PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT nDA-fractie wijst Inedia-nota VVD af Kernwapenkwestie is Lubbers crisis waard Stern identificeert bron valse dagboeken Hitier Verkeersdrukte rond Hemelvaartsdag IJPELS: GEEN SPRAKE VAN TEGENACTIE Smit-Kroes slaat eerste paal voor Almere-Buiten Sally Ride ruimte in met Challenger S komen met wijzigde oorstellen rnwapens vandaag IJ t(inhoudend koel aélend bewolkt en een enkele bui. Sp ydagtemperatuur ongeveer 14 gra- 5!. Vry krachtige, aan de kust moge- i a) en toe harde, zuidwestelijke [$nd 6e jaargang no. 110 Jj.jensdag 11 mei 1983 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. >0!i iebeRGEN (GPD) De algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in di bergen verwacht, ondanks de matige weersomstandighedenextra drukte ;r je rijkswegen rond Hemelvaartsdag. De verkeersdrukte zal vanmiddag op issi n komen. Morgen moet df hele dag met extra drukte rekening worden Mden. Vrijdag en zaterdag zullen zich geen problemen voordoen. 'iagtniddag daarentegen wordt het opnieuw druk, omdat dan de meeste sen terugkeren van een korte vakantie. sns de vrije dagen worden knelpunten verwacht op de Zeelandroutes, op xeg Apeldoom-Amslerdam ter hoogte van Hoevelaken, op de weg stncht-Utrecht ter hoogte van Eindhoven en het knooppunt Deil, op de Den Haag-Amhem-Oberhausen bij de grensovergangvoor het knoop punt Velperbroek, tussen Maarsbergen en Bunnik en tussen Utrecht en Bodegraven. Het grootste verkeersaanbod wordt donderdag. Hemelvaartsdag, verwacht. Omdat op veel plaatsen evenementen worden georganiseerd en een stroom van buitenlandse toeristen wordt verwacht, zal het de hele dag druk blijven. Spitsuren liggen die dag 's ochtend tussen 10.00 uur en 12.00 uur en 's avonds tussen 18.00 uur en 22.00 uur. Mocht het strandweer zijn, dan komt de drukte al 's middags om 16.00 uur op gang. Wie de vrije dagen benut om naar het buitenland te gaan. zal ook daar rekening moeten houden met extra verkeersdrukte. In België zal het druk op de wegen naar de kust en naar de Ardennen. De grootste drukte in Frankrijk ivordt woensdag en zondag tegemoet gezien. onze parlementaire redactie) iHAAG De CD A-fractie in de Tweede Kamer heeft scherp afwijzend gereageerd op de q; Mlia-plannen van coalitiepartner WD, die gisteren in de Medianota van de VVD-Tweede- t merfractie werden gepresenteerd. Geen van de WD-wensen omroepverkiezingen, een n: eciaal tv-net voor Tros, Avro en Veronica, 'zwevende' reclameblokken, commerciële lokale uroep kan op instemming van het CDA rekenen. verwijt het CDA de WD programma's wordt omschreven) te De opstellers van de WD-medianota, als een „buitenstaander" te ge- schrappen. Volgens Van der Sanden de Tweede-Kamerleden Keja en Her- igendoor zelf met een medianota te doet die VVD-wens negentiende- mans. vinden dat omroeporganisa- ™i, alsof de WD niet bij het nog eeuws aan. „Dit ontkent de functies ties met de programmagelden die formuleren regeringsbeleid is be- van radio en televisie als cultuurgoed iten. Minister Brinkman komt zo- en dreigt een volstrekte eenzijdigheid s bekend binnenkort met de media- van de programmals op te roepen. het CDA-WD-kabinet. VDleider Nijpels verdedigde zich Daarvoor wil het CDA geen verant woordelijkheid dragen". hun ter beschikking worden gesteld vrij moeten zijn zelf te bepalen op welk tijdstip van de dag zij wensen uit te zenden. tegen deze kritiek door te Van der Sanden wees er voorts op dat Naast dit systeem van 'variabele Over de schrijvende pers merkt de nota op dat deze alleen reële overle vingskansen heeft als wordt inge haakt op de nieuwe informatie- overbrengingstechnieken. Daartoe moet een actief en voorwaarden scheppend beleid worden gevoerd dat de pers in staat stelt ook daadwerke lijk op de nieuwe technieken in te spelen. De WD is tegenstander van een algemene persfusiecontrole. Tenslotte mag er geen verbod komen van ontvangst van buitenlandse (sa- telliet)programma's. Voor zover de ruimte in de ether of op de kabel dat toelaat, mag deze opgevuld worden met uitzendingen van amateurs. ALMERE iANPi Minister van verkeer en waterstaat Smit Kroes heeft dinsdag, in nauwe samenwerking met landdrost hammers de eerste paal geslagen voor Almere-Buiten. Almere-Buiten is na Almere Stad en Almere-Haven de derde kern van de nieuwe stad Almere in Flevoland. In ju7ii begint de woningbouw en omstreeks juni volgend jaar zullen de eerste bewoners hun woningen in Almere-Buiten betrekken. Almere- Buiten ligt ten noordoosten van Almere-Stadaan weerskanten van de Flevospoorlijn. het invoeren van zwevende reclame blokken (tussen de programma's) in strijd is met het regeerakkoord. De VVD wil, volgens woordvoerder Her mans, „een geforceerde uitbreiding van de STER-zendtijd". Het CDA staat ook „sterk afwijzepd" at blijft voor ons het uitgangs- tegenover het toelaten van reclame heid moet zich onthouden van be- op de lokale radio en tv, mede ter moeienis met de programma-inhoud, gens Nijpels zal de WD-nota de bescherming van de geschreven pers. Het enige criterium waaraan zendge- 1 sis vormen voor de opstelling van Een volledig commercieel omroepbe- machtigden moeten voldoen is het n.c®ieralen in de discussie over de stel, zoals in het buitenland, ziet de getalscriterium, want dat is alleen WD overigens niet als haalbaar. dianota van Brinkman. Overigens wat hem betreft de WD- ,^Ü!ers in het kabinet niet aan de ijnota gebonden. Zij hebben in de "'fee plaats met het regeerakkoord naken. 'JIJ els wilde niet ingaan op de vraag hard voor de WD-fractie de nu in ractienota ingenomen standpun- jijn. WD-leider zei wel dat hij ook op iagebied bereid is compromissen Aj .«nopde eigen verantwoordelijk- sul van de WD-fractie. „Er is geen irake vat een tegen-nota. Ook als /Minde regering zouden hebben :efen, waren we met zo'n nota geko- n" De VVD-nota is volgens hem In strijd met het regeerakkoord. zendtijd' staan in de nota nog groot aantal andere voorstellen en overwegingen. Zo is de VVD tegen vergaande betutteling van overheids wege. De burger is volwassen genoeg om zelf te kunnen bepalen waar hij wil kijken of luisteren. De objectief te meten. Voorts is de VVD er voorstander van dat de drie wettelijke taken van de NOS (het verzorgen van rtv- programma's, het leveren van facili teiten en gezamenlijke belangenbe hartiging) worden toegedeeld aan drie afzonderlijke rechtspersonen Een goed systeem van merchandising kan voor de omroeporganisaties naast de inkomsten uit de omroepbijdragen en de STER-reclame een derde welkome BISSCHOPPEN WILLEN INITIATIEF WESTEN 5"*^! as" WASHINGTON (AFPi - Het Ameri- financieringsbron zijn. vindt de WD. 16 SSC kaanse ruimteveer Challenger zal Naast de nieuwsjoumaals die op de tv K meerderheden worden aangeno- 18 tot 24 juni zijn volgende vlucht door de NOS verzorgd worden moeten iihnnmaken, zo heeft het ruimtevaartbu- ook de andere zendgemachtigden in haalbaar is. Wij staan daarvoor herpe reactie veel medewerking van coalitie- tncrCDA zal de VVD daarbij niet ven te rekenen. In een verklaring ei' rd dinsdag buitengewoon scherp eageerd op de VVD-nota. Omroep- kieziogen, het hoofdpunt uit de t werd door de mediaspecialist ihet CDA, Piet van der Sanden, - strekt van de hand gewezen. „Wij ■5 idaar de zin niet van in", q de wens van de VVD om de noemde geprofileerde (aan een -■ Ruze of politieke stroming ge ien) omroepen en de andere ®,Avro. Veronica) op de zender te aden, wordt door het CDA verwor- De WD is het niet eens met het tartike! waarin staat dat omroe- een stroming in de samenleving ten vertegenwoordigen. Tros, 'uo o en Veronica, die zichzelf onaf- net keljjk noemen, voldoen daaraan De WD wil hen nu een eigen sal geven tïï CDAbekritiseertookdewens van WD om het programma- fschnft (waarin de aard van de NASA dinsdag bekendgemaakt, de gelegenheid worden gesteld met Voor het eerst zal een vrouw deel gebruikmaking van het ANP een ei- uitmaken van de bemanning. gen nieuwsvoorziening op poten te Eén van de vijf astronauten is Sally zetten. De veelvormigheid van de Ride, specialiste in de astrofysica. nieuwsvoorziening kan dan beter tot ammsmmm zijn recht komen. DEN HAAG (GPD) Het kabinet- Lubbers zal zich niet neerleggen bij een besluit van het parlement over het al dan niet plaatsen van kruisra ketten, wanneer dat ingaat tegen het standpunt van het kabinet zelf, welk dat ook is. Het zal dan aftreden. Dat zegt premier Lubbers in een inter view in het weekblad De Tijd van deze week. Op dat moment is volgens Lubbers de basis van het gezag van de regering weggevallen, en kan het ka binet niet doen alsof er niets aan de hand is en doorregeren. „De zaak is mij een kabinetscrisis waard". Volgens de premier moet het kabinet in staat zijn een meerderheid voor zijn standpunt, of dat nu voor of tegen plaatsing uitvalt, kunnen winnen. IHINTON (AFP/UPI/RTR) De h' lrikaanse regering is bereid de 'ort iet-Unie nieuwe voorstellen te i voor beperking van strategi- lu kernwapens. Dit viel dinsdag op jk' aken uit verklaringen van het •r: eHuis. ntf nngswoordvoerder Larry Spea- 3r: letna afloop van een bijeenkomst Reagan met de nationale veilig- £aad doorschemeren dat de pre nt op het punt staat tegemoet te aan de eis van het congres zich >eler op te stellen in het ontwape- ioverleg. Volgens Speakes is het J 'üik dat de Verenigde Staten ïn igingen" aanbrengen in de voor- jfi die zij hebben gedaan bij de tT-onderhandelingen in Genève, Juni worden hervat. HAMBURG (AFP) Een verzame laar en verkoper van Hitler- souvenirs heeft de vervalste 'Hitle- r-dagboeken' aan 'Stern' verkocht. Dit heeft directeur Henri Nannen van de Stern dinsdag gezegd. Het gaat om Konrad Fischer die in Stuttgart een winkeltje heeft waar hij aandenkens aan de Nazi-tijd verkoopt. De man, die zich ook wel Konrad Kujau noemt, is spoorloos, aldus de directeur. Eerder ontsloeg de directie van het weekblad zijn sterverslaggever Gerd Heidemann op staande voet, nadat de Bondsre gering onomstotelijk had vastge steld dat de door hem gepresenteer de delen van 'de dagboeken van de Führer tussen 1933 en 1945' vervalst waren. Heidemann gaf dinsdagmiddag een persconferentie, waarop hij ontken de Stern te hebben opgelicht. Hij is van mening dat het blad hem als zondebok gebruikt. Heidemann stelde dat Stem de verantwoorde lijkheid had het materiaal dat hij had aangedragen grondig te laten onderzoeken. Zowe.'ve Nieuwe Re- vu als de Sunday Times zullen het geld dat zij hebben betaald voor de publikatierechten van de vervalste dagboeken terug krijgen. Heidemann irechtsmet advocaat inaast hem) op de persconferentie. Ook meent hij de samenleving ertoe te kunnen brengen, het kabinet te volgen. Lubbers zegt in het interview overi gens „nadrukkelijk niet te verwach ten" dat er aan het emd van dit jaar al genoeg helderheid is om tot een plaat- singsbesluit te komen. Bisschoppen Voor het terugdringen van de kernbe wapening zouden door het Westen „eerste stappen overwogen moeten worden". Dit staat in eep eerste, geheim concept van de brief van de Nederlandse bisschoppen over kern bewapening. „Het zou niet ralistisch zijn te beweren dat er geen risico gemoeid zou zijn met dergelijke eer ste stappen", aldus de bisschoppen, „maar het voortwoekeren van wan trouwen, het voortduren van de be wapeningswedloop en het uitblijven van resultaten bij ontwapeningson derhandelingen zijn een groter risi- De bisschoppen sluiten zich m hun conceptbrief aan bij hun Noordamen- kaanse collega's, die onlangs pleitten voor „zorgvuldig gekozen kleine stap pen die de Verenigde Staten voor een bepaalde tijdsduur zouden kunnen nemen, om daarmee een vergelijkbare stap door de Sowjpt-Unie op te roe pen. Als er geen aangepast antwoord blijkt te komen, zouden de Verenigde Staten zich niet langer aan de geno men stappen hoeven binden". De bisschopen benadrukken in hun brief het belang van de onderhande lingen in Genève tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten. „Wij kunnen ons niet veroorloven scep tisch te zijn over die onderhandelin gen en er niet veel van te verwach ten. Als het geloof in onderhandelin gen niet meer bestaat, moet het op nieuw gewekt worden". Ajax wil niet meer praten over contract Cruijff AMSTERDAM Johan Cruijff heeft van het bestuur van Ajax te horen gekregen dat het niet verder wil praten over een nieuw contract bij de Amsterdamse club. Het bestuur van Ajax wilde niets zeggen over de re den waarom het niet wil onderhande len met de inmiddels 36-jarige speler en zijn zaakwaarnemer Muller. Vorige week vrijdag zouden het be stuur van Ajax en Cruijff alsmede Muller van gedachten wisselen, maar dat gesprek werd door de clubleiding afgezegd Daaruit trok Cruijff zelf al de conclusie dat Ajax de samenwer king niet wilde voortzetten. Hij toon de zich over de ontwikkeling erg te leurgesteld „Ik had graag mijn carriè re bij Ajax willen afrnaken. maar dat zit er nu niet meer in. Als Ajax niet wil praten dan ga ik met andere clubs in zee". Tot de kandidaat-werkgevers beho ren onder meer Feyenoord. Paris St. Germain en Standard Luik. Ook Mul ler betreurt het dat de kansen dat Cruijff bij Ajax zal blijven tot een minimum zijn gedaald: „Er zitten kennelijk weinig echte Ajax-mensen in het bestuur". Belasting Veel i top /sportbeoefenaren vullen j hun aanqiflen voor de inkomslen- j belasting niet 'naar waarheid' in. I Een gerichte actie van de belas tingdienst leverde 400.000 aulden op (PAGINA 3) vormen aan. Behalve Raas en Pnem, verlaten ook Van Vliet, Wij- nands, Hanegraaf en Peeters de succesvolle wielerforrnalie. Van der Velde zou naar een Italiaanse formatie overstappen (PAGINA 25) Expeditie Vervuiling Vier Nederlanders, onder wie twee Middelburgers, zijn er niet in ge slaagd hun expeditie naar de top van de berg Baruntse in Nepal tot een qoed einde te brengen Mate riaalgebrek icas de oorzaak van hun falen. (PAGINA 19) Leegloop De ineenstorting van het Post- imperium neemt steeds vastere Een terrein aan de Gentsevaert m Kapellebrug is zodanig vervuild dat de drinkwatervoorziening wordt bedreiqd. Onderzoek heeft onder meer hoge concentraties mi nerale oliën aangetoond. (PAGINA 17) Binnen- en buitenland: 2 en 3. Financiën en economie: 5. Radio en televisie: 7 en 9. Varia: 11 en 13. Provincie: 17, 19, 21 en 23. Sport: 25. De maatlat van de media bij de VVD §T Tet heeft er sinds de eer- -Liste dag van het optre den van het kabinet- Lubbers ingezeten dat er over het media-beleid nog fitmt wat beroering zou ontstaan. Goed, er waren afspraken gemaakt. Maar die bleken al snel zo vaag en zo voor tweeërlei uitleg vatbaar, dat de tegenstellingen tussen CDA en WD over een toekomstig beleidsmatig raamwerk voor de bestaande en de nieuwe media (pers, omroep en ande re informatieverschaffers) er alleen maar groter door konden worden. En zo is het ook gegaan. Zodra de eerste denkbeelden die minister Brinkman van WVC in een concept voor een media-nota had ontwikkeld, waren uitgelekt begon het in de WD- gelederen te rumoeren. Onder de in dit geval zeker bijterige aanvoering van WD-leider Nijpels kwam een campagne op gang tegen plannen die de bewindsman-van-de-media zou hebben om de omroepen AVRO. TROS en Veronica uit de lucht te halen. Op een congres van de libera len werd heftig verzet tegen een voor nemen van deze aard gemobiliseerd. Minister Brinkman pareerde deze aanvallen met het verwijt aan Nijpels dat deze nog steeds de indruk wekt dat hij aan een verkiezingscampagne bezig is. Het optreden van de WD in het media-landschap heeft er inder daad veel van weg. Met de gisteren verschenen 'eigen media-notitie' - een stuk dat op veel punten dwars ingaat tegen door minister Bnnkman ontwikkelde ideeën - heeft de WD zich op een pad begeven dat de politieke wrijvingen tussen de beide regeringspartijen dui delijk herkenbaar maakt. De WD- fractie in de tweede kamer heeft in dit vrij openhartige verhaal stevig af stand genomen van het zogeheten 'stromingsartiker in de omroepwet: het artikel dat omroepen verplicht om een maatschappelijke, geestelijke of culturele stroming in de samenleving te vertegenwoordigen. Verder willen de liberalen ook af van het program ma-voorschrift dat omroepen ver plicht om verschillende categorieën programma's te brengen: informatie ve, educatieve, culturele en verstooi- ende. De VVD wil omroepverkiezin gen als basis voor verdeling van zend tijd en kiest voor een duidelijke com mercialisering van de omroep met een toenemende financiering vanuit recla me. Kortom, alle stokpaarden worden in dit stuk duchtig en luidruchtig bereden en het CDA heeft zich giste ren bezorgd afgevraagd waarom in vredesnaam de VVD zich met deze 'actie' gedraagt als een buitenstaan der die niet bij het formuleren van het regeringsbeleid betrokken zou zijn. De verklaringen die de WD- kamerleden Hermans en Keja gisteren bij de presentatie van de eigen media-notitie 'Informatie naar eigen keuze' afgaven als zou er geen enkel verband bestaan tussen deze actie en de concept-nota van minister Brinkman slaat natuurlijk helemaal nergens op. Rommelen aan de om roepwet in het belang van en met de steun van een aantal grote, populaire omroepen is voor de WD een uitste kende bezigheid om zich naast de dagelijkse portie sociaal-economische ellende voor de kiezers scherp te profileren. Nijpels laat de laatste tijd geen gelegenheid voorbijgaan om de duidelijk toegenomen omvang van zijn partij te 'meten'. Hij lijkt zich daarbij weinig gelegen te laten liggen aan het feit dat hij ministers van het door zijn partij gesteunde kabinet (zelfs 'eigen' bewindslieden als Van Aardenne) duchtig voor de voeten loopt. Op sommige terreinen - dat van. de media is er een duidelijk voorbeeld van - schroomt de WD niet om dezelfde technieken en taktieken toe te passen als de PvdA-in-de-oppositie. Het vorig jaar gesloten regeerakkoord tussen CDA en WD is voor de libera len doorlopend aan een scherpe toet sing onderhevig En naar gelang de uitkomst de opiniepeilingen onder de kiezers is de WD bereid daarbij over de rand te lopen. CDA-leider De Vries probeert daarbij in gelijke trant van tijd tot tijd een antwoord te geven, maar heeft met gedurfde uitspraken toch heel wat meer moeite. Het libera le media-beleid, zoals dat nu is ver woord in de notitie van de VVD. heeft inhoudelijk wemig nieuws opgele verd. Omroep-specialist Keja roept al jaren van de daken wat nu samenvat tend op papier is gezet. Het is een voorzet voor een stevige robber vech ten over vorm, inhoud en gebruik van ■de media voor de toekomst. Het kabi- net-Lubbers zal het er nog moeilijk mee krijgen. Voor de WD is het bepaald een interessant stuk gelegen- heidspolitiek. vdM Bombardementen eisen duizenden Afghaanse levens ISLAMABAD/NEW DELHI (UPL' AFP) Als gevolg van bombarde menten door Russische en regerings troepen op de stad Herat en dorpen in de Shomali-vallei zijn in een tijdsbe stek van twee weken tot begin mei duizenden Afghaanse burgers omge komen. zo is dinsdag verklaard door een westelijke diplo maat in New Delhi. Hij baseerde dit op verklaringen van mensen die getuige waren geweest van de gebeurtenissen en in de hoofd stad Kaboel waren teruggekeerd-uit het geJ.ied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1