Om een voorbeeld te noemen we hebben pa? de nota Landelijke Gebieden vastge steld. waarin in feite wordt bepaald wat er met Nederland gebeurt welkt gebieden een natuurfunctie krijgen, welke landbouw, en waar die functies gemengd worden. Dat is een zeer ma jeure beslissing, maar die zaak heeft alleen maar de aandacht getrokken door een motie over de Peel, waar die zaak van de kruisraketten speelt... Als je dat dan vergelijkt met alle heisa over inleveren..." „Je moet de politiek overigens niet identificeren met korte termijn-acties. Het uitzetten van de grote lijnen is onze primaire taak". En Te Veldhuis wijst op de aardgasinkomsten: nu nog zijn er leveringscontracten met het buitenland, maar die lopen af in de komende jaren. Daardoor dreigt een inkomstenbron van pakweg 18 mil jard weg te vallen. „En je ziet hoe moeilijk het nu is om 3 miljard bijge steld te krijgen". Te Veldhuis. „Over een jaar of tien is mijn oudste dochter zo ver dat ze een eigen leven zal gaat ontwikkelen We hebben de plicht om nu niet met allerlei ad-hoc-ideeen te werken, maar om een langere termijn visie te ontwikkelen..." interessanter om op zoek te gaan naar een andere trein en andere rails. Maar met dit werk weet ik het echt niet. Je hebt hier veel meer mogelijk heden om wat aan de realisatie van je ideeën te doen..." „Als ambtenaar heb je natuurlijk wel mogelijkheden om een visie te ont wikkelen, maar dat moet altijd bin nen de bestaande wettelijke kaders Bovendien moeten je ideeën gefiat teerd worden door je bestuurder, en die moet vervolgens proberen die zaak binnen zijn college over de eind streep te halen. Het aantrekkelijke van het kamerlidmaatschap is dat je ideeën niet binnen een bepaald stra mien hoeven te passen Je hebt hier meer de kans om de gedachten die Je hebt als lijn uit te zetten". Hij noemt het voorbeeld van z'n ideeën op het gebied van bestem mingsplannen. die uitgaan van een wat minder detaillistische regeling. „Ik heb daar in mijn werk altijd mee te maken gehad je ziet de bottle necks en je kunt dat nu beter voor het voetlicht brengen. De minister steekt daar positief op in, zeker !n 't kader van de deregulering, en zo geef je wel licht de aanzet tot een wetswijziging, die veel plezier voor veel mensen ople vert..." profileren Het grote verschil tussen hel lid maatschap van de Kamer en dat van een gemeenteraad wordt bepaald door de grote publicitaire aandacht voor het werk, vindt Te Veldhuis: „Dat punten-scoren, profileren, heeft me wel verbaasd. Het is wel leuk om dat te doen met opvallende ideeën, maar als je daar geen meerderheid Het leven van een kamerlid uit Zee land, zeker wanneer die tot de VVD behoort, wordt voor een niet onaan zienlijk deel bepaald door Neelie Smi t-Kroes. minister van verkeer en wa terstaat, die in een halfjaar net zoveel maatregelen heeft genomen -ten goe de, ten kwade- dan haar twee voor gangers bij elkaar, om het eens simpel samen te vatten Te Veldhuis, die zegt zich inderdaad Zeeuws kamerlid te voelen, acht zich echter niet vleugel lam. Dat heeft ook te maken met het nu door de VVD-fractie gepredikte dua lisme: fractie en bewindslieden heb ben eigen, met altijd parallel lopende verantwoordelijkheden. Te Veldhuis: „Voor zover de maatregelen onbillijk zijn of procedureel onjuist heb ik Nee lie daarop aangesproken. Dat geldt voor die plotselinge brief over de veer diensten: ik heb vrij openlijk stelling genomen op dit gebied..' „Ik moet echter ook bekennen dat Neelie een aantal goeie zaken voor Zeeland doet. Van de Oosterschelde heeft ze weer een nationale zaak ge maakt, dat moet toch ook de mensen uit de milieuhoek en de visserij aan spreken, de weg over de stormvloed kering, die verloren was, heeft ze bin nengehaald. de zaak van de dijkver sterkingen heeft ze geregeld. En de I.PG-problematiek is toch ook op haar departement opgelost. Dat is po sitief. De VVD in Zeeland moet niet in het kielzog van de PvdA meelopen die Neelie's beleid alleen maar zit af te katten. Maar het is het lot van een regeringspartij. Je moet de kritiek maar over je laten komen, en voor zover die onterecht is op de goede kanten wijzen..." De meest vervelende boodschap waarmee Te Veldhuis tijdens z'n ka merlidmaatschap is thuisgekomen betreft de KMS. ..Dat heeft me aange grepen Je ziet daar een worsteling van goedwillende mensen die graag willen werken en die zien dat iets wordt afgebroken, builen nun schuld om Maar je hebt ook je politieke ver antwoordelijkheid en je moet de zaaK bedrijfseconomisch bekijken. En er is natuurlijk niemand die ontkent dat RSV een bodemloze put was. Je zat met een dilemma kies je enkel voor de mensen, met als gevolg dat er el ders in 't land andere mensen op straat komen, of zoek je en fundamen tele oplossing probeer je de bron van de ziekte weg te nemen en een gezond lichaam over te houden Uiteindelijk is er een oplossing gekozen waar té: vredenheid over bestaat Voldaanheid is een te groot woord, want Je houd* die grote misère ln gezinnen waar de ontslagen vallen..." Behalve te Veldhuis zijn er méér Zeeuwse Kamerleden Eversdijk tCDAi en Van der Doef (PvdA) bij voorbeeld „Ik voel geen echte concur rentie. Beiden zijn politici die al jaren meelopen en hun sporen al iang heb ben verdiend Ik kom pas kijken. Ik geloof niet dat Zeeland van mij ver wacht dat ik van de ene op de andere dag eenzelfde brede kijk en ervaring heb. maar ik weel dat er buiten hen ook nog andere mensen aan t werk zijn en ik probeer daar een beetje ca chet aan te geven Een beetje cachet, in een tijd die uit terst ontvankelijk lijkt te zijn voor hel 'harde realisme' van de VVD. zo als Te Veldhuis het noemt, cn voor de frisse jongens van Ed Nijpels. Bij 36 zetels kun jc immers niet meer van een partij voor een beperkte groep spreken: „Dat rijkeluis-label dal ze ons opplakken is natuurlijk onzin, want dat zou betekenen dat we 2 mil joen rijkelui in Nederland hebben. En dat lijkt me overdreven..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17