psychiatrie al eeuwen in beweging BIJZONDER ZIEKENHUIS bij pzz lopen alleen de koks in het wit je moet degast tevreden stellen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT econoom geeft aan dat de zienswijze ook voor de patiënten geldt. „De manier waarop wij met elkaar om gaan, dat is ook de manier waarop we met patiënten omgaan" Bram Stroo (hij kan vergelijken tussen Vrederust en PZZ) beaamt dat volmondig. „Ik heb wel gezegd: de medewerkers moe ten hier een heel andere opleiding hebben gehad. Ik kan niet verklaren waarom, het is gewoon zo. Je kunt met de verpleegkundigen plezierig omgaan Er is geen betutteling". Voor Jozien Dijkwel is dat vanzelfspre kend. „Als je gewend bent met colle ga's samen te werken, dan is het logisch dat je dat ook met patiënten doet. Dat werkt heel goed. Wanneer je iemand laat meewerken aan zijn eigen behandeling, dan werkt dat veel beter dan van bovenaf opleggen. Je zult natuurlijk wel je aanpak moeten aan passen aan de aard van de ziekte". Kok Dees beschouwt de patiënten in de eerste plaats als gasten. „Ik denk dat je dat altijd en overal zo moet rinus antonisse zien. De mensen komen niet om een warme prak, die komen eten. Het is geen bakje met een vette hap die ingeschept wordt, maar een dekscha- lensysteem, zoals dat ook thuis wordt gebruikt. Of je nu in het PZZ of in het Hilton werkt, dat maakt niet uit. Je moet de gast tevreden stellen. Het budget is wel wat verschillend, maar in het PZZ zeker voldoende". Directeur Bierens wijst erop dat het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland in feite is opgebouwd als woonhuis. „Dal is bij de inrichting zoveel moge lijk aangehouden". Patiënt Stroo spreekt dat bijzonder aan. „Je hebt het direct over huis in plaats van over paviljoen en over huiskamer in plaats van ziekenzaal. Je bent met een kleine groep. In Vrederust waren cr wel slaapzalen met 24 bedden". Volgens verpleegkundige Dijkwel is bij dit alles de terugkeer in de maat schappij erg belangrijk en wordt ge probeerd de situatie in de samenle ving zoveel mogelijk te benaderen. „Er wordt bij opname bekeken wat het beste is. De therapie wordt erop afgestemd. We proberen de reden voor de opname weg te nemen. Vaak gaat het om mensen die op enigerlei wijze zijn vastgelopen", aldus Jozien Dijk wel. Ze voegt eraan toe dat veel mensen beter weggaan, meestal weer terug in de eigen omgeving, maar soms ook naar de woonhuizen op het terrein van het PZZ (als tussenfasei. In de toekomst komen er ook hostels, een begeleide woonvorm voor mensen die het nog niet zelfstandig kunnen redden. Jozien Dijkwel heeft veel op met de dagbehandeling. „Die is opna me-voorkomend. Opname is nu een maal een hele ingreep in iemands leven en gezin. De dagbehandeling werkt goed. Het is niet alleen opname- voorkomend; ook om de terugkeer in de maatschappij te bevorderen. Een soort opstapsysteem. Er is nog wel veel onbekendheid met de dagbehan deling, zowel bij de verwijzers als bij de patiënten" De verpleegkundige onderstreept dat de behandeling vooral teamwerk is. „Regelmatig zijn er patiëntenbesprekmgen. We probe ren om tot een zo goed mogelijk behandelplan te komen. En er zijn goede contacten nodig met de ambu lante geestelijke gezondheidszorg. De nazorg van de patient mag niet ver waarloosd worden. Als je voortduren de kunt samenwerken, dan heb je als verpleegkundige zeker niet het gevoel dat je zwemt". Bierens voert wat cijfers aan. In 1982 werden er in het PZZ 474 patiënten opgenomen en 370 ontslagen Hij tekent erbij aan dat er ruim 30 chronische patiënten uit an dere ziekenhuizen kwamen. Thans lig gen opnamen en ontslagen rond 40 per maand. afstand Bram Stroo, afkomstig uit Vlissin- gen, heeft zijn opname destijds in Vrederust best erg gevonden. Zijn plaatsing in het PZZ, op eigen ver zoek, is daarentegen erg meegeval len. Niet alleen vanwege de moderne re opzet, maar ook vanwege de lig ging van het PZZ. „De afstand speelt een rol. Het is niet zo ver weg als Vrederust. Mijn vrouw zegt dat ook, en de situering dicht bij de stad is plezierig". Stroo legt er de nadruk op dat het PZZ een ziekenhuis is en blijft. De patiënten zijn er we gens ziekte, niet voor hun lol. „Het streven is toch weer om naar huis terug te gaan, al moetje soms geduld hebben", betoogt Stroo. Hij heeft er varen dat de patiënten, voor zover dat in hun behandelplan past. veel vrij heid genieten en dat zint hem best. Naar zijn oordeel is ook van belang de wijze waarop therapie en vrije tijd kunnen worden ingevuld (zijn activi teiten in de drukkerij vindt hij fijn). In dit kader vestigt Bram Stroo de aan dacht op de verschillen die zijns in ziens bestaan tussen PZZ en Vrede rust en die volgens hem verband houden met het levensbeschouwelijk karakter. Directeur Bierens kan over de mogelijke verschillen en oorzaken ervan met oordelen. „Instellingen mo gen geen belemmeringen hebben, van welke aard dan ook. voor de bewoners in het verzorgingsgebied. Je moet je verder houden - en dat is wederzijds - aan de behandelafspraken en met zeggen doe maar een beetje aan", luidt zijn algemene visie in deze. erkenning In de Zeeuwse gezondheidszorg is het PZZ niet door iedereen met gejuich begroet. Bierens constateert dat de erkenning bijna dagelijks beter wordt. „Het is wel zo: we zijn er 100 jaar niet geweest. We kwamen op een moment dat bepaald werk door ande ren gedaan werd. Die moesten door onze komst wat inleveren en afstaan. Dat vraagt aanpassing. We hebben van begin af gezegd: wc zijn er en we blijven ook. We willen graag met anderen samenwerken, al houden we daarbij wel voor ogen dat we onze taak goed moeten kunnen uitvoeren. Het PZZ is nooit een eiland, maar een deel van het geheel". De directeur-econoom zegt dat het PZZ niet altijd met open armen ont- vangen is. „Als we de gelegenheid krijgen onze bedoelingen te verduide lijken. dan groeit meestal het begrip. In dit verband is erg belangrijk dat een provinciaal bestuur en een raad voor de volksgezondheid achter de komst van het PZZ staan". Bierens acht. het. van groot belang dat er in de provincie een behandelnetwerk aan het ontstaan is, dat zorgt voor zo goed mogelijke omstandigheden en behan delingen voor patiënten. „Er is nog geen sprake van een compleet circuit van voorzieningen. Het is niet af. zolang we met beschikken over een aantal hostelvoorzieningen, de hoe veelheid klinische bedden waarop we als provincie recht hebben en enkele goede pensionhuizen. Ook de samen werking kan verdiept worden Juist de Zeeuwse situatie biedt een schitte- bewuste keus Uit alle hoeken en gaten van het land (en vooral van Zeelandi zijn ze de afgelopen jaren naar het PZZ getrok ken. Medewerkers en voor een deel ook patiënten blijken in veel gevallen erg bewust te hebben gekozen voor de nieuwe voorziening. Sommigen heb ben er al lang op gewacht. De gemid delde leeftijd van de medewerkers is laag. eerder bij de 30 dan bij de 40 jaar. Patiënten zijn er vanaf 17 jaar. De enigen die er in een witte jas lopen zijn de koks. De bewuste keuze is ook van invloed op de sfeer. Hoofd-keuken Dees solliciteerde al voordat de gebouwen er stonden. Hij maakte de overstap vanuit het Jacob Roggeveenhuis in Middelburg, een bejaardenoord. Na 10 jaar wilde hij wat anders. „Ik werkte in een bepaald rondje, alles werd wat hetzelfde. Ik voelde me meer koker dan kok". Jan-Piet Dees koos tussen PZZ en emigratie naar Canada Zonder spijt- gevoelens staat hij nu in de zieken huiskeuken, „Mijn verwachtingen zijn prima uitgekomen. Alles is nieuw, de bevolking zit tussen 17 en 90 en als keuken hangen we er niet bij". Mede op aandrang van zijn vrouw ging patiënt Bram Stroo naar de bouw van het PZZ kijken. De opzet beviel hem en hij vroeg overplaat sing aan. „Ik verwachtte een betere behandeling. Ik zat in Vrederust in een kringloop, waar ik niet uit kon komen. Ik was 2 jaar in Vrederust en in die 2 jaar ben ik nooit zover gekomen als 'n half jaar PZZ". Zijn familie juichte de verhuizing toe en Stroo prijst vooral de andere benade ring. Thijs Bierens was directeur bij het Zeeuws Kruis. Via een bestuurslid hoorde hij over de plannen voor een psychiatrisch ziekenhuis. „Ik dacht: ze zullen vast iemand nodig hebben die over de centen gaat. Na het ver schijnen van een advertentie heb ik gesolliciteerd". Bij de kruisvereniging had Bierens een opbouwfase (fusies, financiële opzet) afgesloten en hij had het idee dat zijn taak daar achter de rug was Naast een verdere stap in een persoonlijke carrière, hoopt hij via werken bij het PZZ een aandeel te leveren in het dichter bij de bevolking brengen van de psychiatrie. Tijdens haar opleiding in Oegstgeest hoorde verpleegkundige Jozien Dijk wel dat er bij Kloetinge een psychia trisch ziekenhuis zou komen Ze moest ruim 10 jaar wachten voordat ze via de psychiatrische afdeling van de Oosterscheldeziekenhuizen naar het PZZ kon. „Van begin af aan alles opzetten en, samen met collega's, alles uitzoeken. Je steekt er meer tijd in dan in een gevestigd iets. maar als het je aantrekt is het leuk. Het is niet-statisch. er zijn veel jonge men sen en je hebt inspraak" De ontwikkelingen van geestelijk zieken zijn vol golfbewegingen. De laatste jaren is er van vele kanten forse kritiek geuit op de psychiatrische zorgverlening. Opvattingen over patiëntenrechten en behandelingen veranderen, alhoewel het inslaan van andere wegen niet meevalt en traag verloopt. In tegenstelling tot andere voorzieningen in de gezondheidszorg, daalt sinds 1955 het aantal patiënten dat is opgenomen in psychiatrische inrichtingen. De instellingen proberen te moderniseren, hetgeen vooral neerkomt op kleinschaliger voorzienin gen en een open instelling naar de maatschappij. Geestelijk ziek zijn moet niet louter medisch worden aangepakt; geestelijk zieken moeten niet meer uit de samenleving worden verwijderd. Over de behandeling en positie van geesteszieken in vroeger tijden is weinig bekend. Mensen die van het doorsnee gedragspatroon afweken, worden als gestoord beschouwd. De medische wetenschap staat in de kinderschoenen, van behande ling is nauwelijks sprake. Aanvan kelijk worden mensen met een geestelijke afwijking volledig in fa milieverband verzorgd. Kloosters en kerken nemen die taak (mede in het kader van de gasthuizen en plicht tot naastenliefde) over en later gaan ook de stedelijke overhe den zich ermee bemoeien. In de vijftiende eeuw worden in Nederland voor het eerst twee in stellingen opgericht voor het bewa ren van dollen. Reinier van Arkel en Willem Arntsz nemen het initia tief. Daarna gebeurt er lang niets. Pas in de tweede helft van de zestiende eeuw komt er een derde dolhuis bij (in Amsterdam), ge volgd door een simpelhuis in Mid delburg. Aan bestaande gasthuizen worden aparte afdelingen voor geesteszieken gevormd, meestal in combinatie met onderkomens voor besmettelijke zieken De groei van gasthuizen, waaraan dolhuizen ge koppeld zijn. gaat gestaag door. Hel rijk stelt in 1818 een onderzoek in naar het aantal krankzinnigen en hun wijze van leven. De gege vens tonen aan dat er 5 opvangs- vormen zijn: in het eigen gezin, uitbesteed bij een vreemd gezin; in een liefdadig gasthuis; in een ge sticht voor krankzinnigen, dat wordt beheerd door de gemeente of stichting; in een particuliere inrichting. Uit het onderzoek blijkt dat er ruim 2 000 krankzinnigen zijn. van wie er bijna 800 in ongeveer 70 tehuizen verblijven en 1.200 bij particulie ren. De rijksoverheid komt tot de gevolgtrekking dat de zorg voor geesteszieken dringend verbete ring behoeft. Toch duurt het tot 1841 voordat er e.en krankzinnigen wet komt. waardoor het rijk moge lijkheden tot hervorming krijgt. herziening In 1885 komt een herziening van de krankzinnigenwet tot stand, met de bedoeling een eind te maken aan het plaatsgebrek in de tehui zen. Dat is wel nodig ook want het aanbod van patiënt groeit. In 1910 zijn er in 28 gestichten 11 746 pa- tien ten (ofwel 220 op de 100 000 inwoners waren opgenomen, tegen u ui lööüi Een aanzienlijk aantal geesteszieken wordt buiten de in richtingen verpleegd. Het ver schijnsel van de particuliere dol huizen ialleen is de benaming thans kuuroord) steekt - na te zijn verdwenen door de komst van de krankzinnigenwet - opnieuw de kop op. Er komen ook inrichtingen die zich toeleggen op bepaalde vor men van geestelijk ziek zijn (voor epileptici, idioten, drankzuchtigen, misdadige krankzinnigen). De groei van het patiëntenbestand gaat door (met een daling in de Tweede Wereldoorlog door ingrij pen van de bezetters) In 1955 staat het grootste aantal geregistreerd: 28.000 patiënten. Daarna zet een daling in. Niet omdat er ineens minder aanbod is, maar door 'spe cialisatie'. Het aantal zwakzinni geninrichtingen breidt uit en de verpleeghuizen voor geestelijk ge stoorde bejaarden ontstaan. Die uitbouw van voorzieningen - waar door de krankzinmgeninrichtingen zich kunnen ontwikkelen tot psy chiatrische ziekenhuizen - wordt steeds breder. Naast zwakzinnigen inrichtingen en verpleeghuizen ver schijnen er kinder- en jeugdpsy chiatrische voorzieningen, thera peutische gemeenschappen, psy chiatrische afdelingen algemene ziekenhuizen, hostels, pensionhui zen en ambulante voorzieningen voor geestelijke gezondheidszorg. nieuw beeld De ontwikkeling van nieuwe ge neesmiddelen (die van invloed zijn op de menselijke geest) heeft, sa men met de hokjesachtige specia lisatie, na de tweede wereldoorlog in belangrijke mate bijgedragen aan het nieuwe beeld van de geestelijke gezondheidszorg. Toepassing van geneesmiddelen in positieve zin, maakt een open be nadering naar de maatschappij mogelijk, alsmede andere vormen van therapie (al ligt het gevaar van 'platspuiten' steeds op de loeri De rijksoverheid haakt daar in 1977 op in, door de trefwoorden 'nieuw bouw' en 'regionalisatie' in te voe ren Een onderzoek toont aan dat de huisvesting van vooral langduri ge verblijfspatiënten achterop is geraakt Niet zo verwonderlijk. De accommodatie van veel tehuizen kwam vóór 1910 gereed. Er ont staat een golf van vernieuwing. Oude gebouwen worden gesloopt en nieuwe verrijzen. De totstandko ming van het Psychiatrisch Zieken huis Zeeland en de renovatie van Vrederust in West-Brabant zijn er voorbeelden van. In een langer be staande instelling als Vrederust zijn kleinschalige afdelingen opge zet en is het initiatief genomen tot oprichting van een kleiner zieken huis voor Zeeland Het PZZ is in Nederland na vele jaren het eerste nieuwe psychiatri sche ziekenhuis dat - uiteraard vol gens de huidige inzichten - patiën ten behandelt De bouw past in het idee om voorzieningen te spreiden over het land. zodat ze dichter bij de gebruikers komen te liggen Zo heeft het PZZ de verantwoordelijk heid voor de regio Zeeland gekre gen. Tegelijkertijd is rekening ge houden met de bedoeling het aan tal langdurige behandelingen in inrichtingen te verminderen en wel door mogelijkheden voor hostels en pensionhuizen te openen Voor Middelburg en Terneuzen staan dergelijke voorzieningen in de startblokken. TXie is rijp voor Vrederust". In Zeeland weet iedereen wat daarmee wordt bedoeld. 1/Zeker als er veelbetekenend bij op het voorhoofd getikt wordt. Het slaat op de chiatrische inrichting - goed verstopt in de bossen bij Halsteren - waar vanaf 1908 onder -• vleugels van 'christelijke barmhartigheid' Zeeuwse geesteszieken verpleegd worden. Wim Riemens ingeburgerd begrip, dat Vrede- Opgericht en nog altijd gesteund een ledenrijke vereniging. Van een gezindheid van mededogen al het gebeuren in Vrederust «lettend gevolgd. Nog maar enke ren geleden werd de vraag aan de gesteld of paapse zielszorg wel in calvinistische instelling paste. Ikostte best moeite duidelijk te dat eigentijdse psychiatrie lmet dergelijke vraagstukken niet bezig moet houden. Door de nje historie, de aanwezigheid van vereniging en de grootte van de ichting. staat Vrederust meer be- idals verblijfsoord, dan als plaats te genezen. Een eiland in de sieving, waarover vaak met een EUikte glimlach op het gelaat raat wordt. men met geestelijke problemen isinds enige tijd niet langer meer (twezen op Vrederust. Over enke- pratics zal, als het goed is, de uking „die is rijp voor Vrede- il'iljn betekenis hebben verloren, tornt door de bouw van het iatriseh Ziekenhuis Zeeland !Z) bij Kloetinge. Een voorziening trop in de provincie lang gewacht Met andere mogelijkheden en een. Met de bedoeling midden in ïmenleving te staan. Zonder cti- zonder medelijdende glimlach, at haalbaar is, zal in belangrijke mede afhangen van medewer- in patiënten. Voorlopig is er nog lalom bekende uitdrukking over PZZ, De afkorting leent zich er ook niet zo voor. Maar de llach van de buitenstaander is er Want een psychiatrisch zieken- is en blijft voor velen een gek- int Bram Stroo (51) heeft dat aan lijve ondervonden. „Veel mensen geren vreemd als je zegt dat je in psychiatrisch ziekenhuis bent op- Het PZZ kennen ze nog niet eed Maar wanneer je vertelt dat Vrederust zit, dan kijken ze of je osgebroken tijger bent. Er is begrip voor". Directeur- mom Thijs Bierens (38) stelt dat oroordelen en onbekendheid ten en van het psychiatrisch zieken- doorde hele maatschappij lopen. Is dezelfde glimlach. Of je nu met groep huisvrouwen, rotaryleden nwonenden praat - de vragen zijn Elfde, hooguit is het taalgebruik Zitten hier ook gevaarlijke is zo'n vraag. Mijn antwoord «is: natuurlijk zitten hier men- dle ernstig ziek zijn. Maar minder «fineen algemeen ziekenhuis. De sfeer in het PZZ is ook plezieriger in het algemene ziekenhuis". uwsgierigheid S [leegkuiuligc Jozien Dijkwel (33) 1 op dal nieuwsgierigheid en lendheid een belangrijke rol 1- „Het is belangrijk dat daar- -algedaan wordt. Er zijn in het ■Pschoolkinderen uit de omgeving lr*sf Dat was een goede kans om J wrdelcn weg te nemen. Patién- kunnen met hun bezoek rond- look dal is een goede zaak. Er mensen die denken dat er tralies 8 Laat ze maar komen kijken het in werkelijkheid is". Hoofd- »en Jan-Piet Dees (30) kan zich onbegrip bij de buitenwacht wel indenken. „In liet begin was ik r best huiverig. Ik wist niet veel I eenpsychiatrisch ziekenhuis. Nu h8t vreemd wanneer iemand "«rijpt hoe het zit". I open houding naar de maat- PPl) on een behandeling die erop ht is de terugkeer in die maat- PPiJ zo snel mogelijk te verwezen- r Bierens beklemtoont dat voor Bedachtengang heel bewust ge- ils „In het algemeen hebben we stateerd dat. in bestaande orga- es bepaalde zaken erg vastlig- "ij willen dat vermijden Natuur den we in onze jeugdige over- 'ook zelf fouten: dat mag ook. roberen te streven naar verhou- •jj waarbij iedereen meepraat de gezamenlijke doelstellingen 'oorbeeld is de benoeming van *e personeelsleden. De medewer- tajgen daarbij zelf veel zeggen- 1 Hoe dat concept op lange I" uitwerkt, weet ik met. We zijn begonnen". De directeur- ZATERDAG 14 MEI 1983

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15