Conditietraining op een vlot muziekje r Zeeland loopt weer vol LEZERS SCHRIJVEN 1 5 4 7 EVEN PUZZELEN KRULLEBAKJES Krullebak ziet er iets anders uit Hergebruik afval heeft de toekomst 'We moeten waakzaam blijven' KORT IN DE BAN VAN AEROBICDANSEN Polen Tot voor kort waren body building en jogging dé spor ten om jezelf fit te houden. Het jaar 1983 is echter in de ban van aerobicdansen. De televisieserie Fame heeft hiertoe zeker zijn steentje bijgedragen, Met dit beeld voor ogen beginnen veel volwassenen en kinderen een cur sus aerobicdansen. Een verkeerd beeld overigens. Fame heeft met aerobicdansen wei nig te maken Aerobicdansen be stond al voor Fame op de beeldbuis verscheen. Rage Vorig jaar september hoorde een aantal leraren judo en jiu-jltsu over een nieuwe rage in Amerika: aero bicdansen. Met behulp van Doris D. van de Pins volgden 65 van hen een cursus aerobicdansen. Voorzichtig startten zij cursussen door het hele land Zo ook de heer A. van Peenen van sportschool Ha- ra uit Heinkenszand. „Aerobicdansen heeft weinig met dansen te maken", vertelt hij. „Het is meer een soort conditietraining met wat danspasjes erbij" Opleiding Door het succes van Fame schoten de aerabiescholen als paddestoelen uit de grond. Wie wil kan zelfs met behulp van verschillende elpees thuis was oefeningen uitvoeren De heer Van Peenen is het hier niet mee eens „In een paar uur worden mensen opgeleid tot cursusleider. Dat Is onmogelijk" „Bovendien begint een aantal dans scholen ook met een soort aerobic dansen. Deze mensen zijn opgeleid tot het aanleren van danspassen, maar niet voor het geven van condi tietraining". Zachte matten Hoe herken je dan een goede cur sus? Volgens de heer Van Peenen is het erg belangrijk dat er op zachte matten wordt getramd. Het li chaam krijgt door het vele springen nogal wat klappen te verwerken. Een harde vloer geeft na verloop van tijd rug- en nekklachten. De zachte matten vangen de klap op en de kans op blessures is kleiner „Flitsende pakjes en speciale schoe nen zijn ook overbodig. Blote voe ten en een doodgewoon trainings pak zijn prima", besluit de heer Van Peenen. OPLOSSING Polen is een arm land. Maar toch moeten ze eerst naar Afrika gaan met hulp vind ik. Want daar kunnen ze zonder hulp niet eens meer in leven blijven. Martin v. Rijswijk (11) Koudekerke. Ik hoop dat de stichting 'Zeeland helpt Polen' nog lang doorgaat. Ze hebben het voedsel daar echt nodig. Nicole de Regt (12), Middelburg. Fijn dat Zeeland zoveel hulp aan Polen biedt. En dat ze de mensen helpen die daar kanker hebben. Ik hoop maar dat er genoeg geld komt om het ziekenhuis voor die baby te betalen. Geppie Sturm (11), Middelburg. 0 4 5 4 '3o '"3 H 3 4 '9 s 'Lo "1 2. 4 f 6 1 1 5 'tl 2 3 3 "1 1 5 "5 "l 9 6 "2 'is O 'b 0 2 JSÈ 4 4 6 O q '°5 3 4 Q 6 i 1 -1 5 8 6 0 O "U O 0 O "J5 1 "5 4 a O l 4 j h!3 i O a O X 1 6 5 m 4 1 Laatste letter van naam oudste zoon van onze koningin; '2. Eerste letter voetbalclub Johan Cruyff; 3. Eerste letter van bekendste Nederlandstalige popgroep; 4. Vierde letter naam van koningin van Belgie; 5. Een na laatste letter van dier dat van kleur kan veranderen, 6 Eerste letter van wijze vogel; 7. Zesde letter van naam commissaris van de koningin van Zeeland; 8. Eerste letter van dubbele fiets, 9. Eerste letter van het land van de Groep Abba; 10. Zesde letter van woord voor 'luidruchtig drinken; 11Eerste letter van het land dal vorige maand wereldkampioen dameshockey werd; 12 Laatste letter van eiland tussen Terschelling en Texel; 13 Vierde letter van echte naam van 'Paaslelies'; 14 Eerste letter van ander woord voor 'bloot'; 15 Laatste letter van hoofdstad van onze provincie. Sloewerk Het vnjhavenplan voor het Sloege- bied is op zich wel een goed plan. Want als De Schelde chcht gaat kunnen ze daar misschien terecht. En anders is er weer kans voor longeren die van school komen. Adrie Broer (13) en Krisjan van der Laan (Ui, Middelburg. Konijn Ons konijn is nu dood Dat komt omdat wij hem teveel eten gaven Dus verwen je konijn niet te veel. Leo Tamboer (11), Koudekerke. Ringrijden Ringrijden is een leuke sport, ik doe het wel eens op de fiets. Ik zou het erg leuk vinden als ik het op een paard kon doen. Maar ik heb er geen en het is vast erg duur Krijn de Kam. Reptielenhuis Ik ben ook in Iguana geweest. Ze hadden er zelfs kakkerlakken. Het was er erg leuk. En duur was het niet. Korina Izeboud, Koudekerke. Fietscross Fijn dat er een fietscrossbaan in Koudekerke komt, Als het maar niet pas over vijfjaar is of zo Want ze hebben meestal zoveel andere dingen te doen. Dus het liefst snel. Momque Meijer en Ellen Kodde. 12 jaar. Middelburg. Alleen voor particulieren tot 16 jaar. Prijs 25 cent per regel. Opgeven bij het PZC-kantoor in Vlissingen of Middelburg óf een formulier invullen (verkrijgbaar bij de /rr\ meeste lagere scholen) en opsturen. I I I Ol'. /cl ic ii.i.tiu cn/of telefoonnummer IN ile advertentie en sluit de postzegels IN de envelop (dus niet opplakken) To koop 2 paar voet balschoenen maat 7,5 voor 10,- en 3,5 voor 7,50 Peter Almekin- ders. Waddenzeestr 10, Oost-Souburg Te koop Police-elpees on buttons met dasje, Y Vink, G. Borgesiusstr. 73, Vlissingen. Tel, 01184-65582. Te koop gevraagd rol- lorscates maat 37-38. Renske Spek, Vro- moldsland 47, Middel burg, tel. 25496. To koop: z.g.a.n. voet balschoenen mt, 6,5, voetbalshirt en kousen, groen-wit. Tel. 01180- 28645. Te koop 4 dozen Fi scher Technik, tuin- schommel, waterslee. ton Brouwer, Dam 17, Middelburg. Te koop' racefiets Mo- tobecane |r. leeft. 8 t/m 10 |r. 100,-; 1 wielren- nerstrui mt 128 20,-, 2 reddingsvoston 20-30 kg f 25,- p st Te bevr.. Désirée Klaasse. Mid- delburgsestr. 56. Kou dekerke, tel. 01185- 1968 Te koop 1 pr st. elektr wekker, plakplaatjes v Aristocats Gevr vogel kooitje Tel. 01184- 60755. Te koopp: g a n. vol leybalshirt Ardito mt. 4, nw.pr. 28,50 nu 10,-. Tol 01184-79066 Te koop 1-pers. pol leugdkano m. peddels. Vr.pr 250,- Tel 01184-61040 Te koop gevraagd, houtdraaibnnk. Tel 01184-61040. Te koop. 1 paar z.g.a.n. rollerscates m 36; zg.a.n. zwemvesten 5- 10 jaar, 2 witte ballet- pakjes 7-10 jaar 01100- 27064 Te koop. Philips experi menteerdoos EE2041 35,- en viewmaster- projector f 7,50. Tel. 01185-2320. Te koop: mersjesfiets Sparta, 1 z g.st 5-9 |r 125,-, schoenen met doppen mt 30 31, Span- jaardstr. 9 M 'burg Ie koop Dwenjkomin tjes. Bianca Fraijs. Tel. 01134-2428. Te koop of te ruil tegon Lego. treintunnol en Playmobiel en opbl.b rubberboot 2,20 111 l„ 4 gesch. luchtkamers, ïnkl. peddels. Marco Boone, Zuidsingel 98, Middelburg. Tel 27934. Te koop. kinderfietsje 3-6 jr 25,-, kinderslep 25.-. z.g.a.n. kinderau- togarage 20.-, plastic. 01180-15326 Te koop: dubbel lp van Kiss. Tel. 01184-65168 Wie wil zijn elektrische Legotrein verkopen? Schrijf een briefje naar Job Joziasse. Magno- lialaan 29. Oostkapelle Tel. 01188-2349. Wie heeft er een ijzeren kruis of andere oorlogs onderscheidingen te koop? Peter Nijsse, Breeweg 40, Middel burg. Tel. 01180-26294. Wie heeft er voor mij Duplo Legoblokken en garage F Price te koojil Joffrey Vermeule. Tel. 01198-1941. Te koop gevraagd ju- riopak Ift. 11 a 12 jr. Rim Paauwe, L. Vielle 14. Yerseke Tel. 01131- 3233 Te koop: meisjesflets weinig gebruikt leeftijd plm. 8-12 jr. 100,- Ma riene Mulder, Dolfijn straat 35. Tel 01180- 15486. Te koop' Playmobil, pi ratenschep, ruimte schip, auto's, kasteel en huizen enz. Prijs n.o.l.k. 01103-2341. Te koop gevraagd: een drumstel, kapot of lelijk geen bezwaar. Angeli- que Scheffel, Nijver heidstraat 38, Kruinin- gen. Tel. 01130-2660 Te koop: bergschoenen mt. 28, 25,-. Eén vakantie gedragen. An- nemarie v. d Made, V. Speykstr. 15, Terneu- zen. Tel. 01150-97468. Te koop. rijbroek mt. 158 30,-. Tel. 01184- 61309, Te koop gevr stevig massief houten |on- gensbureau. Tel. 01180- 27202. Te koop: Legotrein rij dend te zien tel, 01196- 13252. Te koop1 z.g.a.n meis- jesfiets (Rivel) goud kleurig, Ift. 6-10 jr. 150,-. Tel. 01177-1715. Te koop, gymschoenen mt. 35 10,-. Brigitte Verstriintón. Tel. 01100- 30737, Goes. Te koop goede zw. t v. 15,-. Cron v d. Lee. P Gootjesstr. 1, Middel burg. Tel, 25780. Te koop gevr Mini- steek. Angela Dobbe laar, tel. 01184-61920. Te koop: linker- en rechterwissel, seinpaal en kruising, voor batte rij legotrein, Schelde- straat 4. Zoutelande. Tel. 01186-1996. Te koop: Puch- onderdelen o.a. cil met kop en bocht 30,-, stuur f 10,-, gas of ver- snellingshandle 7,50 en batavette frame en Batavette ond I P R. Poppe, Poppendamse- weg 2, Grijpskerke. Tel 01180-14386 (na 19.00 uur). Te koop: 1 plastic zand bak, z.g.a.n. 15,-, 'Vol- hardings-trainingspak mt 140 25,-; 1 jeugd- zeilboot polyester 750,-; 1 opbl.b pvc- boot 25,-; 1 radlocass- rec. 50,-. A Sinke, Ou de Singel 77, Goes Tel. 01100-13533. Te koop: racefietsje 175,- plm. 10 12 jr., race-schoenen en helm samen f 25,-, rolschaat sen ƒ25,-, tel. 01107- 1456, Carina de Winter, Te koop transformator, Marklmtrein type HO 10 v.a. Tel. 01185-1685. Te koop: 1 paar Nike Oceania mt. 37, gloed nieuw. Tel. 01180- 12044. Zure regen Wat erg dat die bomen duor de zure regen dood gaan en ook dat je eigenlijk de dupe bent van dingen van een ander. Gelukkig komt het niet in Zeeland voor. Arnoud Fransen (11). Koudekerke Erg jammer dat er zoveel sparren en andere bomen doodgaan. Straks komt er behalve een dierentuin ook nog een bomentuin. Eddie v. d. Hage Hl), 's-Heer Ablskerke Krullebak Ik heb jullie Krullebak nog maar een keer gelezen. Ik vond het fan tastisch. Ik zag hem bij mijn oma, want zelf woon ik in Belgie. Ramona Wouters, Antwerpeti. Wij vinden dat er meer sport moet in de Krullebak. Want er kan' best wat minder politiek in. En we zou den het leuk vinden als 'vreemd' weer terug kwam. Anzor den Hartog en Pim Landman (12). Middelburg. Kind en dier Mijn nieuwe huisdier is een reuzen- rat. Een hele harige. Denk maar niet dat hij bang is. Hij bijt alles kapot, de bank en al. Of hij zit onder de dekens en bijt in mijn tenen. Dan moet hij weer in zijn kooi. Soms snuffelt hij in de keuken en eet de kaas op. Dat vindt mijn moeder niet leuk. Leon en Johnny, Middelburg In de vorige Krullebak stond dat sommige kinderen poezen vies vin den omdat ze overgeven. Is dat nou zo erg1 Als je zelf overgeeft, ruimt Je moeder het toch ook op° Daar is ze toch ook niet vies van? E11 honden poepen inderdaad Maar ze hebben nu eenmaal geen w c. Dus is het hun baas z'n schuld Die moet ze het in de goot leren doen. Onze pony doet het ook overal in de stal. Dus dat ruimen wij voor hem op. Want er in moeten staan is met zo leuk Als hij het op straat doet schop ik het altijd aan de kant. Josephine Maranus, Oostkapelle Erg zielig dat ze die poesjes op die boerderij doodmaken. Ze kunnen beter de moederpoes laten sterilise ren. Want dan krijgt ze geen jonkies meer. Liesbeth en Korina. 11 en 10 jaar, Oostkapelle. Erg zielig dat die poes van Arian vijf keer per jaar jongen krijgt, die dan gelijk worden afgepakt. Voor dieren zorgen is niet alleen eten geven. Maar ook zorgen voor hun welzijn Dus laat je poes steriliseren. Lmda Habrakcn, 11 jaar Vlissingen Ik vind dat ze wat moeten doen tegen sommige toestanden met die ren Want vooral op een boerderij hebben de poezen zweren op hun poten en etterogen. E11 de boeren laten ze vaak maar lopen. Ineke Jansens. 11 jaar, Goes Wat de heer Karelse zegt vinden tvij onzin. Een cavia is best een huis dier. Als ivij onze cavia's los laten willen ze na een poosje zelf weer in hun kooi. En terug in hun land zouden ze nooit voor zichzelf kunnen zor gen. Want die van ons komen niet eens uit de natuur Odette en Karin, 11 jaar Koudekerke. Wij vinden het niet leuk als een hond op ons veldje plast op poept. Maar er zijn ook honden die het netjes in de goot doen Waarom maken ze geen hondentoilet? Dat is toch veel netter? Bas vaji den Bos. Middelburg Wij begrijpen wel dat een grote dog niet in een flat kan. Zo'n beest moet ruimte hebben en kunnen rennen. Wie een dier neemt moet het goed doen, vinden wij. Noura. Nathalie, Ester, Middelburg. Wie over deze Krullebak iets wil schrijven kan dat doen tot woens dag 25 mei. Daarna maken we de krant en kan er niets inccr bij. De redactie Dit is de eerste Krullebak die gedrukt is op de nieuwe offset rotatiepers van de PZG'. Als je deze Krullebak op de vorige legt zie je dat hij een stukje breder is. maar ook iets minder hoog. De krant ziet er helemaal wat anders uit. Op de foto's staan de puntjes nu veel dichter bij elkaar. Daardoor komen foto's een stuk duidelijker in de krant. Op de nieuwe pers kan ook veel meer met kleur Vooral voor de mensen die bij de PZC ln de techniek werken is er een boel veranderd. Zij moeten zich voor een groot deel omscholen. Dat geldt ook voor de medewerkers van de bezor gingsafdeling. In het begin zal er vast nog wel eens iets fout gaan. Dat is jam mer, maar het hoort er bij. En het ls in elk geval tijdelijk. KRULLEBAK IN DE KLAS Scholen die (kosteloos) voor een of meer klassen De Krulle bak willen bestellen kunnen bellen naar de PZC in Vlissin gen: 01184-1514'!, toestel 44. Vorig jaar moest de politie herhaaldelijk tegen 'wildkampeerders' optreden. VOORAL VRAAG NAAR GOEDKOPERE VAKANTIES DEN HAAG - Iedereen in Neder land gopil per dag wel 1 kilo huis vuil weg: papier, plastic, blikjes, eten, kleren, enz. En omdat we met 14 miljoen mensen in dit kleine landje wonen, is dat per dag een flinke berg: 14.000 ton! De ruimte om dit- afval te storten wordt steeds minder, verbranden is duur. En elke dag komt er meer huisvuil bij Een goede oplossing lijkt herge bruik. Een groot deel van het afval is namelijk nog zo goed. dat het best opnieuw gebruikt kan worden. Of dat er weer andere dingen van ge maakt kunnen worden. Zoals com post voor de tuin, biogas, papier, gekleurd glas, kunststoffen of staal. Op verschillende plaatsen in het land zijn experimenten aande gang, vuil wordt dan tevoren erg goed uitgezocht: papier bij papier, glas bl.) glas enz. Hoe beter dit gebeurt, hoe beter de produkten later. Dit uitzoeken gebeurt nu nog met de hand. want machines die dat kunnen zijn duur. En bovendien moet eerst worden bekeken of de 'nieuwe' spullen ook verkocht kunnen worden. Want anders komen ze misschien ongebruikt wéér op de vuilnisbelt terecht. MIDDELBURG Het ziet er naar uit dat Zeeland ook deze zomer weer vol zal stro men met vakantiegangers. Toeristen op zoek naar een mooi stukje natuur, water, strand en zon. „Er is dit jaar vooral veel vraag naar goedkopere adressen", zegt de heer J. P do Regt. directeur van de provinciale V.V.V. in Middelburg. „De meeste campings waar gereser veerd kan worden zitten al vol. Ook de logies-met-ontbijt-adressen ko men weer in trek. Vrijwel zeker zullen dit jaar meer Nederlanders 'lekker weg in eigen land' gaan Want heel wat gezinnen zullen deze vakantie minder geld kunnen uitge ven. Ze maken er dan een kampeer- of fietsvakantie van". De grote vraag naar kampeerplaat sen brengt ook problemen mee. Een grote groep van de kampeer ders slaat het liefst de tenten zo dicht mogelijk bij het water op. Een andere groep geeft de voorkeur aan een mlnicamping, een kleine cam ping bij een boerderij. En heel wat boeren grijpen de kans om op die manier wat bij te verdienen met belde handen aan. Weer een andere groep wil het liefst 'wildkamperen' gewoon met tent of caravan langs de weg of in de natuur. „Dat is beslist verboden", zegt de heer De Regt „Ons land is te klein voor deze manier van kamperen. Wij moeten zuinig zijn op de natuurgebieden die we nog over hebben. En wij moeten met elkaar onze omgeving schoon houden". De organisaties die zich met recrea tie bezighouden, krijgen vaak te maken met verschillende regels. Ie dere gemeente stelt zijn eigen regels op, Op die manier is liet moeilijk om in de hele provincie één lijn te trekken. Dit zal veranderen als de kampeer- wet wordt aangenomen. Niet iedereen hoopt, op een lange warme zomer Voor Zeeuwse attrac ties, zoals de Stoomtram in Goes. 'Miniatuur Walcheren' in Middel burg of 'De Roompot' in Kamper land, zijn minder fraaie dagen ge wenst Vorig jaar zijn er door het mooie weer vrij weinig bezoekers geweest. E11 weinig bezoekers brengen wei nig geld in hel laatje. Toch denkt het dolfinarium 'Dolfi- rado' met heimwee terug aan de tijd 111 Zeeuws Scharendijke. Twee jaar geleden verhuisde het dolfinarium naar het Limburgse Stem Het werd geen succes. Directeur N. P. M. den Broeder denkt er nu over om naar Zeeland terug te komen. Maar of dat zal lukken blijft voorlopig nog de vraag Ook dat is een kwestie van geld. OOSTKAPELLE - In hethele land is vorige week op 5 mei het einde van de Tweede Wereldoorlog ge vierd. De dag ervoor, de vierde mei, hingen de vlaggen halfstok en was het in alle dorpen en steden 's avonds om acht uur even stil. Ieder een dacht toen terug aan de mensen die tijdens de oorlog gestorven zijn. Voor hen werden bij de oorlogsmo numenten bloemen gelegd. „Die bloemen zijn intussen ver welkt", zegt de heer P. A, Bouwense uit Oostkapelle „Maar de gedenk tekens blij,yen staan, En die vertel len ons elite dag over mensen in de oorlog", In de oorlog werd hij door de Duit sers opgepakt Ze waren te weten gekomen dat hij in het verzet zat. Want zoals meer Nederlanders kon de heer Bouwense het niet verkrop pen dat op 10 mei 1940 Duitse soldaten ons land binnenvielen, ste den bombardeerden, vangen namen en nog erger - zomaar vermoordden. Toen de Duitsers hier eenmaal de baas waren, maakten zij de wetten. Nederlanders moesten doen wat zij wilden. We hadden in ons land niets meer te vertellen. Verzet „Dat was een verschrikkelijk ge voel". zegt hij. „We waren kwaad en wilden ons verweren We wisten alleen niet hoe". "Door daar over te praten met mensen die Je kon vertrouwen, ont stonden overal groepjes die het niet pikten. Mensen die niet wilden buk ken. Die zelfs in het geheim wilden vechten 0111 onze vrijheid terug te krijgen. Zo is het verzet ontstaan" „Mannen en vrouwen die het de Duitsers op allerlei manieren zo lastig mogelijk maakten. Ze druk ten stiekem kranten, brachten ge heime berichten over. hielpen Jo den en nog veel meer". Meer dan 3000 verzetsmensen zijn ln de oorlog omgekomen. Zij verdie nen het dat we elk jaar met z'n allen aan hen terugdenken, vindt de heer Bouwense „Per slot van rekening hebben zij alles over gehad voor onze vrijheid. Meer dan hun eigen leven konden ze niet geven". „En ook mogen al die miljoenen die in de oorlog gedood zijn, niet verge ten worden. Joden, zigeuners. En gelse. Amerikaanse. Russische, Poolse, Franse, Noorse, Nederland se en Belgische soldaten....". Maar hij hoopt vooral dat kinderen van 4 en 5 mei leren hoe mensonte rend liet. Is andere mensen dood te maken. En zullen begrijpen dat we waakzaam moeten blijven „Er zijn altyd mensen die kwaad willen en op de loer liggen. Een volgende oorlog zal nog erger zijn dan die voorbij is. de hele wereld een puinhoop. Waar moeten we dan nog voor leven". Dief In Cleveland-Ohio werd een 63- jarlge dief in z'n kraag gegre pen. De man had kauicgom en een kippcpaslcitjc gestolen ter waarde van drie dollar. De politie vond bij de man echter 21 000 dollar De politic vroeg waarom hij zoveel geld bij zich had De dief antwoordde dat hij geen vertrouwen meer had in de banken Zand erover Na de voorjaarsslormen vond men op sommige plaatsen m Nederland geelgrijze stof. Het stof werd in laboratoria onderzocht Het bleek zand uil de Marokkaanse Sahara te zijn Hel stof had er 30 uur over gedaan om hier neer te vallen. Verkering Mensen kunnen van dierenlief de nog veel leren. Dieren ma ken zich niet druk over ras of afkomst als ze verliefd zijn. Het aapje Sally-Ann uit lid Fealherdalc dierenpark in het Australische Sidney, kan er over meepraten Je kunt haar meestal vinden op de rug van een ander dier. Ze heeft al drie maanden vaste verkering Met de knapste koa labeer van het park. In Cincinnati )V S i hebben stu denten een fiets uitgevonden. Het 'ding' doet mee aan de kampioenschappen voor mens- aangedreven voertuigen in sep tember Dat ts toch niks bijzonders, zul je zeggen Oh nee'' Deze fiets rijdt 100 kilometer per uw cartoon cartoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5