ZEELAND" mit-Kroes: veertarieven loeten verder omhoog Woning in Zierikzee in de as gelegd Geen proefuitzending van Omroep Zeeland ilmanak Bromfietser ernstig gewond bij Noordgouwe PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zuid-Holland in 1987 gesplitst RHOUDING TEKORTEN SCHEEF GEGROEID Aanhoudingen na schietpartij in Vlissingen SCHADE EEN TOT ANDERHAL VE TON MINISTER WIJST VERZOEK AF Burgemeester aansprakelijk voor schade 'Petalo-avontuur' PAGINA 9 DINSDAG 10 MEI 1983 (Van onze Haagse redacteur) HAAG Minister Smit-Kroes voorspelt nieuwe, wellicht aanzienlijke verhogingen van rieven die gelden voor veerdiensten over de Westerschelde. bovendien blijft zij op het Ipunt staan dat het alleszins redelijk is om de provincie Zeeland een eigen bijdrage in de rten van de veren te vragen. Als de provincie invloed wil blijven uitoefenen is een eigen age volstrekt logisch, zo beantwoordt zij vrij vertaald een aantal vragen die het •Tweede-Kamerlid mr Jan te Veldhuis heeft gesteld nadat de provincie, geconfronteerd Smit-Kroes' plannen, verontwaardigd had gereageerd op de Haagse voornemens, ofincie heeft de minister in een Smit-Kroes wil die verdeling echter Daar komt nog bij dat zij er aan zelfs gewaarschuwd voor 'af- zonder meer ter discussie stellen het herinnert dat het kabinet-Lubbers de Ingsgevoelens' in Zeeuwsch- heefl nimmer in de bedoeling gelegen nadruk legt op een sterkere toepas- leren- Niet mis te verstaan zegt een scheef gegroeide historische ver- sing van het profijtbeginsel. jwSmit: ..Zo de gevoelens van houding onder welke omstandigheod e isolering al aanwezig zouden dan ook permanent te handhaven. De minister wil de provincie drie n ajn of worden opgeroepen, schrijft zij. een antwoord dat weinig alternatieven aanbieden om. uitgaan- it daartoe naar mijn gevoelen stof tot gissen overlaat over haar de van een gefixeerde rijksbijdrage. of geen aanleiding". bedoelingen. i provincie Zeeland zullen Smit- antwoorden met weinig vreug- [worden gelezen. Het hele epistel ml een geest die weinig lijkt voor li* Moer. met de Zeeuwse protesten, laar fit; te sterker overtuigd is van lijdelijkheid van nieuwe, en naar ach iaat aanzien forse tariefsver- r igen. „Gelet op het belang van tie veerrerbindingen en in aan- Jng nemende dat in bepaalde Uen sprake is van zeer goedkope «nacht ik overigens extra ta- pogingen gerechtvaardigd", ïe bewindsvrouw. Oeilijkheden op dit gebied met ld begonnen eigenlijk op het nt waarop de minister liet we it zij de bijdrage van het rijk in orten van de veerdiensten wilde een bedrag van 36 miljoen ar. Consequentie van dat gege- een aanzienlijke verhoging van even, die de rest van het exploi- ekort dekken, zeker op een mo- dat de voor extra tekorten zor- derde dubbeldekker in de vaart orden genomen. Smit-Kroes iet echter gezien de budgettaire ie waarin het rijk verkeert nood- ik dat de rijksbijdrage wordt ensd, en wellicht zelfs zal wor- ïrminderd. ZEEUWSE Tmeumng Vemieuimngsgolf die door land gaat. blijkt zich nu al tot het belletje trekken ibben uitgestrekt. We had- het met voor mogelijk ouden dat deze aloude jongensstreek ooit nog worden aangepast lurlijk, belletje trekken l zich in de loop der jaren oikkeld tot belletje druk- i omdat trekbellen niet T zo m zwang zijn, maar wézenlijke verandering dat niet. °-en Goese nieuwbouwwijk ben ze het belletje trekken nieuwe inputs gegeven renden wij vroeger onmid- fijk na het aanbellen - bij 'keur in de buurt van een ithoek want dan was je °-r uit het gezicht verdwe- 20 hard mogelijk weg. Nu de beller staan wachten bewoner in de deurope- verschijnt Voordat deze 'te iets kan zeggen, roept anbeller vrolijk. ,,Oh sor- ik ben vergeten weg te Om dan meteen de te nemen. De bewoner te 'uwereerd achterlatend iets snedigs in het midden innen brengen. een oplossing te vinden voor het tarie- vendeel dat moet worden opgebracht. De provincie kan aan een eigen bij drage denken, aan een tariefsverho ging of aan een vermindering van het dienstbetoon. Smit-Kroes vindt het logisch om een eigen bijdrage van Zeeland te vragen. Het zou, zegt zij. immers normaal zijn dat alleen het rijk zeggenschap over de tarieven heeft, gezien de rijksbij drage. Nu de provincie echter invloed wil blijven uitoefenen op de gang van zaken, „is een provinciale bijdrage geenszins ongebruikelijk". De minister signaleert nog meer rede nen om de tarieven te verhogen: de Zeeuwsch-Vlaamse abonnementhou ders (kosten nu- 8 gulden, plannen Smit-Kroes: 25 gulden) kunnen ook straks nog legen een zeer gunstige prijs over, én er moet een betere afstemming komen tussen het dienst betoon aan de ene kant en de tarieven aan de andere. De boodschap is duidelijk: aan 'Zeeuwse zijde' zal er, op welke ma nier dan ook, méér geld moeten wor- leef gegroeid tot nu toe altijd een verhouding teerd voor de verdeling van jds de rijksbijdrage en ander- de opbrengst uit de tarieven, chommelde in de afgelopen 20 tnssen 60:40 en 70:30. Nu de rschelede-oeververbinding er I, wil de provincie overigens «eten van een 60:40 verhou- aangezïen dat direct conse- ies voor de tarieven heeft. NOORDGOUWE - Een omstreeks 20- jarige bromfietser is maandagmor gen rond half acht ernstig gewond bij een aanrijding op de kruising van de Hereweg en de Kloosterweg bij Noordgouwe. De bromfietser, L. B. uit Oostcrland, verleende daar geen voorrang aan de op de Kloosterweg rijdende automobilist C. J. van de W. uit Noordgouwe. den opgebracht. De minister is niet erg gevoelig voor het verwijt van Te De Zierikzeese brandweer in actie in de Bagijnestraat. Veldhuis dat zij géén overleg met de provincie heeft gevoerd voordat zij haar plannen schriftelijk in Middelburg bekend maakte: „Voor het geval de provincie de keuze ge heel of gedeeltelijk zou willen bepa len op het alternatief van een provin ciale bijdrage, kan mijn brief ter zake aan de provincie Zeeland worden beschouwd als het begin van het overleg". VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft maandagmiddag acht personen aangehouden na een schietpartij op de Nieuwendijk in Vlissingen om streeks 14.00 uur. Twee Vlissingers, de 32-jarige R. F. G. en de 22-jarige S. P. C. zijn in verzekerde bewaring gesteld. De overige zes konden na verhoor huiswaarts. Tegen één van hen, de 23-jarige C. M. werd proces verbaal opgemaakt voor het in bezit hebben van een vuurwapen zonder vergunning. Bij de schietpartij raak te niemand gewond. De Vlissingse politie kreeg maandag middag rond 14.00 uur verscheidene e meldingen binnen omtrent een schiet partij op de Nieuwendijk. Ter plaatse wezen omstanders twee personenau to's aan waarin de schutters zich zouden bevinden. Een van de perso nenauto's werd aangehouden op de hoek Walstraat'.Nieuwstraat. Van de drie inzittenden van de auto bleek er een de schutter R. F. G. te zijn. De andere personenauto kon na een wil de achtervolging tot stilstand worden gebracht op de kruising Van Woelde- renlaan/.Rooseveltlaan. In dit voer tuig zaten vijf personen waaronder de andere schutter S. P. C. In deze auto werd tevens bij de Vlissinger M. een van de vuurwapens aangetroffen. Het andere wapen, van G is nog niet gevonden. De aanleiding van de schietpartij is vermoedelijk een onenigheid tussen de beide schutters zondagnacht. De politie kreeg toen melding van-'pro blemen' op de Nieuwendyk maar het werd niet duidelijk wat er aan de hand was. Maandagmiddag kwam C. met zijn auto op de Zeilmarkt aan en zag waarschijnlijk dat hij bedreigd werd door G. Daarop stapte G. uit zijn auto en loste vervolgens een schot in de richting van G. die tegen een gevel van een oud winkelpand geleund stond op de hoek Nieuwendijk .Zeil markt. De kogel ging door een zijruit van het winkelpand. De politie ver moedt dat G. niet heeft teruggescho ten maar slechts heeft 'gedreigd' met het wapen dat een woordvoerder van de politie omschreef als een groot model pistool of revolver. ZIERIKZEE De woning Bagijne straat 33 in de Zierikzeese binnen stad is maandagmorgen vroeg voor een groot deel in de as gelegd. Dak en verdieping brandden geheel uit. Op de begane grond woonkamer en keuken werd zware rook- en blus water-schade aangericht. De Zierik zeese brandweercommandant D. Kouwenberg schatte de totale schade aan woning en inboedel op één tot anderhalve ton. De brand ontstond boven in een slaapkamer, maar de rijkspolitie kon maandag omtrent de oorzaak geen zekerheid verschaffen. Overigens wordt rekening gehouden met on achtzaamheid met een brandende si garet, aangezien werd vastgesteld dat er geen kortsluiting in het spel kan zijn geweest. Van de bewoners was bij het uitbre ken van de brand de eigenaar. W alleen in huis. Hij lag in bed en werd tegen vijven uit zijn slaap opgeschrikt door een enorme rookontwikkeling De man slaagde erin op het nippertje, maar ongedeerd zijn woning te verla ten en bij een overbuurman aan te kloppen, die de brandweer alarmeer de. Deze was zeer snel ter plaatse met 25 man personeel en twee hoge- en lage-druk bluswagens De op dat mo ment al uitslaande brand was binnen drie kwartier geblust. De belendende woningen bleven gespaard. VLISSINGEN - Een eenmalige proef uitzending van een twee uur durend regionaal radioprogramma voor Zee land gaat niet door. Minister drs L. C. Brinkman van WVC heeft zijn goed keuring hieraan onthouden. De proef uitzending had 23 juni van 12.00 tot 14.00 uur moeten plaatsvinden en zou in het teken staan van de vijfjaarlijk se manifestatie van de dan 140-jarige ZLM. De aanvraag voor de uitzen ding was door de NOS. in samenwer king met de Initiatiefgroep Omroep Zeeland, reeds op 27 september vorig jaar ingediend. Voordien, op 19 mei 1982, had het NOS-bestuur een aan vraag voor een permanente zend machtiging voor een regionale om roep in Zeeland ingediend. In het begin van dit jaar liet de minister weten, dat daar voorlopig nog geen beslissing over te verwachten viel. De Omroepraad had een positief ad vies uitgebracht over de aangevraag de proefuitzending ..De instelling van een regionale omroep in Zeeland past geheel in de opvatting van de Omroe praad welke hij in verscheidene advie zen heeft neergelegd, dat de mogelijk heid dient te worden geopend voor een landelijke bedekking met regio nale omroepen, provinciegewijs geor ganiseerd. De Omroepraad adviseert, u daarom de door de NOS gevraagde zendtijd voor de beoogde proefuitzen ding toe te staan. Zendtijdtoewijzing ligt in het verlengde van de zendtijd toewijzing aan de Zeeuwse Culturele Raad ten behoeve van de Zeeuwse culturele dag in 1981". Desondanks liet minister Brinkman het NOS-bestuur op 4 mei weten ..Zonder thans inhoudelijk vooruit te lopen op hetgeen in de medianota ten aanzien van het regionale omroepbe leid en de mogelijk hieruit voort vloeiende wijziging van de regelge ving ter zake gesteld zal worden, ben ik van mening dat ik thans geen beslissing kan nemen op uw bovenbe doelde aanvraag, zonder dat dit een ongewenste precedent-werking zou kunnen hebben op het beleid dat m overleg met de Tweede Kamer be paald zal worden" Zowel de NOS als de Initiatiefgroep Omroep Zeeland zeggen deze gang van zaken te betreuren. Secretaris H Koch van de Initiatief groep ..Dat we op een ministeriele nota moeten wachten voordat de re gionale omroep in Zeeland van de grond kan komen, horen we nu al tien jaar Maar dat dat argument nu ook voor het afwijzen van een proefuitzen ding wordt gebruikt, is mijns inziens nog niet eerder voorgekomen. Boven dien is die argumentatie nauwelijks serieus te nemen en* als je dat wel doet. is er naar mijn mening sprake van koudwatervrees Hoe kan van zo n eenmalige proefuitzending zo'n precedentwerking uitgaan? En hoe zit het dan met de precedentwerking van talloze eenmalige kabeluitzendingen, alom in het land. voor de lokale omroepen9 Drs Minne Dijkstra, commissaris re-* gionale zaken van de NOS, wil de minister schriftelijk om enige ophel dering vragen. „Maar de geplande proefuitzending kunnen we wel ver geten. Dat halen we nooit meer. Daar voor heeft de beslissing van minister Brinkman te lang op zich laten wach ten Fn dat betreur ik evenzeer als de beslissing zelf', zegt hij. De bromfietser werd geschept en liep daarbij zwaar hersenletsel op Hij is overgebracht naar het Dijkzigtzleken- huis in Rotterdam Bromfiets en auto werden bij de botsing geheel vermeld. Op de foto De bij het ongeluk betrok ken voertuigen. AARDENBURG Curator mr. H. den Hollander en de Nederlandse Middcnstandsbank (NMB) hebben burgemeester W. L. A. Lockefeer van Aardenburg persoonlijk aansprakelijk gesteld voor alle financiële gevolgen van het 'Petalo-avontuur'. De curator van het faillissement van restaurant 'De Eldcrschans' en bankdirecteur A. M. P. de Feijter van de NMB-vestiging in Oostburg hebben dat eind vorige week schriftelijk meegedeeld aan de burgemeester. Burgemeester Lockefeer bood ruim twee weken geleden het net ont ruimde kasteeltje in Aardenburg aan als gratis onderkomen voor een huurder die tevens een oogje zou kunnen houden op het monumenta le en pas gerestaureerde bouwwerk. Zigeunerkoning Koko Petaio had, zo bleek uit een, naar later duidelijk werd. vals telefoontje daar wel oren naar en kondigde zijn komst aan. vergezeld van enkele honderden volgelingen De rijkspolitie moest in allerijl een cordon rond het rustiek gelegen kasteeltje leggen en nog diezelfde dag werd een nieuwe be woner gevonden in de persoon van de Aardenburger Harry van Mee- nen. Zowel curator mr Den Hollan der als bankdirecteur De Feijter waren onaangenaam verrast door de uitspraken van de Aardenburgse burgemeester, waarvan ze niet vooraf op de hoogte waren gesteld. Pas achteraf bleek dat Koko Petaio nooit van plan is geweest zijn ten ten in het landelijk gelegen Aarden burg op te slaan Hij bleek het slachtoffer van een kwalijke grap. uitgehaald door een tegenstrever in zigeunerkringen Maar toen hadden de curator de bankdirecteur en de burgemeester al snelle maatregelen moeten ne men. zoals de ogenblikkelijke aan leg van een telefoonverbinding in de leegstaande 'Elderschans Daar naast hebben betrokkenen extra manuren moeten steken in de zaak. Voor die 'schade' wordt de Aarden burgse burgemeester nu aansprake lijk gesteld. Om hoeveel geld het gaat kon curator Den Hollander maandag nog met geen mogelijk heid zeggen ..Het is een formele aanzegging", zei hij in een toelich ting. „De burgemeester heeft het nieuws in de wereld gebracht. Of hij dit als privé-persoon heeft gedaan of als burgemeester van Aarden burg moet hij zelf maar uitmaken. We hebben hem op voorhand laten weten dat de kosten van dat hele gebeuren eventueel verhaald zullen worden". Of er daadwerkelijk een schade claim ingediend zal worden wist de curator nog niet „Kleine bedragen, daar doen we met moeilijk over", zei hij. Burgemeester Lockefeer was maan dag onbereikbaar voor commen taar Nog geen explosieven gevonden in vijver in Kloosterzande KLOOSTERZANDE Een ploeg van de Explosievenopruimingsdienst (EOD) uit Den Helder is maandag de gehele middag bezig geweest met het zoeken naar oorlogstuig in de vijver van het toekomstige wandelbos 't Laantje achter het Hof te Zandeplein in Kloosterzande. De vangst bedroeg tot nu toe een verroeste bajonet en een 88 millimeter-granaat uit de tweede wereldoorlog. Vanmiddag (dinsdag) zal verder wor den gezocht. Als dat achter de rug is kan de vijver 'bomvrij' worden ver klaard. Aanleiding tot de zoekactie is het besluit van de raad om van het tot nu toe afgesloten terrein een open baar stuk groen te maken. Volgens verhalen, die in Kloosterzande vlak na de oorlog en nog jaren later, de ronde deden, zou in de vijver een vliegtuigbom terecht gekomen zyn, die met. is ontploft. Die bewuste bom is maandagmiddag in ieder geval niet gevonden. De gemeente Hontenisse moest echter het zekere voor het onzekere nemen, omdat de vijver een meter uitgegraven zal worden en het stuk bos voor publiek toegankelijk wordt De bom kan vanmiddag nog altijd boven water komen en zo niet. dan is er in ieder geval de zekerheid, dat er zich in de vijver en het bos geen gevaarlijk oorlogstuig meer bevindt iVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister Rietkerk van binnenlandse zaken verwacht dat de voorgenomen splitsing van de provincie Zuid-Holland met in gang van 1 januari '87 een feit zal zijn. Hij betreurt de stellingname van de huidige provincie, die zegt niet langer te willen meewerken aan deze operatie, maar hij ver wacht geen al te grote vertragin gen. Een en ander blijkt uit ant woorden die de bewindsman op vragen die vanuit de Eerste Kamer zijn gerezen heeft gegeven. Met het noemen van 1 janari '87 als 'fatale' datum komt Rietkerk overi gens terug op een eerder door hem uitgesproken verwachting. Gingen zijn voorgangers uit van de al ge noemde datum. Rietkerk liet enkele maanden terug weten dat hij aan 1 januari '86 dacht. Zoals bekend zal zijn is het, de bedoeling om tegelijk met de splitsingsoperatie Goeree- Overflakkee naar de provincie Zee land over te hevelen. De totale operatie blijkt dus vanaf nu gerekend tot een jaar of vier te gaan duren. Dat wordt wellicht ver oorzaakt door de stellingname van Zuid-Holland, die de eigen provin ciegrenzen niet veranderd wil zier. zolang deze herindeling niet ge paard gaat met een decentralisatie van rijkstaken, het scheppen van provincies-nieuwe-stijl. Rietkerk is daartoe niet bereid. Hij betreurt zoals gezegd de opstel ling van Zuid-Holland, maar zegt tegelijkertijd dat die stellingname dc gang van zaken niet wezenlijk zal beinvloeden. Zuid-Holland wordt gesplitst in één provincie, die Den Haag als middelpunt zal hebben, én een andere met Rotter dam als centrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11