:)oorgaan festival Nieuwe luziek nog onduidelijk 'Mitra' bracht vindplaats 't Vliegend Hert' in kaart Enorme verkeerschaos door actie RDM'ers Staten: greep houden op steunoperatie 'Schelde' Ondernemingsraad Bleijko Walsoorden: yl kritiek van de VMZ is overtrokken PZC/ provincie I )G GEEN AD VIES STA TENCOMMISSIES EENZIJDIGE BERICHTGEVING iPAG 10 MEI 1983 11 DELBURG - De statencommissies voor bestuurszaken en welzijn hebben maandagmid- geen duidelijkheid gegeven over het doorgaan van het festival Nieuwe Muziek dit jaar. nel alle fracties uit de staten onthielden zich van een definitief advies over de stellen over Jeugd en Muziek Zeeland, die betrekking hadden op het festival voor dit en in het najaar meer lijn te brengen in de opzet van dergelijke vernieuwende tuitingen in volgende jaren. Wel was er vrijwel algemeen instemming met het nemen van gs om Jeugd en Muziek Zeeland vanaf 27 mei - de datum waarop de staten )da deze zaak spreken geen provinciesubsidie meer te geven. Ook over de sanering van de lden van de vereniging en het kwijtschelden van de provincievordering van 75 mille •ld men zich een standpunt voor. luidelijkst was in dit opzicht woordvoerder C. de Schipper •ten in grote lijnen wel achter de s aangedragen oplossingen te Aan de andere kant toonden anie de heren W. P. Rentier (sgp) j Colijn weinig animo om het al nieuwe muziek ..opnieuw te beginnen" en liet ook CDA- lissielid J. H. Roose weten lopig grote moeite met het pak- orstellen" te hebben. Over het tten van de provinciebijdrage ugd en Muziek Zeeland - waar is van een tekort van 252.000 nover de afgelopen jaren - was iiedereen het eens; alleen PSP [latenlid J. Dupré wilde de sub iet wrtzetten: hij meende dat men uedkoper uit is dan wanneer de 5 voorgestelde oplossingen wor- rergenomen en noemde het „un- de organisatie „onder curatele" Oen. andere fracties werd het „bij- jammer" genoemd, dat het lugd en Muziek zo is gelopen. rw C.C. van Zanten-Leijsen betoogde, dat niet de kunst is. maar dat er sprake is Bt van „een bestuur bij J en M 'ADVERTENTIE Vindaag: Goes, Sas van Gent, Aardenburg Korgen: Oostburg, Terneuzen VERZET: Middelburg VERZET: Zierikzee let fietsestafette tgen kruisraketten aar de Peel ES In het pinksterweek- ide, van 21 tot en met 23 mei, paniseren de gezamenlijke desbewegingen een fietses- 3ftte vanuit Zeeland naar het Wi tgveld De Peel. De activiteit bedoeld als een aanzet voor landelijke manifestatie van "vredesgroepen in Nederland, op 29 oktober moet plaats- iden. Het initiatief voor de kstertocht is genomen door vredesgroepen op de Bevc- iden, ofte wel de IKV-kernen Goes. Heinkenszand en Wol- urtsdijk en vrouwen voor (de op de Bevelanden. Tij- tos de fietstocht wordt er door ddel van fakkels een vuur rgegeven. motto voor de tocht is geko- t 'Fietsestafette tegen de israketten'. Zaterdagmorgen jnt de estafette in verschil de plaatsen op Walcheren. fljRwsch-'Vlaanderen, Schou- '*"-Duiveland en de Bevelan- Vanuit het Walcherse plat- jnd wordt een fakkel naar ielburg gereden en van - mnt naar Goes. Vanuit drie >p Schouwen- keland (Haamstede. Brou- shaven en Oosterland) wor- er fakkels gereden naar Zie- 11 se en van daaruit ook weer r Goes. Vertrekpunten op de t{; elanden zijn Heinkenszand, 2»| Iphaartsdijk en Kapelle, naar taalpunt Goes. Vanuit de estad start de tocht rich- Brabant, In Kruiningen len de deelnemers uit Zeeuw- •Vlaanderen zich aan. eerste dag gaat de estafette het vliegveld Woensdrecht r Bergen op Zoom. Daar dt overnacht. De tweede dag n de tocht onder meer langs vliegveld Gilze-Rijen en is 'Urg halteplaats. Tweede —psterdag tenslotte worden de fakkeldragers via het Uden bij het vliegveld eel verwacht. De werkgroep verzorgt daar een ma ter afronding van de Het is de bedoeling dat 'n Brabant diverse fietsesta- gevormd worden. In elke en/of overdrachts- worden aller activiteiten erd. zoals straatto- informatiekramen, onthul- iTedesmonument. en derge- met een elitaire mentaliteit" en „on voldoende hart voor de zaak". Zij toonde zich, evenals de heer J.G. van Zwieten (vvd) wel bereid in de fractie een poging te doen het festival nieuwe muziek „overeind" te houden. Wel vond de VVD-woordvoerder met na me. dat als dat lukt de organisatie via de Zeeuwse Culturele raad „eenma lig" zou moeten zijn. Hij vond. dat gs nader moeten aanduiden op welke manier het festival in de komende tijd gestalte zou moeten krijgen. Mèt an deren meende hij. dat gs „niet anders kunnen doen dan met het voorstel komen om de subsidie aan Jeugd en Muziek zelf maar te stoppen". Wezensvreemd SGP-woordvoerder W.P. Rentier en de heer H.J. Colijn (gpv-rpf) noemden het „wezensvreemd", dat min of meer via de provincie een festival nieuwe muziek georganiseerd zou worden dit jaar. Colijn betoogde daarbij, dat de bezoekers de afgelopen jaren „ander half procent" van de kosten van de festivals hebben betaald: „Bij het publick bestaat in ieder geval geen financiële waardering voor het festi val", vond hij. Naar zijn mening kan de provincie wel vernieuwende kunstuitingen „bevorderen"; „maar dat is wal anders dan het zelf doen, dan zelf een soort impressario spe len", stelde hij. Dat laatste sprak gedeputeerde mr. J. P. Boersma tegen, Hij benadrukte, dat de provincie vernieuwende activi teiten. die door gemeenten te weinig kunnen worden uitgevoerd, als een .steunfunctie' ziet. De oplossing voor dit jaar zag hij als „een noodverband" en hij liet weten, dat binnen gs de gedachten over de vraag hoe er verder moet worden gegaan met het festival nieuwe muziek nog mie niet zijn uitge kristalliseerd. „Als we besluiten door te gaan, moeten voor de toekomst de verhoudingen en de organisatie wel duidelijk worden geregeld en vastge legd". onderstreepte hij Het verwijt van onder anderen de heer Dupré (psp-cpnt dat gs te weinig controle hebben uitgeoefend, wees hij van de hand. „Herhaaldelijk hebben we de afgelopen jaren om accountantsrap porten gevraagd en nimmer hebben we die gekregen. Herhaaldelijk ook hebben we laten weten dat men zich moest hoeden voor overschrijdingen en hoe pijnlijk dat soort dingen altijd uitpakken. Maar iedereen die subsidie van de overheid krijgt, is voor de besteding verantwoordelijk,"hield hij de commissie voor. De heer Colijn wees op de verwijten, die Jeugd en Muziek Zeeland zijn gemaakt door de afdeling Noord-Oost Veluwe. Hij stelde, dat er eigenlijk geen sprake is van een vereniging in Zeeland, omdat normale bestuurs ver kiezingen en notulen van vergaderin gen en dergelijke er niet waren. Hy vroeg zich af in hoeverre er nog scha declaims van J. en M.-afdelingen el ders in het land op de Zeeuwse afde ling kunnen komen. Mr. Boersma ver klaarde, dat de afdeling de Veluwe het voorstel en het accountantsrapport over J. en M. heeft gekregen, hij had de indruk, dat de weg van de vereni gingsdemocratie „niet altijd perfect is gevolgd", maar noemde dat een „in terne ruzie binnen Jeugd en Muziek". „De kwestie van de Veluwe is geen zaak van gs. Daar moeten wij buiten blijven". Hij had niet de indruk dat er schadeclaims zullen komen „en als dat wel zo is. is het een zaak voor Jeugd en Muziek, met voor de provin cie. Het is Jeugd en Muziek geweest, die het ene gat met het andere heeft gestopt". VLISSINGEN - Het opnemingsvaar tuig 'Mitra' van de directie Noordzee van rijkswaterstaat heeft een onder zoek ingesteld naar de huidige posi tie van het wrak van de in 1735 gezonken Oostindièvaarder 't Vliegend HerT'. De 'Mitra' is speciaal uitgerust voor hydrografisch, geolo gisch en grondmechanisch onderzoek en de uitvoering van inspectiewerk zaamheden onder water. De computers aan boord van het opnemingsvaartuig hebben aan de hand van sonarpeilingen het gebied waar het schip is gezonken, ongeveer twintig kilometer ten zuidwesten van Westkapelle, in kaart gebracht. Deze peilkaart zal worden gebruikt door de bergingsploeg van de North Sea Ar- chaelogical Expedition, die vorig jaar onder leiding van de Britten Rex Cowan en John Rose aan de berging begon. Het Stedelijk Museum In Vlis- singen en het Rijksmuseum in Am sterdam vervullen bij de expeditie een adviserende rol. Het rijksmuseum houdt zich, in de persoon van profes- sort J. B. Kist. met name bezig met de conservering van boven water ge brachte voorwerpen uit het wrak. Volgens de heer Kist zal de bergings ploeg vermoedelijk dit weekeinde in Vlissingen aankomen met het spe ciaal voor dergelijke ondernemingen gebouwde schip 'Flying Hart'. Dit schip heeft in Engeland enkele wijzi gingen ondergaan om beter te zijn opgewassen tegen het bergingswerk. „Het was een splinternieuw schip", aldus professor Kist, „Bij een eerste gebruik komen dan altijd wat kinder ziekten aan het licht". De bergings ploeg zal zich de eerste weken na aankomst met name bezig houden met de praktische voorbereidingen voor het eigenlijke bergingswerk. Die zullen onder meer bestaan uit het aanbrengen van een zogenaamd grid- systeem. Dat omvat een staketsel van metalen buizen waarmee de vind plaats in vierkante vlakken wordt opgedeeld. Daardoor is het bruikbaar als coördinatenstelsel voor de marke ring van vindplaatsen van voorwer pen. Verder bieden de buizen de dui kers houvast wanneer gewerkt moet worden met zware hulpmiddelen. Het opnemingsvaartuig 'Mitra' van rijkswaterstaat is behalve met sonarapparatuur e onderwatervaartuig dat onbemand video-opnamen van de zeebodem kan maken computers uitgerust met een ROTTERDAM Ongeveer 150 werknemers van de failliete RDM op de Heyplaat in Rotterdam demonstreerden maandagmorgen in alle vroegte op de Waalhavenweg. De demonstranten blokkeerden de weg gedurende de ochtend-spits van 7-8.30 uur, hetgeen een enorme verkeerschaos veroorzaakte. BEZETTING WEG IN ROTTERDAM-ZUID ROTTERDAM Ruim 150 ontsla gen werknemers van de reparatie- afdeling van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij zijn niet van plan zich zonder meer neer te leggen bij de sluiting van hun afdeling. Zondagmorgen bezetten ze uit protest daartegen tweeë neenhalf uur de enige toevoerweg naar de wijk Heijplaat waar de RDM gevestigd is. De actie had enorme files in de ochtendspits tot gevolg. Met name rond de Waalha ven en Heijplaat kwam het perso nen- en vrachtverkeer volledig tot stand. De actie, die om half negen werd opgeheven, verliep rustig. De RDM'ers zijn van plan deze actie in ieder vandaag (dinsdag), en mor gen (woensdag) te herhalen. Met hun protest willen de RDM'ers bereiken dat er opnieuw een ge sprek op gang komt over de oprich ting van een nieuwe reparatie-werf. Volgens het oorspronkelijke plan. dat vorige week definitief schip breuk leed, zouden ongeveer 500 van de 700 ontslagen werknemers bij een RDM-reparatie-nieuwe-stijl in dienst kunnen treden. De actie voerders willen dat Rotterdam op nieuw met minister Van Aardenne van economische zaken gaat praten RSV om alsnog een oplossing te vinden voor de financiële problemen. De bewindsman bleek vonge week met bereid de RDM-dokken. die op on geveer 12 miljoen gulden zijn geta xeerd. voor niets aan de gemeente over te doen. Verder wordt er een hoorzitting bij de vaste kamercommissie voor eco nomische zaken aangevraagd. Bij terugkomst van Rotterdams haven wethouder Den Dunnen, die samen met burgemeester Peper op werk bezoek is in Amerika, willen de reparatiewerknemers hem houden aan zijn eerder gedane afspraak om samen met hen en juridische advi seurs de mogelijkheden tot het zo genaamd 'bezet werken' te bekij ken. EERST GESPREK OVER VOORWAARDEN MIDDELBURG - De provinciale staten willen hun greep op de steunoperatie voor de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" niet verliezen. Als de „Stichting Econo mische Ontwikkeling Zeeland" is opgericht willen de staten vooraf een discussie over de voorwaarden, waaronder die stichting vijftig miljoen gulden 'doorsluist' naar de KMS. Dat werd maandagmiddag duidelijk tijdens een gecombineer de vergadering van de statencom missies voor bestuurszaken en van economische zaken. Daar was aan de orde een statuten wijziging van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM», die het mogelijk maakt vijftig miljoen gulden te onttrekken aan het vermogen van het mergie- bedrfjf en dat in de stichting onder te brengen, die dat geld zal aanwen den voor steun aan de KMS De procedure, die daarbij moet worden gevolgd is ingewikkeld. Vanuit de statencommissies werd -met name door de heer J. H. Roose van het CDA en mevrouw J L. A. Boogerd- Quaak van D'66 - met nadruk ge steld. dat de staten vooraf moeten kunnen spreken over de voorwaar den. die de stichting zal stellen als het geld naar de KMS gaat. Gede puteerde drs R C E. Barbé: „Na tuurlijk zal geen geld worden door gesluisd dan nadat de staten heb ben kunnen kennisnemen van de voorwaarden". Overigens stelde de heer Barbé. dat suggesties over de samenstelling van het bestuur van de te vormen stichting nader bezien zullen worden. De voorstellen zien er nu zo uit. dat het hele dagelijks bestuur van de provincie en verte genwoordigers van vier gemeenten in het bestuur zouden komen, maar dat ligt, zo werd maandag duidelijk, niet onwrikbaar vast. Gedeputeerde W. Don zei maandag tijdens de gecombineerde commis sievergadering. dat de PZEM. die het geld levert, eigenlyk niet voor een steunoperatie bedoeld is. „Maar nood breekt wet", stelde hij vast Hij zette uiteen, dat het statutair niet mogelijk is vast te leggen, dat het om een eenmalige zaak gaat. en dat daarom de stichting voor econo mische ontwikkeling wordt opge richt. Overigens werd wel duidelijk, dat op dit moment alleen de steun operatie voor de KMS het doel is van de stichting. Aan de zaak zelf werd in de commissies niet getornd, men is unaniem van mening, dat d De Schelde geholpen moet worden. De commissies stelden maandag ook de jaarrekening van de PZEM vast. Daarbij werd door de heer H. Dupré (psp-cpn). de heer B. Groot (pvda) en mevrouw J. L. A. Boogerd- Quaak (d'66) kritisch gereageerd op een beschouwing van de PZEM- directie, waarin toepassing van kernenergie van betekenis wordt geacht voor de economie Vanuit de andere statenfracties werd de direc tie gesteund in haar opvattingen en gedeputeerde Don stelde vast. dat de directie het recht heeft een eigen visie te geven op energievraagstuk ken. Overigens toonde de heer Don bij de bespreking van de jaarreke ning zorg op de oplopende onder houdskosten voor de kerncentrale. Zorgelijk was hij ook over het trage verloop van de procedure rond de vergunningverlening voor de bouw van de kolencentrale Kabel Uit mededeüngen van de heer Don bleek verder, dat de oprichting van de Zeeuwse Kabeltelevisie Maat schappij (Zekatel) door de PZEM. minder snel zal kunnen verlopen dan aanvenkelijk verwacht was Binnen het dagelijks bestuur van de provincie bestaat geen overeen stemming de aanleg en exploitatie van de kabel een taak van de PZEM kan zijn. Die vraag zal nu worden voorgelegd aan een juridisch advi seur van buitenaf. i ADVERTENTIE i STRANDHOTEL V VLISSINGEN Asperges met een zachte Gé WALSOORDEN De ondernemings raad van de betonfabriek Bleijko in Walsoorden heeft maandag fel gerea geerd op het verzoek van de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) aan gedeputeerde staten om het be tonbedrijf gedeeltelijk te sluiten. De VMZ vindt dat Bleijko zich niet houdt aan haar hinderwetvergun ning en gevaar oplevert voor de gezondheid van mens en dier. De o.r. vindt de aantijgingen (en niet alleen die van de VMZ) overtrokken. De VMZ wordt verweten te zijn afge gaan op eenzijdige berichtgeving. „Het blijven smijten met slijk zit ons dwars", aldus de ondernemingsraad, die uiteindelijk door de hele gang van zaken vreest voor verlies van werkgelegenheid bij het bedrijf, waar zo'n honderd mensen werken. De ondernemingsraad vindt het 'pure onzin' dat de VMZ zich druk maakt over het vliegas (een bestanddeel van rook van steenkool), dat Bleijko ver werkt. „Als momenteel de overheid alle nieuwe ideeën om vliegas te ver werken steunt, als in asfalt en in het zakje cement dat u koopt (en met uw handen verwerkt) vliegassen zijn ver werkt. dan zien wij met in dat Bleijko dat niet mag". Volgens de o.r. zijn alle instanties op de hoogte van het feit dat bij Bleijko met bepaalde soorten vliegassen wordt gewerkt, die aan de gestelde eisen voldoen. Ook wordt toegegeven dat er bij overslag weieens een wolk vliegas is ontsnapt, maar dat dit 'echt geen ramp is'. „Voor 1980. toen de vliegassen nog niet uit de rookgassen werden gehaald, werden toch duizenden tonnen over onze lan derijen uitgestort door elektriciteits centrales en zware industriee4n", zegt de ondernemingsraad. De opmerking van de VMZ dat Bleij ko zich niet aan haar hinderwetver gunning zou houden is de o.r. even eens in het verkeerde keelgat gescho ten. Volgens de o.r. is Bleijko bij een algehele revisie van de hinderwet vergunning in 1981 als een van de beste uit de bus gekomen. „De nale ving wordt gecontroleerd en in orde bevonden. Buiten onze eigen controle zijn er genoeg instanties, die ons perfect in het oog houden". Volgens de VMZ heeft een onderzoek van TNO bestanddelen van steen- koolteer aangetoond in monsters gras en industrieel afval, die bij voldoende concentraties schadelijk kunnen zijn voor dieren. Daarbij wordt gedoeld op de problemen, die landbouwer Verschueren (de buur man van Bleijko) heeft met de ge zondheid van zijn veestapel. Deze zouden zijn veroorzaakt door het 'coaten' van de betonprodukten vlak bij het weiland van Verschueren. De ondernemingsraad vraagt zich echter af hoe dat nu mogelijk is. „In 90 procent van de gevallen staat er een westenwind, zodat de stof die bij het coaten vrijkomt direct de Wester- schelde inwaait". De ondernemings raad wijst er verder op dat er afspra ken bestaan met arbeidsinspectie en provinciale waterstaat en dat het coa ten nu al een jaar gebeurt onder een verrijdbare 'kap', volgens de richtlij nen van de arbeidsinspectie en de waterstaat. „Afspraken waar Bleijko zich strikt aan houdt". Het TNO- onderzoek zou de vervuiling bevesti gen, „maar", zo vraagt de o r. van Bleijko zich af. „waarom wordt dit raport door de bevoegde instanties dan met gebruikt om Bleijko stil te leggen?" Volgens de ondernemingsraad heeft een grondtransactie. waarbij de land bouwer een stuk weiland aan Bleijko moest afstaan, Verschueren rancu neus gemaakt. „Laat de landbouwer liever ophouden met slijk te gooien en de problemen in eigen bedrijf te lijf te gaan. Het bestrijden van het virus 'Chlamidia', die in zijn veestapel en stallen is ontdekt", zegt de onderne mingsraad. Op die laatste opmerking wilde secretaris Jan Pleunis overigens niet nader ingaan. De raadsman van Verschueren. mr P. Haans uit Bergen op Zoom. vindt dat de discussie met de opmerkingen van de o.r. van Bleijko nu wel op een zeer bedenkelijk niveau is aangeland Hij ontkent ten stelligste dat de grondtransactie de grondslag zou zijn voor de bezwaren tegen Bleijko .Het is puur de vervuiling en anders niets Het bedrijf hoeft van ons met dicht. maar laat Blijko liever meehelpen zoeken naar een oplossing voor de vervuiling en maatregelen treffen". Volgens dierenarts mevrouw J. C. Versol-ten Hoopen, die het vee van Verschueren behandelt, kunnen de verschijnselen van de virusziekte Chlamidia onmogelijk worden ver ward met die waarmee het vee van Verschueren te kampen heeft. Boven dien is de virusziekte volgens haal verre van zeldzaam en komt deze voor onder vrijwel elke veestapel in Neder land. Districtsbestuurder Hans Vegting van de industriebond FNV was maar matig te spreken over het verzoek van de VMZ om Bleijko gedeeltelijk stil te leggen. Hij stoorde er zich voorname lijk aan dat de VMZ geen contact had opgenomen met de vakbond, toen de vereniging deze stap ondernam Dit was volgens Vegting wel de afspraak geweest De districtsbestuurder vindt dat de industriebond zeker in de kwestie gemoeid had moeten worden, gezien de raakvlakken die deze zaak heeft met de werkgelegenheid. Alcoholcontrole THOLEN - De rijkspolitie groep Tho- len hield in de nacht van zaterdag op zondag in alle dorpen een alcoholcon trole. Vier automobilisten kregen een rijverbod opgelegd; bij twee van hen werd een bloedproef afgenomen. Tij dens de controle werden verder enkele overtredingen geconstateerd zoals (bij vier automobilisten) te gladde ban den. Eén automobilist reed met een kapotte uitlaat en één bestuurder reed zonder rijbewijs Wandeltocht ouderen Middelburg MIDDELBURG - De Stichting Wel zijn Ouderen in Middelburg houdt donderdag 12 mei (Hemelvaartsdag) een wandeltocht voor de oudere inwo ners. Vanaf half tien worden de wan delaars ontvangen in het dienstencen trum aan de Schuttershofstraat. Na de koffie vertrekt men naar landgoed Ter Hooghe waar het gezelschap wordt rondgeleid door een deskundi ge van het Zeeuws Landschap. Na afloop krijgen de wandelaars een broodmaaltijd in het Dienstencen trum

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13