érnstige verontreiniging ran bodem in Kapellebrug NSM Sluiskil beschuldigd van concurrentievervalsing I, 'Rooie Reusverstoorde bijeenkomst werklozen ierherstel watersnoodmedaille bepleit Huisvuil mag in de Dekkerspolder PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RINK WA TER VOORZIENING BEDREIGD Geen steun voor Bruinisser hangcultuur in Grevelingen PUBLIEK: HIJ ERUIT, OF WIJ ERUIT' BASE BOOS OVER GOEDKOPER AARDGAS (Van onze Haagse redacteur HAAG De CD A-Tweede-Kamerleden Eversdijk en Van der Burg willen le meer dan honderd jaar geleden voor 't eerst uitgereikte watersnoodme- i iucer in ere wordt hersteld, en wordt uitgereikt aan mensen die zich bij iinp van '53 bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Volgens Eversdijk j de medaille een beetje vergeleken xoorden met de uitreiking van het clskruis aan mensen die zich tijdens de Tweede Wereldoorlog op wat voor idan ook tegen de Duitse overheersing hebben verzet. De twee kamerle flei ten in vragen aan de ministers Rietkerk van binnenlandse zaken en Smit-Kroes van verkeer en waterstaat voor een herintroductie van de medaille. De ivatersnoodmedaille bestaat, aldus de kamerleden, sinds 31 maart 1855, dus bijna 130 jaar. Hij xverd uitgereikt na rampen in 1861.1878 en 1916. maar werd klaarblijkelijk vergeten na de grote watersnoodramp van 1953. Eversdijk en Van der Burg vinden nu hel moment gekomen om ruim 30 jaar na de ramp alsnog tot uiting te brengen hoeveel het werk heeft betekend van mensen die zich in die periode uitermate verdienstelijk hebben gemaakt bij bijvoorbeeld het redden van mensen. Zij willen dat de twee ministers bekijken of het mogelijk is de medaille weer in ere te herstellen. Nederland (WMZ) het water uit het- pend op het nader onderzoek het 'uit zelfde zandpakket dat bij het stuk beide infiltratiegebieden opgepompte grond van De Schrijver is vervuild, water regelmatig te controleren op de Het onderzoeksbureau heeft de WMZ stoffen die bij De Schrijver in de grond inmiddels aanbevolen om vooruitlo- zijn aangetroffen. Het terrein van het schrootverwerkend bedrijf De Schrijver aan de mtsevaart in Kapellebrug is ernstig vervuild. Volgens het onderzoeksbureau, dat het enterend bodemonderzoek heeft uitgevoerd, vormt de vervuiling een bedreiging voor de Inkwatervoorziening. Het vervuilde terrein ligt binnen de beschermingszone van het irwingebied van Sint-Jansteen. liet onderzoek is gebleken dat in [geval de bovenlaag van de bo- unhet grondwater zijn verontrei- 1 In alle onderzochte monsters hoge concentraties minerale olièn itroffen. Verder zijn polycycli- aromaten, benzeen, cadmium. I peienmkkel aangetoond. Het on- 'v grondwater stroomt, aldus het aaeksbureau. in zuidwestelijke cr.e af Ook al zou door de drink- mnning de stromingsrichting in 1 (jaargetijden veranderen, dan de aanwezige bodemverontrei- jeen voortdurende bedreiging :de drinkwatervoorziening. Want mining van water gebeurt zowel ;sadwesten als ten noordoosten |H terrein van De Schrijver. De nigmg is volgens het bureau des igroteromdat de bodem goed door hit, Bovendien onttrekt de wa- laatschappij Zuidwest- den: ontslagplan fabriek bedreigt Éomst bedrijf De vervuiling in combinatie met de drinkwaterwinning en de omringende woningen maken een nader onder zoek noodzakelijk. In maart van dit jaar hadden gedeputeerde staten de minister er al op geattendeerd dat zij het nader onderzoek tussentijds wil den opvoeren in het bodemsanerings programma 1983. Wethouder Vinke trekt één van de opgehangen affiches van de muur, een van de actievoerders kijkt toe. Verhuizing KAMER VAN KOOPHANDEL: (NEUZEN Districtsbestuurder t Koning van de Industriebond vindt dat het voortbestaan van Hitfabriek in Sas van Gent ern- ia gevaar komt als de directie de «Kn doorzet om opnieuw 76 per- ikleripii te ontslaan. De Indus- onden FNV en CNV zullen de «ie op 26 mei een alternatief van (voorleggen om de ontslagdrei- i t w veel mogelijk af te wenden. ug: „Wij hebben de indruk dat doorvoeren van deze ontslagen voor het bedrijf onbruikbaar aneelsbestand tot gevolg zal heb- 1 Wij zullen de directie dan ook op |l (fronten bestrijden". -t bij een eerste reorganisatie fle maanden geleden al 69 werk- Kis van de Glasfabriek hun baan h loten, kondigde de directie vorige opnieuw collectief ontslag aan j J nog eens 76 personeelsleden, zaak van die tweede ontslaggoli ns algemeen directeur J. Swan- de aanhoudende malaise in de rereld, zowel nationaal als in- BIEZEL1NGE De ge meente Bruinisse hoeft niet te rekenen op bij val van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Midden- en Noord-Zeeland in haar pogingen om toestem ming te krijgen voor een oesterbroedwin- ningsproject met de zo genaamde hangcultuur in de Grevelingen. Dat bleek dinsdagmiddag tijdens een vergadering van de Kamer in Bieze- lingc. Reden: de Kamer van Koophandel kan geen partij kiezen. Voorzitter J. J. Claas vestigde er de aandacht op dat het de opdracht Kamer van Koophandel is de belan gen van het bedrijfsle ven te behartigen. „Dat doe je niet", zei hij, "wanneer je de een Verwijs (hij is voorzitter steunt en de ander niet", van Vervoex) vertelde dat de hangcultuur al lang is beproefd in de Grevelingen. Daarom beschouwde hij het Bru- se verzoek als een ach terhaalde zaak. Hij vroeg de Kamer er geen steun aan te geven Met haar aanvraag voor de hangcultuur in de Grevelingen wil de ge meente Bruinisse het monopolie van de Yer- sekse oesterexporteurs- vereniging Vervoex doorbreken. Claas vond de hele gang van zaken rond de oesters maar een ingewikkelde kwes- Koophandel besloot bij tie: „Aan de ene kant is de minister van verkeer het natuurlijk zo dat en waterstaat zijn voor- Vervoex de oudste rech- keur voor een zoute Gre- ten heeft, maar ander- velingen kenbaar te ma- zijds is het een goede ken. Momenteel is De Schrijver bezig te verhuizen naar het nieuwe bedrij venterrein aan de Hogeweg bij Hulst. Wethouder G. A. van de Voorde ver wacht dat het bedrijf binnen een paar maanden definitief overgaat. De verplaatsing gebeurt met steun van de overheid. Het oude terrein komt in eigendom van de gemeente Hulst. Wethouder Van de Voorde waar zaak nieuwe ondeme- schuwde alvast dat de gemeente geen mers te steunen" Het cent heeft om de maatregelen, die eventueel in het nader onderzoek zul len worden aanbevolen, uit te voeren. „Er komen op dit moment met die bodemsanering enorme problemen op ons af, die we financieel niet kunnen behappen", zegt de wethouder. Van de Voorde wees er verder op dat er geen plannen bestaan voor het ter rein, zodat de urgentie om de vervui ling aan te pakken niet zo groot is. Yersekse Kamer van Koophandel-lid P. K. M. MIDDELBURG - Na herhaalde som maties om zich enigszins te matigen is de voorheen in Limburg opereren de actievoerder Dirk de Vroome, alias Rooie Reus, dinsdagavond ver zocht de historische burgerzaal van het Middelburgse stadhuis te verla ten Onder een applaus van een deel van de tweehonderd aanwezigen bij een daar gehouden bijeenkomst over werkloosheid van het project Mensen zonder Baan verliet hij luid vloekend en tierend tenslotte het vertrek. De op het ogenblik in Noord-Brabant verblijvende actievoerder slaagde er in een tumult te veroorzaken. Nadat drietal inleiders was ingegaan op Volgens de wethouder is zolang het de problematiek van mensen zonder schrootverwerkende bedrijf bestaat - baan gjng Dirk de Vroome luidkeels zo'n vijftig jaar - nooit schade geble- ken voor het waterwingebied. De hinderwetvergunning voor De Schrijver is met de komst naar de Hogeweg uitgebreid en aangepast. Eén van de voorwaarden in de ver gunning luidt dat de bedrijfsvoering alleen mag gebeuren op een 'vloei stofdichte verharding', zodat - aldus de wethouder - een dergelijke vervui ling niet meer kan voorkomen. reageerden verbijsterd op mdiging. Deskundigen zijn i iddels aan de slag gegaan om een natief plan te ontwikkelen, waar- t'beids tijd verkorting centraal zal i Koning vindt dat de directie de Glasfabriek met de tweede )lf een heilloze weg is ingesla- de eerste reorganisatie zijn idematen van het bedrijf afgesne- nu wil de directie ook het hart De plannen zijn absurd". ZEEUWSE kskundig lm was van de week zit. ie statenzaal te Middelburg jonden xoij ambtshalve een kenkomst bij, waarin com mies uit de Zeeuwse staten Jfefcen over de belangen van 'gewest in het algemeen en jaarcijfers 1982 van de WU, steungelden voor 'De cheldeen de mogelijkheid vla de PZEM aan kabelte- tufe te doen in het bijzonder f de PZEM wel geeigend is ikabeltelevisie in dit gewest verspreiden - dat xcas een wg waarover lang werd ge- W en heel verschillend vd gedacht. '•een van de commissieleden oeg of dat in de staten niet 715 eou kunnen worden ver gelijkt door een juridisch 'tchooid deskundige. 1deputeerde W. Don weerde 1 df met een zin, die dient te iljven. i sprak: is geen gewoonte dat in staten deskundigen hel tord voeren". en wij hadden een Wie dag. Kapellebrug. waar de ernstige verontreiniging is geconstateerd. in de aanval. Hij sprak 'zich de tering geschrokken te hebben' van de plan nen in Middelburg om met fietstaxi's mensen te laten vervoeren waarbij werklozen achter het stuur zitten. Citerend uit een krant van 1941 meld de de Rooie Reus dat de beruchte Rauter in dat jaar een verbod uitvaar digde om mensen per fietstaxi of dergelijke te laten vervoeren. „Schan- de'dat op deze wijze plannen worden gemaakt, mensonterend. Zelf heb ik tien jaar zonder werk gezeten. Dag aan dag hoor ik nog discriminerende opmerkingen over buitenlanders en werklozen' aldus De Vroome. Hij be schuldigde de FNV van ernstige dis criminatie omdat deze vakbeweging schoolverlaters en werklozen uit zou sluiten. Directeur L. Vorthoren van de sociale dienst in Middelburg zou sla venarbeid in willen voeren met bet fietstaxiplan en zo ging de Rooie Reus nog een wijle door met insinuaties. Nadat hem gezegd was dat de zaal wel erg galmde ging hij achter de micro foon vandaan waarna bleek dat Dirk ook zonder de moderne techniek de grote zaal wel kon volpraten. Directeur Vorthoren gaf de Rooie Reus op rustige wijze weerwoord. Hij legde uit dat er aan het fietstaxiplan veel kanten waren en dat het idee over het vervoervan mensen daarvan maar een onderdeel was. Steeds werd de heer Vorthoren echter onderbro ken door beschuldigingen en scheld partijen van de Brabander. De Rooie Reus vroeg de aanwezigen Dirk de Vroome tijdens zijn op een gegeven moment hoeveel men- spraak'. sen zonder werk er in de zaal waren. Slechts een tiental van de tweehon derd aanwezigen meldde zich bij viil- geropsteken als zodanig. Waarna de Rooie Reus tierde dat de verkeerden uitgenodigd waren en dat het grootste deel van het publiek uit 'ouwehoeren' bestond. „Ga jy maar naar Brabant" zo werd hem vanuit het publiek toege voegd. Een deel van de aanwezigen, vooral vertegenwoordigers van ver enigingen, kerken en organisaties, had toen de zaal al verlaten. Uiteinde- gezinsverzorging. Zo kweek je twee lijk zou minder dan de helft de bijeen- soorten mensen die hetzelfde werk komst (die van acht tot elf uur duur- doen maar waarbij de ene een rechls- dei uitzitten. Nadat vanuit het pu- positie en salaris heeft en de andere bliek de eis werd gesteld 'Hij eruit of niet. Dat betekent uitholling van wij eruit' werd Dirk gesommeerd te betaalde arbeid aldus de districts- vertrekken. Na aandrang deed hij dat bestuurder, ook waarna de rust weerkeerde. ff. j Politiek I\JJICfieS Directeur Vorthoren van de sociale Overigens was het optreden van de dienst vond politieke be sluitvor- acticvoerder niet het enige incident, ming over het werklooshcidsvraag- Wethouder van sociale zaken M. Vin- stuk een eerste vereiste. Met name ke en anderen waren tijdens de pauze herverdeling van arbeid zou daarbij doende met het verwijderen van affi- aan de °rde moeten komen. Zo niet ches van de Nederlandse Bond tegen «la» zouden er steeds duidelijker drie de Arbeidsethos. Daarop stond onder door een kloof gescheiden groepen in meer: „Openbare aansporing. Lub- de maatschappij ontstaan. Aan de bers 100 dagen in no time nonsens, ene kant werkgevers en werknemers scheer je weg". Ondanks protesten en aan de andere de kansarmen, vanuit een deel van het publiek ble- Onder afkeuringn een deel van het ven enkele van de affiches tot aan het publiek bleef de heer Vorthoren de slot van de bijeenkomst hangen. sollicitatieplicht voor mensen zon- Het eerste gedeelte kende niettemin der baan verdedigen alhoewel ook een redelijk rustig verloop. FNV- hij wat minder strenge normen be- distrirthestuurder Tj. Strons legde pleitte. uit dat zijn bond echt niet tegen alle Tenslotte hekelde Bram Coomans. vormen van vrijwilligerswerk in het namens de Zeeuwse stuurgroep Werk- geweer komt. „Wij zeggen ja. mits en loosheidhet beleid van de gemeente niet neen, tenzij. Duidelijk zijn we Middelburg ten aanzien van het werk- wel tegen wanneer vrijwilligerswerk loosheidsvraagstuk Hij vond dat de de vorm van onbetaalde arbeid aan gemeente enkele zaken best zou kun- gaat nemen, zeker als het om werk nen verbeteren Bijvoorbeeld door gaat dat het karakter van een ar- herverdeling van arbeid onder de ei- beidsovereenkomst heeft. Daarom £en ambtenaren en door bezuinigin- zijn we ook tegen de Alpha-hulp in de Seti op de investeringen achterwege te laten. Verder bepleitte hij betere rege lingen voor werklozen die een zaak op willen zetten waarbij ze in het begin (aanloopperiode) met behoud van uit kering kunnen werken. „Daar moet bij het gemeentehuis één loket voor komen zodat de betrokkenen niet van de een naar de ander worden ge stuurd. De starter m oet binnen enke le maanden kunnen weten of zijn/haar idee wordt geaccepteerd of niet" al dus Coomans. Van het oorspronkelijke doel van de bijeenkomst kwam al met al weinig terecht Dat was om de vertegenwoor digers van verenigingen, wijkorgani- saties en kerken te betrekken bij wijkgerichte steunpunten voor werk- lozenbegeleiding Toen de nieuwe pro jectleider van Mensen Zonder Baan Twan Wilmers. de aanwezigen ver- toe' zocht zich hiervoor op te geven was het meerendeel al vertrokken Ij SLUISKIL/LUDWIGSHAFEN Het j) chemische concern BASF, de groot- •J ste producent van kunstmest in West- 9 Duitsland, heeft bij de Duitse rege- f| ring en de Europese commissie ge- becijfert dat NSM en UKF - dochter- met. nog eens 800 000 ton per jaar zal klaagd over concurrentievervalsing bedrijven van respectievelijk Norsk toenemen. ..Hiervoor probeert men u door twee Nederlandse kunstmestfa- Hydro en DSM - hun kosten door alvast een markt te vinden", aldus i brieken, de Nederlandse Stikstof goedkoper aardgas 20 procent lager Detzer. Van de totale importen in ■vee jaar gestegen van 42 naar 58. Detzer. die zijn beschuldigingen uitte bij de present atie van het jaarverslag. Een doom in het oog van de BASF- directie is tenslotte het feit dat zowel de NSM als UKF een ammoniakfa- briek bouwen, waardoor de capaciteit Maatschappij (NSM) i UKF in Utrecht. Sluiskil en- houden dan hun Duitse concurrenten. „De bevoordeling door Nederland van de eigen industrie strookt niet met de Volgens een bestuurslid van BASF. dr geest van de Europese Gemeen- H. Detzer, zijn zij er dankzij subsidies schap", aldus de topman van BASF, op aardgas in geslaagd hun aandeel in die toegaf dat zijn bedrijf momenteel Een woordvoerder van de NSM in de Duitse markt aanzienlijk te vergro- verliezen lijdt bij de kunstmestfabri- Sluiskil ten en is het importperceptage alleen cage, Duitsland komt circa eenderde uit Nederland Het Oostblok levert 25 tot 30 procent en overig Europa het res tant. (i dinsdag dat de directie op dit moment geen commentaar wil geven op de beschuldigingen van BASF Hij bevestigde. dathetZeeuw- s-Vlaantse bedrijf een ammoniakl'a- briek met een capaciteit van 500 000 ton per jaar in aanbouw heeft, die volgend jaar moet gaan draaien. UKF betaalt voor het aardgas het (goedkopere) tarief voor grootver bruikers als onderdeel van een tarief beleid van de Gasunie, dat door de overheid is goedgekeurd. UKF in Geleen bouwt een ammoniakfabriek met een capaciteit van 400.000 ton per jaar. Dit is echter vervanging, aldus een zegsman van het bedrijf. CVI KRIJGT GELIJK (Van één onzer redacteuren) DEN HAAG De Centraal Vuil- verwerkende Industrie (CVI) mag op de vuilstortplaats in de Dckkcr- spolder bij Westdorpe definitief huisvuil gaan verwerken. De Raad van State in Den Haag heeft de CVI voor de stort van huisvuil in het gelijk gesteld in het beroep tegen de wijziging in de hinder wetvergunning die gedeputeerde staten van Zeeland hadden aange bracht om juisi dat te voorkomen. Maar volgens de wens van gs mag de CVI in de Dekkerspolder niet hoger storten dan 2,5 meter. Het vuilverwerkingsbedrijf wilde het afval zelf tot 4.5 meter optassen. CVI-directeur W. Tollenaar lilt evenwel niet zo zwaar aan die laat ste beperking, verheugd als hij is nu de Raad van State de stort van grof huisvuil en huishoudelijke af valstoffen uit Zeeuwsch- Vlaanderen in de Dekkerspolder toestaat. Tollenaar. „Deze uit spraak van de Raad van State bevestigt opnieuw dat wij huisvuil mogen accepteren. Daarom hecht ik niet zo veel waarde aan de aunthuugie van 2,5 meter, dat is een zuiver - technische zaak. De stort van huisvuil echter is een politieke De overwegingen van de Raad van State om in tegenspraak met het (door de Kroon goedgekeurde) pro vinciale afvalstoffenplan (dat huis vuil slechts gedoogt op de centrale belt voor Zeeuwsch Vlaanderen in de Koegorspolder) toch toe te staan, zijn nog niet bekend. Vol gens de CVI-advocaat mr C Diep enhorst vallen die overwegingen pas over enkele weken te verwach ten. Diepenhorst neemt overigens wel aan dal bij de beslissing van de Raad van State een rol heeft ge speeld dat de CVI zonder huisvuil zeer waarschijnlijk is gedoemd tot een faillissement. De raadsman: „Dat wij met het huisvuil en de provincie met de storthoogte in het gelijk is gesteld, is vermoede lijk gedaan om beide partijen han gende het beroep niet voor een voldongen feit te stellen". Milieugedeputeerde mr J. P. Boersma was gisteren niet voor commentaar bereikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17