isclub Clinge in het ine met beroepsvisser 'N KORTE VAKANTIE ROND HEMELVAARTSDAG OF PINKSTEREN? Molen draait weer Serie diefstallen en inbraken Vlissingen INZEILEN GERECHTELIJKE PROCEDURE PZC/streek Popvereniging gaat gerichter werken Mediaforum van JOVD El «DAG 9 MEI 1983 lp ,E De Clingse Hengelaarsvereniging en beroepsvisser J. Moorthamer uit Kuitaart Men'een overeenkomst gesloten aangaande de gerechtelijke uitspraak. Daarin is de jse Hengelaarsvereniging schadeplichtig gesteld ten aanzien van een civiele procedure Schadevergoeding, die beroepsvisser Moorthamer tegen de Clingse vissers had aange- iinen. In de eis tot schadevergoeding stelt Moorthamer een bedrag van 50.000,- dat Éskking heeft op geleden schade als gevolg van het niet in de gelegenheid zijn om zijn iep uit te oefenen op de Zestigvoetkreek te Clinge. is de Zestigvoetkreek onder gekomen van Staatsbosbe- iadat deze eerst in handen was Waterschap De Clingse Hen- 1 [vereniging was van mening, n beroepsvisser niet nodig was [estigvoetkreek om de aalstand te houden. In deze mening ze gesteund door Staatsbos- e Kruiscolonne it hield een ming bij Morres „Breng de slachtoffers vanuit het en-ncst over naar de verzamel- («onden". Dat was zaterdagmor- Krstc opdracht voor de ongeveer eden van de Rode Kruis colonne jdtns een grote voorjaarsoefening iaden werd bij Morres meubelbc- Hulsl. Daar kregen de leden van r colonne te maken met acht nu monden, gespeeld door leden van G u-studiekringen uit Zecuwsch- rcn. ..j. Ivoor de colonne begon pas goed nededeling kwam dat de afvoer van offers naar de diverse ziekenhuizen la!: po onmogelijk was Nu moesten de rcï fas tot nader bericht worden ver- de verzamelplaats-gewonden tien uur in de voormiddag was Big ten einde. Plaatsvervangend co mmandant de heer J. Valckx uit na afloop de oefening ge- .Door regelmatig oefenen is geble- nde moeilijkheidsgraad steeds ho- ten leggen. Dat is vooral te danken itiijfczet van onze colonne-leden", aldus afloop beheer. De Kamer voor de Binnenvis serij vond echter, dat dit wel het geval was. De Clingse visclub is dit via juridische weg gaan aanvechten, ho pend op de steun van Staatsbosbe heer, maar deze haakte af. In een uitspraak van de Raad van State stond dat Moorthamer moest worden gehandhaafd als beroepsvisser en dus een vergunning diende te krijgen van de Clingse visclub. De visclub heeft toen de vergoeding aanzienlijk ver hoogd, maar de Kamer voor de Bin nenvisserij heeft dit eigenhandig ver anderd. Hierop weigerde de visclub een vergunning uit te schrijven voor Moorthamer. Hierop weigerde de vis club een vergunning uit te schrijven voor Moorthamer. Als gevolg hiervan heeft Moorthamer vanaf 1976 tot en met 1980 niet kunnen vissen op de Zestigvoetkreek. Als schadevergoe ding eiste hij hiervoor een bedrag van ƒ25.000,-. En voor het verlies aan inkomsten voor de volgende vijf jaar (hij heeft geen aal kunnen uitzetten) eveneens een bedrag van ƒ25.000.-. Door de rechtbank is hij in principe in het gelijk gesteld, alleen de hoogte van de schadevergoeding zou moeten worden vastgesteld door een commis sie van deskundigen. Vóór deze com missie een uitspraak zou kunnen doen hebben de Clingse Hengelaarsvereni ging en J. Moorthamer een compro mis bereikt over de afhandeling van de schadevergoeding. Het compromis betekent overigens voor de Clingse vissers wel. dat ze in totaal toch een bedrag van bijna 50.000,- gulden kwijt zijn. Volgens de sekretaris van de Clingse Hengelaarsvereniging C. Peeters, is deze oplossing de goed koopste. In hoger beroep gaan, met de niet geringe kans op verliezen, zou betekenen, dat wellicht een bedrag van ƒ50.000.- plus proceskosten en kosten van deskundigen in totaal 90 tot 100.000 gulden moet worden be taald. Het compromis houdt het vol gende in: de Clingse Hengelaarsver eniging betaalt aan Moorthamer een bedrag van 25.000 plus rente: in totaal ruim 38.000 gulden. Daarbij komt nog een bedrag van 10.000 gul den aan proceskosten Verder is afge sproken, dat de Clingse visclub de komende 6 jaar elk 200 kilo pootaal zal uitzetten. Dit is boven op de normale visuitzet Beroepsvisser Moorthamer zal voortaan 5 maal per jaar elektrisch, en 5 maal per jaar met behulp van aalzegen mogen vissen. -Ziekenhuis De Bevelanden, 6.30 uur: uitzending Nomen 10. lELBURG Molenwater. 9.30- lr Miniatuur Walcheren. lhuis.20-21.30 uur: uitzending Ra- SSINGEN" Bethesda-Sint- I iptaekenhuis, 20-21.30 uitzending «VOORSTELLINGEN enGENOP ZOOM Cinem'Actu- 20 uur: Een hondeleven voor J 'Actueel II, 20 uur: The pirate tl Actueel III, 20.30 uur: The ro- t. het -Grand, 20 uur: The thing, 16 De Koning van Engeland, q is r Toppunt der wellust, 18 jr; elr n 20 uur: Society affairs, 18 jr; i x Aas der azen, a.l.; 20 uur: The arrior, 16 jr; 20 uur: Diva, 16 jr. IlIRG Ledel, 20 uur: Gehei- ume. 18 jr. El'ZEN' Luxor, 20 uur: Le- ipsicle. a.l. N'GEN Alhambra I. 20 uur egi s pikante pretpark. 16 jr. hat brail, 20 uur: First blood, 16 jr. "^Tentoonstellingen V - Galerie Bellemans, 10-18 ,ai inks van Yvonne van den Ak- 131 mei). 'rU gaienj: Illustraties van The King (t.m. 30 juni). sz" IS SE Visserij cn oorlogs n geopend van 14-16 uur ISÏ utehuis. 9-12 en 14-17 uur Addie Kubbinga (t.m. 6 I HAAMSTEDE De Burght. uur: werken Arie Boers en nGast it.m. 1 juni). )e" l'RG Biologisch Museum, oc: fur 'De natuur in Zeeland'. !n. E-Landbouwmuseum. 10-12 P" uur: Oude landbouwwerktui- eaI '-Streekmuseum. 14-17 uur: r-™-gemutst in Zeeland' (t.m. 30 k°: iVan Geyt. 9-12 en 14-17 uur: ivan Jan van Heel iLBURG Zeeuws Museum. iL nir. werken over Hercules Seg- lu bi 16 juni). ieshal, 13-17 uur: werken van JOberhuber (t.m. 22 mei). De Wijnstock werken van kunstenaars (t.m. 26 juni). :htencentrum Demerary, 9-17 cerse ambachten en exposities uAPELLE Molenweg 36, 10- fossielenmuseum. IN GENT Bibliotheek, 13.30- 18.30-20 uur: werken van kunstenaars (t.m. 2 juni), UZEN Hal stadhuis, 8,30-12 i'i 6.30 uui': oude culturen (t.m. 29 ton ïj, 9-12 en 13-17 uur: werken Ih® wit van Engelenhoven en An- uimschotel (t.m. 31 mei). 'w-Grote kerk, 10-17 uur: 'Het lap in de Delta' (t.m. 30 sept, i 'S1 «GEN Reptielenzoo 'Igua- 17.30 uur: Levende reptielen. 1155 en insecten. DIJKE Museum 10-12 en 06 I uur 'Kantklossen en bode- HULPCENTRA Midden-Zeeland Goes, lel Hf look voor milleuklachten) ^Vlaanderen Alarmnummer n POO(brandweer en ambulancei *hc hulpdienst Zeeland, lel dag en nacht bereikbaar, fnst Zeeland voor mensen in 11180-36251. van 10.00-24 00 uur Ivan 20 00-24.00 uur 'Blijf van m'n lijr Zeeland, tel K 645. dag en nacht bereikbaar Hartstichting, tel 070-600555. op kantoordagen van 12-17 GOES De Pop Vereniging Zeeland (PVZ) begint dit jaar met de uitvoering van een aantal projecten. Tijdens de algemene vergadering van de PVZ, zaterdag in Goes, werd besloten in eerste instantie vier activiteiten op het programma te zetten. De regelmatige uitgave van het PVZ muziekblad 'Schor' moet daarbij de spil vormen. Daarnaast gaat de vereniging zich nale omroep en de samenwerking met richten op een jaarlijks presentatie het Zeeuws Informatie- en Servicebu- van Zeeuwse popgroepen, het opzet- reau wordt voortgezet ten van een vacaturebank voor muzi- Het Zeeuws Pop Inventarisatie Boek kanten en het organiseren van concer- is onder meer tot stand gekomen in ten waarbij het opnemen van de mu- samenwerking met dat service- ziek centraal staat Als symbolische bureau, het bevat een opsomming van afsluiting van de eerste anderhalfjaar onder meer Zeeuwse bands, podia. Zeeuwse popvereniging overhandigde studio's popcollectieven en verhuur- PVZ-voorzitter René de Dreu zater- bedrijven van apparatuur. SPN- dag het eerste exemplaar van het functionaris Jaap van Beusekom Zeeuwse Pop Inventarisatie boek aan noemde het 'een goed stuk werk, dat Jaap van Beusekom, functionaris van als basis kan dienen voor nieuwe de Stichting Popmuziek Nederland activiteiten van de pojjveremging'. (SPN). Hij wees ook op het belang van sa- Met het kiezen voor de uitvoering van menwerking met andere popcollectie- projecten wil de popvereniging meer ven in Nederland om tot uitwisseling naar buiten treden. De eerste ander- van groepen en informatie te komen, half jaar van haar bestaan werd voor- Bij de Stichting Popmuziek Neder- al gewerkt aan het leggen van contac- land zijn inmiddels al zon tachtig ten, het opstellen van een beleidsplan popstichtingen en -verenigingen aan- en algemene belangenbehartiging gesloten. Volgens het bestuur een tè omvang- De PVZ zal dit jaar ook meewerken rijk takenpakket. Overigens vindt dat aan een onafhankelijk distributie- bestuur wel dat met de nieuwe systeem voor eigen bcheer-opnamen. aanpak ook bestaande activiteiten De Zeeuwse popvcreniging gaat dit door moeten gaan. Zo zal ieder jaar koppelen aan de demo-concerten. Dat voor een aanvulling van het inventari- zijn optredens waarvan opnamen satie-boek worden gezorgd. Ook de worden gemaakt. Deze opnamen die deelname aan het provinciale project ncn in de eerste plaats voor het voor amateuristische kunstbeoefe- opzetten en uitbouwen van een pro- ning, de programmaraad van de regio- vincialc demotheek. I ADVERTENTIE) RFGH1 AT T VS MET UW POSTGIRO! Iedereen kent 'tgemak van girobetaalkaarten op vakantie. Behalve in eigen land kunt u ze ook nog verzilveren op de post kantoren van zo n 35 'buitenlanden'. Bovendien zijn ze uitstekend gedekt bij verlies of diefstal. Tegenwoordig maakt postgiro uw reispakket compleet: meteen reisverzekering, reischeques cn buitenlands geld. VERGEET U NIET TE VERZEKEREN! Met één telefoontje kunt u zich als postrekeninghouder goed en voordelig verzekeren. Voor Nederland al vanaf f 0,50 per persoon per dag, voor het buitenland vanaf f 0,90! Alle bescheiden worden u per omgaande toegestuurd en de premie wordt automatisch van uw postrekening afgeboekt. Dit zijn de nummers van de administratiekantoren waar u, op werkdagen tussen 9.00-17.00 uur, naar toe kunt bellen .Leeuwarden: 058-449333, Arnhem: 085-457711 cn Den Haag: 070-814811. HAAL EVEN REISCHEQUES! Heeft u geen girobetaalkaarten ofgaat u naar een land waar ze niet van toepassing zijn? Haal dan even reischeques van American Express. Op grotere postkantoren kunt u ze tegen kontante betaling direkt verkrijgen, op alle andere postkantoren kunt u ze bestellen. Reischeques zijn net als girobetaalkaarten goed gedekt bij verlies en diefstal. U kunt er bij banken over de hele wereld mee terecht om ze te verzilveren. DENK AAN BUITENLANDS GELD! Bij de grotere postkantoren kunt u nu ook terecht voorde aankoop van buitenlands geld. Het geld van de meest bereisde vakantielanden is in voorraad. Dat van alle andere landen kunt u bestellen en enkele dagen later ophalen. U betaalt kontantof met girobetaalkaarten. RUSTIG OP REIS. DANKZ11 POSTGIRO. Hulst onderzoekt alternatieve parkeerplaatsen voor vrachtwagens HULST De gemeente Hulst onder zoekt of er naast de Hogeweg andere mogelijkheden zijn voor het aanleg gen van een parkeerterrein voor vrachtwagens. De Vervoersbond FNV pleit voor een proef van een half jaar op die nieuwe parkeerplaatsen. Vertegenwoordigers van de bond on der leiding van voorzitter C. A. Olie- bek van het district Zuid-West spra ken vrijdagmorgen uitvoerig over eventuele alternatieven met een dele gatie van de gemeente Hulst, bestaan de uit wethouder G. van de Voorde, het hoofd van de dienst gemeentewer ken. een deskundige van de juridische dienst en de rijkspolitie Zoals bekend verzet de Vervoersbpnd zich al geruime tijd tegen een besluit van b en w om vrachtwagens naar de Hogeweg te dirigeren. De organisatie ziet veel liever dat de parkeerplaats in nieuw-Hulst. waar veel chauffeurs wo nen. komt en heeft niet minder dan acht terreinen voorgesteld. Volgens Ollebek is er vrijdag op een 'constructieve' manier gepraat 'al ver liep het overleg aanvankelijk erg stroef. B en w zijn bereid om binnen drie weken een rapport op tafel te leggen over andere parkeermogelijkheden. Komt er zo'n terrein in zicht, dan volgt er een proef van een half jaar. Zeeuws- Vlaamse koren geven concert in Engelse Redhill CADZAND Het hervormd kerk koor van Cadzand en het Tcrneuzen- se koor Vocalitas maken donderdag een concertreis naar Engeland. Beide koren, die onder leiding staan van Arie Karreman uit Terneuzen, geven zaterdag 14 mei een concert in de kerk van St.-Matthew in Redhill (Surrey). Organist is Jos Verpoorten uit Breskens en als solisten treden de tenor Jan Willem van Barnevcld en de bas Kees van Nicuwenhuizen op. Het programma omvat ondermeer koorwerken van Johann en Christoph Bach, Hassler, Foure. Gounod en Kar reman. Kees van Nieuwenhuizen zingt enkele Biblische Lieder van Dvorak. Arie Karreman en Jos Verpoorten wisselen het programma af met orgelwerken van Bach en Du bois en het kamerkoor Vocalitas is te horen m motetten van Palestrina en Duruflé en een chanson van Poulenc. Vrijdag maakt het 71 leden tellende reisgezelschap een excursie naar Lon den en zondag is het terug in Zeeuw- sch-Vlaanderen. Het hervormd kerk koor van Cadzand was al vier keer eerder te gas in Groot-Bntannie, Vo calitas maakt de concertreis voor de tweede maal. WD-statenfractie brengt bezoek aan Hoechst en Total VLISSINGEN - De sLilcnlracm de VVD in Zeeland brengt vrijdag 17 juni een bezoek aan de bedrijven Hoechst Holland en Total in Vlissin- gen-Oost. Na het bezoek aan de twee bedrijven volgt een persconferentie in hotel De Kroon in 's-Hecrenhock. De Harmonie van Zaafnslag blaast een feestelijke deun ter gelegenheid van de heropening van de molen Eben Haezer in Spui. SPUI - De beltmolen 'Eben Haezer in Spui is in oude glorie hersteld Nadat de molen - het gezicht van Spui in de afgelopen zeven maanden een grondige renovatie onderging, heropende oud-molenaar A. van Dixhoorn de molen zaterdagmiddag met het lichten van de vang. Die heropening ging gepaard met een reeks feestelijkhe den die de hele dag voortduurden. Dat de beltmolen de enkele honderden inwoners van Spui - dorp op de grens tussen Axel en Terneuzen - nauw aan het hart ligt, bleek zaterdag met name uit de toe spraak van voorzitter C van Wijck van de Belangen groep Spui „De molen", sprak hij. ,.is ontzettend nauw met ons allen verbonden. Want de molen is ons alles" De beltmolen Eben Haezer' dateert uit 1807 Volgens de overlevering is de molen gebouwd in opdracht van Na poleon Bonaparte omzijn troepen van meel te voorzien In de jaren '64-'65 voerde molenaar P. van Beek uit Rijns- waterswoudewerd een grote restauratie uit, die toen al ruim 26.000 gulden kostte In augustus vorig jaar begon molenaar Verbij uit Hoog- made opnieuw met herstelwerkzaamheden aan de mo len. Dat iverk werd meteen groots aangepakt Ver nieuwd werden onder meer: de lange spruit, de deur aan de noordzijde en het ondereinde van de rechter lage schoor. De bevestiging van de roeden in de askop werd opnieuw geconserveerd, terwijl ook in het inwendige van de beltmolen veel werk werd verzet, waaronder de kruisarmen in het bovenwiel en de ezels van de steen- lichter De molen is sinds 1952 officieel buiten gebruik, maar tegenwoordig laat de huidige molenaar J Cappon uit Zaamslag de beltmolen zoveel mogelijk elke zaterdag draaien Dan kan er ook meel worden gekocht. Rond de heropening tan de molen zaterdag ivaren enke le feestelijkheden. waarbij de Harmonie uit Zaamslag voor de muzikale omlijsting zorgde Afscheid Amroman A. G. R. Tijdink in Oostburg OOSTBURG - De Amro-bank in Oost burg neemt op maandag 16 mei af scheid van directeur A. G R Tijdink. Dat gebeurt met een receptie van 17 00 tot 18.30 uur in café-restaurant De Eenhoorn. De heer Tijdink is benoemd tot directeur van het Amro-filiaal in Sas van Gent. In Oostburg volgt drs C. J A. van Veen hem op. MIDDELBURG - In hel artikel in de PZC van zaterdag over de forumdis cussie van de JOVD te Middelburg is ten onrechte vermeld dat PZC-hoofd- rcdactcur M. P. Dïclcman heeft ge zegd 'geen moeite te hebben met re gionale omroep, inclusief reclame.' De toevoeging 'inclusief reclame' heeft de heer Dieleman niet in de mond genomen. De slotopmerking over de regionale krant en de reclame werd niet gemaakt in relatie tot de re gionale omroep, zoals het artikel sug gereert, maar was een reactie op een vraag van de forumvoorzitter over het verdwijnen van een aantal kranten in de jaren zestig en zeventig en over de financiële problemen, waarmee een aantal dagbladen momenteel te kam pen heeft Dit. als gevolg van vermin derde advertentie-omzetten en een ge ringe daling van het abonnee-aantal VLISSINGEN - Bij de Vlissin» gemeentepolitie zijn het afgelopen weekein de verschillende meldingen binnengekomen van inbraak en pogingen tot in braak. Zo werd zondag aangifte gedaan van een inbraak in de christelijke mavo aan de Coortelaan. Bij een bezoek van de consiêrge P.A. de N. bleek, dat vrijwel alle kamers en lokalen in het gebouw waren doorzocht. In de lokalen was een brandblusapparaat leeggespoten. Of er iels wordt vermist was zon dag nog niet duidelijk. Men heeft zich toegang verschaft door aan de achter kant van de school een ruit te vernielen. Uit een afgesloten schuurtje, waar hij een race-fiets had gestald, miste A V. uit. Vlissingen vrijdagavond laat dit rij wiel. De schuur bleek te zijn openge broken. Een poging tot diefstal meld de in de nacht van zaterdag op zondag G K aan de Jan van Goyenlaan. Hij werd wakker en zag iemand in de ka mer bij een kastje rommelen Toen hij opstond vluchtte de dader, die met kon worden achterhaald. De politie vond in de tuin een video-recorder, die de eigenaar kwijt. was. R van O in de Van der Helststraat meldde eveneens een poging tot inbraak. In de ruit van de achterdeur bleek een gat te zijn ge maakt, maar omdat er grendels op de deur zaten, kon men zich geen toegang verschaffen tot het huis. De gillende mevrouw M.H, (86) joeg in de nacht van zaterdag op zondag uit haar wo ning aan de Hogeweg eveneens een in breker op de vlucht. Iemand was in het huis gekomen door een ruitje in het slaapkamerraam te vernielen. Men is binnen geweest, maar toen de wakker geschrokken eigenaresse begon te gil len is de dader gevlucht zonder iets mee te nemen. De Vlissingse politie heeft zondagmor gen J.D. van E (20i uit Vlissingen aan gehouden in verband met diefstal van drie fietsen. Men trof de rijwielen aan in de woning van Van EHii bekende ze de afgelopen tijd uit de binnenstad te hebben meegenomen. Van twee fiet sen is de eigenaar nog niet achter haald. De politie heeft zaterdagavond F.A. de V. in Vlissingen in zijn woning in de Berlagestraat aangehouden. Tij dens surveillance bleek de politie, dat in zijn woning licht brandde. Omdat men wist, dat de PZEM hem heeft af gesloten. nam men poolshoogte. Toen werd duidelijk, dat De V. electriciteil en gas aftapte buiten de meters om. Dit wordt juridisch beschouwd als diefstal, aldus een woordvoerder van de gemeentepolitie. m Postgiro rijkspostspaarbank VLISSINGEN „Het worden er steeds meer", stelde de initiatiefnemer van de reünie voor oud-schepelingen in Vlissingen. ex-schipper H. C. Teirlinck, zaterdag tevre den vast. Tweehonderdvijfentwintig reünisten - allen gepensioneerde marinemensen - waren in de kantine van de marinekazerne bijeen, toen chef d'equipage R. Ver burg zijn welkomstwoord uitsprak voor de vijfde reünie. Toen schipper Teirlinck vijf jaar geleden het initiatief nam, had hij nooit kunnen denken dat het zo'n succes zou worden De initiatiefnemer, inmiddels zelf al twee jaar gepensioneerd, was toen chef d'ëquipage. Hij nodigde in die tijd weieens enkele oud-collega's, die al met pensioen waren, aan boord voor een borrel. En zo is het idee èigenlijk gegroeid- Onder de reünisten was ook de Vlissin- ger P. M de Goederen, die in 1914 als eerste van zijn opleiding slaagde aan de kweekschool voor zeevaart in Leiden. Trou> toonae de oJ-jarlge (oudste deelnemen een zakhorloge dat hij vopr die prestatie kreeg Ook alle brevetten en diploma's die hij tijdens zijn marineloopbaan had verzameld, werden tijdens de reünie met gepaste trots getoond. Ook oud-schipper A. Wijshake, ruim 24 jaar met pensioen, woonde de jaarlijkse bijeenkomst van gepensioneerde marinemensen bij Hij is inmiddels 17 jaar voorzitter van de Algemene Militaire Pensioenbond (AMP) en kon niet nalaten alle gepensioneerden op te roepen om zich bij zijn organisatie aan te sluiten. Ook het Manne Sanatorium Fonds (MSF) was met een stand aanwezig en hielden de deelnemers bezig met ondermeer enkele verlotingen De organisatie van dit evenement voor oud-schepelingen uit heel Zeeland en West-Brabant, is in handen van een vaste kern marinemensen in actieve dienst Schade aan auto en bushokje bij ongeluk Oostburg OOSTBl'RG - Bij een aanrijding op de Bredestraat nabij de watertoren in Oostburg zijn zaterdagavond rond kwart over tien is de personenauto van de Belg M. van C. uit Waas-Mun ster en een bushokje zwaar bescha digd. De aanrijding deed zich voor toen me vrouw A V uit Vlissingen met haar personenauto vanaf de Bredestraat linksaf de verbindingsweg naar de In dustrieweg wilde inslaan Op dat mo ment haalde Van C in Beide bestuur ders probeerden elkaar te ontwijken, maar Van C reed bij het uitwijken te gen het bushokje Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7